Gemeenteraad van Zaamslag Zaterdag 14 november 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 i. bericht van Ged. Staten van 6 Zeëïkii8>:1dat geen bezwaar ROTTERDAMS FINANCIËLE PERIKELEN VERGADERING GEHOUDEN OP 2 NOVEMBER 1964 des namiddags te 2.30 uur. Voorzitter; J. van Wijk, burge meester. Secretaris: J. W. Kusee. Tegenwoordig: A. Koster en F. de Koeijer, wethouders; H. de Feijter, J. van Cadsand, J. van Hoeve X. M. C. de Jonge, L. F. Florusen, J. H. Verhelst, A. J. de Visser, W. Faas en C. A. de Kraker, leden. 1. Opening. De Voorzitter opent de ver gadering en spreekt het ope ningsgebed uit. Hij heet de aan wezigen welkom en maakt van de gelegenheid gebruik dank te zeggen voor de ontvangen geluk wensen ter gelegenheid van zijn verjaardag, hetgeen hij op bij eonder hoge prijs heeft gesteld. 2. Notulen. Zonder hoofdelijke stemming worden deze, met dank aan de secretaris, overeenkomstig het voorstel van B. en W. vastge steld. 3. Ingekomen stukken en me dedelingen. a. notulen en jaarstukken 1963/1964 en 1964/1965 van de Stichting Schooltandver- zorging; b. rapport van kasopname en controle administratie Cen traal Bouw en Woningtoe zicht, 3e kwartaal 1964; c. een beschikking van de Staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Weten schappen waarbij gunstig wordt beschikt op het ver zoek van de gemeenteraad om de openbare lagere school voor de berekening van de vergoedingen ingevolge de lager onderwijs voor het jaar 1964 buiten beschouwing te laten; d. jaarstukken 1963 van de N. V. Waterl. Mij. Zeeuwsoh- Vlaanderen; e. de raadsbesluiten tot grond- verkoop aan P. Houg, J. P. J. Willemsen, J. Boerma, J. Hamelink, F. Hamelink, wed. De Putter, P. G. de Pooter, F. Bareman, J. van Doorn en H. J. Bevelander, goedge keurd door Ged. Staten van Zeeland; 1 een mededelingenblad van de Vereniging tot bescherming van het drinkwater; g. de 4e wijziging van de ge meente-begroting 1964, goed gekeurd door Ged. Staten van Zeeland; h. de le wijziging van de be groting 1964 van de instel ling buitengewoon lager on derwijs; bestaat tegen het raadsbe sluit van 5 oktober 1964 in zake nacalculatie trend en minimum-inkomen j. een ontwerp-besluit van Ged. Staten van Zeeland in ver band met de nacalculatie van de „trend" voor 1964 voor secretarissen, ontvangers en ambtenaren van de burger lijke stand; k. de begroting 1965 van de vrijwillige brandweer; 1. idem van de muziekvereni ging „De Volharding"; m. idem van het Juliana-zieken- huis te Terneuzen; n. een brief van de St. Elisa beth Stichting r. k. zieken huis te Sluiskil in verband met te verlenen subsidie voor 1965; o. idem van de prot. chr. Stich ting voor Maatschappelijk werk in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen; p. idem van de katholieke mid delbare schoolvereniging te Hulst; q. idem van de stichting Fruit teeltproefbedrijf Zeeuwsch- Vlaanderen te Philippine. Z.h.st. wordt overeenkomstig de voorstellen van B. en W. ten aanzien van de ingekomen stuk ken a tot en met q besloten, r. een verzoek van het comité Z. V. U.-jutoileum om een bij drage van 1 cent per inwo ner voor het aanbieden van een geschenk aan de Z. V. U. ter gelegenheid van het feit dat de Z. V. U. twintig jaar geleden werd opgericht. De gedachten, gaan uit naar het aanbieden van een concert vleugel. De heer Florussen hoopt dat er geen gewoonte van gemaakt wordt om ter gelegenheid van dergelijke jubilea gelden beschik baar te stellen. Hij heeft gezien dat het geschenk 25.000 zal kosten. Hij is van mening dat het voor Zaamslag niet van di rect belang is. De uitvoeringen worden altijd in Terneuzen of Axel gegeven. 