De defensiebegroting GEMEENTERAAD VAN AXEL ROEPING en STRIJD Pracht handen Pagina 2 TWEEDE KAMER Vergadering van 24 november 1964 Tub£l60-95't Hamea-Gelei DE VRTJE ZEEUW Donderdag 26 november 1964 De Tweede Kamer begon giste ren met de behandeling van de begroting 1965 van het departe ment van defensie. De socialist Wierda uitte ern stige kritiek op het beleid van minister De Jong. De verticale organisatie van het departement, het vorig jaar doorgevoerd, wekt bij hem nog steeds geen vertrou wen. Hij ccncludeerde o.m., dat de reorganisatie van de politieke leiding van het departement niet heeft geleid tot integratie en niet de coördinatie heeft bevorderd. De heer Wierda, die waarde ring had voor de inhoud van de defensienota, merkte op dat de vooropgezette verdeling van de beschikbare gelden volgens een effectieve planning over het ge hele terrein onmogelijk maakt en tevens een juiste prioriteitsvast- steliing verhindert. „De mede hierdoor ontstane tekorten bij land- en luchtmacht geven reden tot ernstige bezorgheid", aldus de heer Wierda. Het is met oppor tuun reeds thans een uitspraak te doen over de militaire waarde van gemeenschappelijke, in mul tilateraal verband beheerde kern wapenen. De heer Wierda, die zich af vroeg of de harde kern van het legerkorps het misschien moet afleggen tegen het kernwapen van de marine, bepleitte 'n straf- en tuchtrecht. Ook drong hij aan op „een wat minder kramp achtige" voorlichting. Hij uitte kritiek op de inhoud van de mi litaire maandbladen, waarvan de inhoud wat „stijfjes"' is. Naar zijn mening geeft die inhoud-op-het- peil-van-schoolopstellen een vals en vertekend beeld. KINDERBIJSLAG VOOR Ti KINDEREN. De tweede spreker was de vice- admiraal b.d. Moorman (K.V.P.). Hij prees de defensienota, waar door z.i. enerzijds de positie van minister De Jong in 't kabinet is versterkt en waardoor anderzijds diens positie in het parlement is verstevigd. Instemming betuigde de heer Moorman ook met de hoofdpunten van het militair be leid. Hij wees op de betekenis van de Navo, die „tot op heden haar doelstellingen volledig vervulde. Hij vroeg of de regering intern reeds het overleg is begonnen over verlenging van het aflopen de Navo-verdrag. Spreker had bedenkingen tegen de maritieme verdediging van de rijksdelen over zee. Het js alle maal nogal mager, zo conclu deerde hij. Een verbetering van die verdediging achtte hij noodza kelijk. Hij drong aan op een betere honoreringsregeling van de over zee dienende vrijwilligers. In dit verband wees de heer Moorman er op, dat de huidige regeling leidt tot onbillijkheden. Als voor beeld noemde hij een sergeant majoor, die een inkomen heeft van een, gouverneur. De bereke ning die aan dit inkomen ten grondslag ligt, is gebaseerd op de toekenning van een kindertoe slag-bijdrage aan deze vrijwilli ger, die 72 onechte kinderen heeft geëcht en als zijn kinderen heeft aangenomen. De heer Moorman zei akkoord te gaan met de nieuwe plannen vor de marine. Het gebrek aan beroepspersoneel voor de land macht baart hem grote zorg. Hij vroeg de ministêr „een doorbraak a la Bogaers" om het benodigde aantal beroepsmilitairen en/of kortverbanders aan te kunnen trekken. De invoering van een uniforme dienstplicht van 18 maanden noemde hij gewenst. Met een langere dienstplichttijd komen we in West-Europa al leen te staan", zo spreker. NUCLEAIRE ONDER ZEEBOTEN. De heer Couzy (V.V.D.) vond het ontbreken van politieke lijnen in de Navo een gevaar voor het bereiken van een voldoende mi litaire overeenstemming. Binnen de Navo worden de te genstellingen nog verstrekt door meningsverschillen