Nog honderden Belgen in Kongo DRUM! half zwaar heel lekker! ROEPING en STRIJD en nu... een Maandag 30 nov. Dinsdag 1 dec. 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina S Nederlandse slachtoffers in Kongo Britse maatschappijen onder Indonesisch bestuur PHILIPS IN 1966 75 JAAR „VLIEGENDE ONDERZEEBOOT" Foto-artikelen niet vrij in prijs Bijeenkomst van O.A.E.-staats- hoofden voorgesteld Vrije verkiezingen OLAH OP HET OORLOGSPAD Zaalsporten „reserve" voor voetbaltoto Spaans protest bij de V.N. Protesten tegen Moskouse demonstraties Grote betoging in Peking J f. I.- Nog 130 Nederlanders in opstandig gebied Tsjjombe in Parijs Gbenje en Soumialot in Soedan UITKERING AAN DIENSTPLICHTIGEN KERKERAAD VAN ELBURG GESCHORST Dode en twee gewonden bij verkeersongeluk (Vervolg- van eerste pag.) Volgens een mededeling van het Kath. Nederlands persbureau zijn de Nederlandse pater Frans ten Bosch uit Lichtenvoorde en broeder Damiaan Brabers uit Breda, beiden van de congrega tie der priesters van het Heilig Hart, in Stanleystad op de lin keroever van de Kongo door op standelingen vermoord, tegelijk met nog vijf leden van genoem de congregatie en elf vrouwe lijke religieusen uit andere lan den. Eén pater wist aan de dood te ontsnappen door zich ge durende enkele dagen dood te houden. Bij een besluit van president Soekarno zijn thans alle Britse maatschappijen en hun filialen in Indonesië onder rechtstreeks bestuur van de Indonesische regering gesteld. In het besluit wordt niet ge sproken over „onteigening" of „verbeurdverklaring". De maatschappijen, waartoe Unileverbedrijven, tabaksplan tages, rubberplantages en verze keringsmaatschappijen behoren, zijn onder beheer van verschil lende ministeries geplaatst. Veel van de Britse directies die niet in Djakarta zetelen, heeft men verzocht „voor hun eigen veiligheid" te vertrekken. De maatschappijen waren reeds hangende een presidentieel be sluit onder tijdelijke protectieve voogdij gesteld. Ir. F. J. Philips heeft de com missie jubileumviering 1966 ge ïnstalleerd, die tot taak heeft ge kregen plannen te coördineren en uit te voeren, verband houdend met de viering van het 75-jarig bestaan van het Philips-bedrijf in 1966. Voorzitter van deze com missie is de heer G- J. Vente, di- teur General Sales Promotion, zo meldt de „Philips-Koerier". Met de werkzaamheden voor de bouw van het tentoonstellingsgebouw 1966 is inmiddels begonnen. Als adviseur van de beleidsraad voor het inrichten van de expositie ruimte is aangetrokken de heer J-. Kleiboer,-tentoonstellingsdes- kundige. De Amerikaanse marine is van plan zich uit te rusten met een „vliegende onderzeeboot" en heeft in verband daarmee een contract van 36.000 dollar geslo ten met de „General Dynemics Corp.", die een studie van het project zal maken. Dit werd meegedeeld door een luchtvaart- deskundige van het bureau voor marinebewapening, Handler, in een artikel in 'een Amerikaans marinetijdschrift. De voorlopige studie kan mogelijk reeds in juni van het volgend jaar voltooid zijn, maar men verwacht, dat het nog wel geruime tijd zal duren voor met de uitvoering van het project kan worden begonnen. Het toestel zou zich op een diepte van 8 tot 22 meter onder water met een snelheid van 5 tot 10 knopen kunnen voortbewegen en in de lucht een snelheid kun nen bereiken van 275' tot 420 kilometer per uur. Ook na 1 december zullen de fotografische en cinematografi sche artikelen blijven vallen on der de verticale prijsbinding, bet geen dus betekent, dat de vast gestelde verkoopprijzen in do fotohandel blijven bestaan. Een en ander is een gevolg van het feit, dat de gezamenlijke im porteurs en grossiers in foto- artikelen op dezelfde wijze als fabrikanten en importeurs van stofzuigers en gramofoonplaten hebben gedaan -tijdig gebruik hebben gemaakt van de moge lijkheid ontheffing te vragen van het verbod tot collectieve verti cale prijsbinding. Daardoor blijft in afwachting van de behande ling der ontheffingsaanvrage de collectieve verticale prijsbinding in de