De veiligheid op de Europese wegen Successiewei wordt aangepast aan rijksbelastingen RADIO EN TELEVISIE DE LEEUW VAN BASHRA WESTEUROPESE VERKENNINGSKUNSTMANEN? BEURSOVERZICHT VRIJSTELLING WEUUWEN- EN WEZENPENSIOENEN DELTAWERKEN IN 1978 VOLTOOID Vrijdag 13 november 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 AUTO-RAPPORT VAN DE RAAD VAN EUROPA Verouderd Niet veranderd Gemeenfe Terneuzen TWEEDE KAMER Wie mooi wil zijn Het snel groeiende aantal auto's op de Europese wegen en het steeds groter wordende aantal slachtoffers zijn voor de raadgeven de vergadering van de Baad van Europa aanleiding geweest een speciale studie te laten piaken over de verkeersveiligheid, voorzover die ais het ware in de auto's kan worden ingebouwd. De schrijver van de studie, de Oostenrijkse afgevaardigde Czer- netz, begint zijn beschouwing met de verklaring, dat de ver beteringen die de auto-industrie in de loop der jaren heeft ont wikkeld, de verkeersveiligheid ten goede zijn gekomen. Daar tegenover staat, zo zegt hij, dat bij beslissingen in de industrie de verkoopmotieven groot ge wicht in de schaal werpen, ten zij aan bepaalde wettelijke voor schriften moet worden voldaan. Zijn rapport wil de aandacht vestigen op een aantal aspecten die voor overheid en particu lieren van belang zijn. GEKLEURDE LAAG Aan het verslag, dat in hoofd stukken de veiligheidsaspecten van verschillende belangrijke auto-onderdelen de revue laat passeren, is het volgende ont leend: Banden: het verdient aanbe veling op autobanden een ge kleurde laag aan te brengen, die laat zien wanneer het loopvlak zover versleten is, dat de band moet worden vervangen of het voertuig ongeschikt wordt voor hoge snelheden op autowegen. Remmen: onderzoekingen tonen aan, dat meer aandacht voor remmen en vooral een juiste remafstelling geboden is. Voor vrachtwagens met luchtdruk- remmen verdient het aanbeve ling een geluidssignaal te ont werpen, dat waarschuwt als het luchtdruksysteem hapert. De ontwikkeling van de automati sche schakeling heeft het voor deel, dat het rempedaal beter kan worden geplaatst en met de linkervoet bediend, hetgeen de reageertijd (schrikseconde) kan verkorten. Verlichtingmistlampen op auto's moeten in paren en zo laag mogelijk worden geplaatst. Verblinding door achterlichten kan een probleem worden, zodat het aanbeveling verdient de lichtschakeling zodanig te ont- de koplampen de achterlichten werpen dat bij inschakeling van minder stroom krijgen. De beste plaats vopr de lich ten der richtingaanwijzers is niet bij de achterlichten, doch op de zijkant van de wagen en de beste kleur is oranje-geel. GEEN CHROOM Exterieur: men zou de auto fabrikanten en automobilisten ervan moeten overtuigen, dat een wagen zonder chroom of andere blinkende versiersels minder hinderlijk is voor de ogen en dus veiliger voor de eigen bestuurders en de andere weggebruikers. Veiligheidsgordels: deze vor men de beste bijdragen voor de veiligheid. Volgens Amerikaan se ramingen hebben jaarlijks 5500 mensen hun leven eraan te danken. In Zweden heeft een onderzoek van 250 ongevallen tot de conclusie geleid, dat het aantal ernstig gewonden in auto's die bij een botsing waren be trokken, met tweederde is ver minderd. Verwarmingauto-ontwerpers moet er op worden gewezen, dat ook autorijden „een koel hoofd" Vereist. De verwarming dient dus laag te worden ge plaatst. West-Europa moet zijn eigen militaire verkenningskunstmanen hebben, zoals de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Daar