WITTE KRUIS Verzekeringsplicht niet-gekentekende motorrijtuigen per 1 januari 1965 De Y.Y.D. en de Europese gemeenschap EENSGEZINDE BENELUX KAN MEER BEREIKEN Wapens worden schaars voor Yerwoerd Hockey RADIO EN TELEVISIE DE LEEUW VAN BASHRA W HIER ZIET U WA/ WITTE KRUIS POEDERS ZO DOELTREFFEND, HELPEN Marktberichten DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Wo.ens<Jag -25 november 1964 Niet alleen voor vracht- en personenauto's, motorrijwielen, scooters en bromfietsen geldt met ingang van 1 januari 1965 een wettelijke verplichting tot het sluiten van een W.A.-verzeke- ring; deze uit de Wet Aanspra kelijkheidsverzekering Motorrij tuigen voortvloeiende verplich ting is evenzeer van kracht voor alle motorrijtuigen (in de ruim ste betekenis van het woord). Volgens de bepalingen van de genoemde wet (afgekort W.A.M.) vallen alle gemotoriseerde voer tuigen onder de verzekerings plicht. In artikel 1 wordt het begrip „motorrijtuig" als volgt omschre- ven: „Alle rij- of voertuigen, be stemd om anders dan langs spoorstaven over de grond te worden voortbewogen uitsluitend of mede door een mechanische kracht, op of aan het rij- of voertuig zelf aanwezig dan wel door elektrische tractie met stroomtoevoer van elders; als een deel daarvan wordt aange merkt al hetgeen aan het rij- of voertuig is gekoppeld of na koppeling daarvan is losge maakt of losgeraakt, zolang het nog niet buiten het verkeer tot stilstand is gekomen." zen, dat de bedoelde motorrij tuigen, ook al zijn zij verzekerd op een polis voor w.a.-bedrijfs- verzekering, een w.a.-landbouw- verzekering of een transportver zekering, niet automatisch zijn verzekerd in de zin van de Wet Aansprakelijkheidsverzekering Motorrijtuigen. Volgens de wet rust op de eigenaar van deze motorrijtuigen de plicht tot ver zekering. Het is dus voor de be trokken particulieren en bedrij ven van groot belang, ook déze motorrijtuigen vóór 1 januari a.s. uitdrukkelijk en welomschre ven aan te melden voor verze kering krachtens de W.A.M. Hun wordt dringend aangeraden zorgvuldig na te gaan of voor deze motorrijtuigen een dekking overeenkomstig de bepalingen van de W.A.M. tot stand is ge komen. Verzekeringsmaatschap pijen en assurantie-tussenperso nen zijn op de hoogte van de procedure welke met betrekking tot de verzekering van deze cate gorie motorrijtuigen moet wor den gevolgd. Strafbepalingen Het niet-nakomen van de ver zekeringsplicht houdt voor de betrokkenen grote risico's in. In de eerste plaats blijven zij per soonlijk aansprakelijk voor de schade die door hun schuld aan derden wordt toegebracht. Deze aansprakelijkheid 'kan ernstige financiële gevolgen hebben. Ook strafrechtelijk blijft het niet- nakomen van de verzekerings plicht niet zonder gevolgen. Als strafsancties vermeldt de W.A.M. voor deze wetsovertreding een gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of een geldboete van hoogstens 1000,terwijl als bijkomende straf de storting van een bedrag van 3000,in het Waarborgfonds Motorver- keer kan worden opgelegd. IJzeren honden Dit betekent, dat de z.g. „ijze ren honden" (de gemechaniseer de voertuigen, waarvan met name bakkers en melkhandelaren zich bedienen) evenzeer vallen onder de bepalingen van de wet, als bijvoorbeeld gemotoriseerde bakfietsen, motorlorries, vork heftrucks, draglines, rijdende kranen, tractoren (o.a. landbouw- tractoren), bulldozers, wegwal- sen en andere zelfrijdende wegenbouwmachines, gemotori seerde landbouwwerktuigen, ge motoriseerde grasmaaimachines, gemotoriseerde invalidenwagen tjes, trolleybussen, enz. Volgens artikel 2 van de W.A.M. mogen motorrijtuigen slechts aan het verkeer deelne men wanneer een w.a.