alles CS) kan met CEtabel/er HSLLANBS GLORIE" OP EUROPESE SCHOOL IN BRUSSEL NIEUWE RISICOREGELING VOOR DE WONINGBOUW DE ARBEIDSTIJDVERKORTING IN DE DETAILHANDEL ROEPING en STRIJD Tweede Kamer verdeeld over Rijkswegenfonds en Weggeld PLEIDOOI VOOR INDIVIDUELE HUURSUBSIDIE BENEDEN ƒ6000 INKOMENSGRENS IE" OP EUROPESE BRUSSEL NIEUWE RISICOREGELING VOOR DE WONINGBOUW fagïna 2 DE VRTJE ZEFUW Donderdag 12 nov. 1964 Brand bij werkspoor in Utrecht DRIE GROEPEN Scheepsbotsing onder Maassluis Dieven vangt men niet altijd met dieven Fietser kroop onder overwegboom DE OPSTELLEN VAN PRINS CHARLES Overleg Wijzigingen DE MALVERSATIES BIJ HET CARGADOORS- BEDRIJF GEEN TOLGELDEN AAN DE GRENZEN 101-JARIGE IN BERGUM Brand bij werkspoor in Utrecht RAMPZALIGE OVERSTROMINGEN IN VIETNAM Deze leden waren het ook het rijk moeten komen. wiiQ waren ais njiijvucisyaaiuc.i. M Het eerste-kamerlid Kapteijn van de P.v.d.A. bezorgt zijn mede senatoren en staatssecretaris Grosheide een lachertje met de volgende zoals dat hoort ernstig geformuleerde, schrifte lijke vragen aan de staatssecre taris „Is het waar: dat Amsterdam de hoofdstad van de provincie Holland is en dat de haringvisserij Amsterdam tot rijkdom heeft gebracht; dat de Nederlanders nog en kele brokstukken van hun oude ko'oniale rijk bezitten; dat de grote rivieren in Neder land zich in zee storten door enorme sluizen, die bij opkomen de vloed worden gesloten en dat de waterstaat dopr verwezenlij king van het deltaplan de mon den van Rijn, Maas en Schelde door dijken wil sluiten; dat de Nederlandse landbouw hoogwaardige tabak produceert voor export; dat in Nederland de hemel al tijd bewolkt is en het klimaat de huisvrouwen tot rigoureuse net heid noopt teneinde schimmel en roest uit hun huizen te weren; dat de huzaren van de Franse generaal Pichegru in 1195 voor Den Helder de Hollandse vloot hebben veroverd, die door het ijs immobiel was geworden?" De heer Kapteijn twijfelt aan de juistheid van de voorstelling van zaken die het boek in kwes tie doet en hij vraagt de staats secretaris voorzover deze al thans de twijfel van de heer Kap teijn deelt zijn invloed aan te wenden, opdat het boek van de boekenhjst van de Europese school wordt geschrapt. Een schaftlokaal en een kantoor met magazijnen op het fabrieks terrein bij Werkspoor in Utrecht zijn dinsdagavond bij een korte hevige brand geheel uitgebrand. De schade aan gebouwen beloopt een bedrag van circa 25.000. Aan inventaris ging voor een ge lijk bedrag verloren. De vrijwillige brandweer van Zuilen kon uitbreiding van de brand voorkomen en daardoor 'n ontploffing van butagascylinders. Uit voorzorg had de politie de buurt reeds afgezet. sen een uougie van unc iiiclcjl. Ruim 40.000 vluchtelingen heb ben een toevlucht gezocht in de stad Danang. Door het slechte weer kon slechts op beperkte schaal hulp worden verleend. De Amerikanen verdeelden voed sel onder de bewoners van de getroffen gebieden. TOESTAND VERERGERT Volgens berichten van Ameri kaanse zijde zouden in de pro vincie Binh Dinh tussen de 100.000 en 200.000 mensen geen dak boven hun hoofd hebben. De overstromingen worden de hevigste van de laatste veertig jaar genoemd. Militaire eenheden schakelden, voor een groot gedeelte van oor logsoperaties over op hulpver lening. Helikopters ondervonden last van communistische gueril- lastrijders, door wie zij werden beschoten. De Zuidvietnamezen hebben bovendien de lastige taak communistische agenten uit de geweldige stromen vluchtelingen te ziften. De getroffenen in de