SPORTNIEUWS BEURSO VERZICHT VOETBAL Biljarten ƒ1590 T0T0-UITKERIN9 AAN ZEEUWSE SPORTRAAD indrukwekkende resultaten uit Waalre Pagina 7 Donderdag 26 november 1964 DE VRIJE ZEEUW Van Wissen wil niet meer in Nederlands elftal De 31-jarige rechtshalf van P. S. V., Fons van Wissen, heeft in een brief aan het bestuur van de K.N.V.B. te kennen gegeven, dat hij niet meer voor een plaats in het Nederlands elftal in aan merking wenst te komen. Van Wissen, die 30 maal het oranje shirt droeg en meermalen als aanvoerder fungeerde, is mede tot deze voor hem moeilijke stap gekomen, omdat hij zich niet in staat acht de steeds intensiever wordende voorbereiding voor de wedstrijden van het Nederlands elftal te volgen. Zijn werkzaam heden bij de douane n Eindho ven eisen hem te veel op, zodat hij niet genoeg tijd kan vrijma ken voor de trainingen, concen tratie en andere voorbereidin gen. Van Wissen is bovendien van mening, dat het wenselijker is zijn plaats aan een jongere speler af te staan. Om de Europa-Cup Door een 2—1 zege op Pana- naikos Athene bereikte de lltse ploeg FC Köln woensdag- zond op eigen terrein de kwart- nales van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen. Bij de rust was de stand noS kxh De eerste, in Athene gespeelde ontmoeting was in een 11 ge lijkspel geëindigd. Het Belgische Anderlecht leed in Liverpool een 30 nederlaag, tegen de Engelse kampioensploeg Liverpool. Bij de rust had de thuisclub, die bijna voortdurend domineerde, reeds met 20 de leiding. DE SPORTTOTO Het aantal deelnemers aan de sporttoto van 't afgelopen week einde bedroeg 670.3T1. Aan prij zen kwam beschikbaar 268.966. De eerste prijs van 147.931,30 wordt door vijf winnaars gedeeld, die ieder bruto 29.586,20 krijgen. Voor de 2de prijs van 80.689,80 kwamen 112 deelnemers in aan merking. Zij zullen netto 720,40 ontvangen. De 3de prijs van 40.344,90 wordt door 1255 totoïsten ge deeld. Per goed ingevulde kolom wordt ca 32 uitgekeerd. De Terneuzense biljartspeler Freyser heeft een ontmoeting ge had met de her Timmer uit Bre da. Er werd gespeeld „libre" 400 caramboles en driebanden 20 ca ramboles op een wedstrijdbiljard 230 x 115. In 't „libre"-spel zorgde de heer Freyser voor een top door de 400 caramboles in vier beurten af te werken, waarbij een serie ameri- caine van 301. In vier beurten kwam de heer Timmer slechts tot 28 caramboles. Hij nam echter re vanche met driebanden 20—19, een verdiende overwinning door de magnifieke driebanders die hij maakte. VAKBEWEGING EN POLITIEK De voorzitter van de Neder landse agrarische bedrijfsbond, de heer S. van der Ploeg, die voor de P. v. d. A. zitting heeft in de Eerste Kamer, vindt het een voordeel wanneer vakbonds bestuurders ook kunnen deel nemen aan het politieke werk in parlement of andere vertegen woordigende lichamen. De we tenschap die wij daardoor ver krijgen, komt vaak goed van pas in ons werk voor de vak beweging, zei hij op het congres van zijn bond in Utrecht naar aanleiding van een voorstel om leden van het hoofdbestuur op te dragen niet deel te nemen aan politiek werk en zich op het werk voor de bond te concen treren. Het voorstel werd na deze opmerkingen van de heer Van der Ploeg ingetrokken, om dat het de voorstellers slechts te doen was geweest de aandacht op het onderwerp te vestigen. In ieder geval had het voorstel de verbazing verwekt van de af deling Assen, die de combinatie vakbondsbestuurder-politicus juist toejuichte op grond van de overweging, dat wie