Koningin en Prins bij Hoogovens open... schenken... dicht! BREDA|beugelbier Real Madrid zeer sterk won van Dukla Praag DE LEEUW VAN BASHRA GEREFORMEERDE KERKEN BIEDEN MEER HULP AAN INDONESIË DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Gemeente Terneuzen even vers als mtbier! DWS met supporters ingesneeuwd Vrijdag 20 november 1964 (Vervelg van le pag.) 2'/2 MILJOEN TON STAAL PER JAAR Het was voor het eerst sinds juni 1953, bU de officiële opening van de walserijen van Breed band, dat de koningin wederom een bezoek bracht aan het be drijvencomplex van Hoogovens. Sedert de ingebruikneming van Breedband, aldus de heer Kruyff, is er een gestadige stroom van uitbreidingen geweest, die in hoofdzaak gericht waren op een volledige bezetting van de Breed- DE RUSSISCHE RAKETTEN „De Sowj et-Unie heeft een af doende oplossing gevonden voor het vraagstuk van de afweer tegen raketten. Wij beschikken over de middelen om alle raket ten te vernietigen, zelfs als die uit de komische ruimte komen", zo schreef donderdagmorgen in het Russische partijblad „Praw- da" maarschalk Nicolas Krylow, bevelhebber van de Russische strategische raketeenheden.. In een artikel ter gelegenheid van de „dag van de raketten en de artillerie" zei Krylow verder, dat zijn strategische raketten een onbeperkt bereik hebben. Maarschalk Konstantin Kasa- kow is naar uit een door hem ondertekend artikel in het Rus sische regeringsblad „Izwestia" blijkt de nieuwe commandant van de Russische raket- en ar tillerieeenheden. Zijn voorgan ger, hoofdmaarschalk Waren- tsow, was naar aanleiding van de spionagezaak Wynne/Pen- kowsky vorig jaar van zijn func tie ontheven en gedegradeerd. Geen huwelijk; wel 40.000 gulden Een rechtbank in Melbourne heeft aan de 50-jarige uit Ne derland afkomstige mevrouw Anna Scholtens een schadever goeding van 40.000 gulden toege wezen, die moeten worden be taald door haar ex-vriend om dat deze zijn belofte met haar te trouwen niet is nagekomen. Mevrouw Scholtens was in 1959 uit Nederland naar Austra lië geëmigreerd, waar ze in 1960 de 48-jarige Cornelis de Waard leerde kennen. Zij trok met haar gezin bij hem in en haar doch ter trouwde met de zoon van De Waard. Toen deze weigerde op de huwelijksvoorstellen van me vrouw Scholtens in te gaan, keerde zonaar Nederland terug. Donderdag1 Verklaarde ze ver scheidene brieven van De Waard te hebben ontvangen, waarin deze haar ten huwelijk vroeg. Ze accepteerde het voorstel en keerde naar Australië terug, waar ze ontdekte dat De Waard haar toech niet wilde trouwen. Giften van de overheid en staatsbezoeken in 1963 Het staatsbezoek van de konin gin aan Iran en Thailand, dat in 1963 plaats vond, heeft de Neder landse staat ruim 350.000 gulden gekost, zo blijkt uit een nota van de minister van financiën, dr H. J. Witteveen aan de Tweede Ka mer. Het bezoek van de Mexicaanse president, Lopez Mateos, aan Nederland kostte bijna 40.000 gul den. Bij natuurrampen in het bui tenland werden in 1963 geldelijke giften gedaan van in totaal ƒ230.000. Op deze wijze werd hulp geboden bij de vulkaanramp op Bali, de doorbraak van een stuwdam in het Piavedal, de cy cloonramp in Pakistan, de over stroming bij Barcelona, de aard beving van Skoplje, bosbranden in Parana en de cycloonramp op Tobago. Bij de orkaanrampen op Cuba en Haiti werd ieder rond 9500 in natura geschonken (ge- neesmidelen). Brand in café-restaurant De keuken van café-restaurant „Het Neusje", gelegen aan de Brielse Maas in 'de gemeente Brielle, is dinsdagmorgen vroeg door brand verwoest. Het res taurant liep aanzienlijke schade op. De eigenaar-bewoner was bij het uitbreken van de brand afwezig. Over de oorzaak tast men in het duister. De omvang van de schade is nog niet be kend. De eigenaar was ver zekerd. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen brengen ter open bare kenfiis, dat heden de „Stich ting Protestantse Bejaardenzorg in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terneuzen is geplaatst op de in artikel 3 van de Armenwet be doelde lijst van instellingen van weldadigheid, zulks naar de on derscheiding als vermeld in ar tikel 2, eerste lid onder b van genoemde wet. Terneuzen, 19 november 1964. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. RIJPSTRA, burgemeester. A. J. VAN PAGEE, secretaris. band-walserijen. Met de realise ring van de uitbreidingen, die nu in gebruik worden genomen, zijn grote bedragen gemoeid geweest. Het geheel van investeringen, waarmee de sprong werd ge maakt van 1,9 miljoen tot 2,45 miljoen ton staal per jaar, beliep ruim 320 miljoen. De kaliber- walserijen zelf vergden hiervan een investering van ƒ210 mil joen. Met het totstandkomen van deze walserijen heeft Hoogovens een stap gezet in een geheel nieuwe richting, n.l. het produ ceren van staafstaal, betonstaal, walsdraad en lichte profielen, hetgeen een verbreding betekent van het produktieprogramma. Spreker hoopte dat het betreden van dit nieuwe gebied ertoe zal bijdragen, het bedrijf beter be stand te maken tegen schomme lingen in de afzet, doordat deze verdeeld wordt over een groter aantal produkten. SUCCESVOL De minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, gewaagde in zijn toespraak van een krachtig werkend Hoogoven- bedrijf, dat in de loop der jaren heeft bewezen op het gebied van de internationale concurrentie van zich af te kunnen slaan. Met het gereedkomen van deze kali- berwalserij begeeft Hoogovens zich op het terrein van de- niet- platte produkten. Dit zal het be gin zijn van een verder groei proces. De staat behoeft het niet te betreuren met Hoogovens te zijn gaan samenwerken. De ont wikkeling is succesvol geweest. Er is daarbij een nauwe samen hang ontstaan tussen de geslaag de industrialisatie van Neder land als geheel en de ontwikke ling van HoogovensBreedband. Hoogovens doet thans de n.eu-we stap zonder medewerking van de overheid. Algemene amnestie voor oorlogsmisdadigers Een Westduits liberaal parle mentslid heeft gepleit voor al gemene amnestie voor oorlogs misdadigers. Aan de „dubbele moraal voor overwinnaar en overwonnene" moet volgens hem maar eens een eind komen. De man die dit in een interview in het rechtse blad „Deutsche Na tional- und Soldatenzeitung" zei, is Otto Eisenmann, afgevaardig de in de bondsdag voor de West duitse vrije democraten. Er was volgens hem in Duitsland ge noeg aan zelfbeschuldiging en zelfvervolging gedaan- Alle an dere landen hadden na de oorlog algemene amnesties afgekon digd en „per slot van reke ning is Duitsland niet de enige aanstichter van de tweede we reldoorlog", zo zei Eisenmann. Proces in Spanje i.v.m. stakingen In Madrid is woensdag een proces tegen 38 mannen en een vrouw begonnen, die in staat van beschuldiging zijn gesteld in ver band met stakingen die zich ver leden jaa-r in de steenkoolmijnen van Asturië, in Noord-Spanje, hebben voorgedaan. Zes-en-dertig van de beklaagden zijn mijnwer kers. De 39 worden beschuldigd van lidmaatschap van een onder grondse communistische organi satie. Zij zouden voorts commu nistische pamfletten hebben ver spreid. Eén van de beklaagde staat bij verstek terecht. Tegen hem