Werkgevers en Werknemers over het stakingsrecht ERNSTIGE BETOGINGEN IN SAIGON Mf-locli' PREMIER HOEONG NIET BEREID TOT KABINETSWIJZIGING VIJFUHG GEBOREN IN FRANKRIJK ROEPING en STRIJD POSITIE VAN DE HUISARTS NIET ONDERMIJNEN Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 25 november 1964 MINISTER SCHRODER ZIEK ONGELUK OP FRANS TANKSCHIP Traangasbommen Troepen aarzelden Opnieuw woelig soeks of standing JAN FABRICIUS OVERLEDEN TEKORT AAN TANDARTSEN AUTO VOOR DE PAUS IN BOMBAY Over het advies dat het bestuur van de stichting van de arbeid onlangs heeft vastgesteld op het stuk van de werkstaking, kan thans, nu het voor publikatie is vrijgegeven, nog worden medege deeld dat de werkgeversvertegenwoordigers in de huidige rechts situatie geen aanleiding hebben gevonden de minister van justitie te adviseren een wettelijke regeling van het stakingsrecht tot stand te brengen. Zij achten die overbodig en onjuist. De werknemersvertegenwoor digers daarentegen zijn van mening dat in de huidige rechts orde een wettelijke regeling van de positie van de individuele werknemer en van de werkne mersorganisatie gewenst is in geval van werkstaking. HET ACCENT IS VERLEGD Naar de overtuiging van de stichting heeft de ontwikkeling der verhouding tussen organi saties van werkgevers en van werknemers er toe geleid dat het accent minder is komen te lig gen op het voeren van strijd en meer op het voeren van over leg. De door deze ontwikkeling van de laatste tien jaar ge groeide samenwerking heeft tevens een aanpassing van het maatschappelijk bestel tot ge volg gehad, o.a. in de vorm van organen van overleg. Ernstige conflictssituaties zijn tot de uit zonderingen gaan behoren. Niet temin, aldus de stichting, kun nen arbeidsconflicten voorkomen en zelfs onder bepaalde omstan digheden onvermijdelijk zijn. In de stichting heerst de op vatting dat er moet worden ge streefd naar het voorkomen van dreigende conflicten en naar het langs minnelijke weg oplossen van conflicten. De werkgevers hebben o.m. aangevoerd dat staking, geboren als machtsmiddel tegen wille keur in een rechteloze tijd, uit zondering is geworden en dat zij in een maatschappij met om vangrijke rechtsordeningen af zonderlijke rechtvaardiging be hoeft. EVOLUTIE Zij die staken en degenen die de staking organiseren zullen, zo menen de werkgevers, moe ten aantonen dat de actie ge rechtvaardigd is. De werknemers erkennen dat het karakter van de vakorgani saties van andere aard is ge worden; er is een evolutie ge weest van strijdorganisaties naar organisaties van overleg. Zij blijven niettemin van oor deel dat ook binnen het raam dezer evolutie de werkstaking mogelijk behoort te zijn als een middel ter verzekering van het noodzakelijke evenwicht tussen de groeperingen van werkgevers en werknemers. WANPRESTATIE De werknemers kunnen zich niet verenigen met de opvatting dat ook bij werkweigering in collectief verband in beginsel moet gelden, dat de weigering van de werknemer om de ar beidsprestatie te verrichten wan prestatie oplevert. De primaire De Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. Gerhard Schrödler, trok zich maandag avond met hoge koorts in zijn hotelkamer in Washington terug, na 's middags besprekingen ge voerd te hebben met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Dean Rusk. Twee artsen werden ontboden, die later de Westduitse ambas sade konden meedelen dat de toestand van de minister geen zorgen baart. Mogelijk onder vindt hij hinder van een inenting tegen pokken, die hij kort vóór zijn reis naar Washington heeft gekregen. Alle afspraken van de minister werden afgezegd. Op het programma stond