De verhouding tussen Duitsland en Frankrijk K£H?Dampo Israëlische luchtmacht bombardeerde Syrische stellingen RADIO DE KOEK Frans militair program Weermannetje Wilson ALS HET MIST IN DE CLYDE-VALLEI Het weer STRAALVLIEGTUIG NEERGESTORT I De mist in Nóg niet Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Frankering by abonnement; Terneuzen Dlfecfenr-Hoofredaeteur; I. van Ge Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaalper maand f2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. VRUE ZEEUW ZATERDAG 14 NOVEMBER 1964 20e Jaargang - No. 6311 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad'' 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tót 10 uur v.m. Wilson regeert bij de gratie van het weer. De Britten is een zaak nooit zo ernstig of ze kunnen er een grapje over maken. „De meer derheid van de labourregering gen noodzakelijk zou hebben ge maakt. Maar om prestigeredenen alleen al was het voor de socia listen gewenst niet bij de eerste stemming in het Lagerhuis een nederlaag te lijden. Dat was toch onvermijdelijk geweest als alle conservatieven en liberalen er geweest, waren. De regering haalde tenslotte een akelige meerderheid van zes stemmen, in feite door een zieke. De tramalant van nu toont aan hoe akelig het leven voor de so cialisten in het Lagerhuis wordt- steeds moeten ze er op bedacht zijn dat een stemming kan wor den afgedwongen. Dat kan ook wel eens gaan om een motie die volgens de traditie de premier wél tot heengaan dwingt, een traditie die ook Wil son niet naar zijn hand kan zet ten al zou hij het graag willen. Ook het regeren wordt moeilijk, getuige het kabinetslid dat ijlings uit Genève terugkwam. Er kun nen ook omstandigheden zijn waarbij zo'n terugkeer onmoge lijk is. Logisch geredeneerd zou het absurd zijn dat een regering waaraan de meerderheid der Britten haar vertrouwen heeft geschonken, gewint zou kunnen worden omdat het mist in de rivde-vailei. Men heeft nu kun nen zien hoe dicht men daarbij was. bij de overstromingsramp in midden-Vietnam meer dan 5.000 mensen om het leven gekomen. De Zuidvietnamese vice-premier Ngoejen Oanh, die donderdag het getroffen gebied bezocht, kreeg daar te horen dat naar schatting alleen al 2.000 mensen de dood hadden gevonden toen zes dorpen in de provincie Quoe- ang Nam in hun geheel werden weggevaagd. Honderdduizenden mensen zijn dakloos geworden. De zware regenval duurt voort. chauffeurs", zei een conservatief lagerhuislid, „en die zijn geluk kig in meerderheid conservatief". Maar niettemin hebben deze lie den door als gekken te rijden nog net genoeg socialisten naar de parlementsgebouwen gebracht om premier Wilson zijn eerste nederlaag te besparen. Een zieke uit de operatiekamer, lieden die nog verfrommeld wa ren door een auto-ongeluk, men sen met benen in het gips en an deren die bibberden van de koorts, werden er heen gereden. Anderen wisten met kunst- en vliegwerk ondanks de mist in het noorden nog op tijd te arriveren. En zelfs kwam een kabinetslid ijlings van een conferentie terug. Het ging in dit geval om een motie die de voorgenomen her nationalisering van de staalin dustrie afkeurde. Een soort mo tie die ook al was ze aange nomen de premier niet vol gens de ongeschreven parlemen taire wet had genoont zijn ont slag aan te bieden of verkiezin- De Westduitse bondskanselier, Ludwig Erhard, heeft vrijdag een einde gemaakt aan de gissingen omtrent een mogelijk aftreden van minister van buitenlandse zaken Gerhard Schroder. In het vragenuurtje van de bondsdag antwoordde Erhard op een vraag of de regering „door een- wijziging in de top van het ministerie van buitenlandse za ken" een verbetering in de be trekkingen met Frankrijk moge lijk acht. „De bondsregering is deze mening niet toegedaan." Hij maakte hiermee een eind aan de speculaties in enkele bla den, volgens welke de verhou ding tussen West-Duitsland en Frankrijk gediend zou zijn met het aftreden van Schroder. MOEILIJKHEDEN De bondskanselier erkende dat er moeilijkheden zijn tussen Parijs en Bonn,maar zei dat men zou trachten deze in het kader van het Frans-Duitse vriendschapsverdrag op te los sen. De Westduitse regering wil de Duits-Franse verhouding ver sterken. Een nieuw bewijs daar voor is het „Europa-initiatief" van de Westduitse regering, al dus Erhard. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Gerhard Schroder, noemde een verenigd Europa het enige doel van het Frans-Duitse verdrag. Hij zei dat het verdrag een onderdeel vormt in het streven naar een atlantische gemeenschap en een verenigd Europa. Het voornaam ste doel van de Westduitse rege ring is toetreding van andere Europese landen tot de E.E.G. Schroder noemde de aandui ding „twee-unie" voor het Duits- Franse verdrag en de verhou ding tussen Frankrijk en Duits land misleidend. Hij zei dat het Duits-Franse verdrag slechts een verkleinde afbeelding van het plan-Fouchet was. Het was zaak deze verkleinde afbeelding in breder kring te verspreiden. GEEN OPDRACHT Schroder zei dit op een vraag of de Duitse regering bereid was bij een eventueel mislukken van de onderhandelingen over een Europese politieke éénwor ding, met een „twee-unie" te beginnen. Schroder ontkende dat, er enig verband zou bestaan tussen landbouwprijzen in de E.E.G. en het vraagstuk van een multiate- rale kernvloot voor de Navo. Hij ging hiermee in op berichten volgens welke Frankrijk in de kwestie van de landbouwprijzen zou toegeven als Bonn niet lan ger zou aandringen op de M.L.F. Op een vraag omtrent Ade nauers reis naar Parijs zei Schro der nog dat de voormalige bondskanselier geen opdracht had deze kwestie te bespreken. Bondskanselier Erhard zei: „Hij is buitengewoon gezant noch buitengewoon raadsman. Zijn betrekkingen met de regering zijn gelijk aan die van de an dere afgevaardigden." De troonsopvolging in Luxemburg Groothertogin Charlotte van Lu xemburg tekent de acte van ab dicatie, terwijl v.lin.r. prins Felix, groothertogin Jan en groothertogin Josephine Char lotte toezien. (Adv.) Staking bij douane in Italië Als gevolg van de stakinq van douanepersoneel in Italië, die van 10 tot 15 november duurt, is er aan de grenzen, in de havens en op de vliegvelden grote stagna tie. Door het inschakelen van mi litairen tracht men daarin ver betering te brengen. De piloot omgekomen Brandend en exploderend is vrijdagmiddag een Thunder- streak van de vliegbasis Eind hoven kort vóór drie uur neer gestort in een voor brandweer en andere auto's nagenoeg onbe reikbaar deel van het landgoed Dartheuvel tussen Leersum en Doorn aan de oude rijksweg ArnhemUtrecht. De piloot, de 38-jarige kapi- tein-viieger P. J. van der Wijst uit Uden (N.-Br.) en enige in zittende van het toestel, is tij- Zuidwestelijke wind Het K. N. M. I. deelt mede: Een diepe depressie ten zuiden van IJsland beweegt langzaam naar het oosten. Het fronten systeem van deze depressie trok gisternacht met langdurige regen over ons land. Met harde storm achtige zuidwestelijke winden ZATERDAG 14 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 901 9.49 Terneuzen 9.36 10.24 Hansweert 10.16 11.04 Walsoorden 10.26 11.14 ZONDAG 15 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 10.12 10.57 Terneuzen 10.47 11.32 Hansweert 11.27 12.12 Walsoorden 11.37 12.22 werd zachte lucht van de oceaan aangevoerd. Door de aanwezigheid van een hogedrukgebied tussen' de Azo- ren en Zuid-Europa blijft er gedurende het gehele weekein de vrij veel wind. Kleine sto ringen kunnen nu en dan wat regen veroorzaken, zodat het weer in het algemeen verander lijk zal zijn. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Wisselvallig Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar nog regen, maar ook enkele verspreid voorkomen de opklaringen. Matige tot krach tige, aan de kust krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Vrij zacht. MAANDAG 16 NOVEMBER nov. v.m. n.m. 14 7.58 16.51 15.17 0.47 Breskens 11.17 11.25 15 S.OO 16.49 15.34 2.02 Terneuzen 11.52 17 8.03 16.46 16.09 4.39 Hansweert 0.32 12.25 18 8.05 16.45 16.30 6.03 Walsoorden 0.42 12.50 19 8.06 16-44 16.55 7.30 Amsterdam in feesttooi De Amsterdamse Leidsestraat heeft zich feestelijk opgemaakt voor St. Nicolaas en Kerst. De foto biedt een lege straat, een utopie voor weggebruikers, die wel eens iets anders gewend zijn. Albanië zet aanvallen op Russische leiders voort Albanië zet blijkens een artikel in „Zeri I Popullit", het orgaan van de Albanese communistische partij, de aanvallen op het Rus sische communisme voort. De nieuwe Russische leiders hebben meer dan eens gezegd dat zij de revisionistische politiek zullen voortzetten, zo verklaart het blad in een lang artikel waarin het „moderne revisionisme" wordt veroordeeld. In het geschil tussen China en Rusland over de uitvoering van communistische principes, dat tij dens het bewind van Chroesjtsjov op een crisis uitliep, staat Alba nië aan de kant van Peking. „Ze ri I Popullit" had hei artikel bij de machtswisseling in het Krem lin achtergehouden. Het had ech ter „onder de huidige omstandig heden" besloten tot ongewijzigde1 publikatie over te gaan. Voor de eerste maal hebben de Israëliërs vrijdag hun luchtmacht gebruikt om Syrische mortieren tot zwijgen te brengen. Mirages, Mysteres, super-Mysteres en Vautours kwamen na een be schieting van de in het uiterste noorden van Israël gelegen plaat sen Dan en Sjear Jasjoev in ac tie tegen de zich op korte af stand van de grens bevindende Syrische militaire posten. Zij bestookten deze met mi- trailleurvuur en wierpen na palmbommen af. De aanval duur de vijfendertig minuten. Alle Is raëlische toestellen keerden op hun bases terug. Tijdens het bombardement was een tiental Syrische Mig-straaljagers ver schenen, maar deze waren op af stand gebleven. Bij het incident, dat als het ernstigste sinds jaren aan de Israëlische grenzen wordt be schouwd, waren ook tanks van beide landen betrokken. Een Israëlische militaire woordvoerder deelde vrijdag avond in Jeruzalem mee, dat het incident 's middags om 13.30 uur plaatselijke tijd was begonnen, toen Syriërs het vuur openden op een Israëlische patrouille die terugschoot. Daarop waren Sy rische tanks verschenen en wa ren Syrische militaire posten mortiergranaten gaan afvuren op de plaatsen Dan en Sjear Jas joev, als gevolg waarvan ver scheidene gewonden vielen en een aantal huizen werd bescha digd. Israëlische tanks waren te hulp gekomen en hadden twee Syrische tanks vernietigd. De be standscommissie van de Verenig de Naties verzocht om 14.30 uur dringend het vuren te staken, maar volgens de Israëlische le zing waren de Syriërs doorge gaan met hun beschieting, waar op de Israëlische luchtmacht had ingegrepen. De Syriërs moeten goed weten, dat wij'met alle middelen die ons ter beschikking staan zullen rea geren op elk bombardement van onze grensdorpen en dat wij niet het recht zullen afstaan, elk duimbreed van ons grondgebied te gebruiken naar ons eigen goeddunken, zo verklaarde de chef van de Israëlische generale staf, gen. Rabin, vrijdagavond in Tel Aviv tegenover de pers. Volgens hem kunnen de Syriërs het niet verkroppen, dat in het betrokken gebied een weg wordt aangelegd langs de grens met Syrië. Al in 1962, toen met de aanleg van de weg begonnen werd, hadden de Syriërs bij de V. N.-autoriteiten geprotesteerd, dat de weg voor een deel over Syrisch grondgebied liep. Dit pro test was echter afgewezen en al in augustus waren de werkzaam heden voortgezet. (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 dens één van de explosies in de lucht reeds gedood. Omtrent de oorzaak wensten de luchtmacht- autoriteiten van de vliegbasis Soesterberg, die meteen met een rampcolonne ter plaatse waren, niets mede te delen. Ooggetui gen zagen dat de straaljager reeds op verre afstand in moei lijkheden was. Boven het reva lidatiecentrum „De Hoogstraat" zag men het vliegtuig branden, waarna de piloot een