Begroting van Binnenlandse Zaken Uit de opstellen van arles Zij deden mijn was waar ik bij stond „CORRUPTIE EH WAARDIGHEID DE LEEUW VAN BASHRA Publiekrechtelijke veilplicht eindigt 1 s< DC-8 terug op drie motoren Vakantiespreiding 7 WEEDE KAMER Rijdt veilig met melk Donderdag 19 nov. 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 2 besprak aog enige aspecten vao SS%,hM/I.»nam3«n° Sh'Sw'lfvooSS ™„ïï„e De verjarings termijn voor de oorlogs misdadigers „Rflet vader praten" Amerikanen gewond bij bomaanslag De „Olympic Splendour" in moeilijkheden Boze reacties Wrak van Starfighter gevonden Voordat een vraag van orde van de heer Scheps (Arb.) in de Tweede Kamer ter sprake kwam of het wel zinvol was na de brief over de Bijlmermeerkwestie de begroting van binnenlandse zaken te behandelen, lag reeds een amendement op tafel. Met dit amendement wilde de heer Franssen (Arb.) de gewone dienst van de begroting van het gemeentefonds verhogen van 2.324.261.700 (bij wijziging voorgesteld door de minister) nogmaals verhogen tot ƒ2.359.161.700 en het bedrag van de algemene uitkering verhogen tot 1.913.400.000 (voorstel be groting; ƒ1.878.500.000), dit in verband met 'de z.i. precaire fi nanciële situatie van de gemeen ten. POSITIEVE HOUDING De heer Scheps voegde later aan zijn vraag de mededeling toe, dat niet over de begroting kan worden gestemd, voordat de Bijlmermeerkwestie is geregeld. De voorzitter vond, dat niet kan worden gestemd, omdat het hoofdstuk „civiele verdediging" nog niet'ia-behandeling zou kun nen koxtfëiï." De heer Schmelzer OK. V. P.) zag geen enkel bezwaar tegen be handeling van de begroting, om dat het bij brief meegedeelde voornemen-Toxopeus een ver betering is van het amendement- Scheps. Hij vond dat de minister een positieve houding inneemt. De heren Smallenbroek (A. R.) en Beernink (C. H. U.) steunden dit standpunt. Zij hoopten met de heer Schmelzer op twee nieu we wetsontwerpen, een voor Weesperkarspel (Bijlmer) en Ouder-Amstel en een voor de Gooise gemeenten. RUMOER De heer Geertsema (V. V. D.) veroorzaakte nogal wat rumoer door te verklaren, dat het voor kennisgeving aannemen van een brief z.i. goedkeuring betekent. De voorzitter, de heer Van Thiel, wees er op dat de televisie-nota Veldkamp—Scholten in 1963 ook voor kennisgeving werd aangeno men. De heren Lankhorst (P. S. P.) en Bakker (C. P. N.) steunden het standpunt-Scheps. De heer Bakker beschuldigde de K. V. P. van staatkundige acrobatiek door eerst de motie-Scheps met een deel der fractie te steunen en nu de minister met de hele fractie. ,,De K. V. P. is er lekker uitge sprongen en de minister kreeg nog een schop na." „We stonden tien minuten ademloos voordat we het snap ten," zo riep de heer Bakker ho nend. Hij kreeg geen weerwoord, ofschoon zijn opmerking „Am sterdam vaut bien un ministre" een schaterlach ontlokte. BULDERLACH De heer Franssen (Arb.) zorg de voor nieuwe pret toen hij ver klaarde ,.de mij toegemeten meid niet te willen benutten". De rest ging in een bulderlach der afge vaardigden verloren. Later werd duidelijk dat hij de hem toege meten tijd niet wilde benutten aan bespreking van het agglo- meratiebeleid. Spreker had felle kritiek op de financiële ruimte voor de gemeenten. Hij vond 's ministers beleid beneden peil. Daarom diende hij het reeds ge noemde amendement in om de gemeenten meer armslag te ge ven. Zijn partijgenoot Engelsman verzette zich tegen de in de nota over het centraal overleg ambte narenzaken ontvouwde beleids- beeld. Hij wilde hiervoor een on afhankelijk, dus geen ambtelijk ;ocretariaat en evenmin een mi- ister aan het hoofd van de rege- '.ngsdelegatie. Spreker diende oorts een motie in, waarin om oelating op vrijwillige basis van 'pensioneerde ambtenaren tot .