PROVINCIAAL NIEUWS Geboeide man in kist op vliegveld bij Rome BI KOMEND OFFENSIEF TEGEN STANLEYSTAD Amerikaanse waarschuwing „Diplomatieke zending's naar Egypte ANTI-R.LM.-WET IS IN STRIJD MET HET VOLKENRECHT DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel Aardenburg Breskens St. Jansteen Oostburg Sas van Gent Sluiskil Sluis dé surprise... gezond, lekker! IJzendijke Waarschuwing Betogingen E$e blanke gevangenen 20000 gijzelaars Vier buitenlandse rechtsgeleerden Eenstemmig Pagina 2 Donderdag 19 nov. 1964 Beroep aangenomen Ds. G. Cazemier te Spijkenisse, een zoon van de vroegere Ter- neuzense predikant dr. L. J. Cazemier, heeft het beroep naar Groningen aangenomen, waar hem de zorg voor een nieuwe hervormde wijkgemeente zal worden opgedragen. N. C. V. B. vergaderde I>e afdeling Terneuzen-Driewe- gen der N.C.V.B. kwam voor haar maandelijkse samenkomst bijeen in de kleuterschool te Driewegen. De presidente mevr. Buijze- v. d. Beukei opende deze avond door te laten zingen Gez. 136 vers 1, 2 en 5, waarna ze voorging in gebed. Gelezen werd Joh. 5 van vers 1 tot 18 en de meditatie hierop aansluitend: „Een eenzame". Na de pauze werd eerst het bondslied gezongen en de spreek ster, mevr. Van Dammeie Fe- ber van Breda, welkom geheten. Zij sprak over haar werk als moeder van het militair tehuis. Samen met baar man dOfct zij dit werk al 18 jaar. Voor vele van onze jongens zijn ze in alle op zichten vader en moeder ge weest. De presidente dankte mevr. Van Damme hartelijk voor haar interessante lezing. Nadat gezamenlijk nog waren gezongen de verzen 1 en 4 van Gezang 148 sloot de spreekster de bijeenkomst met dankgebed. Bejaardensociëteit De bejaardensociëteit „Onder de Toren" had gisteren een aan gename middag. De heer J. de Vries uit Terneuzen was er te gast met zijn projector, waar mee hij zijn mooie dia's over Zeeuws-Vlaanderen op het scherm bracht. De oudjes heb ben genoten van de oude streek verhalen, welke De Vries hierbij vertelde. Sinterklaas komt Sint Nicolaas doet zaterdag a.s. zijn intocht in Aardenburg. Omstreeks drie uur wordt hij met zijn knechten verwacht bij de Kaaipoort. Van daar gaat de tocht, begeleid door de Aarden- burgse fanfare, naar het ge meentehuis, waar het dagelijks bestuur hem zal ontvangen. Na de rondgang is er voor de jeugd een tractatie in de zaal van „De Roodè Leeuw". Geslaagd In Den Haag slaagde voor het diploma scheepswerktuigkundige V. D. de heer I. J. de Hulster te Breskens. „Vrederust" In „De Uitkomst" heeft de vereniging „Vrederust" afdeling Breskens een contactavond ge houden. Bij de opening las ds. Praas als voorzitter het Schriftgedeelte van de „Barmhartige Samari taan". De heer J. Schuitman, propa gandist, vertoonde een aantai kleurendia's over het werk van ae patiënten en de arbeid van het verplegend personeel. De zang vereniging „God is mijn lied verleende medewerking aan deze avond. Ds. Praas sprak een woord van dank tot de aanwezigen en in het bijzonder t°t de heer J- Schuit man. E. H. B. O.-cursus De E.H. B. O. afdeling Bres kens is gestart met een cursus, welke in de bejaardensociëteit wordt gegeven. Deze cursus staat onder leiding van dokter J. v. d. Maas te Breskens. Reeds 13 leden nemen aan de cursus deel. Turnvereniging In het „Casino" heeft de turn vereniging „D. I. O." haar jaar lijkse algemene vergadering ge houden. De voorzitter, de heer P. Oos terling, betreurde het dat er zo weinig belangstelling van de zijde der leden en ouders voor deze vergadering bestond. Uit het jaarverslag van de heer J. Boekhout bleek nog eens dui delijk'het belang van de turn vereniging. Met een groot aantal leden is deelgenomen aan de wedstrijden te Sas van Gent. Voor het komende jaar staan weer enkele aktiviteiten op het programma. Op 25 november