onder meer verder overleg met minis ter Rusk. Schroder wilde aan vankelijk dinsdagavond naar zijn land terugkeren, maar de artsen hebben hem gezegd dat hij nog minstens twee dagen in bed zal moeten blijven. Het 150 brt. metende Franse tankschip „Simone Valentine" ait Concarneau heeft gisteren in Den Helder drie leden van de bemanning, die maandag bij een ongeluk met de ankerspil wer den gewond, aan de wal ge bracht. De drie bemannings leden, de 49-jarige R. O. Robet, die ernstig werd gewond, de 25- jarige J. L. Theoff en de 25- jarige G. A. L. D., die licht wer den gewond, zijn opgenomen in het ziekenhuis in Den Helder. Het ongeluk gebeurde toen het scheepje ongeveer 150 mijl van Den Helder was. Bij het op draaien van een anker brak een hendel van het wiel, waardoor het anker met grote snelheid in zee terugviel. De aflopende an kerketting deed de spil zó snel ronddraaien, dat de onderdelen ervan in het rond vlogen. Drie van de vier mannen, die op dat ogenblik aan dek waren, werden door de rondvliegende stukken metaal getroffen. Het schip mocht om veilig heidsredenen het heeft zeer brandbare stoffen aan boord niet in de haven van Den Hel der liggen. Het moest op de rede voor anker gaan. verantwoordelijkheid voor de arbeidsvoorwaarden en in het algemeen voor de situatie waar in de werknemer verkeert, ligt niet bij de individuele werkne mer maar bij de organisaties. De werknemers achten een wettelijke regeling van de werk staking dringend gewenst. De verplichting van de individuele werknemer om arbeid te ver richten zou moeten worden ge schorst, als hij deelneemt aan een door de collectiviteit (de vakorganisatie) geproclameerde staking en wel zolang de rech ter deze staking niet onrecht matig heeft verklaard. Een vierduizendtal betogers heeft zondag en maandag in Saigon prikkeldraadversperringen en politie-afzettingen doorbroken, waarna zij optrokken naar het regeringsgebouw om te betogen voor een aftreden der Zuidvietnamese regering. De betogers waren hun mars begonnen bij het boeddhistische hoofdkwartier in Saigon, waar op dat tijdstip gebeden werden gezegd voor wijlen president Kennedy- Boeddhistische monni ken verklaarden dat de betoging niet met toestemming van hen op touw was gezet. De betogers, in hoofdzaak stu denten en vrouwen, werden na dat zij een achthonderd meter hadden afgelegd, tegengehouden door valschermtroepen met de bajonet op het geweer. Daarop verscheen een voorma lige vice-premier in de afgetre den regering-Khan, brigade ge neraal Do Mau, die klaarblijkelijk achter de betogers stond. Nadat hij kort met de bevelhebber der valschermtroepen had gespro ken, weken deze terzijde en lie ten de betogers hun weg vervol gen. Toen de betogers voor het re geringsgebouw waren aangeko men en daar vernamen dat pre sident Phan Kac Soe buiten Sai gon verbleef, dreigden zij de ge hele nacht voor het regeringsge bouw te zulïen bivakkeren. De demonstranten hadden twee gewonde jongelingen op draagbaren meegenomen. Zij verklaarden dat deze ernstig wa ren gewond bij botsingen met de politie. Later werd gemeld dat de be togers met behulp van een der tigtal traangasgranaten waren verspreid. Politie en militairen wierpen de granaten, na ver scheidene malen te hebben ge waarschuwd waarop de betogers, onder wie zich vele vrouwen en kinderen bevonden, de vlucht na men. Premier Hoeong heeft gewei gerd onder druk van politieke of religieuse groeperingen zijn ka binet te wijzigen, doch de beto gers putten moed uit de lang durige aarzeling van de veilig heidstroepen voordat deze ingre pen. Hoeong schijnt zich de toorn van verschillende groeperingen op de hals te hebben