Eerste deel belastingverlaging per 1 juli 1965 Bonn is bereid de graanprijzen te verlagen Parachutisten in België terug Op 1 januari a.s.: 3,2 procent loonsverhoging plus 1,5 procent compensatie MINIMUM-INKOMEN 108,- PER WEEK KABINETSBESLUIT RADIO KOOK MAAR EERST AAN DE DUITSE EISEN TEGEMOETKOMEN DANKWOORD VAN KONING BOUDEWUN HET WEER Sjoelbakken Tafelbiljarts EIGEN HAARD BELGISCHE PARLEMENT BESPREEKT DE SCHELDE—RIJN VERBINDING WOENSDAG 2 DECEMEBER 1964 20e Jaargang No. 6323 Min. Veldkamp gaf toelichting Ingewikkelde berekening Moeilijkheden Een maximum GEVECHTEN IN ZUID-VIETNAM Addertje onder het gras Afbraak douanerechten „Het was zeer zwaar Zon- en Maanstanden Chinees machinegeweer Weerbericht Hoogwater Onderscheiding uitgereikt Onzekerheid over missiewerkers Gijzelaars bevrijd Twee plaatsen heroverd (Zie verder pag. 3.) Bezorgdheid van Gent Het Zeeuwse meer Van vitaal belang Frankering hij abonnement: Terneuzen DirectamvHbofpafaeteurï I. van üe Sartde Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'f 6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De eerste helft van de aangekondigde ver laging van loon- en inkomstenbelasting zal ingaan op 1 juli 1965. Dit stellen de minister .<en staatssecretaris van financiën voor bij nota van wijziging op de deze week te behandelen voorstellen tot verlaging ten bedrage van ruim één miljard gulden. Deze nota van wijziging spreekt van twee gelijke gedeelten. In een nota naar aanleiding van het eind verslag verwachten de bewindslieden, dat bij doorvoering van deze beslissing en hand having van het overige complex van conjunc tuur-politieke maatregelen het verloop van de totale bestedingen binnen de grenzen van het gewenste evenwichtsherstel zal blijven. Naast andere belangrijke redenen voor het vaststellen van de datum van 1 juli zien de bewindslieden als voordeel, dat per 1 juli enige bestedingsverruiming zal ontstaan. De teruggang aan inkomsten van het ge meentefonds zal in 1965 op rond 30 miljoen gulden kunnen worden gesteld. De reserve zal niet uitgeput raken, maar het voedingspercen tage zal moeten worden gewijzigd. Het pro vinciefonds zal op grond van reserves de ver laging kunnen dragen. De conclusie van het kabinet over de loonpolitieke mogelijkheden voor 1965 luidt: a. Naast een algemene loonmaatregel van 1,5 procent (ten behoeve der compensatie van de A. O. W.- en A. W. W.-premie) kan per contract maximaal 3,2 procent loonstijging worden doorgevoerd; b. doorvoering per 1 juli a.s. van de eerste tranche der belasting aanpassing; c. verhoging minimum-inkomen tot ruim 108,per week; d. mogelijkheid voor nader gesprek tussen kabinet en stichting als de economische ontwikkeling afwijkt van de verwaehtingen van thans; e. voorshands geen. verdere verruiming der ondernemingsgewijze differentiatie; f. geen verdere doorvoering voor gelijke beloning van mannen en vrouwen. Minister Veldkamp heeft in een persconferentie enige toelichtin gen verstrekt. Hij herinnerde er aan dat het kabinet bij verscheidene gelegen heden in het jongste verleden met nadruk heeft gesteld dat er geen aanleiding was op de be leidsdoelstellingen en -beslissin gen terug te komen. Het kabinet handhaaft zijn oordeel dat voor het beoordelen van de mogelijkheden op het ge bied der loonpolitiek moet wor den uitgegaan van het laatste (vijfde) halfjaarlijkse economi sche rapport van de S. E. R. Het kabinet meent dat het werkgeversstandpunt, zoals dit in het bestuur der Stichting van de Arbeid is ontwikkeld, niet in overeenstemming is met de zienswijze van de S. E. R. Deze constateert n.l. dat bij net door het centraal planbureau veronderstelde ene alternatief (een loonkostenstijging van vier procent) het beschikbare