schenken beugelbier SPORTNIEUWS Geef de bouwondernemers meer DE BERECHTING VAN NAZI'S IN DUITSLAND NOVOTNY WEER PRESIDENT VAN TSJECHO-SLOWAKIJE INJECTIES EN SCHOTEN EN AUSCHWITZ DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 PROF. VAN BEUSEKOM: VOETBAL BRIDGE ZEEKRIJGSRAAD BEHANDELDE MOORD Tien jaar gevangenisstraf NIEUWE OVERTREDING GECONSTATEERD IN PIERPRIJSAFFAIRE „HELPT ELKANDER" ORGANISEERT SCHILDERSWEDSTRIJD VOOR GEHANDICAPTE KINDEREN Vrijdag IS november 1964 Het is merkwaardig dat er met name op het terrein van de woningvoorziening en de volkshuisvesting zulke hardnekkige mis vattingen bestaan en blijven bestaan- Dit is te ernstiger, omdat de gevolgen daarvan rechtstreeks op de schouders neerkomen van hen, die thans, bijkans 20 jaar na het einde van de oorlog, nog wo ningzoekend zijn. Dit schrijft prof. dr. ir. H. G. van Beusekom te Hilversum in een artikel „Bouwcapaciteit en woningproduktie" in Economisch-Statistische Berichten van deze week. Hij zegt bewondering te heb ben voor de energie en de toe wijding van de minister en voor zijn ernstige streven om de wo ningproduktie op te voeren. Nochtans is de schrijver van mening, dat bij het tegenwoor dige systeem van contingenterin- gen en rijksgoedkeuringen nooit een maximale inzet van de bouwcapaciteit kan worden be reikt, omdat het z.i. onmogelijk is de bouwcapaciteit zo exact te bepalen, dat men het bouwvo lume aan de hand daarvan pre cies zou kunnen vaststellen. SIERAAD VAN KEIZERIN MARIE- LOUISE ONDER DE HAMER Een fraai halssnoer, dat keizerin Marie-Louise, gemalin van Na- polen I, heeft toebehoord. Tijdens een grote veiling, welke van 28 november tot 5 december in Bern zal plaatsvinden, wordt het sieraad van de keizerin on der de hamer gebracht. De saffier juwelen van Marie- Louise zijn uit de kollektie van graaf Sonsky en vertegenwoor digen een waarde van meer dan 400.000 gulden. aan de ondernemers in het bouw bedrijf om initiatieven tot ont plooiing te brengen. In iedere tak van het bedrijfsleven, of het nu gaat om de produktie van personenauto's of van chocolade- paaseieren, kan de ondernemer initiatieven nemen om zijn pro duktie te vergroten, de efficien cy van zijn bedrijf te verhogen en produktiemoeilijkheden het hoofd te bieden. De overheid legt hem daarbij niets in de weg. Alleen in de particuliere wo ningbouw mag dit niet, doch wordt de produktie voortdurend belemmerd, doordat de overheid de regeling in handen houdt. Hierin ligt de hoofdoorzaak van het achterblijven van de woning produktie. MEER EN GOEDKOPERE WONINGEN Zou men aan de particuliere bouwondernemers tot een zekere grens voldoende armslag geven, dan zouden de bouwmogelijk heden veel groter blijken dan zelfs de meest consciëntieuze berekenaar van bouwcapaciteit van het ministerie vermoedt. En het resultaat zou zijn: meer woningen en vervolgens door de concurrentie: goedkopere wonin gen en betere woningen. Daar naast kan dan de woningwet- bouw zijn nuttige en noodzake lijke functie blijven vervullen. Durft men deze stap naar meer vrijheid niet aan, dan blijft ook bij maximale inspanning van de overheid de woningproduktie minimaal en blijven de tiendui zenden woningzoekenden nu en in de toekomst het slachtoffer. (Adv.1)! PRODUCTIE BELEMMERD Prof. Van Beusekom vervolgt: Er wordt nu al sedert jaren on voldoende gelegenheid gegeven Sedert het einde van de tweede wereldoorlog zijn meer dan 10.400 daders van in de nationaal-soeia- listische periode begane misdrij ven door Westduitse en geallieer de rechtbanken veroordeeld. Dit bljjkt uit een donderdag door het Westduitse ministerie van justi tie gepubliceerde documentatie. Geallieerde rechtbanken in de bezettingszones veroordeelden 5.025 beklaagden, van wie er 806 de doodstraf kregen. 