Overeenstemming in Brussel Werkgevers confereerden met regering loongesprek zonder Onrust in Brazilië margarine DUURDER BIJNA 10.000 SLACHTOFFERS IN ZUID-VIETNAM HET WCFR VERGELDINSS- RESULTATEN KABINET HIELD VAST AAN STANDPUNT Nog geen oordeel g De werkgevers Tweede gesprek Mislukking? Hoogwater Zon- en Maanstanden Israël verzoekt bijeenkomst Veiligheidsraad Weerbericht Franketteg- by abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofredaeteurf I. van Be Sande RedaetJe-adresNoordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon? 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan f 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 16 Dinsdag 17 november 1964 20e Jaargang - No. 6312 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De ministers van de Europese Economische Gemeenschap hebben zondagochtend in een kleine marathonzitting in Brussel volledige overeenstemming bereikt over de lijst van industriële pro- dukten die zij willen uitzonderen van de algemene verlaging dei- douanerechten in het wereldhandelsverkeer. Deze verlaging zal vijftig proeent bedragen. De li, moest in verband met de voorbe reiding van de (Kennedy-ronde -teilijk maandag 16 november by de G.A.T.T. (Algemene overeenkomst voor handel en tarieven) worden ingeleverd. De Nederlandse minister van economische zaken, prol. J. E. Andriessen, noemde het resultaat van de kleine marathon een suc ces. Zeer tevreden zei hij te zijn over het feit, dat de lijst tenslot te toch beperkt is gebleven. Hij was hierover aanvankelijk pessi mistisch geweest. Vooral Frank rijk en Italië wilden een uitge breide lijst om, door zo veel mo gelijk produkten van een alge mene verlaging met vijftig pro cent het uitgangspunt van de Kennedy-ronde van de doua nerechten in het internationale handelsverkeer uit te zonderen, een zo groot mogelijke bescher ming van de nationale indus trieën te verkrijgen. Het heeft er aanvankelijk dan ook naar uitgezien dat meer dan 35 procent van de daarmee ge paard gaande douaneontvangsten E.E.G.-landen van deze algemene verlaging zou worden uitgezon derd. Niet in de laatste plaats door belangrijke Franse conces sies is het echter, r.aar minister Andriessen verklaarde, mogelijk geworden dit percentage tot 20 terug te brengen. Dit betekent ongeveer negen procent van het totale volume van de import >n de „zes", cijfers die naar wordt aangenomen die van de belang rijkste partner in de onderhande lingen over de Kennedy-ronde, de Verenigde Staten, zullen be naderen. De strijd is van het begin af aan gegaan tussen de Duitse bondsrepubliek en Nederland enerzijds, die met een zo klein mogelijke lijst voor de dag wilden komen, en Frankrijk en Italië anderzijds. Uitgangspunt van de debatten was een voorstel van de Europese commissie, dat het midden tussen deze standpunten trachtte te benaderen en het aantal uitzonderingen wilde be perken tot ongeveer vijftien pro cent, gerekend in de douaneont vangsten van de totale E.E.G.- import. Volgens een communiqué van de Znidvietnainese regering, ge publiceerd door het Zuidvietnamese consulaat-generaal in Saigon, zün bij de overstromingen in midden-Zuid-Viet nam bijna tien duizend mensen omgekomen. Honderdduizenden mensen zyn dak loos en tal van dorpen zijn volkomen weggevaagd. Het zwaarst getroffen zijn de provincies Koeang Tin, Phoe Bon, Proe Yen en Koey Nhon. De regering, aldus het communiqué verder, doet een beroep op alle bevriende landen en organisaties voor het verlenen van hulp en bijstand aan de slachtoffers. Lage temperaturen Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Spanje en Noord-Afrika handhaaft zich een gebied van hoge luchtdruk. Aan de noord flank hiervan komt een zeer brede en krachtige westelijke tot zuidwestelijke stroming voor, waarmee voor de tijd van het jaar zachte lucht wordt aange voerd. De temperatuur