zullen vaardigheidsproeven voor ouderen worden gehouden. De financiële positie is tamelijk slecht. Daarom heeft het bestuur gemeend de contributie te moe ten verhogen. De volgende be dragen zijn nu vastgesteld: van 612 jaar ƒ0,40 per week; 12— 16 jaar 0,50 per week en 16 jaar en ouder 0,75 per week. Mevr. G. v. d. HooftLucht- meijer werd benoemd tot pen- ningmeesteresse. De Visserijdagen Het bestuur van de stichting „Visserijdagen" heeft in zaal Pleijte een vergadering gehou den met de besturen van de buurtverenigingen. Het voor naamste doel was de mogelijk heden te bezien om de kas zo stevig mogelijk te maken om meer geld beschikbaar te stellen voor de praalwagen. Unaniem was men van mening dat de hui dige uitkeringen voor het maken van praalwagens gezien de stij gende kosten niet meer voldoen de zijn. Enkele aanwezigen brachten suggesties naar voren, zoals het houden van een loterij of bazar; het organiseren van meerdere winkelacties per jaar; aan de ge meente verhoging van de subsi die vragen en het inschakelen van bedrijven. Ook kwamen ter sprake de motieven der praalwagens. Men was van mening, dat het moge lijk moet zijn met andere dan vis- motieven aan de stoet deel te nemen, daar het ieder jaar het zelfde is voor de bezoekers. Tot slot vertoonde de heer J. Boekhout een film van de visse rijdagen 1964. Vlashangar uitgebrand Gisternamiddag omstreeks 6 uur brak brand uit in de grote vlashangar van het vlasbewer- kingsbedrijf van de heer E. Sa- man aan de Trompstraat. De werknemers hadden juist het bedrijf verlaten, toen de echt genote even de hangar binnen ging en een begin van brand ontdekte boven in een der vlas stapels, die aldaar waren opge slagen. Zij alarmeerde direct de brand weer van St. Jansteen, die in vijf minuten tijds onder leiding van M. Verschuren op de plaats van de brand aanwezig was. De brand had zich in de han gar, die ongeveer 30 m breed en 50 m lang is, zeer spoedig ver spreid, zodat aan blussen van het zeer brandbare materiaal niet meer te denken viel. Door de windrichting brandde eerst het achterste gedeelte van de hangar uit, dat na een uur geheel instortte. In de hangar was ongeveer een miljoen kg gerepeld strovlas op geslagen, waarin de heer S. han delt. Ook een aantal vlasbewer kingsmachines en een vracht wagen met aanhanger werden een prooi der vlammen. Gebouw en vlas waren ver zekerd op beurspolis. De schade wordt voorlopig geschat op een half miljoen gulden. Kringvergadering N. C. B. Tijdens de drukbezochte kring vergadering van de N. C. B. te Oostburg in hotel „De Eenhoorn" is gebleken dat het jaar 1964 in alle opzichten goed is geweest voor de landbouw. Het weer heeft het gehele jaar meegewerkt en het liet zich zelfs - aanzien dat de bietencam pagne droog zou worden afge werkt. Overigens kunnen de bie tenverbouwers tevreden zijn. want uit de rede van voorzitter C. van Bellegem bleek, dat hei suikergehalte uitermate hoog is. De goede oogst deed zelfs de vraag rijzen of in 1965 de uit zaai nog groter zou worden en of dit niet moet worden voor komen door het gemiddeld areaal van de laatste drie jaar te ver hogen met 10 procent. Men moet dit beschouwen als een zekere zelfbescherming, aldus de heer Van Bellegem. Dit zou echter kunnen leiden tot het aan ban den leggen van de bietenteler. De algemeen-voorzitter van de N. C. B., de heer J. Zeegers waarschuwde hiertegen. Hij ze; de uitzonderlijke oogst '64 niet als voorbeeld te stellen welke dan tot beperking van de inzaai in 1965 zou moeten leiden. Spre ker zei voorts dat de regering met de standsorganisatie al 20 jaar doktert aan de aardappel prijs zonder een afdoende op lossing te hebben gevonden. Om trent de contractteelt meende spreker dat deze nog steeds zal toenemen. De boer gaat hiertoe