Stichting van de Arbeid kwam niet tot besluiten Minister Van Aartsen wil dubbeldekschepen op de Westerschelde Mutaties in Russische communistische partij WERKNEMERS VROEGEN 7% LOONSVERHOGING Overleg wordt woensdag 25 november voortgezet Onaanvaardbaar HET WEER S. E. R.-rapport Belastingwas niet aan de orde AMERIKAANSE PUZZEL-RAGE NU OOK IN NEDERLAND Parlementaire N.A.V.0. spreekt zich uit over kernmacht ■conferentie gemengde IN DE TOEKOMST VAST EN ZEKER VASTE OEVERVERBINDING ONDER OF BOVEN DE WESTERSCHELDE Europoort in 1970 in gebruik? Haven van Breskens Zeeawse mosselvisserij DONDERDAG 19 NOVEMBER 1964 20e Jaargang - No. 6314 MINIMUMLOON 110,- PER WEEK Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden Podgorny de tweede man Vietcong bezet dorp Antoeong Belgische oiroositie eist aftreden van regering Overeenkomst tussen Rusland en Amerika FranSsertag bij abonnement? Ternereen Dlrectenr-Hoofredacteur: I, van 3e Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.m. Woensdagmiddag is de Stichting van de Arbeid in vergadering bijeengeweest. De besprekingen hebben niet tot overeenstemming geleid. Woensdag a.s. komt het bestuur der stichting weer bijeen cn een mogelijk laatste vergadering is bepaald op maandag 30 november. Naar later werd medegedeeld hebben de werknemers hun voor stellen geconcretiseerd: verhoging in 1963 van de C. A. O.-lonen per bedrijfstak met maximaal zeven procent; een deel van dit maximum van zeven procent, bijv. 2 a 3 pro cent, per 1 januari 1965 als verplichte loonronde te geven; de overige verhoging te laten ingaan bij de herziening van de C. A. O.'s die voor vele ook op 1 januari a.s. valt; 9 vrijheid voor de besteding van een deel der gevraagde maxi male loonsverhoging. Bijzondere aandacht is gevraagd voor de verwerking van de huur- compensatie, afschaffing van gemeenteclassificatie, verhoging vakantietoeslag met twee tot zes procent, terwijl ook is gesproken over de verhoging van het minimum-inkomen tot 110,per week. De werknemers hebben voor 1965 afgezien van verdere voorstel len op het gebied van de arbeidstijdverkorting. Zij hebben grotere vrijheid over ondernemingsgewijze differen tiatie gevraagd. Er is voorts een voorbehoud gemaakt ten aanzien van de prijsontwikkeling die een gevolg kan zijn van maatregelen in het verband der E. E. G. De werknemers zouden dan een ge sprek met het kabinet daarover willen hebben. De werkgevers hebben het ma ximum van zeven procent onaan vaardbaar genoemd. Zij wilden wel verder gaan dan de drie pro cent die ze aanvankelijk hebben genoemd. Als gevolg van deze «ntwik- keling zal het nader beraad tus sen stichting en kabinet op za terdag a.s. geen doorgang kun nen vinden. Daarvoor in de VEEL BEWOLKING Bij IJsland arriveerde een zeer active depressie, die ook in de amgeving van Schotland flinke luohtdalingen veroorzaakt. Het frontensysteem van deze depres sie zal ons land in de komende 24 uur bereiken. Het veroorzaakt veel bewolking waaruit plaatse lijk regen of motregen valt. De middagtemperaturen zullen waar schijnlijk nog iets hoger worden wegens het binnenstromen van zachte en vochtige lucht met een zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zacht weer Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen of motregen. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Middagtempe raturen van 9 tot 13 graden. DONDERDAG 19 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.17 1.26 Terneuzen 1.52 2.01 Hansweert 2.32 2.41 Walsoorden 2.02 2.51 VRIJDAG 20 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.55 2.30 3.10 3.20 n.m. 2.04 2.39 3.19 3.29 nov. 19 8.06 16-44 16.55 7.30 20 8.08 16.43 17.28 8.58 21 8.10 16.42 18.13 10.23 22 8.11 16.40 19.12 11.37 23 8.13 16.39 20.24 12.35 24 8.15 16.38 21.44 13.18 25 8.16 16.37 23.05 13.49 plaats komt, vermoedelijk vol gende week, een gesprek tussen kabinet en werkgevers en werk nemers, niet als stichtingsbe stuur. Nadat de vergadering tegen vijf nur was beëindigd, volgden achter elkaar twee persconferen ties, een van de werknemers en een van de werkgevers, midden standers en landbouworganisa ties. De voorzitter van het overleg orgaan der drie vakcentrales, drs D. Roemers, was ook nu weer woordvoerder der werknemers. Hij maakte de voorstellen van de vakcentrales bekend. Ir J. Bosma trad op als woord voerder der werkgevers. De heer Bosma begon met te verklaren dat er geen overeenstemming was bereikt, maar dat kon ook niemand verwachten. De werkgevers hebben in het overleg gesteld dat, mits er over eenstemming zou worden bereikt in de stichting, zij wel wat ver der willen gaan dan hun voor stel van drie procent algemene loonronde van vorige week. Zij wensten verder geen ver ruiming van de ondernemings gewijze differentiatie. Tenslotte hebben de werkgevers gesteld dat de door de werknemers ter tafel gelegde zeven procent on aanvaardbaar zijn, gezien het S. E. R.-rapport en gehoord het standpunt van het kabinet van j.I. zaterdag, dat het onverkort zijn uitgangspunten voor het be leid handhaaft. De werkgevers hebben beraad in eigen kring gewenst geacht. In de vergadering van woens dagmiddag is het punt belasting- laging niet meer aan de orde ge weest: „Langzamerhand praten we niet meer over belastingver laging", aldug.de heer Bosma. De heer H. H- Wemmers, voor zitter van het verbond van pro testants-christelijke werkgevers, merkte nog op dat als de vak beweging komt met een voorst-.1 van zeven procent, hoe onaan vaardbaar dat voor de werk gevers ook is. het duidelijk is dat het verschil tussen hetgeen de werkgevers aanvankelijk boden en hetgeen de werknemers nu vragen, ergens vandaan moet komen. Dat kan dan zijn een stukje prijzen, een stukje winst enz. Die zeven procent wijzen wij absoluut af, aldus de heer Wem mers. Hii voegde er later nog aan toe dat dit voorstel in 1963 door de overloop e.d. zou neer komen op een loonkostenstijging van circa 10 procent. OFFICIEEL BEZOEK AAN FRANKRIJK President De Gaulle van Frank rijk, gefotografeerd met zijn ko ninklijke gast, koning Hoessein van Jordanië die op het ogen blik een officieel bezoek aan de Franse republiek brengt. (Adv.) Eên Amerikaanse rage verovert ons land: de knutselpuzzel. Grap pig (en ook nog -eerzaam) speel goed voor de kinderen, die van kleurige stukjes plastic leuke figuurtjes bouwen, zoals auto's, schepen en vliegtuigen. Bij navraag is ons gebleken, dat dit nieuwste speelgoed verkrijg baar is bij Honig soepen. Bij aankoop van een pakje soep van de Koogse fabrikant wordt nl. gratis zo'n knutsel-puzzel ver strekt. Een initiatief dat, ook met het oog op Sinterklaas, zeker door vele Nederlandse consu menten op prijs gesteld zal wor den. De politieke commissie van de parlementaire Navo-conferentie is er woensdag met veel moeite in geslaagd een resolutie over het probleem van de kernwapens op te stellen, zij het zonder concrete goed- of afkeuring van de plannen voor een multilaterale kern macht (M. L.F.V. Na twee dagen van gepassioneerde debatten achter gesloten deuren is men het uiteindelijk eens geworden over een compromis, waarin wordt gepleit voor een diepgaande studie van alle proble men die met het kernwapenvraagstuk in de atlantische wereld samenhangen en van het enige voorstel dat tot op heden op tafel ligt: een multilaterale vloot van bovenwaterschepen met gemengde bemanningen, uitgerust met polarisraketten. De militaire commissie van de parlementaire Navo-conferentie schijnt zich van de M.L.F.