over de M.L.F. Deze multilaterale kern- vloot vond spr. militair bezien overbodig. Daarentegen vond hij versterking van de conventionele strijdkrachten meer nodzakelijk. Om militaire en organisatori sche redenen vond hij het beter de bestaande tanks met 105 mil limeter kanonnen uit te rusten. Opheffing van de territoriale luchtdoelartillerie vond hij ge vaarlijk, omdat andere afweer middelen eerst 200 meter boven de grond werkzaam zijn, maar moderne vliegtuigen beneden die grens kunnen aanvallen. Spreker was het eens met het opheffings plan voor kruisers en het vlieg kampschip. Maar of wij om fi nanciële redenen voorop moeten gaan op het gebied van nucleaire onderzeeschepen, bleef voor de heer Couzy een vraag. Spreker concludeerde, dat deel neming aan de M.L.F. in de hui dige vorm moet worden afgewe zen. Een temporisering van de land- en luchtmacht door de handhaving van de z.g. verdeel sleutel achte hij onjuist. NIET AFWACHTEN. De A.R.-afgevaardigde Geel kerken ging uitvoerig in op het vraagstuk van de M.L.F. „Ons land za] eerlang een standpunt moeten bepalen", zo benadrukte hij. „We behoeven niet voorop te lopen maar blijven afwachten kan ook niet." Hij concludeerde, dat de M.L.F. wel degelijk een militaire waar de heeft, maar het politieke be lang is z.i. aanzienlijk hoger dan die militaire betekenis. Aan het deelnemen door Nederland zijn twee voordelen verbonden, zo zette hij uiteen. In de eerste plaats zal ons land zich daardoor meer bewust zijn voor de verant woordelijkheid die het heeft op dit terrein en ni de tweede plaats is en Nederlandse deelname aan de M.L.F. van betekenis omdat we dan enige medezeggenschap zullen krijgen in het gebruiken al of niet van kernwapenen. ONTHUTSEND. De heer Kikkert (CJLU.) sprak sprak uitvoerig over de centu- rion-tanks. Hij vroeg zich af of het verantwoord is dat een be slissing over de vervanging van deze tanks wordt verschoven naar een volgend kabinet. Hij gaf de minister in overweging een derde deel van de centurions te vervangen door nieuwe in- plaats van de centurions van zwaardere kanonnen te voorzien. Dat heeft twee voordelen: het personeel kan zich vertrouwd maken met een „interim-tank" en het legerkorps heeft voor een derde gedeelte de beschikkng over snellere en wendbaarder tanks. In Duitsland werkt men ook met deze soorten tanks en daar geeft de logistiek ook geen moeilijkheden. De heer Kikkert zei te ver wachten dat invoering van de „post'70"-tank niet vóór 1980 voltooid zal zjjn. Hij noemde 's ministers mededelingen in de memorie van antwoord over de prestaties van de centurion ten opzichte van de Russische T 54 en T 55-tanks van een „onthut sende openhartigheid." MET DE TANKS IN HET SCHIP? De communistische afgevaar digde Hoekstra wees op de geva ren, die verbonden zijn aan een deelneming door Nederland aan de M.L.F. Dit zou, zo zei hij, in feite betekenen dat ons land een Ontploffing in Kansas City Een ontploffing heeft een huis van drie verdiepingen in de Amerikaanse stad Kansas City in één klap veranderd in een puinhoop. Vijftien mensen werden gewond, terwijl er nog drie vermist wor den. Voor de brandweer bleef uiteindelijk weinig te doen: het gehele huis veranderde in een enorme berg afval. nucleaire mogendheid zal wor den. Hij concludeerde, dat ge streefd moet worden naar ver mindering van de bewapening, naar een beperking van de de fensiebegroting en naar een ver korting van de diensttijd. De heer Walburg (A.R.) maak te zich zorgen over de tanks. „Zitten we met de tanks in het schip?" zo vroeg hij. Dat het de partement nieuwe paden Raat betreden bjj het verkrijgen van