■en wettelijke ziektekost^lU'Cge- ling wordt- gaaaagd. - De heer Beernink (C. H. U.) de gemeentefinanciën en het zou een dergelijke regeling ook op prijs stellen. Ook hij wenste een onafhankelijk secretariaat voor het georganiseerd overleg ambtenarenzaken. Hij drong aan op matiging in de gemeenteclas sificatie, verhoging van de uit keringen en geen plafond voor leningen ten behoeve van aard- gasombouw. De heer Bruggeman (P. S. P.) wilde zich aangaande de Bijlmer meer niet vastleggen op een ter mijn van tien jaar en toevoeging nadien aan Diemen. De rest van 's ministers plannen te dien aan zien sprak hem aan. Deze spre ker drong aan op kiesrecht voor militairen, die op 18-jarige leef tijd in dienst zijn en voorts een districtenstelsel voor parlements verkiezingen. RAMPZALIG De heer Jongeling (P. G. V.) vreesde, dat de aangekondigde „proeve van een grondwet" te veel zal worden overgelaten aan de wetgever. Hij wilde geen cor poratieve gedachte in de grond wet maar wel de verklaring, dat God het plechtanker van de na tie is en niet de grondwet zelve, zoals de liberalen willen. De heer Bakker (C. P. N.) zag geen reden voor wijziging van de grondwet. Wijziging van het kiesstelsel zou afbreuk doen aan het democratische stelsel. Ook hij drong aan op verhoging van uit keringen aan de gemeenten. De financiële toestand der gemeen ten vond hij rampzalig. De heer Abma (S. G. P.) on derschreef het standpunt van de lieer Jongeling. Hij drong aan op het vormen van een krachti ger politie-apparaat. Een nieuwe bioscoopwet moet z.i. strenge keuringseisen, ook op gemeente lijk niveau, kennen. De heer Koekoek (B. P.) wens te afschaffing van de gemeente classificatie. De B. V. P. mag niet worden uitgebreid, maar dient z.i. te worden opgeheven. De heer Abering (K. V. P.) hoopte dat het gemeentefonds voor 1966 hogere cijfers zal lat.en zien. Hij vroeg of de woning bouw in de Bijlmermeer door de strubbelingen rond de wet ver traging zal ondervinden. De heer Weijters (K. V. P.) wenste voor het centrale ambte- narenoverleg zodanige toezeg gingen, dat de ingediende motie- Engelsman overbodig zal wor den. De heer Corver (V. V. D.) er kende wel de financiële moeilijk heden van de gemeenten, maar wenste daartegenover, dat de ge meenten groter verantwoorde lijkheidszin zouden tonen. Daar aan schort het nog wel eens. GEPENSIONEERDEN De heer Smallenbroek (A. R.) vroeg de minister nog eens dui delijk te verklaren, dat hij het kabinet in de Bülmermeerkwes- tie achter zich heeft staan. Hij noemde de gemeentelijke financiële positie uiterst moeilijk. Hij vroeg zich af, of het voe dingspercentage van het ge meentefonds wel op deugdelijke gronden berust. Het accres van de gemeentelijke uitgaven is van andere aard. Hij wenste ophef fing van het leningplafond ten behoeve van aardgas-investerin gen. Spreker wilde spoedige af schaffing van de gemeenteclassi ficatie. Betreffende de ziekte- kostenvergoeding voor gepen sioneerde ambtenaren confor meerde hij zich aan het stand punt van de heer Weijters. De heer Geertsema (V. V. D.) zei dat de prioriteit van de wo ningbouw ook tot uiting zal moe ten komen bij de hantering van het leningplafond. De gemeen ten mogen niet worden geremd in hun plannen tot aankoop en bouwrijp maken van grond voor de woningbouw, zo zei hij. DE BETALINGSBALANS Minister Witteveen (financiën) leningplafond. Een zekere spanning tussen behoeften en beschikbare midde len behoort te bestaan, zo vond hij. Spreker hoopt in de naaste toekomst een duidelijker beeld van de gemeentefinanciën te kunnen scheppen. De regering heeft over 1965 'n groter accrès van de gemeenten gegeven dan de eigen vier pro cent, namelijk 29,6 miljoen voor prijsstijgingen en 16 miljoen daarboven. De gemeenten zullen bij het zoeken naar evenwicht in de betalingsbalans ook moeten helpen. Het wees daarom het amende- ment-Franssen van de hand. Dit wil de uitkering aan de gemeen ten nogmaals met 34,9 miljoen verhogen boven de gevoteerde ƒ1.878.500.000. De middelen er toe kon minister Witteveen