geïsoleerde streken hebben reeds vijf dagen niet gggetgn. Men vreest voor epidemieen. Het weer werkt niet mee. De komende dagen zal het blijven regenen. Vele vliegvelden die van nut zouden kunen zijn bij de hulpverlening, staan onder water. Andere leden vinden, dat eventueel weggeld voor alle we gen moet gelden, omdat veelvul dig gebruik van alternatieve routes hogere onderhoudskosten zal vergen. niet eens met het systeem van heffing, dat zal leiden tot on evenredige belasting van kleine bestelwagens en motor fietsen. In de verhouding der heffin gen zit geen redelijk verband. De kleine man met de kleine wagen moet evenveel betalen als de grote man met de grote wagen. Dit wordt van vele zijden sociaal onbevredigend geacht. Ook het profijtbeginsel spreekt velen niet aan. Men stelt daarover een aan tal moeilijke vragen, mede in verband met de voorgestelde verhoging van kleuter- en colle gegelden, de afstoting van de draadomroep en de tarievenpo litiek bij de P.T.T. UIT ALGEMENE MIDDELEN Gezien de grote opbrengsten uit belastingen op aankoop en gebruik van auto's komen vele leden tot de conclusie, dat ook de versnelde wegenbouw uit de algemene middelen moet worden Dit is een conclusie 'van een rapport dat is uitgebracht door de commissie inzake huurbepa- ling en bijdragenstelsel in de wo ningwetsector, een commissie die is ingesteld door het Neder lands instituut voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. De commissie heeft de Neder landers verdeeld in drie greopen. In groep A zijn ondergebracht zij die een jaarinkomen boven de ƒ9.700 ligt. In groep B zijn ondergebracht zij die een jaarinkomen hebben dat ligt tussen de 6.000 en 9.700 en groep C bestaat uit de genen die minder dan 6.000 per jaar verdienen. De commissie is van mening dat degenen die tot groep A be horen en een gesubsidieerde huurwoning bewonen, niet lan ger in aanmerking komen voor de voor woningwetwoningen geldende bedragen. Voor groep B zouden de bestaande bijdragen moeten worden gehandhaafd. Voor groep C zou zoals gezegd moeten gelden dat de bestaande bijdragen kunnen worden ver hoogd met een additioneel sub jectief subsidie. De commissie is van mening dat het door haar voorgestelde systeem een duidelijke stap be tekent in de richting van een rechtvaardiger huurbepaling. Ze acht het raadzaam de gemeente bij de concrete uitvoering van het systeem de nodige vrijheid te geven, waardoor met plaatse lijke omstandigheden rekening zou kunnen worden gehouden. Dinsdagavond rond half tien zijn nabij Maassluis het Duitse inkomende vrachtschip „Anna Katrin Fritzen" en het Ameri kaanse vrachtschip „Mormack Glen" met elkaar in aanvaring gekomen. Beide schepen liepen ernstige schade op. Later bleek, dat de Anna Ka trin Fritzen (11.969 brt) welis waar een groot gat in rujm 1 had gekregen, waardoor dit ruim volliep, maar dat het schip niet in zinkende toestand was. Het kon op eigen kracht naar Rotterdam terugvaren, waar het in de Waalhaven ligplaats koos om ontladen te worden. GROTE SCHOONMAAK NA DE REGENVAL Algerijnse straatvegers proberen de straten van de hoofdstad Al giers weer een normaal aanzien te geven, nadat de hevige regen val van de laatste dagen het ver keer helemaal ontwricht had. De politie in Baarn heeft gis teren een negentienjarige jonge man aangehouden, die de avond tevoren de politie behulpzaam had moeten zijn bij een jacht op een autodief. De aangehou den jongeman heeft bekend 200 uit een consumptietent te heb ben ontvreemd. Toen de politie zijn papieren controleerde, kwam