komt een ontwerp-aanbevelïng, die volgende maand door de voltallige vergadering van de Westeuropese unie in Parijs zal worden be sproken, op neer. Voor dit doel moet samenwer king met de Verenigde Staten worden gezocht, zei de voorzitter van de vergadering van de de fensie- en bewapeningscommis sie van de W. E. Georg Klie- sing, na afloop van de vergade ring. Aan de zeven landen die lid zijn van de Europese organi satie voor de ontwikkeling van lanceerinrichtingen, wordt ver zocht een nieuw programma te vormen dat zo snel mogelijk een zo hoog mogelijk ontwikkelings peil kan bereiken. Met de ver kenningskunstmanen moeten in lichtingen worden verkregen die in het belang zijn van de Euro pese veiligheid. Kliesing zei op de persconfe rentie dat de ministerraad ook iets wil gaan doen aan verouder de delen van 't W. E. U.-verdrag. Artikel vijf verplicht de leden el- kaar ingeval van een aanval met alle ter beschikking staande mid delen te helpen. Aangezien En geland en Frankrijk na het op stellen van dit artikel eigen kernwapens hebben verkregen, is een dergelijke verplichting niet langer realistisch; bijvoorbeeld ingeval van een beperkte aanval op een deel van West-Duitsland, zei Kliesing. Von Hassel, de Westduitse mi nister van defensie zei vóór zijn vertrek naar New York dat W- Duitslands standpunt ten aanzien van de multilaterale Navo-kern- macht niet is veranderd. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buiten landse zaken in Parijs zei dat mi nister Couvé de Murville de mi nisters-bijeenkomst van de W. E. U. in Bonn volgende week niet zal bijwonen. Hij moet de parle mentaire Navo-conferentie die maandag in Parijs begint toe spreken en kan niet op dezelfde dag in Bonn aanwezig zijn. INTERNATIONALS VERDEELD De stemming voor de inter nationale waarden is gisteren verdeeld geweest. De aandelen Kon. Olie moesten bij de ope ning bijna 2 gulden prijsgeven op 165,20. In een tamelijk ak- tieve markt zakte de koers ge durende de verdere beursduur in tot 164,50 door aanbod van het publiek, dit als nawerking op de 's morgens gepubliceerde cijfers over het derde kwartaal en die over de eerste 9 maan- HINDERWET Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEN brengen ter openbare kennis dat ter gemeen te-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van firma M. VAN DER GOUWE, Bastion straat 7 te Terneuzen, om ver gunning ingevolge de Hinder wet tot het uitbreiden van een inrichting tot het opslaan van kunstmest en het schonen en drogen van granen, door bij plaatsing van 9 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 15% pk, zodat thans 17 elec tromotoren met een gezamenlijk vermogen van 45% pk gebezigd zullen worden, op het perceel plaatselijk bekend Bastionstraat 7, kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sectie C, no. 4589. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekend making bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 1 december a.s., des voormiddags 9.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden ge houden, waarin mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden in gebracht. Een ieder kan ter secretarie kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoel de zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk be zwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzen de gemeente, waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Terneuzen, 12 november 1964. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. RIJPSTRA, Burgemeester. A. J. VAN PAGEE. Secretaris. den 1964 van de Kon./Shell- groep. De lagere winst over het derde kwartaal had de beurs verwacht. Toen de cijfers wer den gepubliceerd, was het toch nog een teleurstelling. Op het verlaagde niveau had Zwitser land voor de olie-aandelen be langstelling. Unilevers daalden van 145,40 tot 145 ex 1,53 interim-divi dend. De slotkoers van woens dag was 146,10 cum int. div. Philips lag goed in de markt op 158,20 157,40). Dit fonds sloot in Wallstreet hoger. AKU on veranderd op 485'/2, terwijl Hoogovens op 575 (onv.) werd geadviseerd. Wallstreet keerde de lusteloze stemming van dé voorgaande beursdagen de rug toe door met kalme handel naar een hoog koersniveau te groeien. Vooral Ford en Chrysler sloten er vast. In de scheepvaartsector waren aandelen K. P. M. vast. Deze stukken werden tegen oplopen de prijzen tot 155 (152) uit de markt genomen. Er gaan geruch ten dat de K. P. M. een beleg gingsmaatschappij zal worden. Ook de overige scheepvaartaan delen konden zich handhaven. Van de leidende cultures steeg HVA van 144 tot 146 (143) op lokaie speculatieve vraag. Ook Amsterdam Rubber kon zich verbeteren tot 110.(108%). De staatsfondsenmarkt was aan de flauwe kant. Het geringe aan bod had hier de. overhand. De 5% pet obligaties 1964 Bank voor Nederlandsche Gemeenten wer den onveranderd tot iets lager geadviseerd (98%j. Aandeelhouders Arch houden zich aan de bekende strohalm vast. Men acht het niet uitge sloten dat de vennootschap niet failliet zal worden verklaard doch dat er surseance van be taling zal komen. Aandelen De Wit's Textiel wa ren onveranderd. Deze maat schappij komt in maart 1965 met een nieuwe converteerbare obli gatielening met claimrecht, groot 4,8 min. De uitstaande conver teerbare lening zal half januari aflosbaar worden gesteld met de mogelijkheid van conversie. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, enz. Algemeen Beursindices (1953 100) 10/11 11/11 12/11 583.0 582.1 582.8 338.9 137.8 238.9 162.4 406.5 338.1 138.5 238.4 161.9 406.3 338.0 138.2 237.9 161.9 405.8 Kolendampvergiftiging De 27-jarige maatschappelijk werkster Maja Zwiebel is in haar huurkamer aan de Weisenbrueh- straat in Den Haag overleden aan kolendampvergiftiging. De hoofdbewoonster ontdekte dat mej. Zwiebel dood was. Een onderzoek heeft aangetoond, dat zij door koolmonoxyde omkwam. Gebleken is, dat de schoorsteen zó ernstig was vervuild dat hij bijna dicht zat. I" Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, dat een aan passing beoogt van de successiewet 1956 zowel aan de algemene wet inzake rijksbelastingen als aan de technische herzieningen van de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de vermogensbelasting. Mede zijn opgenomen de door de staatssecretaris van financiën bij 'de behandeling van het wets ontwerp inzake de vermogensbe lasting toegezegde verruiming voor het successierecht van de gezinsvrijstellingen, in het bij zonder voor weduwen en wezen. Deze wijzigingen zullen een mid delenderving voor de schatkist van ƒ13 min opleveren. GEZINSVRIJSTELLINGEN Van de voorgestelde verrui ming van de gezinsvrijstellingen treedt op de voorgrond de alge hele vrijstelling voor particuliere weduwen- en wezenpensioenen. Aan het geheel buiten de hef fing van het successierecht stel len van de particuliere pensioe nen wordt in overeenstemming met hetgeen voor de nieuwe hef- fingswetten inzake de vermo gensbelasting en de belastingen van het inkomen zal gelden een wettelijk