Groothertogin Charlotte doet troonsafstand Minister Luns terug uit Amerika Ingrijpende maatregelen van Engelse regering HAAR OUDSTE ZOON PRINS JAN VOLGT HAAR OP Russische schuld van 53 miljoen dollar aan de Verenigde Naties LENING VAN HONDERDEN MILJOENEN WESTDUITSE SCHOLIEREN GEWOND DOOR HANDGRANAAT HET WEER DONDERDAG 12 NOVEMBER 1964 20e Jaargang - No. 6309 NIEUWE POLITIEKE PARTIJ Multilaterale kernmacht Pessimistisch Lichtpunt Communistisch China Boeken vrijgesteld Tot 30 november 1965 Tekort van 450 miljoen pond Lagerhuis keurt program goed Geen levensgevaar Zon-en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Frankering bij abonnement: Terneuzen Dïtfecfenr-Hoofredacteur: I. van 3e Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Na een regeringsperiode van 45 jaar zal groothertogin Charlotte van Luxemburg vandaag troonsafstand doen ten gunste van haar oudste zoon, prins Jan. De plechtigheid die volgens het officiële programma slechts vijf minuten zal duren, vindt plaats in het groothertogelijk paleis. Onmiddellijk daarna zal prins Jan de eed afleggen in de kamer van volksvertegenwoordigers. Groothertogin Charlotte, de oudste van de regerende vorsten in Europa, is 23 januari 1896 in het kasteel van Berg geboren. Zij 'volgde op 15 januari 1919 haar zuster Maria-Adelaide op als groothertogin, nadat deze af stand had gedaan van de troon. In november van datzelfde jaar trad Charlotte in het huwelijk met prins Felix van Bourbon en Parma, die de titel van „prins van Luxemburg" kreeg. De groothertogin behoort tot de oudste of Walramse linie naar de stamvader Walram II van het geslacht Nassau. Het is de grootvader van de huidige vorstin van Luxemburg, hertog Adolf van Nassau, die in 1890 bij de dood van de laatste manne lijke afstammeling van de jong ste linie van Nassau Willem III groothertog van Luxem burg was. AANZIEN NAM TOE. Tijdens de lange regerings periode van groothertogin Char lotte hebben zich in Luxemburg grote veranderingen voltrokken. Het hertogdom heeft een sociale wetgeving, die menig land tot voorbeeld kan strekken. Het in ternationale statuut van Luxem burg werd verstevigd en met de groei van de staalindustrie nam het aanzien van het kleine vor stendom steeds toe. Ook groothertogin Charlotte zag in de meidagen van 194.0 het geluk en de voorspoed van haar land wreed verstoord. Zij vlucht te naar Engeland en later naar de Verenigde Staten. Haar rede voeringen voor de radio werden in het bezette Luxemburg met grote belangstelling gevolgd. Haar terugkeer in april 1945 werd een ware triomf. Zij zette zich volledig in ter uitvoering van de grote taak: de politieke, morele en stoffelijke wederopbouw. In de naoorlogse periode verwierf Luxemburg zich door zijn toetreding tot de Ver enigde Naties, de N.A.V.O. en de vestiging van de Europese ge meenschap voor kolen en staal in de stad Luxemburg veel aan zien. Luxemburg werd verder van een landbouwstaat een indus triecentrum door de vestiging van talrijke nieuwe bedrijven, de bouw van talrijke nieuwe stuwen waaronder het grootste pomp station ter wereld en door de modernisering van het transport systeem. TUINIEREN. Groothertogin Charlotte heeft bij voorkeur buiten de stad Luxem burg gewoond. Eerst op het kasteel van Berg, waar haar zes kinderen werden geboren. Daar na woonde zij twintig jaar op het kleinere kasteel te Fisbach, omringd door haar familieleden. In haar vrije uren tuiniert zij. Vandaag zal zij haar taak over dragen aan haar oudste zoon, prins van Nassau, prins van Bourbon en Parma, door zijn va der afstammeling van koning I,odewijk XIV en door zijn moe der verwant met het geslacht Oranje-Nassau. „LUITENANT". Prins Jan werd op 5 januari 1921 geboren. Hij trad op 9 april 1953 in het huwelijk met prinses Josephine-Charlotte van België, zuster van koning Boudewijn. Uit dit huwelijk zijn vijf kinderen geboren: prinses Maria Astrid, 10 jaar; prins Hendrik, 9 jaar