een wagen met een Engels ken teken aanrijden. De bestuurder daarvan vroeg de weg en ge droeg zich hierbij zo vreemd, dat de politie hem wilde mee nemen naar het bureau. De be stuurder van de Engelse wagen raasde weg, de agent zette de achtervolging in met de auto van de jongeman, die hij eerder had aangehouden. Tevergeefs echter, als gevolg van een lekke band. De Engelse auto en de bestuurder ervan (waarvan de identiteit bekend is) zijn niet gevonden. Het is dus niet altijd goed dieven vangen met dieven. De gemeentepolitie van Breda heeft woensdagmorgen een man aangehouden, die een gesloten (hele) overwegboom heeft op getild en er met zijn fiets onder door is gekropen. De trein Eind hovenAmsterdam vernielde de fiets totaal, maar de man bleef ongedeerd. De trein kreeg door dit incident acht minuten ver traging. zei hij en keek aandachtig naar de lichte verkleuring van de opgezwol len bovenarm. De patient had wei nig of geen pols. „Metgen 'Papaverin' voor de kramp en dan 'Heparin', fluisterend voegde hij er aan toe: „In ieder geval over brenging naar de kliniek voorberei den. Is er een wagen?" „Ja." „Indicatio vitalis." De verpleegster keek op. Indicatio vitalis - levensgevaar - een in het sa natorium van Brioni zelden uitge sproken mening. Hartpatiënten ster ven niet in een sanatorium. Sanato ria staan daardoor hoger aangeschre ven dan klinieken. Wie het zich enigszins kan permitteren gaat naar een sanatorium, niet naar een kli niek. Een sanatorium betekent maat werk. een kliniek confectie. Daarmee is natuurlijk niets ten nadele van kli nieken gezegd, want menigeen past immers een confectiecostuum uitste kend. Er zijn tenslotte ook altijd nog kleermakers die er een allerakeligste coupe op nahouden. De patient kreeg zijn injectie van dr. Pehr, terwijl Sevard met Sternbach zijn partij schaak speelde. Aan het eind van de tweede partij vroeg Sevard: „Wat bedoelde u gis teren nu precies met die paarde- sprong?" „Waarmee?" „De paardesprong met betrekking tot de belastingen?" „Och, dat was zo maar een opmer king," lachte Sternbach. „Dat is jammer." „Waarom?" „Ik dacht eigenlijk dat er veel meer achter die opmerking van u zou zit ten." „Nu, dat is toch niet het geval. De heer Kapteijn citeert deze constateringen over Hollands glorie en onvolmaaktheden uit een Franstalig aardrijkskunde boek, dat op de Europese school in Brussel wordt gebruikt. Aan deze school doen ook Nederland se kinderen hun kennis op. (Adv.) Maakt u zich zorg over de belas ting, dokter?" „Niet direct." „Dan is u een gelukkig mens. Nou, u begint." Dr. Sevard gaf de partij na een uur op en nam afscheid. Hij informeer de bij zijn collega naar de toestand van de patient van kamer veertien. „Nou, op het ogenblik gaat het nog al. Het schijnt me niet accuut meer. Ik zou zeggen dat de Embolus in 'n kleinere aterie terecht is gekomen." „Het zal toch wel nodig zijn dat wij de man voortdurend observeren." „Dat wordt natuurlijk gedaan. Maar voor het overige - de chef komt van avond terug - er is een telegram." Tot dr Brioni terugkwam controleer den beide artsen afwisselend de pa tiënt. Bezorgd en met stijgende on gerustheid volgden zij het toenemen van de verkleuring van de onderarm. Traag draaide de grote wijzer van de klok zijn seconden. Sevard was juist bezig Clara Eyken het veel veel te lang uitgestelde ant woord op haar briefkaart te schrij ven toen er aan de deur geklopt werd. Het hoofd van dr. Pehr ver scheen om de hoek. „De baas is terug en hij wil een rapport hebben." Samen gingen