Opstandelingen in Kongo voerden duizenden terecht stellingen uit Overleg met regering over lonen en prijzen MINISTERS WIJZEN DOORBEREKENING AF GEEN OVEREENSTEMMING IN DE „STICHTING" TE VERWACHTEN Gedegen voorbereiding Intern beraad Persconferentie Niet verrast Voorzitters bij minister Fundamenteel verschil 'jl^zei dekip PraBkedng bjtj abonnement: Temeuzen DIrecteur-Hoofredaeteur: I. van <3e Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 33150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE Om ruim twee uur gis termiddag is in het gebouw van de sociaal-economische raad in Den Haag het in formele overleg over het prijsbeleid met leden van het kabinet begonnen, dat door werkgevers is aange vraagd. Van de kant van het kabinet namen hieraan deel de ministers Andries- sen, Veldkamp, Toxopeus en Witteveen en staats secretaris Bakker. Hoewel formeel niel kon wor- ties gehouden, een door werk gevers, middenstand en land bouw en een andere door de werknemers. Uit de laatste, waarin de voor zitter van het overlegorgaan der vakcentralen, drs. D. Roemers, als woordvoerder optrad, bleek aio. het volgende: Nadat een fundamenteel ver schil in visie tussen partijen aan de dag was getreden en besloten was dat het beter was deze zaak aan het kabnet voor te leggen, hebben de vakcen tralen daaraan de mededeling toegevoegd dat, wanneer het kabinet zou besluiten tot een loonmaatregel van drie pro cent voor 1965, de vakcentra len niet bereid zijn de toet- singsarbeid in de stichting van de arbeid voort te zetten. den gesproken van een infor meel overleg van het bestuur der stichting met leden van het kabinet, waren vrijwel allen die zitting hebben in dit bestuur, bij De vakcentralen hebben er bovendien aan toegevoegd dat zij ook niet bereid zijn die toet- singsarbeid voort te zetten, als het minimum-inkomen niet op 110,per week wordt ge bracht. gangspunten van de loonpoli tiek. Het kabinet zal nu een defini tief standpunt hebben te bepalen over de loonpolitieke mogelijk heden in 1965. Het kabinet zal ook onder ogen moeten zien hoe die mogelijkheden kunnen wor den gerealiseerd. Tot de mogelijkheden die het kabinet heeft behoren o.m. het afkondigen van een Ioonpauze en het college van rijksbemid- -delaars voor. een bepaalde duur belasten met de bevoegdheden. Het is zaak deze dingen rus tig te bekijken, aldus minister Veldkamp. Het is nu inderdaad de bedoe ling dat het kabinet zich uit spreekt. Tot dusver is volstaan met het algemene raam van doelstellingen en daarop ge gronde mogelijkheden te geven. Het is geen goede zaak als er geen overeenstemming in de stichting is te bereiken. Er is niemand mee gediend, wan neer door het scheppen van ruimte in de prijzen de infla tie verder kan voortkruipen. Het huidige systeem van loon politiek is betrekkelijk jong. De situatie waarin we nu verkeren, hebben we nog niet eerder bij de hand gehad. De minister had er de notulen, de kamerstukken en de handelingen nog eens op nagelezen. Het was hem. tijdens het gesprek met de heren Bos- ma en Roemers gebleken dat dezen er ook die stukken had den bijgehaald om hun geheu gens wat op te frissen. Voor het bepalen van een standpunt door het kabinet is het noodzakelijk dat er gedegen voorbereidingen worden getrof fen, opdat ook die ministers die niet dagelijks met het loonpoli tieke systeem te maken hebben, zich een oordeel kunnen vormen. Namens de drie centrale landbouworganisaties en de drie middenstandsbonden heeft de secretaris van het Nederlands Landbouw-Comité, drs. N. A. Vaandrager, in de „werkgevers conferentie" nog meegedeeld dat deze zes organisaties de kritiek die met name de industriële werkgevers hebben op het prijs beleid, niet delen. Deze zes organisaties, die evenmin als de vakcentralen be hoefte hebben gehad aan het door werkgevers gewenst ge achte gesprek met leden van het kabinet over het prijsbeleid, staan op het standpunt dat een soepeler prijsbeleid de deur voor directe inflatie met alle gevol gen daarvan voor huishoudingen zou openzetten. Paniek in school in West-Duitsland