Dr. Lamberts over volksgezondheid De wensen van het overheidspersoneel ALLÉÉN MET VIM-EXTRA MAAKT U 'T OUDEWATER BEURSOVERZICHT parel aan de IJssel Donderdag 12 nov. 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina T TWEEDE KAMER Roken en lucht verontreiniging Recreatietekort Schaamrood" STILLE MARKT Beursindices Nabeurskoersen DE AMERIKAANSE DEFENSIEBEGROTING Dr. Lamberts wees er op dat het probleem van de toenemende bronchitis alleen zal zijn op te lossen, wanneer het roken en de luchtverontreiniging in de hand wordt gehouden. Hij kwam tot de conclusie, dat een zeker optimis me over ons zou kunnen komen, wanneer achtereenvolgens aller- .lei levensverkortende ziekten uitgeschakeld worden. Echter, zo benadrukte hij, voor de bevolking van morgen loeren gevaren, die het lichamelijk, geestelijk en sociaal welzijn kun nen verstoren en het leven ver gallen. De toenemende urbanisatie en industralisatie, de problemin I De samenwerkende centrales van overheidspersoneel zijn van oordeel dat met ingang van 1 januari 1965 een salarisverho ging moet worden ingevoerd waarvan het percentage afhan kelijk dient te zijn van de te verwachten of reeds vast te stellen trend in het bedrijfs leven. Vast staat dat het over heidspersoneel 4,2 procent ont vangt als nacalculatie van de trend over 1965 en minstens 2,7 procent als laatste fase van de gedifferentieerde verhoging. Naast deze wens ten aanzien van een algemene loonsverho ging hebben de centrales beslo ten htm wens te herhalen om te komen tot een uitkeringsregeling die deel uitmaakt van de reiSits- positie wegens het ontbreken van regelingen voor winstdeling e.d. Ook voor 1964 wensen de cen trales een dergelijke uitkering Voor dit jaar kan daarbij reke ning worden gehouden met de resultaten van de ondernemings gewijze differentiatie over 1964. Verder wensen de centrales af schaffing van de reeds per 1 januari j.l. verminderde ge meenteklassenverschillen en een integrale verwerking van de huurcompensatie 19601962 en 1964 in de salarisschalen. Wel maken deze compensaties thans reeds deel uit van de pensioen grondslag. Zij stellen verder voor af doende maatregelen te nemen om tot opheffing te komen van de achterstand van de salarissen van lager en middelbaar perso neel. Tenslotte wensen zij een verbetering van de vakantietoe slagregeling. „Wanneer wij geen doelmatigheid brengen in de samenballing van ortze bevolking, zullen de gezondheidsproblemen ons straks boven het hoofd groeien". Tot deze conclusie kwam woensdag in de vergadering van de vaste commissie voor volksgezondheid uit de tweede kamer dr. J. H. Lamberts, lid van de socialistische kamerfractie. Uitvoerig sprak hij over de programmering van het volksgezondheidsbeleid. Hij stelde daarbij met nadruk dat in de jaren 1980—2000 de in fectieziekten als polio en griep en misschien zelfs de verkoud heid een overwonnen zaak zullen zijn. Ook chronische infectie ziekten (t.b.c.) zullen bedwongen zijn. Dr. Lamberts herinnerde voorts aan de berekeningen over kanker en aan de conclusies uit die berekeningen: in principe zal •in 1975 de principiële oorzaak van kanker zijn ontdekt en zal in volgende decennia deze afschu welijke ziekte in de ban worden gedaan. Intussen, zo vervolgde het ka merlid, zal dit ziektebeeld de mensheid nog in toenemende mate kwellen, vooral omdat ne gatieve invloeden van het milieu via allerlei kankerverwekkende stoffen voorlopig nog dagelijks zullen toenemen. van het verkeer, van bodem-, lucht- en waterverontreiniging en van het recreatietekort zullen de problemen van de geestelijke volksgezondheid vergroten. De grootste dreiging van de toe komst