zij naar beneden. Dr. Brioni raadpleegde de lijst en knikte. „Ja, dat is ongetwijfeld een embolie. Het is goed dat jullie Pa paverin' hebben gebruikt. Maar - wat dat Heparin betreft - nu, ik heb uit Parijs wat beters meegebracht." Op het bureau van dr. Brioni stonden een paar pakjes met medicamenten. Hij nam er een in de hand, sneed het open en legde een doosje met am pullen naast zich neer. (Wordt vervolgd.) Minstens veertien uitgevers in e Ver. Staten en Europa willen e publikatierechten kopen van choolopstellen, geschreven door e 16-jarige prins Charles, de oon van koningin Elizabeth van Ingeland en prins Philip. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van een Brits pers- ureau, dat in het bezit zou zijn eweest van de opstellen, die on er meer handelen over de Britse aonarchie, de pers en het onder- cheid tussen de standen. Het ersbureau bezit vo'gens de woordvoerder kopieën van de op tellen. De oorspronkelijke teks- en zouden door rechercheurs iij het persbureau zijn wegge- taald. De opstellen verdwenen zes weken geleden uit de school in lordonstou, waar de prins stu- lert. De woordvoerder verklaar- le dat hij bij een bezoek aan Schotland in het bezit van de op- te'len was gekomen en dat hij ;e van prins Charles had mogen stichtingskosten in aanmerking worden genomen. Voor de permiewoningen wor den geen consequenties verbon den aan overschrijding van de stichtingskostengrenzen resp. huurgrenzen als gevolg van de uit de bespreking voortvloeiende bedragen. De nieuwe „risicoregeling wo- nigbouw 1964" is een gevolg van de in maart j.l. bereikte over eenstemming tussen de regering en de raad van bestuur bouwbe drijf over een regeling inzake risicoclausules in aannemings contracten in de bouwnijverheid. Bij de destijds hierover gevoerde onderhandelingen zegde minister Bogaers toe, dat nog zou wor den bezien in hoeverre de hui dige risicoclausule bij de wo ningbouw op een aantal punten practische aanpassing behoeft. Over deze kwestie is tussen de betrokken partijen, t.w. de ver eniging van Nederlandse ge meenten en de raad van bestuur bouwbedrijf, overleg gepleegd. De risicoregeling wijkt in en kele opzichten belangrijk af van de bestaande uit 1954 daterende regeling. Allereerst verklaart de nieuwe regeling verrekening van wijzi gingen van loonkosten, die op treden in het eerste jaar na de datum van inschrijving of prijs- aanbieding van de aannemer, niet verrekenbaar. Ook de methodiek ten aanzien van de verrekening van loon wij zigingen is belangrijk gewijzigd. Voortaan zal niet meer per af zonderlijke groep van werkne- (Adv.J Voorts is ook de verrekening van wijzigingen in prijzen van bouwstoffen ingrijpend gewij zigd. Het in de nieuwe regeling opgenomen materialenpakket is aangepast aan de huidige bouw prijzen en het voorheen volgens de risicoregeling woningbouw 1954 bestaande 2% eigen risico voor de aannemer, is weggeno men. De Rotterdamse recherche heeft in verband met de malver saties bij een cargadoorsbedrijf in de Maasstad een achtste ar restatie verricht. Een assistent van de afdeling tarieven van het expeditiebedrijf, dat eveneens in deze zaak is betrokken, werd woensdag in bewaring gesteld. Al eerder arresteerde de politie vijf personeelsleden van het car gadoorsbedrijf en twee employe's van de expeditiefirma. Door knoeierijen met de maten van te verschepen stukgoederen be nadeelden zij hun werkgevers voor minstens ƒ25.000,—. Het moet niet uitgesloten worden geacht dat naarmate het onder zoek vordert, het fraudebedrag aanzienlijk