Wilson raakt impopulair 2 x extra voor u van Honig EXTRA HONIG Kwaliteit voor uw gezin DE LEEUW VAN BASHRA m m Radio en Televisie Grote meerderheid van Belgische pers achter, para-actie I1 I 1 J Twee borden soep méér uit elk pak. MINISTER BOGAERS OPENT DRIE FABRIEKEN Donderdag 26 november 1964 DF VRTJTC ZEFUW Pagina 9 EEN VAN DE VIJFLING OVERLEDEN Kongolese studentenleiders moeten België verlaten Amsterdam (gem. Diemen) SLAVEN BOM IN ZANDSCHUIT Schipper verdronken I JL I 1 1 L. ITwee borden meer dat geldt altijd: want van Honig krijgt u niet 4 maar 6 (zes) borden heerlijke soep uit één VE R S-PAK.Dat zijn dus elke keer twee volle borden krachtige en geurige soep extra. Welke van de vele soorten u ook neemt, het speciale Honig VERS-PAK zorgt ervoor dat niets maar dan ook niets van die spreek woordelijke kracht en geur verloren gaat. 2 Tijdelijk gratis leuke „KNUTSEL-PUZZELS" bij Honig soepen. Zo maar cadeau. En zonder geknip en geplak en gespaar. Morgen kunnen de kinderen (en meneer niet te vergeten) al aan de gang met de bouw - en dat is echt gezellig puzzelen - van een (plastic) helicopter, of jeep, of boot, huifkar, of vrachtauto of een vliegtuig. Honig geeft ze. Uw winkelier heeft ze. LOUISE Hoe groter de geldzorgen, hoe moeilijker het regeren. Met die logica krijgt het Britse Labour- kabinet volop te maken. Er schort al een hele tijd iets aan de Britse economie en dat kwam er op neer, dat er meer geld buiten het land werd uit- gegevendan Britten aan bui tenlanders wisten te verdie nen. In huis-, tuin- en keuken termen betekent dit dat men inteert. Daar is toen wat aan gedaan op de eenvoudigste manier door de uitgaven te beperken, in dit geval met een extra-im- portheffing. Die extra-vijftien procent heeft in het buitenland uiteraard niet veêl waardering gevonden want het is een ma nier om het eigen stoepje schoon te vegen door de troep bij de buren te deponeren. Van allen die hun exporten naar Groot-Brittannië onder de extra-belasting zagen lijden, waren Engelands partners in de Europese Vrijhandels As sociatie (E.V.A.) het boost. Zij namen de Britten kwalijk dat over deze maatregel niet eerst even met hen was ge praat. De maatregel op zichzelf - nou ja, als dat dan nodig was, wilden ze die strop nog wel nemen, maar dat botte vol dongen feit zonder overleg, dat noemden ze schandalig. KOSTBAAR BERICHTJE Minister Gordon Walker (buitenlandse zaken) en Jay (handel) hebben het niet ge makkelijk gehad toen ze daar over door de collega's in Ge- nève werden onderhouden. En de Britten hebben moeten be loven snel een eind te maken aan die vijftien-procents be lemmering van anderen om aan de Engelsen wat winst te behalen, wat ponden te verdie nen dus, die ze ook weer kun nen besteden in Groot-Brit tannië. De ellende voor Wilsons mi nisters werd nog groter toen geruchten over een devaluatie van het pond sterling de we reld ingingen, o.m. via de ko lommen van de New-York Ti mes j eën krant van onbestre den gezag. Het resultaat was Een van de Franse vijfling, het jon getje Jean-Luc is dinsdagavond om 23 uur gestorven, zo meldt het Fran se ministerie van volksgezondheid. Jean-Luc werd als laatste geboren. Hij was zo zwak dat men hem niet durfde te wegen en hij heeft steeds met ademhalingsmoeilijkheden te kampen gehad. De toestand van de andere vier kin deren wordt onveranderd genoemd. De Belgische regering heeft de „voornaamste" leiders van de alge mene Kongolese studentenbond in Brussel „verzocht" het land te ver laten, aldus is woensdag in een of ficieel communiqué van het ministe rie van buitenlandse zaken medege deeld. Zij hadden de aktie van de Belgische para-commando's