De strijd tegen de Kongolese rebellen Amerikaanse zaakgelastigde onthult Kennedy-monument in Amsterdam De p ositie van het pc end sterling Tsjombe stelt eisen OPWINDING IN BREGENZ OVER DE NAAM VAN EEN SCHIP Amerikaans passagiers vliegtuig verongelukt DRUKKE WEEK IN HET KADER VAN LOON- EN PRIJSPOLITIEK HET WEER Alls naties De honderdduizend is er uit WERVELSTORM TEISTERT DE PHI LIPPIJNEN Weerbericht Zon- en Maanstanden F»wtile*g by abonnement s Terneuzen Dtwcteur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Maandag 23 Dinsdag 24 november 1964 21e Jaargang - No. 6317 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 1 z,4(i. Rubriek „Kieine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot ii.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.pi. Premier Tsjombe van Kongo heeft zaterdag geëist dat alle bui tenlanders en Kongolezen die in Stanleystad als gijzelaars gevan gen worden gehouden, vrij wor den gelaten, voorts dat Gbenye en zijn aanhangers worden gearres teerd, opdat zij niet zullen ont snappen „zoals de verrader Sou- mialot." Deze laatste is volgens Tsjombe uit Stanleystad naar Boejoeniboera gevlucht. Soumia- lot was in Stanleystad „minister van nationale defensie en binnen landse zaken". OVERLEG IN NAIROBI BEGONNEN De aangekondigde onderhande lingen over de vrijlating van de blanke gijzelaars in handen van de Kongolese rebellen, zijn zater dag in Kenia begonnen. Afwezig was de minister van buitenlandse zaken van de rebellen, Thomas Kanza. Waar Kanza nu is, is nog onbekend. Het overleg vond plaats in de ambtswoning van premier Ken- jatta van Kenia, 50 km buiten Nairobi. Behalve Kenjatta namen aan dit overleg deel de Ameri kaanse ambassadeur William Attwood en de secretaris-gene raal van de organisatie voor Afrikaanse eenheid, Diallo Telii. Na het eerste overleg zei Ken jatta, dat de toestand in Kongo hoe langer hoe slechter wordt. Het doel van de onderhandelin gen was alle mogelijke manie ren te vinden om mensenlevens, waaronder die van buitenlanders, in Stanleystad te redden. Alle acties die de onderhandelingen afbreuk zouden kunnen doen, dienden te worden vermeden. Kenjatta heeft een beroep ge daan op de partijen in Kongo de vijandelijkheden te staken. De winnaar van de nobel- vredesprijs, dr. Albert Schweit zer, heeft een beroep gedaan op de regering van Stanleystad de Amerikaanse zendeling-arts Paul Carlson niet terecht te stellen. BELGIË STELT OE THANT OP DE HOOGTE De vaste afgevaardigde van België bij de V- N., F. Loridan, heeft secretaris-generaal Oe Thant officieel meegedeeld, dat Belgische valschermtroepen naar het eiland Ascunsion zijn gezon den. Loridan verzekert Oe Thant, dat deze troepen slechts met toe stemming van de regering- Tsjombe de gijzelaars in handen van de rebellen in Stanleystad te hulp zullen komen. EUROPEANEN UIT STANLEYSTAD WEGGEVOERD De opstandelingenradio Stan leystad heeft zaterdag bekendge maakt «lat alle Europeanen uit Stanleystad zijn weggevoerd, al dus een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade. Waar zij heen gebracht zijn, was er niet bij gezegd. PRESIDENT DE GAULLE IN STRAATSBURG President De Gaulle tijdens zijn rede in Straatsburg ter gelegen heid van het jeit, dat deze stad 20 jaar geleden op de Duitsers werd heroverd. De president vierde zondag tevens zijn 74ste verjaardag. Twintigduizend betogers heb ben zaterdag een scheepswerf aan het meer bij Bregenz be stormd cn een plechtigheid waarbij een schip te water zou worden gelaten, in de war ge stuurd