Nieuwe reddingsoperatie van Belgische parachutisten Scheepsramp nabij New York Zestien verdronken; vier vermisten DEMONSTRATIES IN BELGIË HET WEER Operatie- Stanleystad geëindigd Belgische bevestiging Zeventien gijzelaars doodgeslagen Groot aantal Kongolezen gefusilleerd Reacties op de gebeurtenissen in Kongo Gijzelaars bevrijd Tweede vliegtuig met vluchtelingen in Brussel Vernielingen in Praag Spaak over Kongo Rebellen in Stanleystad in de aanval Gouverneur van Stanleystad gearresteerd EUROPEES PARLEMENT: STRAATSBURG VOORLOPIG ZETEL Zestien slachtoffers Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden Frankering bij abonnement! Temeuzen Dfttecfenr-Hoofredatfettrf I, van 8e Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 et Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 21e Jaargang - No. 6320 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.i*i. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bekendgemaakt, dat Belgische valschermtroepen bezig zijn met de bevrijding van en kele honderden blanke gijze laars uit Paulis in Kongo-Leo- poldstad, 370 km ten noordoos ten van Stanleystad. De Belgische troepen zullen na de operatie in Paulis onmiddel lijk uit Kongo worden terugge trokken, aldus de mededeling van het Amerikaanse ministerie. De Belgische troepen zijn met Amerikaanse vliegtuigen aange voerd. Amerikaanse toestellen van het type C-130 hebben bijna 100 blanken geëvacueerd die door de rebellen als gijzelaars werden vastgehouden, aldus de bekendmaking. Bij de operatie in Paulis is de helft van de Belgische parachu tisten ingezet, die aan de opera tie in Stanleystad hebben deel genomen, zo deelt het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken nog mee. De ope ratie in Stanleystad zelf is ge ëindigd, afgezien van enkele beperkte operaties die nog rond om Stanleystad voortgezet wor den om de laatste gijzelaars te verzamelen en te evacueren, al dus de bekendmaking. In Brussel heeft een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaard, dat binnen 48 uur het gehele ba taljon Belgische para-comman do's weer naar de basis Kamina in Kongo zal zijn overgebracht, waar de terugkeer naar België zal worden geregeld. gelukkig niet ernstig geraakt. Later zijn nog drie vliegtui gen in Paulis geland met een niet genoemd aantal parachu tisten. Woensdagavond zijn in Leo- poldstad Amerikaanse transport vliegtuigen aangekomen met aan boord de stoffelijke resten van 24 door de rebellen in Stan leystad vermoorde blanken. Daaronder bevond zich het lijk van de Amerikaanse zendings arts Paul Carlson, dat op ver zoek van zijn vrouw zal worden begraven op een protestants kerkhof in de Kongolese provin cie Oubangui. De opstandelingen hebben in het oosten van Kongo volgens vluchtelingen de afgelopen tijd ontzettende gruweldaden bedre ven. Zij hebben stelselmatig plaatselijke bestuursfunctionaris- sen, politiemannen en Afrikanen die geen lid waren van de Loe- moemba-beweging, vermoord. Velen werden levend verbrand. Kongolese rebellen hebben in Paulis 17 gijzelaars doodgesla gen. Eén der slachtoffers is een Amerikaanse zendeling. Dit is meegedeeld door vluch telingen uit Paulis, die donder dag per vliegtuig in Leopoldstad zijn aangekomen. Een honderd tal van hen werd, nadat zij uit de handen der rebellen waren bevrijd, met twee vliegtuigen naar Leopoldstad overgebracht. De 17 zijn door de rebellen stelselmatig doodgeslagen. De opstandelingen hadden 39 Bel gen, een Amerikaan en een Ita liaan enkele weken geleden in een speciaal huis in Paulis on dergebracht. Tien van hen wer den drie dagen geleden doodge slagen en zeven ondergingen woensdag dat lot. Aan de rest van de groep werd medegedeeld dat ook zij spoedig ter dood zouden worden gebracht, maar zij werden don derdag door de Belgische val- schermers bevrijd, vóórdat de rebellen hun bedreiging ten uit voer konden brengen. en drie gewonde militairen. De burgers waren door kogels ge troffen bij de beschieting door opstandelingen in Stanleystad. Op het grote plein van Paulis zijn donderdagochtend vóór de aankomst der Belgische para chutisten 300 Kongolezen ge fusilleerd. In Leopoldstad vreest men in Belgische kringen dat de