Provinciaal nieuws Korfbal Intocht van Sint Nicolaas te Axel en Zaamslag Rirkibcrisfctea BEBRSOVERZICKT Pagina S Axel Zaamslag de superieure HALF ZWARE SHAG van OOUWE EGBERTS cJmïïM c/fïa Terneuzen Breskans Groede HansweerS: ©asibisrg Sluis Sluiskil Zaamslag Maandag 23 Dinsdag 24 november 1964 DE VRIJE ZEEUW Burgemeester Van Dijke begroet Sint-Nicolaas. Vele honderden volwassenen en kinderen stonden zaterdag aan de spoorwegovergang te wachten op de komst van Sinter klaas. Deze verscheen precies op de geplande tijd om kwart over twee, vergezeld van een viertal zwarte knechten. Voorafgegaan door „Hosanna" ging het via de Stationsstraat KerkdreefWeststraat naar de Markt waar de heilige man door burgemeester M. K. van Dijke werd verwelkomd. Deze was blij dat de goede Sint weer tijd had gevonden om zijn intocht in Axel te maken. Dit jaar zijt gij niet te paard gekomen maar met een snelle auto omdat gij 's mor gens nog op het concilie moest zijn, aldus de burgemeester. Over het algemeen zijn de kinderen nogal braaf geweest. Dat geldt ook voor de meeste volwassenen maar toch hebben enkelen het beeld van Roodkapje vernield. Wij hopen dat de zwarte Pie ten hier eens goed achterheen zullen zitten en de daders zullen straffen. Wij zijn verheugd dat wij dit jaar een flinke toewijzing van woningen hebben gekregen en wij hopen ook volgend jaar weer een goede toewijzing te krijgen. Wij hebben geen behoefte aan ge biedsuitbreiding, maar willen houdètHWat" wij hebben, zo be sloot de burgemeester. Sint Nicolaas dankte de bur gemeester voor de ontvangst. Hij had geconstateerd dat er in Axel sinds zijn vorige bezoek veel was verbeterd en verfraaid. Blijkbaar was de Sint na pas het concilie te hebben verlaten, nog te veel in de conferentiesfeer om zich in de rol van kinder vriend te kunnen inspelen. Met geen enkel woord richtte hij zich tot de vele kinderen die naar de Markt waren gekomen en bege leid door „Concordia'' werd St. Nicolaas met de bekende liedjes toegezongen. Na een korte pauze op het ge meentehuis begon de Sint aan zijn rijtoer door Axel, waarbij de Pieten royaal de versnaperingen uitdeelden en rondstrooiden. Ook werden er enkele duizenden loten uitgedeeld van de najaarsaktie van het streekcentrum. Te voet begaf St. Nicolaas zich over de zaterdagmarkt terug naar het gemeentehuis, vanwaar hij later vertrok om zijn goede werkzaamheden elders voort te zetten. Zegetocht door Axels straten. Burgemeester Van Wijk ontvangt de Sint op het gemeentehuis. Luctor—Vedo 4—5 In een spannende, maar slechte wedstrijd heeft Luctor in de laat ste 10 mnuten een 4—2 voor sprong verloren laten gaan om tenslotte zelfs te verliezen. De Terneuzenaars hadden dat aan zichzelf te wijten, want na hun 42 voorsprong lieten zij .het initiatief geheel aan de bezoekers over, die hiervan dankbaar pro fiteerden. Luctor startte goed en de eer ste de beste aanval leverde al een doelpunt op van Piet Geene met een doorloopbal. Hoewel Vedo regelmatig in de aanval was, kwam deze ploeg niet verder dan enkele verte schoten. De aanval van Luctor zat ook niet stil en wist zich kansen te scheppen, maar de af ronding wilde niet lukken. Met een ver schot had Vedo na een kwartier succes en toen bin nen vijf minuten weer een ver schot van Vedo in de korf viel, keek Luctor plotseling tegen een 1—2 achterstand aan. H?t zag er even donker uit want Vedo begon gesterkt door alt succes beter te spelen. Na rust een overwicht van Luctor. Toch duurde het een kwartier voor Bep de Doelder de gelijkmaker kon scoren, na een verdedigingsfout. Er werd nu van beide kanten slordig gespeeld, maar het zag er ineens goed uit voor Luctor, toen Rinus de Doelder kort ach ter elkaar tweemaal met een ver schot succes had. Hierna ging het mis. Vedo kon steeds meer aan vallen en met een ver schot werd het 34, en met een doorloopbal was het weer gelijk. Even voor het einde kon Vedo met een ver schot de leiding nemen om deze niet meer af te staan. Voor Luc tor een teleurstellend resultaat. Sinterklaas heeft ook dit jaar Zaamslag niet vergeten. Zijn be zoek heeft de bevolking en de Z.A.V.O.