EN MET DIE VERNIEUWDE OMO... STUKKEN WITTER" MET OMO WAST U WERKELIJK WITTER VERRASSINGS-AKTIE VAR KLIMOP-WINKELIERS TERNEUZEN Parijse mode niet voor de pers Gemeenteraad van Terneuzen F VERSTRAETEN ZOON DE VERHOGING VAN HET KLEUTERSCHOOLGELD SLUISKIL KRIJGT NIEUWE SPORTVELDEN De Otheense kreek Brandbeveiliging Grondverkoop Actie tegen Ziid Vietnamese rebellen langer primeur met SHELL HAARDOLIE PK „Ikzelf kook niet. 'kNeem gewoon heet water uit de geyser j U bekijkt bet door een zonnige bril j WI£_BJEDEN_ fLSIjPTEJEVpjNG _j BRANDSTOFFENHANDEL zegt mevr. C.J. de Kloet-van Vliet te Alphen ajd Rijn Zo denkt mevrouw De Kloet erover. En U? Natuurlijk, U moet het zélf zien. Kijk naar het resultaat! Werkelijk witter, door de vergrote waskracht van vernieuwde OMO. Ja, werkelijk witter, of U de was kookt of niet. En let eens op het spoelen: stukken vlugger! Uw nylon en no-iron? U hebt er geen speciaal wasmiddel meer voor nodig. Niet te geloven zo wit U ook dit wast in vernieuwde OMO, het complete wasmiddel. Vrijdag 20 november 1964DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 De Sinterklaas-aktie, die de Middenstandsvereniging „Terneuzen Klimop" dit jaar voert en die vorige week zaterdag een aanvang nam onder het motto ,.Het geld ligt op straat" heeft zeer velen uit geheel Zeeuws-Vlaanderen aanleiding gegeven een bezoek aan Terneuzen te brengen voor hun St. Nieolaas-aankopen. Het is geenszins usance dat een dame of heer door een hun ge heel onbekende op straat wordt aangesproken en gevraagd of men inkopen heeft gedaan. In deze dagen is het echter een buiten kansje wanneer zulks gebeurt door een of ander persoon, die op onopvallende wijze door Terneuzen wandelt en de door hem gestelde vraag bevestigend kan beantwoorden... en bewijzen, waarna haar of hem een enveloppe wordt uitgereikt, waarin een waardebon van ƒ10,—; ƒ25,—; ƒ50,— of ƒ100, Donderdagmiddag waren wij er getuige van hoe een argeloze dame door de Nieuwstraat liep .en haar de bekende vraag werd geste1 d. Enigszins verbaasd toon de zij -een kassabon, waarna de heer Kramer een .enveloppe tPit- reikte, die bij opening een waar debon van 100,bleek te be vatten. Zij was tegelijk zó verrast en zó blij, dat zij de heren Kramer en Bliek beloonde met een stevi ge zoen Op de haar gestelde vraag, zei- de zij, dat zij deze aktie veel leuker vond dan een andere, om dat thans zoveel mensen volko men worden verrast. Sinds zaterdag werden reeds een kleine honderd mensen op deze wijze verrast, onder wie een groot aantal van buiten Terneu zen, waarmee opnieuw bewezen is, dat hier het inkoopcentrum voor velen uit geheel Zeeuws- Vlaanderen ligt. De reacties van de aangespro kenen zijn verschillend, maar al len zijn zonder uitzondering ver baasd en natuurlijk erg blij. Voor sommigen betekent hun uitver kiezing een teleurstelling. Dat zijn zij, die nog geen inkopen heb ben gedaan of de hen gestelde vraag niet in gunstige zin kun nen beantwoorden. Sinds het begin van de aktie is het bedrag der uit te reiken geld prijzen aanmerkelijk gestegen, zodat er voor velen nog een ver rassing te wachten staat. Gerechtshof te Den. Haag Voor het Haagse Gerechtshof werd gisteren in hoger beroep behandeld de oplichtingsaffaire van de twee zg. tapijthandelaren, die in Zaamslag een bejaard echtpaar onder valse voorspie gelingen vele duizenden guldens lichter hadden gemaakt. De procureur-generaal eiste tegen de hoofddader, E. B., twee jaar gevangenisstraf en