steeds meer over omdat hij zich tracht veilig te stellen, meer zekerheid voor zijn bestaan wenst en het risico niet meer aan durft of wil. De heer Zeegers, die als alge meen-voorzitter afscheid neemt wijdde in zijn speech nog een deel aan de Boerenpartij en het landbouwschap. Volgens hem is deze partij geen partij van boe ren. Hun sociaal fonds zal spoe dig leeg zijn nu zij in 4 proces sen zijn gewikkeld. Hij spoorde de leden aan hun bezwaren bij de juiste instanties naar voren te brengen. Hijzelf schaarde zich echter achter het schap en zag de noodzaak van eenheids-land bouworganisatie niet in. Lang stond spreker stil bij de wet vervreemding landbouw gronden. Hij is altijd voorstan der van deze wet geweest. Voor al in Zeeland zijn na de ophef fing de prijzen uit de hand ge lopen. De wet werd niet nage komen zodat het voortbestaan ook onrechtvaardig zou zijn ge weest. De animo om ongehoord hoge prijzen te betalen, is al veel verminderd. De rijkslandbouwconsulent, ir. L. de Wit uit Axel, sprak over de gevaren bij het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen. Op 17 december is er te Terneu zen een voorlichtingsdag, waar deskundigen de invloed van che mische bestrijdingsmiddelen op de flora, fauna en volksgezond heid zullen toelichten. Hierna werd officieel afscheid genomen van de algemeen-voor zitter J. Zeegers, die met pen sioen gaat. Namens de kring werd hem een geschenk aange boden. Het aanwezige G. S.- en Twee de Kamerlid de heer J. v. Don gen noemde de heer Zeegers een voorvechter voor de landbouw aan wie veel dank verschuldigd is. Intocht St. Nicolaas Sinterklaas zal ook dit jaar in Sas van Gent zijn intocht hou den. De Sint heeft hiervoor za terdag 21 november a.s. uitge zocht. Het comtié dat met de in tocht is belast, zal zorgen voor een waardige ontvangst. Ook dit jaar zullen er voor de kinderen tractaties zijn. Geslaagd Prinsenbal In de feestzaal van de glas fabriek vond het jaarlijkse prin senbal plaats. Ondanks de slech te weersomstandigheden was het aantal bezoekers ruim 600. De avond werd opgeluisterd door de Belgische zanger Louis Neefs en het Nederlandse zangeresje Im- ca Marina. Het Atlaskwartet zorgde voor de nodige muziek. Het eigenlijke doel van dit bal was de intocht van de prins kar naval 1965. Ook dit jaar viel de eer te beurt aan de heer Wim Remery die weer als prins No- zemius de honneurs zal waar nemen bij de komende karna- valsfeesten. Vergadering Jeugd Rode Kruis De afdeling Sluiskil van het Jeugd Rode Kruis kwam dinsdag avond in vergadering bijeen. Met vertegenwoordigers van de scho len en de jeugd-verenigingen werden de mogelijkheden bespro ken tot het uitvoeren van ver schillende activiteiten als b.v.: het samenstellen van plakboe ken, het msiken van legpuzzels en het verzamelen van z.g. waar deloos materiaal. De drie scholen zullen ook dit jaar weer deel nemen aan de jaarlijkse brief kaartenactie ter gelegenheid van Nieuwjaar. Binnen niet al te lange tijd zal worden overgegaan tot het plaatsen van een lectuur- huisje. Dit huisje dat zal worden geplaatst in de buurt van het postkantoor, zal de bevolking in de gelegenheid stellen een waar devolle bestemming te geven aan hun tijdschriften en boeken. Besloten werd begin januari 1965 opnieuw te vergaderen ten einde na te gaan hoe het werk in school- en jeugd-verenigings- verband loopt. Ruilbeurs postzegelclub De postzegelclub „Het Land van Cadzand" hield een extra- bijéenkomst met ruilbeurs in tAdv.) hotel „De Korenbeurs". Hiervoor bestond grote belangstelling. In de maand maart hoopt men een tentoonstelling te kunnen organiseren in de burgerzaal van het gemeentehuis te Oostburg ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der afdeling. Vergadering gemeenteraad Dinsdagavond kwam de raad van IJzendijke in voltallige zit ting bijeen. De voorzitter memoreerde het overlijden van de heer A. Dik- kenberg en bracht dank voor hetgeen de heer Dikkenberg in het be'ang voor de gemeenschap IJzendijke heeft gedaan. Hij deel de mede dat het gemeentebe stuur de overledene de laatste eer heeft bewezen. Het verheugde hem dat de heer J. Ch. Cornells weer aanwezig was na het ongeval dat hem was overkomen. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een uitkerings- en pensioenverordening voor de wethouders werd goedgekeurd. Aan de heer J. Pieters te IJzendijke werd grond verkocht voor woningbouw aan het doel Bastion voor 12,50 per m2. Op advies van de heer J. Ch. Cornelis wordt aan het complex bejaardenwoningen de naam „Walplein" gegeven. De heer Cornelis dankte de raad voor de attentie bij zijn ver blijf in het ziekenhuis. Vooral het bezoek van de gehele raad deed hem goed en accentueert de goe de verstandhouding. Als dank bood hij de raadsleden het jaar boek van de heemkundige kring aan. Haj oor Hoare, leider van de blanke vrijwilligers bij het Kon golese leger, heeft woensdag te Leopoldstad verklaard dat een heden van dit leger vandaag uit de stad Kindoe een grootscheeps offensief tegen Stanleystad, het voornaamste bolwerk van de op standelingen, zullen inzetten. „Deze aanval moet, gezien bet feit dat de rebellen zoveel gijze laars in handen hebben, goed worden georganiseerd en krach tig worden uitgevoerd en hij moet een feilloos verloop heb ben", aldus verklaarde de majoor tegenover verslaggevers voor zijn vertrek naar Kindoe. Het Kongolese leger heeft sinds de herovering van het bijna vijfhonderd kilometer ten zuiden van Stanleystad gelegen Kindoe militairen in deze plaats samen getrokken, terwijl er ook voor raden zijn aangevoerd. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade in Leopold stad heeft bevestigd dat de Ame rikaanse regering de „president" van de opstandelingen, Gbeneye, een waarschuwing heeft gezon den, dat zij de rebellenleiders verantwoordelijk stelt voor 't lot van dr Carlson, een door de op standelingen „ter dood veroor deelde Amerikaanse zendeling arts" en van zestig Amerikaanse burgers die zich in het door de rebellen beheerste gebied bevin den. De woordvoerder verklaarde dat de desbetreffende Ameri kaanse nota via Boejoemboera, de hoofdstad van Boeroendi, naar Stanleystad is gezonden en dat Gbenye de ontvangst ervan heeft bevestigd. Radio-Stanleystad heeft omge roepen dat een tienduizend ne gers dinsdag in deze plaats heb ben betoogd voor onverwijlde terechtstelling van dr Carlson. Volgens dit radiostation voer den de betogers spandoeken mee waarin stelling werd genomen tegen de „onderhandelingen over krijgsgevangenen met Washing ton". Er wordt ook in gezegd: „Wij zullen bij elke aanval, hoe gering ook, alle Amerikanen en Belgen doden, daar hun landge noten onze broeders doden". Radio Stanleystad heeft woens dag omgeroepen dat de opstan delingenleider Gbenye met de Amerikaanse consul in Stanley stad besprekingen voert over de Amerikaanse „krijgsgevange nen" aldus betrouwbare kringen in Leopoldstad. Deze onderhan delingen worden gevoerd in „een geest van volledig begrip". De indruk bestaat dat in hoofd zaak wordt gesproken over de missionaris Carlson, die zoals ge meld ter dood is veroordeeld. De Amerikaanse ambassade in Leo poldstad zei niet te weten wat Hoyt, de consul, met de rebellen bespreekt. Al drie maanden is elk contact met deze consul verbro ken. Hij heeft echter als consul het recht met de opstandelingen te onderhandelen. In Stanleystad zouden zich meer dan tweeduizend Europese „gijzelaars" bevinden, n.l. 800 Belgen, 800 Grieken, een hon derdtal Portugezen en Italianen en vijftig Fransen. De Canadese afgevaardigde