opstan delingen eveneens verscheidene Belgen hebben geëxecuteerd. Voorts staat vast dat twee priesters, een Amerikaan en een Italiaan, even vóór de aankomst der parachutisten met kapmes sen zijn gedood. Het merendeel van de bevrijde blanken in Paulis is in Leopold stad aangekomen. Hun gezond heidstoestand is slecht en één van hen is tijdens de vliegreis overleden. Volgens verklaringen van de vluchtelingen werden woensdag alle blanke mannen van Paulis in een pensionaat bijeengebracht. De blanke vrouwen moesten thuisblijven, bewaakt door „sim- ba's" („leeuwen"). In de vier maanden van bezetting zouden 4.000 Kongolezen door de rebel len zijn afgeslacht. President Ben Bella van Al- gerië heeft woensdagavond in een toespraak verklaard, dat Algerië wapens en vrijwilligers naar Kongo zal zenden om „onze Kongolese broeders" te helpen. Tsjombe vormt volgens hem een „bedreiging voor geheel Afrika". In Cairo deed de secretaris generaal van de organisatie voor Afrikaans-Aziatische solidariteit, Joessef Sebai, een beroep op alle Afrikaanse en Aziatische landen, de Kongolese „revolu tie" snel en krachtig te steunen. De woordvoerder bevestigde, dat „sommige elementen" van het bataljon alvorens het gebied van Stanleystad te verlaten, hebben gezorgd voor de eva cuatie van de buitenlanders uit Paulis, waar zich meer dan 300 buitenlanders bevonden die de zelfde behandeling en bedrei gingen ondergingen als de blan ke gijzelaars in Stanleystad, al dus de woordvoerder. Belgische parachutisten heb ben in Paulis ruim 200 gijzelaars bevrijd. Voor zover bekend is één bui tenlandse burger om het leven gekomen. Van de para's sneu velde er één, terwijl vijf ver wondingen opliepen. Onder de gijzelaars vielen ook gewonden. Er zijn 267 valschermers neer gelaten om 6 uur plaatselijke tijd. Een half uur later meldden zij, dat zij het terrein meester waren. Vier Amerikaanse C-130 trans portvliegtuigen die de troepen vervoerden, zijn door schoten van de grond getroffen, maar Afrikaanse studenten demonstreerden in Sofia Honderden Afrikaanse en Bul gaarse studenten hebben voor de Amerikaanse en Belgische am bassades in Sofia gedemon streerd tegen de actie in Stan leystad. In Brussel is donderdagoch tend het tweede vliegtuig mei vluchtelingen uit Stanleystar ingekomen. De ongeveer 70 uit Ie handen van opstandelingen- eider Gbenye bevrijde gijze laars werden op het nationale vliegveld van België verwel komd door koning Boudewijn en koningin Fabiola, die woensdag vervroegd van een bezoek aan Iran in België zijn teruggekeerd in verband met de gebeurtenis sen in Kongo. Onder de 70 passagiers bevon den zich twee gewonde burgers In Nieuw Delhi verklaarde een Indische woordvoerder, dat rijn regering met beiorgdheid het nieuws van de actie in Stan leystad had vernomen. Zij be treurt het dat andere middelen rijn gebruikt dan die van de or ganisatie voor Afrikaanse een heid. De toestand is nu nog ern stiger geworden, aldus de woord voerder. Eén van de weinige instem mende geluiden van Afrikaanse zijde met de Belgisch-Ameri kaanse actie kwam van presi dent Tsiranana van Madagascar, lie momenteel een bezoek rrengt aan Parijs. Hij zei het Belgische optreden goed te keu ren, maar achtte onmiddellijk vertrek van de parachutisten na voltooiingvan hun actie nood zakelijk. Hij zegde alle steun toe aan premier Tsjombe. Een honderdtal betogende ne gers heeft donderdag uit pro test tegen het optreden van Bel gische valschermtroepen in Kon go alle ruiten op de eerste en Koningin woonde première van Churchill-film bij De koningin heeft woensdag avond in de Euro-cinema in Den Haag de Nederlandse première bijgewoond van de Engelse film „De grote uren" (The finest hours), een documentaire over het leven van sir Winston Chur chill. De koningin werd verwelkomd en naar haar plaats geleid dooi de Britse ambassadeur, sir Peter Garran. Voor het theater werd de koningin ontvangen door de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en aan de ingang door de bur gemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Voordat de voorstelling begon, speelden vijf Schotse doedelzak spelers van The Queen's Own Highlanders, die te Osnabrück zijn