ERHARDS PLAN LAUW ONTVANGEN Opwinding in Buenos Aires De overstromingsramp in Zuid-Vietnam tussen Oost en West PERON TERUG NAAR ARGENTINIË? AMERIKA GEEFT NOG DE TOON AAN IMPASSE IN DE E.E.G. OVER KENNEDYRONDE HET WEER VRIJDAG 13 NOVEMBER 1964 20e Jaargang - No. 6310 Uit de pas Ruilen? Geen samenwerking De Indonesische ambassadeur BERLIJNSE MUUR WEER DICHT HONDERDDUIZENDEN ZIJN DAKLOOS Epidemieën TSJOMBE BEVESTIGT DOOD OLENGA Frans militair vliegtuig verongelukt Loononderhandelingen in West-Duitsland Vlootraketten China Kernonderzee boten „Aanslag" op politiebureau Opklar ringen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden FranJMctosr bij abonnement: Terneuzen Dttectenr-Hooireaaeteurj i, van ae Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Admlnlstratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'f6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Bondskanselier Erhard mag zich niet beklagen dat zijn plan nen voor een soort Europese po litieke unie alom zo lauw zijn ontvangen. Die plannen voor zagen in een langzaam tasten en voelen naar een vaag omschre ven doel en dat niet waarop het oude werelddeel zit te wachten. Die hele politieke unie zelfs, hoe zeer ook een stokpaardje van De Gaulle, is voor niemand erg in teressant. Van belang zijn nu slechts twee zaken: de multila terale kernvloot en de graanprij zen. En daarover 'had Erhard liets te berde te brengen. Uit Parijs klinken geen eisen mer over de politieke unie, maar over deze twee zaken. En als de Franse president zijn zin niet krijgt, zo heeft men in allerlei toonaarden gehoord, dan kan hij uit wraak wel de E. E. G. lamieg- gen en zich verder buiten de Navo houden. Het scherpst gaf premier Pom pidou dit te kennen. Hij zei dat een in de kernvloot (de M. L. F.) gemanifesteerde eenheid Was hington-Bonn onverenigbaar was met het Frans-Duitse verdrag. De Fransen tillen erg zwaar aan lie multilaterale vloot en dat is logisch. Wanneer behalve zijzelf alle andere partners in de E. E. G. in die onderneming betrok ken raken, is het moeilijk te zien noe de „zes" ooit nog één poli tieke lijn kunnen trekken, want die M. L. F. betekent inderdaad een zich vastleggen op een soort buitenlandse politiek, die lijn recht ingaat tegen de Franse op vattingen. Het nare voor de generaal is daarbij dat hij dan ook nergens meer de schijn kan wekken na mens Europa te spreken: die kernvloot veroordeelt Frankrijk tot een isolement. Vandaar de regeriftgsopvatting in Parijs dat de M. L. F. tegen Frankrijk is gericht. Dat is natuurlijk een redenering van: „Iedereen loopt uit de pas, behalve ikzelf" en men "kan er om lachen. Maar, al lachende moet men niet vergeten dat hier toch een aar dige transatlantische samenwer king op verdedigingsgebied in de knel raakt. En het schijnt De Gaulle niet aan te praten dat zeker Bonn, maar eigenlijk allen inclusief Pa rijs, zich de luxe niet kunnen permitteren los van de V. S. te gaan staan: Eufopa is doodeen voudig niet sterk genoeg, een feit waaraan ook een Frans kernwapentje niets verandert. Als er voor Bonn een reële keus mogelijk was tussen Was hington of Parijs, viel er over -.dit alles nog te praten, maar die keus is er niet. Dat is een in niet alle opzichten aangename waar- ïeid waarbij men zich in de di verse hoofdsteden maar heeft neer te leggen, wat men ook in Parijs zou moeten doen. Maar De Gaulle is daarvoor het type niet. Wat de graanprijs betreft heeft De Gaulle natuurlijk niet hele maal ongelijk. Het Duitse vertra gingsoffensief is ergerlijk. Het moet er eindelijk eens van komen en dan is het jammer dat het Er- hards partij een paar stemmen moet kosten bij de komende ver- kiezngen, maar dat is een gerin ger belang dan de voortgang van de Euromarkt en de onderhande lingen voor de ronde van Ken nedy. De Gaulle zwijgt er over hoe hjj voornemens is zich in dat ge sprek over de Kennedyronde de onderlinge verlaging van ta rieven tussen de industrielanden, vooral dus V. S. en E. E. G. zal gedragen. Tos dusver is de verdenking gewettigd dat hij daar niet hard aan wil meewer ken. En er zou iets reëels in zif ten om een ruiltje te maken: de Fransen hun zin bij de graan prijs, de anderen bij de Kennedy ronde. Daar is echter geen kans op. Parijs eist slechts, zonder zelf iets te willen beloven. Het eist wat zijn belang vergt, het geeft niet toe aan dat der anderen. Een toestand die niet veel weg heeft