Paus Paulus de zesde in Bombay R.H.B. Belastingverlaging in Tweede Kamer aanvaard Juan Peron in Brazilië Kwestie-Kongo in Veiligheidsraad Terneuzen BEZOEK AAN EUCHARISTISCH CONGRES COMPENSATIE VOOR ZELFSTANDIGEN Premier Lefèvre SCHELDE-fiUNVERBINDING IS BELGISCH BELANG Zoet water voor Zeeland EX-PRESIDENT VAN ARGENTINIË TERUGGESTUURD NAAR SPANJE kLilS verkouden HET WEER Soedan steunt Kongolese rebellen r"t Hoogwater Zon- en Maanstanden Vietnamese dorpen gebombardeerd Amendementen Overwerktarief Compensatie tot inkomen van 12.000 Vragen over hoeveelheid aardgas ONZEKERHEID OVER LOT VAN 300 GIJZELAARS Weerbericht rcafflHHqpng Mxmnement? Terneuzen D&ecitettrJIBSttéatuXeuf! L van 'ié Sana© Redactie-adres: Noerdstraat 55—57 Admlnlstratie-adres: Smidswal r i Telefoon? 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs y 6,per Kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 50 et. Losse nrs 10 et. DONDERDAG 3 DECEMBER 1964 20e Jaargang No. 6324 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Woensdagmorgen om kwart voor vijf aanvaardde paus Paulus van het Romeinse vliegveld Fiu-, micino zijn reis naar Bombay, waar hij het eucharistisch con gres zal bijwonen. Onder stromende regen was de paus uit Vaticaanstad ver trokken, waar nog slechts wei- "nige mensen op de been waren om hem een goede reis toe te wuiven. De pauselijke auto werd voorafgegaan en geëscorteerd door zes andere auto's, in een waarvan pauselijke gendarmes waren gezeten en in de andere functionarissen der Italiaanse ,politie. Ook langs de dertig kilo meter lange route naar 't vlieg veld was politie opgesteld. Het gevolg van paus Paulus, dat de reis naar Bombay mee maakt, was reeds eerder naar Fiumicino vertrokken. De aankomst van de paus op het vliegveld werd met trom petgeschal aangekondigd. Hij werd daar verwelkomd door een stewardesse van de Indiase lucht vaartmaatschappij „Air India", die knielend zijn hand kuste on der het gejuich van een grote menigte doorregende geestelij ken, nonnen, journalisten en vliegveldpersoneel. Gevolg van 15 personen Tegen de regen beschermd door een paraplu, begaf de paus zich naar de „Naga Parbat", het Boeingstraalvliegtuig der India se maatschappij waarmede de reis werd gemaakt. Alvorens binnen te treden wuifde paus Paulus van de trap de achterblijvende menigte toe. Behalve de paus en zijn uit vijftien personen bestaande ge volg maakten nog 61 andere pas sagiers de reis mee, merendeels journalisten en enkele missio narissen. Om kwart voor vijf steeg het toestel, waarvan de cockuit met Indiase, pauselijke en Italiaanse vlaggetjes was versierd, op. Toen het toestel boven Grie kenland vloog, zond de paus een telegram aan koning Konstan- tijn met zijn beste wensen voor „de koning, de koningin en het nobele Griekse volk". Vliegend boven Cyprus zond paus Paulus een telegram aan aartsbisschop Makarios waarin hij zei te bidden voor een „ware en duurzame vrede met recht vaardigheid en liefde voor al len". Landing in Beiroet Om 7.20 uur landde het toe stel op het vliegveld van Bei roet. De paus werd begroet door president Heloe, ministers en burgerlijke en kerkelijke auto riteiten. Een menigte van 80.000 mensen juichte hem toe. In een toespraak in het Frans dankte de paus voor de ont vangst. Hij sprak er zijn vreug de over uit in Libanon te zijn, daar dit op zijn reis naar Israël en Jordanië niet mogelijk was geweest. Na enige minuten rust meng de de paus zich onder de me nigte. Het volgende eucharistische congres zal