fotobranche ten volle van kracht, dit niettegenstaande het feit dat de individuele verticale prijsbinding voor een aantal foto artikelen inmiddels is verboden, aldus een communiqué van de Nederlandse vereniging van leve ranciers van fotografische en cinematografische artikelen. Daar het zich laat aanzien, dat met de afhandeling van de ont heffingsaanvrage in ieder geval geruime tijd gemoeid zal zijn, zal het systeem van de vastgestelde verkoopsprijzen in de fotohandel ;n elk geval nog in volle omvang voor alle foto-artikelen blijven voortduren. De verzoeningscommissie voor Kongo van de organisatie voor Afrikaanse eenheid (O. A. E.), die in de Keniase hoofdstad Nai robi over de actie der Belgische valschermtroepen heeft gespro ken, heeft een oproep doen uit gaan voor een bijeenkomst der staatshoofden van de O.A.E. Zij heeft in krachtige bewoor dingen geprotesteerd tegen „het buitenlandse militaire ingrijpen in Kongo door België, Engeland en de Verenigde Staten", terwijl het protest ook „allen geldt, die dit ingrijpen hebben mogelijk gemaakt". De commissie zegt de actie „krachtig te veroordelen". De voorzitter der commissie, de Keniase premier Kenjatta, heeft de tekst der commissiever klaring zaterdag in een korte openbare zitting voorgelezen. De commissie beveelt aan dat de staatshoofden der bij de O.A. E. aangesloten Afrikaanse lan den 18 december a.s. in de Ethio pische hoofdstad Addis Abeba bijeenkomen. De commissie beveelt zeven maatregelen aan om een „Kon golese verzoening" te bewerk stelligen. Genoemd worden een staken van het vuren, terug trekking der buitenlandse vrij willigers bij het centrale Kon golese leger, „beëindiging van het buitenlandse ingrijpen in Kongo", een algemeen pardon voor allen die betrokken zijn ge weest bij de jongste gebeurtenis sen, een ronde-tafelconferentie van alle Kongolese leiders en het houden van vrije verkiezin gen in geheel Kongo. De twee laatstgenoemde voor stellen zouden onder toezicht der organisatie voor Afrikaanse eenheid moeten worden ver wezenlijkt. De Keniase eerste minister Kenjatta deed in een voor de vuist weg uitgesproken toespraak een beroep op de grote mogend heden om „de koude oorlog bui ten Afrika te houden". „Afrika lieeft geen tijd voor oorlog. Het heeft vrede nodig om het peil van zijn bewoners te kunnen opheffen", aldus Ken jatta. De gewezen Oostenrijkse minis ter van binnenlandse zaken Franz Olah, die kortgeleden uit de socialistische partij werd ge stoten in verband met vreemde financiële manipulaties, heeft vrijdag grote beroering gewekt door te beweren, dat de socialis tische vice-kanselier Bruno Pit- termann en de eveneens socia listische minister van justitie Broda in 1958 en 1959 van plan zijn geweest, de terugkeer te be vorderen van aartshertog Otto van Habsburg-Lotharingen, de Oostenrijkse troonpretendent, in de hoop dat daardoor verdeeld heid zou ontstaan in de (chris ten-democratische) volkspartij. De Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, Bruno Krei- sky, sprak dit in het parlement tegen, maar Olah blijft bij zijn bewering. Staatssecretaris Van de Laar (o., k. en w.) is bereid met de stichting de nationale sporttota- lisator contact op te nemen over de suggestie bij het afgelasten van voetbalwedstrijden de uitsla gen van zaalsporten voor de voet baltoto te gebruiken. Het initia tief hiervoor moet echter van do vergunninghouder komen, zo merkte hij op. Hij is het met de desbetreffende Kamerleden eens, dat de Olympische spelen in To kio hebben aangetoond dat ook andere sporten dan voetbal in brede kring belangstelling ge nieten. De staatssecretaris deelt dit mede in de memorie van ant woord op het eindverslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer voor het wetsont werp op de kansspelen. Regering verwacht geen excessen hij gnhruik speelautomaten Het ligt niet in de bedoeling van de regering de burgemees ter een gedragslijn in overwe ging te geven op het gebied van de speelautomaten. Eventeel kan bij gemeenteverordening een ge dragslijn worden