niet •beschikbaar stellen. Voor het doen van een enkele categorie van kapitaalsuitgaven kan de minister het leningpla fond niet doorbreken, voor wo ningbouw noch v«or aardgas. Het is regeringsverantwoorde- ZESTIEN HELDEN ONDERSCHEIDEN De zestien helden, die in febru ari van het vorige jaar bij een ernstige scheepsramp met le vensgevaar 32 personen uit het ijskoude en met brandende olie overdekte water van de Wester- schelde redden, zijn dinsdag in Scheveningen gehuldigdde voorzitter van het Carnegie- heldenfonds, mr. J. Klaasesz, mocht hen de hoogste onder scheiding welke het fonds kent, de medaille, overhandigen. Na afloop van de plechtigheid poseerde mr. Klaasesz met de zestien mannen voor het pier- restaurant. (Adv.) Met een uitgeschakelde linker- binnenmotor is woensdagoch tend omstreeks half twaalf een juist opgestegen DC8 van de K.L.M. met 23 passagiers aan boord, vliegend op drie motoren, naar Schiphol teruggekeerd. Het was de PH—DCN „Albert Schweitzer" die voor de Viasa de lijnvlucht VA/739 via Parijs en Madrid naar Caracas moest uitvoeren. Kort na de start ont dekte de gezagvoerder boven Rotterdam, dat de oliedruk van de betreffende motor niet nor maal was. Teneinde de motor te sparen zette hij deze af. Hij keerde meteen terug naar Schip hol. De passagiers stapten daar over in een andere DC8 van de K.L.M. en vertrokken voor de tweede maal. De vertraging bedroeg ongeveer 2V2 uur. Onlangs deed een Sunil was-team de was voor mevrouw M. L. Boot, Laageinde 105 te Waalwijk. "Wer kelijk, mijn was is witter geworden", zei ze. "Nu begrijp ik wat ze be doelen als ze zeggen: Sunil geeft het hoogste wit". ren dat in de hogere klasse ge brek aan intellect zou zijn, dan zal waardigheid en het klasse- lijkheid het plafond verantwoord Mist, gladheid, duisternis. En. bewustzijn haar altijd nog vrij „Wanneer men de staatszaken in hoofdzaak aan de hogere klas sen toevertrouwt, is het land tenminste gevrijwaard tegen be paalde soorten kwaad die kun nen ontstaan uit corruptie in de lagere klassen van de gemeen schap", aldus volgens „Der Stern" de Engelse kroonprins Charles in een van zijn opstellen. „Zelfs wanneer het zou gebeu- te stellen. Spreker wees op ver- soms ajje jrje tegelijk. Man waren tegen ernstige corruptie vergeleken bij een voorgaande Melk houdt fit, spitst Ogen en jan(i op het 00g», periode. Het plafond voor Rot- oren, verhoogt concentratie' en De opvatting dat een democra- terdam is nog veel meer ver- reactievermogen. Drink een glas tisch land altijd de regering nameliik van. 144 tot extra thuis of onderweg. Dat is krijgt die het verdient, wordt 2d0 miljoen. De ïnvesterings- yerstandiff veiliüennoslekkeróók cl°or de prins gesteund. Pers en plannen van Rotterdam zijn ech- S> 2 2 rac]^0 zep;s aj zyn z;j dikwijls ter tot ƒ500 miljoen gestegen. Vraag per briefkaart aan het Nederlands „ndriricrorio- brutaal''' bescher- Er zijn veel projecten tegelijk fZuivelbureau, postbus 4530 Rijswijk de belangen van het publiek aangepakt, waardoor het pro- (Z.H) het zelfklevende M-embleem ziin regering door te zeg. bleem van het plafond pijnlijk (7x8 cm) voor de achterruit van uw 1 er gebeurt alduc de wordt gevoeld. auto. Dan steunt u de nuttige aktie 0 Ook daar zal dus beperking „Rijdt veilig met melk". p nodig zijn. ZIEKTEVERZEKERING De heer Franssen zei de finan ciële verhouding tussen rijk en gemeenten gebrekkig te vinden. Bovendien missen de gemeenten nog het eigen belastinggebied en uitkeringen uit een wegenfonds. De heer Blom (Arb.) verklaar de namens zijn fractiegenoot En gelsman diens motie te hand haven. De heer Weijters (K. V. P.) drong er bij minister Toxopeus op aan de heren Blom en En gelsman te vragen hun motie in te trekken. Dit laatste deed de bewinds man niet. De beslissing over de ziektekostenverzekering voor ge pensioneerde ambtenaren is nog niet gevallen en hjj wilde daarop ook niet vooruitlopen. Minister