Gemeenteraad van Terneuzen VAN AKEN Camlel van Kouteren Winkelmeisje VOLGEND JAAR INDONESISCHE KERNPROEF? "Maandag 10 r Dinsdag 17 november 1964 sznVïUJJS LEEUW gehouden op donderdag 29 oktob er, 1964, te 19.30 uur, ten gemeentehuize. Aanwezig: Voorzitter: Mr. H. Rijpstra. Wethouders: M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer. Raadsleden: M. van Langeveide, A. Ramondt, R. Hol, P. J. Huijbrecht, J. M. Hamelink, H. A. Brakman, J. C. Bleijenberg, C. J. Complet, W. J. Weterings, J. A. de Feij- ter, D. M. Oliebek en F. Dieleman. Secretaris: A. J, van Pagee. Afwezig met kennisgeving: Mevr. E. Doorns Ortelee, P. Fün van Draat en D. Waverijn. De Voorzitter: Mijne heren, leden van de raad, ik open de vergadering en heet U allen hartelijk welkom. Bericht van verhindering is ingekomen van mevr. Doorns—Ortelee, wegens ziekte, alsmede van de heren Waverijn en Fijn van Draat. Een eventuele mondelinge stemming, mijne heren, vangt aan bij nr. 2, in dit geval de heer Ramondt. 1Vaststelling van de notulen van de vergade ring van 1 oktober 1961. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wor den deze notulen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit van 26 juni tot aankoop van het perceel Hoogsteeg 1; b. idem van 29 juli 1964 tot aankoop van de hofstede Oudelandseweg 48; c. de door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluiten van 1 oktober 1964, tot verkoop yan grond aan de Vlaco N. V., P. Sol, J. Dekker, A. J. Pieters en J. E. du Puy; d. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit van 1 oktober 1964 tot het aangaan van een vaste geldlening; e. idem van 26 juni 1964 tot deelneming aan de gemeenschappelijke regeling Bestuurs- school Zeeland; t. het bij Koninklijk Besluit goedgekeurde raads besluit van 26 juni 1964 tot wijziging van de verordening op de heffing van leges in deze gemeente; g. besluit van burgemeester en wethouders d.d. 20 september 1964 tot het aangaan van een kasgeldlening; h. brief, van Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake herziening van de jaarweddenregeling van de wethouders; i. controle-rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten; j. brief van de hoofden der scholen te Sluiskil inzake het schoolzwemmen; k. jaarstukken schooljaar 1963/'64 en begro ting 1964/'65 van de Stichting Schooltand- verzorging in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wor den de ingekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot| jankoop van het perceel Baandijk 83, gelegen in het uitbreidingsplan in hoofdzaak „Industrieterrein DriewegenMr, F. 3. Haar- manweg". Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 4. Idem tot overname van het beheer en onder houd van het Donkerstraatje. De heer De Feijter: Meneer de Voorziter, het is logisch dat de gemeente nu het onderhoud van deze weg overneemt. Uiteraard vervalt het Don kerstraatje te zijner tijd. Ik zou echter willen vragen om dit nog enigszins berijdbaar te houden voor de mensen die op de dijk wonen. Het straatje verkeert weliswaar in goede toestand, maar er ligt een geweldige laag slijk op. Ik had overigens verwacht, dat men ook het gedeelte van de Katspolderdijk tot aan de Otheen- se kreek zou overnemen. Dat stuk ligt vreselijk slecht. Met name bij avond is het levensgevaar lijk om daarop het verkeer toe te laten. De heer De Vos: Het spreekt vanzelf dat wij geen wegen kunnen overnemen alleen omdat ze slecht liggen. De overname van het door de heer De Feijter bedoelde stuk zal ongetwijfeld te zijner tijd aan de orde komen, maar nu zijn daar nog geen motieven voor, althans niet zoals bij het Don kerstraatje. Wij zullen zien of wij het enigszins behoorlijk berijdbaar kunnen houden. Het zal ove rigens niet lang meer duren