-winkeliers die een be roep op hem hadden gedaan, veel genoegen gedaan. De goede Sint arriveerde za terdagmiddag met drie zwarte Pieten in een auto gezeten aan de grens der gemeente in de Polderstraat, waar hij werd^ op gewacht door „De Volharding" en een lid van de Z.A.V.O. Onder het spelen van lustige marsen ging het vervolgensnaar het marktplein waar zeer velen de heilige man stonden op te wachten. Van de pui van het gemeente huis sprak de burgemeester Sin terklaas in hartelijke bewoor dingen toe. Deze wendde zich daarna tot de kinderen en tot de ouderen, waarbij hij niet na liet de aandacht te vestigen op de welgevulde etalages van de Z.A.V.O.-winkeliers. De Sint bracht later een be zoek aan het geref. rusthuis, waar de bejaarden een cadeau tje kregen. Helaas kon door bij zondere omstandigheden 't rust huis van de hervormde kerk niet bezocht worden hoewel daar de bewoners ook niet vergeten werden. Er werd niet gestrooid, maar in plaats daarvan werden pak jes rondgedeeld. Onder welluidende marsmu ziek werd nog een rondrit ge maakt, waarna Sinterklaas af scheid nam om zijn reis voort te zetten en op andere plaatsen zijn goede gaven uit te delen. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden vandaag 1919 stuks vee aangevoerd, zijnde: 1250 vette koeien en 669 varkens. De noteringen waren: Vette koeien ƒ2,95ƒ4; Var kens 1,90ƒ1,98. Alles per kg. Overzicht: Vette koeien: aan voer iets minder, handel kalm, prijzen gedrukt, voor mindere kwaliteit aflopend zeer flauw. Worstkoeien 2,70—2,90 per kg. Varkens aanvoer als vorige week, handel zeet- kalm, prijzen iets teruglopend, prima vleesvar kens van ƒ1,98ƒ2,02 per kg, slaohtzugen 1,50—1,65 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM Vandaag werden op de Rotter damse graanibeurs de volgende prijzen genoteerd af boerderij Tarwe, doorsneekwaliteit basis 17 procent vocht levering deze week tot 35,50; Zomergerst, volgens monster, tot ƒ28,75; Groene erwten tot 38; Schok kers tot ƒ43; Bruine bonen, boe- renschoon, tot ƒ75. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aarcSappelen voor het bin nenland: Eigenheimers, 40 mm opw. 1516,50; Bintje, 35 mm tot 50 mm 10ƒ11; Bintje 40 mm opw. in 2 maten gesor teerd ƒ11,5012,75; Meerlan- der 40 mm opwaarts 12,50 13,50; IJselster 40 mm opw. 9,7510,75Bevelander 40 mm opw. ƒ15ƒ16; Furore 40 mm opw. 1114. Zandaardappelen binnenland: Libertas 40 mm opw. 9,50. Klei-aardappelen voor de ex port; Bintje 35 mm opw. in 2 ma ten gesorteerd ƒ11—ƒ12; Bintje 45 mm opw. 12,50; Alpha 45 mm opw. 11. Zand aardappelen voor de ex port: Bintje 35 mm opw. ƒ9,50; IJselster 35 mm opw. 8,75; Pa trones 35 mm opw. 8,25. Voer-aardappelen: 2,'50ƒ4,75. Stemming: binnenland rustig; buitenland gedrukt. Prijzen berekend per 100 kg op de handelsvoorwaarden vast gestéld voor de verkoop van consumptie-aardapelen op wagon, schip of auto. DE OPERATIES IN ZUID-VIETNAM Volgens een Amerikaanse zegsman zijn bij de militaire operatie, die de afgelopen dagen door hefschroefvliegtuigen tegen de opstandelingen in het district Danang in midden-Zuidvietnam zijn ondernomen, 109 opstande lingen gedood. Voorts werden er meer dan zeventig gevangen genomen. Dit is de eerste maal sinds maanden, dat de opstandelingen in dit gebied zulke zware ver liezen.hebben geleden. VERGETEN KALENDERBLAD De Russen die op 17 april 1965 hun kalenderblaadje afscheuren, zullen tot hun verbazing een portret van Chroesjtsjov en één van zijn uitlatingen zien. De in houd van de kalender die in Moskou wordt verkocht, is waarschijnlijk ontsnapt