mogelijk in Beiroet worden gehouden. President He loe zou deze wens, die enkele dagen geleden door oosterse pre laten is geuit, aan de paus over brengen. De president zal de paus uitnodigen het congres zelf te presideren. Om kwart over acht (Ned. tijd) vertrok de Boeing uit Bei roet. Drie vliegtuigen van de Liba nese luchtmacht begeleidden het toestel tot de Syrische grens. Aankomst Het viermotorige vliegtuig landde om 17 uur 17 plaatselijke tijd op het vliegveld Santa Cruz van Bombay. De paus werd ver welkomd door de Indiase vice- president, dr. Zakir Hoessein, een mohammedaan, en premier Lal Bahadoer Sjastri. Duizenden mensen van allerlei nationalitei ten waren toegestroomd. Langs een rode loper stonden tweehon derd bisschoppen opgesteld, on der wie kardinaal Agagianian. Tijdens de landing brak onder de menigte een geweldig applaus los. Honderden politiemannen moesten de landingsbaan vrij houden. De politiemacht van Bombay, 1000 man sterk, is aan gevuld met 2500 man om de paus te beschermen. Bij het binnenvliegen van het Indiase luchtruim had de paus een boodschap gezonden aan president Sarvapelli Radjakrisj- nan, waarin hij zijn eerbiedige groeten zond aan de regering en „het geliefde volk van India". De paus heeft zijn intrek ge nomen in de woning van de aartsbisschop van Bombay, kar dinaal Gracias. (Zie verder pag. 5.) (Adv.) Voor kofferschrijfmachines Rijnberg's Handelsbureau Noordstraat 78 - tel. 2304 De Soedanese regering heeft de naar Soedan gevluchte Kon golese opstandelingen toestem ming gegeven voor militaire oefeningen op haar grondgebied, zo meldt het Soedanese pers bureau. Het voorstel tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting tot een bedrag van ruim een miljard gulden waarvan de helft per 1 juli 1965, is in de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aanvaard met aantekening dat de P. S. P. heeft tegengestemd. Een poging van P. S. P. en C. P. N. om de eindstemming uit te stellen tot na de loonbeslissing mislukte. Het wetsvoorstel om de tijde lijke heffingen op sigaretten en benzine definitief te maken ging zonder debat of hoofdelijke stem ming onder de hamer door. De B. P„ de P.S. P. en de C.P.N. wilden geacht worden te hebben tegengestemd. De Belgische minister-presi dent, Th. Levèvre, heeft woens dagmiddag in de kamer van volksvertegenwoordigers ver klaard, dat er geen enkele reden bestaat om het Belgisch-Neder lands verdrag voor de verbete ring van de verbinding tussen de Schelde en de Rijii niet te be krachtigen. „Het hoger belang van de Belgische economie vergt ongetwijfeld een verbetering van onze verbinding met de Rijn havens zoals in het verdrag is 'i mËLWfv '"'5* J#-V 1 u i ■v* "y vi m ji A voorzien, zonder dat daar enig nadeel uit voortvloeit". De Belgische premier zei dit tijdens het debat over het in mei 1963 in Den Haag gesloten ak koord. Hij kondigde aan dat de rege ring voor 1965 een bedrag van 100 miljoen Belgische francs heeft uitgetrokken voor een groot plan om in de komende 15 jaren de watervoorraad in Bel gië in overeenstemming te bren gen met de economische expan sie. Deze verklaring diende om de vooral in Wallonië bestaande on gerustheid weg te nemen, waar wordt gevreesd dat de Belgische verplichting in het akkoord om zoet water aan Nederland te le veren het Zeeuwse meer de voorziening in België in gevaar zal brengen zowel voor de con sumptie, de industrie als de scheepvaart. Lefèvre verklaarde dat in de plannen zijn begrepen de aanleg van stuwdammen in de