Nog geen rust in Kongo open... schenken... BREDA dicht! I J NUTTIGE Sint Nicolaas-geschenken I I I 1 1 I f I 1 Een humanitaire militaire actie GAAN DE AMERIKANEN IN INDONESIË VERTREKKEN beugelbier VAKCENTRALEN BESTUDEREN PROBLEEM VAN ONGEORGANISEERDEN ENORME KEUZE f i I N V i i DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Nu Amerikanen doelwit? GROTE SORTERING DINGEMANSE IN ONZE ETALAGE DINGEMANSE DINGEMAMSE ALBUMS I 2 f I V VrijcTag 27 november 1964 Het neerlaten van gewapende valschermspringers kan maar zelden een menslievende actie worden genoemd, maar in het geval van Stanleystad is (daar alle reden voor. Het getuigenis der bevrijde gijzelaars enige we ken onderworpen aan de mishandelingen door de Thim- ba's (leeuwen) van rebellenleider Gbenje laat er geen twijfel aan bestaan of het was tot een bloedbad geko men uit wraak voor de onvermijdelijke nederlaag tegen Tsjombe's met huurlingen versterkte armee. Die nederlaag bleek onvermijdelijk, maar het lage tempo van het nationale Kongolese leger bij zijn opmars door de jungle zou de rebellen alle kans hebben gegeven hun bedreigingen waar te maken. De Belgische bliksemactie heeft die moordpartij voor een goed deel voorkomen, zij het dat ook nu slachtoffers vielen, onder Wie de Amerikaanse zendeling dr. Carlson. De noodzaak voor de actie bleek ook uit het verloop van de be sprekingen in Nairobi, waar gepoogd werd de vertegenwoordiger van de „Kongolese volksrepubliek" ervan te overtuigen dat het onmenselijk zou zijn onschuldige gijzelaars ter dood te brengen. Donderdag Is in Djakarta van welingelichte zijde vernomen dat de Amerikaanse ambassade tot de vrouwen en kinderen van Amerikanen in Indonesië het verzoek heeft gericht zich gereed te houden om van het ene ogen blik op het andere te kunnen vertrekken. Men wilde bij de ambassade geen commentaar op deze be richten geven. Er bevinden zich ongeveer vierduizend Amerikaanse bur gers in Indonesië, zowel in de hoofdstad Djakarta als in ande re delen van de archipel. Een duizendtal hiervan werkt bij de ambassade en de consulaten der Verenigde Staten, bij het bureau PLEIDOOI VOOR EUROPEES RIJBEWIJS „Wij zullen ten spoedigste moeten komen tot méér uni formiteit in het hanteren van een straf, die ter bestrijding van de alom toenemende ver- keerscriminaliteit in de vorm van bewuste risicoschepping het meeste indruk op de weg gebruiker maakt, n.l. ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Hiervoor is nodig, dat wij in Europa één uniform rijbewijs invoeren, dat ook voor in het buitenland gepleegd verkeers- misdragingen kan worden in getrokken en welke intrek king Europese uitwerking heeft en niet uitsluitend in het eigen land werkt", aldus mr. J. C. Hoortman, adj. di recteur van het Verbond van Veilig Verkeer. Als deskun- dge op het gebied van het Europese verkeersstrafrecht hield hij donderdagmiddag op een door de Zwitserse automobielclub A.C.S. in de universiteit te Bern belegd congres van verkeersjuristen een inleiding over de ontzeg ging van de rijbevoegdheid in het toekomstige Europese verkeersrecht. De ontzeggingspraktijk in Frankrijk en Duitsland werd belicht door respectievelijk de advocaat-generaal aan de Conseil d'Etat te Parijs, dr. Le Menestrel en de chef van de juridische afdeling van de Duitse automobielclub A.D.A. C. dr. Seehon. De vice-voor- zitter van de Zwitserse auto mobilistenorganisatie hield