uitgestippeld. Nu bij aanneming van het wets ontwerp op de kansspelen de si tuatie zo zal worden, dat voor het gebruik van de automaten steeds een vergunning van de burgemeester nodig is, mag wor den verwacht, dat zich geen ex cessen (meer) zullen voordoen. Dit delen de ministers Scholten (justitie) en Biesheuvel (land bouw en visserij) en de staats secretarissen Van den Berge, (financiën) en Van de Laar (O.K. en W.) mede in hun me morie van antwoord op het eind verslag van de commissie van rapporteurs uit de eerste kamer voor het wetsontwerp op de kansspelen. De Spaanse regering heeft de permanente vertegenwoordiger van Spanje bij de V. N. opge dragen bij secretaris-generaal Oe Thant te protesteren tegen „het op gruwelijke wijze af slachten van onschuldige gijze laars in Kongo". „Wij stellen belang in de hou ding, waarin het mogelijk bleek dat talrijke missionarissen, kloos terzusters en zendelingen wer den vermoord", aldus de mede deling, die het Spaanse minis terie van buitenlandse zaken zaterdagmiddag aan de pers heeft verstrekt. Hierin wordt verklaard dat de Spaanse diplomatieke vertegen woordigers bij de Afrikaanse landen tegenover de regeringen van deze staten uiting hebben gegeven aan „het leedwezen van Spanje over dergelijke barbaar se daden, die unit geen enkel politiek oogpunt kunnen worden gerechtvaardigd". In de mededeling van het Spaanse ministerie van buiten landse zaken wordt ook nog verteld dat vier Spaanse kloos terzusters in het gebied van Stanleystad om het leven zijn gebracht. De Verenigde Staten hebben zaterdag bij de Sowjet-autori- teiten in Moskou en Washington geprotesteerd tegen de aanval len van betogers op de Ameri kaanse ambassade in de Sowjet- hoofdstad eerder op de dag. De Sowjet-Unie wordt aan sprakelijk gesteld voor de scha de. Ook de Britten en Belgen hebben krachtig tegen de aan vallen op hun ambassades ge protesteerd en schadevergoe ding geëist. Westelijke correspondenten zagen tijdens de demonstraties der Afrikanen in Moskou, weinig Russen tussen de menigte, maar wel een groot aantal Chinezen en Noordvietnamezen. De Sow- jet-autoriteiten hadden klaar blijkelijk toestemming gegeven voor de betogingen. Het offi ciële persbureau Tass sprak van een spontane beweging. Daaren tegen zeiden ooggetuigen dat Russische cameramensen en journalisten al vóór het eigen lijke begin van de betogingen waren opgekomen. Volgens een westelijke correspondent had een Russische politieman na de demonstraties voor de Belgische ambassade verscheidene malen tot de Afrikanen gezegd: „Nu is het wel genoeg. Naar de Kon golese ambassade". In Peking is zondagochtend een grote betoging gehouden tegen „interventie van het Bel gisch-Amerikaanse imperialis me" in Kongo. Aan de demon- stratie namen volgens officiële cijfers 700.000 mensen deel on der wie Mao Tse Toeng, presi dent Lioe Sjao Sji, premier Tsjoe En-Lai en de secretaris generaal van de partij, Teng Hsiao Ping. Volgens waarnemers was het de eerste maal dat Mao Tse Toeng, die doorgaans alleen of ficiële feestelijkheden als de 1-mei viering bijwoont, aan een dergelijke demonstratie deel nam. In een proclamatie riep Mao Tse Toeng „de volkeren in de gehele wereld op de Amerikaan se agressors en hun lakeien te bestrijden". Mannen, die samen pauzeren draaien ook samen een Drum. Begrijpelijke so lidariteit, want Drum is een mannelijke mélange van liefst 17 soorten tabak van de beste plantages ter wereld. Pittige, rijp-bruine tabak uit Kentucky en Tennessee, heldere uit Carolina, geurige Burley en vele andere. Lang gerijpt, kundig gemengd en vers verpakt in de handige tabakszak,, Tot de ongeveer duizend blan ken, die zich naar schatting nog in het door de opstandelingen beheerde gebied van Kongo be vinden, zouden voorzover in Leopoldstad bekend 130 Neder landers behoren. Van de overigen zijn er 450 Grieken, minstens 200 Belgen, 29 Luxemburgers, 13 Westduitsers, 20 Italianen, 5 Fransen en 4 Amerikanen. Het door de opstandelingen bezette gebied beslaat een opper vlakte van ongeveer 