in Verenigde Naties mei 1965 zonder geld Ongelooflijke openhartigheid in de V.S. Vriendschap Sowjet-Unie met de RADIO DE KOEK D.A.F. veroordeeld tot viermaal f5.000 boete Cyprus TEKORT BEDRAAGT REEDS 113 MILJOEN DOLLAR Crisis TSJOMBE: BINNEN ENKELE DAGEN ZIJN WE IN STANLEYSTAD HET weet en Zuid-Afrika M.LF. GAAT AMERIKANEN TER HARTE Overeenstemming tussen de E.V.A.-ministers JONGEN PLEEGT MOORDAANSLAG OP BEJAARDE WINKELIERSTER Dader meldde zich bij de politie Jaarverslag van Oe Thant Hoogwater Zon-en Maanstanden Weerbericht Publieke zaken Nkorsio nog niet vrij Wat doet Engeland Frankeripg bfl abonnement: Terneuzen DtnecfenriTïoofredaeteui*: I, van ëte Sanfle Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon? 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 6,per kwartaal; per1 maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 21 NOVExMBER 1964 21e Jaargang - No. 6316 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nnmmer tot 10 uur v.m. In zijn jaarlijks rapport over de activiteit van de V. N. vraagt secretaris-generaal Oe Thant zich af, of thans niet het ogenblik is gekomen dat landen die nog niet in de wereldorganisatie zijn vertegenwoordigd, de gelegenheid krijgen contact met liaar te onderhouden en waarnemers te sturen om de beraadslagingen te volgen. Een woordvoerder van de V. N. lichtte toe dat Oe Thant opzette lijk geen namen heeft genoemd maar wenst dat de V. N.-leden uit zijn suggestie afleiden „wat hun goed lijkt". De landen waar om het in feite gaat zijn commu nistisch China, Noord-Korea en Noord-Vietnam. Volgens kringen van het V. N.-secretariaat is Oe Thant, zelf Birmaan, van me ning dat de aanwezigheid van niet-vertegenwoordigde Aziati sche landen de oplossing van problemen in Azië kan bevorde ren. Zoals bekend zijn vooral de Verenigde Staten tegen toelating van communistisch China ge kant. Zwitserland, West-Duits- land, Zuid-Vietnam, Monaco, Zuid-Korea en het Vaticaan zijn thans de enige niet-leden die waarnemers bij de V. N. hebben. Oe Thant spreekt in zijn ver slag de hoop uit dat het jaar 1965 het einde van de financiële crisis I ermee in te stemmen. waarin de V. N. verkeren, te zien zal geven, daar de financiële ge zondheid van de wereldorganisa tie een onmisbare voorwaarde voor haar optreden is. Aangaande de ontwapening stelt de secretaris-generaal op nieuw een gesprek tussen de vijf kernmachten voor, alsmede nieu we akkoorden voor gedeeltelijke ontwapening, zoals het kernstop- verdrag. Doordat China thans deel uit maakt van de „kernwapenclub is het gevaar van verspreiding der kernwapens toegenomen .en Oe Thant vraagt daarom dat aan dit probleem grote aandacht zal worden gegeven. De moeilijkheden in Kongo worden voornamelijk toegeschre ven aan „het spectaculaire falen van het Kongolese 1 eger". Oe Thant onthult dat Adoela als premier indertijd een plan tot reorganisatie van het leger had goedgekeurd maar dat generaal Moboetoe, opperbevelhebber van de strijdkrachten, had geweigerd „Wij zullen binnen enkele dagen in Stanleystad zijn". Dit heeft premier Tsjombe donderdag in Bonia verklaard. Volgens radio- Leopoldstad heeft opstandelingenleider Gaston Soemialot de vlucht genomen- Het hoofdkwartier van de rebellen zou zijn arrestatie hebben gelast. Inmiddels heeft opstandelin genleider Gbenye uit Stanley stad laten weten, dat elke „door de Amerikanen geprovoceerde aanval" het uitstel van executie voor zendeling Carlson in ge vaar brengt. Hij zond voorts een telegram naar de Verenigde Sta- WW rnm Cl WEINIG VERANDERING Rondom een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven West-Frankrijk ligt, stroomt voortdurend zachte en vochtige lucht naar West-Europa. De tem peratuur ligt in onze omgeving reeds een week lang twee tot vijf graden Celsius boven het normale niveau. Overdag be reikt het kwik een waarde van omstreeks tien graden, terwijl in de nacht de temperatuurda ling gering is wegens de aan wezigheid van veel bewolking. Hieruit valt plaatselijk wat mot