Semois op de Eau d'Heure en het aan leggen van waterreservoirs in Oost- en West-Vlaanderen. De socialistische fractie in de kamer verlangde de zekerheid, dat dit programma vóór het ein de van de huidige regerings periode van het kabinet-Lefèvi e mei 1965 iri een wetsont werp wordt vastgelegd. Verwacht wordt dat het ver drag vandaag met grote meer derheid zal worden goedgekeurd. BELGISCHE PARA'S TERUG IN BRUSSEL De Belgische para-commando's die de afgelopen week in de Kongo vele blanken hebben be vrijd uit handen van de opstan delingen, zijn dinsdag bij hun terugkomst met een grootse pa rade in Brussel ingehaald. De foto geeft een idee van de mas sale huldiging in de straten van Brussel. DONDERDAG 3 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 1.16 1.29 Terneuzen 1.51 2.04 Hansweert 2.31 2.44 Walsoorden 2.41 2.54 VRIJDAG 4 DECEMBER v.m n.m. Breskens 1.48 2.04 Terneuzen 2.23 2.39 Hansweert 3.03 3.19 L>ec. 3 8.28 16.31 7.41 16.20 4 8.30 16.31 8.49 16.49 5 8.31 16.30 9.52 17.27 6 8.32 16.30 10.47 18.13 7 8.33 16.29 11.33 19.09 8 8.35 16.29 12.10 20.12 9 8.36 16.29 12.39 21.20 10 8.37 16.29 13.03 22.30 Het vliegveld van de Spaanse luchtvaartmaatschappij „ïberïa" aan boord waarvan ex-president Juan Peron van Argentinië zich bevond, is woensdagochtend om 7.35 uur (plaatselijke tijd) op het vliegveld El Galeao van Rio de Janeiro geland. Het toestel werd meteen omringd door hoge politiefunctionarissen. De chef van het protocol van het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde op het vliegveld dat „Peron zijn reis in geen geval zou voortzet ten". Journalisten en fotografen mochten niet dichter dan tot op 100 meter naderen. Op verzoek van de Argentijn se regering hebben de Brazili aanse autoriteiten Peron ver zocht naar Spanje terug te keren. Niet meer welkom in Spanje Van gezaghebbende zijde in Madrid werd vernomen, dat Pe ron niet zonder meer naar Span je zal kunnen terugkeren als hij dat wenst. In januari 1960 werd de Ar gentijnse ex-presldent door de Spaanse autoriteiten asiel ver leend na uitgebreid overleg met de Argentijnse regering. Zijn vertrek heeft een einde gemaakt aan een toestand, die niet auto matisch kan worden hersteld, zo wordt in Madrid opgemerkt. Verder wordt vernomen, dat de echtgenote van Peron haar man op zijn reis niet vergezelt. Zij bevindt zich nog steeds in de Vailla te Madrid die Peron tij dens zijn ballingschap bewoon de. Wel behoren tot het gezel schap van Peron vijf leden van het „comité voor de terugkeer van Peron". Gevangene In Rio de Janeiro is uit be trouwbare bron vernomen, dat Peron die inmiddels naar de militaire basis van het vliegveld Galeao is gebracht woens dagavond 21.00 Ned. tijd in een toestel van „Air France" zou worden gezet dat naar Madrid vloog. Argentinië en Uruguay heb ben Brazilië laten weten, dat het vliegtuig waarmee Peron naar Rio de Janeiro is gevlogen, niet in Buenos Aires of Montevideo zal mogen landen, of het de ex- president aan boord heeft of niet. Peron probeerde intussen in persoonlijk contact te komen met de Braziliaanse president Bran- co. Peron moet terug De Braziliaanse autoriteiten hebben later besloten Juan Pe ron terug te sturen naar Spanje. Het was de bedoeling dat Pe ron naar Madrid zou terugkeren met hetzelfde toestel, waarmee hij naar Rio kwam. Dit vlieg tuig, zal zijn vlucht naar Uru guay, Argentinië en Chili niet voortzetten. V oorzorgsmaatregelen Onmiddellijk na het vertrek van Peron uit Madrid kwam het Argentijnse kabinet in spoedzit