pensioenbegrip verbon den, dat een zekere evenredigheid tussen de hoegrootheid van het pensioen en de verrichte arbeid eist. Met de voorgestelde rege- De' Grevelingen zal zoals het zich thans laat aanzien nog dit jaar worden gesloten. De weg over de dam kan dan begin volgend jaar worden aangelegd. Dt zei de minister van verkeer en waterstaat mr. J. van Aartsen tijdens de openbare behandeling van de begro ting van zijn departement in de vaste conunissie van de tweede kamer. Het experiment met een kabel baan bij de afsluiting heeft zijn waarde ondanks de tegenslagen bewezen. Of ook andere zeear men op deze wijze moeten wor den afgesloten, zal nog worden bezien. Het Haringvliet wordt in 1969 afgesloten en niet in 1968 zoals het plan was. Het Volkerak zal echter vóór die tijd zijn gesloten. Gestreefd wordt nog steeds naar 1978 als het jaar waarin het ge hele deltap^n zal zijn voltooid. Het tempo van uitvoering van de overige werken tot verbete ring van de waterkeringen ligt iets achter in verband met de ve le grote deltawerken die momen teel onderhanden zijn. Er js geen reden tot ongerustheid, aldus de bewindsman. ling wordt bereikt, dat binnen de heffing van het successierecht particuliere en overheidspensioe- nen gelijk worden behandeld. Verder zal daardoor in het brede re verband van de algemene be lastingherziening op het punt van de pensioenvrijstellingen de nieu we successiewet harmoniëren met de aanstaande heffingswet- ten inzake de vermogensbelasting en de belastingen van het inko men. LIJFRENTEN Evenzo worden de vrijstellin gen voor lijfremen en andere pe riodieke uitkeringen o.a. ten be hoeve van de weduwe en de kin deren verhoogd tot de maxima, welke voor de nieuwe vermogens belasting zullen gelden. Dit houdt in dat de thans geldende vrijstel- lingsbedragen worden verdub beld tot 8.000 per jaar voor de weduwe; ƒ2.000 voor een minder jarig kind, niet-wees, en ƒ4.000 voor een wees. KAPITAAL De voorgestelde uitbreiding heeft tevens geleid tot een even wichtige verruiming van de alge mene kapitaalsvrijstellingen ten behoeve van de nagelaten betrek kingen van de erflater. In het bij zonder voor de weduwe is in het vooruitzicht gesteld een verho ging van het maximale bedrag van de geldende kapitaalsvrijstel- ling van 20.000 tot 60.000. Uit deze verruiming van de kapi taalsvrijstelling voor de weduwe vloeit voort dat ook de bestaande regeling, volgens welke de kapi- taa'svrijstelling tot op zekere hoogte wordt ingekort bij aanwe zigheid van vrijgestelde pensioen en lijfrentevoorzieningen, een aanpassing moet ondergaan. Met name de kapitaalsvrijstelling van de weduwe wordt bij aanwezig heid van vrijgestelde periodieke uitkeringen teruggebracht, doch niet verder dan tot 10.000 (thans ƒ3.000). TERUGWERKENDE KRACHT De verhogingen van de kapi taalsvrijstellingen voor nagelaten gezinsbetrekkingen noodzaken te vens tot een aanpassing van de vrijstellingen voor ouders, klein kinderen e.a. De bewindsman stelt verdubbeling van de thans geldende bedragen voor. Voor legaten e.d. aan hier te lande gevestigde rechtspersonen ten algemenen nutte geldt even eens een verdubbeling van het bedrag van de vrijstelling. In het wetsontwerp wordt voor gesteld aan de verhoging van de vrijstellingen terugwerkende kracht te verlenen tot een tijd stip dat zes maanden ligt vóór het inwerking treden van de wet. Wie mooi wil zijn, moet lijden, zeker als je een gooi wilt doen naar de titel „Miss World". Hier zien we een aantal kan didaten voor deze