tegen de medeplichtige T. D. een jaar en drie maanden. Uitspraak over veertien dagen. Van Amerikaanse zijde wordt meegedeeld, dat de woensdag ochtend ten zuidwesten van Sai gon ingezette operaties uit de lucht aan 42 Vietkong-rebellen het leven hebben gekost. Twee zijn gevangen genomen. De rebellen moeten van de ac tie hebben geweten, want zij had den kennelijk hun troepen uit 't betrokken gebied verwijderd. Er ziin honderd Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen ingeschakeld. Over het algemeen zijn de Ame rikanen geen voorstander van dergelijke kostbare operaties. Kolonel Jasper Wilson, een van de Amerikaanse adviseurs, heeft op de vraag of hij veel succes van de actie verwachtte, kortweg „neen" geantwoord. Het sneuvelen van 42 rebellen is van officiële militaire zijde niet bevestigd. Opnieuw Indonesische infiltratie op Malakka Volgens een woordvoerder van de Maleisische veiligheidstroe pen bestaan er „sterke aanwij zingen", dat in de buurt van Kota Tinggi in Zuidoost-Malak- ka een nieuwe groep Indonesiërs is geland. Uit mededelingen van de plaatselijke bevolking maakt men op, dat zich in het dichte oerwoud en de moerassen rond de stad minstens 20 gewapende Indonesische guerrillastrijders ophouden. Eén infiltrant is al gevangen genomen. De meerderheid der Parijse modekoningen heeft besloten de pers niet meer de primeur van hun collecties te geven. In modekringen heeft dit be sluit groot rumoer veroor zaakt. Achthonderd journalis ten, die honderd miljoen le zers vertegenwoordigen, ple gen namelijk tweemaal per jaar uit alle delen der wereld naar Parijs te komen om de nieuwtjes als eersten aan de openbaarheid te kunnen prijs geven. Bij Balenciaga, Givenchi, Saint Laurent en Maggy Rouff wordt de maatregel al in de komende lente van kracht. Cardin, Heim, Lanvin en enige anderen menen be grip te moeten hebben voor de regelingen die vele jour nalisten al voor de lentemode hebben getroffen. Zij zullen hun poorten pas in juli voor de herfst-wintermode sluiten om een maand later te her openen. Zij vinden dat de grote kopers in de gelegen heid moeten zijn in alle vrij heid een keuze te doen zon der voorafgaande beïnvloeding door de pers. - Zes andere modehuizen ach ten de publiciteit van zodanig belang dat zij op de oude weg voortgaan. Dit zijn Dior, Bal- main, Chanel, Patou, Griffé en Courrèges. (Adv.), STATIONSWEG 38 - TERNEUZEN - TELEFOON 2085 TWEEDE KAMER Het voornemen van mi nister Bot (onderwijs) tot verhoging van het voor de leerlingen der kleuterscho len verschuldigde school geld van ƒ1,— tot 2,50 per maand, heeft verzet ont moet in de vaste commissie voor onderwijs uit de Twee de Kamer. In de gisteren gehouden ver gadering is van vrijwel alle zij den. ernstige kritiek geleverd op dit voornemen. Woordvoer ders van bijna alle fracties uit het parlement wezen erop dat de te nemen maatregel onjuist is. De commentaren waren niet mals: onjuist, ondeugdelijk, ver bijsterend, onberaden, onver antwoord en onsympathiek werd de aangekondigde maatregel ge noemd. „Hoe kleine winst bij groot verlies", aldus de A.R.