ting bijeen. Besloten werd alle openbare demonstraties te ver bieden. Radio- en televisiesta tions, belangrijke spoorwegsta tions, openbare gebouwen en fa brieken werden onder politiebe waking gesteld. In Buenos Aires was het woensdagmorgen uiter lijk rustig. Op het Plaza de Mayo waaraan het presidentiële paleis is gelegen en waar in tijden van crisis gewoonlijk grote militaire activiteit heerst, waren geen mi litairen te zien. Op de hoogte De Argentijnse regering schijnt al een etmaal tevoren op de hoogte te zijn geweest van Pe rons voornemen naar Zuid- Amerika terug te keren. Overi gens had de regering al weken geleden een plan opgesteld om orde en veiligheid in het land te verzekeren bij de komst van Peron. Uit de omgeving van het Ar gentijnse ministerie van buiten landse zaken wordt vernomen, dat Argentinië zal overwegen de diplomatieke betrekkingen met Spanje te verbreken als de Spaanse regering Peron na zijn terugkeer in Spanje nog politie ke activiteit toestaat. Een woordvoerder van het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken heeft woens dag meegedeeld dat 12 Ameri kaanse militaire vliegtuigen dinsdagochtend vier dorpen in de gedemilitariseerde zone van Noord-Vietnam hebben gebom bardeerd, aldus radio-Hanoi. Drie pogingen van de heer Peschar (P. v. d. A.) om bij amendement de belastingvoor stellen te wijzigen leden schip breuk. Hij beoogde de hele ver laging van een te verhogen be lastingvrije voet te doen uit gaan, maar namens de meeste andere fracties werd er op ge wezen, dat dan zowel verzachting van progressie als verlaging voor da middengroepen te gering zou worden. Dit amendement werd verwor pen met 41 tegen 75 stemmen. Vóór stemden P. v. d. A., P. S. P. en C. P. N. Het tweede amendement om het verschil tussen het tarief voor ongehuwden en dat van ge huwden zonder kinderen met 20 procent te verkleinen kon, mede gezien de reeds in het voorstel neergelegde verbeteringen en het ermee gemoeide bedrag van 50 miljoen gulden, de eindstreep niet halen. Het werd verworpen bij zitten en opstaan. Vóór stem den de fracties van de P. v. d. A„ P. S. P.. C. P. N. en B. P. Het derde amendement dat op schorting verlangde van het met de verlaging samenhangende nieuwe tarief voor bijzondere be loningen, totdat het volle mil jard aan belastingverlaging Zal zijn bereikt, werd bestreden. De heer Lucas (K.V.P.poog de via een nieuw amendement dit bijzondere tarief tot 1 januari 1966 op te schorten. Over 1965 zou dus het „oude overwerk tarief" moeten gelden. Hij kreeg steun van de heren Schol ten. (C. H.U.) en Boersma (A.R.). De heer Peschar handhaafde zijn amendement, maar was niet te gen het amendement-Lucas. De staatssecretaris voelde niets voor het voorstel-Peschar, doch vond het voorstel-Lucas wel aan vaardbaar, omdat er toch niet op extra-inkomsten uit bijzondere beloningen in 1965 was gerekend. Het amendement-Peschar werd verworpen bij zitten en opstaan. Vóóx. stemden P. v. d. A., P. S. P., C. P. N. en B. P. Het amendement-Lucas werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het door de staatssecretaris aanvaardbaar verklaarde amen dement-Scholten (C. H. U.), dat via de belasting in het eerste halfjaar 1965 compensatie voot premies A. W. W„ A. O. W. en A. K. B. wilde geven aan zelf standigen met een inkomen tot 12.000 gulden, werd aanvaard. Tegen stemden P. v. d. A., P. S. 1*. en het A. R.