-verzeke- ring overeenkomstig de bepalin gen van deze wet is gesloten. Vóór 1 januari 1965_ Het is van groot belang, dat particulieren en bedrijven die motorrijtuigen in de zin van de W.A.M. gebruiken, deze zo spoe dig mogelijk, doch in ieder geval vóór 1 januari 1965 voor ver zekering overeenkomstig de be palingen van de W.A.M. bij het verzekeringsbedrijf aanmelden. Met nadruk wordt erop gewe- „In de stroomversnelling van de E.E.G. dienen wij bij het te voeren landbouwbeleid bijzondere aandacht te besteden aan de continuïteit van de bedrijfstak landbouw". Tot deze stelling kwam ir. J. Baas, lid van de eerste kamer en lid van het Europese parlement, op het openbare congres van de V.V.D. dat zaterdag in Zutphen werd gehouden. Thema voor deze bijeenkomst was: de V.V.D. en de Europese gemeenschap, welk onderwerp voorts werd belicht door mevrouw mr. J. M. Stoffels van Haaften en door mr. dr. C. Berkhouwer, leden van de tweede kamer. UITBREIDING VAN DE „ZES" De heer Baas ontkende in zijn inleiding, dat het Europese par lement de bevoegdheid heeft en voldoende toegerust zou zijn om het landbouwbeleid te beoor delen in zijn consequenties ten aanzien van de noodzakelijke modernisering van de bedrijfs takken ten opzichte van de in komenspositie in vergelijkking tot andere bevolkingsgroepen. Mevrouw Stoffelsvan Haaf ten bepleitte een vergroting van het Europa van de „zes", dat voor het „Atlantic partnership" te klein is. Engeland en de Scan- Engeland zal geen wapens meer leveren aan Zuid-Afrika. Dat de regering van Wilson dit besluit zou nemen, heeft nie mand verbaasd die naar de so cialistische verkiezingsspeeches heeft geluisterd. Voor premier Verwoerd in Pretoria kwam het ook niet onverwacht en hij heeft alle pressie die hij kon uitoefe nen, al aangewend. De Britten moesten er reke ning mee houden dat ze de vlootbasis van Simonstown zou den verliezen als de Buccaneer- straalbommenwerpers niet wer den geleverd. Nu komen die voor zover al gereed op bestel ling, maar nieuwe bestellingen worden niet aangenomen. Of na de zestien die nu klaar staan, ook de veertien van de volgende bestelde serie worden geleverd, is nog een kwestie van over wegen. In zekere zin is dit vreemd, want bijna overal behalve in de V. S. staan de vliegtuigfabrikan ten te dringen om orders. Het leveren van wapens aan Zuid- Afrika is echter een bezigheid die een regering slechts kan toestaan, als ze met de nu al tal rijke vrije zwarte Afrikaanse naties op slechte voet wil ko men. De konsekwenties Dat geldt vooral voor wapens die kunnen worden gebruikt om 'binnenlandse rassenkwesties in de republiek van Verwoerd af te wikkelen, waarbij men denkt aan de schietpartij van Sharpe- ville. Maar ook van de Bucca neers is denkbaar dat ze gebruikt kunnen worden om een opstan dige stam in zijn dorpen te be stoken. De konsekwentie is tot Zuidafrikaans ongenoegen dat de wapenleveranties aan de on afhankelijk geworden Afrikaan se staten doorgaan, maar dat het voor Pretoria steeds moeilijker wordt zijn strijdkrachten uit te breiden en materieel te yoorzien van de modernste middelen. De verdediging van de apart- heidsstaat tegen tegenstanders daarbinnen en daarbuiten zal steeds moeilijker worden en dat is voor