gehaald, omdat hij geenvertegenwoordi gers van boeddhisten in zijn regering heeft opgenomen en omdat midden-Vietnam daarin sterker was vertegenwoordigd dan het zuiden. Politieke waar nemers betwijfelen of de rege- ring-Hoeong een lang leven be schoren zal zijn. Honderden leerlingen van twee scholen zijn in Saigon slaags ge raakt, waarbij de jongelui zich van messen, stenen en slagwa pens bedienden. De politie moest met traangas de schoolslag be strijden. Na een urenlange strijd was de balans 42 gewonden, var. wie zes ernstig. De inzet van het gevecht was geen politieke. Leer lingen van de ene school zouden vulpennen van hun tegenstan ders hebben gestolen. Het was overigens de tweede dag dat het onrustig was in Saigon. Eerste- minister Tran Van Hoeong heeft de communistische vietcong de schuld gegeven van de politieke demonstraties. Hij zei in een radiotoespraak dat niet de beto gers, maar de hoge nationale raad de toekomst van de 20 da gen oude regering moet bepalen. Britse havenstaking uitgesteld De Britse vakbondsdelegaties van havenpersoneel hebben be sloten de nationale havenstaking die 1 december zou beginnen, af te gelasten als de werknemers instemmen met een salaris-ver- hoging van ongeveer 9,50 die is voorgesteld door de regerings commissie die een onderzoek heeft ingesteld. Vandaag zal op een vergade ring van de bonden met de werknemers over het voorstel worden beslist. In Engeland werken 65.000 havenarbeiders. In Asnière bij Parijs is maan dag een vijfling geboren. De kin deren zijn goed gezond. Het zijn drie jongens en twee meisjes. Zij zijn iets te vroeg ge boren en moeten ongeveer een maand in een couveuse blijven. De moeder is de 27-jarige Monique Sanbor. Het gezin heeft reeds twee kinderen. De nu ge boren vijf kinderen wegen elk ongeveer 960 gram. Op 16 november werd in Mo zambique een vijfling geboren. Een vrouw op Zuid-Sumatra schonk op 25 september het leven aan vier jongens en een meisje. (Adv.) dus fr,-s/ TEXTIELFABRIEKEN EMILE en hygi®n'lsC "LOCKEfEER N.V. HULST (2) Medische deskundigen schat ten dat één van de 54 miljoen bevallingen een vijfling is. Vader viel flauw De kinderen heten Catherine, Thierry, Monique, Dominique en Jean-Luc in volgorde van ge boorte, zei de vader. De Franse minister van ge zondheid, Marcellin, zond de moeder een gelukwenstelegram en bezocht daarna de vijfling. De kinderen zijn binnen 36 minuten op normale manier ter wereld gekomen. Vader viel tweemaal flauw vóórdat de dok ters hem kwamen zeggen dat alles in orde was. „We wilden een dochter en nu hebben we er twee, en drie jongens. Dat is buitengewoon. Ik kan het ge woon niet geloven", zei hij. Te voren was met X-stralen al vastgesteld dat een vijfling op komst was. Het nieuws van de geboorte werd onmiddellijk aan president De Gaulle meegedeeld. Functionarissen van de Franse P.T.T. hebben de ouders bezocht en alle nodige hulp toegezegd. Twee winkels zullen de baby's een jaar lang gratis kleden. Van de zijde van de kliniek waarin de kinderen zijn opgeno men, werd maandagavond mee gedeeld dat de kinderen zeer weinig kans maken in leven te blijven. Ze zijn zeer klein en zwak en 2'A maand te vroeg ge boren. •k door ERNST MEISTER 38) Het werd die middag ondraag lijk heet, de temperatuur was voor de tijd van het jaar abnor maal hoog. De zuidzijde van het sanatorium leek op een verla ten hotel, waarvan de blinden waren neergelaten. Wie van de patiënten niet lui op een rust stoel in een donker gehouden kamer lag, zocht verkoeling in de schaduw onder een boom in de tuin. Sevard en Sternbach schaakten in de koele hall van het gebouw. De partij was ter nauwernood beëindigd toen een