zal oplopen. In overleg met de justitie is overeengekomen dat de rijksac countantsdienst zal worden in geschakeld bij het onderzoek. eze instantie zal de inbeslag- genomen administratie van het Deze instantie zal de inbeslag- gaan bekijken. Het bestuur van het hoofdbe drijfschap voor de detailhandel zal zich binnenkort bezighouden met het vaststellen van een ver ordening, waarin de arbeids tijdsverkorting in de detailhan del wordt vastgelegd. Uit de toelichting op het ont werp van deze verordening blijkt o.m. dat zij een aanvullend karakter zal hebben, omdat zij alleen geldig zal zijn voor werk nemers voor wie geen collec tieve arbeidsovereenkomst geldt. De vijfdaagse werkweek en gedeeltelijk ook de 45-urige werkweek hebben voor de detailhandel nog geen plaats ge vonden in collectieve regelingen. GEEN ZATERDAGSLUITING Het is geenszins uitgesloten dat collectieve arbeidsovereen komsten reeds zullen zijn aan gevuld, voordat de verordening in werking zal zijn getreden. Zij zal met ingang van 1 mei 1967 vervallen. Zoals bekend heeft een meer derheid van de organisaties van werkgevers en van werknemers in januari 1964 volledige over eenstemming bereikt over een voor al deze organisaties aan vaardbare regeling van een 45- urige vijfdaagse werkweek, zon der dat daartoe tot zaterdagmid dagsluiting behoefde te worden overgegaan. Deze regeling, die niet wordt gesteund door de .christelijke middenstandsbond en de Neder landse christelijke beambten- bond, gaat er van uit dat de werknemers (buiten de zonda gen, hun twee weken vakantie, hun snipperdagen en de op een werkdag vallende feestdagen) nog vijftig vrije dagen per jaar krijgen. Van die vijftig dagen zullen zeven hele vrije dagen vallen op zaterdag en dertien op maandag. HALVEDAGSLUITING OP MAANDAG Teneinde enerzijds het pro bleem van het geven van 13 vrije dagen op maandag te ver eenvoudigen en anderzijds tè bevorderen dat zoveel mogelijk vrije dagen als hele dagen kun nen worden genoten, zullen de organisaties er naar streven de bestaande halve dagsluiting voor de detailhandel zoveel mogelijk op maandagmorgen te doen val len. Het ontwerp der verordening geeft als datum van in werking treden van alle bepalingen aan 1 mei 1965 met uitzondering van de bepaling over de werktijd van 45 uur en over de 50 vrije dagen, die kort na de afkondiging der verordening in werking treden. De Anna Katrin Fritzen is eigendom van de rederij Johann Fritzen und Sohn uit Emden. Het schip was geladen met graan. De Mormack Glen (9.316 brt) kreeg alleen maar schade boven de waterlijn. Het schip is ook naar Rotterdam teruggekeerd om in de Merwehaven af te meren voor een nader onderzoek. De Mormack Glen is eigendom van de Noorse McCormack Lines uit New York. De scheepvaart heeft van deze botsing weinig hinder ondervonden. door ERNST MEISTER 29. Stoja liep even door de kamer en bleef toen achter Sevard staan. „U heeft bepaald fantasie. Ik praat graag met u." „Houdt u er rekening mee dat ik geen belastingconsulent ben, meneer Stoja?" „Nee. Maar u bent wel een goede diagnosticus schijnt mij toe." Sevard hoorde de man, die nog steeds achter hem stond te lachen, zeggen: „En houd er rekening mee dat ik geen priester ben en dat ik geen biecht afneem." „Ja, maar u kunt gedachten lezen." „Laten wij zeggen combineren," ver beterde Sevard. „Dat is hetzelfde," vond Stoja. Hij liep om de tafel en stond nu tegen over de dokter. „U zult het natuur lijk eigenaardig vinden dat ik juist met u wil spreken. Ik wil er geen priester bij halen, tenminste