benzine tank en een hoeveelheid muni tie naar beneden liet vallen. In de glijvlucht onthoofde de straal jager een aantal bomen waarna enkele munitie-ontploffingen volgden. Kort daarna stortte het toestel, om zijn eigen as draai end, loodrecht naar beneden, waarna het explodeerde. Enkele bomen op de plaats in het dichte bos waar het toestel neerkwam, werden ontworteld. De brand weer van de vliegbasis Soester berg kon niet veel meer uitrich ten. Het smeulende wrak werd slechts korte tijd met de nevel spuit bespoten. De vrijwillige brandweer van Leersum, die het eerst ter plaatse was, kon op instigatie van de luchtmacht autoriteiten niets uitrichten. Kapitein Van der Wijst was gehuwd en had twee kinderen. Antwoord van Johnson aan Mikojan en Kosygin President Johnson heeft ge antwoord op het telegram van president Mikojan en premier Kosygin van de Sow jet-Unie naar aanleiding van Johnsons verkiezing tot president der V. S. President Johnson dankt de Russische leiders voor hun ge lukwensen en voor de hoop, die zij hadden uitgesproken, dat de komende tijd zou worden geken merkt door intensievere inspan ningen van beide regeringen tot de ontwikkeling van de betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten in het belang van de wereldvrede. „Wij hebben geen dringender taak dan het bereiken van wer kelijke en duurzame vrede", aldus de Amerikaanse president. „Gestadige voortgang naar wer kelijke vrede is in overeenstem ming met de belangen van de volken van onze beide landen en is onontbeerlijk voor de toekom stige veiligheid en het welzijn van de mensheid. Ik hoop, dat wij verdere stappen in die rich ting zullen kunnen doen en ik wil geen moeite voor dit doel sparen", aldus president Johnson. Het Franse militaire ontwerp- program, dat donderdag ter ken nis is gebracht van het parle ment, voorziet voor de komende vijf jaar onder meer in de bouw van raketten met kernladingen en duikboten die met deze wa pens zullen worden uitgerust. De eerste komen in 1970 in de vaart. De totale kosten worden begroot op tachtig miljard francs (ruim 58 miljard gulden). In een toelichting zegt de re gering dat, hoewel gecontroleer de ontwapening een fundamen teel doel van de Franse buiten landse politiek blijft, slechts met kernwapens uitgeruste strijd krachten tegenwoordig een even tuele aanvaller kunnen afslaan. LUCHTVLOOT. Het program voorziet voorts in een luchtvloot bestaande uit Mi- rage-bommenwerpers, die kern bommen met een explosieve kracht van 50 tot 60 kiloton TNT kunnen vervoeren. Twee-en-zes tig van deze toestellen zijn reeds besteld. Dit onderdeel vormt de eerste fase van het vijfjarenplan. Het program dat vorige week door het kabinet werd goedge keurd, spreekt van een uit zes divisies bestaande landmacht die zowel binnen als buiten de Navo kan optreden. ATOOMDUIKBOTEN. De militaire kracht van Frank rijk is bestemd om de vrede te bewaren zonder de onafhankelijk heid en de onschendbaarheid van dit land in gevaar te brengen. De eerste onderdelen van de strate gische kernmacht zijn sedert 1964 operationeel, zo wordt in de toe lichting gezegd. De verschillende onderdelen van het plan zijn: het op poten zetten van een strate- kernbom en de actieradius van de Mirage-IV de voornaamste wapens vormen; het op peil hou den van de afsehrikmacht door middel van ballistische grond- raketten; tegen het einde van de vijfjarenperiode het in de vaart brengen van de eerste van de drie in het program genoemde atoomduikboten, die uitgerust zullen zijn met kernkopraketten, en tot slot de bestudering van een verder ontwikkeld bewape- ningssysteem. De tweede fase zal worden ge karakteriseerd door raketten met kernkoppen die een grotere ex plosieve kracht bezitten. De ge noemde drie atoomduikboten zul len eik zestien van deze raketten aan boord hebben. RUIM 5.000 DODEN IN ZUID-VIETNAM Volgens officiële ramingen zijn hangt af van de Londense taxi-

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1