loon van de werknemers voor 1955 met ongeveer twee procent zou dalen. Bij het andere door het C. P. B. veronderstelde alternatief (oen loonkostenstijging van zes procent) zou de reële inkomens- taling van de werknemers slechts gering zijn, n.l. niet meer dan ruim een half procent. De S. E. R. heeft als zijn oor deel uitgesproken dat de loon ontwikkeling in 1965 moet wor den gericht op het handhaven van het reële inkomen der werk nemers op het in 1964 bereikte niveau. Het kabinet nu staat op bet stsndnunt dat een loonontwikke ling die daarop is gericht, 0,6 procent hoger zal moeten liggen dan in het tweede alternatief van het C. P. B. en dus 6,6 procent za] moeten bedragen. Om tot een bepaling van de voor loonstijging beschikbare ruimte te komen moet op het cij fer van 6,6 procent in mindering worden gebracht 3,8 procent op gvond van het minimum-loon- ai rès. (Deze 3,8 procent wordt giurmd door bijna twee procent „overloop", ongeveer één procent incidenteel en 0,8 procent com pensatie premie A. O. W. en A. W. W.). De beschikbare ruimte voor contractsverbetering bedraagt derhalve op jaarbasis 2,8 procent, hetgeen op contractbasis neer komt op 3,2 procent. De conclusie van het kabinet over de mogelijkheden op 't ge bied der loonpolitiek voor 1965 Inidt derhalve dat naast een al gemene loonmaatregel ten be hoeve der compensatie van de premies A. O. W. en A. W. W. van anderhalf procent, per con tract maximaal 3,2 procent loon stijging kan worden doorgevoeld. Het kabinet wil gaarne aan het bestuur der stichting overlaten hoe dit de aanvaardbaar geachte loonkostenstijging zal verwerke lijken. Het kabinet meent dat hier voor drie mogelijkheden zijn: a. Een algemene loonmaatregel per 1 januari a.s. ter compen satie van de verhoging der premie A. O. W. en A. W. W. ten bedrage van anderhalf procent met daarnaast de mogelijkheid van loonsver betering in de contracten tot maximaal 3,2 procent; b. een grotere algemene loon maatregel dan bovengenoemd per 1 januari a.s., gepaard met verlaging van de ruimte voor contractsverbetering. c. een algemene loonmaatregel per 1 januari a.s. die zowel betrekking heeft op de com pensatie van het te compen seren deel der verhoging van de premie A. O. W. en A. W. W. als op een verbetering van de lonen. Nader ingaande op enkele an dere elementen deelde de minis ter van sociale zaken mede dat de door het kabinet in de brief aan de stichting aangegeven ruimte moet werden gezien als een maximum waarbinnen ge wenste verbeteringen op ver schillend gebied kunnen worden verwezenlijkt. Dit geldt niet voor: a. Introductie en verbetering van bestaande prestatiebelo ningsstelsels; b. uitbreiding van winstdelings- regelingen; het kabinet zou 't wenselijk vinden als onder de huidige omstandigheden be vorderd zou worden de tot standkoming van winstde- lingsverruiming, die zijn ge richt op bezitvorming en staat open voor overleg hierover; c. bevordering van vermogens- aanwasdeling; het kabinet staat niet afwijzend tegen over het op experimented wijze invoeren van systemen van vermogensaanwasdeling, tenzij wettelijke bepalingen belemmeringen in de weg zouden leggen. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Zuidvietnamese militairen heb ben maandag bij een gevecht op bijna 600 km ten noordoosten van Saigon tenminste 35 viet- congrebellen gedood. De regeringsmilitairen die twee pelotons vietcongrebellen uit helikopters aanvielen, maak ten vijf gevangenen. De afgelopen dagen zijn bij acties totaal 100 communisten gedood. De Duitse minister van economische zaken, Schmücker, heeft dinsdagochtend de ministerraad van de Europese gemeenschap officieel op de hoogte gesteld van de bereidheid van de bondsrepu- bbliek om de graanprijzen te verlagen. Daarmede is een belangrijke stap gezet op de weg naar een gemeenschappelijke graanprijs in de „zes". Tot dusver heeft de regering in Bonn zich steeds verzet tegen het „plan-Mansholt" voor de eenmaking van de graanprijzen, omdat dit een daling van de prijzen en dus een lagere opbrengst voor de Duitse boeren zou betekenen. Minister Schmücker noemde het een uitzondelijk geval, dat zoals thans is gebeurd aap een bepaalde groep producen ten wordt gevraagd afstand te doen van 10 procent van de in komens. 