Mr. Stikker over de plaats van Nederland in de wereld •IK Koningin en Prins bjj Hoogovens Aanval van 3.000 Kongolese soldaten op Stanleystad B^'dampo C.N.V. pleit voor nauwere band tussen werknemers en onderneming DE GAULLE HEEFT DE N.A.V.O. NODIG Uit het slop NIEUWE WALSERIJEN GEOPEND VERJARING VAN DOODSTRAFFEN OORLOGSMISDADIGERS VERLENGD Tumult in Belgische Kamer HE zei de tomaat Negatief Frankrijk Triumviraat Amerikaanse bescherming Hoogwater Zon- en Maanstanden Rusland en China Commissarissen Bevoegdheden FT Weerbericht FrtEfcarlng by abonnement; Temeuzen Dlrectenr-Hoofredacteuri I, van <3e Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964 20e Jaargang - No. 6315 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie J 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. (Adv.)' De vorige secretaris-generaal van de Noord Atlantische Verdrags organisatie, oud-minister van buitenlandse zaken mr. D. U. Stikker heeft donderdag in Scheveningen het denkbeeld geopperd dat Ne derland zal trachten^zijn bondgenoten in beweging te brengen ten behoeve van de dringend noodzakelijke activering van de Europese en atlantische politiek. De heer Stikker zei op een bijeenkomst ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de prof. mr. B. M. Tei- dersstichting van de V.V.D. niet aan de indruk te kunnen ontkomen dat de tijd voor een dergelijk initiatief rijp is en wel in tweeërlei richting. In de eerste plaats zijn er de plannen voor een proefperiode voor Europese politieke samen werking. Indien bij deze plan nen zou worden vastgesteld dat versterking van de atlantische samenwerking het doel is, kan daaraan een samenvattende re geling voor een nieuw evenwicht in nucleaire en strategische ver antwoordelijkheid tussen de Verenigde Staten en Europa worden gekoppeld. Indien Ne derland zou verklaren bij tot standkoming van een dergelijk plan deel te nemen aan de mul tilaterale kernstrijdmacht, acht de heer Stikker een redelijke kans aanwezig dat de Neder landse regering de verbonden landen uit het slop kan halen, waarin zij zijn geraakt. De oud-secretaris-generaal van de Navo wees erop dat de multilaterale atoomstrijdmacht te veel als een zelfstandige een heid is gezien. Zij is echter niet meer dan een onderdeel voor een regeling voor een aanvaard baar evenwicht in de verant woordelijkheid voor strategische nucleaire wapens. Het belangrijkste negatieve element in de westerse samen werking is de verminderde of zelfs verdwijnende wil tot sa menwerking en eenwording. Europa verlangt, nu vele landen in het oude werelddeel hun wel vaart hebben hersteld en de meeste een redelijk deel van de overheidsmiddelen aan de lands verdediging besteden, een gro ter aandeel in de verantwoorde lijkheid voor politieke beslissin gen en militaire bevelvoering. De Verenigde Staten zijn te licht geneigd zonder veel overleg beslissingen te nemen, ook al is er vooruitgang door sterke toeneming van het po litieke overleg in de Navo. Er is echter nog steeds een voedingsbodem voor ontevreden heid en onzekerheid over de toekomstige politiek voor de Europese lid-staten van de N.A.- V.O. De vruchtbare bodem voor deze ontevredenheid en on zekerheid ligt in het Frankrijk onder De Gaulle. Niet te ont kennen valt dat Frankrijks wil tot samenwerking vrijwel ver dwenen is, aldus de hèer Stik ker. Spreker zei geneigd te zijn het werkelijke keerpunt in de hou ding van Frankrijk te zien in een memorandum dat De Gaulle in 1958 aan de V. S. en Groot-Brit- tannië zond. Dit memorandum betrof de Navo en is niet gepu bliceerd. De Gaulle vroeg daar in om de instelling van een triumviraat van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frakrijk, dat zou beslissen over vragen van werelddiplomatie. De Gaulle stelde de verdere ontwikkeling van Frankrijks medewerking afhankelijk van de totstandkoming van dat driemanschap. De toen geuite dreiging is nu werkelijkheid geworden, aldus mr. Stikker. Maar hoe machtig De Gaiille ook moge zijn, hij heeft rekening te houden met de belangen en aspiraties van eigen volk. Hij is zeker niet blind voor het feit dat velen bezorgd zijn over de toe- 'Ik ben de mooiste, de grootste, tomaat die er bestaat. Een schoon heidscommissie heeft