486 dood vonnissen werden voltrokken, de overige doodstraffen werden in vrijheidsstraffen gewijzigd. Met uitzondering van de drie nog in de Spandaugevangenis geïnter neerden Hess, Von Sehiraoh en Speer werden de overigen la ter in vrijheid gesteld. Duitse rechtbanken deden van mei 1945 tot januari 1964 in 5.445 gevallen uitspraak, 172 maal we gens moord, 248 keer wegens doodstraf en 5.025 maal wegens andere vergrijpen. Vóórdat de af schaffing van de doodstraf tot stand kwam, werden twaalf dood vonnissen uitgesproken, waar van er enkele werden voltrokken. 76 nazi's werden tot levenslang veroordeeld. OPROEP De pubükatie van de documen tatie kwam een dag na de aan kondiging, dat de regering een oproep tot de wereld zal richten om hulp bij de oplossing van na zi-misdaden. Deze oproep zal, nu de oor logsmisdaden in mei 1965 ver jaard zullen zijn, de pogingen om nog niet ontdekte nazi-moorde naars op te sporen doen toe nemen. Het ministerie van justitie meent dat de vonnissen van de afgelopen jaren over het alge meen niet mild kunnen worden genoemd, ook al zal een enkele uitspraak die schijn wekken. Het ministerie deelt voorts mee dat naar schatting in de Sowjet- Unie na de oorlog meer dan 100.000 veroordelingen zijn ge daan. „Botweg 100 percent" Studenten hebben woensdag nacht in Delft op bomen, brug leuningen en gevels gele biljet ten geplakt met het opschrift „Botweg 100 percent". Hiermee wilden zij protesteren tegen het voornemen van minister Bot om de collegegelden met 100 percent te verhogen. De politie heeft tegen een aantal plakkers proces-verbaal opgemaakt. Bejaarde vrouw door trein gedood Donderdagmorgen is langs de spoorlijn VughtDen Bosch het stoffelijk overschot gevonden van de 86-jarige mevr. A. van den DonkDecker uit Vught. Zij heeft woensdagavond waar schijnlijk langs de spoorlijn ge wandeld en is door een pas serende trein gegrepen. Lekker Breda Bier. Ongepasteuriseerd. Dus verser dan versl 'n volle halve liter 55 ct Bij 3 tegelijk 53 ct Uit de grote halve-liter beugelfles, waaruit U meer dan twee volle glazen schenkt. Even lekker, even vers is straks Uw tweede glas - veilig onder de hermetische sluiting bruisend en tapvers bewaard. even vers als vatlier! Loting kwartfinales Europese beker De lotingen voor de kwartfina les van de toernooien om de Europese voetbalbekers voor landskampioenen en bekerwin naars vinden op 17 december a.s. plaats. Zij worden vericht in het ge bouw van de Oostenrijkse voet balbond in Wenen. Cup-wedstrijd Ski Og Lyn—D.W.S. op t.v. Woensdag 18 november wordt in het kader van de tweede ron de van het toernooi om de Euro pa-cup in h'et Bislet-stadion te Oslo de returnmatch gespeeld tussen Ski Og Lyn en DWS. De N.T.S. zendt hiervan op Ne derland I van 18.55 tot 20.45 een rechtstreekse reportage uit, die speciaal voor Nederland door de Noorse televisie wordt verzorgd. Commentator is Herman Kuip hof. Het eerste N.T.S.-journaal wordt in de pauze van de wed strijd om pl.m. 19.45 uur uitge zonden. DE SPORTTOTO Zeven deelnemers aan sport- toto nummer 11 zullen de eerste prijs groot 144.749,55 verdelen en krijgen ieder bruto 20.678,40. Voor de tweede prijs van 78.954,30 hebben zich 160 deel nemers gemeld. Zij ontvangen j 484,40. Twee honderd drie en tachtig totoïsten ontvangen 139,50 want zij verdelen de derde prijs van 79.477,15. In totaal hebben 660 "09 Ne derlanders deelgenomen. Zij eg den voor een prijzenbedrag van ƒ263.181,— Stand na de 4e ronde in het kampioenschap van Zeeuws- Vlaanderen. Parenwedstrijd. Groep A: 1. Hh B. v. d. Goes—Simpelaar 481 pnt; 2. dames Maatv. d. Dries 471; 3. Hh MeeusenB. IJsebaert 457; 4. Hh R. IJse- baertv. d. Hooft 439; Hh Belde- rokOuweneel 431; 6. Mw Tho- maeshr Jurry 425; 7. Hh Al Cattoir 414; 8. Hr en mw De Jong 406; 9. Mej. Jurryhr Gee- len 401; 10. Hh De Smetvan Veen 395. Groep B: 1. Hh RemeryRanschaert 522 pnt; 2. Hh Verstraeten—de Smet 487; 3. Hr en mw Rozenkranz 458 4. Hr en mw Bogaard 455; 5. Hh