werd 26 jaar gevangenisstraf geëist. Tegen de vrouw is een eis van 5 jaar gevangenisstraf uitgebracht. Alle beklaagden hebben schuld ontkend. De verdediging is van plan zes r.k. priesters uit Asturië als ge tuigen a décharge op te roepen. Motorrijder verongelukt Woensdagavond is de 48-jarige J. Rol uit Landsmeer in Den lip, met zijn motorifets ®gen een bus gereden. Hij was op slag dood. ZEEPOST Met'de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s, „Cap San Diego" 25-11 Australië: m.s. „Tornar" 26-11 Brazilië: m.s. „Cap San Diego" 25-11 Canada: m.s. „Katsedijk" 25-11 Chili: m.s. „Breitenstein" 22-11 Indonesië: m.s. „Braunschweig" 28-11 Ned. Antillen: m,s. „Marathon" 25-11 Verenigde Staten van Amerika: m.s. „Katsedijk" 25-11 Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.- Af riks m.s. „Stirling Castle" 22-11 m.s. „Hoogkerk" 25-11 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. SYMBOLISCH Na de officiële toespraken werden de walserijen symbolisch in gebruik gesteld met een rond gang van het hoge gezelschap door het fabriekscomplex. Ir. O. Drijver, directeur van Hoogovens leidde de vorstin rond, terwijl jr. W. H. Kruyff, voorzitter van de raad van commissarissen, de prins vergezelde. Koningin Ju liana toonde bijzondere belang stelling voor het fabricageproces en voor de personeelsvraagstuk ken. Het langst vertoefde de vor stin in de draad- en staafwalserij, waarzij geïnteresseerd het afkoe len en de verdere bewerking van het eindprodukt gadesloeg. Na dat koningin en prins nog ken nis hadden genomen van een kleine archeologische expositie van voornamelijk op de Hoog oventerreinen opgegraven oud heidkundige vondsten, verliet het hoge gezelschap om tien over half zes het industriecomplex inde richting Soestdijk. Kunstwerk onherstelbaar vernield Het kunstwerk „Poison Boxes" van de Amerikaan Josef Cornell is op de expositie „nieuwe rea listen", die van 24 juni tot en met 30 augustus in het Haagse gemeentemuseum werd gehou den, onherstelbaar vernield: twee doosjes zijn verwijderd, die niet kunnen worden gereconstrueerd. De eigenaar van het werk, de Stable Gallery in New York, moet de kunstenaar opdracht geven tot een geheel nieuwe con structie, als de doosjes niet te recht komen. „Poison Boxes" was een emballage. De doosjes zonder meer zijn zonder enige waarde. De directie van het Haagse gemeentemuseum en de verzeke ringsinstelling zijn door de ont vreemding ernstig gedupeerd. Voor de samenstelling van zijn kunstwerk gebruikte Josef Cor nell papiersoorten, die niet meer bij te leveren zijn. De directie van het museum veronderstelt, dat de doosjes door een souve nirjager zijn meegenomen. De kerkelijke hulpverlening aan Indonesië door het wereld- diakonaat van de gereformeerde kerken zal worden uitgebreid. Dit is gisteren op een perscon ferentie in Utrecht meegedeeld door dr. J. van Klinken, direc teur van het algemeen diakonaal bureau van de gereformeerde kerken, die onlangs een oriën tatiereis heeft gemaakt door In donesië, Hongkong, India, Pa kistan en Perzië. De verwachting is dat de ver schillende kerken in Nederland bij de hulp aan Indonesië een gemeenschappelijk beleid gaan voeren. Ook voor projecten in andere landen wordt overleg ge pleegd met de stichting oecume nische hulp aan kerken en vluch telingen. In Indonesië zal de Senen- kraamkliniek in Djakarta wor den herbouwd. De huidige kli niek, waarin maandelijks gemid deld 300 kinderen worden gebo ren, moet in verband met -sane ringsplannen worden afgebroken. Voorts zal een docent worden gezonden naar de school