regen. De wind blijft zwak tot matig tussen west en noordwest. ZATERDAG 21 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.33 3.08 3.48 3.58 n.m, 2.48 3.23 4.03 4.13 ZONDAG 22 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.15 3.50 4.30 4.40 n.m. 3.34 4.09 4.49 4.59 MAANDAG 23 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.58 4.33 5.13 5.23 n.m. 4.25 5.00 5.40 5.50 nov. 21 8.10 16.42 18.13 10.23 22 8.11 16.40 19.12 11.37 23 8.13 16.39 20.24 12.35 24 8.15 16.38 21.44 13.18 25 8.16 16.37 23.05 13.49 ten, waarin hij zegt kennis te heb ben genomen van de Ameri kaanse bereidheid tot onderhan delen, doch dat Washington moest weten dat Carlson niet de enige Amerikaanse militair in Kongo is. Parachutisten Volgens het Belgische blad „Gazet van Antwerpen" bevin den zich vijfhonderd Belgische parachutisten op de Britse eilan den Sint Helena en Ascunsion, „enkele uren vliegens van Stan leystad". Hun vertrek met Ame rikaanse toestellen was geheim gehouden. In Belgische militaire kringen wordt gezegd dat Bel gische parachutisten aan een N.A.V.O.-oefening deelnemen, waarover geen bijzonderheden kunnen worden verstrekt. De heer Spaak heeft Gbenje gevraagd maatregelen te nemen voor de veiligheid van de in Stanleystad verblijvende Belgen. Hij verzocht de opstandelingen een missie van het rode kruis toe te laten. Het Belgische parlementslid is naar Leopoldstad vertrokken in de hoop met de Kongolese opstandelingen te kunnen onder handelen. De Verenigde Staten, België, Groot-Brittannië en Canada heb ben de Indiase regering vrijdag verzocht haar invloed bij de Afrikaanse leiders aan te wen den om de veiligheid en vrij lating van door de Kongolese rebellen vastgehouden buiten landers te verzekeren. Een woordvoerder van het In diase ministerie van buitenland se zaken zei dat het verzoek was gedaan toen de gezanten van de vier landen minister van buiten landse zaken Singh bezochten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zacht weer Over het algemeen veel bewol king. Hier en daar mist en plaat selijk wat motregen. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest. De secretaris-generaal acht de aanwezigheid van de V. N.-maeht op Cyprus in hoofdzaak verant woordelijk voor de verbetering van de levensomstandigheden op het eiland, hoewel er nog geen belangrijke vorderingen zijn ge maakt in de richting van een po litieke onlossing op lange ter mijn. Hij klaagt over ontoerei kende financiering van de V. N.- operatie op Cyprus. Het financiële tekort van de V. N. bedraagt thans meer dan 113 miljoen dollar. Hij waar schuwde dat de V. N. in mei vrij wel zonder geld zullen zijn ten zij de financiële crisis wordt op gelost. Oe Thant betreurt de besluiten van de gespecialiseerde V. N.- organen die Zuid-Afrika hebben geweerd hoewel de V. N. zelf zich nog niet over deze kwestie ontstaan door verzet tegen de apartheidspolitiek hebben uit gesproken. Hij spreekt tegelijk de wens uit dat Zuid-Afrika zich aan de openbare mening in de wereld zal storen en maatregelen zal nemen „om de weg der ras- senharmonie te betreden". De Portugese opvattingen aan gaande zelfbeschikking noemt hij een anachronisme en hij toont, zich bezorgd over de houding der (blanke) Zuidrhodesische rege ring tegenover de gelijkheid der rassen. Oe Thant uit tenslotte zijn te vredenheid over het werk van 't speciale fonds der V. N. Hij wijst erop dat vijftien projecten, die door het fonds en de betrokken regeringen zijn ondernomen, in september 1964 al tot investerin- (Adv.) Fabrieken Zevenbergen ZWEEDSE OFFICIEREN NAAR TURKIJE Twee Zweedse officieren die in hun land tot acht maanden gevangenisstraf zijn veroordeeld omdat zij in dienst van de V. N. op Cyprus wapens voor dP Turken hebben gesmokkeld, zijn gisteren per vliegtuig in Kopenhagen aangekomen. Zij zei den op doorreis te zijn naar Tur kije op uitnodiging van een Turkse krant. De luitenant Hjalmarsson en Linh verklaarden, dat de Zweed se autorteiten van hun reisplan op de hoogte