De grootte van de gasbel Peking heeft geen hoop meer op een verandering in het Kremlin f 1.- PROF VONDELING NOEMT BRONNEN BURGERLIJKE STAND Loop der bevolking DE VERRADER VAN GEZIN-FRANK BLIJFT ONVINDBAAR DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Ongelooflijk belangrijk 50 miljoen gulden voor aandeel houders Commentaar van de N.A.M. Ook Engeland Geslaagde melange van uitgelezen Kentucky en geurige Virginia tabakken Eindelijk de ideale halfzware voor de overtuigde shagroker Mild en toch pittig: VAN NELLE KWALITEIT! Maandag 30 no v. Dinsdag 1 dec. 1964 Tijdens een vergadering in Heerlen, georganiseerd door het gewest Limburg van de P. v. d. A., toonde prof. dr. A. Vondeling zich verbaasd over het feit, dat de N.A.M. zijn mededeling over de omvang van de aardgasreser ve heeft tegengesproken. De heer Vondeling had n-1. meegedeeld, dat de reserve veel groter is dan de tot nu toe bekend gegeven elf honderd miljard kubieke meter. I>e heep Vondeling deelde in Heerlen mede, dat hij de minister van economische zaken deze week zijn bronnen zal noemen. Het zijn er vier. Twee ervan kon hij nu reeds noemen, omdat die voor iedereen toegankelijk zijn. Prof. Vondeling wees op een lezing van de président der „Bundesanstalt für Bodenfor- schung", Martini, gehouden op 9 november in Hannover. Deze heeft daar meegedeeld, dat in West-Duitsland winbare hoeveel heden aardgas ter grootte van tweehonderd miljard kubieke meter aanwezig zijn. Bij die ge legenheid werd gezégd dat de officiële schatting van de Neder landse voorraad ongeveer 1200 miljard m3 is, maar dat deskun digen al over voorraden van 2000 tot 4000 miljard kubieke meter spreken. De tweede aanwijzing dat er veel meer moet zijn is de export- politiek. Op basis van een voor raad van 1100 miljard kubieke meter zou jaarlijks vijftien mil jard kubieke meter, dat is de helft van de jaarproduktie, voor export beschikbaar komen. Het is zonneklaar, aldus prof. Von deling, dat op basis van een veel groter kwantum contracten met buitenlandse afnemers worden afgesloten door de N.A.M.-ex- port. Het contract met België alleen al omvat zes miljard ku bieke meter jaarlijks. Dat de N.A.M.-export aanbiedingen zou doen op grond van louter ver moedens, is natuurlijk ondenk baar, zei prof. Vondeling. Hij vervolgde: „Op de vraag waarom ik mijn mededelingen deed op de wijze waarop ik ze gedaan heb, is mijn antwoord dat de open bare mening tot nu toe weinig aandacht heeft geschonken aan deze ongelooflijk belangrijke zaak. Beseft men wel, dat het con tract met België over een bedrag gaat van jaarlijks 300 miljoen gulden 20 jaar lang? Ik schat dat van dat bedrag jaarlijks 50 miljoen gulden naar buitenland se aandeelhouders gaat. Daar kunnen de Nederlanders naar fluiten, aldus prof. Vondeling. Dr. Vondeling drong er nog maals op aan dat de regering de oorspronkelijke met de oliemaat schappijen gesloten overeenkom sten zal herzien. Deze overeen komsten immers zijn destijds ge sloten op basis van veel geringe re aardgasvoorraden, zo zei hij. Van de zijde van de N.A.M.- gasexport wordt opgemerkt, dat zij bij haar onderhandelingen voor langlopen.de contracten met het buitenland uitgaat van het binnen het door de minister van economische zaken vastgestelde plan voor gasafzet beschikbare kwantum. Wanneer in 1975 de aardgas- produktie op volle toeren draait, zal er volgens de bestaande plan nen 15 miljard kubieke meter per jaar naar het buitenland wor den geleverd, d.i. de helft van de totale produktie. Van deze 15 miljard kubieke meter is nu 5 h 6 miljard zo goed-als verkocht naar België. Met West-Duitsland wordt onderhandeld over een leverantie van 4 miljard kubieke meter per jaar en voorts zijn er onderhandelingen met Frankrijk gaande over 5 miljard kubieke meter. Deze hoeveelheden zijn bedoeld zowel voor de openbare gasvoor- ziening als voor de industrie in de betreffende landen, zoals dat ook het geval is met de 15 mil jard kubieke meter die de Gas unie in Nederland denkt af te zetten. Daarmede zou dan het export kwantum op zijn. De mogelijk heid bestaat echter, dat ook Én- geland vijf miljard kubieke me ter zal willen afnemen en dan zal moeten worden bezien, wat het beste is voor de Nederlandse gemeenschap. Uiteraard is de N.A.M.