voor imbeciele kinderen „Sumber Asih" in Djakarta, die ruim 100 leerlingen telt, van wieder vijf tig zijn opgenomen in het inter naat van de school. In de stad Djokja zal een studenten-inter naat worden gebouwd, terwijl voorts steun zal worden verleend aan de christelijke kraamkliniek in Semarang. ONTWIKKELINGSWERK Behalve deze projecten waarvoor in totaal 315.000 gul den is uitgetrokken zullen de gereformeerde kerken ook het ontwikkelingswerk ter hand ne men op het eiland Soemba, waar heen al voor 90.000 gulden aan landbouwmateriaal onderweg is. Er bestaan hier plannen om een deel van de boerenbevolking te laten verhuizen naar vruchtbare vlakten rondom Lewa. Inclusief het bedrag van 25.000 gulden dat voorlopig is uitgetrokken voor herstel van huizen en rijstvelden in het door overstromingen ge troffen Banjoemas heeft het werelddiakonaat van de gerefor meerde kerken voor volgend jaar in totaal 315.000 gulden ge reserveerd voor projecten in In donesië. REEDS 1,1 MILJOEN BINNEN In Hongkong hebben de ker ken 300.000 gulden beschikbaar gesteld voor de bouw van een tweede tehuis voor vluchtelinge kinderen. t Verder richten de gereformeer de kerken zich op het onderwijs in Pakistan: zij zoeken twee leraren voor de christelijke tech nische school in Gujranwala. Zij zijn van plan een nieuw inter naat te bouwen voor de leerlin gen van het Murray College in Sialkot. Ook zal hulp worden geboden aan de Sunrise-school voor blinden in Lahore. (Adv.) Lekker. Ongepasteuriseerd. Dus verser dan vers. 'n volle halve liter 55 cL Bij 3 tegelijk 53 ct. U schenkt meer dan 2 volle glazen uit de grote beugelfles. liewês even lekker, even tapvers is straks Uw tweede glas! 5 mei „bevrijdingsdag" en „Dag van Europa"? Het Tweede-Kamerlid mr. C. A. Bos (C.H.U.) heeft minister Luns schriftelijk gevraagd of in ons land „Bevrijdingsdag" en de „Dag van Europa" niet beide op de 5e mei kunnen worden gehouden. Dit onder voorbehoud, dat de mi nister het eens is met de strek king van de resolutie van het comité van ministers van de Raad van Europa waarin deze de rege ringen van de aaneengesloten landen aanbeveelt een „Dag van Europa" in te stellen en daar voor zo mogelijk de 5e mei, de stiohtingsdag van de Raad van Europa, te bestemmen. V. A. R. DIPLOMATEN UITGEWEZEN Twee diplomaten van de Ver enigde Arabische republiek zijn naar aanleiding van het incident met de Marokkaan/Israëliër Da- han door de regering van Italië uit het land gezet. Hier zien we hen, begeleid door politieman nen op het vliegveld van Rome. Links M. A. Moneim El Nekawt en rechts S. Osman El Sayed. Grootscheepse operatie in Zuid-Vietnam De woensdag ten noordwesten van Saigon ingezette „grootste helikopteroperatie van de strijd in Zuid-Vietnam" heeft nog niet veel resultaat opgeleverd. De met v 115 hefschroefvliegtuigen naar dit" gebied gevlogen 7.000 Zuidvietnamese militaren zijn er nagenoeg geen communist tegengekomen. De Amerikaanse adviseur bij het derde leger korps van Zuid-Vietnam, kolo nel Wilson, achtte het niet waar- schijnlijk dat het tot gevechten op grote schaal komt, aangezien de Vietcongrebellen blijkbaar bijtijds uit het operatiegebied zijn weggetrokken. Slechts twee verdwaalde opstandelingen lie pen in de armen van de Zuid vietnamese troepenmacht. Vragen over arrestant die deel van duim moet missen Het raadslid H. van Veen (Vei liger Verkeer) heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college van B. en W. van Amsterdam, naar aanleiding van een bericht dat een arrestant in het hoofdbu reau van politie gewond is ge raakt