zijn. Zij zijn tegen hun vonnis in hoger beroep ge gaan en bevinden zich hangende de uitspraak van het hoogge rechtshof op vrije voeten. Er is nog geen datum vastgesteld voor de behandeling van hun zaak in hoger beroep. De officieren heb ben beloofd tijdig terug te zijn. Na in Amerika, dat hem voor dit bezoek had uitgenodigd, een geconcentreerd programma voorgeschoteld te hebben gekregen, is dr A. Vondeling, fractieleider der P. v. cl. A., gisteren in een DC-3 van Pan American World Airways uit New York teruggekeerd op Schiphol. „De Amerikanen besteden een ongelooflijke zorg aan de plan ning van hun internationale po litiek"," zo zei hij vol ontzag. „Op grootse schaal wordt daar bij gebruik gemaakt van aller lei deskundigen, die als advi seurs ontreden. Ook percentsge wijze doet ons land daarbij ver geleken wel bijzonder weinig. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat het leidende land in de we reld in ieder geval zijn zaken zo zorgvuldig behartigt." Dr. Vondeling sprak in de V. St. met vele vooraanstaande regeringsfunctionarissen, onder wie de onderminister van buiten landse zaken Wil'iam Tyler en de oud-minister Christian Her ter, die thans als speciale assis tent de belangen behartigt van de Kennedy-ronde. Vooral de M.L.F. vormde steeds een punt van besoreking. „Tref fend is de ongelooflijke open hartigheid waarmee men deze kwestie in Amerika tegemoet- treedt," aldus dr. Vondeling. „Het oude adagium, dat publieke zaken publiekeliik moeten wor den behandeld vindt in dit jonge land een veel sterker geloof dan in Nederland." De M.L.F. is een zaak, die de Amerikanen heel erg ter harte „Zij die op voet van vriend schap met ons willen leven, kun nen altijd op onze vriendschap rekenen", heeft de eerste secre taris van de Russische commu nistische partij, Leonid Brezj- gen ter waarde van 780 miljoen I nev, volgens „Tass" gezegd in dollar hadden geleid. I een rede te Tasjkent. (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 Hij sprak daar ter gelegenheid van de 40ste verjaardag van de stichting van de Sowjetrepubliek Oezbekistan. „Zij die willen wer ken voor internationale ont spanning en verbetering van de betrekkingen tussen de landen, zullen in de Sowjet-Unie altijd een begrijpende deelgenoot vin den, waarop zij kunnen rekenen. De buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie heeft als belang rijkste taak het verzekeren van de vrede, noodzakelijk voor de opbouw van het communisme. Wij zullen alles doen om de vriendschap en eenheid van de landen van de socialistische ge meenschap te bewaren. In onze betrekkingen met de kapitalisti sche landen blijven wij steeds trouw aan het principe van vreedzaam naast elkaar bestaan", aldus Brezjnev. De Russische leider zei, dat nartij, centraal comité en 'rege ring onvermoeid werken „aan de toepassing van de algemene partijlijn zoals die op de laatste congressen is vastgesteld en be lichaamd is in het programma. „De hoofdzaak in de politiek .1 De economische politierechter te 's-Hertogenbosch, mr C. Wiss- mann, heeft Van Doorne's automobielfabriek te Eindhoven op beide hoofdpunten van de dagvaarding veroordeeld in de zaak, die tegen de D. A. F. was aangespannen om een principiële uitspraak te ver krijgen over de vraag, of het een werkgever is toegestaan premies van sociale verzekeringen niet op het loon van de werknemers in te houden. De D.A.F. wed veroordeeld tot een boete van vier maal 5.000, waarvan 4.000,voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. ONRECHTMATIGE DAAD? Deze beide hoofdpunten van de dagvaarding, waarop de D. A. F. is veroordeeld, betreffen het betalen van de pensioen premie en het betalen van een groot deel van de ziektewetpre mie door de D. A. F. voor het personeel. Het toekennen van een premievrij pensioen werd door de politierechter gezien als een overtreding, omdat de D. A. F. hiermede het overheidsbeleid doorkruist. In het betalen van het grootste deel van de ziekte wetpremie door de D. A. F. zag de