- afgevaardigde Van Bennekom. Kritiek op de voorgenomen ver hoging werd voorts geuit door de afgevaardigden Vis (P.v.d.A.), Van Dijk (V.V.D.), Burggraaf (P.S.P.), Mieras (S.G.P.), Schu ring (C.H.U.), Albering (K.V.P.) en Voogd (Boerenpartij). Belangrijk Minister Bot stelde in zijn ant woord onder meer, dat het voor nemen tot verhoging van het kleuterschoolgeld is genomen, na rijp kabinetsberaad. „Het is geen onberaden stap", zo zei hij. De mi nister merkte op, dat het voor nemen past in het huidige be leid dat gericht is op enerzijds een verhoging van de rijksbij dragen en op anderzijds een ver hoging van de thans geldende retributies. De invoering van een geheel kosteloos ondewijsbeleid past niet in de lijn die het ka binet wil volgen. De minister noemde de verhoging, die neer komt op een dubbeltje per dag, geen belemmering voor het vol gen van kleuteronderwijs. Hij deelde mee, dat een verbeterde vrijstellingsregeling in het voor nemen ligt. Beslissing uitgesteld De opbrengst (zeven miljoen gulden) is voor het departement wel belangrijk, aldus de be windsman. „Het dubbeltje telt voor ons". Naar de mening van minister Bot zit er in de huidige begroting geen enkele speel ruimte. In tweede instantie werd dui delijk, dat het meerderheids standpunt van de commissie on veranderd was gebleven. Aan het verzoek van de zijde der com missie om een definitieve be slissing over de voorgenomen verhoging uit te stellen tot na de plenaire vergadering van de Tweede Kamer zei minister Bot te willen voldoen. Eisenhower wil eenheid republikeinse partij helpen herstellen Generaal Eisenhower, oud president der V. S., is bereid de republikeinse partij te helpen bij het hervinden van haar eenheid. Aan een diner in de universi teit van Columbia in New York verklaarde hij dat hij wil trach ten de tegenstellingen in de par tij op te lossen, indien hem dit wordt gevraagd. Als belangrijkste agendapunten komen in de op vrijdag 27 no vember a.s- te houden vergadering van de Terneuzense gemeente raad aan de orde de aanleg van twee sportvelden te Sluiskil; een plan voor de recreatieve ontwikkeling van de Otheense kreek en de brandbeveiliging op de openbare wateren. Voor de aanleg van twee sport; velden en de uitbreiding der be graafplaats te Sluiskil, zo schrij ven B. en W. aan de gemeente raad, werd reeds in augustus 1962 een krediet verleend van 2500 voor het door de Gront- mij. N.V. doen samenstellen van een plan. Dit plan is inmiddels ingezon den ter verkrijging van een sub sidie in D.A.C.W.-verband. Hoe wel de principiële toezegging nog niet is ontvangen, achten B. en W. het ter bespoediging van de uiteindelijke uitvoering gewenst thans reeds een krediet voor dit werk te vragen. De kosten wor den momenteel geraamd op 340.000, waarop naar verwach ting een subsidie van 75 zal worden verleend. Aangezien de bebouwing zich meer en meer in die richting gaat uitbreiden, achten B. en W. het gewenst met spoed de verdere ontwikkeling van de Otheense kreek ter hand te ne men, waarbij speciaal aan de re creatieve mogelijkheden wordt gedacht. Er is contact opgenomen met de Nederlandse Heidemaatschap pij teneinde na te gaan, welke voorzieningen getroffen dienen te worden om een beperkte re creatieve ontwikkeling mogelijk te maken. Naar het oordeel van deze maatschappij is de beste weg om tot een onderzoek van de moge lijkheden te geraken het maken van een schetsplan, waarbij tevens kan worden nagegaan of er mogelijkheden zijn voor de subsidiëring van eventuele plan nen. Uiteraard zal bij de opstel ling van dit plan overleg plaats dienen te hebben met de stede- bouwkundige, mede met het oog op een juiste inpassing in de te projecteren bebouwing. In,dit schetsplan behoeft niet het gehele gebied van de kreek te worden betrokken. Gedacht wordt in de eerste plaats aan het gedeelte tussen