de burgerij van Verwoerd geen aantrekkelijke gedachte. Geen indruk En het dreigement Simonstown niet meer ter beschikking te stellen van de Royal Navy en Royal Air Force? Dat maakt niet veel indruk. Verlies van die basis zou lastig zijn, maar geen onoverkomelijke bezwaren opleveren. Transport door de lucht over enorme af standen is zo'n probleem niet meer en moderne vloten als de Britse zien kernonderzee- ers als hun ruggegraat en die hebben onderweg geen aanloop havens nodig. De enige oplossing voor Ver woerd lijkt een eigen bewape ningsindustrie op te bouwen. Maar dat is gemakkelijker ge zegd dan gedaan. ONTSNAPPING UIT AMERIKAANSE GEVANGENIS Uit de strafinrichting van Walla in de Amerikaanse staat Washington zijn zeven geïnter neerden ontsnapt door een met geïmproviseerde schepjes gegra ven tunnel. Drie van de voort- vluchtigen waren tot levens lange gevangenisstraf veroor deeld wegens moord. Allen wa ren zij bij vroegere ontsnap pingspogingen betrokken. Zij worden beschouwd als gevaar lijke recividisten. De leiding van de gevangenis is van mening dat het graven van de tunnel tenminste zes maanden in beslag moet hebben genomen. De gevangenis van Walla wordt tot de best bewaak te van de Verenigde Staten ge rekend. Er wordt op grote schaal naar de ontsnapten gespeurd. (heren) Rapide I—Olympia 1—4 Op een slecht terrein heeft Olympia zich nu reeds weten te verzekeren van het kampioen schap. Ondanks het felle begin- offensief van het Hulsterse Ra pide was het Olympia dat in de 10e minuut het eerste doelpunt scoorde (01). Enkele minuten later schopte de Rapide-keeper de bal in eigen doel (02). Ra pide liet zich door deze achter stand niet ontmoedigen; tal van aanvallen kreeg de Olympia- verdediging te doorstaan. Dank zij enkele weggegeven strafcor- ners en een lange hoekslag wist de Terneuzense defensie haar doel schoon te houden. Ook na de rust bleef Rapide doorvech ten. Een kwartier vóór het einde, viel de beslissing, toen Olympia voor de derde keer scoorde. Het vierde Terneuzense doelpunt was alleen maar het consoli deren van de overwinning. Tien minuten vóór het einde kwam Rapide op een fortuinlijke ma nier aan een tegendoelpunt, toen scheidsrechter Zaman een te fel attaqueren van de Terneuzense defensie afstrafte met een straf- push, die H. Stolte onberispelijk omzette in een doelpunt (14). Ondanks enkele snelle uitval len van_ Olympia kwam geen wijziging' meer in de stand, zo dat Terneuzen tot nu toe alle wedstrijden heeft gewonnen met een doelgemiddelde van 351. BP J'TW s—r—s- -. r - NIEUWE VERBINDING TUSSEN BOEDA EN PEST Tienduizenden Hongaren hebben bezit genomen van de nieuwe Elizabeth-hangbrug over de Do- nau in Boedapest, nadat deze zondag officieel is geopend. Op de achtergrond zijn een oude kerk en de gebouwen van Pest te zien. Op de voorgrond een gedeelte van de hoofdweg in Boeda. Inbraak in Veenenclaal Dinsdagmorgen omstreeks vier uur is in de Hoofdstraat in Vee- nendaal ingebroken bij een ju weliersfirma. De inbrekers ver schaften zich toegang tot de etalage door het intrappen van een ruit en namen voor onge veer 10.000 aan horloges en sieraden mee. Omwonenden werden wakker door glasgerinkel en hoorden enige ogenblikken later een auto met hoge snelheid wegrijden. Hoewel direkt een onderzoek werd ingesteld, heeft men tot nu toe van de daders nog geen spoor gevonden. dinavische landen behoren daar zeker bij", zo zette zij uiteen. Sprekende over de vorming van