van wat men onder samenwer king moet verstaan. En een Euromarkt waarin het een gewoonte wordt dat men Frankrijk zijn zin geeft en zelf maar afwacht of er ook eens een gunst retour wordt gedaan, is niet erg aanlokkelijk. Als men moet kiezen tussen zoiets of een door De Gaulle wat bevroren E. E. G., dan kan men nog beter het laatste verkiezen in afwachting van wie na hem komt. Er is voorlopig dan ook weinig reden om voor De Gaulle door de knieën te gaan. Een andere zaak is dat Erhard en de anderen zichzelf rus tig mogen verwijten dat ze zich steeds in situaties laten manoeu vreren, waarin de Franse presi dent zijn befaamde verkapte chantages kan ondernemen. Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag officieel de benoe ming bekendgemaakt van Su- djarwo Tjondronegoro tot am bassadeur van Indonesië in Den Haag. Hij zal tegen het einde van dit jaar naar Nederland rei zen. De Indonesische regering heeft voorts haar goedkeuring gehecht aan de benoeming van de Nederlandse ambassadeur in Djakarta, mr. E. L. C.'Schiff. De muur in Berlijn is donder dagavond weer gesloten, nu de twee weken waarvoor de pasjes regeling gold, voorbij zijn. Naar schatting 600.000 Westberlijners hebben in die periode een be zoek aan verwanten in het oos telijk stadsdeel gebracht. De slagbomen bij de vijf doorlaat posten zullen op 19 december weer omhoog gaan om de West berlijners in de gelegenheid te stellen zich in de periode van Kerstmis en nieuwjaar naar Oost-Berlijn te begeven. In Buenos Aires is donderdag grote opwinding ontstaan door niet bevestigde berichten dat het uur van de terugkeer van de vroegere president, Juan Peron, nabij is. In beurs- en regeringskringen en op de krantenredaeties ontstond verwarring. In Saigon ontvangen berich ten bevestigen, dat bij de over stromingsramp, die het midden van Zuid-Vietnam heeft getrof fen, meer dan 1200 mensen zijn omgekomen, terwijl honderd duizenden dakloos zijn. Naar schatting hebben meer dan twee miljoen mensen van de over stroming te lijden. In sommige gebieden regent het al 15 dagen lang, terwijl uit de Zuidchinese zee een nieuwe storm in aantocht is. Het zwaarst getroffen is de provincie Binh Dinh, 450 km ten noorden van Saigon, waar 200.000 mensen dakloos zijn. Het grootste dodental is echter te betreuren in de provincie Kwang Tin, meer noordwaarts, waar door het uit de bergen neerkol- kende water in het distriet Tien Phoeoc ongeveer duizend men sen omkwamen. In een ander district zouden honderd mensen zijn omgekomen. Op sommige plaatsen in de kustgebieden van Zuid-Vietnam staat het water zes meter hoog en op vele plaatsen worden hui zen en wegen weggevaagd. De slechte weersomstandig heden blijven hulpacties op grote i schaal belemmeren. Daarbij komt nog de vrees voor het uitbreken van cholera en andere epide mieën. De Verenigde Staten hebben levensmiddelen, medicijnen en kleding voor de slachtoffers be schikbaar gesteld. Door de hulpacties zijn de operaties tegen de opstandelin gen praktisch tot stilstand ge komen. De opstandelingen zelf daarentegen beschoten laagvlie- gende Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen, die vluchtelingen, voedsel en medicijnen vervoer den. De overstromingen deden zich voor enkele dagen nadat een goede rijstoogst was binnenge haald. Thans vreest men dat het overstromingswater de rijstop- slagplaatsen zal binnendringen. Minister van binnenlandse zaken Palmro belegde om 4 uur 's nachts een spoedbijeenkomst met zijn ambtgenoot van defen sie, Suarez. Later had hij een onderhoud met de minister voor luchtvaart, brigade-generaal Ro- manelli. Over het besprokene werden geen bijzonderheden ver strekt. Wel deelde minister Palmero mee dat de veiligheidsorganisa ties alle nodige maatregelen hadden getroffen om de open bare orde te verzekeren. Een woordvoerder op het bu reau van de president zei: „Wij weten dat Peron Madrid heeft verlaten, maar omtrent het doel van zijn reis zijn wij niet zeker". VIA PORTUGAL Uit betrouwbare kring in Ma drid werd vernomen dat Peron de Spaanse hoofdstad heeft ver laten en waarschijnlijk op weg is naar Portugal. Eerder op de dag waren de leden van een „comité tot terugkeer van Peron" uit hun Madrileens hotel ver trokken. Perons privé-secretaris was woensdag per vliegtuig naar Chili vertrokken, maar hij was Premier Tsjombe van Kongo heeft woensdag bevestigd dat de opstandelingengeneraal Nicolas