-gasex- port er als goede verkoper op in gericht, wanneer meer gas voor export beschikbaar kan worden gesteld, hiervoor een lonende af zet te vinden, zo deelde een woordvoerder van de N.A.M.-gas- export mede. TERNEUZEN Geboren: 17 nov. Jean-Paul Cyril Anna, z. van Franciscus Vlassen- rood en Clara Pharailde Fidelia Maria David, won. te Koewacht; Luc Cyriel Marie, z. van Arcenne Theophile Cyrille Buysse en Adri- ana Cornelia van Eijkeren, won. te Biervliet. 19 nov. Cornelis Jas- pert, z. van Jan Buijze en Anna Johanna Hamelink, won. Tholens- str. 92: Monique Amelia Maria, d. van Gerardus Johannis Luijk en Sonja Helena Faas, won. Dflkstr. 56; Thomas, z. van Thomas Meer- tens en Maria Poulina de Footer; won. te Zaamslag. 20 nov. Oskar Jurgen, z. van Joos Marinus Lub- sen en Cathiariena Elisabeth de Graaf, won. Kastanjelaan 60. 21 nov. Marc Alex, z. van Jan Tho mas van Es en Maria Debora Oele, won. Vlooswijkstr. 46. 22 nov. Adriana Frangoise, d. van Leen- dert de Blaeij en Cornelia Ha-me- link, won. Populierenstr. 7. 23 nov. Cornelia Adriana, d. van Wil lem Leendert den Hamer en Neel- tje Johanna Maria de Zwart, won. te Philippine; Pieter Jan, z. van Jozias Izaak Meesen en Anna Eli zabeth van Bëndegem. won. te Hoek. 25 nov. Lodewijk Frans, z. van Frans Kajjser en Elisabeth Neels, won. Vlooswijkstr. 66. Huwelijksaangiften: 19 nov. Cornelis Walhout, 21 j., jm., en Maatje Maria Cornelia Dieleman, 20 j., jd.; Wierd Hoogsteen, 26 j., jm., en Jentje Pieternella Bos- scher, 19 j., jd.; Arnold Paulina Ploegaert, 23 j., jm., won. te Phi lippine, en Dingena Hofman, 18 j., jd. 20 nov. Ewit Tanis, 21 j., jm., en Claudette Bosschem, 18 j., jd., won. te Zelzate (B.). Huwelijksvoltrekking21 nov. Willem Harmsen, 23 j., jm., won. te Amsterdam, en Louisa Petronel- la Roza Marie Emmaneel, 27 j., jd. Overleden: 20 nov. Emelie Maria Soethaert, 60 j., echtg. van Pru dent Marie Casteelt, won. te West- dorpe. 22 nov. Christinia Riemens, 68 j., ongeh.; Izaak Marinus de Ridder, 76 j., echtg. van Jacomina Catharina Hol. TERNEUZEN In de periode van 17 nov. tot en met 25 nov. hebben zich in deze gevestigd: Geen. Vertrokken: J. Zwart, Nieuwstr. 56, naar 's-Gravenhage. WEER EEN VAN DE VIJFLING OVERLEDEN Eén van de vier overgebleven kinderen van de Franse vijfling, Doiminique, is zaterdag overle den. Literator gepakt wegens levering marihuana De Amsterdamse politie heeft donderdamidda-g in zijn woning aangehouden en in het hoofdbu reau van politie ingesloten de 36-jarige literator Simon V(in- kenoog). Deze wordt er ernstig van verdacht de circa 25 gram Indische hennep te hebben gele verd aan de 25-jarige kantoorbe diende J. P. uit Lunteren, welke de politie maandag in diens auto aantrof. De politie had de auto aange houden omdat deze zonder licht reed. Toen bleek dat de kantoor bediende geen papieren bij zich had, nam men hem mee naar het bureau, omdat men vermoed de dat hij de auto had gestolen. In het kastje van de auto vond de politie de enveloppe met mari huana. De politie onderzoekt tevens of de literator iets te maken heeft met de inbraak, die enige dagen geleden is gepleegd in een apo theek aan de Vijzelgracht, waar bij verdovende middelen werden gestolen. Volgens de politie staat het vast dat de literator de beide mannen kent die zijn gearres teerd en die bekend hebben deze inbraak te hebben gepleegd. Ver der acht de politie het niet on waarschijnlijk 'dat dit duo on schuldig is aan de opiumdiefstal in een apotheek aan het Surina- meplein. Papieren rijksdaalders blijven voorlopig nog Wegens de grote drukte bij 's Rijks Munt zulen de papieren rijksdaalders voorlopig nog in omloop moeten blijven. Dit blijkt uit het antwoord, dat mi nister Witteveen ('financiën) in een nota heeft gegeven op vra gen uit de Tweede Kamer naar aanleiding van de begroting van het staatsmuntbedrijf. De minister deelt mede, dat de behoefte aan kleingeld sterk toe neemt en dat daarom het aan maken van munten met een la gere nominale waarde een gro tere prioriteit geniet, hetgeen ook geldt voor de aanmaak van zilveren