20 jarig bestaan is nu niet zo'n belangrijk feit. De culturele waarde ervan staat wel vast, maar iedere goede schouw burg moet over een goede vleu gel beschikken. Het kan nu voor dit doel zijn en morgen weer voor wat anders. De Voorzitter zegt dat Zaam slag er wel indirect van profite ren kan. In Zeeland beeft geen enkele schouwburg een derge lijke vleugel. Bovendien zal de vleugel ook beschikbaar zijn voor andere uitvoeringen dan van de Z. V. U. De heer De Visser zegt het in het algemeen wel eens te zijn met hetgeen door de heer Florus sen is gezegd. De subsidieverzoe ken zijn niet van de lucht. Eigen lijk heeft dit verzoek ook weinig met de gemeentebelangen te maken. Z.h.st. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten hiervoor een bedrag van 1000 beschikbaar te stellen. s. Een verzoek van de Stich ting Zeeuwse Muziekschool om een bedrag beschikbaar te stellen voor de aanschaf fing van een piano en leer middelen (slaginstrumenten e.d.) ten behoeve van het algemeen vormend muziek onderwijs dat in deze ge meente wordt gegeven. De heer Florussen zegt dat dit weer een dergelijk verzoek is. Nu gaat het niet om een vleugel, maar om een piano. De ge meente is toegetreden tot de Mu ziekschool. Dat is niet hélemaal vrijwillig gebeurd omdat anders het muziekonderwijs niet gevolgd kon worden. Er wordt een lokaal beschikbaar gesteld en nu moet ook nog voor instrumenten ge zorgd worden. De leerlingen moeten zelf ook flink betalen. Hij vraagt waar het geld van de stichting blijft en zou wel graag zien dat de begroting t.z.t. ook bij de raadsstukken ter inzage werd gelegd. De Voorzitter zegt dat de ge meente pas is toegetreden. De jaarstukken zullen zeker aan de raad worden overgelegd. Een groot bedrag zal gemoeid zijn met de jaarwedden, reis- en ver blijfkosten van de docenten. Doorslaggevend voor dit voorstel is geweest dat het onderwijs hier in Zaamslag wordt gegeven. De piano die nu beschikbaar is deugt niet en voor het voorgestelde be drag kan een goede piano v ge kocht worden. De heer Brakman zal hierover adviseren. De heer Van Hoeve vraagt wie de lessen geeft. De Voorzitter antwoordt dat het onderwijs door de heer Brak man wordt gegeven, die in dienst is van de Zeeuwse Muziekschool. B. en W. stellen voor hiervoor een bedrag van ƒ1000 beschik baar te stellen. Z.h.st. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 4. Benoeming leden commissie van advies Woonruimtewet. De Voorzitter verzoekt de heren Florussen en Verhelst met zal worden. hem het stembureau te vormen. Uitgebracht worden: op I. J. Kolijn 10 stemmen, 1 onwaarde; op J. F. Lensen 10 stemmen, 1 onwaarde; op H. de Feijter 9 stemmen, 1 blanco, 1 onwaarde; op M. J. Galle 10 stemmen, 1 onwaarde; op F. de Putter 10 stemmen, 1 onwaarde. Zodat de periodiek aftredende leden zijn herbenoemd. Op de desbetreffende vraag van de Voorzitter verklaart de heer De Feijter de benoeming aan te nemen, onder dankzeg ging voor het in hem gestelde vertrouwen. 5. Benoeming leden commissie tot wering van schoolver zuim. Uitgebracht worden op J. van Cadsand 9 stemmen, 1 blanco, 1 onwaarde; op F. Die- leman 9 stemmen, 1 onwaarde; op F. K. Haak 10 stemmen, 1 on waarde; op P. Houg 10 stemmen, 1 onwaarde; op P. de Leeuw 8 stemmen, 1 onwaarde; op M. Heida 3 stemmen, 1 onwaarde. Zodat tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim zijn herbenoemd de heren Van Cadsand, Dieleman, Haak en Houg, en in de vacature-Van Overbeke wordt benoemd de heer P. de Leeuw. Op de desbetreffende vraag van de Voorzitter verklaart de heer Van Cadsand de herbenoe ming aan te nemen, onder dank zegging voor het in hem gestelde vertrouwen. 6. Voorstel inzake medewerking ingevolge art. 72 van de l.o.- wet 1920. Van de Vereniging tot bevorde ring van Geref. lager onderwijs is ingekomen een verzoek tot de aankoop van een verwarmingsin- stallatie van groter capaciteit dan de bestaande. Z.h.st. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 7. Voorstel inzake medewerking ingevolge art. 50 van de kleu teronderwijswet. Van de Stichting Chr. Kleuter onderwijs is ingekomen een ver zoek om gelden beschikbaar te stellen voor de aankoop van een grasmaaimachine. De heer Florussen vraagt wel ke grasmaaimachine aangeschaft De Voorzitter zegt dat het nu alleen gaat om het al of niet ver lenen van medewerking. Bij het gepleegde overleg is meegedeeld dat het gaat om een bedrag van ƒ450. De heer Florussen zegt dat duur te vinden voor zo'n klein lapje grond. De Voorzitter deelt mede dat er 450 m2 gazon is. De heer Van Hoeve vraagt of de grasmaaimachine van de ge meente hiervoor in gebruik ge geven kan worden. De Voorzitter zegt dat dit con sequenties schept. Iedereen kan wel vragen die machine te mo gen gebruiken. Bovendien is die bij de gemeente volop in gebruik en het is niet wenselijk die aan iedereen uit te lenen. De heer Florussen meent dat het voor de kleuterschool wel an ders ligt dan voor iedere wille keurige particulier. Z.h.st. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 8. Voorstel tot verhoging van het bedrag per leerling voor 1964 ingevolge de l.o.-wet 1920 voor de bijzondere scholen. In verband met de steeds stij gende prijzen en kosten is van de vereniging tot bevordering van Geref. lager onderwijs het ver zoek binnengekomen om het be drag per leerling als bedoeld in art. 101, 5e lid der lager onder wijswet 1920, van ƒ65 te verho gen tot 75. Z.h.st. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 9. Voorstel inzake grondaan koop. In het structuurplan voor deze gemeente is aan de Polderstraat een terrein aangewezen voor kleine bedrijven. Met de eigenaar van deze grond, de heer F. Dek ker te Oostburg, en de pachter, de heer Anth. Dekker te Zaam slag, is overeenstemming' be reikt over de aankoop en het paehtvrij maken daarvan. De grootte is 1.86.87 ha De heer Verhelst vraagt wat verstaan wordt onder kleine be drijven. De Voorzitter zegt dat o.a. ge vraagd is naar een loods voor opslagplaats. Ook kleine bedrijf jes met b.v. 3 of 5 man per soneel kunnen hier onderge bracht worden. De heer Florussen zegt dat de bedrijfjes zeker niet groot kun nen zijn want het terrein is ook niet groot. Hij vraagt of het ter rein direct bouwrijp gemaakt wordt en wat met de overblij vende grond wordt gedaan. De Voorzitter zegt dat aan de stedebouwkundige opdracht ge geven zal worden voor 't maken van een herziening van het uit breidingsplan hiervoor en aan de centrale dienst voor het maken van een exploitatie-opzet. De ge meente heeft deze grond ook no dig voor de riolering van het uit breidingsplan. De heer Van Hoeve vraagt ook wat met de overblijvende grond wordt gedaan. De Voorzitter zegt dat in de exploitatie-opzet een post voor renteverlies wordt opgenomen. Mogelijk dat een gedeelte tijde lijk benut kan worden als volks tuin. In ieder geval zal de grond zo produktief mogelijk benut worden. 'De heer De Visser zegt dat de Voorzitter meegedeeld heeft dat er een aanvrage was voor een loods. Men kan dan het Idee heb ben dat daardoor de vraag aan gewakkerd kan worden en dat het nodig is de beschikking over die grond te hebben. Hij zegt het wel weinig te vinden. De vraag kan rijzen of er voldoende be hoefte is om tot deze aankoop over te gaan en of het niet een kansspel wordt. We willen der gelijke bedrijven zeker graag helpen en het is ook wel nood zakelijk. De Voorzitter zegt dat de ge legenheid er nu is deze grond aan te kopen. Doen we dit niet dan is er straks misschien geen gelegenheid meer voor. We kun nen altijd maar niet zeggen dat we er mee bezig zijn. Regeren is vooruitzien. We kunnen natuur lijk geen toezegging doen dat het in 1965 vol zal zijn. Ditzelfde geldt ook voor de bouwgrond in het uitbreidingsplan. Wethouder Koster is van me ning dat door deze aankoop in ieder geval de gelegenheid wordt geschapen. De heer Florussen zegt dat geen zekerheid