het dichtst bij het vuur zit, zich ook het best warmt. ZEER STILLE MARKT Het is gisteren heel stil ge weest op het Damrak. Het pu bliek, de beroepshandel, als mede de arbitrage gaven er de voorkeur aan dicht bij huis te blijven, zodat de omzetten in de hoofdfondsen minimaal waren. L>e stemming voor deze groep van aandelen was prijshoudend ten opzichte van het slotniveau van dinsdag. Vergeleken met het hoogste niveau gedurende de niet-officiële handel op dinsdag avond met Kon. Olie op 160,20, Philips op 158,60 en Unilever 146,80 viel de stemming wat tegen. Voor Kon. Olie werd be taald 159,70. De koers van dit fonds wordt nog steeds onder druk gehouden door verkopen, zij het op geringe schaal, voor Londense rekening. Unilever was een dubbeltje hoger op 146,30. Voor dit fonds toonde Zwitserland enige belangstelling. 'Het Amerikaanse aanbod in de Philipshoek werd aanvankelijk goed opgenomen, doch later op de middag daalde de koers van ƒ158,10 tot 157,80 157,90). AKU was een half puntje lager op 4861/s, terwijl voor Hoogovens 555 (onv.) werd opgegeven. Ge durende de gehele beursduur bleef de handel in de hoofd fondsen een lusteloos karakter houden. De reactie in Wallstreet op de discontoverhoging van de Ame rikaanse banken viel erg mee. Op het sterk verlaagde openings niveau aldaar kwam vraag los, V ol-automatische slotengraafmacliine Een Nederlandse maatschappij heeft als eerste in Europa een vol-automatische slotengraaf- machine, die door één man be diend kan worden, in gebruik genomen. De machine heeft een gewicht van 9 ton en loopt op rupsbanden. Er kunnen slo ten mee gegraven worden van l'/2 m. diep, met een maximale bovenbreedte van 3'/2 m; dit gaat dan met een snelheid van 5060 m. per uur. waardoor de koersverliezen gro tendeels werden ingelopen. De Nederlandse hoofdfondsen slo ten er praktisch onveranderd. Dit viel Amsterdam niet tegen. Toch gaf men er de voorkeur aan een afwachtende houding aan te nemen ondanks de vele gunstige tussentijdse mededelingen van het Nederlandse bedrijfsleven over de gang van zaken in het lopende boekjaar. Ook in de scheepvaartsector was het rustig met geringe koersfluctuaties ten opzichte van dinsdag. De leidende cultures noteerden lager door gering aanbod in een praktisch lege markt. De staatsfondsenmarkt gaf eerder een licht koersherstel te zien, echter met weinig zaken. In de lokale afdelingen wer den de aandelen van de metaal- buizenfabriek Excelsior op 150 a 160 geadviseerd tegen dinsdag 170 laten en een laatstgedane notering op 190. V. R. G. Papier kreeg een hogere advieskoers. Ondanks de gestegen kosten verwacht de directie van deze maatschappij over het lopende boekjaar een aanzienlijk beter resultaat. Beursindices (1953 100) 23/11 24/11 25/11 Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, enz. Algemeen 577.8 337.7 138.5 234.1 163.6 403.7 573.7 336.7 137.8 233.8 162.7 401.3 573.7 335.7 137.1 233.0 162.2 400.9 NABEURSKOERSEN. A.K.U.: (487 Hoogovens: 550554 (554 Kon. Olie: 158.70 gb—159.50 (159 90) Philips: 156.40 gb—157.50 (157.80) Unilever: 146.10—146.30 (146.20) H.V.A.: 147—148 gl Stemming: nauwelijks prijs houdend. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 9.9610.06 Amerikaanse dollar 3.573.61 Canadese dollar 3.31V23.36'A Belgische fr. (100) 7.20V27.25V2 Zwitserse fr. (100) 83.0083.50 Franse frank (100) 73.1073:60 Duitse mark (100) 90.1090.60 Noorse kroon (100) 49.6050.60 Deense kroon (100) 51.4052.40 Zweedse kr. (100) 69.1070.10 Italiaanse lire (10.000) 56.50—58.50 Oostenrijkse schilling (100) 13.86—13.96 Portugese escudo (100) 12.37>/212.52'/a Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.90—6.05 Dode en zwaar gewonde Een verkeersongeluk op de rijksweg Arnhem-Utrecht bij Maarn heeft gisteren het leven gekost aan de 26-jarige H. J. ten Bruggecate uit Borculo. Zijn vader, Joh. B. ten Bruggecate (68), die de auto bestuurde, werd zwaar gewond. Hij is naar een ziekenhuis in Zeist gebracht. Het ongeluk gebeurde, toen een militaire colonne via de op rit bij Maarn de rijksweg op reed. Een militair had het ver keer in de richting Utrecht door het geven van stoptekens stil gezet. Er stonden al vier auto's op het passeren van de colonne te wachten toen de heer Ten Bruggecate aan kwam rijden. Hij kon niet meer op tijd stoppen, vloog met zijn wagen op de mi litaire colonne in en botste tegen een truc met oplegger. Zijn auto werd totaal vernield en zijn zoon was op slag dood. Britse havenstaking afgelast De staking van de 65.000 Brit se havenarbeiders die 1 decem ber zou beginnen, is woesdag na een vergadering van vakbonds leiders met de havenarbeiders afgelast. De arbeiders hebben ingestemd met een loonsverhoging van omstreeks 9,50 per week, die was voorgesteld door een com missie van onderzoek van de regering. De commissie zal nu een on derzoek instellen naar de gehele structuur van de havenindustrie. Zij was door de regering-Wilson ingesteld nadat besprekingen tussen de vakbonden en werk gevers over salarisverbetering waren mislukt. De Nederlandse Sportfederatie heeft ongeveer vier jaar geleden besloten samen te werken met de provinciale jeugdraden, omdat het gewenst werd geacht een zo intensief mogelijke samenwer king te bevorderen tussen jeugd- en sportorganisaties op provin ciaal niveau. De ervaringen van de laatste jaren hebben echter geleerd, dat in verschillende provincies deze samenwerking niet zodanig tot ontwikkeling kwam als voor de sportbeoefening wenselijk zou zijn. Het gevolg hiervan is ge weest dat provinciale sportraden zijn opgericht (o.a. in Zeeland en in oprichting in Noord-Brabant) naast de reeds bestaande jeugd raden. Deze ontwikkeling heeft het bestuur van de Nederlandse Sportfederatie ertoe gebracht zijn beleid te wijzigen en het werk van de sportraden zoveel moge lijk te steunen. Bsloten is jaarlijks een bepaald bedrag voor iedere provinciale sportraad of de sportsectie van Oude stoomlocomotief op eigen kracht naar spoorwegmuseum De stoomlocomotief „Nestor" uit 1882 is dinsdagmiddag op eigen kracht naar het spoorwegmu seum in het voormalig station Maliebaan te Utrecht gereden. De locomotief is in de N. S.- werkplaats te Roosendaal opge knapt en rijklaar gemaakt. de provinciale jeugdraad ter be schikking te stellen met de be doeling dit te bestemmen voor de amateursport en de lichamelijke opvoeding. Voor het jaar 1964 is besloten uit de toto-gelden voor de pro vinciale sportraad in Zeeland een bedrag van 1500 beschikbaar te stellen. ne ontvangen. Vanaf die an tenne gaan de impulsen door naar het televisieapparaat, waar alle trillingen doorge geven worden naar het beeld scherm. Wie een zwart-wit toestel heeft, blijft alles zwart wit zien, maar bezit u een kleurenontvanger, dan bestaat de fosforemulsie aan de bin nenkant van de beeldbuis uit een fijne mengeling van kor rels en wel zo, dat er zich fijn verdeeld over het gehele oppervlak groene, rode en blauwe korrels te vinden. De groene korrels zijn slechts