is het psycho-socio-soma- tisch ziektepatroon, aldus dr. Lamberts. Hij wees in dit ver band op de intermenselijke ver houdingen en stelde de vraag hoe de mensen in de toekomst op elkaar zullen reageren, hoe de kinderen zullen worden opge voed en welke gemeenschap zal worden opgebouwd. Toenemende welvaart zal on danks het overwinnen van grote ziektesyndromen de honger naar steeds verfijnder medisch-tech- nische hulp groter maken, zo stelde dr. Lamberts vast. Hij drong er op aan, dat de thans be staande achterstand in verpleeg huizen speciaal voor geestelijk gestoorde bejaarden wordt inge haald. Niet morgen, maar vandaag nog zullen er bouwvolume en geld beschikbaar moeten komen. „Het schaamrood zal ons naar de kaken stijgen wanneer wij ter- wille van eventuele belastingver laging hiervoor geen geld zou den hebben", aldus dr. Lamberts. Keuken, toilet, badcel... Uw hele huis ademtlrisheid. Vim-extra desinfecteert, heeft extra reinigingskracht (een mild, maar actief werkend bleekmiddel), ruikt lekker, haalt alle vlekken overal weg... En let eens op de nieuwe bus: plastic deksel, plastic bodem. Voortaan geen spoor van roestkringen meer. 't Kan niet schoner, 't kan niet frisser! zóschoon no - KOETWfTDUHT ST3TD3E KOMT WEER BINNEN DE C&KBiZEtf XAX 'T SX1CÜT Waar „heksen" werden gewogen en normale iuensen bleken te zijn. (van onze verslaggeefster) Ouctewater (P&P) - „Gouda, Schoonhoven en Oudewater", Rerden we vroeger bij de vaderlandse geschiedenis. En velen van ons zuilen zich deze drie namen nog herinneren, als de drie middel eeuwse siadjes die trouw bleven aan gravin Jacoba van Beieren in haar strijd tegen haar oom Jan van Beieren, die haar het recht bestreed zich gravin van Holland ie noemen. Het was de roerige tijd van de Hoekse en Kabeljauwse twisten, waarin deze jonge dap pere vrouw zich met de steun van slechts drie steden tot het uiterste verzette. Oudewater staat nu niet meer in het eerste gelid van de be langrijkste steden van Holland, het is nu een voer velen onbelang rijk plaatsje ergens op de grens tussen Zuid-Holland en Utrecht, een stadje waarover de sluier van de ondergang zich spreidt. Het grondgebied is te klein voor een moderne plaats, het heeft slechte verbindingen, geen spoorwegstation en geringe aantrekkelijkheid als werkgemeente. Allemaal bijzonder sombere economische pers pectieven. In slechts enkele jaren verdwenen er niet minder dan 42 win- kek en verzorgende bedrijven, es^n teken van de ondergang. Oudewater ligt in een „dode hoek" en speelt geen rol meer van betekenis zoals vroeger. Heldere parel Wie echter de kleine moeite neemt dit stadje eens in de va kantie te bezoeken, zal er beslist geen spijt van hebben, want Ou dewater is een parel van de Hol landse IJssel. Het maakt geen vervallen indruk, het is helder en fris en spreidt nog steeds zijn oude luister ten toon. Wandelend door dit roemrucht verleden zie we, dat veel van het historisch belangrijke hier goed bewaard is gebleven. Let om te beginnen op het prach tige stadhuis, daterend uit 1588. Alleen reeds dit monumentale gebouw is een toonbeeld van kracht van de bevolking van Oudewater. Want nog geen 13 jaar daarvoor, in 1575, werd de stad die de zijde van de prins van Oranje had gekozen, door de Spanjaarden ingenomen, uit gemoord en grotendeels platge brand. Maar dadelijk namen de overgebleven inwone-s en zij die buiten de stad waren gevlucht de taak weer op de schouders om de stad in haar volle glorie te herbouwen. Het schitterende stadhuis is een bewijs hoe goed men daarin is geslaagd. Als aardige bijzonderheid zal elke inwoner van Oudewater u graag wijzen op het grote ooie vaarsnest