de M.L.F. zei mevr. Stoffels- van Haaften, dat zij daarin geen militaire voordelen ziet. ALS ÉÉN MAN OPTREKKEN De heer Berkhouwer bena drukte dat het voor een klein land als het onze van het groot ste gewicht is bij voortduring en met alle kracht te staan op naleving van de rechtsvoor schriften der verdragen van Rome. Opportunistische verwaar lozing daarvan zou ons, aldus de inleider, de allergrootste schade kunnen berokkenen. De heer Berkhouwer betreur de het, dat de Benelux in het proces van de integratie niet meer als een eenheid optrekt. Wij maken ons nog altijd sterk, dat de Benelux als één man op trekkend in Bonn en in Rome resultaten had kunnen boeken. HINDERNISSEN In plaats daarvan zien we de heer Spaak éénmansritten uit voeren in het eenrichtingverkeer naar Parijs. De heer Berkhouwer drong aan op democratisering op Euro pees niveau en bepleitte de in diening door Nederland van een democratiseringsschema voor de Europese instellingen. „Op de weg naar de politieke voleinding van Europa staan nog veel hin dernissen. Zij vermogen ons niet af te schrikken. Door hun be staan inspireren zij tot geest drift om hen op te ruimen", al dus de inleider, „want het „point of no return" is gepasseerd". (Adv.) K c n bh phenacefine: pijnstillend anti pyrin: anti- reumatisch en koortswerend coffeine: opwekkend chinine: koortswerend bicarbonas natr.: maagbeschermer Het is de wetenschappelijk beproefde samen stelling, die de zeer snelle en positieve werking van Witte Kruis poeders bepaalt bij: griep, verkoudheid, menstruatiepijnen, reumatiek, kiespijn, hoofdpijn. De redenen zijn: De juiste kombinatie van pijnstillende, koorts- werende, opwekkende en aktiverende bestand delen. De uitgebalanceerde hoeveelheden, totinonder- delen van milligrammen nauwkeurig. De zeer fijne verdeling waardoor een breed werkzaam oppervlak wordt verkregen, hetgeen tevens snelle opname in de bloedbaan bevordert! Bovendien bevatten deze poeders géén salicyl- zuur, dat vaak maagklachten veroorzaakt. ook verkrijgbaar In tabletten en cachet». Bij uw apotheker of drogisL DONDERDAG 26 NOVEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Het levende Woord; 7.15 Ouverture..., radio voor vroege mensen; 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Voor de jeugd; 8.20 Ouverture,, vervolg; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Amuse ments- en klass. muziek (gr.); 11.00 Voor de zieken; 1.45 Van alle markten thuis: lichte muz.; 12.15 Leven op het land, gesprek; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.33 Deze week; 13.00 Nieuws; 13.15 Klass. gram.; 13.45 Voor de vrouw; 14.15 Koperor kest (gr.); 14.30 Klass. gram.; 15.30 Bas-bariton met piano: klass. liederen; 16.00 Bijbelover- VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 2596 dieren, zijnde 200 vette koeien en ossen; 629 gebruiksvee; 250 vette kalveren; 246 graskalveren; 921 nuchtere kalveren; 68 lopers; 40 biggen; 15 paarden; 10 veulens; 191 schapen of lammeren; 26 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,95ƒ4; Vette kalveren 3,303,95, alles per kg. Graskalveren ƒ380550; Nuchtere kalveren ƒ240ƒ260; Lopers 90110; Biggen 48 ƒ58; Slachtpaarden ƒ200ƒ290; I Schapen 95ƒ120; Lammeren I 100130; Kalf- en melkkoeien ƒ1025—ƒ1500- Vare koeien f800 —ƒ.1075; Vaarzen ƒ825—1100; Pinken 625825, alles per stuk. Overzicht: Vette koeien; aan- 1 voer iets korter, kalme handel en j prijzen als maandag, worstkoeien I ƒ2,70ƒ2,90 