1 juni 1967 tot een gemeenschap pelijke graanprijs komt, dienen op deze datum ook de Kennedy- ronde voor internationale verla gingen van douanetarieven, de volledige afbraak van de onder linge douanerechten tussen de „zes" en de opheffing van de be lastinggrenzen te zijn verwezen lijkt, zei hij. Na de rede van minister Schmücker behandelde zijn col lega Schwarz de landbouwtech- nische aspecten van het besluit van de bondsregering. Uit de toelichting van Schwarz Schmücker verklaarde, dat bondskanselier Erhard er in ge slaagd is de Duitse boeren voor de voorstellen van de bondsrege ring, waarin naast de compensa ties voor het inkomenverlies van de E. E. G. ook vergoedingen uit de nationale schatkist zijn voor zien, te winnen en tevens een zekere parlementaire meerder heid te verzekeren. De Duitse minister legde de nadruk op de noodzaak van een harmonische ontwikkeling van de gemeenschap. Indien men op Op de militaire basis van Meisbroek bij Brussel hebben dinsdag ochtend vele honderden familieleden de aankomst bijgewoond van de eerste Belgische para-commando's, die aan de reddingsoperaties in Stanleystad hebben deelgenomen. De geheimzinnigheid waarmee de para's veertien dagen geleden uit België naar „onbekende bestemming" vertrokken, had nu plaats gemaakt voor luidruchtige begroetingen. De eerste die om vijf vóór half zeven in de opening van het reusachtige C-130 transportvlieg tuig van de Amerikaanse lucht macht verscheen, was kolonel Laurent, de commandant van het bataljon die de operaties in Stanleystad en Paulis heeft ge leid. Na hem daalden 55 para's de trap af, gekleed in camou flage-uniform, het automatische wapen om de schouders. De ruim 540 para's worden van de militaire basis in Kamina via Ascension en Las Palmas in tien Hercules-transportvliegtuigen naar België teruggebracht. M bleek overigens, dgt er nog be langrijke Duitse wensen moeten worden vervuld. Zo is de regering in Bonn niet bereid met de verlaging het „plan-Mansholt" te volgen, waar in een Europese prijs voor zach te tarwe wordt voorgesteld van 425 mark per ton. De door Duits land voorgestelde prijs is 440 mark per ton. Voorts acht de bondsrepubliek de door de Euro pese commissie voorgestelde compensatie aan de boeren van 560 miljoen mark per jaar voor gederfde inkomsten te weinig. Drie jaar lang zou de E- E. G. gemeenschappelijk minstens 700 miljoen mark aan de Duitse graanproducenten moeten uit keren, waarnaast voor hen nog maatregelen op nationaal gebied moeten worden getroffen, aldus Schwarz. Hij herhaalde de Duitse els, dat aan een gemeenschappelijke graanprijs harmonisatie op an dere gebieden zoals de trans portkosten voor agrarische pro- dukten vooraf dient te gaan. De Duitse minister zei na zijn verklaring te hebben afgelegd, dat de E. E. G. met de kwestie van de -graanprijzen „nog lang niet klaar is". Dec. 2 8.27 16.32 6.30 15.56 3 8.28 16.31 7.41 16.20 4 8.30 16.31 8.49 16.49 5 8.31 16.30 9.52 17.27 Huiverend van de kou, onge schoren en vermoeid van de on comfortabele reis in de militaire vliegtuigen, ondergingen de pa ra's een spervuur van vragen. Over de afschuwelijke tonelen, waarvan zij getuige waren ge weest na de onmenselijke