verpleegster de heren kwam storen. Mevrouw Stoja wilde dokter Sevard graag even spre ken. Omdat de bibliotheek vrij was wachtte mevrouw Stoja hem daar, vertelde de zuster. Even zaten de twee zwijgend bijeen, toen opende de vrouw het gesprek. „U begrijpt, dokter, dat het voor mij van veel belang is nader te weten wat mijn man en u gisteren samen hebben be sproken. U vertelde terloops dat het een zakelijk gesprek is ge weest." Sevard meende nu de gelegen heid te krijgen iets naders over de merkwaardige man te weten te kunnen komen. Zelf zou hij de weduwe zoveel vertellen als zijn ambtseed hem toestond. „Och, het gesprek was nogal algemeen," zei hij luchtig. „Mag ik weten welke alge meenheden dat waren, dokter?" „Ja, hij zei iets over een dame, de naam heeft hij meen ik niet genoemd of is mij ontschoten." „Heeft hij soms de naam Saut ter genoemd?" „Dat kan wel ja, was mevrouw Sautter zijn compagnon? Ik meende zoiets op te maken." „Inderdaad. En wat heeft hij over haar gezegd?" „Nou, dat er een verzekering liep, een verzekering in het be lang van beiden afgesloten." „En verder?" Sevard aarzelde even. Hij kwam nu bedenkelijk dicht bij de grens tussen spreken en zwij gen. Hij overwoog echter dat hij hier niet zat tegenover een door smart gebroken vrouw, maar tegenover een vrouw wie de toekomst meer interesseerde dan het verleden, hoewel zij zeer zeker van haar man gehouden moest hebben. Met deze vrouw kon hij zakelijk praten. „Voor zover ik de samenhang kon begrijpen, mevrouw Stoja, ontvangt mevrouw Sautier, nu uw man overleden is, van de verzekeringsmaatschappij een groot bedrag." „Inderdaad, dokter. Mijn man heeft overal aan gedacht. Hij was altijd royaal, ook voor vreemden. Hij wilde zelfs zorg zaam zijn na zijn dood en daar om heeft hij onder andere me vrouw Sautter zo goed bedacht." Sevard meende spot in haar toon te beluisteren. Hij kon zich niet van de indruk losmaken dat deze vrouw de grote motor in het leven van Stoja was ge weest. Stoja was pienter, maar onevenwichtig, hij was een spe culant maar tot zekere hoogte openhartig. Deze vrouw dacht nuchterder, koele berekening bepaalde haar daden. Misschien had toch zijn geweten Stoja wel gekweld „In welk ziekenhuis wordt de compagnon van uw man ver pleegd, mevrouw Stoja?" „In een particulier ziekenhuis in Graningen. Maar doet dat eigenlijk iets ter zake?" „Misschien wel." „Hoezo?" „Vertelt u mij eens, mevrouw Stoja, om welke reden wordt mevrouw Sautter daar ver pleegd? Wie heeft daartoe het initiatief genomen?" De vrouw stond op. „Maar dokter, wat kan u dat in vredes naam schelen? Wat doet dan aan de zaak toe of af? Wat heeft dat met de dood van mijn man te maken?" „Waarschijnlijk heel veel, me vrouw Stoja", natwoordde Se vard. „Misschien is hij daaraan wel gestorven." „U bedoelt?" stoof de vrouw op. „Ik zal mij werkelijk genood zaakt zien een klacht tegen u in te dienen." „Dan moet u niet vragen wat ik bedoel," zei Sevard glim lachend, maar de vrouw luister de al niet meer en liep opge wonden de bibliotheek uit. Sevard begof zich meteen naar de kamer van de geneesheer directeur. Mevrouw Stoja was er niet, hij had haar ook trou wens daar niet verwacht. Hij zocht in het adresboek het juiste adres van het ziekenhuis waar mevrouw Sautter ver pleegd werd. Een zekere dokter Maffei was daar geneesheer- directeur. Hij kende de naam niet. Juist had hij een en an der genoteerd toen dr. Brioni de kamer binnenkwam. „Kent u toevallig een dokter Maffei?" vroeg Sevard. „Maffei zeg je? O ja, die heeft in de buurt van Stuttgart een particuliere kliniek voor zenuw zieken. Heeft hij opgebeld of zoiets?" „Nee, maar ik acht het