voor de bevrijding van de blanke gijzelaars in Stanley- stad op een persconferentie veroor deeld. Naar hun mening waren de moeilijkheden in Kongo ontstaan door de Amerikaans-Belgische in menging in de binnenlandse aange legenheden van hun land. Het is niet bekend hoeveel Kongo lese studenten het uitwijzingsbevel betreft. Verreweg het grootste deel van de Kongolese studenten in Bel gië krijgt een toelage van de Bel gische regering. In het communiqué wordt de reden van het „verzoek" niet genoemd. Op de grens van de ge- meenten Amsterdam en - Diemen is dinsdagmorgen - door leden van de jaar- club Phinox van het Leids studentencorps een bord onthuld met het opschrift - „Amsterdam (gem. Die- men)". De studenten die onder meer eeh gedicht met de titel „Als de „Tox" de pas- sie preekt" voordroegen, wilden hiermee hun visie op de Bijlmermeerkwes- tie geven. De voorzitter van de jaarclub, de heer P. A. H. J. van Hofwegen, zei o.m. dat Diemen een sterke randgemeente moet - worden, niet van Amster- - dam maar van Ouder - - Amstel. Verder merkte hij - op dat de Bijlmermeer bij - Diemen moet komen en - dat met de opheffing van - Amsterdam ook het stad- - huisprobleem van deze stad - zou worden opgelost. dat menigten bezitters van ponden die ijlings gingen ver kopen, vóór dat hun geld min der waard zou zijn geworden. Dat ging zover dat de Britse staatsbank voor miljoenen dol lars ponden op moest kopen om te voorkomen dat de prijs die voor de Engelse bankbil jetten betaald zou worden al te belachelijk laag werd. Een kostbare methode om (zoals dat heet) het vertrouwen in het pond te herstellen. Met als volgende stap: het verhogen van het officiële disconto van vijf op zeven procent. Even eens een maatregel die niet door iedereen met blijdschap wordt begroet: vooral de geld markt in New-York kan er de zure vruchten van plukken. BESTEDINGSBEPERKING En wat een andere konsekwen- tie is: de Britten zijn nu terug op het punt van een jaar of vier geleden toen Macmillan zijn bitterste economische moeilijkheden had uit te vech ten. Dat gaat nu weer net zo, met een soort „bestedingsbe perking" die voor de gewone man moet betekenen dat de kosten van zijn levensonder houd gaan stijgen. Is dat voor de Britten al on aangenaam, het is het even zeer voor de labourregering met zijn magere meerderheid in het Lagerhuis, waardoor steeds nieuwe verkiezingen dreigen. Het ging nu al wat krap, maar als de socialisten moeten proberen weer te win nen - en dan als de partij die het leven duurder maakte zal dat heel moeilijk gaan. Bo vendien kost het uitvoeren van de nieuwe plannen, waarvan er vele leven bij labour, ook geld. Dat nu juist te besteden zet de staatskas nog meer on der druk, wat de vullers (de belasting betalende Britten) verre van welgevallig kan zijn. Wilson ervaart inderdaad dat regeren met geldzorgen niet gemakkelijk is. Het besluit van de regering om pa racommando's in te zetten om de gijzelaars uit de handen van de Kon golese opstandelingen in Stanley- stad te bevrijden wordt woensdag in de overgrote meerderheid van de Belgische pers gesteund. Enkele kranten hebben daarbij ech ter bedenkingen door de militaire steun, die deze aktie betekent voor het nationale Kongolese leger tegen de rebellen van Gbenye. Het regeringsgezinde blad „De nieu we gids" schrijft, dat aan de opera tie grote gevaren zijn verbonden. Maar de regering had niet het recht de gijzelaars in de steek te laten, ook al zal daardoor het prestige van Bel gië in sommige landen worden aan getast. Het Vlaams-katholieke blad „Het Volk" spreekt van een „zedelijke noodzagk" en het Antwerpse blad „Gazet van Antwerpen" over een „moedige beslissing", die gesteund moet worden. Het socialistische blad „Vooruit" zegt dat de aktie een „af grijselijke massamoord" voorkwam. En het katholiek blad „Het belang van Limburg" spreekt van de „be langrijkste" reddingsaktie aller tijden over zo grote afstand. Het socialistische blad „Volksgazet" noemt het een „persoonlijk drama" voor Spaak, dat juist hij de beslis sing over de aktie moest nemen. Het blad wijst er daarbij op, dat Spaak het een levenstaak achtte de goede betrekkingen tussen Kongo en Bel gië te bevorderen en het Belgische prestige in de wereld te herstellen. Het conservatief-katholiek blad „La libre Belgique" prijst de aktie voor het redden van mensenlevens als een „hulde aan onze vlag". Het gezaghebbende Vlaams-katho lieke blad „De Standaard" noemt de aktie gerechtvaardigd door de men selijke aspecten ervan, maar wijst er op dat door het optreden van de Bel gische para's Tsjombe zijn politieke tegenstander op de knieën heeft ge- krêgen. De neutrale „Le Soir" is echter van mening, dat de aktie niet mag wor den beschouwd als een inmenging in de binnenlandse Kongolese aangele genheden. Twee liberale bladen, de „Nieuwe Gazet" en „Het Laatste Nieuws" stel len de vraag of de volledige evacua tie van alle Belgen uit Kongo en een ingrijpende herziening van het Bel gische hulpprogramma zich niet op dringt. Het Luikse socialistische blad „La Wallonië" meent, dat „Tsjombe in Stanleystad" is dankzij de Belgische paracommando's en het liberale blad „La dernière heure" meent dat het einde van de opstanden in Kongo nog niet is gekomen en dat uit de Belgische aktie een nieuwe interna tionale crisis kan ontstaan. De film „Er bestaan nog slaven" van Roberto Malenotti, een docu mentaire over slavernij in het nabije oosten en Afrika, heeft het misnoe gen van de Arabische Liga, die de rolprent in Afrika en in alle aange sloten landen verboden wil zien. Het Egyptische blad „Achbar el jom" ziet de film als „een; nieuwe Zionis tische aktie". In een zandschuit aan de los- kade van een zand- en grindbe- drijf in Utrecht is gisteren een Engelse vliegtuigbom ontdekt. De bom is waarschijnlijk meege komen met het zand. Een recher cheur heeft het 40 cm lange ge val voorzichtig met een surveil lancewagen naar het hoofdbu reau gebracht. Daar zal de bom door de hulpverleningsdienst van het departement van binnenland se zaken worden gedemonteerd. In de avond van 23 november is vermoedelijk over boord geval len en verdronken de 61-jarige schipper L. van Gent uit Papen- drecht. Hij was schipper aan boord van het m.s. „Vitrea" (eigendom van de N.V. rederij v/h J. C. v. d. Linde, Rotterdam), liggende in de Nieuwe Maas bij rederij Tieleman. Er is door per soneel van de rivierpolitie uren lang gedregd, echter zonder re sultaat. HONIG i I groente 1 soep §111!) HONIG IkippcsocpJ Uitgezonderd Vermïcellfsoep, Rijstsoep met fijne groenten» Kalfssoep en Juliennesoep De storm Louise, die vorige week het miden en zuiden van de Philip- pijnen bezocht, heeft aan 567 men sen het leven gekost. 300.000 zijn dakloos geworden. Dit wordt mee gedeeld door het Philippijnse Rode Kruis. Eind 1964 zullen naar schat ting 8500 woningen zijn gereali seerd die gebouwd zijn volgens de industriële bouwmethode. Een ruwe raming schat dit aantal voor het volgende jaar op om streeks 13.000. Dit heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid, drs. P. C. W. M. Bogaers, gisteren in 's-Hertogenbosch ge zegd, toen hij daar de woning- fabriek van Heijmans bouwmaat schappij „Heboma" in bedrijf stelde. De bewindsman deed dit symbolisch door het laten kan telen van een afgewerkt bouw segment. De heer