voor daar nieuwe wegen komen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 5. Idem inzake het inrichten van een lokaal van de openbare Ulo-school tot informatiecen trum. De heer Hoi: Onze fraktie betuigt gaarne haar instemming met dit voorstel. Wij hebben het al meerdere malen in de raad, ook nog bij de alge mene beschouwingen, gehad over de stichting van een dergelijk informatiecentrum en wij stellen dit dan ook zeer op prijs. De heer Van Langeveide: Ik ben dezelfde mening toegedaan als de heer Hol en ik zal dit voorstel van harte steunen. De heer Weterings: Ik onderschrijf hetgeen de vorige sprekers gezegd hebben. Is het mogelijk, dat in de zomermaanden dit informatiecentrum ook geopend is voor de toeristen, zulks met het oog op de aktiviteiten van de V. V. V. De Voorzitter: Dit informatiecentrum heeft nog een bescheiden opzet, voornamelijk afgestemd op de vele bezoeken, welke wij geregeld krijgen. Ik acht het te vèr gaan dit centrum in de zomer maanden onbeperkt voor toeristen open te stellen. In het oog moet worden gehouden dat dit centrum wordt gevestigd in oen schoolgebouw, waardoor de entree al gedeeltelijk geblokkeerd is. Het was al erg moeilijk hiervoor een plaats te vinden en wij zijn verheugd deze nu in dit schoolgebouw te heb ben gevonden. Wel zal het mogelijk zijn b.v. bepaalde excursies tot dit centrum toe te laten, doch daarbij zal een zekere zorgvuldigheid in acht moeten worden ge nomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 6. A. Idem tot vaststelling van de verordening - tot uitvoering van artikel 81 van de Al gemene Bijstandswet betreffende de taak en de werkwijze van de Commissie van Advies; B. Idem tot benoeming van de leden van de adviescommissie; C. Idem tot benoeming van de voorzitter van de adviescommissie. De Voorzitter: Ik stel thans aan de orde het onderdeel A. vein agendapunt 6., waarbij ik graag eerst gelegenheid geef tot het maken van opmer kingen in algemene zin, waarna de verordening artikelsgewijs aan de orde zal worden gesteld. Van de gelegenheid tot het maken van opmer kingen in algemene zin wordt geen gebruik ge maakt. Ten aanzien van de artikelen 1 tot en met 13 vraagt geen der leden het woord. Artikel 14. De heer Bleijenberg: Meneer de Voorzitter, is het nu al definitief dat de Algemene Bijstandswet op 1 januari 1965 in werking treedt De heer De Vos: Ja, dat staat vast. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten de verordening vast te stel len. De Voorzitter: Burgemeester en wethouders heb ben aanvankelijk geoordeeld de benoeming van de leden van de adviescommissie geheel voor uw raad vrij te houden, maar wij meenden bij nader inzien dat misschien een zekere richting kon wor den gegeven aan deze stemmingen door het in dienen van aanbevelingen, welke, zoals U weet, geen bindend karakter hebben. De heer Bleijenberg: Ik zou aangaande dit agen dapunt toch nog een aantal algemene opmerkingen willen maken. Onze fraktie beschouwt de zinsnede op de eerste pagina, luidende: „waarbij zoveel mogelijk is rekening gehouden met het beperkte aantal namen dat ons door verschillende leden van Uw raad is opgegeven" als een zacht verwijt. Indien ons destijds was medegedeeld dat U voor de aanbevelingen dacht aan tweetallen per kandi datuur dan hadden wij daarmee rekening kun nen houden bij de opgave. Gaarne hadden wij ge zien dat de wèl opgegeven namen die niet in de aanbevelingen zijn opgenomen en bij de selectering er buiten zijn gehouden, ook ter kennis van de raad waren gebracht, opdat wij die namen bij de beoordeling zouden hebben kunnen betrekken. Onze fraktie behoudt zich het recht voor om per stemming ook te kiezen uit de uitgeselecteerde kandidaten en dus niet alleen uit de aanbevolen lijst van kandidaten. De