dat zich hoven op het stadhuis bevindt en waarin elk Een van de rustieke grachtjes in Oudewater, jaar weer de ooievaars Terug keren om te nestelen en te broe den, symbool van jeugd en ener gie van deze stad. Zij zal echter haar kansen moeten krijgen om zich te kunnen ontplooien, kan sen die haar tot nu toe werden onthouden. Als Provinciale Staten akkoord gaan met de voorgestr'de grens wijziging tussen Zuid-Holland en Utrecht zal Oudewater weer in de schoot van het -iloude Sticht terugkeren. De stad is van ouds her geheel op Utrecht ingesteld en toen zij door de bisschop uit geldnood voor luttele carolus- guldens verkwanseld werd kwam ze in Zuid-Holland in een onge lukkige positie. Ligt de gemeente echter weer binnen de grenzen van het Sticht, dan komen er nieuwe ontplooi ingsmogelijkheden. De heksenwaag Centrum van de plaats is zoals in zoveel andere steden de markt. Aan die oude markt staan ook hier de belangrijkste - wen. We zien er een oude trapgevel met glas-in-lood-raampjes en een luifel. „De heksenwaag," staat r op een bordje. Dit is dus die be roemde „heksenwaag" van Oude water, het enige lichtpunt in een donkere tijd van bijgeloof en vervolging. Men kan het bijna niet geloven De rillingen kunnen ons bij het bezichtigen van deze waag nog over de rug lopen, wanneer we er aan denken in wtlke gemoeds gesteldheid zo'n paar honderd jaar geleden Jacobie Paulus, Huysvrouw van Steven Willems, haar verdere levenslot op de weegschaal legde. Omtrent veertig jaren telde dit kleine vrouwtje met haar brui ne haren, blauwe ogen en lang werpig gezicht met een rood vlekje onderaan haar rechter wang. Haar buren had 'en haar aange wezen als een „heks", die de dood van menig i.i haar woonplaats op haar geweten had. Ten einde raad had Steven Wil lems met zijn vrouw de verre reis naar Oudewater onderno men. De faam, dat daar een o- verheid resideerde 'ie de waan denkbeelden en het bijgeloof van haar tijd durfde trot, jren en pu re redelijkheid bleef betrachten, was ook tot dit echtpaar doorge drongen. In haar hemd Jacobie Paulus heeft zich bij bur gemeester en schepenen gemeld en die verwezen haar naar Het was gisteren wel zeer stil op Beursplein 5. De koersen van de internationale waarden be wogen zich rond het voorgaande slotniveau. Voor aandelen Kon. Olie bestond nog wat vraag', waardoor de prijs kon oplopen van 166,60 tot 167,20. Hoewel de dinsdag nabeurs gepubliceerde cijfers over de eerste negen maanden 1964 van het Unileverconcern niet zijn tegengevallen, lag dit fonds er gisteren wat lusteloos bij op ƒ146,10 (ƒ146,30). Ook Philips noteerde aanvankelijk veertig cent lager op 157,10, doch kon dit verlies later op de middag weer inlopen. AKU was goed prijshoudend op 485V2, terwijl voor Hoogovens een onveranderde koers van 574V2 werd opgegeven. Centrale Suiker ontmoette wat belang stelling met als gevolg dat de koers opliep van 379 tot 383 Nieske Gerrits, die naast vroed vrouw, veronderstelde heksen vi siteerde op "wichten of swaer- ten". Nieske Gerrits heeft Jacobie Paulus "waer en waarachtig'.! benaderd" op het moment dat Jacobie "blootshoofds was en schoen en hoose had uitgeto gen" en slechts gekleed was in haar hemd. Zij stelde vast, dat Jacobie "geenige wichte ofte swaerte bij haar hadde." Zij werd op de balans gewogen en niet te licht bevonden. Burge meester en schepenen gaven hier toe 'n document af, waaruit bleek tte* huis aan de markt waar Armimus werd geboren. dat deze vrouw een normaal ge wicht had en dus geen heks kon zijn, aangezien heksen niet zwaarder dan enkele loden kon den wegen, want anders zouden ze volgens het volksgeloof niet op de bezem door de