-lid Boersma. De stemverhouding was 80 tegen 38 De schatkist zal hierdoor plm. 25 miljoen gulden derven. (Adv.) Zestien landen hebben officieel om een spoedbijeenkomst van de veiligheidsraad over de toestand in Kongo gevraagd. Zij zijn van mening dat de hui dige toestand een gevaar voor de vrede en veiligheid in Afrika vormt. Zij willen onder meer de terugtrekking van alle buiten landse troepen uit Kongo. De zestien landen zijn: Af gil a- nistan, Algerië, Boeroendi, Da homey, Egypte, Ethiopië, Guinea, Kenia, Kongo-Brazzaville, Mali, Oeganda, Soedan, Somalië, Ten- zania en Zuid-Slavië. In hun brief aan de veilig heidsraad zeggen de zestien lan den dat de „militaire operaties" van België en de Ver. Staten in Kongo met medewerking van Groot-Brittannië een inmenging in de aangelegenheden van Afri ka en een flagrante schending van het handvest der V. N. be tekenden. De organisatie voor Afrikaanse eenheid zou het gijze laarsprobleem wellicht hebben kunnen oplossen, als er geen buitenlandse inmenging was ge weest. Twee Kamerleden, de heren Blaisse en Maenen (beiden K. V. P.) hebben de minister van eco nomische zaken schriftelijke vra gen gesteld over de hoeveelheid aardgas in de bodem van de pro vincie Groningen. Met name wil len zij weten of de destijds gepu bliceerde hoeveelheid van 1100 miljard m3 moet worden herzien op grond van nieuwe inzichten. In dit verband verwijzen zij naar de veronderstellingen, die op dit punt van verschillende zijden zijn uitgesproken. Indien inder daad sprake zou zijn van een grotere 'hoeveelheid aardgas, willen beiden dat de Kamer zo spoedig mogelijk wordt inge licht. Zij willen ook weten of het juist is dat, zoals onlangs door de N. A. M. en de inspectie voor de mijnen is medegedeeld, regel matig preciese inlichtingen aan het ministerie van economische zaken worden verstrekt over de onderzoekingen en de resultaten daarvan naar de omvang van het gasvoorkomen in Groningen en elders jn Nederland. De blanke vrijwilligers en mi litairen van het centrale Kongo lese leger die maandag j.l. de plaats Boenia op de rebellen hebben veroverd, hadden ver wacht daar een 300-tal Europese gijzelaars te zullen aantreffen. Zij vonden er echter slechts twee missionarissen, aldus is woensdag in Leopoldstad van be trouwbare zijde vernomen. Men weet nog niet wat van de 300 blanken is geworden. Men acht het in Leopoldstad mo gelijk dat zij naar Oeganda zijn uitgeweken, maar men koestert ook de vrees dat de rebellen ze bij hun terugtocht hebben mee genomen. Regeringsmilitairen en blanke vrijwilligers hebben woensdag de stad Poki veroverd. Poki ligt ongeveer 80 km ten zuidwesten van het dinsdag bezette Dingila, waar een 150-tal Europeanen werd bevrijd. __1 VEEL WIND Een in betekenis toenemende depressie trok woensdagavond van zuid-Noorwegen in de rich ting van de Duitse bocht. Deze brengt ons vandaag aanvanke lijk zwaar bewolkt weer met plaatselijk wat regen of natte sneeuw, daarna wisselende be wolking met enkele buien. De wind waait aanvankelijk uit zuidwest tot west en ruimt ver volgens tot noordwestelijk, waar bij de wind in het binnenland krachtig tot hard en langs de kust plaatselijk tot storm toe neemt. De temperaturen zullen een stijging ondergaan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Stijging van temperatuur Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of natte sneeuw, daarna wisselend bewolkt met enkele buien. Wind tussen zuidwest en noordwest, in het binnenland krachtig tot hard, langs de kust tijdelijk storm. Eni ge stijging van temperatuur.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1