de Wester- schelde en de omgeving van de Kraagbrug. De gemeente Zaamslag is van deze voornemens in kennis ge steld. De kosten van het verlenen van een dergelijke opdracht wor den geraamd op 7000. Reeds enige malen is de brand beveiliging op de openbare wa teren onderwerp van bespreking geweest. De scheepvaart zowel op het kanaal als in de havens en op de rede van Terneuzen neemt voortdurend toe en zal in de toe komst een nog grotere vlucht nemen. De gevolgen van moge lijke aanvaringen kunnen ern stige vormen aannemen, vooral ook door de aanwezigheid van tankschepen, welke een steeds belangrijker plaats innemen. Een verantwoorde brandbevei liging is tot nu toe niet aanwe zig. Slechts de zeer grote havens hebben een goed uitgeruste ha venbrandweer. B. en W. hebben zich over deze kwestie in verbinding ge steld met de rijkswaterstaat. Er is een aanvaardbare regeling ontworpen, van welke regeling de hoofdinspecteur voor het brandweerwezen verklaarde dit een praktische oplossing te ach ten voor de problemen die zich terzake voordoen. Weliswaar is in eerste instan tie gedacht aan het stationeren van speciale blusboten, maar de investeringskosten hiervan zijn bijzonder hoog. Met de rijkswaterstaat zijn B. en W. van mening, dat de juiste oplossing is te vinden in het sti muleren van de installatie van brandblusmaterieel op particu liere schepen. Met het oog hierop zijn onder handelingen gevoerd met de „Sleepdienst Willem Muller" al hier. Deze hebben geleid tot de opstelling van een ontwerp overeenkomst, aan te gaan door het rijk en de gemeente Terneu zen met genoemd bedrijf. In deze overeenkomst verbindt genoemd bedrijf zich vier van haar sleepboten uit te rusten met een schuimblusinstallatie van een bepaalde capaciteit. Voorts rust zij drie daarvan uit met één en de vierde sleepboot met twee poederblusinstallaties, het ge heel onder goedkeuring van de inspecteur voor het brandweer wezen te Breda. Een tweetal van bedoelde sleepboten dient te allen tijde bedrijfsklaar te zijn, waarvan één boot wordt gestationeerd op het kanaal en de andere aanwe zig dient te zijn op de Wester- schelde tussen Vlissingen en Bath. Van de jaarlijkse bijdrage in de investeringskosten neemt het rijk 75 voor zijn rekening, ter wijl in het ontwerp-contract voor de gemeente een bijdrage is ge dacht van 25 namelijk een bedrag van 6000 per jaar. Voor het werkelijke blussingswerk aan eigendommen van het rijk resp. van de gemeente is. voorts een bedrag per uur opgenomen. Voorshands is de duur van deze overeenkomst gesteld op vijf jaar met de mogelijkheid van ver lenging van jaar tot jaar. Van de overige agendapun ten noemen wij een voorstel tot verkoop van een perceel indus trieterrein, groot 1500 m2, ten zuiden van Driewegen voor 11 per m2 aan de Vlaamse Aanne merscombinatie (N.V. Vlaco). Voorts zal een perceel bouw grond ter grootte van 897 m2 in het exploitatieplan „Zuidpolder" voor 26 per m2 worden ver kocht aan de heer R. J. P. Bau- wens, arts te Terneuzen, voor het bouwen van een woning. BOETE De eigenaar en de beheerder van een woningcomplex in Washington zijn woensdag tot 150 dollar boete veroordeeld om dat zij hadden geweigerd een kamer te verhuren aan een neger. De uitspraak was de eer ste van deze aard in de hoofd stad, op grond van een nieuwe plaatselijke verordening waarbij discriminatie op het gebied van de huisvesting wordt verboden. Q.245.5K.27 8

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3