en erfgenaam van de kroon; prins Jan en prinses Margaretha, twee lingen van 7 jaar en prins Wil lem, 18 maanden. Al sinds 1961 oefent hij een groot deel van de souvereine macht uit na door zijn moeder te zijn benoemd tot „luitenant van de groothertogin." Sinds de verkiezingen, die dit jaar zijn gehouden, wordt Lu xemburg geregeerd door een ka binet van socialisten en christen democraten, die over 45 van de 56 stemmen in het parlement be schikken. KENYA NU EEN EEN-FARTIJ-STAAT De democratische uniepartij, die in Kenya de oppositie voerde, heeft zich bij de regering aan gesloten. Tom Mboya, Masiina Muliro, Oria Odinga, premier Jomo Kenyatta, Ronald Ngala en dr. Njeroge Mungai vieren het feit, dat Kenya een één-partij- staat is geworden op luidruch tige wijze. VROUW VAN EDWARD KENNEDY IN IERLAND De vrouw van de pas herkozen senator van Massachusets, me vrouw Ted Kennedy, maakt mo menteel een reis door Ierland. Zoals bekend komen de Kenne dy's oorspronkelijk uit Ierland. De foto toont haar in een auto tijdens een rondrit door Wick- low. In Den Haag is opgericht een nieuwe politieke partij, die zich de partij voor voikwil en refe rendum (P.V.R.) noemt. Voorzit ter van de partij is de oprichter mr P. J. H. C. Koot te Den Haag, bestuursleden zijn ir A. Sehuyf- fel te Den Haag en de heer J. H. P. Koot, ing. te Den Haag. Het voornaamste doel van de P.V.R. is invoering van het recht van referendum zoals dit b.v. in Zwitserland bestaan Bij zijn terugkeer uit Amerika heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, woensdagochtend vroeg op Schiphol zijn bezorgdheid uitgesproken over de nog steeds voortdurende weigering van tie Sowjet-Unie en Frankrijk om de verplichte financiële bijdrage te voldoen voor de kosten der verenigde naties. „Op 1 december a.s. is Rus land twee jaar achterstallig met deze betaling voor een totaal bedrag van 53 miljoen dollar en Frankrijk op 1 januari ongeveer 7 miljoen", aldus de minister, die dit een moeilijke kwestie noemde, omdat het handvest van de V. N. op dit punt aan duide lijkheid niets te wensen over laat. Het Amerikaanse congres heeft dan ook een aantal maanden ge leden unaniem in een motie be sloten dat Amerika niet kan doorgaan met de contributie aan de V. N., wanneer het alleen de lasten zou moeten dragen". In dit licht moet volgens mi nster Luns de weigering van 'e Ver. Staten worden gezien m gelden ter beschikking te tellen voor de onderontwikkel de landen. In zijn gesprek mei: secretaris generaal Oe Thant was de mi nister gebleken, dat deze zeer bezorgd was. - „Er worden nu voorstellen gedaan van zekere neutrale zijde om uit de impas se te geraken. Evenals in Amerika was de minister op Schiphol over Frank- rijks houding ten aanzien van de E.E.G. en de multilaterale kern macht slecht te spreken. Met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk, diens onderminister Geor ge Ball en oud-minister Herter, die belast is met de zaken van de Kennedy-ronde, had hij van gedachten gewisseld „over de bruske wijze waarop de Franse regering haar wensen over een gemeenschappelijk landbouwbe leid heeft kenbaar gemaakt". „Daarnaast is er dan nog de felle en wat plotseling anti M.L.K.-houding van de Franse regering, die feitelijk tegen Duitsland is gericht" zo vervolg de hij. „Frankrijk is nooit en thousiast geweest over de mul tilaterale kernmacht en heeft steeds laten weten dat het er niet aan wil deelnemen. Het ziet er nu naar uit dat de M.L.K. een van de toetsstenen zal zijn voor de vraag, of men verder wil gaan met de hechtere aaneen sluiting van het kleine Europa van de „zes". En daarmee han gen de initiatieven samen die de Duitse kanselier heeft ont plooid voor een nauwere poli tieke samenwerking. „Ik wil stellen dat de hele at mosfeer mij de laatste weken niet verbeterd schijnt. Toen ik mijn Belgische collega Spaak in New York ontmoette, bleek mij, dat ook hij gereserveerd of zelfs pessimistisch