Olenga bij de herovering van de stad Kindoe door regeringstroe pen is gedood. Tsjombe toonde aan verschei dene personen onderscheidings tekenen van de opstandelingen- generaal. De krachtsverhouding in Buenos Aires uitgestapt waar hij tegen verslaggevers zei voor particuliere zaken op reis te zijn. De echtgenote van Peron deel de een journalist mee dat haar man met enkele vrienden was gaan lunchen. Buiten zijn woning staat de gebruikelijke politiebe waking. Als gevolg van al dze berich ten hebben de Argentijnse auto riteiten de veiligheidsmaatrege len versterkt. Een niet-geïden- tificeerd vliegtuig tenslo'tte zou hebben getracht vergunning te krijgen om op de internationale luchthaven van Buenos Aires te landen. Toen deze niet werd ge geven, zou het de wijk hebben genomen naar Lima. In Madrid werd donderdag avond vernomen dat Peron niet uit de Spaanse hoofdstad is ver trokken. Op de Argentijnse am bassade verklaarde men niets te weten over het voorgenomen vertrek naar Lissabon van de gewezen president. Tegenover Iedere Russische intercontinentale ballistische raket kunnen de Verenigde Staten er volgend jaar vier stellen. Tot deze uitspraak komt het Britse instituut voor strategische studies in zijn jaarverslag over de militaire sterkte van het westen, van de com munistische en van de neutrale staten. 1965 zal waarschijnlijk het laatste jaar zijn cjat Amerika zo'n duidelijke meerderheid heeft, aldus het instituut dat door 22 landen wordt gesteund en poli tici en militaire deskundigen on- Waterhalen per as. Deze twee jongens van de Ana- hidrano-stam in Madagaskar brengen water naar de ouder lijke hut. Het transportprobleem is eenvoudig opgelost; ze hoe ven althans niet meer met de zware emmer te zeulen. Een Frans militair vliegtuig is woensdag bij een landing op Kreta verongelukt. Negen van de 13 inzittenden zijn om het leven gekomen. De andere vier zijn in een ziekenhuis opgenomen, Gisteren zijn in Stuttgart on derhandelingen afgebroken over nieuwe loonschalen voor 1,2 miljoen Westduitse arbeiders en employés in openbare dienst. 24 november worden de onderhan delingen hervat. De vakbonden eisen een loons verhoging van 9 pet. Drie voor stellen van de werkgevers zijn afgewezen. Het laatste was een 'oonsverhoging van 6 pet en een kerstgratificatie van van het maandloon. De vakbonden eisen een gratificatie van minstens 200 mark. der zijn leden telt. Het wordt ge leid door oud-premier Clement Attlee. Begin volgend jaar zal de Sowjet-Unie 200 intercontinentale raketten bezitten, het dubbele aantal van dit jaar, maar Ame rika zal er dan 925 hebben tegen 475 in begin 1964. Ook op het gebied van de vlootraketten is Amerika volgend jaar superieur. De verhouding bedraagt hier ook 4 tegen 1, maar hier wordt aangetekend dat de Polaris in een verder sta dium van ontwikkeling verkeert dan de Russische vlootraket- Er zijn geen tekenen die wij zen op vermindering van het aantal Russische midden-af standsraketten (750)die op West-Europa en Japan gericht- zijn of van de 1400 bommenwer pers voor de middenafstand. Het westen, zo vervolgt het verslag, heeft echter het aantal midden- afstandbommenwerpers met 25 procent teruggebracht door ver ouderde types tot schroot te ver klaren. Volgens het rapport heeft Chi na, dat onlangs de vijfde kern- mogendheid werd, een leger met geringe strategische beweeglijk heid. Dit is te wijten aan de ge brekkige legering en verplaat sing van de troepen en aan een luchtmacht die slechts verouder de toestellen gebruikt. Voorts is China het enige land op aarde dat verstoken is van uitrusting en deskundigheid die de grote militaire machten voort durend aan kleinere landen ver strekken. Ofschoon de Oosteuropese lan den dit jaar de bewijzen hebben geleverd, dat zij niet langer de gehoorzame satellieten van de Sowjet-Unie zijn, zowel in poli tiek als economisch opzicht, heeft de militaire integratie van het pact van Warschau zich voortge zet. De spanning tussen China en de Sowjet-Unie heeft niet geleid tot de terugtrekking van Russi sche strijdkrachten uit Europa. De Sowjet-Unie bouwt 10 kern onderzeeboten per jaar en blijft op dit gebied de toon aangeven. Voorts ziet het er naar uit dat de marine-luchtvaartdienst en de onderzeeboten met raketten een belangrijker rol in de Russische strategie gaan spelen. Tenslotte merkt het instituut in zijn jaarverslag nog op dat de Chinese kernontploffing