gegeven kan worden dat het vlug vol zal zijn, maar er kan nu wel zekerheid over de plaats worden gegeven. De Voorzatter zegt dat het in bepaalde omstandigheden nodig kan zijn dat een uitbreiding van een bedrijf niet in de kom wordt toegestaan als dat b.v. ten koste zou gaan van de woonruimte of omdat de dorpskern er onder zou lijden. De heer De Visser hoopt dat dit met soepelheid zal worden gehanteerd. Het grijpt diep in 't leven in om bepaalde bedrijven naar een bepaalde plaats te dirigeren. de bedoeling is iedere uitbreiding daarheen te dwingen. Wethouder Koster zegt dat aangenomen kan worden dat het huidige college in dezen zeker soepel zal zijn. De Voorzitter zegt dat het in eerste instantie zal zijn voor degenen die spontaan naar dit terrein willen. De heer De Feijter kan zich best met dit voorstel verenigen en is blij dat het zo vlug voor el kaar is gekomen. Het is de ge meente dikwijlt verweten dat ze geen grond heeft en nu is dit an ders. De Voorzitter meent dat we de positie van de gemeente erdoor kunnen versterken. We moeten niet altijd achteraf kaarten en het paard achter de wagen span nen. We moeten het paard vóór de wagen spannen. Wethouder De Koeijer zegt dat deze grond in het structuurplan is aangewezen voor kleine be drijven. Mocht blijken dat het niet aanstaat, dan kan de be stemming altijd nog gewijzigd worden. Z.h.st. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 10. Voorstel vaststelling; krediet bedrag in rekening-courant bij de N. V. Bank voor Ned. Gemeenten. Bij besluit van de raad van 11 november 1963 werd het bedrag voor 1964 van het krediet in re- kening-courant bij de N. V. Bank voor Ned. Gemeenten bepaald op 100.000. Bij raadsbesluit dd. 3 april 1964 werd dit bedrag ver hoogd tot 150.000. B. en W. stellen voor, in overleg met de bank, dit bedrag voor 1965 weer te bepalen op ƒ150.000. Z.h.st. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 11. Voorstel tot wijziging ge meentebegroting 1964. Z.h.st. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 12. Rondvraag en sluiting. De heer Van Cadsand zegt dat er klachten zijn over de water afvoer achter de huizen vanaf de Brouwerij tot Cappon. De Voorzitter antwoordt dat dit onderzocht zal worden. De heer Florussen wijst er op dat het trottoir in de Puntstraat in desolate toestand verkeert. Dit dient nodig nagezien te wor den. De Voorzitter zegt toe, dat het Rotterdam kampt met bijzon der grote financiële perikelen. Dat is niet- alleen gebleken uit de verklaringen die gisteren in de Rotterdamse gemeenteraad zijn afgelegd, maar bovendien uit de mededelingen die burge meester mr. G. E. van Walsum en de wethouder van financiën, mej. Zeelenberg, na afloop van de raadsvergadering hebben ge daan. Kort en goed komt het hierop neer, dat de regering op grond van de investeringsbeper kingen Rotterdam 250.000.000 heeft toegewezen, terwijl Rot terdam meent in het komend jaar 500 tot 600.000.000 nodig te hebben. Binnenkort zullen over dit probleem besprekingen op het allerhoogste niveau plaats vin den. De regering houdt echter vast aan de investeringsbeper kingen die nodig zijn om de be talingsbalans in evenwicht te brengen, de arbeidsspanning te verminderen op grond van con juncturele overwegingen. Rotter dam zegt, dat de contractuele verplichtingen en bijkomende werken die de stad heeft, alleen reeds een bedrag van ruim ƒ25.000.000 eisen, terwijl boven dien de industriële ontwikkeling en de bijkomende werken voor de huizenbouw en diverse nood zakelijke nieuwe werken om het tempo bij te houden ruim 500 miljoen vragen. Hoe deze kloof kan worden overbrugd, is niet onthuld. Wel is gewezen op de consequenties met name voor het bedrijfsleven van een essen tiële besnoeiing van de Rotter damse financiële mogelijkheden en op de daaruit voortvloeien de beschadiging van