Onder de Amerikaanse gezin nen in Frankfort heerst sinds begin deze week onrust. Veer tien dagen geleden werden in Hanau 49 kinderen ten dele ern stig gewond door een ontplof fend stuk oorlogstuig. Maandag en dinsdag werden anonieme telefoontjes ontvangen dat er in een Amerikaanse school en een dito kinderbewaarplaats op een bepaalde tijd bommenzouden ontploffen. Nauwkeurig onder zoek leverde niets-op. dit overleg aanwezig: werk gevers, werknemers, midden stand en landbouw. Na ruim een half uur reeds was het informele overleg ge ëindigd. Het kabinet heeft vast gehouden aan zijn standpunt: in het kader der beleidslijnen is een algehele of een gedeeltelijke doorberekening in de prijzen van een loonsverhoging niet mo gelijk. Er is op die gronden geen wijziging in het huidige prijsbe leid te verwachten, al zal hier en daar mogelijk een kleine aan passing kunnen geschieden. Van de kant van de indus triële werkgevers is in het over leg meegedeeld dat nu een over eenstemming in de stichting van de arbeid uitermate moeilijk te bereiken zal zijn. Van de zijde van midden stand en landbouw is in het informele overleg verklaard dat men het standpunt van het kabinet alleszins begrijpelijk acht. Nadat het kabinet bij monde van minister Andriessen zijn standpunt had herhaald, zou de heer H. H. Wemmers, voorzitter van 't verbond van protestants- christelijke werkgevers, blijkens onze inlichtingen hebben ge zegd, dat door de mededeling van de minister elke basis aan het overleg over de lonen in 1965 in het bestuur der stich ting is ontnomen. De werknemersvoorzitter, drs. D. Roemers, heeft daarop gezegd dat verder overleg in de stich ting dan geen zin meer heeft. Het informele overleg was daarmede ten einde. Werknemers en werkgevers hebben zich daarna teruggetrok ken voor intern beraad. Na afloop van de vergadering van het stichtingsbestuur zijn twee afzonderlijke persconferen- De vakcentralen twijfelen er niet aan dat de uitkomst van het overleg niet ten goede zal ko men aan de rust in de bedrijfs takken. De vakcentralen waren noch verrast, noch teleurgesteld over de mededelingen die minister Andriessen in de bespreking heeft gedaan, zo verklaarde de heer Roemers nog. De minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft om vijf uur de twee voorzitters van het bestuur der stichting van de arbeid, de heren Bosma en Roe-i mers, ontvangen om kennis te nemen van de stand van zaken. Dit onderhoud heeft tot kwart vóór zes geduurd. Na afloop hebben de heren Bosma en Roe mers meegedeeld dat minister Veldkamp de zaak in het kabi net ter sprake zal brengen. Dins dag a.s. zal aan beide voorzit ters van de stichting het stand punt van het kabinet worden meegedeeld. Het zal daarna in de centrale organisatie van werkgevers en werknemers wor den besproken. Volgende week vrijdag zullen de beide voorzitters van de stichting wederom een onder houd hebben met de minister van sociale zaken om deze de visie van de centrale organisatie naar aanleiding van het standpunt van het kabinet mede te delen. Minister Veldkamp heeft gis teravond op een persconferentie verslag gegeven van het bezoek dat het presidium van het be stuur der stichting van de ar beid aan hem had gebracht. De heren Bosma en Roemers heb ben de minister op de hoogte gesteld van het fundamentele verschil van mening dat eerder op de middag in het bestuur der stichting is gerezen over de uit- Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. DONDERDAG 26 NOVEMBER 1964 21e Jaargang - No. 6319 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Eén van de dinsdag in de Kongolese hoofdstad aangeko men evacuees uit Stanleystad heeft verteld, dat de opstande lingen in de periode dat zij de stad in bezit hadden, duizenden terechtstellingen hebben uitge voerd. Elke dag opnieuw wer den Kongolezen naar het Loe- moemba-monument gesleept en daar gedood. „Hun handen wer den op hun rug gebonden waar na ze met kapmessen werden afgeslacht. Bij meer bekende personen onder de slachtoffers werd het hart uit het lichaam gerukt en in het