aan de aandacht der autoriteiten die onmiddellijk na het atfredeu van de premier zijn portretten lieten verwijderen. Chroesjtsjov, thans 70 jaar, is op 17 april jarig. Duivensport 1.964, KAMPIOENSCHAPPEN OOST ZEEUWS-VLAANDEREN N. B. v. Z. Hok kamp. Vitesse: 1. H. de Feijter, Axel; 2. A. J. Smallegange, Terneuzen. Hok kamp. Halve Fond 1. A. J. Smallegange, Terneu zen; 2. W. de Putter, Zaamslag; 3. H. de Feijter, Axel. Jonge duiven. Kamp. alle vluch ten: 1. A. J. Smallegange, Terneu zen; 2. W. van Hoeve, Terneuzen. Ie generaal kampioen: A. J. Smallegange, Terneuzen. Leerkrachten in een andere gedaante Zaterdagavond trad een kleine groep Amsterdamse onderwijzers en onderwijzeressen op in het r.k. parochiehuis te Terneuzen om in een vlot en soms puntig cabaretprogramma hun Zeeuwse coilega's te laten zien en horen hoe zij over hun eigen stand, Zee land in het algemeen met Ter neuzen, Sluiskil en Sas van Gent in het bijzonder dachten. De avond werd georganiseerd door de leden van de christelijke, katholieke en neutrale onder wijzersbonden. Het hoofd van de Terneuzense openbare ulo-school, de heer M. van Vugt, bracht dank aan het or ganisatiecomité en sprak in deze eerste „oecumenische" bijeen komst over vijf eeuwen zoeken naar verschilpunten en nu mis schien eindelijk een zoeken van de punten van overeenkomst. De Amsterdammers wonden er in het eerste programma gedeelte van dit „Wie praat krijgt straf" -geen doekjes om toen zij zongen en zeiden hoe zij over hun status denken en aller minst over de actie die zij voer den ter verbetering van hun maatschappelijke positie. Het tweede gedeelte was „van alïes wat", maar evenals vóór de pauze vlot en met verve ge bracht. Van tijd tot tijd zelfs bij zonder geestig. Het programmagedeelte over onze eigen streek en plaatsen was uitstekend gevonden. Het behoeft dan ook niet te verwon deren dat de heer Van Vugt in zijn slotwoord de wens uitsprak dat zij nog eens terug zouden komen. Het gezelschap kreeg een ver rassing en de dames kregen bo vendien bloemen. De aanwezigen die heus wel wat talrijker had den mogen zijn, brachten hun een wiarm applaus. Pauselijke onderscheiding Te Woerden werd aan zuster Marguerite (mej. D. B. Sjerps) de pauselijke onderscheiding Benemerenti uitgereikt. Zij was het laatst hoofd van de Maria- school voor l.o. en v.g.l.o. te Woerden, waarvan het bestuur een eeuw lang in handen was van de zusters van Roosendaal. Sedert september 1.1. is zuster Marguerite werkzaam te Terneu zen. Aanrijding Om had zes uur zaterdagmiddag de Axelsestraat op het kruispunt met de Schoollaan een aanrijding plaats tussen een be stelauto. bestuurd door de heer L. van E. uit Terneuzen, en een bromfiets, bereden door de heer P. H., eveneens uit Terneuzen. Beiden reden in de richting van de brug. Bij genoemd kruis punt zwenkte de heer Van E. naar rechts om de Schoollaan in te rijden, toen H. op het rijwiel pad naderde en tegen de bestel auto terecht kwam, tengevolge waarvan hij een lichte verwon ding aan het gelaat opliep. Vrij Evangelische Gemeente In de vrij-evangelische kerk is een tweedaagse conferentie ge houden, waarvan ds. v. d. Molen uit Nieuwvliet en ds. Praas uit INTERNATIONALS EN STAATSFONDSEN GEMAKKELIJKER De openingskoersen van de in ternationale waarden waren van middag bevredigend. Het ver laagde niveau van de morgen uren als gevolg van de Engelse disconto-verhoging van 5 tot 7 procent werd niet verder voort gezet. Kon. Olie liep zelfs op van 160,70 tot 161,30. De slotkoers van vrijdag was 161,10. Uni lever verbeterde van 146,30 tot ƒ146,80 147,30). Philips stond als een rots in de branding op 158,80 158,30). AKU was goed prijshoudend op 485'/2. Hoogovens werd een puntje lager op 568 geadviseerd. Alles bij elkaar viel de schade erg mee. Van enige nervositeit was geen sprake. Wallstreet sloot