Thompson, die naar Afrika was gegaan om te trachten de Euro peanen in Stanleystad te redden, is woensdag uit Addis Abeba naar Canada teruggekeerd. Vóór zijn vertrek verklaarde hij alleen van premier Kenyatta van Kenia de verzekering gekregen te heb ben dat de gijzelaars geen marte lingen zouden ondergaan. Van de opstandelingen zelf heeft hij geen rechtstreekse toezegging gekregen. Hij achtte zijn zending dan ook slechts gedeeltelijk ge slaagd. De man die dinsdagavond ge boeid en verdoofd in een kist op het vliegveld Fiumicino van Rome lag, Joseph Dahan, heeft de politie verteld dat hij Marok kaan van geboorte is, maar het Israëlisch staatsburgerschap be zit. Men vermoedt, dat hij bij contraspionage betrokken is ge weest. Hij is inmiddels onder zocht door een arts, volgens wie men hem morfine heeft toege diend. 'r Volgens de Italiaanse pers heeft Dahan zijn bevrijding te danken aan de vertraging van twee uur, die het toestel van de Jnited Arab Airlines had, dat hem als „diplomatieke zending" naar Kairo zou brengen. Dahan kwam bij kennis toen hij eigen lijk al op weg had moeten zijn naar „het ministerie van buiten landse zaken" in Egypte. Hij slaagde er in zich te bevrijden van de prop in zijn mond en be gon om hulp te roepen in ver schillende talen. De kist stond toen al bij het vliegtuig. Terwijl een douanebeambte de politie waarschuwde, protesteerden de twee Egyptische ambassade- secretarissen heftig, gewagend van diplomatieke onschendbaar heid en protesten bij de aller hoogste instanties. Toen de douanebeambten niet van plan bleken de kist in het vliegtuig te laten brengen, zeulden de twee diplomaten „hun" kist weer naar de bestelwagen waarmee ze uit Rome naar de luchthaven waren gekomen. Er ontstond een hand gemeen, waarna de Egyptenaren in allerijl wegreden met mede neming van de kist. De politie zette de achtervolging in en reed de wagen vlakbij de weg van Rome naar Ostia klem, maar de kist was verdwenen. Na lang aandringen gaven de diplomaten toe, dat ze deze enkele honder den meters terug in een bosje hadden gezet. Daar werd de kist geopend en kwam Dahan tevoor schijn. ■In Tel Aviv verklaarden Is raëlische autoriteiten woensdag morgen, dat de naam Dahan bij hen onbekend is. AMBASSADE FUNCTIONARISSEN GEARRESTEERD De Italiaanse politie heeft na een achtervolging per auto de twee functionarissen van de am bassade van de Arabische repu bliek gearresteerd. De politie deelde mee, dat de Marokkaan naar zijn zeggen maandag op de Via Veneto in Rome was ontvoerd. Een van de gearresteerden zou een secretaris van de Egyptische ambassade zijn. Dahan heeft tegenover de po litie verklaard dat hij maandag j.l. uit zijn woonplaats Napels naar Rome was vertrokken om daar van een man een grote som gelds te ontvangen. Volgens het Romeinse dagblad „II Messagero" is Dahan als tolk aan de Egyptische ambassade in Rome verbonden geweest. De functionarissen, beiden met de rang van ambassade secretaris, werden later vrijge laten. Van een van hen had Dahan een som geld moeten ont vangen. Dahan staat thans onder bescherming van de politie. Na een voorlopig onderzoek is de politie van mening dat de kist, die respectabele afmetingen heeft en van sterk materiaal is ge maakt, mogelijk veelvuldig voor ontvoeringen is gebruikt, hetgeen men onder meer uit bepaalde sporen concludeert. De kist (afmetingen; 1,3 meter bij 60 cm en 50 cm) bleek geheel voor haar bijzondere lading te zijn ingericht. Er stond een stoel in met speciale lederen voorzieningen voor het hoofd en de voeten. Het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken zal de zaak opnemen. UITGEWEZEN De Italiaanse regering heeft de twee secretarissen van de Egyp tische ambasade die betrokken waren bij de ontvoering van Dahan, uitgewezen. Zij