in Neder land was dientengevolge ge durende het weekeinde 4 a 5 graden boven normaal. In de westelijke stroming be wogen enkele kleine storingen mee, die langdurige regen ver oorzaakten. Sinds vrijdagavond is in Brabant en Limburg 35 tot 40 mm regen gevallen; in Zee land, Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland 20 tot 30 en in Gro ningen, Friesland en Drente on geveer 10 mm. Vandaag trekt een kleine de pressie, die zaterdagavond New- Foundland verliet, over de Noordzee naar Denemarken. Aan de achterkant van deze depres sie zal dinsdag iets koudere en bovendien enigszins onstabiele lucht binnenstromen. Het weer blijft dus veranderlijk en de temperatuur gaat naar beneden. De wind neemt geleidelijk in kracht af. DINSDAG 17 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.521 0.27 1.07 1.17 n.m. 12.06 12.41 1.21 1.31 WOENSDAG 18 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.39 1.14 1.54 2.04 n.m. 12.48 1.23 2.03 2.13 nov. 15 8.00 16.49 15-34 2.02 17 8.03 16.46 16.09 4.39 18 S.05 16.45 16.30 6.03 19 8.06 16.44 16.55 7.30 De Verenigde Staten hebben besloten drie militaire attaché's van de Russische ambassade te Washington beperkingen op te leggen in antwoord op soortge lijke maatregelen in Moskou tegen drie Amerikaanse mili taire attaché's, die kortgeleden beschuldigd zijn van spionage in Siberië. De namen van de drie Russen zullen worden geschrapt van alle officiële uitnodigingen en zij zullen zich niet buiten Washington mogen begeven om plaatsen elders in Amerika te bezoeken. Opnieuw demonstratie in Japan Zondag is opnieuw geprotes teerd tegen de aanwezigheid van Amerikaanse kernonder zeeërs in Japanse havens. Na een oproep van hun organisaties liepen 20.000 studenten en ar beiders met anti-Amerikaanse leuzen langs de parlementsge bouwen. Incidenten deden zich niet voor. De Amerikaanse kernonder zeeër „Sea Dragon" is zaterdag uit Sasebo vertrokken. Het grootste struikelblok was zondagnacht de kwestie van de auto's en auto-onderdelen. Meer dan vijf uur werd hierover een strijd gevoerd tussen België en Italië, met Nederland en zijn D.A.F.-industrie als zeer geïnte- seerde toeschouwer. Vele nachte lijke telefoongesprekken tussen Belgische ministers leidde ten slotte tot een compromis. België met zijn belangrijke assemblage industrie wenste ook indien da douanerechten door de Kennedy- ronde worden gehalveerd een aanzienlijke verschil tussen de rechten op auto's en op onder delen te handhaven. Het invoer recht op auto's in de gemeen schap zou door de Kennedy- ronde van 22 tot 11 worden te ruggebracht en voor onderdelen van 14 tot 7, indien voor beide de algemene regel wordt ge volgd. De Belgische delegatie was pas bereid het kleiner wor dende verschil te aanvaarden op voorwaarde, dat andere auto- producerende landen hetzelfde doen en speciale maatregelen kunnen worden genomen, indien de Belgische assemblage-indus trie het slachtoffer zou worden. Italië wilde niet van een regeling weten, waarbij het verschil tus sen beide rechten op een hoger peil zou worden gehandhaafd uit vrees, dat de assemblage-indus trie in België zich sterk zou gaan uitbreiden ten koste van de Ita liaanse autoindustrie, een argu ment dat uiteraard ook geldt voor de Nederlandse auto-indus trie- Verdere bijzonder moeilijke punten waren de vraag of -en in hoeverre produkten van de ma chinebouw (een Franse eis) en papier op de uitzonderingslijst moesten worden geplaatst. Com promissen werden gevonden, waarbij men voor papier een re geling trof om de producenten in de E.E.G. tegen de concurren tie van de Schandinavische lan den te beschermen. Voor andere belangrijke secto ren, zoals voor produktën van de chemische industrie, werden oplossingen aangegeven, die af hankelijk zijn gesteld van bij voorbeeld door de Verenigde Sta ten te nemen maatregelen (het gebruik van de