guldens. Evenals in 1964 zal ook in 1965 derhalve het aanmaken van zilveren rijks daalders slechts op beperkte schaal mogelijk zijn. Aangezien thans nog niet valt te voorzien in welke mate in 1966 en volgende jaren de pro- duktiecapaciteit van 's Rijks Munt dient te worden gebruikt voor _d,e voortzetting van de fa bricage van kleinere munten in het huidige hoge tempo, meent minister Witteveen zich te moe ten onthouden van het uitspre ken van een verwachting om trent de termijn, waarop de pa pieren rijksdaalders volledig uit het betalingsverkeer kunnen worden genomen, doordat vol doende zilveren rijksdaalders zijn aangemaakt. Een jaar nadat het schot in Dallas een eind maakte aan het leven van president John F. Ken nedy is er veel veranderd: een nieuw bewind in het Kremlin, de Chinese kernbom, een regerings wisseling1 in Londen. Maar ver rassend is hoe in de kern de za ken toch gelijk zijn gebleven. Dat blijkt het duidelijkst uit de verhouding tussen Peking en Moskou. Hoewel niemand wist hoe dat zou gebeuren, voorzag men een poging het geschil in de ijskast te schuiven. Het werd ook enigs zins kalmer aan het scheidfront en eerste minister TsjoeEnLai ging persoonlijk in het Kremlin poolshoogte nemen wie daar de lakens uitdeelde. Wie dat is, blijft voorlopig een raadsel. Dat het collectief leider schap, waarvan ieder daar de mond vol heeft, lang zal bestaan, lijkt niet waarschijnlijk, nu zomin als na de dood van Stalin. Toen kwarn Chroesjtsjow min of meer uit het duister naar voren als de man die de touwtjes in handen nam. Zo zou het ook nu weer kunnen gaan. DE OPVOLGER. Maar er is geen verschil: toen Chroesjtsjow op het hoogtepunt van zijn macht verkeerde, reken de ieder er al op dat Brezjuew zijn opvolger zou worden. En deze heeft inderdaad de machtig ste posten bezet, waarover men zich wel een beetje kan verba zen, gezien de bepaald niet vrij willige val van zijn meester. Ditmaal ziet men ook reeds een opvolger gereed staan in de per soon van Podgorny, evenals Brezjnew en Chroesjtsjow een Oekraïner. Bovendien hebben deze drie over de belangrijkste zaken ongeveer dezelfde gedach ten. Men ziet in het Kremlin dat men daar op allerlei binnenland se politieke en economische maat regelen van Ohroesjtsjov terug komt en dat de voor de hele we reld belangrijke zaken als de „vreedzame coëxistentie" en het streven spanningen te voorkomen wederom de nadruk krijgen. De Chinezen hebben kennelijk de hoop opgegeven dat er met de nieuwe machtshebbers meer valt te marchanderen dan met Chroesjtsjov. De aanvankelijke gematigdheden in hun beschou wingen over de Russische poli tiek zijn weer verdwenen' en er wordt weer gefulmineerd tegen „chroesjtsjowisme zonder Chroesjtsjov". Bovendien worden eisen gesteld over een herstel van de harmonie tussen de twee grote communistische staten, die zou den neerkomen en op een capitu latie der sow jets voor de volge lingen van Mao, waarop Moskou onmogelijk kan ingaan. Het is dus weer als vanouds. EUROPA'S TOEKOMST President De Gaulle heeft op zijn 74ste verjaardag in een rede de Duitse bondsrepubliek nog maals gewaarschuwd zijn defen sie niet afhankelijk te maken van de Ver. Staten. Enigszins nieuw in zijn rede was dat hij repte van een met dë Ver. Staten verbon den, maar toch afhankelijk Euro pa. De noodzaak van die relatie met Washington placht hij tot dusver niet zo nadrukkelijk te stellen! Waar men eerder behoefte aan had, was wat meer duidelijkheid hoe hij zich voorstelt een Euro pees defensie-apparaat tot stand te brengen en hoe daarin de ver houdingen moeten liggen. In dat opzicht werd men niets wijzer uit de rede in Straatsburg. Het is niet toevallig dat de rede in die stad werd gehouden. Ln 1944, toen de Wehrmacht met een laatste krachtsinspanning zijn kerstoffensief begon, gaf de ge allieerde opperbevelhebber Eisen hower de Franse generaal Delat- tre de Tassigny bevel Straats burg te ontruimen. DE TEGENORDER De Gaulle gatf zijn generaal de tegenorder niet te gehoorzamen aan Eisenhower; hij wilde niet dat de bevolking van de stad de te rugkeer van S.S. en Gestapo zou moeten verduren. En Eisenhower gaf toe, hoewel hij later zei