400.000 vierkante kilometer. Waarne mers menen dan ook, dat nog een bittere strijd gestreden zal moeten worden om dit enorme gebied van rebellen te zuiveren. Premier Tsjombe van Kongo is vanmorgen in Parijs aangeko men. Hij zal hier een onderhoud hebben met president De Gaulle. Op het vliegveld zei de Kongo lese regeringsleider niet de be doeling te hebben wapens aan Frankrijk te vragen en dat hij met De Gaulle zou spreken over de toekomst van Kongo en in ternationale vraagstukken. De commissaris van de betrok ken Soedanese provincie Ach- med Hassan, heeft bekendge maakt, dat „de president van de volksrepubliek Kongo", C. Gben je, naar Soedan is uitgeweken, vergezeld door Gaston Soumia lot, eerste minister van de „Kon golese revolutionaire regering", generaal Olenga en Pierre Moe- Iele. De Soedanese commissaris heeft in een telefoongesprek nog gezegd, dat een groot aantal Kongolezen uit het gebied van De jongerenorganisatie van de V.V.D. meent, dat het overheids beleid erop moet worden ge richt, dat de dienstplichtigen, wanneer zij met klein verlof gaan. zich (weer) kunnen gaan voorbereiden op hun positie in de maatschappij. De J.O.V.D. vindt dat er naast enige verhoging van de soldij een uitkering ineens moet komen voor hen, die afzwaaien. De or ganisatie acht deze oplossing te verkiezen boven financiële ge lijkstelling van dienstplichtigen en beroepsmilitairen, omdat bei de categorieën niet vergelijkbaar zijn en omdat de nadelige finan ciële positie van de dienstplich tigen eerst na de diensttijd van Stanleystad en Paulis naar Soe dan is gevlucht. Onder hen be vonden zich gewonden en zieken, die aan de Soedanese grens eer ste hulp kregen. door ERNST MEISTER 42. „Maar natuurlijk, Sevard", Een arts die knoeide, was Clara Wat is er aan antwoordde ze. de hand?" „Tja, daar heb je het nu. Dat weet ik zelf niet precies, maar er zijn dingen die niet klop pen"- Hij vertelde haar kort en zakelijk wat er gebeurd was na de dood van Stoja. „Geloof je ook niet dat aan deze zaak een luchtje zit?", besloot hij. „Maf- fei lijkt me volkomen onbe trouwbaar. Brioni weet meer dan hij wil zeggen. Waarom doet die zo vreemd? Aan de andere kant wil hij dat ik iets tegen Maffci onderneem. Maar wat kan, wat zal ik doen?" Clara voelde zich even teleur gesteld. Ze had gehoopt dat het deze dag tussen Sevard en haar tot een duidelijke verklaring zou komen, dat hij eindelijk zou be kennen dat hij van haar hield. En nu werd ze met haar neus op een paar nuchtere feiten gedrukt en wilde hij ook haar verwikkelen in een zaak welke waarschijnlijk geen daglicht kon velen. Goed, ze zou hem helpen, natuurlijk! een doorn in het oog. „Ik zal me maar in verbinding stellen met 'n advocaat", meen de Sevard. „Die moet ons dan eerst de weg maar wijzen. Ik heb zelf, geloof ik, niet bepaald de stalen blik van een detective". „Heb je toevallig een fototoe stel, Sevard?" „Jawel. Thuis, in het sanato rium dan". „Met een blitzer?" „Ook dat. Wat wil je dan?" „Die zogenaamde mevrouw Sautter fotograferen. Dat me dium van dokter Maffei. Een foto kan een machtig bewijsmid del zijn. Daar kan je advocaat iets aan hebben". Sevard keek zijn collega ietwat medelijdend aan. „Hoe wil je dat aanleggen, Clara?" „Bedenk jij ook eens wat", lachte ze. „Laat mij niet alles al leen moeten uitbroeden". „Makkelijker gezegd dan ge daan. Goed, we rijden Dan komt er een portier, een oude oorlogsveteraan, die ons vreselijk boos aankijkt. Hij zal ons wel weer naar Maffei bren gen. Maar dan? Ja, het lag na tuurlijk een beetje anders wan neer jij daar ambtelijk kon ko men, door een of andere instan tie gestuurd. Wacht, ik geloof dat ik het heb". „Nou?" „Je kunt van de verzekerings maatschappij komen. Of van een notaris". „Natuurlijk!", riep Clara ver heugd, liep het café uit, naar haar auto en kwam even later zegevierend terug met een aan vraagformulier voor een brand verzekering. Ze ging vlak voor Sevard staan. „Iets te verzekeren, meneer? Ruime voorwaarden en lage ta rieven. Nou, zie ik er uit als een