een vurig pleidooi om de ont zegging zuiver als een straf maatregel te beschouwen en de bevoegdheid tot oplegging daartoe geheel in handen van de rechter en niet in die van de administratie te leggen. voor internationale ontwikkelin gen en bij andere officiële ver tegenwoordigingen. De overige drieduizend zijn zakenlieden of werknemers van de Amerikaan se oliemaatschappijen Stanvac °r Caltex. De Amerikaanse ambassade zou voorts de in Indonesië wer kende Amerikanen in het alge meen hebben verzocht zich naar Djakarta te begeven om een eventueel wegbrengen uit Indo nesië gemakkelijker te doen ver lopen. De ambassade zou tot deze maatregel hebben besloten om dat zich steeds sterker anti-Ame rikaanse gevoelens in Indonesië openbaren, zowel in Djakarta als in de rest van het land. De am bassade zou vrezen dat zich deze keer met de Amerikanen ais doelwit dezelfde soort geweld plegingen kunnen voordoen als in september j.l. tegenover de Britten in Indonesië hebben plaats gevonden. Deze gewelddadige uitbarstin gen hadden toen plaats in ver band met het feit dat Engeland zich achter Maleisië schaarde, dat Soekarno wilde „verpletteren". HET SCHIETBAAN- ONGELUK De voornaamste beschuldigden in het in Munster gevoerde pro ces naar aanleiding van het ongeluk van 9 april j.l. op het Navo-oefenterrein Bergen-Hoh- ne, majoor Erich Remer en eer ste luitenant Dietrich Lenski, zijn tot resp. zeven en zes maan den opsluiting voorwaardelijk veroordeeld. Remer had de lei ding van de schietdemonstratie waarbij tien toeschouwers ge dood en negen gewond werden door een verkeerd terechtgeko men mortier-granaat. Lenski deed toen dienst als veiligheids officier. De aanklager had resp. zeven en vier maanden voorwaardelijk geëist. De vijf overige beklaag den werden vrijgesproken. On der de omgekomenen waren een Nederlandse en een Indonesische officier. Bij de reconstructie van het drama op 12 november in Ber- gen-Hohne ten behoeve van de rechtbank was weer een 81 mm granaat ontploft op slechts 20 meter van dezelfde ongeluks plaats. Zwart tegen blank Tekenend, voor de sfeer in het rebellenkamp is de opmerking die een leider maakte, toen het Rode Kruis te kennen gaf dat de bedreiging der gijzelaars tegen alle conventies indruiste: die conventies waren door blanken opgesteld en daar hoefden ze zich dus niet aan te houden. Er bleef daarom geen andere oplossing om nog zoveel moge lijk levens te redden dan een landing van parachutisten die prompt in diverse Afrikaanse hoofdsteden en in de commu nistische wereld werd uitge kreten voor een daad van im perialistisch machtsmisbruik. Die te verwachten reaktie heeft er waarschijnlijk toe ge leid dat de Belgen lang hebben geaarzeld vóór zij hun paracom mando's lieten landen. En niet alleen de Belgen, want het ging met Amerikaanse toestellen en via het Britse eiland Ascension en zelfs met instemming van Sinte Catherine in Parijs Dinsdag was het weer de dag van de „Catherinettes", de onge trouwde meisjes van de Parijse ateliers. Getooid met hun ieder jaar weer fraaier uitgedoste hoeden zwermden zij door de lichtstad. De deuren van de ateliers bleven die dag, de feest dag van Sinte Catherine, geslo ten. Kongo's premier Tsjombe; dus ook deze drie hoofdsteden heb ben mede de verantwoordelijk heid voor de aktie op zich ge nomen. Een aarzeling die begrijpelijk is, want het is uiteraard een ab surde situatie dat