is," aldus mr. Luns. Intussen blijft de Amerikaan se regering grote waarde hech ten aan het tot stand komen van de M.L.F. als tegenwicht tegen een verder uiteenvallen van een Europese defensie-in spanning in de Nato. „Ik heb in Washington gezegd, dat de Nederlandse regering volstrekt vrij staat tegenover de M.L.F. Slechts wanneer wij een uiteindelijke tekst voor ons zien, kunnen wij ons standpunt bepalen. Dat heeft ook minister Marijnen in de Kamer verklaard naar aanleiding van de inter pellatie van het kamerlid Bak ker." Al met al was de minister wel eens opgewekter uit Amerika teruggekomen, maar er was één lichtpunt; zelden had hij tussen de Ver. Staten en Nederland een op zoveel punten overeenstem mende visie aangetroffen als dit maal. „Met name vindt de Neder landse visie op de E.E.G. meer dan volledig begrip in Amerika en dat is een steun die ons zeer welkom is." Op een desbetreffende vraag antwoordde hij in Amerika geen aanwijzigingen te hebben gehad, dat de Ver. Staten hun houding ten aanzien van China zullen herzien. Hij verwachtte dus dat de Ver .Staten zich ook dit jaar nog zullen verzetten tegen de toelating van dit land in de ver enigde naties. Zondag of maandag a.s. hoopt de minister zich naar Bonn te hegeven voor de bijeenkomst van de Westeuropese unie, waaraan de nieuwe Britse mi nister van buitenlandse zaken Gordon Walker voor het eerst zal deelnemen. Bij de indiening van zijn begroting heeft de Engelse minister van financiën, James Callaghan, woensdag in het lagerhuis medege deeld, dat het doel van zijn begrotingsverklaring was machtiging ie vragen voor maatregelen, die zijn regering heeft aangekondigd om verbetering in de onbevredigende positie van de betalings balans te brengen. De minister zei dat hij zich gesteld zag voor de dringende en onmiddellijk uit te voeren taak van het voeren van bespre kingen met het internationale monetaire fonds en met de daar bij aangesloten landen teneinde een lening te verkrijgen van verscheidene honderden miljoe nen ponden sterling. Deze zou mede moeten dienen om het na delige saudo op de betalingsba lans van het lopende jaar te dekken. Het tekort is een der grootste in de geschiedenis van het land. De minister zei, dat er posten op de kapitaalrekening waren voorgekomen, waaronder die voor grote bedragen voor inves teringen in het buitenland door oliemaatschappijen, welke naar hij hoopte na afloop van dit jaar kleiner zouden worden. Wat de toeslag op de invooer- rechten betreft, zeide de minis ter dat de regering had beslo ten, dat boeken en periodieken hiervan zouden zijn vrijgesteld. Voorts zeide de minister dat het niet in de bedoeling ligt de Britse industrie voor concurren tie te vrijwaren. Als Britse pro ducenten het beschermende ef fect van de invoerrechtverho- ging zouden gebruiken om op onrechtmatige wijze hun prijzen te verhogen, zal de regering niet aarzelen hiertegen op te treden. Voor het komende jaar ver wacht de regering wederom een tekort op de betalingsbalans, hoewel dit heel wat kleiner zou zijn dan voor het lopende jaar. De minister deelde mede, dat de toeslag op de invoerrechten zou blijven gelden tot 3 novem ber 1965 en daarna verlengd zou kunnen worden voor een nieu we periode van niet meer dan een jaar krachtens besluit van het parlement. De ontvangsten uit hoofde van de toeslag, indien deze ge durende een geheel jaar gehand haafd zou blijven, wordt ge raamd op tweehonderd miljoen pond sterling. De minister acht te goede redenen aanwezig om aan te nemen, dat de toeslag op de invoerrechten zou kunnen leiden tot een aanzienlijke be sparing op de Britse invoerreke- ning. Hij raamde deze besparing op bijna 300 miljoen pond ster ling per jaar. De minister kondigde in zijn rede verhogingen van de ouder- doms- en weduwenpensioenen Volgens de minister van finan ciën kan het gezamenlijke tekort voor het begrotingsjaar 1964/65 nu worden gesteld op 400 a 450 miljoen