Voorzitter: Ik moet U zeggen, dat U daarin bepaald geen verwijt moet beluisteren. Ik vind, dat U daar tq veel accent aan geeft, want dat is zeker niet de bedoeling geweest. Wij hebben om praktische redenen gemeend een zekere richting ie moeten geven aan de discussie, anders gaat dit nodeloos veel tijd in beslag nemen. Er is, zoals reeds gezegd, geen enkel bezwaar tegen om te stemmen op kandidaten die niet op de aanbevelin gen worden genoemd. U behoeft zich dan ook niet het recht vóór te behouden om op niet geselec teerde kandidaten te stemmen. U heeft immers als lid van de raad recht om te kiezen wie U wilt. De heer Compiet: In overleg met mijn fraktie- genoot, de heer Bleijenberg, zou ik er prijs op stellen, dat mijn naam omgewisseld wordt met die van de heer Bleijenberg, zodat de aanbeveling C komt te luiden: 1. J. C. Bleijenberg; 2. C. J. Compiet. De; Voorzitter: Ik neem aan, dat de raad daar nota van neemt. De heer Huijbrecht: Meneer deVoorzitter,., als ik het goéd begrijp, kan dus "buiten deze aanbe velingen ook op andere kandidaten gestemd wor den. De Voorzitter: Inderdaad. Dit zijn alleen maar aanbevelingen, ofwel een suggestie onzerzijds, doch geen voordracht. Ik zal U nog de ontbrekende namen opgeven, waarna wij tot stemming kunnen overgaan. De heer De Vos: Ik dacht dat het ging om mevr. DierxHarms en de heer Vermeulen. De Voorzitter: Het blijkt mij, dat het inderdaad om deze twee namen gaat. Ik verzoek de heren Hol en Ramondt met mij het stembureau te vormen. De stemming gaat dus eerst over aanbeveling A en zo vervolgens, waar bij dus één persoon moet worden gestemd. Aanbeveling A: 1. J. M. Hamelink; 2. Mevr. E. Doorns—Ortelee. Uitgebracht worden 14 stemmen, alle op de heer J. M. Hamelink. De heer Hamelink is benoemd en hij verklaart, desgevraagd, deze benoeming te aanvaarden. Aanbeveling B: 1. D. M. Oliebek; 2. D. Waverijn. Uitgebracht worden 14 stemmen, alle op de heer D. M. Oliebek. De heer Oliebek is benoemd en hij verklaart, desgevraagd, deze benoeming te aanvaarden. Aanbeveling C: 1. J. C. Bleijenberg; 2. C. J. Complet. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan 9 op heer J. C. Bleijenberg en 5 op de heer C. J. Com piet. De heer pieflenberg is benoemd en hij verklaart, desgevraagd, deze benoeming te aanvaarden. Aanbeveling D: 1. C. J. Scheele; Mevr. J. F. DoornsScheele. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan 4 op de heer C. J. Scheele, 1 op mevr. J. F. Doorns Scheele en 9. op de heer W. G. Simons. De heer Simons is benoemd. Aanbeveling E: 1. A. D. van Driel; 2. J. Meeusen. Uitgebracht wórden 14 stemmen, waarvan 13 op de heer A. D. van Driel en 1 blanco. De heer Van Driel is benoemd. Aanbeveling F: Mej. M. Jurry; 2. Mevr. W. E. v. d. EndeHuijgens. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan 12 op mej. M. Jurry, 1 op mevr. W. E. v. d. Ende Huijgens en 1 op de heer C. J. Scheele. Mej. M, Jurry is benoemd Aanbeveling G: 1. M. Wisse; 2. M. A. Duine. Uitgebracht worden 14 stemmen, alle op de heer M. Wisse. De heer Wisse is benoemd. De heer Weterings: Ten aanzien van aanbeve ling H zou ik willen vragen deze te willen om wisselen, zodat deze komt te luiden: 1. G. F. Giele; 2. A. E. van Heijster.. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan 10 op de heer G. F. Giele en 4. op de heer C. J. Scheele. De heer Giele is benoemd. Aanbeveling I: 1. J. Scheele; 2. W. G. Simons. De Voorzitter: De heer Simons is reeds benoem als lid van deze commissie, zodat de tweede naam vervalt. Heeft iemand ten aanzien hiervan nog suggesties Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan 9 op de heer J. Scheele, 4 op de heer C. J. Scheele en 1 blanco. De heer J. Scheele is benoemd. De Voorzitter: Heeft iemand een suggestie te doen voor het voorzitterschap De heer Weterings: Ik stel voor de heer G. F. Giele te benoemen tot voorzitter van de advies commissie. De heer Hol: lk stel voor de heer A. D. van Driel te benoemen tot voorzitter van deze commis sie. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan 9 op de heer G. F. Giele en 5 op de heer A. D. van Driel. De heer Giele is benoemd tot voorzitter van de adviescommissie. 7. Idem tot wijziging van de verordening op het gebruik en het beheer van de begraaf plaatsen in de gemeente Terneuzen. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 8. Aanbieding van de gemeente-begroting 1965 en van de begrotingen 1965 van de takken van dienst als bedoeld in artikel 252 van de Gemeentewet. 9. Rondvraag. De heer Van Langeveide: Meneer de voorzitter, ik heb in de pers gelezen dat het luchtvaartbedrijf Schreiner te Den Haag heeft verzocht aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten of deze contact zou willen opnemen met de gemeenten over een helicopter-dienst. Ik moge in dit verband wjjzen op hetgeen Ir. Philips heeft gezegd, name lijk dat voor Zeeuws-Vlaanderen een helicopter- dienst gezien de kleine afstanden net zo goed zou zijn. Ik zou U willen vragen of burge meester en wethouders al hiernaar hebben geïn formeerd. De Voorzitter: Juist vandaag is onzerzijds op dracht gegeven de mogelijkheden op dit terrein na te gaan. In het verleden hebben wij hierover al contact gehad met een bedrijf. Wij zijn op dit punt zeker diligent. De heer Philips heeft overi gens niet gesproken over een helicopter-dienst. Wel is er gedacht aan een vliegtuig-verbinding, hetgeen men in de praktijk goedkoper acht. Dit heeft echter onze aandacht. De heer Van Langeveide: In de gemeenteraad van Axel is een voorstel behandeld om de gas fabriek over te dragen aan de Zegam. Heeft dat juridisch consequenties voor Terneuzen? De overgang zal eerst in 1966 plaats hebben, maar kan Axel zonder medeweten van Terneuzen dit geheel overdragen aan een nieuwe N. V., waarbij Terneuzen met de consequenties zit? De heer De Vos: Deze vraag is moeilijk te be antwoorden. Wij weten daarvan namelijk officieel heel weinig af. Wij weten dat een Zeeuwse Gas maatschappij is gesticht, waarin een aantal ge meenten die een gasbedrijf exploiteren nog niet allemaal deelgenoot zijn, maar hoe dit zich verder zal gaan ontwikkelen is ons nog niet be kend. Wij zijn vanzelfsprekend als zijnde niet- partner in deze overname niet gekend. Dat neemt niet weg dat wij verwachten op korte termijn de wezenlijke inhoud van deze N. V. wel te zullen kennen. Morgen zullen wij hierover wel nader worden ingelicht. De heer Van Langeveide: Dus Axel kan dit zon der medewerking van Terneuzen overdragen? De heer De Vos: Het gasbedrijf is een Axels bedrijf. Wij hebben alleen maar eonces'sfe gegeven voor de levering van gas. De heer Van Langeveide: Wij blijven dus nog gebonden aan Axel. De heer De Vos: Wij zijn krachtens de conces sie-akte gebonden tot en met 1976. Zolang heeft Axel concessie. Daarna zijn wij vanzelfsprekend •volledig vrij maar ik neem aan dat door de nieu we gasmaatschappij er een nieuwe verhouding is ontstaan. Hoe deze precies zal zijn hopen wij zeer binnenkort te weten. De heer Van Langeveide: Is daar nog niets van bekend? De heer De Vos: Uiteraad wel bij de deelnemen de gemeenten. Over de overname enz. zijn wij nu nog niet benaderd, omdat we geen zelfstandig gasbedrijf hebben. De heer Van Langeveide: U heeft mijn vraag wel voorzover U mogelijk was beantwoord, maar ik kom er nog wel op terug. De heer De Vos: Zeer binnenkort hopen wij nadere inlichtingen te verkrijgen. De heer Weterings: Is hier de Gascommissie ook niet van te voren over ingelicht? De heer De Vos: Voor zover mij, als