-zaak gedistantieerd te hebben en de kwestie geheel aan de politieke commissie te hebben overgela ten. De Nederlandse liberale af gevaardigde Couzy had 31s rap porteur van de militaire com missie zijn standpunt van vorig jaar herhaald, dat een M.L.F. militair gezien overbodig was en in feite een verspilling van ener gie. RESOLUTIE De resolutie nodigt de rege ringen der Navo-landen uit bij hun onderhandelingen uit te gaan van de beginselen dat bij een regeling de effectieve be scherming van elk der partners moet worden versterkt, dat de politieke en militaire macht moet worden vergroot door rationali satie van het beheer der kern wapens en dat de geleidelijke economische en politieke unifi catie van Europa als gelijke partner van de Verenigde Sta ten moet worden bevorderd. ONVERZOENLIJKE STANDPUNTEN De resolutie die vandaag en morgen in de plenaire vergade ring van de circa 200 afgevaar digden uit de 15 Navo-landen aan de orde zal worden gesteld, samen met andere resoluties over politieke, militaire, economische en culturele onderwerpen, heeft niet de onverdeelde vreugde van alle afgevaardigden der politieke commissie gewekt, ook al waren er geen tegenstemmen. Zo is van Westduitse socialistische zij de verklaard dat een uitspraak die zowel op Amerikaanse als op Franse steun is afgestemd (het compromis van de politieke commissie is opgesteld door een Amerikaanse afgevaardigde en een leider van de gaullistische groep), de discussie niet veel verder zal kunnen brengen aan gezien men probeert onverzoen lijke standpunten te verzoenen. WEINIG ENTHOUSIASME Niettemin is het ontwerp een stap vooruit vergeleken bij vorig jaar, toen de politieke commissie en ook de plenaire vergadering niet tot een uitspraak konden komen als gevolg van de diep gaande meningsverschillen. Waarnemers hadden toen ook de indruk dat er ook dit jaar weinig enthousiasme voor de M.L.F. bestond. Minister Van Aartsen voelt wat voor dubbeldekschepen op de Westerschelde op het veer KruiningenPerkpolder. „Aan het pro vinciaal bestuur van Zeeland is gevraagd een plan daartoe te maken. Dit werk zal de verbetering van de veerhavens niet in de weg staan. De eerste fase is aanbesteed. De werken zullen in 1963 klaar zijn, waarbij rekening is gehouden met dubbeldekkers. Tegenover een „90 meter schip" als réserve voor alle Wester- scheldeveren stond de minister vooralsnog gereserveerd. Voor reser ves ziet hij wellicht nog mogelijkheden in te verbouwen veerboten van de Oosterschelde. De heer Van der Peijl (C. H. U.) drong aan op de bouw voor 1968 van een reserveschip. De minister was ervan overtuigd, dat er in de toekomst Vast en zeker een vaste oeververbinding onder of boven de Westerschelde zal komen. De moeilijke studie op dat gebied is thans aan de gang. De be windsman kon geen termijn voor deze studie noemen. Minister Van Aartsen deelde gisteravond in de vaste commis sie voor verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer mee, dat de Europoort in 1970 in gebruik en in 1972 gereed kan zijn. Een en ander zal afhangen van de be schikbare middelen. De werken in oostelijk en midden-Rozen burg zullen in 1968 gereed zijn. De minister hoopt een ont- werp-havennota eind decembei op zijn bureau te hebben. Na in terdepartementaal beraad zal deze nota dan waarschijnlijk in de eerste helft van 1965 gepubli ceerd kunnen worden. Over een derde bassin van de haven van Breskens en overdracht van deze.haven aan lokale anto'-iteiten wordt nog onderhandeld. Over de beheersvorm van de Sloehaven wordt nog overleg gepleeed on basis van een uit gebracht rapport. Het Reimerswaalplan zal in dn havennota worden betrokken. Waarnemers in Moskou ver wachten een groot aantal muta ties in het kader van de Russi sche communistische partij. Niko lai Podgorny, een van de elf Ie- Een vietccng-bataljon heeft dinsdagmorgen, naar in Saigon van Amerikaanse zijde wordt meegedeeld, het dorp Antoeong in het midden van Zuid-Vietnam