gelegerd, voor de koningin. De voorstelling werd vóórts door talrijke autoriteiten bijge woond. Aanwezig waren o.a. de minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, en de ministers van onderwijs, buitenlandse zaken, financiën en verkeer en water staat; voorts de ministers van staat prof. Beel en jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, het voltallige corps diplomatipue, enige kamerleden en een aantal militaire autoriteiten. tweede verdieping van de am bassades van België en de V. S. in Praag ingegooid. Op de bin nenplaats van de Amerikaanse ambassade werden 13 auto's ver nield. Minister Spaak heeft donder- daagvond in Brussel verklaard, dat de reddingsactie van de Belgische paracommando's in Kongo uiterlijk volgende week woensdag definitief zal zijn be ëindigd. Dan zal het bataljon paratroepen op zijn laatst in België zijn teruggekeerd. Op een persconferentie zei mi nister Spaak, dat indien er vol doende vliegtuigen beschikbaar zijn, de eerste paratroepen reeds maandag in België terug worden verwacht. De actie in Paulis. waar 300 blanken aan dezelfde gevaren blootstonden als in Stanleystad, is volgens minister Spaak geëin digd of kan over enkele uren aflopen. Vandaag en morgen zul len alle Belgische para's naar de Kongolese basis Kamina zijn overgebracht. Spaak zei dat er nog een aan tal Belgen in noord-Kongo in handen van de rebellen zijn ge bleven. Hij schatte hen op enkele tientallen. Aangezien zij dikwijls op afgelegen plaatsen verblijven, zal het niet mogelijk zijn hen allen te evacueren. De Kongolese rebellen, die uit Stanleystad waren verdreven door Belgische paracommando's, hebben donderdag een tegen aanval ingezet en een gedeelte van de stad opnieuw bezet. In de Europese wijk van de stad en sommige Afrikaanse wijken wordt hevig gevochten. Ongeveer 100 Kongolese bur gers zijn door regeringstroepen naar het vliegveld geëvacueerd omdat hun huizen in de vuur linie kwamen. Het bericht was afkomstig van een verslaggever van de „East African Standard". Belgische parachutisten heb- De Noorse tanker Stolt Dagali van 12-723 ton is donderdagmor gen na een botsing inet een an der schip buiten de haven van New York in zinkende toestand geraakt, aldus een mededeling van de Newyorkse kustwacht. Volgens de kustwacht in Bos ton is het andere schip het Israë lische passagiersschip Shalom, dat 25.320 ton meet. De Shalom heeft ernstige schade opgelopen. In twee ruimen zou water bin nenlopen. Hefschroefvliegtuigen, vlieg tuigen en reddingsvaartuigen spoedden zich naar de plaats des onheils. Het achterschip van de Noorse tanker zou geheel onder water verdwenen zijn. De Stolt Dagali is in 1955 gebouwd. Ook de Shalom is een nieuw schip, dat met 600 passagiers uit New York was vertrokken voor een pleziertocht naar het Carai- bische gebied. De botsing geschiedde bij zwa re regenval en mist in de buurt van het lichtschip Ambrose. De tanker is in tweeën gebro ken en 33 leden van de beman ning bevinden zich volgens de laatste berichten in zee, 22 km van de ingang van de haven van New York. Een hefschroefvlieg- tuig is ter plaatse. De Shalom voer langzaam naar New York terug. Het reddingswerk werd door de mist bemoeilijkt. Een hefschroef- vliegtuig van de kustwacht heeft een vrouwelijke opvarende van de Shalom, die inwendige bloe dingen heeft, aan boord geno men. De Newyorkse kustwacht meldde later, dat de Shalom vijf leden van de bemanning Van de Noorse tanker Stolt Dagali heeft opgepikt alvorens naar New York terug te keren. Volgens de laatste berichten zijn 21 opvarenden van de Stolt Dagali opgepikt. Eén stoffelijk overschot is gevonden. Vermoed wordt, dat 33 man van het zin kende achterstuk van het in tweeën gebroken tankschip in zee zijn terechtgekomen. Twee gewonde overlevenden van de tanker zijn met een hef- schroefvliegtuig naar een zieken huis in New Jersey overgebracht. Ten minste dertien beman ningsleden van de Stolt Dagali zijn om het leven gekomen. Twaalf lijken zijn geborgen en een der geredden is overleden. Drie man worden nog vermist. De aanvaring deed zich voor op een afstand van ongeveer 300 km van de plaats waar in 1956 het Italiaanse passagiersschip An drea Doria en