wedstrijd on der de droogkap bij een Lon- dense kapper aan de voormiddag van de verkiezing. V.l.n.r. miss Denemarken, een niet geïdenti ficeerde miss, verder miss Duits land, Liberia, Korea, Portugal en IJsland. Automobilist verongelukt De 36-jarige heer M. Poppe- laars uit Breda is gisteren op de weg Oud-Gastel/Roosendaal met zijn auto tegen een boom gebotst en om het leven gekomen. De politie vermoedt, dat hij is ge slipt. ZATERDAG 14 NOVEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.10 Het levende Woord; 7.15 Oude muz.; 7.45 Gewijde muz.; 7.55 Overweging; 8.00 Nws.; 8.15 Voor de jeugd; 8.20 Djirin, ge- var. progr.; 12.00 Angelus;12.04 Religieus nws.; 12.10 Country and Western Express; 12.30 Mé- ded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Licht ensemble met zangsol.; 13.00 Nws.; 13.15 Marktber.; 13.18 Voor de jeugd; 14.10 Musiceren de dilettanten: Harmonie-ork. 14.30 Voor de kleuters; 14.40 Lichte gram.; 14.45 Feest; ge- var. jubileumprogr.; 17.00 Amu- sementsmuz.; 17.45 Wereldradio- week: Filmmuz.; 18.15 Ensemble Parade; 19.00 Nws.; 19.10 Radio krant, f eesteditie; 19.30 De Mes sias, oratorium; In de pauze 20.20)Inleiding over de oor spronkelijke uitvoeringspraktijk van Hande's Messias; 22.00 Een week vol vreugde: hoogtepunten uit de feestelijke viering van het 40-jarig jubileum van de NCRV 22.30 Nws.; 22.40 Avondover denking; 22.55 Beroemde Weense walsen; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II; 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgym.; 7.20 Socialis tisch strijdlied; 7.23 Lichte gram. (7.30 Van de voorpagina, praat je) 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied; 8-18 Amusementsmuz. (gr.); 8.40 Electr. orgelspel; 9.00 Loon naar werken, praatje; 9.10 Stereof. uitz.: Klass. gram.; 9.40 Richtlijnen over de tien geboden in onze tijd, lezing; 9.55 Kunst zinnige vorming van de jeugd (II), lezing; 10.00 Buitenl. week overzicht; 10.15 Z.O. 135: gevar. progr.; 12.30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw; 12.33 Actueel sportnieuws; 12.55 Vara-varia; 13.00 Nws; 13.15 Stereof. uitz.; Lichte orkestmuz. en zang; 13.40 AKU: Hoogovens: Kon. Olie: 164.80. Nabeurskoersen (485%) (576) 165.90 gl (164.90) Philips: (158.20) Unilever: 145.145.20 gl (145.00 ek,int. div.) Stemming: rustig. 20. Aram liep wat onwennig naast zijn nieuwe dienaar door de zon nige straten van Genua. Hij wist niet goed wat hij aan moest van gen met deze zakkenroller, die hem door de oude Lombardijn zo plotseling ais Hjfdienaar was toe bedeeld. Het kon zijn dat de men senkennis van zijn sluwe bescher mer zich ook ditmaal niet bedroog en dat de man zich mettertijd tot een ideale knecht zou ontpoppen. Maar op dit ogenblik was hij daar allevmnst zeker van. Agua nam zijn rol daarentegen met onverstoorbare kalmte op. De hagedisachtige man schuifelde ge luidloos naast zijn heer voort en aan zijn grote donkere ogen ont ging weinig. „Zou ik wellicht uw naam mogen weten, heer?" infor meerde hij, nadat ze enige tijd zwijgend naast elkaar voortgegaan waren. „Zoiets kan z'n nut hebben wanneer ik U voortaan ergens moet aandienen." „Aram", zei de avonturier nors. De hagedis knikte en herhaalde de naam een paar keèr, alsof hij hem in z'n geheugen prentte. „Weet ge wellicht iets over uw opdracht, heer?" vroeg hij dan onverstoor baar. „Weinig." Aram haalde de schouders op. „Eerlijk gezegd Weet ik zelfs de naam van onze opdrachtgever niet eens. Hij ver gat mij die te noemen. Hij vertel de mij alleen