politierechter een onrecht matige daad, omdat de D. A. F. door deze maatregel probeert zich een gunstige positie op de arbeidsmarkt te verschaffen. PREMIEVRIJ PENSIOEN De vorige week vrijdag, toen de zaak voor de politierechter diende, had de officier van jus titie, mr. P. Duyx, betoogd dat ten aanzien van de ziektewetpre mies de bindende voorschriften zijn overtreden. Er waren twee gevallen als voorbeeld ten laste gelegd en voor ieder daarvan eiste de officier 10.000 gulden boete,, waarvan 9000 gulden voor waardelijk. Met betrekking tot het premie- vrije pensioen, waarvoor de D. A. F, eveneens was gedagvaard, zag de officier van justitie geen over treding, daar de bepalingen daarover in de C. A. O. niet bin dend zijn. De officier, die deze zaak alleen aanhangig had ge maakt om er een principiële uit spraak over te verkrijgen, had op dit punt vrijspraak dan wel ont slag van rechtsvervolging geëist. Wat het niet inhouden van een groot deel van de ziektewetpre mies betreft, was van de zijde van de Nederlandse metaalbe- werkersbond (A. N. M. B.) aan de D. A. F. verweten, dat er zwarte lonen werden betaald. De katho lieke en de christelijke bonden daarentegen waren van oordeel, dat hier niet van zwarte lonen doch mocht worden gesproken, slechts van sociaal gevoel. De D. A. F. heeft meegedeeM, dat zij tegen deze uitspraak be roep zal aantekenen. Van Doorne's Automobiel fabriek N. V. is van plan tegen het vonnis in hoger beroep te gaan, zo heeft de N. V. gister avond in een communiqué mee gedeeld. Zij tekent hierbij aan dat zij nog niet in het bezit is van het toegezegde schriftelijk von nis. De beknopte mondelinge toelichting door de rechter op de uitspraak van gistermorgen laat niet toe, daarover een gemoti veerd oordeel uit te spreken. De uitspraak van gisteren heeft D. A. F. ten zeerste ver wonderd. Ten aanzien van het eerste ten laste gelegde punt (het niet inhouden van pensioen premie) heeft de officier van justitie zelf vrijspraak gevraagd op grond van het feit, dat de wet gever heeft nagelaten, de inhou ding van pensioenpremie alge meen verbindend te verklaren. Bovendien wijst D. A. F. erop, dat zij nog op 5 mei van dit jaar schriftelijk vergunning heeft verkregen van de minister van sociale zaken en volksgezond heid, om de inhouding van deze pensioenpremie achterwege te laten. Ten aanzien van het tweede punt (het inhouden van een lagere ziekengeldpremie dan in de metaalindustrie gebruikelijk) is D. A. F. nog steeds van me ning, dat een verplichting daar toe niet in de C. A. O. wordt aan getroffen. van onze partij is onvermoeide zorg voor het welzijn van het volk", aldus Brezjnev. De Rhodesische minister voor de openbare orde, Lardner Burke, heeft vrijdag toestem ming gekregen om bij de Britse kroonraad in beroep te gaan tegen een uitspraak van het Rho desische hooggerechtshof. Dit bepaalde vorige week dat de ge vangenhouding van Josjoea Nkomo en zestien andere Afri kaanse nationalisten in strijd was met de grondwet. De woordvoerder van het mi nisterie, die dit op een perscon ferentie meedeelde, verklaarde dat de Kongolese rebellenleider, Gbenye, had geantwoord op een Amerikaanse boodschap. Hij had hierin verklaard bereid te zijn tot onderhandelingen over de veiligheid van een 60-tal Ameri kanen, die in Oost-Kongo door de opstandelingen gevangen ge houden worden. Gbenye had Nairobi als plaats voor het overleg voorgesteld. Hij had verder drie onderhandelaars aangewezen, namelijk de revo lutionaire „minster van buiten landse zaken", Thomas Kanza, de Keniase eerste minister, Jomo Kenjatta en de secretaris-gene raal van de organisatie voor Afrikaanse eenheid, Diallo Telli. Gbenye had verder de Vereni- de Staten verzocht een datum te willen aangeven, waarop de besprekingen zouden kunnen beginnen. De Amerikaanse regering had daarop zaterdagmiddag (21/11) plaatselijke tijd, dat is zaterdag ochtend tien uur Ned. tijd, als aanvangsdatum voor het over leg bepaald. De Amerikaanse ambassadeur in Nairobi, William