gevoelig voor de frekwentie van groen, de rode voor die van rood en de blauwe voor die van blauw. Door een bijna onvoorstel baar vernuftig geconstrueerd rooster wordt elke fiexwentie naar het juiste korreltje ge leid, waarop dit korreltje ge activeerd wordt en zo ontstaat op het beeldscherm korreltje voor korreltje in kleur op het beeld, dat in de studio door de camera werd waargeno men. De uitzending van kleurente levisie via 'n normale (zwart wit) zender is mogelijk, door dat kleuren in wezen frekwen- ties van trillingen zijn, die waargenomen door een televi siecamera, omgezet kunnen worden in impulsen, die op hun beurt worden uitgezon den. Wel zijn speciale kleurenont- vangers nodig, omdat de daar in op de beeldbuis liggende kleurenkorrels door de uit gestraalde frekwenties tot ac tiviteit moeten komen om de kleuren op het scherm zicht baar te maken. In de studio's vergt de kleurentelevisie ech ter een grote ingreep, speciale kleurencamera's en drievou dige apparatuur en bedrading in de controlekamers, omdat kleur voor kleur apart moet worden gesteld en geregeld. Een wonder. Maarreali teit. LANGZAME OVERGANG. Zal de kleurentelevisie werkelijk algemeen worden? Waarschijn lijk! Maar het tempo waarin de overgang van zwart-wit naar kleu ren zich zal voltrekken zal mis schien langzaam zijn. Niemand behoeft zich immers te haasten, want de kleurenuitzendingen zijn zogenaamd „compatible" dat wil zeggen dat men met een zwart- wit-ontvanger ook de beelden van de kleurenzender kan ontvangen maar dan natuurlijk in zwart-wit. De voornaamste kwelling voor de bemiddelde kijker van „dan" zal dus de temptatie zijn: „Als ik er nu nog een drie mille tegen aan gooi, kan ik dit. beeld in kleuren' zien!" Wie zal lang genoeg in staat zijn deze verleiding te weerstaan, als zijn beurs hem daartoe niet dwingt? Met dat al staat de eerste kkm- renstudio er In verscheidene landen zijn al kleurenprogram- ma's in de lucht. De techniek is klaar. Dat zij duur is kan ze niet helpen. Terecht mag ze verwij zen naar het wonder dat het kan. Over kosten moet men dan niet zeuren. M. XNadruk verboden) J Premier Tsjoe En-Lai van China heeft de Verenigde Staten ge waarschuwd, dat uitbreiding van de oorlog in Zuidoost-Azië op een „volledig en beschamend fiasco" zou uitlopen. Het Chinese volk zal nimmer agressie tegen Noord-Vietnam gedogen, zo verklaarde hij in een boodschap aan de „internationale conferentie voor solidariteit met het Vietnamese volk tegen de Amerikaanse imparialistisehe agressie en voor de verdediging van de vrede", die woensdag in Hanoi begon. De kleurentelevisie is er Chinese waarschuwing door W. VOGT Geruisloos is een nieuw experiment gestart in Eindhoven. Het is de kleurentelevisie onder de leiding van Philips. Enkele bevoorrech ten hebben een kleurenontvanger in bruikleen gekregen om te rap porteren hoe de experimentele uitzendingen uitpakken. Doet het iemand nog wat in deze tijd die gewend is aan technische sensaties De kleurentelevisie is een feitZij is een technische triomf van ongehoorde schoonheid. Weinigen kunnen die schoonheid ten volle herkennen. Er behoeft niet lang over geredeneerd te worden. De kleuren-t.v. kan vandaag worden geïntroduceerd. De zenders van Lopik en van de andere zenders kunnen zonder veel omslag klaar worden gemaakt voor kleuren-t.v. Als 't niet aanstonds gebeurt komt dat, omdat niemand kijkers op kosten durft te jagen. Want iedere zwart-wit-kijker van nu moet een nieuw toestel aanschaffen, als