Heijmans gaf tijdens het bezoek van de minister een overzicht hoe de fabriek zich heeft ontwikkeld uit het wegen bouwbedrijf van de N.V. Heij mans. Minister Bogaers maakte per helikopter een toer langs een drietal bedrijven die hij in be drijf stelde. Na Den Bosch ge schiedde dat verder in Lochem en in Beringen. VRIJDAG 27 NOVEMBER 1904 HILVERSUM I: 7.00 Nieuws en herhaling SOS-berichten7.10 Dagopening; 7.20 Amusements muziek (gr.); 7.45 Radiokrant; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte gram.; 8.40 Licht instr. kwartet; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterstan den; 9.40 Klass. orkestwerken (gr.); 10.30 Morgendienst; 11.00 Amusementsmuziek (gr.); 11.15 Voor oudere luisteraars; 12.00 Licht instr. trio; 12.30 Medert. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Meisjeskoor en instr. sextet; 12.53 Gram., event, actualiteiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade orkest en zangsoliste: amuse mentsmuziek; 13.55 Gitaarmuz. (gr.); 14.05 Schoolradio; 14.25 Licht instr. kwartet; 14.45 Voor dracht van gedichten; 15.05 Pia norecital: klass. muziek; 15.30 Voor de vrouw; 16.00 Musicana; muzikale herinneringen; 16.30 29. Niet veel later werden de zei len gehesen en de matrozen haal den het anker op onder het zin gen van een eentonig gangspillied. „Uw reis gaat beginnen, mijn vriend", zei de oude koopman ernstig, die naast Aram op de stei ger stond. Hij overhandigde Aram enkele papieren. „Ziehier de do cumenten waarin ik u machtig za kelijke onderhandelingen voor mij te voeren mét de Leeuw vah Bash- ra. En hier is een brief voor mijn handelsagent in Agnot, waarin hem verteld Wordt u zo goed mo gelijk ter zijde te staan. De man heet Fillipe Rassi. Hij is een dui' tendief, maar dat zijn alle handels agenten, dus daar behoeft ge u geen zorgen over te maken." Vanaf het dek snerpte een boots mansfluitje. De oude Lombardjjn keek wat onrustig toe hoe Aram de papieren kalm in zijn wanbuis liet glijden en zijn zwaard recht schoof. Hij greep hem plotseling bij de hand. „Santa Lucreta, jongens, zorgt dat ge u niet laat doden door die hei denen", zei hij zacht. „Ik bemerk nu pas, dat ik meer op u gesteld ben geraakt- dan een eerlijk koop man zich zakelijk kan veroorlo ven." En alsof hij zich schaamde dat hij enig gevoel had getoond, liet hij er schel op volgen: „Ga aan boord, luie schurk! Moet ik soms de hele bemanning hun gage be talen, alleen omdat gij een oude man sentimenteel maakt! Uit mijn ogen!" „Maak u geen zorgen, Scorra!", zei de avonturier lachend. „Zolang ik nog een zwaard kan vasthouden, zullen uw opdrachten veilig bij mij zijn. Vaarwel." Hij drukte de oude man de hand. Toen keerde hij zich om en sprong lenig aan boord van het schip, dat zich reeds langzaam van de kade losmaakte.., „Koers zuidoost, stuurman," schreeuwde hij vrolijk terwijl hij over het dek naar het roer liep. Hij zag niet hoe in de kajuit een paar donkere ogen met kennelijk welgevallen op hem gericht waren. De wind deed de zeilen bollen. Met steeds toenemende snelheid schoot het ranke vaartuig over de golven. Maar op het havenhoofd bleet de oude Lombardijn het schip nakijken tot het als een stip aan de horizon vervaagde en mompel de zorge.lijk: „Santa Lucretia! Daar gaan zij! Maar of ze levend terugkeren js een andere vraag." Duizendschoon: Meeldauw en virus, lezing; 16.45 Portugese pianomuziek (gr.); 17.00 Muziek- verzoekprogramma voor de mid delbare school; 18.00 Voor de oudere jeugd; 18.30 Fanfare orkest; 18.50 Reger.uitz.: Mens en samenleving; 19.00 Nieuws en weerpraatje; 19.10 Radiokrant: 19.30 Van horen zeggen en zin gen; 19.35 Stereof. uitz.Van vrijers