pond. Hij deelde mede dat het stan daardtarief van de inkomstenbe lasting met ingang van 6 april 1965 met zes pence zal worden verhoogd tot 8(4 schilling per pond sterling. Het is de bedoeling in het komende voorjaar een begin te maken met twee grote belasting hervormingen, waarvan de eer ste de invoering zal zijn van een belasting op de aanwas van kapi taal in de vorm van activa, wan neer die ook verkregen zijn. De tweede hervorming zal de belastingheffing voor onderne mingen en andere zedelijke licha men betreffen. In het voorjaar zal de minister een voorstel in dienen voor de afschaffing van de inkomstenbelasting en de winstbelasting op het inkomen van ondernemingen. Daarvoor in de plaats zal een nieuwe ven nootschapsbelasting komen. De hervormingen zullen volgens minister Callaghan een verster king zijn van andere voorstel len ter verbetering van de eco nomie. Het recht op benzine wordt met onmiddellijke ingang met zes pence verhoogd tot 3% shil ling per gallon. De verhoging geldt eveneens voor andere lichte vloeibare koolwaterstof fen en dieselolie voor wegvoer tuigen. Het Britse Lagerhuis heeft woensdagavond na een debat van een week het wetgevende program van de regering met 315 tegen 294 stemmen goedge keurd. De liberalen steunden de regering. In de Westduitse stad Hanau bij Frankfort zijn woensdagoch tend 23 scholieren gewond, toen een handgranaat ontplofte die een van de leerlingen in zijn tas had meegebracht. De minister van onderwijs van de deelstaat Hessen, die dit meedeelde op een vergadering van de landdag in Wiesbaden, zei dat een deel der gewonden er ernstig aan toe was. Volgens de Duitse en de Amerikaanse politie in Hanau heeft de scholier vermoede lijk een jongen uit de vierde klas van de lagere school de „ei"- handgranaat op weg naar school gevonden. In de pauze toonde de knaap, die zelf slechts licht werd gewond hem op het school plein aan zijn vriendjes, waarbij het oorlogstuig ontplofte. Later werd meegedeeld dat de toestand van vijf der gewonden ernstig is. Deskundigen onderzoeken of de granaat van Duitse of Ameri kaanse oorsprong was. In de om geving van de school liggen drie Amerikaanse kazernes. Een politiefunctionaris zei dat de granaat ontplofte, toen de kinderen na de pauze weer in de rij gingen staan. Geen van de gewonde kinderen, die allen tien a elf jaar oud zijn, verkeert in levensgevaar. Het juiste aan tal gewonden was echter nog niet bekend, daar zij naar ver schillende ziekenhuizen zijn overgebracht. Het hoofd der school heeft de nov. 12 7.54 16.54 14.36 23.34 13 7.56 16.52 14.58 14 7.58 16.51 15.17 0A7 15 8.00 16.49 15.34 2.02 overige leerlingen naar huis ge zonden, toen vele ouders die van de ontploffing hadden gehoord, kwamen informeren of hun kin deren tot de gewonden behoor den. Nader wordt gemeld dat in to taal veertig kinderen werden ge wond, van wie velen na te zijn verbonden naar huis konden gaan. MEER WIND Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevond zich woensdag nog in het overgangsgebied tus sen een continentaal hogedruk- gebied enerzijds en een oceaan depressie anderzijds. Geleidelijk breidt de oceaandepressie echter zijn invloed over onze omgeving uit. Vandaag wordt er daarom in ons land bewolkt weer met af en toe wat motregen verwacht. De zuidwestelijke wind neemt toe en wordt later matig tot krachtig. Daarbij zullen hogere middagtemperaturen optreden dan woensdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Hogere temperaturen Bewolkt met af en toe wat mot regen. Matige, later matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Hogere middagtemperaturen. DONDERDAG 12 NOVEMBER v.m. n.m Breskens 6.46 7.29 Terneuzen 7.21 8.04 Hansweert 8.01 8.44 Walsoorden 8-11 8.54 VRIJDAG 13 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 7.50 8.39 Terneuzen 8,25 9.14 Hansweert 9.05 9.54 Walsoorden 9.15 10.04

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1