openbaar door de rebellen opgegeten", aldus deze voormalige gijzelaar. Dinsdagavond lagen in Leo- poldstad 37 geëvacueerden in het ziekenhuis. Van elf van hen was de toestand kritiek. Intussen deelden kringen uit de omgeving van premier Tsjom- be dinsdagavond mee, dat de Kongolese regeringsleider niet naar Stanleystad zou gaan, zoals hij oorspronkelijk van plan was. Volgens deze kringen is Tsjom- be oververmoeid. Verklaring van Kenjatta. In de Keniase hoofdstad Nai robi gaf de regering-Kenjatta dinsdagavond een verklaring uit, het te betreuren dat Amerika nen, Belgen en blanke huurlin gen Stanleystad hebben aange vallen ondanks een herhaald beroep van premier Kenjatta in zijn hoedanigheid van voorzitter van de speciale commissie van gijzelaars door de rebellen ge dood. Tachtig gijzelaars raakten gewond. Tot de buitenlanders die dinsdag uit Stanleystad in Leopoldstad arriveerden behoor den meer dan 200 Belgen, 100 Grieken, 100 Indiërs, ongeveer 40 Amerikanen en 11 Nederlan ders. De Belgische para's Bij de gevechten na de lan ding van de Belgische para's zijn ongeveer 50 rebellen gesneuveld. Overigens werd niet veel weer stand geboden. Drie parachutis ten braken bij de landing een been; één werd door een vijan delijke kogel gewond. De Kon golese regeringstroepen telden drie gewonden. Hoe lang de Belgische para's nog in Kongo zullen blijven, is onzeker. De Belgische mi nister Spaak sprak dinsdag avond op een persconferentie in Brussel van „een zo spoe dig mogelijke terugkeer" na eerder te hebben verklaard, dat de terugkeer een kwestie van „uren" was. In Leopoldstad deelde een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade dinsdagavond mee, dat het nog wel drie tot vier dagen zou kunnen duren, vóór de Belgische parachutisten en de Kongolese militairen Stanleystad en omgeving geheel van opstandelingen zouden heb ben gezuiverd. KENYATTA NIET „GERAADPLEEGD" Premier Kenyatta van Kenia heeft woensdagavond gezegd dat deze week maandag vooruitzich ten bestonden op de mogelijkheid dat regelingen konden worden getroffen de burgers uit Stanley stad door het Rode Kruis te doen deze agressieve actie is het op nieuw vestigen van koloniale overheersing in de vormen van de marionettenregering van Tsjombe", zei een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken. Achttien leden van het bureau voor technische V.N-bijstand hebben in Stanleystad vastge steld dat de stad volledig verla ten is door de burgerbevolking. De meeste winkels zijn geplun derd en er zijn geen voedselvoor raden en brandstoffen meer. Verscheidene dokters van dc wereldgezondheidsorganisatie, onder wie de Nederlander Fir.- ken, worden geëvacueerd. EERSTE GEEVACUEERDEN IN BRUSSEL Het eerste vliegtuig met ge- evacueerden uit Kongo is woens dagmorgen vroeg in Brussel aan gekomen. Er bevonden zich 169 passagiers aan boord. Op het vliegveld waren uitge breide maatregelen getroffen om de vluchtelingen, die slechts schamele bezittingen bij zich had den, op te vangen en van kle ding te voorzien. Er waren 32 kinderen meegekomen. Zes ge wonden werden met brandcards van boord gehaald. „Het was afgrijselijk. Wij ko men uit de hel", was het ant woord van enkele vluchtelingen, die op vragen van journalisten wilden antwoorden. „Een maand lang hebben wij in angst geleefd, 24 uur per dag", zei een Belg. „Ik ben 20 jaar in Kongo ge weest. Nu heb ik alles verloren"- Een evacué, ontsnapt aan de schietpartij voor het Loemoerr.- ba-monument in Stanleystad, vertelde: „Wij waren er -aUen- verzameld en wisten, dat de re bellen ons zouden vermoorden, Prinses Beatrix bij diplomatieke Oosterse avond Prinses Beatrix heeft als eregas- te een „oriëntaalse" avond bij gewoond, georganiseerd door de ambassades van Japan, de Phi- lippijnen, Thailand, India en In donesië in de kantine van het Haagse K. L. M.