en een deel van een duim moet missen. Indien uit de gang van zaken tijdens dit incident mocht blijken, dat hiervoor een ■agent verantwoordelijk is die reeds eerder wegens een verge lijkbaar vergrijp werd veroor deeld, zijn B. en W. dan niet van mening, da,t correctieve maatre gelen geboden zijn, aldus de heer Van Veen, die maatregelen ver zoekt ter voorkoming van derge lijke incidenten. Real Madrid is na de eerste wedstrijd tegen Dukla Praag voor de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen reeds zo goed als zeker van een plaats in de kwartfinales. De Madrilenen zegevierden woensdagavond in het met 80.000 toeschouwers niet geheel gevulde Bernabeustadion in de Spaanse hoofdstad name lijk met 40. Bij de rust was de stand 20. De verjongde ploeg van Real 25. De oude Lombardijn wierp Agua een spottende blik toe, ter wijl Aram het meisje gadesloeg. „Goed geraden, mijn jongen", ka kelde hij voldaan. „Het is inder daad mijn opdracht dat uw mees ter de Leeuw van Bashra z'n bruid terug gaat brengen en pro beert of hi) aldus gunstige han- delsvoorwaarden bil de Mameluk- ken kan verkrijgen." „Ik heb nooit ontkend dat het een gevaarlijke opdracht is, maar uw meester is de beste zwaard vechter die ik ken, dus... Eh... mijn meester verlangt te weten wanneer hij moet vertrekken, meen ik te moeten opmerken", zei de „hagedis" met een schuine blik naar Arem. De avonturier haalde de schou ders op. „Wanneer?" „Op dit moment natuurlijk!" riep Scorra uit. „Denkt ge da.t een goed koopman tijd en geld verspilt met nodeloos wachten?" Hij maakte een gebaar naar de openstaande deur aan het eind van de gang. Door de deuropening was een gedeelte van de havensteigèr zichtbaar, en een klein schip dat daar gemeerd lag. „Daarginds ligt een schip gereed u naar Syrië te zeilen! Begeef u met het meisje aan boord en vaar uit. Santa Lucretia! Ge spreekt of ik die luie bemanning geen schat ten gouds moet betalen aan gage voor elke dag die zij hier aan de wal verlummelen!" „Mijn meester...", begon de ha gedis sluw. maar Aram onderbrak hem. „Laat u door Scorra ons onder komen aan boord tonen, Agua, zei hij kort. „Dan zal ik onze eh... gast naar het schip leiden." Maar toen de beide andere heen gegaan waren en hij op het meis je toetrad, sprong zij met een woe dende blik in haar ogen overeind, en de avonturier kreeg het gevoel dat de opgave wel eens minder eenvoudig kon zijn dan hij zich had voorgesteld maakte een bijzonder sterke in druk. Uitblinkers waren Aman- cio (drie doelpunten), Grosso (één treffer) en half speler Zocco. DE EUROPA-CUP VOOR BEKERWINNAARS De wedstrijd voor de achtste finales van de Europese beker voor bekerwinnaars tussen Dun dee (Schotland) en Saragossa (Spanje), die woensdag in Dun dee werd gespeeld, is geëindigd in een gelijkspel (22). Bij rust hadden de Spanjaarden met 21 de leiding. Engeland versloeg Wales (2-1) De landenwedstrijd Engeland Wales, die woensdagavond in Londen werd gespeeld, is geëin digd in een 21 zege voor de Engelsen. Bij de rust had Enge land een 10 voorspróng. De overwinning van D.W. S. woensdagavond tegen het Noorse Lyn is een ge makkelijker taak geweest dan de reis naar huis te rug. Hevige sneeuwval heeft het donderdagmiddag on mogelijk gemaakt, dat sup- porters, het elftal en de journalisten van het vlieg veld in Oslo konden ver trekken. Geprobeerd zou worden of later op de avond nog een start mogelijk zou zijn. Wanneer dat niet zou lukken, zouden allen naar een plaatsje in een hotel moeten gaan zoeken. ■t

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5