daden van de opstandelingen op de blanke gijzelaars in Stanleystad en Paulis, zeiden zij weinig. Over de operatie zelf waren zij spraakzamer. „Het was zeer zwaar," zei majoor Glinne, een van de commandanten. „Ik ben trots op mijn mannen, die grote risico's namen." Luitenant Paul Mathen ver telde dat Paulis moeilijker was dan Stanleystad, omdat de op standelingen zich op het vlieg veld hadden verschanst en de overvliegende toestellen bescho ten. Eén parachutist werd trou wens gewond toen hij op het punt stond te springen. Bij de derde hinderlaag die moest wor den opgeruimd, sneuvelde een. soldaat. Hij was getrouwd en en kele weken geleden vader gewor den. De rebellen verscholen zich in de struiken, losten één of twee schoten en namen dan de vlucht. Gelukkig richtten zij sleciht. Een sergeant vertelde, dat de Amerikaanse vliegtuigbemannin gen verbaasd stonden over het OOSTELIJKE WIND Na het wegtrekken van een depressie in de richting van Frankrijk begon boven de Brit se eilanden de luchtdruk te stij gen. Als gevolg hiervan draaide de wind bij ons naar het oosten en wordt nu koude continentale lucht aangevoerd. In deze lucht bevinden zich boven Duitsland opklaringen maar ook wolken velden waaruit plaatselijk wat neerslag valt in de vorm van regen of sneeuw. Het ziet er naar uit dat dit neerslaggebied ook tot onze noordeijke provin cies zal doordringen. In de mid- dagtemperaturen komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Oostelijke wind Overdrijvende wolkenvelden met voornamelijk in de noordelij ke provincies kans op wat neer slag, maar ook opklaringen. Ma tige oostelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. WOENSDAG 2 DECEMBER v.m n.m. Breskens 0.42 12.54 Terneuzen 1.17 1.29 Hansweert 1.57 2.09 Walsoorden 2.07 2.19 DONDERDAG 3 DECEMBER vm. n.m. Breskens 1.16 1.29 Terneuzen 1.51 2.04 Hansweert 2.31 2.44 Walsoorden 2.41 2.54 tempo waarmede de startbanen waren vrijgemaakt. In Stanleystad versleepten de militairen honderden vaten, ge vuld met 200 liter water, en auto wrakken die de landing van vliegtuigen moesten verhinderen. Binnen een uur hadden zij de baan vrij. In Stanleystad maakten de parachutisten een zwaar machi negeweer van Chinees fabrikaat buit, dat aan het einde van de startbaan was opgesteld. Vergeefs was in Stanleystad jacht gemaakt op de rebellen leider Gbenye. Toen de para's bij zijn hoofdkwartier aankwamen, was hij al verdwenen. Koning Boudewijn zei in een toespraak tot de para's, dat hun „kordaatheid, geestdrift, dapper heid, tucht en zelfverloochening voortaan in ieders herinnering zullen voortleven." „U hebt tweeduizend landgeno ten en buitenlanders gered en een vreselijk lot voor hen afge wend. Sommigen gaven daarvoor hun bloed, zelfs hun leven. Het offer strekt het regiment para commando's en de jeugd tot eer." Koning Boudewijn dankte daarna in het Engels de beman ningen van de Amerikaanse transportvliegtuigen, die de ope ratie in Stanleystad en Paulis hebben mogelijk gemaakt. Tij dens de plechtigheid, die werd bijgewoond door een groot aan tal leden van het Belgische kabinet, werd een onderscheiding uitgereikt aan de commandant van de para's, kolonel Laurent. Daarna defileerden de para's voor het graf van de onbekende sol daat. Behalve 31 Nederlandse mis sionarissen werken voor de con gregatie van de priesters van het heilig hart nog 18 paters en broeders van andere nationaliteit in de bisdommen Stanleystad en Wamba (het gebied van de voormalige oostprovincie), over wier los niets bekend is. Ook verkeert men in het on zekere over het lot van 73 zus ters, die onder leiding van de paters van de congregatie in deze bisdommen werken. Onder deze zusters bevinden zich geen Ne derlandse. Zij