oefenterreinen, kwam hem juist voor. SPECIALISTEN De heer Wieldraayer (arb.) stelde de vraag of het nuttig is ingewikkelde apparatuur door dienstplichtigen te laten bedie nen. Enerzijds wordt door spe cialistische opleiding de dienst tijd beïnvloed, anderzijds vormt die opleiding op zichzelf een zware financiële post. Het ware nuttig om tanks e.d. door be roepspersoneel te laten besturen. Daarbij zal de verhouding tus sen specialisme en rang in ogen schouw moeten worden geno men. Ook stipte spreker het vraag stuk van thuiszittende officieren wegens overcompleet aan. Dit gold ook voor thuiszittende be roeps-onderofficieren en in het bijzonder voor de omscholing bij gedwongen of vrijwillige herin deling. Daarbij komt ook de be vordering in het geding. Sprekend over de rechtspositie van dienstplichtigen zei hij, dat deze de tekorten aan beroeps- personeel opvangen. Dit vereist langere diensttijd, zonder dat een gunstige oplossing op het gebied van rang, positie en des kundigheid kan worden gevon den. KORTERE DIENSTTIJD Gezien de groter wordende aantallen jongelui, die voor dienstplicht in aanmerking ko men en omdat de behoefte niet groeit, zou spreker de diensttijd willen verkorten van driemaal zes tot driemaal vijf maanden. Voor de gesnecialiseerde oplei dingen zouden andere wegen moeten worden gevonden. De heer Wieldraayer kondig de een motie terzake aan. Spr. sneed de verschillen aan tussen de beloning van dienst plichtigen en hen, die niet in dienst geroepen worden. De overheid scheept de dienstplich tige af met een fooi. Ter beëin diging van deze onbillijkheid vond spreker, dat dienstplichti gen eenzelfde beloning moeten krijgen als beroepsmilitairen, minus de 21 procent wegens kost en inwoning. De heer Wieldraayer kondig de een motie aan, indien hij geen bevredigend antwoord van de minister zou krijgen. WEDDE VOOR GEGRADUEERDEN De K.V.P.-woordvoerder Mae- nen vroeg vrije artsen- en zie kenhuiskeuze voor beroepsmili tairen. Spreker informeerde of de minister al wat kon meedelen over een afvloeiingsregeling voor overcomplete officieren die 40 voor pensioen tellende dienst jaren hebben, een doorstroming tot gevolg zou kunnen hebben. Ook de heer Maenen zei dat aan gegradueerde dienstplichti gen een wedde toekomt. Al kun nen de lasten daarvan niet in één keer op de begroting worden gebracht, dan moet er toch een begin mee worden gemaakt. DE SERGEANT-MAJOOR MET HET GOUVERNEURS INKOMEN Naar aanleiding van de door vice-admiraal Moorman in de tweede kamer gemaakte opmer kingen over een sergeant-majoor overzee, die dank zij de kinder- toeslagbijdrage na de echting van 72 onechte kinderen een in komen zou hebben van een gou verneur heeft het A.N.P. in Para maribo contact gemaakt met de legerautoriteiten. Meegedeeld werd dat dit voor beeld onmogelijk op een ser- Studentikoze oplossing Bijlmermeervraagstuk De jaarclub „Phrixos" van de Leidse studenten, die dinsdag in verband met de Dies Natalis van de Leidse universiteit geïnaugu reerd wordt, meent een oplos sing gevonden te hebben voor het Bijlmermeervraagstuk. Het bord, dat laat zien, hoe de leden van de club zich die oplossing voorstellen, werd dinsdagmor gen in tegenwoordigheid van een aantal lieden van „Phrixos" onthuld aan de grens van Am sterdam. (Adv.) en nimmer ruw of schraal Rotterdamse politie vangt 6 kg opium Bij een routinecontrole in een pension voor zeelieden in Rotter dams rosse zeemansbuurt Katen- drecht heeft de recherche van het bureau Nassauplein een hoeveel heid verdovende middelen, n.l. 2 kg opium en 60 opiumpoeders van 1 gram, gevonden. Kort daarop werd in een naast het