voorlo pig niet. U hebt trouwens zelf ge zegd dat dat niet nodig is, want ik wil beter worden." „Als iemand beter wil worden, is hij al half genezen. Dat is een oud spreekwoord, maar dat gaat nog steeds op." „Half genezen, ja. Maar om de rest gaat het nu juist. De rest is de angst en de angst is mijn ziekte." „Waar bent u dan eigenlijk bang voor, meneer Stoja?" Loerend keek Stoja de dokter aan. „U bent wel een beetje nieuwsgierig dokter. Ik wil het u wel vertellen, maar wanneer het mij schikt en dat is nu nog niet." „Natuurlijk, dat moet u zelf wefen." Een verpleegster rende de kamer binnen. „Dokter Pehr vraagt naar u, het is dringend. Op kamer veer tien." Hij holde de trap af, liep door de gang en stapte kamer veertien bin nen. Dr. Pehr en een verpleegster waren met een patient bezig. „Vermoedelijk embolie," fluisterde dr.. Pehr (verstopping van een bloedvat) en hij wierp een blik op de zieke die met ontbloot bovenlichaam in het bed lag. „En de vermoedelijke oorzaak?" fluis terde Sevard terug en boog zich over de patient die moeilijk lag te steu nen. „Endokarditis", (aandoening van de hartspier). Sevard knikte. „Ik geloof het graag" De tweede kamer is verdeeld over het rijkswegenfonds en het weggeld. Dit blijkt uit het voorlopig verslag van de bijzondere com missie voor dit wetsontwerp. De voorstellen zijn met ge mengde gevoelens door velen en in afwijzende zin door vele an deren beoordeeld. Vooral het weggeld moet het ontgelden. We gen, zo menen vele leden, dienen economie, recreatie, veiligheid etc. Men mag autorijdend Ne derland niet voor deze algemene belangen laten opdraaien. Ge suggereerd wordt de voorgestel de differentiatie in het tarief van de vennootschapsbelasting te la ten vallen. Daardoor zou 75 min jschikbaar komen. Ander zijds wordt gedacht aan verho ging van de motorrijtuigenbelas ting en van de belasting op ben zine, die in het wegenfonds zou den moeten vloeien. Daardoor zouden de lasten billijker kun nen worden verdeeld. Buitenlandse automobilisten zouden dan ook tot de versnelde wegenbouw kunnen bijdragen. De gedachten van verscheidene leden om aan de grens een soort tolgeld te heffen door verkoop van vignetten met beperkte gel digheid trok velen niet aan. ONEVENREDIGE BELASTING gefinancierd, hetgeen o.a, leidt tot de suggestie inzake de ven nootschapsbelasting. Anderzijds wordt betreurd, dat het voorgestelde fonds zich alleen bij wijze van uitzonde ring voor tolwegen, -bruggen en -tunnels zal kunnen lenen. Verscheidene leden speelden met de idee het weggeld als een gedwongen rentegevende lening te presenteren. Een aantal leden meent, dat het nodige geld zou kunnen wor den gevonden door het tempori seren van de Zuiderzeewerken. Vele leden gronden hun mening dat het grote wegenplan uit de algemene middelen moet worden gefinancierd op de omstandig heid, dat deltaplan, Zuiderzee werken en havenaanleg met be stekken, die over veel jaren ver deeld worden uitgevoerd, onder de gewone uitgaven vallen. Weer andere leden achten het voorstel getuigen van een ver keerde aanpak. Zij willen de visie van de regering kennen over het probleem van de voorzieningen binnen de bebouwde kommen en de financiële gevolgen hiervan voor de gemeenten. Bewoners van reeds bestaande of nieuw te bouwen gesubsidieerde huurwoningen, wier bruto jaarinkomen niet meer dan 6000 be draagt, zouden in aanmerkng moeten komen voor een aanvullende individuele subsidie. Deze subsidie zou door belanghebbende zelf moeten worden aangevraagd. De als gevolg van deze