dat het tegen de Mamelukken gaat." „Hij heet Scorra", mompelde zijn dienaar minzaam. „Hij is een oude Lombardijn, drijft grote zaken met Syrië, bezit ongeveer drie miljoen goudstukken, is de sluwste zakenman van Genua en heeft de naam eerlijk te zijn. Is er nog iets anders wat ge van hem weten wilt, heer?" „Dank je. Ik geef weinig om ge ruchten!" zei de avonturier kort. „Het is de taak van een goed dienaar z'n meester van alles op de hoogte te houden," mompelde de hagedis onverstoorbaar,een armgebaar makend in de richting van de haven. „Tegen de Mamelukken? Juist! Mag ik u voorstellen naar de haven te gaan? Daar kan ik u misschien iets meer vertellen over de opdracht die u te wachten staat Uitlaat, progr. voor de twinti gers- 14.15 Radio jazzclub; 14.45 Voor nu en later, lezing; 15.00 Weens filh. orkest: moderne mu ziek; 15.40 Veertig jaar N.I.V.O. N., reportage; 16.00 Nws; 16.02 Stereof. uitz.: Licht instr- septet; 16.20 Boekbespreking; 16.40 Amateurs, de microfoon is voor u; 17.05 Stereof. uitz.: Tango rumba orkest en zangsolisten; 17.30 Radioweekjournaal; 18.00 Nws en commentaar; 18.20 Tijd voor teenagers; 19.20 Nieuwe gram.; 20.00 Nws; 20.05 Tram melant in Loeren a. d. Hor, lcht progr.; 21.00 Socialistisch com mentaar; 21.15 Wereldradioweek 1964: Europese jazzmuziek; 21.45 Als de klok dertien slaat: Blauw bloed, hoorspel; 22.15 Franse chansons; 22.30 Nws; 22.40 Instr. septet en zangsolisten; 23.10 Even naplaten: licht muzikaal programma; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.)12.00 Nws; 12.03 Gevar. muziek; 12.25 Weer- ber.; 12.30 Hallo, met Henk, ge var. progr.; 12.55 Programma- overz.; 13.00 Nws; 13.20 Nieuwe gram.; 14.03 Operettefragm.: 15.00 Nws; 15.03 Radioweek I, IT en III; 15.15 Hoorspel; 16.08 Klass- muziek; 17.00 Nws; 17.15 Wereldradioweek: Koorzang; 17.30 Festival van Vlaanderen: Kerkorgelrecital; 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paardesportber.; 18.30 Liederen; 18.45 Sportkroniek; 18.52 Lichte muziek; 19.00 Nws en radiokro niek; 19.40 Jazzmuz.; 20.00 Mr. Wonderful, musical; 21.00 Ka- mermuz.; 21-30 Lichte muz.; 22.00 Nws; 22.15 Oberbayernstem- ming; 22.40 Wereldradioweek: Poëzie en proza in vertaling: 23.00 Nws; 23.05 Dansmuz.; 23.55 24.00 Nws. Televisieprogramma's NEDERLAND I: 13.00—14.00 Feestelijke intocht van St. Nico- laas in de haven van Hoorn; 14.30 Weekjournaal; 15.00 Feest, ge var. jubileumprogr.; 17.0017.45 Voor de kinderen; 19.00 Week journaal; 19.30 Barend de Beer; 19.35 Lassie, tv-feuilleton; 20.00 Journaal; 20.20 Pa Pinkelman en Tante Pollewop, beeldverhaal; 20.25 Attentie; 20.50 Vadertje Langbeen, muzikale tv-comedie; 22.30 Is God er om in te grijpen?, lezing; 22.4022.45 Journaal. NEDERLAND II: 20.00 Nws in het kort; 20.01 Wat zegt zo'n naam u nog, documentaire; 20.20 Komt vrienden in den ronde, mu zikaal programma; 20-3622.10 Slachtvee, tv-spel. BELGIË (VI.)10.30—11.40 Volksuniversiteit; 13.00—14.00 Feestelijke intocht van Sinter klaas in de haven van Hoorn per stoomboot Madrid; 17.00 Het on sterfelijke Griekenland, docu mentaire film; 17.40 De avontu ren van Popeye, tekenfilm; 17.45 Schooltelevisie; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 R.K.-uitzending; 19.30 De grote oorlog; 19.55 Hier spreekt men Nederlands; 19-59 Weerberichten; 20.00 Nieuws; 20.25 Cupeen wedstrijd onder de voetbalclubs om de tv-beker; 21.35 Echo; 22.05 Suspens: De zeven sleutels (Seven keys), po litiefilm; 23.00 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7