moesten het land gisteren nog verlaten. Italië heeft een krachtig pro test ingediend bij de Egyptische ambassadeur, Ammed Naguib Masjin, die heeft verklaard het gebeurde te betreuren en daarin geen enkel aandeel te hebben gehad. Joseph Dahan, de „gevangene" in de kist, bezit volgens de politie van Napels een door het Marok kaanse consulaat in Damascus afgegeven paspoort. VERTROKKEN De twee secretarissen van de Egyptische ambassade in Rome, die door de Italiaanse regering werden uitgewezen na een mis lukte poging tot ontvoering van een Marokkaan, zijn woensdag avond met een vliegtuig van de Egyptische luchtvaartmaatschap pij naar Cairo vertrokken. Vóór zij aan boord gingen, werden zij gefouilleerd. Hun werd EGYPTISCH AMBASSADE PERSONEEL VERDACHT VAN ONTVOERING Twee functionarissen van de am bassade van de Ver. Arabische republiek zijn in Rome gearres teerd nadat ze hadden getracht de 30-jarige Marokkaan Joseph Dahan uit Italië te ontvoeren. In een verzegelde kist boden de beide Egyptenaren een „lading muziekinstrumenten" aan bij de douane van het Romeinse vlieg veld. Toen de douane geluiden uit de kist hoorde.,kW/ipn> en ruzie met de Egyptenar&n-kreeg-, waarschuwde hij de politie. Een patrouille wist de inmiddels ver trokken Egyptenaren te achter halen, brak de kist open en be vrijdde de Marokkaan. De politie van Rome heeft het vermoeden dat de kist vaker is gebruikt voor dergelijke doeleinden. De foto toont de kist. uitgeleide gedaan door vele func tionarissen van hun ambassade. Behalve journalisten en pers fotografen was er ook politie op het vliegveld. Volgens de politie van Tel Aviv is de man die bijna door twee Egyptische ambassadesecretaris sen werd ontvoerd en voorgaf Josef Dahan te heten, in werke lijkheid Mordeskai Ben Massoed Look, afkomstig van Petah, der tig kilometer ten noorden van Tel Aviv. Massoed Look kwam in 1961 in het toen nog door Egypte be stuurde gebied van Gaza en trad later in dienst van de Egyptische spionagedienst. Hij is getrouwd en heeft vier kinderen. In Israël heeft hij een omvangrijk strafre gister op zijn naam staan. Volgens de politie staat Look niet in verbinding met enigerlei Israëlische instelling. De anti-R. E. M.-wet is in strijd met het volkenrecht. Er is vol gens het volkenrecht geen rechtsvacuüm op het R. E. M.-eiland en de kuststaat is niet bevoegd tot dwangmaatregelen. Tot deze con clusies zijn vier buitenlandse volkenrechtdeskundigen gekomen in afzonderlijke op verzoek van de R. E. M. opgestelde rapporten, die inmiddels aan de regering en de volksvertegenwoordiging zijn aangeboden. Na de behandeling van het wetsontwerp door de Tweede Kamer heeft de R. E. M. adviezen gevraagd aan vier internationaal bekende volkenrechtsgeleerden, te weten: dr C. J. Colombos te Londen; prof. D. H. N. Johnson te Londen; prof. Charles Rous seau te Parijs en prof. sir Hum phrey Waldock te Oxford. De rechtsgeleerden kwamen o.m. tot de volgende conclusies: het betoog dat een rechtsvacuüm zou bestaan op een installatie ais het R. E. M.-eiland eigendom van een buitenlander wordt eenstemmig afgewezen, en ook dat de kuststaat met dwang maatregelen zou kunnen optre den tegen eigendom van buiten landers als het R. E. M.-eiland, tenzij het volkenrecht hiertoe uitdrukkelijk legimiteert. Dit ontbreekt hier geheel, zo stelden zij vast. De hoogleraren Rolin en De Pauw uit Brussel, die eerst waren geraadpleegd, kwamen tot de slotsom, dat de aanvanke lijke tekst van het wetsontwerp in strijd was met het volken recht. Nu na de wijzigingen, ge baseerd op het advies van de commissie-Frangois, komen dus vier andere buitenlandse volken rechtsgeleerden met internatio nale autoriteit tot dezelfde con clusies.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2