lid van deze gascommissie, bekend is, heeft men over de overname geen advies aan de commissie gevraagd. De Voorzitter: Wjj verwachten overigens dat onze zeggenschap niet minder zal worden in de nieuwe opzet. De heer Compiet: Meneer de voorzitter, ik wou graag ingaan op hetgeen de heer Vos zojuist heeft gezegd, nl. dat wij gebonden zijn tot en met 1976. Geldt deze overeenkomst voor een bepaald soort gas of voor alle soorten gas? Hiermee is misschien ergens iets te doen. De heer De Vos: Ik weet het niet precies uit mijn hoofd, maar ik -neem aan dat in de akte geen onderscheid wordt gemaakt. Het streven is nog meer gemeenten aan te doen sluiten bij de Zeeuwse Gasmij. Wij zijn overigens niet ongerust over deze zaak. De heer Bleijenberg: Eerst was er het streven om de aansluitdichtheid geleidelijk te verbeteren. Nu wil men dat ineens hetgeen mij frappeert. De heer De Vos: De Zeeuwse Gasmij. is pas opgericht. Het is die maatschappij die dat streven blijkbaar heeft, volgens de publicaties die daar over zijn verschenen. De andere bedrijven hadden wellicht dat streven niet, hoewel mij bekend is dat daaraan wel gèdacht werd. Of dat op korte termijn verwezenlijkt zal worden is nu niet be kend. Men mag wel verwachten dat over het ge hele land meer frequent gas zal geleverd worden dan voorheen. De heer Van Langeveide: De vraag is: zijn wij verplicht om aardgas te nemen? Als Axel zich aansluit bij de Zegam, zijn wij dan automatisch ook overgegaan? Kunnen wij niet gas van de Cokesfabriek betrekken, welke fabriek toch vlak bij is. De kwestie van het aardgas is belangrijk voor onze streek en voor de Cokesfabriek. Wij zitten vlakbij deze fabriek en deze wil dezelfde kwaliteit gas leveren en voor dezelfde prijs. Waarom moeten wjj dan aardgas nemen waar door alle gastoestellen en -kachels moeten wor den omgebouwd? Het zal goed zijn deze dingen eens te bekijken en desnoods advies te vragen aan de Cokesfabriek. De Voorzitter: Formeel gezien dient naar mijn gevoelen de gemeentelijke overheid eerder advies te vragen aan de provinciale overheid dan aan de directie van een bedrijf. De heer De Vos: Ik heb er weinig aan toe te voegen. Dezelfde opmerkingen zijn blijkens de ver slagen ook gemaakt in de vergadering van Pro vinciale Staten en U zult wel gelezen hebben wat daarop van de zijde van het provinciaal bestuur geantwoord is. Ik geloof dat wij zelf daaraan wei nig kunnen doen. De vraag, welk soort gas in Zee land zal worden geleverd, moet beoordeeld wor den door de Zeeuwse Gasmaatschappij. Die zal tenslotte distributie-bedrijf worden, zo goed als nu de Ned. Gasunie leverancier is, want de Cokes fabriek levert op het ogenblik ook niet aan het Axelse gasbedrijf, maar aan de Ned. Gasunie. Deze Gasunie verkoopt het door aan de provinciale of gemeentelijke gasbedrijven en die distribuéren het. De heer Van Langeveide: Als wij deze versla- geq lezen is het gemakkelijk genoeg. De Zegam komt er en daarmee afgelopen. De argumenten van de heer Kaland onderstreep ik helemaal niet. De heer De Vos: Ik wil hierover liever nog geen standpunt bepalen, want ik kan het niet goed be oordelen. Men is algemeen van oordeel dat de komst van het aardgas grote voordelen zal op leveren en men wil dit niet onthouden aan Zeeuws-Vlaanderen. Maar of dat werkelijk zo is weet ik niet, zolang nadere gegevens niet bekend zijn. De heer Van Langeveide: Burgemeester en wet houders zullen dus de zaak onderzoeken? De heer De Vos: Daar kunt U zeker van zijn. De heer De Meijer: Eén ding verwondert mij, namelijk dat de N. V. Zegam in oprichting wel contact heeft gezocht en informaties heeft ge vraagd aan de Nederlandse Gasunie, maar dat er blijkbaar tussen de N.V. Zegam en de huidige leverancier, de Cokesfabriek, geen contact