de natio nale economie. „Als de regering haar plan ten aanzien van Rot terdam zal doorvoeren, zal zij een belangrijk stuk industriali satie moeten afschrijven", aldus burgemeester Van Walsum. De Voorzitter zegt dat het niet onderzocht zal worden. Dé heer Florussen vestigt er de aandacht op, dat het krot in. de Brouwerij nog steeds niet af gebroken is. De Voorzitter antwoordt dat met de gemeente-opzichter is afgesproken dat zulks zo spoedig mogelijk zal gebeuren. Door de B. B. wag gevraagd er nog een oefening bij te mogen houden. De Voorzitter sluit de vergade ring met het uitspreken van het dankgebed. Historie van het jongste verleden van Terneuzen door JOH. DE VRIES. XXXI. „Doordat de afdeling jongens grooter was, werden hiervoor 5 prijzen uitgeloofd. De le prijs was een pilouwbroek die ten deel viel aan Jan de Regt, de 2e een paar schoenen, werd gewon nen door A. de Jonge, de 3e, bestaande uit een boezeroen, werd behaald door H. de Ruijter, terwijl M. Verhelst een krenten brood won en H. de Regt een gulden als 5e prijs verwierf. De wedstrijd op de prikslee besloot het feest. Hiervoor was als le prijs gesteld 2 KG worst, die gewonnen werd door Jac. Huijssen. De 2e prijs, bestaande uit een schabbe, werd verwor ven door Daan van Male, terwijl S. Laurens een krentenbrood als 3e prijs verwierf. Na afloop van de feestelijkheid werd door de commissie met het muziekgezelschap „Apollo" aan den heer H. Wolfert dank betuigd voor de welwillendheid, waarmee hij zijn terrein had beschikbaar gesteld. Hem komt dan ook in deze veel eer toe. Onder het uitvoeren van eenige stukken keerde men, ondanks het minder aangename weer, zeer voldaan huiswaarts. In een flinke tent vond men gelegenheid zich eenige verver- sching te verschaffen, zoodat men het feest in alle deelen als geslaagd kan beschouwen en we voor een volgende maal weer alle steun mogen verwachten." Op kerkelijk gebied zal dit jaar een belangrijke beslissing 'worden genomen. Er zijn n.l. reeds lang plannen de hervormde kerk in de Noordstraat te vergroten of te vernieuwen. Tenslotte komen deze plannen in febr. 1885 tot verwezenlijking. Het aar dige stukje in de courant van 11-2-1885, dat tevens een brokje kerkelijke geschiedenis inhoudt, mag ik U niet onthouden: „Terneuzen, 10 Februari 1885. Reeds langen tijd deed zich bij de Hervormde Gemeente alhier, door toeneming der bevol king, de behoefte gevoelen aan een ruimer en doelmatiger kerk gebouw. In eene vergadering van de Kerkéraad van Vrijdag 6 Februari werd dan ook besloten het lang gekoesterde plan, het bouwen van een nieuw bedehuis ten uitvoer te brengen. Hiervoor wordt de hulp en medewerking ingeroepen van de leden der gemeente en, naar wij uit goede bron vernemen, wor den deze aanvankelijke pogingen met den besten uitslag be kroond. Het lijdt dus geen twijfel of op de plaats waar de oude kerk nu staat zal spoedig eene nieuwe tempel verrijzen. We zeg gen de oude kerk en met recht. Schoon ons het juiste jaartal der stichting onbekend is, weten we toch, dat in dit gebouw reeds in 1580 en wellicht vroeger gepredikt werd door Pieter van Orliens en naderhand in 1606 door Petrus Hondius. Ook vindt men in den noordelijke gevel een grooten steen, waarop in een vierkant zijn uitgehouwen de letters G. D. en iets later het jaartal 1659-19 Juli. Dit laatste jaartal heeft betrekking op de vernieuwing der kerk. De titel van het bestek der aanbeste ding luidt als volgt: „Besteck van de nieuwe kereke Ter Neusen. Aannemer: Isaac Gillisz; borgh Jan Wachtendonck, F. Willem Janszoon. L 1425: 0 0 (1 L ƒ6,Sonder de buijtten wereken besteedt dooi de Edel Mogende Heeren gecommiteerde raden van Zeeland." Verder nog „15den Meije 1659. De eerste steen geleijdt door Goleijn Decker, St. Pauli op den 19 Julij 1659." Op het kerkhof en in de kerk vindt men grafzerken met