VergouweVoorhans 453; 6. Hh Geenede Bruijn 431; 7. Hh KareisNeve 404; 8. Hh v. d. Poelvan Ooijen 391; 9. Hr en mw Hemelsoet 374; 10. Hr en mw Sandrini 345. Groep C: 1. Hr en mw Risseeuw 594 pnt; 2. Hh VermeulenLyppens 590 3. Hh Riemensde Cooker 590; 4. Hr en mw Willemstein 566 5. Hr en mw Robijn 566 6. Dames De BruijnVerschelling 562; 7. Hr en mw v. d. Ouden 536; 8. Dames WijneMeulen- berg 514; 9. Hh AckeAerden- hout 505; 10. Hh Slot—Tichel man 497; 11. Dames Geelende Zeeuw; 12. Hr en mw Oosterbaan 474. Aanvaring op de Waal Woensdagavond om kwart over zes is de duwboot „Kroko dil" van de rederij Siam in Rot terdam op de Waal ter hoogte van de sluis bij Sint Andries in aanvaring gekomen met de ruim 2000 ton metende sleepboot „Wangard" van de Nederlandse Rijnvereniging ,die twee schepen op sleeptouw had. De sleepsche- pen sloegen dwars tegen de twee bakken van de duwboot aan, die beide losschoten. De bakken belandden eerst tussen de krib ben van de Waal aan de Rossum- se kant, doch kwamen door de stroomversnelling midden op de rivier terecht. Stroomafwaarts naderde op dat moment een sleepboot met drie schepen, die met groot geweld de kolossale bakken ramden. De materiele schade bij deze botsingen is zeer groot. Op de sleepboot Wangard na liggen alle voor anker in het kanaal van St. Andries. De bakken van de duwboot zijn echter, zo groot als ze zijn, spoorloos. De politie te water in Tiel meldde om streeks half twaalf dat nog geen spoor van de bakken .die elk zeker 60 meter lang zijn was ontdekt. De Wangard is stroom afwaarts gegaan in de hoop de bakken, voordat zij verdere bot singen veroorzaken, onder con trole te krijgen. Het scheepvaart verkeer op de Waal is stroom afwaarts lange tijd gestremd ge weest. Het opkomende verkeer kon, zij het langzaam, door blij ven varen. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich bij deze botsin gen niet voorgedaan. voor de zeemacht heeft tegen de 17-jarige matroos 2e klasse van de marine C. W. 10 jaar gevan genisstraf geëist met aftrek van het voorarrest en onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling Antonin Novotny, sedert 1957 president van Tsjecho-Slowakije, is donderdag op een speciale zit ting van de nationale vergade ring voor een periode van vijf jaar als zodanig herkozen. Bij de aanvang van de zitting had voorzitter Lastocka meege deeld dat Novotny door het cen trale comité van de communis tische partij voor de presidents- funktie kandidaat was gesteld. Novotny is eerste secretaris van het centrale comité. Hij be gon zijn carrière als leerling- monteur. Sedert 1928 heeft hij een aantal belangrijke functies in de partij bekleed. Hij nam deel aan het zevende congres van de communistische interna tionale in Moskou in 1935. In de oorlogsjaren toen de communis tische partij tijdens de bezetting door de nazi's ondergronds was gegaan, bleef Novotny politiek actief als partijleider in het ge bied van Praag. In september 1941 werd hij door de Gestapo gearresteerd en gevangen gezet in het concentratiekamp Mau thausen. In januari 1953 werd hij vice- premier en in maart daaraan volgend koos men hem tot eer ste secretaris van het comité van de Tsjechoslowaakse partij. TWIJFEL De afgelopen dagen had men er aan getwijfeld of Novotny wel zou worden herkozen. In berich ten over de verkiezing hadden de kranten in Tsjecho-Slowakije vermeden de naam van de mo gelijke kandidaat te noemen. De 59-jarige Novotny was ge durende het bewind van Chroesj- tsjov diens aanhanger door dik en dun. Volgens de nieuwe grondwet is hij de nationale ver gadering rekenschap verschul digd. APPLAUS De verkiezing geschiedde met algemene stemmen. Nadat de afgevaardigden het voorstel had den getekend, ontving de zicht baar ontroerde Novotny een stormachtig applaus. De plechtigheid vond plaats in de grote Wladislaus-zaal van het Praagse