Attwood, zal Washington bij de onderhandelingen vertegenwoor digen. gaat. Hoe groter de integratie van gemengde bemanningen aan boord van deze Navo-vloot met kernwapens zou zijn, hoe beter men dat vindt. Dr. Vonde ling stond verbaasd over de ijver waarmee men in Amerika voor dit denkbeeld vecht. Hij had er „fanatieke Europeanen" aange troffen en citeerde een oud ge zegde: „In Amerika vindt men de beste Europeanen, want ten slotte stammen ze allemaal uit Europa." De grote vraag is nu: wat zal de nieuwe labourregering in En geland gaan doen? Zal het de polarisduikboten. die er thans worden gebouwd, in de M.L.F. willen inbrengen of zal het de voorkeur geven zelf een onaf hankelijke nucleaire mogendheid te blijven. Et.i ander onderwerp van ge sprek was de handel van Ame rika met landen achter het ijze ren gordiin geweest en met na me met Rusland en China. Dr. Vondeling had niet de indruk, dat de V. S. tegen uitbreiding van deze handel bezwaren heb ben. Wel echter vraagt men zich in Amerika niet zonder zorg af weike produkten de communis tische landen voor uitvoer aan Amerika zouden kunnen aanbie den, waaraan werkelijk behoefte zou bestaan. „Nu kan men wel lange ter mijn kredieten van 5, 10 of zelfs 12 jaar verlenen, maar die moe ten toch eens worden afgelost in de vorm van produkten," aldus dr. Vondeling. De uitnodiging van de V. S. aan dr. Vondeling staat niet al leen. Men heeft daar een com missie die voortdurend leidende politici, maar ook prominente fi guren op ander gebied uitnodigt naar de V. S. te komen voor een gedachtenwisseling. In de afge lopen zomer maakten mevr. J. M. Stoffelsvan Haaften van de V. V. D. en drs W. K. N. Schmelzer van de K. V. P. van soortgelijke uitnodigingen ge bruik. De ministers van de landen die verenigd zijn in de Europese vrijhandelsassocatie (E. V. A.), hebben vrijdagochtend vroeg, na besloten overleg dat acht uur duurde, overeenstemming bereikt over de omstreden Britse invoer heffing van vijftien procent. Over de inhoud van het akkoord werd niets meegedeeld maar Pa trick Gordon Walker, de Britse minister van buitenlandse zaken, zei na afloop van de besprekin gen dsi allen met het resultaat gelukkig zijn en zijn Deense ambtgenoot Haekkerup ver klaarde: „Ik geloof dat de E. V. A. het heeft overleefd". Donderdagmiddag was de Britse invoerheffing door de E. V. A.-partners fel bekritiseerd. Volgens Haekkerup heeft de Britse regering zich bereid ver klaard binnenkort te beginnen met geleidelijke afschaffing van de invoerheffing. „Als gevolg hiervan is het vertrouwen van de E. V. A. in Groot-Brittannië her steld," aldus de Deense minister. Om een bedrag van 45 gulden, dat hij nodig had voor een brom fietsreparatie, heeft 'n 17-,jarige Nijmeegse fabrieksarbeider don derdagmiddag gepoogd zijn 72- jarige stadgenote de weduwe E. ReekersKruijer te wurgen. De jongen overviel de bejaar de vrouw in haar manufacturen- zaakje aan de Daalse weg. Zijn slachtoffer wist na een worste ling, zij het vrij ernstig aan haar hoofd gewond, te ontkomen. De dader meldde zich later vrijwillig bij de politie. De jongen stapte het winkeltje van de weduwe ReekersKruijer binnen en beet haar toe: „Ik moet je geld hebben". Daarna greep hij de vrouw, die ver schrikt achteruit deinsde, bij de keel. Er ontstond een worsteling, waarbij de jonen haar hard in 't gezicht sloeg. Hij liet pas los toen zijn slachtoffer in de rich ting van de kassa wees. Terwijl de jongen in de kassa graaide rende de winkelierster gillend het huis uit. De jongen ging er daarop vandoor. Mevrouw Reekers, die o.a. een gescheurde lip, twee blauwe ogen, een bloedneus en een snee in haar wang had opgelopen, werd naar het ziekenhuis ge bracht. Daar constateerde men ook nog een hersenschudding. Zij werd na behandeling naar huis gebracht. De iongen, wiens naam nog niet ooor de politie is vrijge geven, meldde zich later uit eigen beweging'. Volgens de po litie komt hij uit een goed'mi lieu.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1