per kg; Vette kal- veren: aanvoer als vorige week, i willige handel, prijzen hoger, prima's ƒ3,95—ƒ4,05 per kg; Graskalveren: ruimere aanvoer, stugge handel, prijzen iets terug lopend; Nuchtere kalveren: ta melijke aanvoer, levendige han del met iets hogere prijzen, mestkalveren 180270 pei stuk; Lopers en biggen: aanvoer 1 iets ruimer, kalme handel, prij- zen even minder; Slachtpaarden: I geringe aanvoer, handel tamelijk en prijzen als vorige week; Scha- oen of lammeren: aanvoer klei ner, handel stroef en vooral niet hoger in prijs; Kalf- en melk koeien aanvoer even ruime: rustige handel en gedrukte prij zen; Vare koeien: vewone aan- i voer, redelijke handel en niet ge heel prijshoudend; Vaarzen en pinken: aanvoer groter, handel traag en iets lager in prijs. Oude man bij brand omgekomen Bij een binnenbrand in de Havenstraat in Rotterdam is maandagnacht de 84-jarige heer J. Blommers omgekomen. De brand is vermoedelijk ont staan door oververhitting van een cokeskacheltje in de slaap kamer van de heer Blommers, die te bed lag. Een Spaans echtpaar dat op dezelfde verdieping woonde, kon worden gered. De oude man wist men echter niet meer te be reiken. De brand liet zich even ern stig aanzien, omdat op de be nedenverdieping een winkel in scheepsbenodigdheden, olie en verf is gevestigd. De brandweer wist het vuur tot de eerste ver dieping van het oude pand te beperken. 28. „Geen stap zet ik aan boord zolang er geen edel reukwerk over de zeilen is uitgestort!" zei Sanai uit de hoogte. „Ook wens ik hon derd zwarte slaven, Ar-Am, en Li bische slavinnen, die mvj kunnen vermaken met hun snarenspel. Eerder kan ik onmogelijk uw ar melijk schip betreden". Ze dacht even na. „Bovendien wil ik waai ers van pauwenveren", voegde zij er ernstig aan toe. „En als ge me deze kleine wensen weiger!zal ik mij zeker door een adder lalen bij ten, want liever sterf ik dan pis een onwaardig schepsel beschouwd te worden, dat nog minder ge schenken krijgt als een dansmeisje in de straten van Bagdad..." Ze hield plotseling op en staarde verschrikt over haar schouder en sprong toen met een gil vooruit. Lenig als ee< ree schoot ze de loopplank over en verdween in de kajuit, welke haar als verblijf plaats was ingericht. De deur sloeg met een slag dicht en van binnen werden er haastig de grendels voorgeschoven. Aram, die machteloos had staan worste len met het probleem hoe hij zijn grillige gast zonder geweld aan boord moest krijgen, wendde zich verbaasd om en staarde in het grijnzende hagedissengezicht van Agua. „Vrouwen blijven altijd gelijk", zei de dienaar wijsgerig, naar een rat wijzend die wat verbouwereerd over de steiger rondscharrelde. Hij raapte de rattenval op welke hij mee naar huis had genomen. „Het is merkwaardig hoeveel... eh... overtuigingskracht zo'n diertje be zit in hun ogen". „Agua", zei Aram hoofdschud dend. „Ik probeer er tevergeefs achter te komen of je een uitste kende dienaar bent, of een gewe tenloze schooier". De Lombardijn legde zijn vinger langs zijn neus. „Beide, heer, bei de", verklaarde hij minzaam, „doch altijd bereid mijn heer zo goed mo gelijk van dienst te zijn...!" En onverstoorbaar verdween hij met zijn rattenval. denking; 16.30 Barokkoperensem- ble: moderne muziek; 16.40 Mo derne orkestmuziek (gr.)17.00 Voor de jeugd; 17.20 Kinder koor; 17.35 Gram.; 17.55 Sport- rubriek; 18.10 Licht instr. kwin tet; 18.30 Sociaal perspectief, lezing; 18.40 Stereof. uitz.: Amu sementsmuziek (gr.); 19.00 Nws en weerpraatje; 19.10 Radio krant; 19.30 Geestelijke liederen (gr.)19.45 Op de man af, praat je; 19.50 Lichte gram.; 20.10 Boeren en burgers in Buiten veen, hoorspel (VIII); 20.35 Sa men uit - Samen thuis, gevar. programma; 22.00 Rondom het kind: pedagogische etherleer gang; 22.30 Nieuws; 22.40 Avond- overdenking; 22.55 Boekbespre king; 23-00 Kerkorgelconcert; 23.35 Nobelprijswinnaars in ver taling, lezing; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgym.; 7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; S.C0 Nieuws; 8.15 Lichte gram.; 8-50 Ochtendgym.; 9.00 De groente man; 9.05 Muziek uit de 16e en 17e eeuw (gr.); 9.40 Morgenwij ding; 10.00 Lichte gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Nieuws; 11.02 Huishoudelijke zaken, lez.; 11-15 Radiophilh. orkest: klass. en moderne muziek; 12.00 Dans- orkest en zangsolisten; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Lichte gram.; 13.00 Nws: 13.15 Meded., event, actueel of gram.; 13-25 Beursberichten; 13.30 Licht instr. ensemble en zangsolisten; 14.00 Stereof. uitz.: Cello en piano: moderne muziek; 14.30 Woedende welvaart II, klankbeeld; 15.35 Omroeporkest en solist: moderne Ned. comp.; 16.00 Nieuws; 16.02 Voordracht: 16.15 Lichte gram.; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Event, actueel; 18.20 Uitz. V.V.D.; 18.30 Licht orkest en zangsoliste; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Sport- parade; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Stereof. uitz Kamerorkest en solisten: klass. en moderne muziek; 20.55 Het levende lijk, hoorspel; 22.30 Nws en meded.; 22.40 Actualiteiten: 23.05 Discotaria: nieuwe gram.; 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL (VI.); 12.00 Nws: 12.03-Gram.; 12.15 Lichte muziek (12.25 Weerber. en ber.); 12.50 Beursber. en progr.overz.; 13.00 Nws; 13.20 Kamermuz.; 14.00 Nws; 14.03 Schoolradio (15.00 Nws); 15.45 Lichte muz.; 16.00 Nws; 16.03 Beursber.; 16 09 Franse les; 16.24 Liederen; 16.50 Klass. muz.; 17.00 Nws en mede delingen; 17.15 Lichte muz.; 17.30 Vlaamse volksdansen en -zangen: 17.45 Volksmuz.; 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paarde- snortber.; 18.30 Moderne muz.; 18.45 Sportuitz'; 18.52 Lichte muz.; 19-00 Nws en radiokron.; 19.40 Negro spirituals; 20.00 Klass. en moderne muz. (in de pauzeboekbespr.)22.00 Nws en ber.: 22.15 Godsd. Israëlische uit zending; 22.45 De zeven kunsten; 22.55 Nws; 23.05 Opera- en bel cantoconcert; 24.00 Einde. Televisieprogramma's NEDERLAND I: 15.00—15.45 Voor de vrouw; 16.0016.15 Voor de kinderen; 19.30 Barend de Beer, film voor kinderen; 19.35 De Beverly Hillbillies, tv-filrr 20.00 Journaal; 20.20 Pa Pinkel man en Tante Pollewop, beeld verhaal; 20.25 Attentie; 20-45 Con Moto, speelse filmfantasie: 20.35 Asmodee, toneelspel; 22.50 22.55 Journaal. NEDERLAND II: 20.00 Nws in het kort; 20.01 Lucy Ball- show 20.25 Mijns inziens, discus sies over kunst en kuituur; 20 55 East Side en West Side, tv-film; 21.45 Achter het nieuws. BELGIË (VI.): 14.05—15.15 Schooltelevisie; 19.00 Zandman netje; 19.05 De gordel van slari- geleer, tv-feuilleton voor de jeugd; 19.20 Voor de jeugd; 19.55 Hier spreekt men Nederlands; 19.59 De weerman; 20.00 Nieuws; 20.25 Dokter Ben Casey, tv- feuilleton; 21.15 De kunsthandel, reportage; 21.45 Fragmenten uit nieuwe films; 22.10 Vlaamse toondichters en hun werk; 22.40 Nieuws-

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9