bezet. Na alle verbindingen met de buitenwereld te hebben afge sneden, verschansten de opstan delingen zich in deze plaats. Een aanval van twee compagnieën regeringstroepen zou zijn afge sneden. den van het partijpresidium, zou zijn belast met de reorganisatie. Podgorny is sedert de val van Chroesjtsjov vijf weken geleden opgeklommen tot een positie, waarin hij belast schijnt met de organisatie van de partjj en de leiding van deze afdeling zou de len met Leonid Brezjnev, de eer ste secretaris van de partij. De kaderafdeling beslist over de bevorderingen en benoemin gen. Drie maanden vóór de val van Chroesjtsjov was Brezjnev belast met de partij-organisatie en kaderafdeling. TWEEDE NA BREZJNEV De waarnemers menen dat de 61-jarige Podgorny thans in be langrijkheid direct na Brezjnev komt. Zijn machtspositie bleek maandag toen hij optrad als rap porteur voor organisatievraag stukken op een plenaire bijeen komst van het centrale partij comité. Na het verslag van Podgorny stemde het comité vóór afschaf fing van de door Chroesjtsjov in 1962 ingestelde afzonderlijke par tij-afdelingen voor de industrie en de landbouw. In het rapport werd aanbevolen de volgende maand nieuwe leiders te kiezen in 73 belangrijke districten. Er zou dan in deze gebieden weer één afdeling: moeten zijn in plaats van industriële en agrarische af delingen. Podgorny, die afkomstig is uit de Oekraine, dankt zijn carrière aan Chroesjtsjov. Het feit dat hij zou zijn belast met de organisatie van de partij, zou hem belangrij ker maken dan de nartii-ideolo- De ontwerpen voor de nieuwe havendammen bij Hoek van Hol land zijn vrijwel gereed- De minister zei dat n«g over lég gaande is over de defini tieve vestiging van de Zeeuw se mosselvisserij. De opbloei van de haven van Delfzijl kenschetste de minister als vrij groot en zeer gunstig. Het rapport over een minstenfi 200 miljoen kostende Eems- haven onder Uithuizermeeden wordt nog bestudeerd. Inzake de te verwachten zee havennota zei de minister, dat deze ook vraagstukken van ruimte voor industrie en over slag, de invloed van de goederen stroom naar de E. E. G., de posi tie van onze havens t.a.v. bui tenlandse en speciaal t.a.v. de E. E. G.-havens behandelt. Het Belgische katholiek-socia listische coalitiekabinet zal geen vervroegde verkiezingen houden, tenzij dat door de regering zelf nuttig wordt geoordeeld voor het land. Dit heeft minister-pre sident Th. Lefèvre woensdag middag in de Belgische senaat medegedeeld. Hij antwoordde op een inter pellatie van de voorzitter van de liberale oppositiepartij, E. Van- audenhove, die het besluit van de regering Lefèvre-Spaak aan viel, welke 't beleid voortzette ondanks de .duidelijke afkeuring' daarvan bij de gemeenteraads verkiezingen op 11' oktober j.I. Hij voerde daarbij aan, dat de regeringspartijen ongeveer een half miljoen stemmen hebben verloren. Premier Lefèvre stelde daar tegenover, dat de twee rege ringspartijen bij deze verkiezin gen meer dan 70 procent van de stemmen op zich verenigden. Hij ontkende niet dat er verliezen zijn geleden en voegde hieraan toe, dat hij bij het verdere be leid met de uitslag van 11 okto ber rekening zal houden. Rusland en de Ver. Staten heb ben woensdag in Moskou een overeenkomst getekend over de ontzilting van zout water. Beide landen zullen de komende twee jaar samenwerken bij' het on derzoek op dit gebied. Mogelijk zal hierbij van kernenergie ge bruik worden gemaakt. De over eenkomst is speciaal van belang voor ontwikkelingslanden in de droge en onvruchtbare gebieden. gist Soeslov. Podgorny trad destijds op als Chroesjtsjovs bijzondere verte genwoordiger in Cuba en Roeme nië. Vorige week nam hij deel aan besprekingen met premier Tsjoe en-Lai van communistisch China.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1