uit protest tegen de naam van het schip. De demonstranten bezetten de scheepswerf en pakten de offi ciële genodigden hardhandig aan of troffen hen met tomaten en rotte eieren. Verscheidene politie mannen werden onder de voet gelopen en gewond. De socialis- .tische Oostenrijkse minister van vervoer, Otto Probst, kon de scheepswerf niet bereiken en moest de tewaterlating afgelas ten. Het schip werd later door de betogers zelf te water gelaten, waarbij de naam „Renner" ver anderd werd in „Vorarlberg". GEEN „INMENGING" De Oostenrijkse federale auto riteiten hadden besloten het schip naar dr. Karl Renner, de eerste president van Oostenrijk na de oorlog, te noemen, terwijl de autoriteiten van de provincie Vorarlberg de naam „Vorarl berg" hadden gekozen. Functionarissen van het pro vinciale bestuur van Vorarlberg hebben gezegd, dat de betoging niet gericht was tegen de socia list dr. Renner, maar tegen in menging van de federale rege ring (een coalitie van de r.k. volkspartij en de socialistische partij) in de binnenlandse aan gelegenheden van de provincie. Volgens onbevestigde berich ten zijn zij naar een gevangenis op 16 km ten noorden van de stad gebracht. Uit Brussel wordt gemeld dat België en twaalf andere landen in een boodschap op premier Kenjatta van Kenia een beroep hebben gedaan ervoor te zorgen dat een internationale rode-kruis- commissie naar Stanleystad kan gaan. Deze dertien landen zijn; Ar gentinië, Australië, België, Ca nada, Denemarken, de Verenigde Staten, Griekenland, Haiti, Italië, Noorwegen, Nederland, West- Duitsland en Engeland. In een boodschap aan premier Kenjatta, die ook over radio Stanleystad werd omgeroepen, heeft Gbenye gezegd dat „de Amerikaanse en Belgische inge zetenen uit Stanleystad zijn ver plaatst in afwachting van het einde der onderhandelingen. Ra dio Stanleystad zei voorts: „Wij nodigen de internationale orga nisaties, zoals de organisatie van Afrikaanse eenheid, het inter nationale rode kruis, de V. N. enz. uit naar Stanleystad te komen om ter plaatse te consta teren hoe goed men de Amerika nen in Kongo heeft behandeld." RECHTSTREEKS NAAR STANLEYSTAD De hoofdmacht van het Kongo lese leger rukt thans met de blanke vrijwilligers in de voor hoede uit de stad Aloeta in noor delijke richting op naar Stanley stad. Aloeta ligt ongeveer 280 kilometer van Stanleystad. Het eerste opmarsdoel is de stad Loboetoe. Van hier loopt een nieuwe asfaltweg rechtstreeks naar Stanleystad. Een tweede kolonne van de regeringstroepen bevindt zich ongeveer 280 kilometer ten noordwesten van Stanleystad. Zij heeft daar de stad Basoko be reikt, die het laatste belangrijke punt is op de weg die in zuide lijke richting langs de oevers van de rivier de Kongo naar Stanley stad voert. BOODSCHAP VAN TSJOMBE Premier Tsjombe heeft zon dagavond gezegd, dat Stanleystad door troepen van het Kongolese nationale leger is omsingeld. Hij riep de bewoners van die stad op zich bij het militaire kamp Keteie te verzamelen en de witte vlag te hijsen. Hij kondigde verder aan, dat hij binnen enkele dagen naar Stanleystad zal komen, wanneer het heroverd is. Elk verzet is nutteloos en zal worden neergeslagen, zo zei Tsjombe in zijn boodschap via radio-Leopoldstad. KRUISER „DE RUYTER" IN AANVARING MET KUSTVAARDER Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" is zaterdagmorgen om half acht bij mistig weer voor de haven van Barcelona in aanvaring gekomen met een kleine kustvaarder. Zes van de zeven koppen tellende bemanning van het vaartuig zijn