American stelling price waarbij bij de invoer in de Ver. Staten niet de faetuurwaar- ae maar de verkoopprijs van een overeenkomstig Amerikaans pro- dukt als basis voor de berekening van de invoerrechten wordt ge nomen). Minister Andriessen gaf nog de omvang van de Franse con cessies aan door- er op te wüzen, dat aanvankelijk voor de Franse machinebouw een aantal produk ten tot een jaarlüks handelsvo lume van 293 milioen dollar op de uitzonderingslijst zou moeten worden geplaatst, een bedrag dat tijdens d« nachteliike besDrekin- gen met ongeveer 95 miljoen dollar kon worden verminderd. Nederland is er bij de onsfoi ling van de lijst naar minister Andriessen tenslotte verklaarde goed van af eekomen. De hand having van biivoorbeeld henaatde produkten van de leerindustrie on de m'"nnderingsliist bleek mo"o'::k. wel echter van fietsen (concurrentie uit Oost- Europa) Dat overigens de ministerraad er bijna een week over heeft ge daan en tenslotte nog een dag en een nacht nodig had om tot een akkoord te komen is niet ver wonderlijk indien men zich rea liseert, dat elk procent meer of minder op de uitzonderingslijst een handelsvolume vertegen woordigt in de orde van grootte van ruim 1.3 miljard gulden. De samenstelling van de lijst met uitzonderingsprodukten is geheim. COMMENTAAR TASS Het Sowjetrussische reau Tass heeft persbu- zondag naar Israël heeft een spoedbijeen- komst van de veiligheidsraad verzocht „om de Syrische agres sie van vrijdag in het gebied van Dan" te bespreken", zo is zondag officieel in Tel Aviv bekendge maakt. SYRIË VERZOEKT EVEN EENS OM EEN BIJEENKOMST Syrië heeft zaterdag officieel om een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad verzocht over de incidenten met Israël. Het be schuldigt Israël van agressie. In New York wordt overleg ge pleegd over het tijdstip waarop de raad bijeen zal komen. De Veiligheidsraad zal de Sy rische klacht tegen Israël heden avond 21.00 Ned. tijd in behan deling nemen. MOORDEN IN NEW YORK Voor de derde maal binnen een maand heeft de Newyorkse politie een zwaar verminkt lijk aangetroffen, ditmaal op een af- valterrein in Bronx. Het was van een getatoeëerde vrouw. Een arts verklaarde dat zij al een week geleden moet zijn ver moord, maar pas twee dagen op het vuilnisterrein kan hebben gelegen. Hoofd en rechterarm waren afgezaagd. Vrijdag spoelde op Jones Beach bij New York het ver minkte lijk aan van een blonde vrouw. Op 21 oktober werd in West Side het onthoofde lijk van een 32-jarigé vrouw gevonden. Nieuw loonstelsel in de Sowjet-Unie voorgesteld Arbeiders van een grote ma chinefabriek te Swerdlowsk in de Oeral hebben de regering in Moskou voorgesteld een nieuw loonstelsel in te voeren. Zij wil len niet de kwaliteit extra be loond zien, maar de kwaliteit. Een arbeider die produkten van uitstekende kwaliteit aflevert, zou een toeslag van 15 procent moeten krijgen. Werklieden die een slecht produkt maken, zou den een boete aan de staat moe ten betalen. De brief van de arbeiders is door de „Prawda" in grote op maak gepubliceerd. Tegen kwart voor tien zaterdagmorgen begon liet door werkgevers in de Stichting van de Arbeid aangevraagde overleg over Ionen cn prijzen met leden van het kabinet. Van de kant van de regering woonden dit overleg bij: de minis ters Veldkamp, Andriessen, Witteveen en Bogaers, alsmede staats secretaris De Meijer. De ministers Toxopeus en Biesheuvel ont braken. Het overleg duurde tot kwart voor elf. A.s. woensdag komt het bestuur van de stichting weer bijeen. Zaterdag 21 november volgt nogmaals overleg tussen de stichting en enkele ministers. Nadat het overleg was beëin digd, hebben achtereenvolgens minister Veldkamp, ir Bosma en drs Roemers korte uiteenzettin- aanleiding van de overeenstem ming die in Brussel is bereikt over de lust van industriële pro dukten die uitgezonderd zullen worden