wel mogelijk dat ik binnenkort met hem in contact kom." „Kent u hem?" „Nog niet." „Dan kan ik je wel een intro ductie geven, maar meer kan ik niet doen. Ik ken hem even min persoonlijk. Zeg, ik wilde dat die lijkauto maar kwam, het lichaam moet nodig gekist wor den. Ik heb de kamer laten af sluiten. Je begrijpt, met dit weer. De lijkauto kwam tegen de avond, de begrafenisondernemer en zijn medewerkers namen de zorg voor wijlen de heer Stoja over en de auto vertrok daarop spoedig. (Wordt vervolgd.) Verr azano-brug in New York gereed In New York is onlangs de Ver- razano-brug over de Hudson ge reedgekomen. De brug, die ge noemd is naar een Franse zee vaarder en die bijna 1 'miljard gulden heeft gekost, bevat 12 rijbanen. Het middelste ouer- spanningsgedeelte is bijna 1300 meter lang, dit is ruim 150 meter langer dan de Golden Gate-brug in Californië. A''v 9i helpt en't is lekker RED BAND - ROOSENDAAL De bekende Nederlandse schrij ver Jan Fabricius is maandag nacht op de leeftijd van 93 jaar te Broadstone in Dorset (Enge land) overleden. Hij bezat sinds 1950 de Britse nationaliteit. Fabricius, die op 10-jarige leeftijd de schoolbanken verliet, is loopjongen, kruidenier en tim merman geweest, vóórdat hij journalist en vervolgens schrij ver werd. Jan Fabricius werd 30 septem ber 1871 te Assen geboren. De school in Assen die hij bezocht, heet thans „Jan Fabriciusschool". Na enige jarer. als leerling journalist werkzaam te zijn ge weest, vertrok hij naar het toen malige Nederlands-Indië. Daar werd hij later direkteur van de Prangerbode. Voor de tweede maal naar Indië vertrokken, werd hij direkteur der Nieuwe Courant en nog later Indisch redakteur van Het Vaderland. Zijn naam als toneelschrijver heeft Fabricius gemaakt met „Dolle Hans", waarin Henri Brondgeest met succes de titel rol speelde. Van zijn werken zijn verder o.m. bekend: „Totok en Indo". „De rechte lijn", „On der één dak", „Met de hand schoen getrouwd", „Villa de Vreugd" en „Afrekening". In 1936 vestigde hij zich in Vlaanderen en in 1938 in Enge land. De heer Fabricius was ridder in de orde van Oranje- Nassau en ereburger van Assen. Spaanse mijnwerker tot 20 jaar veroordeeld De Spaanse mijnwerker Ho- racio Fernandez Iguanzo, die vorige week met 39 andere mijn werkers en een vrouw van een mijnwerker terecht stond op be schuldiging lid te zijn van een illegale beweging, is dinsdag bij verstek tot 20 jaar gevangenis straf veroordeeld. De beschuldi gingen hielden verband met de mijnwerkersstaking van vorig jaar in de kolenmijnen van Astu- rie. Hun werd ook het versprei den van illegale propaganda ten laste gelegd. Vijfendertig beschuldigden werden tot één jaar gevangenis straf veroordeeld en vier, onder wie de vrouw, werden vrijge sproken. De openbare aanklager had tegen Iguanzo 26 jaar geëist. De rechtbank achtte bewezen dat hij tot lid van 't centrale comité van de (verboden) Spaanse com munistische partij was gekozen. Dit zou zijn gebeurd op het zes de partijcongres dat in 1959 in Praag was gehouden. Iguanzo zou Spanje in 1960 in het geheim zijn binnengekomen en in 1963 communistische cellen hebben gevormd onder de mijnwerkers in Asturie. In het ziekenfondsbestel heeft de huisarts een centrale plaats. De federatie van ziekenfondsen V.M.. zal dan ook geen medewer king verlenen aan het ondermij nen van de sleutelpositie van de huisarts in het geheel van de ge zondheidszorg. Dit zei dr. H. A. J. J. M. Spe- leers, voorzitter van de federatie, tijdens een in Utrecht gehouden vergadering van deze organisatie naar aanleiding van de geopper de mogelijkheid om bij invoering van de volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's