Witteveen zegde een nader onderzoek naar prioriteiten van rijk en gemeenten toe. - De stemmingen werden tot vol gende week dinsdag aangehou den. De Israëlische regering heeft woensdag uiting gegeven aan haar diepe teleurstelling over het besluit van de Westduitse rege ring om de verjaringstermijn voor nazi-oorlogsmisdaden niet te verlengen. Er is besloten deze zaak naar een commissie te ver wijzen om schikkingen voor de geëigende stappen te treffen. „Naar onze mening zou de Westduitse regering gevoel voor historische rechtvaardigheid heb ben getoond als zij onderscheid had gemaakt tussen het gebied van algemene rechtspraak en de speciale rekening welke de mens heid de nazi-misdadigers moet presenteren", aldus vice-premier Abba Eban van Israël. Het is „hoogst betreurens waardig" dat het particuliere werk van een schooljongen op deze manier is gepubliceerd, zo verklaarde een woordvoerder van Bij een bomontploffing in een vol cafetaria op Saigons burger vliegveld Tan Son Nhoe zijn woensdag zes Amerikanen ern stig en 12 licht gewond, zo heeft 'n Amerikaanse militaire woord voerder meegedeeld. Men ver moedt, dat het hier een tijdbom betrof van naar schatting zeven kilo. Twaalf van de getroffen Amerikanen maken deel uit van de luchtmacht en drie van het leger, terwijl de drie andere burgers zijn. het Buckingham-paleis in Lon den woensdag naar aanleiding van de publikatie van de opstel len van prins Charles in „Der Stern". De passages over corruptie zouden niet de eigen zienswijze van de prins vertegenwoordigen. Hij zou er slechts een opgedra gen taak mee hebben volbracht, namelijk een samenvatting van de gedachten van de Engelse historicus William Lecky, vervat in een boek over de politieke ge schiedenis van Engeland in de 19e eeuw, aldus de woordvoer der. De Britse pers, die zich anders niet waagt aan bijzonderheden van deze aard, heeft de publika tie in „Der Stern" aangegrepen De 20.595 b.r.t. metende Libe riaanse tanker „Olympic Splen dour" is op 15 november j.l. op 14 mijl noord van Ras Tanura (Perzische Golf) aan de grond gelopen. De tanker is geladen met ongeveer 30.000 ton ruwe olie. De sleepboten „Mississippi" van 4000 ipk. en „Tasmanzee" van 1650 ipk., beide van L. Smit en Co's internationale sleep dienst, die onmiddellijk van Ba- rein en Ras Tanura ter assisten tie uitvoeren, waren de volgende dag ter plaatse. De „Olympic Splendour" zit over de helft van haar lengte geboeid en ligt ongeveer vier voet uit haar vlot. De sleepboten die op basis van „Lloyd open form" zullen trach ten de tanker te bergen, hebben reeds enkele pogingen gedaan het schip vlot te trekken. Hoe wel er wel enige beweging in de „Olympic Splendour" is geko men, het schip zwaait reeds acht graden, is men er nog niet in geslaagd de tanker in diep wa ter te slepen. Indien nodig zal een deel van de landing olie in een andere tanker worden over gepompt. De bergingsoperatie wordt ge leid door de heer C. J. Rom Colthoff, bergingsinspecteur van L. Smit en Co., die per vliegtuig uit Nederland op de strandings plaats is gearriveerd. De „Olym pic Splendour" is het tweede Li beriaanse schip dat zich dezer dagen in moeilijkheden bevond en waarbij de hulp van L. Smit en Co. werd ingeroepen. om dit nu te doen. De linkse „Daily Mirror" prijst de prins zelfs en zegt dat hij „zeer demo cratische opvattingen" heeft. Vooral zijn mening over de pers is vooruitstrevender dan die van de hertog van Edinburgh „Prins Charles moet maar eens met zijn vader hierover praten", aldus het blad. 24. Terwijl hij achter de oude koopman aanliep, vroeg Aram zich verwonderd af wat het kostbaar ste bezit van de Leeuw van Bashra eigenlijk kon zijn. Blijk baar hield deze vraag Agua ook bezig, want de „hagedis" schuifel de nog sneller dan gewoonlijk achter zijn meester aan. Zo liepen ze door een smalle gang, tot Scor- l'a eifljisJijk voflr gen deur bleef