pension liggend pand nog eens 4 kg bereide opium in be slag genomen. Deze belangrijke vangst van liefst 6 kg in totaal vertegenwoordigt een verkoop waarde van rond 25.000. De recherche heeft later twee Chinezen in bewaring gesteld. Zij zullen voor de officier van justitie worden geleid onder ver denking van overtreding van de opiumwet. geant-majoor van de troepen macht in Suriname kan slaan. In de eerste plaats zijn de mili tairen, die onechte kinderen heb ben geëcht, meestal geen vrij willigers doch beroepssoldaten. Daarbij komt nog dat „geëchte" kinderen, wanneer zij niet in het huis van de betrokken militair zijn ondergebracht, geen kinder toeslagbij drage krijgen. Voor zover het de troepen macht in Suriname betreft is bekend dat één korporaal 15 en één sergeant 12 kinderen heeft die voor een dergelijke toeslag in aanmerking komen. Het hoogste aantal kinderen bij een sergeant-majoor bedraagt slechts negen, zodat het getal van 72 onechte kinderen die werden geëcht, wel op een ver gissing zal berusten. door ERNST MEISTER 39) Sevard had er voor gezorgd mevrouw Stoja niet meer te ont moeten. Hij had een bepaald vermoeden betreffende mevrouw Sautter en wilde eerst zekerheid hebben alvorens zich opnieuw aan een gesprek met mevrouw Stoja te wagen. Hij begon hoe langer hoe meer de ongunstige mening van Gabriëlle over me vrouw Stoja te delen; zij had haar gekenschetst als gierig, heb zuchtig, berekenend en zonder medelijden als het om zakelijke aangelegenheden ging. Voor Sevard was de zaak- Stoja niet afgesloten. Hij wilde echter eerst een goed overwogen plan maken voor hij verdere stappen ging doen. Hij was zich bewust zich op zeer glad ijs te bevinden. Vóór alles had hij nu een beetje frisse lucht nodig; de hitte maakte iemand lam en be lette hem na te denken. Hij nam zijn zwembroek en een handdoek mee en liep naar het meertje in het park. Het was er eenzaam, de maan spiegelde zich in het groene water. Sevard kleedde zich vlug uit en dook in het meer. Hij zwom naar de andere oever, waar een klein botenhuis was. Op de trap daar van ging hij een ogenblik zitten uitblazen en genieten van de prachtige avond. Er was nóg iemand die zich na de hitte van de dag wat wil de verfrissen. Even nadat Sevard gekomen was vertoonde dr. Fon- tana zich. Ze droeg een losse zomerjurk over haar badcos- tuum. dat ze klaarblijkelijk reeds op haar kamer had aangetrok ken. Wat verstoord keek ze naar de handdoek, waaronder een hoopje kleren lag. Het ergerde haar niet ongestoord te kunnen baden. Maar dan glimlachte ze, ze had het nogal opmerkelijke polshorloge van dokter Sevard herkend. Maar zelf was hij ner gens te zien, het meer lag daar als een spiegel, onbewogen. Ge ruisloos liet ze zich in het water glijden; ze had degene die ze zocht, gevonden. Hij zat aan de overkant op de trap van het botenhuis. Als een zeemeermin dook ze plotseling voor hem op, trok hem in het water, dompel de hem onder, zodat hij hijgend en proestend weer aan de op pervlakte verscheen. Nu eerst zag hij wie hem deze poets had gebakken, hij zag het lachende gezicht van dr. Fontana. Maar nu was het de beurt van Sevard om haar onder te dompelen. Ze wist los te komen, wipte de trap op en holde in de richting van het berkebosje, achter het boten huis. Daar ving hij haar. Hij nam haar in zijn armen. „Zeeroosje", fluisterde hij. Ze lachte. „Dat is een aardig woord, Klaus, en een leuk com pliment. Zeg het nog eens „Zeeroosje. Zij trok zijn gezicht naar haar toe en kuste hem hartstochtelijk. In het sanatorium werd ge ruisloos een venster op de boven verdieping gesloten. Gabriëlle stond op, lachte