de z.g. lichtere risico's uit de zieken fondsverzekering te verwijderen. Hij vindt het onjuist om de huis artsenhulp tot deze lichtere risi co's te rekenen. VOLKSVERZEKERING Over de in uitzicht gestelde volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's zei hij verder, dat het object van deze verzekering dient te bestaan uit die risico's, welke tot nu toe niet of slechts ten dele door de zie kenfondsen kunnen worden ge dekt. Met name de verpleging van ongeneeslijke geesteszieken, de zorg voor zintuigelijk gehan dicapten, de gestichtsverpleging van debielen en de verpleging in verpleegtehuizen dienen hiertoe te worden gerekend. Wat de uitvoering van deze volksverzekering betreft, acht de heer Speleers de ziekenfondsen de aangewezen instellingen om daarmee te worden belast, mede gelet op het reeds bestaande ad ministratief apparaat met bijbe horende geneeskundige controle. Hij besprak voorts de situatie der vrijwillige verzekering in het ka der van de nieuwe ziekenfonds wet. Het probleem van de ver evening der ziekenfondspremie dienen de, ziekenfonds-organisa ties in samenwerking met de bij hen aangesloten ziekenfondsen spoedig en grondig op te lossen, aldus de heer Speleers. HONORARIA Hij schetste verder de jaarlijks terugkerende problematiek van de honorarium-onderhandelingen met de medewerkers. Hij be pleitte handhaving van het thans geldende systeem van aanpas sing der honoraria tegen de ach tergrond van de loon-indices. Dr. Speleers waarschuwde tegen overtrokken verlangens van de medewerkers. Tenslotte besteedde hij aan dacht aan de moeilijkheden rond de tandheelkundige verzorging van de ziekenfonds-verzekerden, de jeugdtandverzorging daarbij inbegrepen. Het tekort aan tand artsen manifesteert zich steeds duidelijker in het feit, dat een toenemend aantal tandartsen zich uitsluitend of voor het over grote deel gaat bezighouden met de particuliere praktijk. Voorts, dat in sommige gevallen oudere tandartsen voor hun praktijk geen opvolger kunnen vinden. Tal van verzekerden ondervinden daardoor de grootste moeite om tandheelkundige hulp voor zie kenfondsrekening te krijgen, zo besloot dr. Speleers. Maandag is in Bombay de auto aangekomen een witte Ford met afneembare kap welke paus Paulus zal gebruiken tijdens zijn bezoek begin decem ber aan Bombay voor bijwoning van het internationaal eucharis tisch congres aldaar. De wagen is er door de Ita liaanse vrachtboot „Quirinale" naar toe gebracht. Ook de eigen chauffeur van de paus wordt in Bombay verwacht. De auto zal door de paus na afloop van zijn bezoek aan het aartsbisdom Bombay ten geschenke worden gegeven voor verkoop ten bate van de armen. Over het alge meen betoonde men zich erken telijk voor dit gebaar maar van bepaalde zijde onder de functio narissen in Bombay werd de opmerking gemaakt, dat de kos ten voor die speciale auto ver meden hadden kunnen worden. „Wij zijn wel arm, zo werd ge zegd, maar voor een goede auto met chauffeur kunnen wij hier ook nog wel zorgen". Filmreportage De Italiaanse televisie zal er voor zorgen dat Eurovisie de ge filmde reportages van het be zoek van de paus niet meer dan drie uur later reeds kan uitzen den. De films worden van het sportterrein in het centrum van Bombay vlak bij het stadion waar de plechtigheden plaats vinden, per hefschroefvliegtuig naar het vliegveld Santa Cruz gebracht. Van daar maken straal vliegtuigen 18 speciale vluchten» om de films naar het Romeinse vliegveld Fiumicino te brengen, waar motorrijders klaar staan om ze naar de studio te brengen voor ontwikkelen en uitzending.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2