vrijdag vrien delijk. De gunstige berichten uit het bedrijfsleven lokten opnieuw kopers in de markt, yan de Nederlandse hoofdfondsen ver beterde K. L. M. een halve, Kon. Olie een kwart dollar. De scheepvaartsector was ook kalm. Aandelen K. P. M. wer den 2 punten lager verhandeld op 158V2. Kon. Boot was prijs houdend, terwijl Scheepvaart- Unie IV2 punt inzakte tot 128'/2. Van de leidende cultures gaf HVA een koersverlies te zien van U/2 punt tot 146V2. De staatsfondsenmarkt lag er ge drukt bij als gevolg van de dis conto-verhoging in Engeland. In de lokale afdelingen vielen geen grote koersveranderingen te bespeuren. Aandelen van de aannemingmaatschappij Boersma werden hoger geadviseerd op de gunstige gang van zaken. Ook Amev lag beter in de markt. Voor E. M. S. werd een advies- koers op 220 (praktisch onver anderd) opgegeven. De 6 procent obligaties De Autofinanoier wer den voor liet eerst verhandeld. De koers was 100 gedaan en bie den tegen een uitgiftekoers van 100. Breskens de leiding hadden. De spreekbeurten werden ver vuld door ds. J. Karelse uit Goes en ds. P. B. Müller uit Heerde. Op de avondbijeenkomsten was het thema „De structuur van het evangelie" terwijl op de middag bijeenkomst aandacht werd be steed aan de grondslag en het doel der vrij-evangelische ge meente. De zangvereniging „God is mijn lied" uit Breskens en het evangelische zangkoor uit Nieuwvliet verleenden hun mede werking. E. H. B. O. In de Franse kerk te Groede hebben de E.H.B.O.-afdelingen uit West Zeeuws-Vlaanderen een oefenavond gehouden. De voor zitter van de afd. Groede, de heer A. v. d. Hemel, kon een groot aantal deelnemers welkom heten alsmede dokter Jansen uit Groe de en dokter Beek uit Zuidzande, beiden als juryleden, voorts dok ter Frumau districtsvoorzitter uit Middelburg en de heer M. Barendse uit Breskens als dis trictsbestuurder. Aanwezig wa ren de afdelingen Breskens, Cart- zand, Groede, Nieuwvliet, Oost burg, Sluis, Waterlandkerkje, Zuidzande en IJzendijke. Voor de eerste maal werd een proef genomen met het samen voegen van leden uit de verschil lende afdelingen, hetwelk ge schiedde door het uitdelen van briefjes waarop een dier was uit gebeeld. De leden die een corres ponderend dier hadden, vormden een groep. Na afloop gaven de dokters commentaar op de afgelegde proeven. De heer v. d. Hemel dankte allen die aan deze avond hun medewerking hadden gegeven en deelde mee dat de volgende oefenavond op 18 december in Sluis zal worden gehouden. Veerpont voer op havendam Vrijdagavond omstreeks half acht is de veerpont „Dordrecht" van de Provinciale Stoomboot- dienst bij dikke mist op de oost- bavendam van de veerhaven in Kruiningen gevaren. De „Dor drecht", een reservepont, was op een extra reis onderweg van Walsoorden naar de veerhaven. Aan boord bevonden zich enige tientallen auto's met hun chauf feurs en passagiers. De sleepboot „Tijgerhaai" van firma Polder man uit Hansweert slaagde er omstreeks elf uur in de pont vlot te trekken. De „Dordrecht" heeft schade aan de schroef. Opbrengst collecte De Novib-collecte (anti-honger actie) heeft in de gemeente Oostburg in totaal 512,10 opge bracht. Vrouwenbond N. V. V. De federatie West Zeeuws- Vlaanderen van de vrouwenbond van het N.V.Vi hield een bijeen komst onder leiding van mevr. Hensen uit Ereskens. Het huis houdelijk gedeelte werd afge wisseld met een diavertoning, verzorgd door de heer I. W. van Nieuwenhuijze uit Cadzand, die prenten uit binnen- en buiten land bracht. Hij verbond aan zijn optreden nog een wedstrijd, waarbij de dames mochten ra den waar de foto was genomen. Hierbij bleek dat men in eigen omgeving nog wel eens kan falen. „Rozenoord" jubileerde Het bejaardencentrum „Ro zenoord" te Sluis herdacht van daag zijn 50-jarig bestaan. Het werd in de loop der jaren meerdere malen uitgebreid. Na