overmoedig en sprong in het meer. Voor Sevard was dit alles meer dan een avontuurtje ge weest. Hij was overtuigd thans de zaak Stoja met succes te kunnen aanpakken. Hij vroeg en kreeg twee dagen verlof, toen hij on omwonden tegen dr. Brioni zei, dat hij in verband met de zaak- Stoja iets in Graningen te doen te hebben. Brioni ging zelfs zover dr. Sevard zijn auto te lenen. „Het zal mij benieuwen wat je met Maffei klaar kunt spelen," zei Brioni; Sevard had hem gedeel telijk in vertrouwen moeten nemen. De honderdtachtig kilometer van de autobaan waren spoedig genomen, de wagen van dr. Brio ni liep uitmufitend. Sevard zwenkte bij een uitvalsweg naar rechts in de richting van Gra ningen. Het was slechts een klein dorp, twee uur na zijn ver trek reeds arriveerde hij er. Aan de rand van een bos lag de kli niek van dr. Maffei, een gemo derniseerd landhuis. Dr. Sevard gaf aan de oude portier zijn kaartje af en moest blijven wachten tot de man hem zou hebben aangediend. Het duurde geruime tijd voor de man terugkwam en Sevard uitnodig de mee te komen. Dr. Maffei, een kleine man met een vogelkopje stond op. „Waar mee kan ik u van dienst zijn, waarde collega?" vroeg hij met een schrale, wat hese stem en nodigde met een handgebaar zijn bezoeker uit plaats te nemen. Door de ronde glazen van zijn bril keek hij Sevard ietwat wantrouwend aan. „Ik kom inzake mevrouw Sautter," zei Sevard zonder om wegen. Even trilden de oogleden van dr. Maffei zenuwachtig. „Wie heeft u daartoe opdracht gege ven, als ik vragen mag?" „Ik kom uit mijzelf." Dr. Maffei draaide het visite kaartje om en om. „Hebt u dan van niemand een volmacht, col lega?" vroeg hij. „Een volmacht? Van wie?" „Nu ja, van meneer Stoja bij voorbeeld. „De heer Stoja is overleden." (Wordtvervolgd.) Aanwezig: Voorzitter: M. K. van Dijke, burgemeester. Wethouder: C. van Bendegem. Leden: Mevrouw Folkersma— Staal en de heren P. J. van Ben degem, J. den Doelder, W. de Feijter, A. H. van der Lee, J. C. van Luijk, K- Hamelink, D. J. Oggel, E. Maas en A. de Waard. Met kennisgeving afwezig wet- houder M. L. M. IJsebaert en de heer J. Vink. De voorzitter opent de verga dering met het uitspreken van het ambtsgebed. SANERINGSPLAN De heer Oggel zegt dat hem na het bestuderen van de bij de stukken gevoegde kaarten nog niet alles even duidelijk is. Zo zal van de Julianastraat een groot gedeelte moeten worden afgebroken. Het is alles erg in gewikkeld. Er staan rooilijnen, maar bij de openbare gebouwen zoals de ker ken, zondagsschool en Groene Kruisgebouw zijn deze niet door getrokken. Verder zal het voor zaken moeilijk worden, wanneer hier geen verbouwingen meel plaats kunnen vinden, daar de afwikkeling van de plannen vele jaren in beslag zal nemen- De heer P. J. van Bendegem wilde ook een vraag stellen over de rooilijnen, daar deze niet vol ledig zijn doorgetrokken. De heer Van der Lee zegt met het plan in te stemmen. Het is een goed plan met verdienstelijke punten en om met ere van de Julianastraat af te komen. De voorzitter meent dat hier een aantal detailopmerkingen naar voren zijn gebracht, maar daar gaat het niet om. De be doeling is te komen tot een plan dat verbetering van de binnen stad inhoudt. Voor het vaststellen van rooi lijnen en andere details zullen wij te zijner tijd met aparte voor stellen komen. Het college wil een aparte bijeenkomst met de stedebouwkundige beleggen om alles grondig te bekijken. Het gaat hier alleen om het begin van een lange procedure De af wikkeling van dit plan zal zeker vele jaren in beslag nemen. Het voorstel wordt aangeno- RECRE ATIEP ARK De heer Oggel uit zijn voldoe