Hradschikasteel, dat feestelijk met nationale en com munistische vlaggen en Tsjechi sche nationale emblemen was versierd. In deze zaal vond in 1948 de verkiezing van de eer ste communistische president van Tsjecho-Slowakije, Klement Gottwald, plaats. In 1953 werd hier Zapotocky en in 1957 No votny als staatshoofd beëdigd. De fiscaal bij de krijgsraad van de regering, voorts ontslag uit de militaire dienst en ont zegging om bij de gewapende macht te dienen. Matroos W. was ervan beschul digd in de nacht van 20 op 21 december van het vorig jaar de 85-jarige weduwe H. Blikman Holtkamp, een sigarenwinkelier ster in Enschede, opzettelijk van het leven te hebben beroofd. De president van de zeekrijgs raad zei: „Je hebt die dame als het ware afgeslacht. Je wordt er koud van als je ziet dat dit is gebeurd door een matroos van 17 jaar. En na de moord ging je gewoon door met naar geld te zoeken", In zijn requisitoir zei de fis caal de beklaagde niet anders te kunnen zien dan als een koele misdadiger. Het advies van de psychiater luidde: eerst een gevangenisstraf en als daarna het leef tij dsbe- zwaar is overwonnen, een psy chiatrische behandeling. De fis caal wilde de gevangenisstraf op tien jaar gesteld zien. De krijgsraad veroordeelde daarna de matroos conform de eis. Tijdens het proces dat in Frankfort wordt gevoerd tegen twintig voormalige artsen en bewakers van het beruchte ver nietigingskamp der nazi's in Auschwitz, heeft de thans 47- jarige Tsjech Jan Weis verklaard dat hij zijn vader moest vast houden, terwijl beklaagde Josef Klehr (60) deze een dodelijke inspuiting gaf. Klehr had de man Nederland zal in juli 1965 deelnemen aan een in Londen te houden wedstrijd voor schilde ringen van geestelijk gehandi capte kinderen. In Australië worden derge lijke wedstrijden al jaren ge houden. Vorig jaar en dit jaar zijn in Engeland en Wales soort gelijke wedstrijden gehouden, waarvan de beste exemplaren zijn doorgezonden naar de ex positie in Australië. De Engelse organisatie heeft thans alle lan den, waarvan organisaties zijn aangesloten bij de „Internatio nal League of Societies fbr the Mentally Handicapped", uitge nodigd in eigen land soortgelijke wedstrijden te houden en een selectie van de beste inzendingen naar de tentoonstelling in Lon den te zenden. De expositie in Australië vindt later in 1965 plaats. De wedstrijd in ons land zal worden georganiseerd door de oudervereniging „Helpt Elkan der" en de Nederlandse vereni ging voor sociaal pedagogische zorg in Den Haag. Overleg is ge pleegd met de federatie van ouderverenigingen van ouders en vrienden van geestelijk en/of lichamelijk 'gehandicapte kinde ren en de federatie sociaal- pedagogische zorg voor zwak zinnigen. De eerste tentoonstel ling van de schilderingen zal worden gecombineerd met de viering van het 12'A-jarig be staan van „Helpt Elkander" in april a.s. Over de plaats van de expositie wordt nog onderhan deld. L economische controledienst luc in opdracht van de officier van justitie bij de Haagse recht bank, mr J. H. Maan, opnieuw een overtreding geconstateerd van de prijsbeschikking, waarbij de toegangsprijs voor de Seheve- ningse pier werd bepaald op ten hoogste 55 cent per persoon. De heren R- Zwolsman, president commissaris van de exploitatie maatschappij wandelhoofd Sche- veningen, en A. G. B. Onstenk, directeur van de pier, moeten nog worden gehoord. Mr Maan zei te verwachten, dat de economische controle dienst nog deze week gereed komt met de verhoren. Hij dacht, dat een week later het proces verbaal zal zijn opgesteld. Daar na kan de officier van justitie beoordelen of er opnieuw voor lopige maatregelen kunnen wor den getroffen. INGEWIKKELD. De heer Zwolsman verhoogde op 26 juli ae pierprijs van 50 ct tot 1 per volwassene. Op 10 augustus vaardigde minister dr. J. E. Andriessen van economische zaken de individuele