-gebouw. Na afloop werden de mede werkenden aan zang en dans voorgesteld aan de prinses. zodra zij de vliegtuigen zouden horen. Nauwelijks was het ge ronk van de eerste vliegtuigen hoorbaar, of de opstandelingen openden het vuur. Samen met anderen sloeg ik op de vlucht. De kogels floten om ons heen". Vele ex-gijzelaars verklaarden dat zij ondanks alles van plan zijn naar Kongo terug te keren na een periode van rust en her stel. „Het is per slot van reke ning onze broodwinning", zeiden zij. de organisatie voor Afrikaanse eenheid op de bij het conflict in Kongo betrokken partijen, een bestand te bewerkstelligen en zo het zoeken naar een vreed zame regeling te vergemakkelij ken. „Het wordt ten zeerste be treurd, dat tijdens de gevechten die op de aanval volgden, veel mensenlevens verloren gingen, waaronder dat van dr. Paul Carlson en een aantal andere personen die door de nationalis ten als krijgsgevangenen werden vastgehouden", zo heet het in de verklaring, volgens welke ook verscheidene burgers zijn ge wond. De speciale O. A. E.-com- missie voor Kongo zal vandaag weer in Nairobi bijeenkomen. 35 gijzelaars gedood Ongeveer 800 voormalige gijzelaars van de Kongolese opstandelingen waren naar Leopoldstad overgebracht toen dinsdagavond de vluchten tus sen Stanleystad en de Kongo lese hoofdstad voor de nacht werden stopgezet. Honderden wachtten nog op evacuatie uit Stanley, waar nog steeds sporadisch schoten wer den gewisseld. Dinsdagnacht was er een uitgaansverbod van kracht. Kongolese regeringstroe pen onder leiding van blanke huurlingen patrouilleerden in dc straten. Volgens de laatste gegevens zijn bij de nadering van de Bel- figï$Shtósten 30 tot 35 evacueren. „Ik werd niet geraad pleegd' of ingelicht voordat het nieuws over de parachutistenlan dingen in Stanleystad kwam". De Belgische kolonel Logiste zei in Stanleystad dat er 27 blan ken bij de schietpartij zijn ge dood. Van de parachutisten zijn slechts zes man gewond. Er zijn nog ongeveer 350 blanken in de stad. Het nationale Kongolese leger is nog niet tot de Afrikaan se wijk doorgedrongen. Van de 27 doden zijn er nu 21 naar Leopoldstad overgebracht. Dr. Carlson zal worden begra ven op een kerkhof van zijn zen dingsgenootschap te Karawa, on geveer 65 km van Gemene in noordwest-Kongo. Uit Moskou wordt gemeld dat honderden Afrikaanse en Bur- gaarse studenten voor de Ameri kaanse en Belgische ambassades in Sofia, de Bulgaarse hoofdstad, hebben gedemonstreerd. De Soedanese regering heeft om een spoedzitting van de vei ligheidsraad verzocht om het vraagstuk van de imperialisti sche interventie in Kongo te be spreken. WINKELS GEPLUNDERD Oost-Duitsland heeft woensdag scherp geprotesteerd tegen de „perfide aanval" op Stanleystad en heeft onmiddellijke beëindi ging van de militaire inmenging en liet terugtrekken van alle bui tenlandse troepen uit Kongo ge- eist. „De ware doeleinden van Terug uit de Kongo Woensdagochtend vroeg is het eerste vliegtuig met evacuees uit Stanleystad op het vliegveld van Brussel aangekomen. Op de foto zien we hoe de vluchtelingen o.a. begroet wer den door prins Albert en prinses Paolo, die ook op de luchthaven aanwezig waren. Waarschuwingsstaking van Belgische artsen De Belgische ziekenhuisartsen zullen vrijdag een waarschu- wingsstaking van één dag hou den, zo heeft hun nationale vak bond woensdagavond bekendge- rrfaakt. Dit gebeurt uit protest tegen een onlangs aangenomen wet waar door volgens de artsen hoge kos ten en iage inkomsten zijn ont staan. Zij willen ook meer zeggen schap in het bestuur van de zie kenhuizen.. Ongeveer de helft van de 12.000 Belgische artsen werkt minstens een deel van hun tijd in de zie kenhuizen. In april staakten de artsen 17 dagen ïang uit protest tegen een nationale ziekteverzekeringswei, die volgens hen de inkomsten der anst-n besnoeide. Op 25 juni werd tenslotte .cjjssreenstemming be reikt, (Ad\Oj 'Ik beo veruit de beste kip van het land. Ik mag met enige trots wijzen op mijn proporties. Dat zijn porties. Smakelijke, malse porties vooral. Ik ben bestemd voor mensen die weten wat lekker eten is. En daarom zal ik wel in de kippenbouillonsoep van Califor nia gaan. Daar nemen ze altijd de allerbeste kippen voor. Dus mij/

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1