mijn vitale maten ideaal bevonden. Een gas tronomen-commissie heeft mij tot de smakelijkste tomaat van het jaar bekroond. Wat is dus mijn lot? Juistik ga in de tomaten soep van California. Daar doen ze altijd het beste van het beste in.' „Met investeringen in de ijzer- en staalindustrie zijn grote som men gelds gemoeid. Wil men door voortdurende groei zijn concur- rentiepostie trachten te behouden, dan moet de winst zodanig zijn, dat deze naast een behoorlijke beloning van de aandeelhouders vol doende ruimte voor de noodzakelijke reserveringen overlaat nemen de isolering van Frank rijk. Een uittreden van Frank rijk uit de E.E.G. zou de Franse belangen ernstig schaden. De Gaulle heeft de Navo nodig, in het bijzonder de Amerikaanse bescherming. Als De Gaulle de Navo zou vernietigen en daarmee de Amerikaanse bescherming zou verliezen, zou elke Fransman behalve de communisten besef fen dat hij gehandeld had tegen de hoogste belangen van zijn land. De minister constateerde dat de produktie van Hoogovens en Breedband in de ruim 10-jarige periode van 1953 tot het 3'/2- voudige is gestegen. De groei van de staalproduktie is in de afge lopen tien jaar circa anderhalf maai zo sterk geweest als die van de E. G. K. S.-landen gezamenlijk. Het aandeel van Nederland in de E. G. K. S.-produktie is echter nog bescheiden. Er is zeker ruimte voor verdere groei. De minister eindigde zijn toespraak met het uitspreken van zijn ver trouwen in het nieuwe bedrijf. CAPACITEIT 3'/2 MILJOEN TON Ir. P. van Delden, oudste direc teur, merkte op dat het afsluiten van een expansiefase bij Hoog ovens bijna steeds betekent het openen van de eerste stadia van een volgende fase. Na het ge reedkomen van de tweede blok- waiserij staat in IJmuiden, inclu sief de eerste blokwalserij, een totale capaciteit voor het uitwal- sen van blokken ruw staal van ïond 3% miljoen ton. Wanneer men daarmee vergelijkt het cijfer van 2,45 miljoen ton ruwstaal- produktiecapaciteit, dan ziet men Een eerste groep militairen van het Kongolese leger, bestaande uit huurtroepen en Katangaan- se gendarmes, is woensdag uit Kindoe op weg gegaan naar Stanleystad, het bolwerk van de Kongolese opstandelingen waar VRIJDAG 20 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.55 2.04 Temeuzen 2.30 2.39 Hansweert 3.10 3.19 Walsoorden 3.20 3.29 ZATERDAG 21 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 2.33 2.48 Terneuzen 3.08 3.23 Hansweert 3.48 4.03 Walsoorden 3.58 4.13 nov. 20 8.08 16.43 17.28 8.58 21 8.10 16.42 18.13 10.23 22 8.11 16.40 19.12 11.37 23 8.13 16.39 20.24 12.35 24 8-15 16.38 21.44 13.18 25 8.16 16.37 23.05 13.49 vele blanken als gijzelaar wor den vastgehouden. Binnen een kort tijdsverloop zullen 3000 Kongolese soldaten voor de aanval op het bolwerk naar de omgeving van de stad worden overgebracht. Onderhandelingen Opstandelingenleider Chris- tophe Gbenye heeft in antwoord op een nota van de Amerikaan se ambassadeur in Leopoldstad laten weten, dat hij met de Ame rikaanse regering wil onderhan delen. De opstandelingen houden 59 Amerikanen als „krijsgevan genen" vast. De Amerikaanse regering heeft Gbenye een waar schuwing gezonden dat zij de opstandelingenleiders verant woordelijk stelt voor het lot van deze Amerikanen, onder wie de zendeling Carlson. Deze is door de opstandelingen ter dood ver oordeeld. Zij beschuldigen de Amerikaanse regering ervan met vliegtuigen en troepen dè cen trale regering in haar strijd te gen Gbenye te steunen. In zijn antwoord aan de am bassadeur zei Gbenye, dat Carl son door een militaire rechtbank was veroordeeld en dat het von nis tijdens een grote bijeen' mst was goedgekeurd. „Niet.emin heeft de regering-Stanleystad besloten de executie uit te stel len in afwachting van het resul taat van de onderhandelingen", aldus de opstandelingenleider. De „Prawda" heeft er don derdag voor gewaarschuwd, dat zij die gekant zijn tegen vreed zame coëxistentie, in de steek gelaten kunnen worden door de arbeidersmassa. In Moskou meent men dat deze Waarschu wing gericht is tot de Chinezen, haar toch niet wilde trouwen, nen concluderen dat de Rus sische en Chinese leiders, die de vorige week in Moskou overleg hebben gepleegd, er niet in ge slaagd zijn de ideologische kloof tugsen Moskou en Peking nau wer te maken. De „Prawda" sprak ook vol lof over de „klassenstrijd" in de kapitalistische landen. De Chi nezen hebben in de afgelopen jaren de betekenis van de klas senstrijd in de westelijke landen niet zo hoog aangeslagen. Bijdrage V. N.