de jaartallen 1595, 1630, 1632 en 1634. Geheel geruisloos zal de bouw niet plaats vinden. Vooreerst is er de moeilijkheid op welke plaats gedurende de opbouw de godsdienstoefeningen te houden, maar dat wordt vlot opgelost. Terneuzen, 8-4-1885: „Bij het Kerkbestuur der Hervormde Gemeente te Terneuzen is thans het bericht ontvangen, dat door het departement van Oorlog in het verzoek is bewilligd, om gedurende de herbouw der Kerk de godsdienstoefeningen in een gedeelte van de affuit- loods op het arsenaalplein te houden, waartoe alsdan die loods van 1 Mei a.s. gedeeltelijk zal worden afgestaan." (Deze loods De eerste houten brug over de vroegere oostelijke vestinggracht. Links de militaire gevangenis; rechts de woning van het hoofd van school C, thans kantoor van de dienst voor maatschappelijke zorg. Op de achtergrond het oude „ingenieurshuis". stond ongeveer op de plaats van het tegenwoordige Concertge bouw.) Meer moeite geeft het, dat een deel der leden er ernstig be zwaar tegen heeft dat het nieuwe kerkgebouw op het Markplein zal verrijzen, waarvoor blijkbaar ernstige plannen bestaan. Een en ander bleek uit een paar advertenties, die nogal „fors" gesteld zijn en waarover, naar ik aanneem, nogal wat is te doen geweest. 25-4-1885 (advertentie): „Eenige ingezetenen, leden der Herv. Kerk, vernomen hebben de dat bij kerkvoogden en notabelen het plan bestaat, om de nieuw te bouwen kerk op het Marktplein te doen verrijzen, heb ben besloten, indien daaraan gevolg wordt gegeven, hunne in schrijvingen daarvoor bestemd, IN TE TREKKEN, daar het Marktplein niet de plaats is, daarvoor geschikt." 29-4-1855 (advertentie): „Eenige LEDEN DER HERVORMDE KERK alhier, zich geheel aansluitende met de inzenders der advertentie in het vorig num mer dezer courant, verzekeren geen stap te doen in het nieuwe kerkgebouw, als zulks geplaatst wordt op het Marktplein, waar wel de markt diende te worden gehouden, maar geen Huis des Heeren dient opgericht te worden. Leden, die het goed met de Hervormde Gemeente meenen." De kwestie n.l. het verzoek om afstand van grond op het Marktplein zou ook zonder de „deining" wel aan de orde zijn gesteld, maar in de gemeenteraadszitting van vrijdag 15 mei 1885 wordt een verzoek van de Hervormde Kerk tot het verkrij gen van grond op de Markt met 8—2 stemmen afgewezen. Een hartig woordje is daarover gewisseld, maar daar behoef ik niet dieper op in te gaan. Uit een paar berichten over de aanbesteding blijkt dat het nieuwe kerkgebouw met toren is ontworpen door de architect G. A. Fol te Rotterdam en dat (op 2-6-'85) aan C. Maters te Vlissingen als laagste inschrijver de bouw der kerk is gegund voor ƒ38.000. Bouwkundig opzichter belast met dagelijks toe zicht is de heer D. van der Linde te Amsterdam. Om dan deze kerkbouw te besluiten: „Op aanstaanden Zondag namiddag, 5 September 1886, zal de eerste godsdienstoefening in de nieuwgebouwde Kerk der Her vormde Gemeente alhier worden gehouden." De herv. gemeente heeft tegelijk met de nieuwbouwplannen in 1885 nog andere koorden op de boog Het betreft de bouw van een armenhuis, waarover ik de beide berichten volledig weergeef. Waar nu de firma YsebaertTemmerman haar zaak heeft ge vestigd, stond het armenhuis,bij ons oudere Terneuzenaars be kend als het „ouweman'uus". De courant van 22 april 1885 meldt hierover: 22-4-1885. „Men deelt ons mede, dat de pogingen van den Ker- keraad der Hervormde Gemeente alhier om geldelijke onder steuning tot het stichten van een Armenhuis het vooruitzicht geven met gunstigen uitslag bekroond te worden. Nog een weinig medewerking en het gebouw zal tot stand komen. Wij kunnen nog mededelen, dat de inschrijvers zeiven (wat uit de circulaire trouwens bliikt) het recht hebben tot opzegging der jaarlijksche subsidie." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5