individuele huurtoeslagen optredende addtionele lasten zouden voor 25 procent voor rekening van de gemeente en voor 75 procent ten laste van s z I A 1 1 i i 1 C 1 1 1 I De heer Jan Jans Krol uit Ber- gum, die rond de eeuwwisseling naam kreeg als fokker va.r Frie se hengsten voor het buitenland, wordt zaterdag 101 jaar. Hij ver blijft in het verpleegcentrum „Hillama State" in Bergum. Zijn gezondheidstoestand gaat lang zaam achteruit en hij komt zijn bed vrijwel niet meer uit. De heer Krol exploiteerde tot d eerste wereldoorlog twee grote boerderijen in Bergum. Hij legde zich speciaal toe op het fokken van Friese hengsten. Jaarlijks gingen zes tot acht dieren naar Engeland, waar ze bijzonder ge wild waren als lijkkoetspaarden. De heer Kapteijn twijfelt aan de juistheid van de voorstelling van zaken die het boek in kwes tie doet en hij vraagt de staats secretaris voorzover deze al thans de twijfel van de heer Kap teijn deelt zijn invloed aan te wenden, opdat het boek van de boekenhjst van de Europese school wordt geschrapt. Een schaftlokaal en een kantoor met magazijnen op het fabrieks terrein bij Werkspoor in Utrecht zijn dinsdagavond bij een korte hevige brand geheel uitgebrand. De schade aan gebouwen beloopt een bedrag van circa 25.000. Aan inventaris ging voor een ge lijk bedrag verloren. De vrijwillige brandweer van Zuilen kon uitbreiding van de brand voorkomen en daardoor 'n ontploffing van butagascylinders. Uit voorzorg had de politie de buurt reeds afgezet. De twee orkanen die begin deze maand het midden van Vietnam teisterden, hebben rampzalige overstromingen ver oorzaakt. Alleen al in het over stroomde gebied van Danang zouden volgens voorlopige cij fers 1100 mensen zijn verdron ken. Meer dan driekwart van de bewoonde streken in de provin cies Soeang Nan, Kwang Tin en Kwang Nghai staat onder water. Dit bereikte op sommige plaat sen een hoogte van drie meter. Ruim 40.000 vluchtelingen heb ben een toevlucht gezocht in de stad Danang. Door het slechte weer kon slechts op beperkte schaal hulp worden verleend. De Amerikanen verdeelden voed sel onder de bewoners van de getroffen gebieden. TOESTAND VERERGERT Volgens berichten van Ameri kaanse zijde zouden in de pro vincie Binh Dinh tussen de 100.000 en 200.000 mensen geen dak boven hun hoofd hebben. De overstromingen worden de hevigste van de laatste veertig jaar genoemd. Militaire eenheden schakelden voor een groot gedeelte van oor logsoperaties over op hulpver lening. Helikopters ondervonden last van communistische gueril- lastrijders, door wie zij werden beschoten. De Zuidvietnamezen hebben bovendien de lastige taak communistische agenten uit de geweldige stromen vluchtelingen te ziften. De getroffenen in de geïsoleerde streken hebben reeds vijf dagen niet gggetgn. Men vreest voor epidemieen. Het weer werkt niet mee. De komende dagen zal het blijven regenen. Vele vliegvelden die van nut zouden kunen zijn bij de hulpverlening, staan onder water. Voor de bouw van woningwet- en premiewoningen, die op of na 23 november 1964 wordt aanbesteed, zal een nieuwe risicoregeling' gelden voor het verrekenen van loon- en prijswijzigingen. Voor de woningbouw zullen de bedragen, die uit de verre kening voortvloeien voozover deze aanvaardbaar zijn bij de vaststelling der definitieve mers worden verrekend, maar de verrekening zal plaats vinden op basis van een voor elk werk vast te stellen loonkostenbestanddeel, uitgedrukt in een percentage van de aanneemsom.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2