ning over de uitvoering van dit plan. Hij vraagt per wijk nog wat kleinere speelgelegenheid voor de kinderen te scheppen. Verder vroeg spr. aandacht voor het oversteken van de druk ke weg om dit recreatiepark te bereiken. Misschien is het moge lijk hiervoor iets doeltreffender te vinden. De heer De Waard heeft ook met aandacht gekeken naar de oversteek van de weg. Hoe stelt men zich dit park voor, een plaats waar de kinderen zullen kunnen spelen of een park mot bordjes: „Verboden op het gras te lopen"? De heer De Feijter vraagt of het wel goed is een plaats vooi kinderen te kiezen waar water is. Wethouder Van Bendegem zegt dat voor de oversteek van de weg zal worden gezocht naar een vrije kruising, onder of over de weg. Mocht dit financieel niet mogelijk zijn, dan zullen wij met verkeerslichten of andere bevei ligingsmaatregelen moeten wer ken. Ook het college heeft deze bezwaren bekeken. Dit zal niet de enige speelgelegenheid in de gemeente worden. Het is een on derdeel van een groot recreatie plan en er zullen zeker nog wel verschillende andere kleine speel- gelegenheden worden gemaakt. Maar met dit plan zal een fraaie entrée tot Axel ontstaan. De heer De Feijter sprak enige angst uit over het water. Daar voor is wel enige reden, maar ook in de oude speelplaats Bout- jesputten vond men water en daar is gelukkig nooit iets ge beurd. De voorzitter zegt dat men dit plan niet los mag zien van het gehele plan rond de grote kreek. Gezien de bebouwing in „Plan- West" was dit het eerst aan hod. Zeker zullen er hier en daar nog wel zandbakken enz. voor de kin deren komen. De heer Oggel wil nog even terugkomen op dit plan wat de verdeling der kosten betreft. Deze komen voor rekening van de plannen West en Zuid-West. Was het niet beter een en ander te verdelen over de plannen West en Noord-West en later de zuideliike kant van de kreek in het plan Zuid-West onder te brengen? De voorzitter antwoordt dat de kosten van de zuidelijke kant van de kreek komen op plan Zuid. Op plan Noord vallen, omdat hier nogal veel groenversiering moet worden aangebracht, toch al ho ge kosten. Wanneer in een snel tempo kan worden gebouwd, is er minder renteverlies van bouw grond en kan mogelijk nog -ëen wijziging worden aangebracht. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. RONDVRAAG De heer Hamelink vraagt hoe het staat met de open ruimten tussen de Joost de Moorstraat, Banekertstraat en de Ruijter- straat. Is hiervoor al een bestem ming gevonden? De voorzitter zegt dat hieraan volle aandacht wordt besteed. De heer De Feijter informeert of er al gewerkt wordt om da moeilijkheden met de schoolbus op te lossen met het oog op het schoolverzuim. De voorzitter zegt ook hierop wel direkt een antwoord te kun nen geven. Deze moeilijkheid is bijna geheel opgelost in overleg met de ouders van de kinderen- De heer P. J. van Bendegem vraagt aandacht voor de verlich ting op de plaats waar men van de Buthdijk naar Axel afslaat. De verlichting is daar niet vol doende. De voorzitter zegt dat reeds enige tijd een opdracht aan de P.Z.E.M. is gegeven om hierin verbetering te brengen. De heer Oggel spreekt vervol gens de volgende rede uit: Gezien het feit dat de plannen tot herindeling van de gemeen ten in Zeeuws-Vlaanderen nog in een stadium van ontwikkeling verkeren en deze voor veel van de daarbij betrokken gemeenten geen voldoening geven, ja zelfs overwegende bezwaren opleve ren, wil ik B. en W. verzoeken een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid om te ko men tot de vorming van een ag glomeratie „Kanaalzone Zeeuws- Vlaanderen". Tot deze agglomeratie