vreemde troe pen in een land moeten voor komen dat een misdaad tegen de menselijkheid in koelen bloede wordt uitgevoerd. De aanleiding is echter even absurd: dat een regering niet in staat is te voor komen dat zoiets op haar ge- zagsgebied gebeurt. En daar zijn we weer terug bij de chaotische toestand in de vroegere Belgi sche kolonie, die nog steeds een aanfluiting is van het begrip zelfstandige staat. Blank tegen zwart De nu al zo lang durende strijd met zijn overvloed van wreedheden over en weer is niet bevorderlijk om het land tot rust te laten komen. De daden van de regeringstroepen en vele blanke huurlingen zijn even gruwelijk als die der rebellen. Sommige huurlingen schijnen inderdaad voornamelijk te dienen om het geld plus het genoegen straffe loos wat negers om zeep te kun nen helpen. Zo af en toe hoort men iets dat getuigt van meer humaan gevoel. Een Belgisch sergeant van Tsjombes armee die voorkomt dat gevangenen worden dood gemarteld; een officier van Gbenje die de schietpartij in Stanleystad wilde voorkomen en door zijn eigen mensen werd af gemaakt. Het zijn uitzonderin gen die weinig kans maken en die een algehele verwildering en demoralisering niet kunnen tegenhouden. En die alleen de basis gaan vormen voor een eindeloze reeks van wraak en weerwraak, die nog extra kan sen krijgt doordat van commu nistische zijde voortdurend aan moediging bestaat voor lieden die het om de een of andere reden tegen Tsjombes centrale gezag willen opnemen. Men moet al zeer optimis tisch zijn om te geloven dat bin nen afzienbare tijd in Kongo iets kan ontstaan dat met een beetje goede wil een normale staat genoemd kan worden. En een onontkoombare conclusie lijkt dat de V. N. overigens minder uit overtuiging dan door geldnood te vroeg hun be moeienis met Kongo hebben ge staakt. Straatmuzikant bekent zedenmisdrijven In Keulen is een 62-jarige straatmuzikant gearresteerd, die met minstens dertig kleine meis jes ontucht heeft gepleegd. Hij plaoht rand zijn woonwagen spe lende kinderen met geld naar bin nen te lokken. Hij waarschuwde hen, dat zij niet aan hun ouders mochten vertellen wat er gebeurd was. Zo kon hij zijn misdrijven maandenlang voortzetten, tot een meisie van acht jaar haar moe der het een en ander vertelde, die direct de politie waarschuwde. Lekker. Ongepasteuriseerd. Dus verser dan vers. 'n volle halve liter 55 ct. Bij 3 tegelijk 53 ct. DE HULP AAN BALI U schenkt meer dan 2 voile glazen uit de grote beugelfles. fTiWSl (Adv.)' even lekker, even tapvers is straks Uw tweede glasl even vers als vatbier! Incabloc shockproof Ook 's avonds tot uw dienst. AXELSESTRAAT 46 TERNEUZEN Telefoon 3373 Horloger-Juwelier Opticien VAN DE SANDE De wereldraad van kerken heeft verschillende activiteiten ontplooid om de slachtoffers van de vulkanische uitbarstingen op Bali te helpen. Na de ramp in 1963 zond de raad een bedrag van 320.000 gulden. Meer dan de helft hiervan was afkomstig uit Nederland. De Amerikaanse kerken zorgden voor grote hoe veelheden voedsel. De gelden zijn voor een groot deel gebruikt voor voedseldistri butie. Het aantal ondervoede Balinezen wisselt, maar in het voorjaar 1964 zorgden de ker ken soms voor de voeding van 28.000 vluchtelingen. In septem ber werden 9000 Balinezen op deze manier geholpen. De ker ken zijn, als dat nodig mocht blijken, in staat tot midden 1965 voor 20.000 mensen te zorgen. De Indonesische