van de algemene verla ging van douanerechten in het handelsverkeer over de hele we reld, gezegd, dat het feit dat deze overeenkomst op de laatste dag is bereikt een blijk is van de ern stige onenigheden die tussen verscheidene monopoliegroepen van de zes zijn gerezen tijdens de besprekingen van deze kwestie. Braziliaanse federale troepen zqn zaterdag naar de zuideiyke staat Goias gezonden, waar gou verneur Mauro Borges weigert mee te werken aan een onder zoek van een militair tribunaal naar klachten tegen hem inzake anti-federale acties en corruptie. De gouverneur heeft zich met zijn getrouwen in zijn paleis in de hoofdstad Goiania verschanst. De politie van zijn staat heeft rond het paleis versperringen opgeworpen en mitrailleurposten aangebracht. Borges heeft ook de hulp van de burgerij ingeroe pen. In een regeringsverklaring wordt gezegd, dat vliegtuigen in gereedheid worden gehouden om zonodig de federale troepen bij te spriry*en. Intussen werd zaterdag de vree§ over het bestaan van een terroristische organisatie in Bra zilië groter. Bij een overval op een wapenopslagplaats te Ana polis, eveneens in de staat Goias. werden 64 geweren en duizenden patronen buitgemaakt. Eerder >'n de week was het land opge schrikt door een ontploffing in een bioscoop te Rio de Janeiro en de ontdekking van een plan, een trein waarmee gouverneur Car los Lacerda van de staat Guana- bara reisde te laten verongeluk ken. Kort voordat de federale troepen verschenen maakte Borges bekend dat hij bereid was met de federale regering samen te werken om rust en orde te bewaren, en dat hij de uitspraak van het hoogge rechtshof over zijn verzoek om inzake de tegen hem geuite be schuldigingen gehoord te wor den zal eerbiedigen. gen gegeven over het verhandel de. Minister Veldkamp verklaarde dat namens de werkgeversgroep is gevraagd naar het standpunt van het kabinet over het half jaarlijkse S. E. R.-rapport en met name over het meerderheids standpunt daarin (werkgevers en op één na alle kroonleden). De minister heeft geantwoord dat het kabinet op dit moment niet in staat is een definitief be leidsoordeel te geven over flat meerderheidsstandpunt. De minister heeft er aan her innerd dat het kabinet eerder dit jaar in de gerichte adviesaan vrage aan de S. E. R. een aantal beleidsdoelstellingen heeft neer gelegd, gericht op het bewerk stelligen van een ontspanning op de arbeidsmarkt en ot> een her stel van het evenwicht van de betalingsbalans. Deze doelstellin gen dienden om er toe te komen dat in 1965 de bestedingen op zodanige wijze moeten achter blijven bij de groei van de pro- duktiviteit, dat het tekort op de betalingsbalans zoveel mogelijk kan worden weggewerkt. Het kabinet staat onverkort op Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot dins dagavond. Afnemende wind Veel bewolking met aanvan kelijk op de meeste plaatsen re gen, maar morgen mogelijk en kele opklaringen. Matige tot krachtige, in het noorden van 't land tijdelijk zwakke westelijke wind. Iets lagere temperaturen overdag. het standpunt dat uit alle sec toren een sociaal-economische bijdrage moet \vorden gegeven om de bestedingen in 1965 te doen achterblijven bij de groei der produktiviteit. Voor het kabinet telt heel zwaar de opheffing van het wo ningtekort, de sociale prioriteit die het kabinet heeft gegeven aan de verhoging der uitkerin gen A. O. W. en A. W. W. en het tegengaan van inflatie. Ir J- Bosma, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond, begon met er de aan dacht op te vestigen dat de be doeling van de werkgevers ver keerd is uitgelegd. Er is opgemerkt dat de werk gevers eerst met het kabinet wilden praten over het prijs beleid. Er is ook gezegd dat de werkgevers nog niet aan het overleg zijn begonnen of ze roe pen het kabinet al te hulp. Beide opmerkingen zijn on juiste gevolgtrekkingen. De werkgevers, aldus ir Bos ma, wilden weten, voordat zij verder gingen met de onderhan delingen met de werknemers in de stichting, of de mening van de meerderheid in het halfjaar lijkse S. E. R.