en vrijsters: Ned. folklo ristische muziek; 19.50 Klavecim bel recital; klass. muziek (gr.); 20.05 Prisma: gevar. program ma; 20.50 Geestelijke liederen; 21.20 Toonkamer: veertiendaags muziektijdschrift in klank; 22.20 Vervreemding en dienst, bespre king van een proefschrift; 22-30 Niuews; 22.40 Wijd als de we reld: intern, oriëntatie in kerk, zending en oecumene; 23.00 Klass. liederen met commentaar; 23.40 Lichte gram.; 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuw,; 7.10 Ochtendgym.; 7 20 Socialis tisch strijdlied; 7.23 Muzikale ochtendpost (gr.); 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied; 8.18 Muzikale ochtendpost; 8.05 Och tendgym. voor de vrouw; 9.00 Te land en te water, een informa tief programma voor weg- en waterweggebruikers; 9.40 Mor genwijding; 10.00 Schoolradio, i0.20 Lichte gram.; 11.00 Nieuws; 11.02 Voor de kleuters; 1115 Voor de vrouw; 11.55 Fluit en piano: moderne muziek; 12.20 Reg.uitz.: Uitz. voor de land bouw; 12.30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw; 12.33 Actualiteiten; 12.38 Het najaarsmuziekfeest van de Alg. Ned. Unie van Muziek verenigingen; 12.55 Tentoonstel lingsagenda; 13.00 Nieuws; 1315 Meded., event, actueel of gram.; 13.25 Beursberichten; 13.30 Saxo foonkwartet: moderne muziek; 13.55 Bij de tijd en bij de thee, gevar. programma; 15.30 Licht orkest; 16.00 Nieuws. Daarna: Heyermans en de Jonge Gids. klankbeeld; 16.40 Voor de jeugd; 17.10 Lichte orkestmuziek (gr.); 17.30 Voor de rijpere jeugd; 18 00 Nieuws; 18.15 Amusementsmuz 18.30 Sportspiegel; 18.40 Jazz- rondo; 19.00 Kiosk, artikelen ui* de weekbladen; 19.10 Bariton en piano: moderne liederen; 19.35 Wat mensen scheidt en bindt, klankbeeld; 19.55 Eerste kolom; 20.00 Nieuws; 20.05 Bewonings- patroon op het platteland, lez - 20-20 Radio Kamerorkest en hoornkwartet; klass. muziek; 20.50 Boekbespreking; 21.00 Ste reof. uitz.Metropole orkest, koor en solisten; 21.45 Het gebroken gezin, gezien door kinderen, klankbeeld; 22.15 Vocaal en in strumentaal ensemblelichte muziek; 22.30 Nieuws; 22.40 Weerklank, muziekrevue; 23.10 Lichte gram.; 23.45 Socialistisch nieuws in esperanto; 23-5524.00 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Gram.; 12.15 Lichte muz. (12.25 Weerber. en ber.); 12.50 Beursber. en progr.overz.13.00 Nws; 13.20 Lichte orkestmuz.; 14.00 Nws14.03 Schoolradio (15.00 Nws); 15.45 Lichte muz.; 16.00 Nws; 16.03 Beursber.; 16.09 Ned. en Duitse muz. uit de Re naissance; 16.45 Kamermuz.; 17.00 Nws; 17.15 Duitse les; 17.30 Engelse les; 17.45 Franse les; 18.00 Nws; 18.03 Voor de solda ten; 18.30 Voor de automobilis ten; 18.45 Sportkroniek; 18.52 Draaiorgelmuz.19.00 Nws en radiokron.; 19.45 Echo's uit de natuur; 20.00 De vlag en de la ding; 20.30 Balletmuz.; 2130 Chansons; 22.00 Nws; 22.15 Oude en nieuwe koormuz.; 22.45 De zeven kunsten; 23.00 Nws; 23-05 Liederen; 23.30 Klass. muz.; 23.55—24.00 Nws. Televisieprogramma's NEDERLAND I; 14.05—14.55 Schooltelevisie; 19.30 Rooster...: programma voor de tieners; 20.00 Journaal; 20.20 Avro's Te- levizier; 20.40 Danny Kaye show; 21.30 Voor de vuist weg; 22.40 22.45 Journaal. NEDERLAND II; 20.00 Nws; 20.01 Portret van een kleinkun stenaar; 20.25 Vocaal ensemble, 20.40 Documentaire over de schilder Kees Verwey; 21.10 22.10 II Fornaretto di Venezia, parodistische musical van de Italiaanse tv. BELGIË (VI.): 18.45 Engelse les; 19.00 Zandmannetje; 19.05 De kinderen van de Zoutkreek, tv-feuilleton19-30 Voor de jeugd, 19.55 De weerman; 20.00 Nieuws; 20.25 Moord met voorbedachten rade, speelfilm; 21.40 Nieuws; 21.5022.50 Toulouse-Iëautrec, film.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9