verzekeringsagent?" Hij keek haar aan. Nee Clara zag er anders uitze zag er prima uit. Geen verge lijking met Gabriëlle en zeker niet met die Risa. Clara was.. „Ik zie het al. Geen verzeke ringsagente. Maar dat zal ik toch moeten zijn. Het lijkt me geen heksentoer. Daar behoef je toch geen toneelspeler voor te zijn, zou ik zeggen". Ze gingen weer zitten samen zweren en een half uur later waren zij besloten het waagstuk uit te halen. De twee auto's reden naar het sanatorium van Brioni. Sevard haalde Leiea en zijn blitzer, maar het werd middag voor ze we rijden samen naar Graningen en bellen aan. samen met de wagen van Clara naar de kliniek van Maffei reden. Clara reed alleen verder. Voor de in een adembenemend tempo ove rde autobaan, Sevard schud de af en toe het hoofd, het werd soms werkelijk te gek. In Graningen stapte Sevard uit, Clar reed alleen verder. Voor de poort van de kliniek parkeerde ze haar auto en liep, met een aktentas onder haar arm, naar de portiersloge, waar ze te ken nen gaf dat ze de directeur wil de spreken. De portier bracht Clara naar de kamer van dr. Maf fei, die haar met hoogopgetrok- ken wenkbrauwen aanstaarde. „Ik ben juffrouw Eyken van de Centrale Verzekeringsmaat schappij voor ene mevrouw Saut ter, die in uw inrichting ver pleegd wordt als ik het wel heb. We hebben haar handtekening nodig". Ze haalde uit haar tas een for mulier en dankte de hemel dat ze dat zelf nog niet had inge vuld. Ze had het van een agent van de verzekeringsmaatschappij voor dat doel ontvangen. „En dan is het wel nodig dat u even medeondertekent, dokter, om de geldigheid van haar handteke ning te bevestigen. Ik kom in op dracht van mevrouw Stoja". De kleine dokter wendde zijn blik af. Het was Clara niet dui delijk of hij haar nu geloofde of niet. „Zo", zei hij tenslotte, „ver telt u mij eens eerlijk, komt u werkelijk namens mevrouw Stoja of zit ene dokter Sevard hier achter?" (Wordt vervolgd.)! belang wordt. Het hoofdbestuur meent, dat inderdaad sprake is van een tenachterstelling van hen, die in militaire dienst wor den geroepen bij hen, die van de dienst worden vrijgesteld, doordat de dienstplichtigen niet in staat zijn zich in hun dienst tijd op hun later beroep voor te bereiden en door de lage ver goeding (soldij). De J.O.V.D. wijst er nog op, dat de door haar bepleite uitkering-ineens over eenkomst vertoont met de pre mie, die kort-verbandvrijwilli- gers thans reeds ontvangen bij het verlaten van de dienst. In de ochtenddienst in de Ned. hervormde kerk in Elburg is zondagmorgen een schrijven van de classis Harderwijk voor gelezen, waarin wordt medege deeld, dat de kerkeraad van El- burg in zijn geheel is geschorst. Na deze mededeling verlieten enkele kerkeraadsleden en lid maten het kerkgebouw. De dienst werd geleid door dominee Wieman uit Nunspeet. Dominee Van der Wiel, rond wie zoveel rumoer is ontstaan, leid de de morgendienst in Ooster- wolde b ijElburg. De geschorste kerkeraad be staat uit twaalf Teden, van wie er negen behoren tot de gere formeerde bond in de hervorm de kerk en drie tot de confes sionele richting. De voorgelezen mededeling bevatte slechts de korte zake lijke mededeling van het besluit. Een motivering werd niet ge geven. Bij een verkeersongeval op de rijksweg RotterdamAntwerpen ter hoogte van de gemeente Rijsbergen bij Breda is zondag middag één persoon gedood en zijn twee anderen ernstig ge wond. De toedracht van het on geval, waarbij een personenauto en een vrachtwagen betrokken waren en dat gebeurde toen de vrachtauto een zijweg wilde in slaan, is nog niet duidelijk. De bestuurder van de personenauto, de 51-jarige heer Van der Pols uit Den Haag, kwam om het "leven toen zijn voertuig tegen de achterzijde van de vracht wagen reed. Twee mede-inzit tenden, ca. 30-jarige Turken, die in Rotterdam wonen, werden ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis te Breda. De per sonenauto werd vernield. De inzittenden van de personenauto waren zakenlieden.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3