-rapport voor het kabinet ook aanleiding had ge geven zijn beleidsdoelstelling te wijzigen of aan te passen. Het kabinet heeft daarover geen misverstand laten bestaan: Het kardinale punt is dat in 1965 de bestedingen moeten achter blijven bij de groei van de natio nale produktiviteit. De duidelijke uitspraak van minister Veldkamp is voldoende voor de werkgevers om hun be leid bij de onderhandelingen over dé lonen nader te bepalen. Werkgevers zowel als werk nemers zijn van mening dat de onderhandelingen geen weken moeten duren, omdat dit de rust in de bedrijfstakken niet ten goede komt. De stichting komt dan ook woensdagmiddag a.s. weer bijeen. Het tweede gesprek tussen stichting en leden van het kabi net, volgende zaterdag, zal van heel andere aard zijn. Hij zei zich te kunnen voorstellen dat in dat overleg het prijsbeleid aan de or de zal komen. De volgende fase, het overleg in de stichting en het beraad met het kabinet, zal nu snel moeten volgen. De besprekingen zullen zonder twijfel moeilijk zijn. Maar ze zijn de moeite waard en, mocht men niet tot overeenstemming komen, men moet geen pogingen nalaten om te trachten die overeenstem ming te bereiken. Studentendemonstraties in Saigon In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon hebben studenten in de afgelopen dagen luidruchtig ge demonstreerd tegen de regering- Tran van Huong. Militairen in volle gevechtsbepakking her stelden de rust. Op deze (radio)foto een groep soldaten achter een barricade van prikkeldraad en hekken, waarmee de straat werd afgezet. De aanhoudende sterke stij ging van grondstoffenprijzen op de wereldmarkt gedurende de laatste weken maakt een prijs verhoging van de consumenten prijs van margarine noodzake lijk. Zo deelt de bond van Neder landse margarinefabrikanten mede. In overleg met de directie prijzen van het ministerie van economische zaken zal derhalve met ingang van vandaag de con sumentenprijs van margarine met één cent per pakje van 250 gram worden verhoogd. ZUID AFRIKAANS DREIGEMENT Zuid-Afrika staat er op, aat Engeland de overeengekomen levering van Buccaneer-bom- menwerpers nakomt, anders zal het de marinebases Simonstown bij Kaapstad moeten verlaten. Dit is zaterdag door premier Verwoerd verklaard. Zuid-Afrika sloot het con tract met de vorige (conserva tieve) Britse regering. In het verkiezingsmanifest van labour stond echter, dat de verkoop van wapens aan Zuid-Afrika zou worden stopgezet wegens de apartheidspolitiek. De heer Roemers was niet enthousiast over het gesprek. Uit de korte duur kan men con cluderen dat het weinig zin had. Er is niets nieuws gebleken en de werknemers hebben nagenoeg niet aan de discussie deelge nomen. Het heeft de heer Roemers verbaasd dat van werkgevers zijde vandaag niet over de prij zen is gesproken. Dat was nl. voor de werkgevers een van de voornaamste redenen voor dit gesprek. De heer Roemers zeide de notulen van de stichtings vergadering er nog eens op te hebben nagelezen en deze heb ben hem in die mening gesterkt. Het beleid van de werkgevers op het gebied der loononderhande lingen is mede afhankelijk ge steld van hetgeen het kabinet met het prijsbeleid zou doen. De heer Roemers herhaalde dat het voorstel van werkgevers om in 1965 een algemene loon- rrtnde van drie procent te geven geen uitgangspunt kan zijn voor de loononderhandelingen. Als de werkgevers daarbij blijven, zul len de onderhandelingen in de stichting mislukken. Dan moet het kabinet daarin worden ge kend. Het overleg van zaterdag a.s. hangt dus mede af van het re sultaat der onderhandelingen in de stichting van woensdag.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1