kerken heb ben 36.000 gulden besteed aan medische zorg en het op peil brengen van de leermiddelen in enkele scholen. In samenwerking met de overheid werd in drie polikliniekjes in de gebieden waar veel vluchtelingen kwa men, aan 20.000 mensen medi sche hulp verleend. Dank zij de aankoop van een grote partij timmergereedschap konden verder veel mensen wor den geholpen bij de bouw en het herstel van hun huizen. Ten slotte is er nog een varkensfok kerij opgezet, die zich mag ver heugen in grote belangstelling van de bevolking. De juristen van de drie vak- centralen hebben een studie ge maakt van het probleem van de ongeorganiseerde werknemers en de mogelijkheid van een be loningssysteem, waardoor de ge- organiseerden enig voordeel ge nieten van hun vakbondslidmaat schap. De beste oplossing van de vele mogelijkheden wordt nu b- ^tudeerd. Dit heeft de secretaris van de Nederlandse agrarische bedrijfs- bond, de heer P. Damming, op het congres van zijn bond in Utrecht bekendgemaakt. „We zullen de broedende kip nu maar niet meer storen, want we ver wachten volgend jaar het gou den ei van deze juridische kip", aldus de heer Damming. De A.N.A.B. stelde als eerste vakbond vorig jaar bij de loon onderhandelingen voor het loon van de georganiseerden met -een gulden per week te verhogen. Dit voorstel vond geen genade in de ogen van de werkgevers, maar de bond hoopt nu dat het resultaat van de studie van de drie vakcentralen een basis voor nieuw overleg zal opleveren. Over de pensioenvoorzienin gen zei voorzitter Van der Ploeg nog, dat hij het waardevast maken van de pensioenen be langrijker acht dan het verlagen van de pensioenleeftijd tot 60 jaar. Dat acht de bond geen haalbare kaart. De heer Van der Ploeg toonde zich een voor stander van een nieuwe orga nisatie van de pensioenvoorzie ning. Met name zou hij graag de administratiekosten, die bij de bedrijfspensioenfondsen ver loren gaan, in pensioenen wil len omzetten door de A.O.W.- uitkering te verhogen. Belgische militairen krijgen meer soldij Indien de Belgische minister van defensie, P. W. Segers, zijn zin krijgt, zullen de Belgische dienstplichtigen twee frank sol dij per dag meer krijgen. Het wordt dan 1,08 per dag (15 frank). Naar hij in de kamercommis sie mededeelde moet de verho ging nog worden goedgekeurd door de minister van financiën. I V NYLONS Prettig winkelen... daar horen Danlon wandeinyions bij. In kleuren passend bij het mode beeldvan nu. U herkent Danlons direct aan de elegante vrouw op de verpakking, vanaf f 2.25 'i v j I V f 'f T J s T X f JORZOLINO Verpakte Keukendoek -f- Panlap3.25 Verpakte Baddoek Washandje3.95 Verpakte Ontbijtlakens Vingerdoekjes9.90 Verpakte Lakens Slopen in fantasie borduurdessin (2 pers.)1 9.90 Swan Dames-zakdoeken per 3 st2. Swan Heren-zakdoeken per 3 st3.50 Zie onze sortering DAMES Pyama's in fant. keperflanel Nylon Buished en Satin Fendre MEISJES Pyama's in vele JONGENS Pyama's moderne HEREN Pyama's dessins Nylon gewatteerde DUSTERS Fantasie en Cocktail Schorten Poplin en Nylon Dusters Uni en Fantasie Vele leuke Sjaals en Hoofddoeken, Handschoenen en Wanten I v Loop eens vrij bij ons rond. BOERBOOMS Kersstraat 7—9 Tel. 2201 Terneuzen 1 2 1*1 .*1 .Y. |Y, |Y, .V. I*. ..J .f. >T. .T..y. .T. .T. k*. ,t. ,t, 4 A 4 v V^^*^TO^rVVVV%i!"iw^VVVV.4 VVVVVVVVVV. VVV^^irVVV^rVVVVvVVVVVVVVVVVVVV

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5