niets afdoet aan de militaire zwakheid van het land of het zelfs maar tot een militaire macht van ge middelde sterkte maakt. Het is echter duidelijk dat China verder is dan werd verwacht. Het ge bruikte splijtbaar materiaal is uranium-235 en niet plutonium. Hoe China zich het uranium-235 heeft verschaft, wordt in het verslag een raadsel genoemd. Britse militairen staan terecht wegens moord De Engelse soldaat van het Rijn- leger, Robert James Flynn, pro beert te ontsnappen van zijn be wakers, leden van de Engelse militaire politie, als hij bemerkt dat een fotograaf hem wil foto graferen. Flynn was op weg naar het militair gerechtshof in Celle (West-Duitsland)waar hij met twee anderen terecht moet staan wegens moord op een Joegosla vische nachtwaker op kerstavond 1963. De ontplofte handgranaat in Hanau Bij het ongeval met een hand granaat op een schoolplein in Hanau bij Frankfort zijn 45 kin deren gewond, zo is tenslotte donderdag vastgesteld. Elf kin deren in de leeftijd van 10 en 11 jaar bevinden zich nog in zie kenhuizen. Zeven kinderen wer den ernstig gewond, doch nie mand verkeert in levensgevaar. De school heeft inmiddels de lessen .hervat. De voorbereidingen voor de „Kennedy-ronde" in de ministerraad van de Europese economische gemeenschap zijn donderdag in Brus sel in een „volstrekte impasse" geraakt. Naar de Nederlandse mi nister van economische zaken, prof. J. E. Andriessen, mededeelde, hebben besprekingen over de lijst van industriële produktcn, die de „zes" van de voorgestelde verlaging van de internationale douane- vechten met vijftig procent willen uitzonderen, geen enkel resultaat opgeleverd. Twee onbekend gebleven jon gelui hebben woensdagavond tegen half elf een blik met bran dende film naar binnen gegooid in het politiebureau Huygens- park in Den Haag. De „brand bom" ontwikkelde een verstik kende rook, zodat de hoofdagent aan de ingang ademhalingsmoei lijkheden kreeg en geen kans zag een achtervolging in te zet ten. Een fiets in de gang van het politiebureau is half verbrand. Aan het brandende pakket zat een soort Sinterklaasrijm, waar uit bleek dat de bedrijvers van de „aanslag" enige rancunes tegen de politie hebben. Donderdagavond zou de minis terraad van de „zes" weer bijeen komen. Dan zou ook worden be slist over een voorstel van minis ter Andriessen om de Euromarkt- eommissie een nieuw voorstel te laten opstellen, dat tijdens een extra-zitting van de ministerraad, die zaterdag moet beginnen, z^l worden besproken. Maandag a.s. verstrijkt de termijn, waarop vol gens een in het voorjaar gemaak te afspraak de ;,uitzonderings- lijst" in Genève moet worden in gediend. FRANSE HOUDING Minister Andriessen zei na af loop van de besprekingen het nut niet in te zien van een verzoek om de datum van 16 november te verschuiven, indien er geen mogelijkheid van een vergelijk tussen de „zes" aanwezig is. En dat stuit vooral af op de Franse houding, waarbij de nationale in dustriële belangen zó worden be schermd, dat een lijst wordt ver kregen, die het dubbele aantal produkten omvat van het door de Europese commissie ingediende ontwerp. Donderdagochtend was aan de orde de produktie van de machi nebouw in de E.E.G. Het bleek, dat Frankrijk en ook Italië aan vullende lijsten hadden ingediend, die vrijwel de gehele produktie in deze landen omvatten. Inmiddels zijn de Franse, Duit se en Italiaanse ministers reeds uit Brussel naar hun hoofdsteden teruggekeerd Donderdag passeerde een fron tenstelsel ons land met regen. Daarna komt het weer in ons land onder invloed van een rug van hoge druk, welke over de Britse eilanden naar onze om geving beweegt. Er wordt daar bij vandaag vrij zacht weer ver wacht met een matige, aan da kust nu en dan krachtige wind tussen zuidwest en west. Het blijft op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Vrij zacht Op de meeste plaatsen droog en vrij zacht weer met opklarin gen. Matige, langs de kust af en toe krachtige wind tussen zuid west en west. VRIJDAG 13 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 7.50 8.39 Terneuzen 8.25 9.14 Hansweert 9.05 9.54 Walsoorden 9.15 10.04 ZATERDAG 14 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 901 9.49 Terneuzen 9.36 10.24 Hansweert 10.16 11.04 Walsoorden 10.26 11.14 nov. 13 7.56 16.52 14.58 14 7.58 16.51 15.17 0.47 15 8.00 16.49 15.34 2.02

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1