-macht Nederland heeft besloten een vrijwillige bijdrage van 118.000 dollar te leveren ter bestrijding van de kosten tot het handhaven van het V. N.-politieleger op Cyprus, aldus is door de V. N. woensdag bekendgemaakt. Amerikaanse zakenlieden in Kremlin ontvangen De 92 Amerikaanse zaken lieden die op „verkennings"be- zoek zijn in Moskou, zijn don derdagmorgen in het Kremlin hartelijk ontvangen door Sow- jet-premier Kosygin. Op de bij eenkomst waren ook aanwezig de Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromiko en functionarissen van het Russi sche ministerie voor de buiten landse handel. In een korte toespraak merkte Kosygin op, dat nog nimmer zo'n grote groep vertegenwoor digers van de Amerikaanse zakenwereld de Sowjet-Unie heeft bezocht. Hij zei te hopen, dat zij alles te weten kunnen komen wat voor hen van be lang is. Het bezoek tekent de belangstelling in de Ver. Staten voor de handel tussen beide landen, zo zei hij. Daarna kre gen de Amerikanen de gelegen heid vragen te stellen. Op de foto spreekt premier Kosygin zijn gasten toe, Rechts achter de tafel de tolk, die Chroesjtsjov altijd vergezelde. PRINSES BEATRIX NAAR PARIJS Prinses Beatrix is donderdag avond in gezelschap van twee vriendinnen voor een privébe- zoek naar Parijs vertrokken van de vliegbasis Soesterberg, zo heeft de R.V.D. meegedeeld. Prinses Beatrix komt a.s. maandag in Nederland terug. hier een „ruime jas" die bepa lend is voor het feit. dat het ein de van een ontwikkelingsfase bijna steeds weer de grondslag is voor de volgende. PRODUCTIVITEIT De ruime jas zal het mogelijk maken meer en ook wel andere eindwalserijen toe te voegen aan de fabriek, die thans in gebruik wordt genomen. Spreker noemde het steeds groter worden van de produktie-eenheden typerend voor de ontwikkelingstechniek in dit vak. Een zesde hoogoven zal bijvoorbeeld weer groter zijn dan de nummers 4 en 5. De nadruk legde ir. Van Del den op de noodzaak een goed en goedkoop produkt te maken, want de concurrentie is scherp. Goed van kwaliteit en laag in kostprijs zijn de hoofdvoorwaar den voor het beschermen van de continuïteit der onderneming. In een bedrijf dient elkeen het zich tot een plicht te rekenen de pro- duktiviteit van arbeid, materiaal eij kapitaal te verbeteren. Dit zei ir. W. H. Kruyff, voor zitter van de raad van commis sarissen van de Hoogovens en Staalfabrieken gisteren ter ge legenheid van de officiële ope ning van de nieuwe kaliber- walserijen. De plechtigheid vond plaats in aanwezigheid van koningin Juliana en prins Bern- hard. Tot de aanwezigen behoor den voorts de heer Linthorst Homan, lid van de hoge autori teit van de Europese gemeen schap voor kolen en staal, de burgemeesters van de drie IJmond-gemeenten en talrijke vertegenwoordigers van over heidsinstanties. (Zie verder pag, 5) Na heftige tonelen heeft don derdag de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers met 148 tegen vijf stemmen en vier ont houdingen 'n wetsontwerp goed gekeurd, waarbij de verjaring van bij verstek uitgesproken doodstraffen wegens oorlogsmis daden wordt verlengd van 20 tot 30 jaar. Het wetsontwerp dat nog moet worden goedgekeurd door de se naat, beoogt de terugkeer te voorkomen van oorlogsmisdadi gers als dè rexistenieidei' Leon Degreile, die na de oorlog een heenkomen zocht in Spanje en daar nog steeds verblijft. De tegenstemmers waren de afgevaardigden van de Vlaamse volksunie, die algehele amnes tie eisen en daardoor heftig door socialistische en liberale kamer leden werden aangevallen. De vier communistische kamerleden onthielden zich van stemming omdat zij de maatregel niet ver genoeg vinden gaan. TUMULT Tot drie keer moest het debat worden onderbroken voor het tumult dat ontstond door pro- nazistische uitroepen van de pu blieke tribune. Een vrouw en twee mannen werden uit de zaal verwijderd, nadat zij hadden uitgeroepen: „Degreile komt terug voor de grote schoonmaak", „Daagt hem