zijn van Belgische, Luxemburgse, Spaanse en Itali aanse nationaliteit. Kongolese militairen hebben in Dingila in het noorden van Kon go ruim 100 blanke gijzelaars be vrijd. Zij werden gisteren naar Leopoldstad gevlogen. In Dingila wonen ongeveer honderd blan ken. Blanke huurlingen en Kongo lese regeringstroepen hebben de plaatsen Boenia en Mambasa in het noordoosten van het land op de rebellen heroverd. In een mededeling van de Bel gische ambassade in Leopoldstad werd gezegd dat de 30 huurlingen en 200 Kongolezen geen blanken hadden aangetroffen in Boenia. Deze waren naar een andere plaats, Watsa, overgebracht. (Adv.) Voor ST. NICOLAAS en in diverse prijzen. SPORTHANDEL Noordstraat 76, Terneuzen Zowel liberale als socialistische woordvoerders hebben dinsdag in de Belgische kamer van volks vertegenwoordigers bezwaren ge uit tegen het Belgisch-Nederland se verdrag tot verbetering van de verbinding tussen de Schelde en de Rijn. De liberale volksvertegenwoor diger en oud-kamervoorzitter ba ron Kronacker bracht bezwaren naar voren tegen het feit, dat Bel gië van de nieuwe verbinding de volledige kosten zal moeten dra gen, volgens de ramingen 3.325 miljard Belgische franks, volgens sommigen echter 8 miljard (57.6 miljoen gulden), terwijl de nieu we vaarweg „aan Zeeland en vrij wel geheel Nederland ten goede zal komen". Hij zei de bezorgdheid van Gent te begrijpen over het verdere ge bruik van het kanaal van Zuid- Beveland. België ziet in het nieu we verdrag af van alle garanties in de bestaande verdragen en ba ron Kronacker zei het te betreu ren, dat Nederland niet de ver plichting werd opgelegd het ka naal bevaarbaar te houden. Hij noemde het een „denkbeel dige garantie", dat Nederland het kanaal slechts kan afschaffen na overleg met België. Indien het tot een geschil tussen beide landen zou komen, zal een arbitrage commissie moeten oordelen aan de hand van juridische en niet op basis van economische criteria, betoogde hij. Over de door België aan te ga- ne verplichting dat het in het Zeeuwse meer de verloren gega- ne hoeveelheden zoet water zal moeten vervangen zei baron Kronacker, dat een garantie dient te worden verkregen dat niet de voorraad zoet water in het Maas bekken, dat onmisbaar is voor industrie, landbouw en scheep vaart, in gevaar wordt gebracht. De socialistische woordvoerder L. de Sweemer stelde vast dat de kosten van de uitvoering van de nieuwe verbinding zeer hoog lig gen en dat „Nederland de groot ste voordelen uit het plan krijgt voor een minimum aan kosten". Bovendien geeft België een deel van de in het verdrag van 1839 verkregen rechten prijs. Hij zei voorts een garantiever klaring van de regering te ver wachten over de Gentse belangen bij de vaart op de Rijn. De Antwerpse wethouder van havenbelangen en kamerlid L. Delwaide betoogde als rapporteur dat het verdrag voor Antwerpen van vitaal belang is. Sedert 1945 is het Rijnverkeer met Antwer pen met tien procent verminderd, terwijl het voor Rotterdam met 28 en voor Amsterdam met 100 procent is gestegen. De oorzaak van de huidige positie van Ant werpen in het Rijnverkeer zei Delwaide te wijten aan de slech te verbindingen tussen de Schel de en de Rijn. Verwacht wordt dat de rege ring vandaag over de Schelde- Rijnverbinding een verklaring zal afleggen. Daarin zouden garan ties zijn vervat voor de voorzie ning van zoet water in Wallonië in het bijzonder, zowel voor de in dustrie, de landbouw, de scheep vaart als de consumptie. De socialistische kamerfractie, waarin vooral de Waalse leden oppositie tegen het verdrag heb ben gevoerd, zal na het aanhoren van deze verklaring definitief zijn standpunt bepalen. v

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1