is ge weest. Ik acht het minder juist, dat, wanneer er van omschakeling van het ene bedrijf naar een ander sprake is, men dan alleen contact heeft met de nieuwe en niet met de vroegere leverancier. De heer Weterings: Daaraan voeg ik toe dat de heer Kaland heeft laten uitkomen dat het gas van de Cokesfabriek maar naar België moet worden getransporteerd in verband met de staalfabrie ken in België. Dat acht ik onjuist. Dit is één van de bedrijven die het eerste aanzicht hebben ge geven aan de industrialisatie van Zeeuws-Vlaan deren. Wanneer ik hoor dat dit bedrijf als groot ste leverancier hierin door de Zegam met gekend is, dan vraag ik mij af wat voor spel men daar mee speelt. Dit wordt voor Terneuzen toch een heel moeilijke zaak. De heer Hol: Deze zaak heeft inderdaad ver schillende aspecten en ik zou willen voorstellen dat het college deze zaak eens bekijkt om ons in de volgende vergadering nader te informeren. De Voorzitter: Als U stelt in een volgende ver gadering, dan zullen wij dit graag doen, want ik kan niet beloven dat vrij reeds voldoende zijn in gelicht voor de volgende vergadering. Het is tamelijk gecompliceerd en wij moeten ten aanzien van het contact daarover een zekere lijn volgen. De heer De Feijter: Wij hebben enige tijd ge leden een nieuwe folder van de gemeente ont vangen, met verschillende gegevens over Terneu zen. Ik meen dat deze folder uitstekend geslaagd is, maar ik heb er wel iets bij gemist. Ik zou name lijk graag zien dat er een lijst in te vinden was van de verschillende kerken, zoals dat met de verschillende onderwijsinstellingen en gelegen heden voor recreatie is gedaan. Ik verzoek hier mede in de toekomst zo mogelijk rekening te hou den. De Voorzitter: Wanneer de aard van de folder zich daartoe leent zullen wij dit zeker doen. Bij een foto-folder, is dat niet zo geschikt, maar er is geen enkel bezwaar om de aktiviteiten die er zijn op dit terrein in andere folders wel te vermelden. De heer Huijbrecht: Betekent dit dat iedere in stelling voor opname in aanmerking komt? De Voorzitter: Wanneer er activiteiten zijn, maakt het voor de overheid geen verschil of zij ter ener of ter andere zijde ontwikkeld worden. De heer Bleijenberg: Naar aanleiding van het feit dat ongeveer 14 dagen geleden in de midden haven een Belgisch motorschip gezonken is, zijn daarover in verschillende kranten berichten ver schenen. In een daarvan stond dat 's nachts geen enkel schip op of van het kanaal kon komen, het geen beslist niet juist was. Dit is ten nadele van ons kanaal. Kunt U, indien iets dergelijks zich in de toekomst nog eens mocht voordoen, middels de competente instantie daarop een correctie doen plaatsen? De heer De Meijer: U zegt „middels de com petente instantie". Dan zou dat de Rijkswaterstaat zijn. Maar of de Rijkswaterstaat het nodig vindt dit tegen te gaan spreken. Ik noem dit maar ge ruchten, die alleen op degenen die eigenlijk niets met de scheepvaart te maken hebben indruk maakt. Ik meen dat men dergelijke berichten maar niet zo zwaar moet nemen. De heer De Vos: Degenen die werkelijk het kanaal in moeten varen weten wel dat het kan en laten zich niet leiden door berichten in de krant naar aanleiding van een bepaalde gebeur tenis. De Voorzitter: Ik geloof dat er op zichzelf geen bezwaar tegen bestaat om een dergelijk bericht te signaleren. Ik voeg er aan toe dat dit alleen zin heeft wanneer het actueel is, hetgeen in dit geval gedaan is. De heer De Feijter: Wordt door de Dienst van Gemeentewerken, of nu nog de Centrale Dienst, toezicht gehouden op de kwaliteit van de bagger specie die van het kanaal in de Serlippenspolder wordt gespoten? Ik vernam dat er minder goede kwaliteit naar de Serlippenspolder wordt gevoerd en het zand naar elders? Er