door de kruiser opgepikt. Het zeer kleine houten scheep je, de „Mallor Qin", is snel ge zonken. Het bij het smaldeel ingedeel de fregat Hr. Ms. „Van Wijck" en twee motorschouwen met een duikploeg aan boord hebben nog enige tijd naar de zevende op varende van het Spaanse vaar tuig gezocht. SLUITING DERDE CONCILIE-ZITTING De derde zitting van het twee de Vaticaanse concilie is zater dag met een plechtige openbare vergadering in de Sint-Pieters basiliek besloten. Op deze ver gadering, onder leiding van paus Paulus VI zelf, die te kwart over negen plaatselijke tijd de Sint- Pieter binnenkwam, zijn de eindstemmingen gehouden over de constitutie over „De Kerk", het decreet over de oecumene en het document over de met Rome verbonden katholieke kerken van het oosten. Na de goedkeu ring door de paus zijn deze stuk ken als bindend voor de katho lieke kerk afgekondigd. De vergadering begon met een Mis bij het feest van „Maria's presentatie" (tempelgang) welke door de paus werd opge dragen tezamen met 24 bisschop pen in wier diocees de beroemd ste Maria-heiligdommen ter wereld gelegen zijn, zoals die van Lourdes, Fatima, Mayia- Laach, Maria-Zell, Einsiecfeln, Nazareth, Loreto en Zcestpcho- wa. De Amerikaanse zaakgelastig de in Nederland, de heer Fishei' Howe, lieeft zaterdagmiddag aan de President Kennedylaan in Amsterdam het Kennedy-monu ment onthuld, waarvoor de gel den bijeen zijn gebracht op ini tiatief van de Amsterdammer IV'. Booker. De heer Howe merkte op dat. de uitvoering van het program ma van John F. Kennedy die streed voor de vrijheid van zijn vólk en voor die van de gehele wereld en voor de gelijkheid van alle rassen, wordt voortgezet. Tijdens de plechtigheid speel de de Amsterdamse politiekapel het Amerikaanse en het Neder landse volkslied. Otto Sterman droeg het gedicht „De nieuwe neger" van James Edward Mc EERBEWIJS AAN PRESIDENT KENNEDY m Een meisje legt bloemen aan de voet van het Kennedy-monu ment, dat zaterdag in Amster dam is onthuld door de Ameri kaanse zaakgelastigde in Neder land. Aanvaring in dichte mist Zaterdagnacht heeft ter hoog te van kaap St. Vincent aan de Portugese kust in dichte mist een aanvaring plaats gehad tus sen het 7.033 ton metende Pana mese vrachtschip „Zakia" en de Griekse tanker „Hyperion" (23.678 ton). Volgens een van de „Zakia" ontvangen radioberichten heeft de bemanning het schip verla ten. Later werd bericht ontvangen, dat de „Hyperion" de beman ning van het Panamese schip aan boord heeft genomen. Het tankschip zet koers naar Lissa bon. Volgens de New York Times is er opnieuw gewag gemaakt van de mogelijkheid van deva luatie van het pond sterling. In een bericht van de correspondent van het blad in Londen, Sydney Gruson, wordt gezegd dat het pond sterling onder zware druk is komen te staan „en dat er in Londen werd gesproken over een crisis van het financiële ver trouwen in de nieuwe regering". De correspondent wijst erop, dat het pond sterling vrijdag op de wisselmarkt was geopend op 2,7814 dollar, het niveau waarop de Bank of England verplicht is het pond te steunen en schrijft verder: „De daling van het pond sterling heeft de laatste dagen een grotere omvang aan genomen, mede in de hand ge werkt door wat in de city ge noemd wordt de onzekerheid Twee binnenschepen in aanvaring Twee binnenschepen, het m.s. „Tom" uit Rotterdam en de Kempenaar „Hildegonda" uit Vreeswijk, beide 500 ton, zijn vrijdagavond laat in het Maas- Waalkanaal met elkaar in aan varing gekomen. Beide schepen raakten lek. De „Hildegonda" maakte zoveel water dat het schip aan de grond moest wor den gezet. Zaterdag werd de la ding grint gelost. De aanvaring is waarschijnlijk ontstaan doordat één der schip pers werd verblind door het licht van een langs het kanaal rijdende auto. over de door de labourregering de vorige week bij het parle ment ingediende belastingvoor stellen in de aanvullende begro ting en over de algemene econo mische toestand. Het blijkt dui delijk dat er in financiële krin gen op het continent toenemende twijfel bestaat of de nieuwe re gering wel voldoende heeft ge daan om het tekort op de beta lingsbalans weg te werken. Deze twijfel werkt zowel in Londen als in het buitenland de geruch ten over de devaluatie in de hand". Een viermotorig straal-passa- giersvliegtuig van de Ameri kaanse maatschappij Transworld Airlines is vanmiddag bij het op stijgen van het Romeinse vlieg veld Finmicino ontploft. Er waren 86 mensen aan boord. Meer dan 50 inzittenden zouden zijn omgekomen. Deze week worden er tal van vergadering-en gehouden, die óf rechtstreeks verband houden met het loonbeleid óf nauw b(j dat beleid zijn betrokken. Een deel van die vergaderingen is reeds weken geleden vastgesteld, zonder dat men toen kon weten dat juist in deze periode het laatste woord over het loonbeleid zou worden gesproken. Woensdagavond komt de vak- Vandaag en morgen komen leden van het verbond van pro testants-christelijke werkgevers in Nederland voor de jaarlijkse besloten ledenvergadering bij el kaar. Die vergadering wordt te Oosterbeek gehouden en geleid door de heer H. H. Wemmers, voorzitter van het verbond en lid van het bestuur van de stich ting van de arbeid. Men mag aannemen dat de heer Wemmers in deze vergadering ook aan dacht besteedt aan de onderhan delingen in de stichting. Dinsdag komen de voorzitters van de bij het centraal sociaal werkgeversverbond aangesloten organisaties bijeen onder leiding van de voorzitter van dat ver bond, ir. J. Bosma, directeur van de N. V. Spanjaard te Bome en werkgeversvoorzitter van het be stuur van de stichting van de arbeid, het aangekondigde inter ne beraad te voeren over hetgeen de werknemersvakcentralen woensdag j.l. in de stichting con creet hebben voorgesteld. JAARREDE VAN IR. BOSMA Woensdag a.s. wordt het be raad in de stichting voortgezet. Bij de vijfde trekking is in de 565ste Staatsloterij een prijs van honderdduizend gulden gevallen op lot nummer 11296. De series werden als volgt ver kocht: Serie A; Mevr. M. Langen- dorff te Amsterdam. Serie B: de heer G. Bruggeling te Schiedam. Serie C: mevr. M. van der Voort te Den Haag. Serie D: mevr. M. Fabius te Amersfoort. Serie E: mevr. G. Laeroix te Tilburg. Serie F: mevr. A. Veenhoven te Hoogezand. raad roor de metaalindustrie bijeen om de besprekingen over de nieuwe C. A. O. voor hand arbeiders voort te zetten. De ver gaderingen van de vakraad wor den dit jaar geleid door de werk geversvoorzitter van die raad, ir. K. van der Pols, directeur van de Rotterdamse droogdokmaat schappij. Donderdag wordt in het Kur- haus te Scheveningen de jaar lijkse ledenvergadering gehouden van het C. S. W. V. Daar houdt ir. J. Bosma zijn jaarrede. Over een door werkgevers ge wenste bespreking over het prijs beleid staat op dit moment nog niets vast. Call voor. Wethouder drs J. M. den Uyl nam het monument na mens de gemeente in ontvangst. Na de onthulling legden tien tallen Amsterdammers, vooraf gegaan door het achtjarige in de hoofdstad wonende Amerikaan se meisje Mirjam Berger, bloe men