prijsmaatre gel uit, waaraan geen gevolg werd gegeven. Door direct ingrij pen van de officier van justitie werd de prijs op 14 augustus ver laagd tot 55 ct per volwassene. Het gerechtshof in Den Haag ge lastte, dat het bevel van de of ficier van justitie werd opgehe ven. De pierprijs werd daarop weer verhoogd tot 1. De Hoge Raad der Nederlanden besliste dat het gerechtshof het bevel van de officier van justitie op on juiste grond had opgeheven. Het van kracht, maar het arrest opende wel de mogelijkheid voor het openbaar ministerie opnieuw een overtreding te laten constate ren. bevel werd daardoor niet opnieuw van zijn wagen, Arrestatie na aanslag op taxichauffeur De politie in Wormerveer heeft een 19-jarige inwoner van Am sterdam aangehouden in verband met de aanslag op de taxichauf feur In 't Veld uit Alkmaar. Van daag zal de jongen worden voor geleid voor de officier van justi tie in Haarlem. Hij is in Wormer veer aangehouden waar zijn ouders wonen. Twee jongemannen hebben in de nacht van zaterdag op zondag in Wormerveer de taxichauffeur J. in 't Veld (38) ernstig mishan deld. De taxichauffeur werd be wusteloos in zijn auto langs de weg gevonden. Hij was aan zijn hoofd gewond en bleek later ook een hersenschudding te hebben opgelopen. ■De jongemannen lieten zich na sluitingstijd van de cafés in Alk maar door d® heer In 't Veld naar Wormerveer brengen. Daar aangekomen probeerden zij zon der betaling er van door te gaan. De taxichauffeur greep een van hen vast, doch kreeg toen een trap tegen zijn buik waardoor hij in elkaar zakte. Hierna werd hij nog een paar keer hard in zijn gezicht geslagen tot hij het be wustzijn verloor. Tussen Limmen en Castrieum vond men zijn taxi langs de rijks weg staan. De heer In 't Veld lag bewusteloos over het stuur gerustgesteld met de woorden: „Je krijgt een injectie tegen tyfus". Klehr, die haast had om naar zijn konijnenfokkerij te gaan, spoot verscheidene gevangenen met het dodelijke vocht in. Weis schatte het aantal slachtoffers van Klehr in de periode van augustus 1942 tot de zomer van 1943 op honderden, misschien wel duizend. Daarvan bestond 99 procent uit joden. De getuige was in het kamp de taak van verpleger en lijkendrager toege-' wezen. Hij had gezien hoe Klehr ongeveer 70 Poolse kinderen met injecties doodde. „Deze beschuldigingen zijn voor 00 procent onwaar", zo was de reactie van Klehr. De getuige beschuldigde voorts andere beklaagden, onder wie Boger, Kaduk en Perry Broad. Zij hadden gevangenen tegen de „zwarte muur" doodgeschoten.' Weis had tenminste vijftig lijken van door Kaduk vermoorde ge vangenen moeten opruimen. Beklaagde Boger zei: „Ik heb in Auschwitz geen schot gelost", lost". Nieuwe arrestaties in Rotterdamse fraudezaak In verband met de malversaties bij een Rotterdams cargadoorsbe- drijf zijn in Madrid aangehouden de directeur van de expeditieon derneming „Osto" uit Rotterdam, de 32-jarige W. B. B. en zijn vijf jaar jongere broer G. B., afde lingschef bij dit bedrijf. De arres taties werden door de politie van Madrid verricht op verzoek van de Rotterdamse recherche. Het tweetal was, naar eerst thans bekend is geworden, in de nacht van 5 op 6 november juist nadat de politie was begon nen met een uitgebreid onderzoek naar de fraude bij het carga- doorsbedrjjf naar Madrid uit geweken. Hoewel nog niet geheel duide lijk is welke rol de gebroeders B. in deze zaak hebben gespeeld, is een bevel tot gevangenneming uitgevaardigd. De justitie zal de Spaanse autoriteiten verzoeken het tweetal uit te leveren. Een ge deelte van de adminstratie van het expeditiebedrijf is in beslag genomen. Al eerder arresteerde de recher che vijf personeelsleden van het cargadoorsbedrijf en drie em ployés van de expeditiefirma. Tot op heden staat vast dat het fraudebedrag 1,25.000 beloopt.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5