geen begrip te kunnen opbrengen waarom De GauHe zo'n ophef maakte over een zuiver t-aktasche maatregel als een kleine rec-ht- trekking van het front. Dit voorval zou de kern zijn van. De Gaulle's twijfel of men de verdediging van Europese steden kan toevertrouwen aan Ameri kaanse veldheren. Daarom zou hij ook nu nog geloven dat de Fran sen het zelf moeten doen, even tueel met een „force de frappe". Naar het A.N.P. verneemt is de Nederlander, die in 1944 het gezin van Otto Frank en vier andere Amsterdamse Joden aan de Sicherheitsdienst heeft ver raden, niet gevonden. Het nieuwe onderzoek werd een jaar geleden gelast door de Amsterdamse justitie, nadat nazi-speurder dr Simon Wiesen- thal de Weense politie-inspec- teur Silberbauer had ontmaskerd als één van de S.D.-ers, die bij de arrestatie van Anne Frank en haar familie waren betrokken. Het heropende onderzoek is ge strand op het ontbreken van vol doende aanknopingspunten en het feit, dat inmiddels veel waardevolle getuigen zijn over leden. Geen houvast „Het is onbevredigend dat wij een vraagteken achter deze zaak moeten zetten", verklaarde de Amsterdamse officier van justi tie, mr G. R. Hubé, die het on derzoek in samenwerking met de rijksrecherche onder leiding van commissaris Y. Taconis heeft ge leid. Enige tientallen getuigen werden verhoord, dikke stapels dossiers tegen allerlei S-D.-ers NIEUW! (fHllt NIEUW! BZ» werden doorgenomen en in We nen werd Silberbauer aan de tand gevoeld. „Er bleven vele mogelijkheden over, maar bij geen ervan hebben wij voldoen de houvast kunnen vinden", al dus de heer Hubé. Bij het heropende onderzoek hebben justitie en rijksrecherche ervaren, dat het moeilijk is een beroep te doen op het geheugen van ex-nazi's, voor wie het op halen van Joden dagwerk was. In 1944 behoorde het gezin Frank tot de tienduizenden Amsterdam se Joden die voor transport naar de vernietigingskampen werden opgehaald. Pas veel later kreeg de naam Frank een symbolische klank door het dagboek van Anne. „Verkalkt" Van de vele Nederlandse S.D.- ers, die de justitie op een nieuw spoor hadden kunnen zetten, bleken er nog twee in leven te zjjn. Dat waren inmiddels „ver kalkte mannen" geworden. Het is de tweede keer dat een onderzoek naar het verraad van het gezin Frank op niets uit loopt. Kort na de oorlog werd al eens een onderzoek ingesteld naar de rol, die een magazijn bediende uit de hoofdstad bij het verraad kan hebben gespeeld. Het kantongerecht in Amster dam besliste in 1949 dat het niet bewezen acht dat de magazijn bediende „zich op de in de be schuldiging aangegeven wijze heeft gedragen". i ,»v Het „achterhuis" Zoals bekend leidde het ver raad van de onbekende Neder lander tot arrestatie van Otto Frank, zijn vrouw, hun dochters Margot en Anne, de familie Van Fels (man, vrouw en zoon) en een tandarts. Van deze acht Jo den, die ondergedoken zaten in het later door het dagboek van Anne Frank als „het achterhuis" bekend geworden Amsterdamse grachtenhuis, overleefde alleen de heer Frank de verschrikkin gen van de concentratiekampen. De Weense politie-inspecteur Silberbauer, die bij, de arrestatie was betrokken, werkte in de oorlogsjaren voor de afdeling IV B (religieuse zaken, kerken en Jodenzaken) van Willy Lages' Sicherheitsdienst in Amsterdam PERSCONFERENTIE JOHNSON President Johnson heeft zater dag op zijn eerste persconferen tie na de verkiezingen verklaard geen „dramatische mededelin gen" te verwachten na het hui dige overleg in de Amerikaanse hoofdstad over de toekomstige politiek ten opzichte van Viet nam. Hij keerde zich tegen specu laties dat de oorlog in Zuid- Vietnam tot Noord-Vietnam of Laos zou worden uitgebreid. Hij noemde dergelijke speculaties voorbarig. De president noemde het Amerikaanse optreden in Kongo noodzakelijk. „Wij denken dat wij honderden en duizenden mensenlevens hebben gered". Hij sprak de hoop uit dat de genen die zich aan gruweldaden hebben schuldig gemaakt, voor de rechter kunnen worden ge bracht. President Johnson zei nog dat hij geen plannen heeft voor sa menkomsten met de nieuwe Sowjetleiders of president De Gaulle.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9