de tweede wereldoorlog is „Ro zenoord" gemoderniseerd, waar door voor elke bewoner een kamer beschikbaar kwam. Mede hierdoor telt de wachtlijst mo menteel vele tientallen namen. Ter gelegenheid van het gou den jubileum hield het bestuur vanmorgen een druk bezochte receptie. De bewoners werd een diner aangeboden, waaraan de bestuursleden eveneens deel namen. Vanavond wordt het sober ge vierde jubileum besloten met het optreden van eencabaretgezel schap. Verkeersongeval Zaterdagmiddag te één uur reed de heer E. H. C., wonende te Sas van Gent, op de nieuwe kanaalweg huiswaarts. Ter hoogte van de Pierssenspolder slipte de door hem bestuurde auto en kwam in de ongeveer zeven meter lager liggende af valwaterleiding terecht. Het liep al met al voor de be stuurder, die een lichte hersen schudding had opgelopen, goed af. De auto werd zwaar bescha digd. Ouderavond openbare school Vrijdagavond werd op de open bare school „De vrije vlucht" te Sluiskil de eerste ouderavond van het nieuwe schooljaar ge houden. Het hoofd der school, de heer J. A. Lauret, sprak er zijn vreugde over uit, dat hij zoveel ouders kon verwelkomen. Nadat een aantal algemene mededelingen waren afgehan deld hield hij een lezing, geti teld: „De vereniging Volksonder wijs 100 jaar". In grote lijnen werd het werk van de vereni ging ten behoeve van de open bare school geschetst, terwijl de ouders werd gewezen op het feit, dat bij een controle van de leden lijst van de afdeling Sluiskil van Volksonderwijs was gebleken, dat vele ouders, die hun kind naar de openbare school sturen nog geen lid zijn. De spreker wees op het grote belang van een sterke vereniging, vooral met de komende gebeurtenissen rondom de wet op het voortge zet onderwijs. Het volgende punt op de agen da betrof een verkiezing van oudercommissieleden. Mevrouw Lijbaart en de heer J. C. van der Sluis, die aftredend waren, maar zich beiden herkiesbaar hadden gesteld, werden bij acclamatie herkozen. Na deze verkiezing volgde het kijk- en informatie gedeelte voor de ouders. Het tweede gedeelte van de avond werd verzorgd door de heren Lauret en Van der Sluis, resp. met een filmstrip over de mam moetwet en een serie kleuren dia's over de onderwerpen: „Ko ninginnedagen Sluiskil", „De Keukenhof" en „Reisindrukken van Engeland". Brandalarm Vrijdagavond omstreeks half zeven ontstond in de woning van mej. M. de Ruiter aan het Lijs terplein een begin van brand door het slecht functioneren van de schoorsteen. De schade bleef beperkt tot de kachelplaat. De brandweer behoefde niet te blus sen. Zilveren jubileum ds. Becht Ds. Ph. M. Becht. Nederl. her vormd predikant te Zaamslag, hoopt donderdag a.s. de dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden het predikambt aan vaardde. Het was zijn broer, ds. J. Becht, die hem op de 26e no vember 1939 bevestigde als pre dikant te Oostwierum. Hij had deze gemeente reeds een jaar gediend als hulpprediker. In 1946 werd ds. Becht beroe pen in het Drentse Elim, dat hij vijf jaar later verwisselde met* Spijkenisse. Sinds 1957 dient ds. Becht de hervormde gemeente te Zaam slag, waar hij o.m. het voorzitter schap bekleedt van de chr. kleu terschool. In het verenigingsgebouw zal donderdag a.s. van 16 tot 18 uur ter gelegenheid van dit zilveren jubileum een receptie worden gehouden. DE BELGISCHE COMPETITIE Anderlecht nog onbedreigd De uitslagen van de zondag in de eerste klasse van de Belgi sche voetbalcompetitie gespeelde wedstrijden luiden: BeerschotGantoise 00 AnderlechtF.C. Luik 30 Daring—Antwerp 01 St. TruidenUnion 32 StandardBerchem 31 BeringenF.C. Brugge 10 C.S. BruggeDiest 11 TilleurLierse 40 Anderlecht leidt met 18 pun ten (één wedstrijd minder), ge volgd door Standard Luik met 15 punten. Berchem Sport staat onderaan met 4 punten.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3