hij zwart-wit-beelden vervangen wil zien door gekleurde. De eerstvolgende experimentele uitzending is op 16 december; daarna op 13 januari. UITSTEKENDE RESULTATEN We hebben de kleuren-prestaties gezien. Ze zijn perfect. De kleu- rennuances vooral zijn zo indruk wekkend. Neem eens die fijn genuanceerde tint van het rose van een meisjes gezicht. Het rood van een gera nium, het groen van een eiken blad, het blauw van een japon, het komt alles eerlijk op het scherm. Maar de echte test voor de kleu rentelevisie is de fijne nuance de pasteltintde onduidelijke haiftoets. Niets is daarbij zo teer van toon als de gezonde huidskleur van een jonge vrouw. Welnu de beeldra dio heeft er geen moeite mee. Geen spoor van die prentbrief kaarten-lieflijkheid dat over belaste blauw van de hemel of het menie-achtige rood van de koontjes der wangen. Zelfs zien we het verschil met de uittartende kleurengaafheid van de kleurenfilm We zien zo'n film immers zo vaak met de bewonde rende blik van de toeschouwer, die zich voldaan toont met de weergeving van wat hij voor een werkelijkheid wil aanvaarden. Maar waarvan de overdadige echtheid die zij opeist, ons toch irriteert. MEESTERES VAN NUANCEN Bij de kleurentelevisie zien we het verschil. Deze overbrenging is de reële werkelijkheid zonder de overdrijving naar boven of bene den. Zij is de meesteres van de nuan ces in tinten, die de kleurenwe- reld zo lieflijk kunnen maken. Bruin is immers niet alleen maar bruin. Wie in deze weken het herfstbos heeft gezien, weet dat. Er zijn talloze zachte overgangen. De kleurentelevisie beheerst ze alle. Niet door ze op te sieren, maar door ze eerlijk weer te ge ven. Dat ze daartoe in staat is, maakt haar tot een ware triomf van de techniek. De kleurenstudio is gehuisvest in het Philips laboratorium in Waal- re. De studio beslaat een opper vlakte van zestien bij vijftien me ter. De reikwijdte van de ex perimentele zender is niet meer dan een kilometer of vijftien om Waalre heen. Mevrouw Elly Brambach-Fetter - die met raffinement de kleuren van haar dress kiest - is de eer ste kleurenomroepster van Neder land. Een charmante verschijning, die door de kleuren volkoipen recht werd gedaan! Men verwacht in deskundige krin gen een gekleurd programma tus sen 1967 en 1970. HOE WERKT DAT? Velen zullen zich daarom af vragen: "Hoe werkt kleuren televisie?" Dat is niet in kort bestek te vertellen. Wel kunnen wij het grondprincipe verklaren. Wat wij bij het zien als kleu ren ervaren is geen werkelijk heid, dat is iets waarvan we ons bewust dienen te zijn. Het zijn frekwenties van een trilling, die door ons oog op gevangen ons de illusie geven van een bepaalde kleur. Wie enigszins met kleuren op de hoogte is, weet, dat er drie hoofdkleuren zijn, te weten: rood, geel en blauw, waar mee men alle andere kleu ren kan maken. In de kleurenfotografie en de kleurentelevisie werkt men om bepaalde technische rede nen met rood, groen en blauw, waarbij groen dus in wezen een samenvoeging van geel en blauw is. De kleurentelevisiecamera neemt geen kleuren op, doch de frekwenties van de tril lingen worden door dit appa raat vastgelegd en doorge zonden en elke kleur heeft dus zijn eigen frekwentie, die in wezen is samengesteld uit bepaaldecombinaties rood, groen e" blauw. Deze frekwenties worden dooi de zender uitgezonden en door de kijkers op hun anten- Kijkje ie de kle#f:rijke kl^upptefew&shidio ie .Waata 2

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7