aan de voet van het monu ment. Het monument bestaat uit een door de 36-jarige beeldhouwr Renze Hettema vervaardigde bronzen kop van wijlen president Kennedy op een sokkel van kalksteen. Op dit voetstuk is in het Engels en het Nederlands 'n citaat gegraveerd uit de rede die Kennedy bij zijn installatie uit sprak. Dit luidt: „Alle naties, of zij ons goed of kwaad gezind zijn, dienen dit te weten: wij zullen iedere prijs betalen, iedere last dra gen, iedere moeilijkheid trot seren, elke vriend steunen, elke vijand weerstaan om het voortleven en de overwinning van de vrijheid te verzekeren". Het monument heeft f 10.000 gekost. Giften ervoor kwamen uit het gehele land binnen. In woners van Rotterdam en Den Haag droegen, aldus de heer Booker, het meeste bij. Twee- tot driehonderd mensen zijn omgekomen door het ge weld van de wervelstorm „Loui se" die vrijdag het centrum en zuiden van de Philippijnen heeft geteisterd met windsnelheden die soms 240 km per uur be reikten. Alleen al in de provin cie Surigao del Norte, op het eiland Mindanao, zijn volgens persberichten honderd tot twee honderd mensen het slachtoffer van de storm geworden. Negen schepen die de verbinding tus sen de eilanden van de Archipel verzorgden, zijn met hun be manningen en passagiers in de golven verdwenen. Een honderd duizend mensen zou dakloos zijn. NEDERLANDER BIJ VLIEGTUIGONGELUK IN ZWEDEN OMGEKOMEN Een van de slachtoffers van het vliegtuigongeluk dat vrij dagavond bij Aengelholm in zuid-Zweden plaat.s vond, is de Nederlander mr. Dirk J. Bak ker, die sinds 1957 in Zwe den werkt. Hij maakte deel uit van de Zweedse raad voor per soneelsadministratie in Stock holm. Hij was onderweg naar Halmstad, waar hij een lezing zou geven over verkeer en transport op een opleidings school voor infanterie-officieren. Vóór hij naar Zweden ging, werkte de heer Bakker als ad viseur bij het Europese produk- tiviteitsbureau in Parijs. De heer Bakker laat een ge zin met vier kleine kinderen achter, dat in Australië woont, aldus functionarissen van de luchtvaartmaatschappij. De overige passagiers in het veron gelukte vliegtuig waren voor zover bekend allen Zweden. AANHOUDEND ZACHT De aanvoer van zachte lucht naar onze omgeving hield het ge hele weekeinde aan. De eerst komende dagen zal hierbij geen wijziging komen, zodat op het aanhouden van het zachte weer mag worden gerekend. In de zachte en vochtige zuidwestelijke luchtstroming, die aanwezig is tussen een langgerekt hogedruk- gebied dat zich uitstrekt van Rusland via Frankrijk naar het zuidelijk deel van de Oceaan, en een lagedrukgebied op het noor delijk deel van de Oceaan komt DINSDAG 24 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.46 5.21 6.01 6.11 n.m. 5.15 5.50 6.30 6.40 WOENSDAG 25 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 5.41 6.16 6.56 7.06 n.m. 6.17 6.52 7.32 7.42 een frontale zone voor, die van daag over Engeland naar .iet oosten trok. Het front kan aan vankelijk ook in ons land plaat selijk wat regen brengen, maar morgen zijn in verband met een zwakke rug van hoge luchtdruk enkele verspreid voorkomende opklaringen mogelijk. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Dezelfde temperatuur. Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen, dins dag enkele verspreid voorko mende opklaringen. Overwegend matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. nov. 23 24 25 8.13 8.15 8.16 16.39 16.38 16.37 20.24 21.44 23.05 12.35 13.18 13.49

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1