het Zweedse pas sagiersschip Stockholm tegen In België hebben donderdag verscheidene demonstraties plaats gehad van voor- en tegen standers van de parachutisten acties. In Brussel vernielde een hon derdtal demonstranten de deur van de Algerijnse ambassade na dat zij de ruiten van het pand hadden ingegooid. Bij de komst van de politie namen zij de vlucht. Toen vertegenwoordigers van communistische jeugdbewegin gen tegen de Belgische interven tie in Stanleystad demonstreer den, hielden verscheidene hon derden rechtse studenten een egendemonstratie- Een andere betoging van com munistische en socialistische jeugdorganisaties, die donder- ben donderdag op een soortveld hij het vliegveld van Stanley stad ongeveer 20 rebellen ge lood, die van uit de verkeers toren waren gelocaliseerd. Een Belgische patrouille die 'n onderzoek instelde meldde later dat „alle of de meeste rebellen waren gedood". De gouverneur van Stanley stad Arajaboe, die de opstande lingen onder Gbenye heeft ge steund, is in Stanleystad ge arresteerd. Hij zal onverwijld naar Leopoldstad worden over gebracht. dagmiddag zou worden gehouden, werd op last van de minister van binenlandse zaken verboden. Donderdagavond betoogden tenslotte rechtse jongeren voor een gebouw waar een commu nistische protestdemonstratie zou worden gehouden. De com munistische betoging was echter verboden. De leider van de uiterst rechtse organisatie Jeune Euro pe, Jean Thiriart, werd hier aan gehouden. De Brusselse politie heeft in middels bewaking ingesteld bij de ambassades van verscheidene Afrikaanse en communistische landen. Ook in andere Belgische plaat sen werden donderdag demon straties gehouden. Het Europese parlement heeft zich donderdag uitgesproken voor Straatsburg als voorlopige zetel van het parlement. Chinees protest In een donderdag gepubliceer de verklaring heeft de regering van de volksrepubliek China „krachtig geprotesteerd tegen de gewapende agressie door de Ver enigde Staten en België tegen voormalig Belgisch-Kongo", zo meldt het persbureau „Nieuw- China". tegen elkaar voeren. Toen gingen 52 mensenlevens verloren. De Andrea Doria zonk. Zestien opvarenden van de Noorse tanker zijn omgekomen. Vier worden er nog vermist. De 23 overige opvarenden konden worden gered, zo heeft de Ame rikaanse kustwacht donderdag avond laat meegedeeld. Aan boord van de Shalom Werd slechts één vrouw licht ge wond. De Shalom heeft op eigen kracht New York bereikt. De aanvaring geschiedde mid den in de nacht, even voor half drie. Door de schok brak de tan ker doormidden. Het achterste deel zonk onmiddellijk, het voor ste drijft nog. De tien zeelieden die zich daarop bevonden zijn met hefschroefvliegtuigen gered. Wisselend bewolkt Het K.N.M.I. deetl mede: Boven zuid-Europa bevindt zich nog steeds een langgerekte gordel van hoge luchtdruk. Deze veroorzaakte bij ons een zwakke tot matige zuidwestelijke wind waarmede de zachte en vochtige lucht, vergezeld van mist ep wat motregen, weer opnieuw tot over het gehele land doordrong. Een diepe stormdepresSie is over de Far-oer naar het noord oosten getrokken. Een bijbeho rend koufront, dat zich van Noorwegen naar de Golf van Biscaye uitstrekt, dringt in oos telijke richting op en zal in de ochtend ook ons land passeren. Daarna stroomt met naar west ruimende winden, die aan de kust tot hard of stormachtig kunnen toenemen, drogere po laire lucht binnen waarin naast stapelwolken ook opklaringen voorkomen. De temperaturen komen hierbij op een lager ni veau te liggen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Nu en dan zon Wisselend bewolkt en overwe gend droog weer, maar in het I oosten van het land eerst nog bewolkt met wat regen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde westelijke wind. Lage re middagtemperaturen. VRIJDAG 27 NOVEMBER v.m n.m. Breskens 8.05 8.4S Terneuzen 8.40 9.23 Hansweert 9.20 10.03 Walsoorden 9.30 10.13 ZATERDAG 28 NOVEMBER v.m n.m. Breskens 9.23 10.05 Terneuzen 9.58 10.40 Hansweert 10.38 11,20 Walsoorden 10.48 11.30 nov. 27 8.19 16.35 0.25 14.32 28 8.21 16.35 1.41 14.49 29 8.22 16.34 2.55 15.01 30 8.24 16.33 4.08 15.20 A

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1