wordt namelijk soms wel gespoten en dan weer niet. De heer De Vos: De bedoeling is altijd geweest dat juist betere kwaliteit naar de Serlippenspolder zou worden gespoten en dat daarom juist niet altijd naar de Serlippenspolder kan worden ge spoten. Wij hebben niet gehoord dat hier alleen slechte grofid wordt gespoten en de goede naar elders. Wij zullen dit eens na laten gaan. De heer Hol: In de buurt van de Serlippenspol der zijn giftige graankorrels gestrooid in verband met de veldmuizenplaag die dermate toeneemt dat het gevaar oplevert voor de dijken. Dat gevaar zal toch ook een paar maanden geleden al wel aanwezig zijn geweest. De vogeltrek is juist nu aan de gang, waardoor dit heel wat vogels zal kosten. Bovendien kwam mij ter ore dat die gif tige graankorrels al een week eerder werden ge strooid dan de waarschuwingen werden geplaatst. Als dit zo is, vind ik dat zeer gevaarlijk, ook voor kinderen. De Voorzitter: Wij zullen dit nagaan. De Voorzitter sluit de vergadering. Heden nam de Heere van ons weg, na een smartelijk lijden, onze geliefde Man, Vader en Behuwdvader JOHANNES VAN DE VELDE, in de ouderdom van 61 jaar. J. J. van de Velde Dieleman C. L. van de Velde F. M. van de Velde Matthijs. Axel, 14 november 1964. Oude Zeedijk 17. Condoleantie-adres Oosterstraat 27. De begrafenis zal plaats hebben vanaf het Ver enigingsgebouw der Ge- ref. Kerk, Kerkdreef, woensdag 18 november a.s. om 1.30 uur. Voor de vele blijken van belangstelling tijdens de ziekte, en de vele be wijzen van deelneming ons betoond na het overlijden van onze geliefde Man, Vader, Groot- en Over grootvader JAN WILLEM DE REGT, betuigen wij onze oprechte dank. Uit aller naam, J. DE REGT—DE SMIT Terneuzen, november '64. Thblensstraat 42. Voor de vele bewijzen van medeleven vóór en na het overlijden van onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoe der CORNELIA A. BUIJZE—BEDET, betuigen wij hiermede onze oprechte dank, in 't bij zonder dokter Breda Vries man en zr. Beukelaar. Familie BUIJZE. Othene, november 1964. Voor de vele blijken van belangstelling bij het over lijden van onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante ADRIANA JOHANNA VAN MAELSAEKE, betuigen wij onze oprech te dank. Uit aller naam, A. J. VAN MAELSAEKE Terneuzen, november '64. Kazernestraat 40. GEVRAAGD Bakkerij VAN STRIEN Noordstraat 79, Terneuzen Te koop: prima haard (In- terno) ƒ50,Adres: Mid denstraat 120, Sluiskil. Biedt zich aan een nette jongeman (leeftijd 23 jaar) als bestel- of vrachtwagen chauffeur. Brieven onder No. 742, bureau van dit blad. Wij hebben nu reeds een collectie KERST- EN NIEUWJAARSKAARTEN uitgestald voor uw buiten landse familie of vrien den. Met Engelse, Duitse, Franse en Hollandse tekst. BOEK- EN KANTOORBOEKHANDEL Brouwerijstr. 2, Terneuzen Blf ieder gelaat Een kapsel dat staat Kapsalon Noordstraat 96a Terneuzen - Tel. 3713 Indonesië hoopt volgend jaar zijn eerste atoombom tot ont ploffing te kunnen brengen, zo heeft brigade-generaal Hartono, hoofd van de logistieke dienst van het Indonesische leger, zater dag volgens het officiële pers bureau Antara verklaard naar aanleiding van proeven met raketten van Indonesische ma kelij in de buurt van Djakarta. Hartono deelde voorts mee, dat Indonesië volgend jaar zijn eerste geleide projectielen zal lanceren. De drie strijdmacht onderdelen land-, zee- en luchtmacht hebben nu elk hun eigen raketten, zo zei hij. Verder verklaarde brigade generaal Koesoemoe, hoofd van het Indonesische militaire insti tuut voor proefnemingen, dat In donesië nu in staat is soortge lijke intercontinentale ballisti sche raketten te vervaardigen als in het bezit zijn van de Ver. Staten en de Sowjet-Unie.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7