voor de Belgische rechter als u durft" en „Leve Degreile". Een andere kreet om Degrei le in staat te stellen zich te ver dedigen wekte in het bijzonder de woede op van kamervoorzit ter A. van Acker. ,;De bij ver stek veroordeelden hebben 20 jaar de kans gehad zich te ver dedigen", riep hij uit. „Zij die door hun daden zijn gestorven, hebben die kans nooit gekregen". Een luid applaus uit de kamer volgde op deze woorden. VERZACHT Het wetsontwerp van de mi nister van justitie, P. Vermey- len, kon eerst de goedkeuring verkrijgen van de Vlaamse leden van de christelijke volkspartij, nadat hij daarin voor een cate gorie „minder zware" gevallen Het christelijk nationaal vakverbond is van mening dat de werk nemer een nauwere band niet de onderneming moet hebben dan een loutere contractsverhouding. De werknemer behoort deelgenoot, iid te zijn van de onderneming. Dit is het centrale thema waaromheen de verbondsraad van het C.N.V. zijn standpunt ten aanzien van de problema tiek rond de struktuur en rechts vorm van de onderneming heeft opgebouwd. Wanneer men .wil dat de werk nemer meer dan een contracts verhouding tot de onderneming heeft, moet dit verlangen ook tot uitdrukking komen in de wette lijke struktuur van de onder neming, aldus het C.N.V. Het verbond meent dat „in aansluiting op de in Nederland groeiende praktijk" de positie van de raad van commissarissen versterkt behoort te worden te genover de aandeelhouders en dat ook de werknemers het recht behoren te hebben commissaris sen aan te wijzen. Naar het oordeel van het ver bond zou de wettelijke regeling in overeenstemming met de wer kelijkheid moeten worden ge bracht door een bepaling, waar in tot uitdrukking komt dat de taak van de commissarissen is de algemene belangenbeharti ging van de vennootschap door het geven van advies en bijstand en het houden van toezicht. Hieruit volgt, dat de raad van commissarissen en dus niet de vergadering van aandeelhouders de ledén van de directie benoemt en de jaarstukken vaststelt. De bevoegdheden van de on dernemingsraad zullen naar het de mogelijkheid van gratie had opgenomen. Naar hij mededeel de zijn er na de oorlog 1338 dood straffen bij verstek uitgespro ken. Ongeveer 50 gevallen moe ten als „zeer zwaar" worden be schouwd. Voor deze gevallen is elke gratie uitgesloten. Voor on geveer 800 gevallen zou een mo gelij kjieid van gratie in overwe ging kunnen worden genomen, terwijl voor iets minder dan 500 veroordeelden een onderzoek zou worden ingesteld om na te gaan,, of teruggave va.i de Belgische nationaliteit mogelijk is. Voor waarde is dat zij een gratiever zoek indienen. (Adv.) HJBTFB W» fc. ZACHT WEER Ons land bevindt zich reeds twee dagen aan de rand van een hoggdrukcentrum boven zuid west-Frankrijk. In verband hier mee is het betrekkelijk rustig weer. Zwakke tot matige wes telijke tot zuidwestelijke winden voeren aanhoudend zachte lucht aan, waarin de temperaturen maximumwaarden van 10 tot 12 graden bereiken. In de zachte lucht komt veel bewolking voor, maar vooral in de noordelijke helft van 't land is er kans op enkele opklaringen. In het zuiden kan een frontale zone nog enige lichte regen of motregen brengen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Aanhoudend zacht Vrij veel bewolking, maar ook lokale opklaringen, vooral in de noordelijke helft van het land, en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. Aanhoudend zacht. oordeel van het verbond vooral op het terrein van de economi sche medezeggenschap moeten worden uitgebreid. Tot de be voegdheden van de onderne mingsraden zouden volgens het C.N.V. moeten behoren onder werpen als: het economisch be leid in het algemeen; de hoofd lijnen van personeelsbeleid; toe passing van nieuwe werk- en produktiemethoden; uitbreiding van kapitaal; behandeling van jaarstukken; vervreemding; fu sering en stopzetting van het bedrijf; wijziging van de statu ten; ontbinding van de vennoot schap, enz. Aan het medespelen door de werknemers zal door de werk gever inhoud moeten worden gegeven. Een waarborg daarvoor is te vinden in de mogelijkheid van het recht van enquête en van het instellen van beroep, al dus het C.N.V.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1