staan. „Ge zult uw ogen uitkijken, mijn zwaardvechtende vriend," giechelde hij, een sleutel uit z'n zak halend en de deur openend. „Zie hier, het kostbare kleinnood van de Leeuw Aram stond een ogenblik ver stomd. Wat hij ook verwacht mocht hebben, liet was zeker niet dit buitengewoon mooie, Oosters geklede meisje, dat hem .vanaf, de divan waarop ze zat een woeden de blik toewierp. Zijn bruid," beëindigde Scorra zjjn zin. Aram maakte een machteloos armgebaar. Hoezeer ook door een leven van avontuur voorbereid om het meest onverwachte koelbloe dig onder het oog te zien, was dit meer dan hij zo snel verwerken kon. ..Ehmiin meester bedoelt te zeggen of het werkelijk uw op dracht kan zijn dat hij dit meisje dwars door het meest onveilige ge bied ter aarde naar onze doods vijand moet brengen," prevelde Agua, z'n vinger langs z'n neus leggend. „Persoonlijk waag ik het daar aan toe te voegen dat het mij een onderneming lijkt, 'die geheel eigen risico's met zich mede- brengt......'« De publiekrechtelijke veilplicht, waarbij telers van groenten en fruit verplicht zijn hun prothilt- ten via veilingen af te. zetten, verdwijnt 1 januari 1966- Voor 1965 zal een overgangs regeling gelden. De minister van landbouw en visserij, mr B. V/. Biesheuvel, heeft hiertoe beslo ten. Hij heeft zijn goedkeuring onthouden aan een verordening van 't produktschao voor groen ten en fruit, die diende om de tuinbouwafzetverordening van dit produkt, waarin de publiek rechtelijke veilplicht is neerge legd, andermaal met twee jaar, dus tot begin 1967, te verlengen. Al jarenlang is het centraal bureau van de tuinbouwveilingen van mening, dat de publiekrech telijke veilplicht overbodig is. Het was van oordeel dat deze veilplicht door verschillende uit zonderingsregelingen van het produktschap al lang was uitge hold. Om de twee jaar, als in het bestuur van het produktschap de verlenging van de tuinbouw afzetverordening aan de orde was kwamen de vertegenwoordigers van het centraal bureau met deze opvatting naar voren. Andere groeperingen wilden nog niet van de publiekrechte lijke veilplicht af en onlangs werd opnieuw tot verlenging be sloten. Dat heeft geleid tot en kele boze reacties in land- en tuinbouwvakpers, waarbij zelfs de waag werd gesteld, of hand having van het produktschap voor groenten en fruit nog wel zin heeft. De minister heeft nu het besluit van het produktschap ongedaan gemaakt. Na intensief zoeken door een heden van de drie Noorse krijgs machtonderdelen is woensdag morgen op 30 km zuidoostelijk van Kristiansund het wrak ge vonden van de Nederlandse Starfighter, die dinsdag is ver ongelukt. Dit heeft de lucht machtvoorlichtingsdienst telefo nisch vernomen uit Noorwegen, waar een Nederlandse commis sie van onderzoek, bestaande uit zeven personen, op de plaats van het ongeluk is aangekomen. Zoals gemeld werd tot dusver verondersteld dat het toestel, na dat de piloot, majoor Heitmeijer, bewusteloos was geraakt, in zee was gestort. In Noorwegen werd de veronderstelling uitgesproken, dat het toestel ook boven land moest hebben gevlogen. Het wrak ligt in een scheren- gebied op 150 a 200 meter hoog te. Het Nederlandse team, waar mee door de luchtmachtattaché in Oslo rechtstreeks contact wordt onderhouden, is met een Noors watervliegtuig naar dat gebied vertrokken. Naar de mening van staats secretaris Grosheide (O., K. en W.) zijn aan de invoering van vakantiespreiding ernstige be zwaren verbonden. Wel dient de regering te streven naar een ver schuiving van de schoolvakan ties. De staatssecretaris deelde dit mee in de vergadering van de vaste commissie voor onder wijs uit de tweede kamer. Hij zei te overwegen of het begin van het schooljaar met enkele weken kan worden vervroegd. De eindexamens V.H.M.O. zullen in 1965 op 7 juli beëindigd moe ten zijn en in 1966 op 1 juli. (Adv.), 4

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3