lucht kun nen zweven. Zelf zijn we eveneens op deze weegschaal gewogen enge lukkig ook op gewicht bevon den, waartoe ons eer. officieel document werd verstrekt. Dat zullen we goed bew-- want je kunt nooit weten, de wereld is zo raar! Arminius gespaard Naast de waag op de markt staat het „Arminius-huis". Dit is een prachtig patri ciërshuis uit de zestiende eeuw, dat er troont in waar lijk volle glorie, kortelings gerestaureerd voor een for midabel bedrag en nu weer bestand is tegen de eeuwen. In dit huis werd de beroem de Nederlandse godsge- leerde Jacob Harmensz ge boren, die later onder de latijnse naam Arminius de strijd zou aanbinden met Gomarus en waaruit de re monstranten en contrare monstrantse geloof—, 'itin- gen voortkwamen. Deze Ar- minus studeerde als jongen in Duitsland en dat is zijn redding geweest, want bij de inneming van Oudewa ter door de Spanjaarden in de tachtigjarige oorlog, de brand en plundering die daarop volgden, viel ook de familie van Jacob op de markt als slachtoffer. Oudewater is een stadje vol historie,schoonheid, stilte en rust. Het is er goed toeven en genieten. «iadruk verbodeiü. (378). In verband met wapen stilstandsdag bleven Brussel en Parijs gesloten. Dit droeg ertoe bij, dat ook de arbitrage prak tisch niets kon uitrichten. Wallstreet sloot dinsdag zowel voor de eigen fondsen als voor de Nederlandse hoofdfondsen ge makkelijker, zodat er van die zijde geen enkele stimulans voor het Damrak uitging. Vandaag zal de Shellgroep de cijfers over de eerste negen maanden 1964 bekend maken. De scheepvaartsector was prijshoudend zonder meer. Van de leidende cultures ontmoette H.V.A. belangstelling, waardoor dit fonds drie punten hoger op 143 werd geadviseerd. De staats- fondsenmarkt was eerder iets ge makkelijker met weinig zaken. In de lokale afdelingen wer den de aandelen Ned. Ford, die de laatste dagen vast in de markt nebben gelegen, wat lager gead viseerd. Ook emailleerfabriek „De IJsel" kreeg een lagere ad- v'ieskoers als nawerking op het ongunstige bedrijfsnieuws. Van Wijk en Heringa (Zwolsman- groep) kreeg een lagere advies- koers op het forse verlies. Mede hierdoor werden de aandelen van de exploitatiemaatschappij Scheveningen op 230 (233) ge adviseerd. Nog deze week ver wacht de beurs de cijfers van -5.M.S. over de eerste negen naanden van 1964. De beurs ziet net grote spanning naar die cij- ers uit. De directie van de uit- eversmaatschappij Misset ver wacht dat 1964 bevredigend zal worden afgesloten. De aandelen werden onveranderd geadvi seerd. Voor de inschrijving op de 5 min 6 pet 3-jarige obligaties „Stichting Maria Koepaan" in Rottersum tegen 99 procent be stond ruime belangstelling. (1953 100) 9/11 10/11 11/11 Int, conc. 583.5 582.8 583.0 Industrie 338.5 338.9 338.1 Scheepv. 138.5 137.8 138.5 Bank en verz. 237.1 238.9 238.4 Handel enz. 162.4 162.4 161.9 Algemeen 406.7 406.5 406.3 A.K.U.j (485%)' Hoogovnsi (575 Kon. Olie; 166.70 gb. 167.30 gl. (167.10)) Philips: 1(157.40)1 Unilever; 146 (146.10); Stemming: prijshoudend. Een voorlopig onderzoek geeft reden tot de veronderstelling, dat de eerstvolgende defensiebe groting van de Ver. Staten da vijftig miljard dollar niet te bo ven zal gaan, zo heeft de Ameri kaanse minister van defensie, McNamara, dinsdag meegedeeld na besprekingen met president Johnson op diens landgoed in Texas. Naar zijn oordeel zou het defensiebudget voor het op 1 juli 1965 beginnende fiscale jaar 1966 ongeveer op hetzelfde peil kun nen worden gehouden van de be. groting voor het lopende ja: die 49,8 min dollar beloopt, jaar, F 1)1 waarop „heksen"

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7