kunnen dan behoren de gemeenten Axel, Terneuzen, Zaamslag, Vogel waarde, Hoek, Biervliet, Sas van Gent, Philippine, Westdorpe, Zuiddorpe, Overslag en Koe wacht. Dit gebied heeft voldoende ruimte om in de toekomst een grote taak te kunnen vervullen. Tot ontwikkeling kunnen worden gebracht: de landbouw, de in dustrie, het havenbedrijf, de han del, terwijl de recreatiegebieden die reeds tot tamelijke ontwikke ling zijn gebracht, geheel in dit kader passen. Dit gebied heeft een dusdanige omvang en biedt dusdanige mogelijkheden, dat een forse aanpak der zaken mogelijk is, zodat de gemeenschappelijke belangen op het gebied van de ruimtelijke ordening beter be hartigd kunnen worden en de in stelling van de noodzakelijke in stellingen voor de bestuurlijke integratie kunnen worden voor bereid. Dit laatste naar gelang de ontwikkeling in dit gebied plaatsvindt. Ook kunnen aan het bovengemeentelijk bestuursor gaan van deze agglomeratie ta ken worden overgedragen als be drijfsvestiging, luchtverontreini ging door de industrie, aanleg en verbetering van wegen, een vas te oeververbinding over de Wes- terschelde en tevens bepaalde vraagstukken met het oog op de volkshuisvesting, het brandweer- wezen, huisvuilophaaldienst en dergelijke. Zoals de plannen tot gemeen telijke herindeling er op dit ogen blik uitzien,' zal geen regeling wor den verkregen die voor langere tijd een oplossing biedt, omdat hierbij niet één der gemeenten, gezien haar geplande omvang, 11 deze taken naar behoren zal kun nen vervullen. Bij de ene ge meente zal de landbouw in het gedrang komen, bij een andere handel en industrie, terwijl een derde gemeente niet beschikt over voldoende recreatieterrein. Op de huidige herindeling zal weer spoedig een vervolg moeten komen met alle moeilijkheden en narigheden van dien, terwijl er kans is dat we zodoende bij de ontwikkeling achterblijven. Een agglomeratie der genoem de gemeenten zal op de bedoelde punten veel meer kunnen berei ken dat één of twee gemeenten afzonderlijk. We hebben een prachtig voorbeeld aan de inter gemeentelijke samenwerking bij de afvalwaterleiding, welke dan nog op veel smallere basis steunt. Waar de instelling van dergelij ke agglomeraties de laatste tijd meer en meer veld wint, moet de kans niet uitgesloten worden ge acht dat dit ook voor ons gebied te verwezenlijken is. Daarbij kan de zelfstandigheid der nu be staande gemeenten (misschien met enkele uitzonderingen) nog geruime tijd worden gehand haafd. Daar Zeeuws-Vlaanderen in de komende decennia voor een gro te ontwikkeling staat, meen ik dat deze gedachte alleszins een onderzoek waard is. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met dankgebed. Groot-Bxittanië levert 16 „Buccaneer'-vliegtuigen aan Zuid-Afrika De Britse regering zal een contract voor de levering van 16 „Buccaneeri'-vliegtuigen aan Zuid-Afrika honoreren, zo heeft premier Wilson woensdag in het lagerhuis verklaard. Hij sprak niet over de levering van nog 14 „Buccaneer"-toestellen waarop Zuid-Afirka optie zou hebben, maar zei dat „verder geen con tracten zouden worden geslo ten". De Britse premier voegde er nog aan toe dat zijn regering de verscheping van reserve-onder delen voor de 16 toestellen zo nodig zou bekrachtigen. Op 17 november had Wilson bekendgemaakt dat Groot-Brit- tannië in verband met de apart heidspolitiek van de Zuidafri- kaanse regering geen wapens meer aan dat land zou leveren. Hij sprak zich toen niet uit over de levering voor de „Bucca neer"-straaljagers voor de Zuid- afrikaanse marine, die reedi wa ren besteld.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2