Labour riep alle hens aan dek RADIO DE KOEK Staatsgreep in Soedan NOODWEER IN ITAUE EN ZUID-SLAVEE WOENSDAG 11 NOVEMBER 1964 20e Jaargang - No. 6308 TWEEDE KAMER Waardevastheid van de Rijksbijdrage Amendement-de Kort (verhoging met 1102 per jaar) aanvaard S. E. R.-advies inzake pensionering voor ongehuwde vrouwen op 60- of 62-jarige leeftijd Bedragen met ÏOO verhogen Belasting verlaging Verantwoord Matiging Principieel tegen Amendementen „Beneden peil" Buiten proporties IJzel op Belgische wegen achttien doden Weerbericht hoogwater Zon- cn Maanstanden Frankering bij abonnement: Terneuzen Difectenr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan'" 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 3 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Verhoging AOW en AWW De heer Roolvink (a.r.) sprak aan het begin van het debat over verhoging van a.o.w. en a.w.w. naar een sociaal minimum zijn blijdschap uit over de snelle groei dezer pensioenen. Sedert het begin zijn de uitke ringen voor gehuwden, thans vastgesteld op 3540 per jaar, twee en een half maal zo groot geworden en voor ongehuwden (voorgesteld 2478) bijna drie maal zo groot. Binnen afzienbare tijd, zo voorspelde de heer Rool vink, zullen we ook deze bedra gen achter ons hebben gelaten. Deze woorden waren tegenge steld aan die van de heer Jager (c.p.n.), die van de voorstellen geen draad heel liet, veel hogere bedragen eiste en constateerde, dat de „bejaarden ook nu nog met de pet in de hand moeten staan". De heer Roolvink vroeg of in de voorgestelde bedragen reeds een loonontwikkeling van de laatste maanden van 1,5 tot 2 pet is verdisconteerd. Zo niet, dan zouden die bedragen alras met 40 tot 60 moeten worden verhoogd. Beziet men daarnaast de geringere premiestijging dan werd becijferd, dan zou de wens van de heer Schmelzer (k.v.p.) om de bedragen met 100 te \fer- ho"en kunnen worden vervuld. Vragend of de 150 min bij drage uit de algemene middelen waardevast is, stelde de heer Roolvink, dat deze bijdrage als een interimregeling moet worden beschouwd. Hij wil met de minis ter de verzekeringsgedachte zui ver houden. Als er sprake zou z.iin van bijdragen, dan zou spr. hiervoor de kinderbijslag verkie zen omdat daarbij meer van voorziening dan van verzekering sprake is. De premies drukken zwaar, vond spreker. Hij vond het een slecht voorbeeld van gecoördi neerd overheidsbeleid, dat niet ook op 1 januari 1965 de eerste tranche van de voorgestelde be lastingverlagingen kan ingaan. De heer Roolvink speelde met de gedachte een door vrijwel aile fracties ondertekende motie in te dienen om op een nader onder zoek voor het pensioneren van vrouwen op zestigjarige leeftijd aan te dringen. De heer Corver (v.v.d.V wilde, nu de premie een half procent meevalt, de 150 min bijdrage van de overheid laten vervallen. Dan blijft de verzekeringsge dachte zuiver, zo vond hij. Spre ker wenste alleen bijdragen uit de overheidskas, indien de pre miedruk te zwaar wordt. Hij stemde met het wetsontwerp in en vond de vastgestelde sociale minima verantwoord en aan vaardbaar. Hij had evenals de volgende spreker, de heer Kikkert (c.h.u.) liever gezien, dat een deel van de belastingverlaging tegelijk met de nieuwe normen voor a.w.w. en a.o.w. zou zijn ingevoerd. Namens zijn fractie diende spr. een amendement in, waarbij de overheidsbijdrage van ƒ150 tot ƒ250 min zou worden ver hoogd. Daardoor zouden de voor gestelde minima navenant kun nen worden verhoogd. De heer De Kort (k.v.p.)' drong aan op matiging en het niet over schrijden van het mogelijke bij het vaststellen der sociale mini ma. Naast a.o.w. en a.w.w. moet ruimte blijven voor andere voor zieningen en bezitsvorming. Ingaande op de premiemeeval ler en de stijging van het reële loon in de laatste maanden vond hij een verhoging van de minima met 100 redelijk. Alvorens hier toe een amendement in te die nen, wilde spreker het standpunt van de minister kennen. Over de door de minister voor gestelde wijziging, die mogelijk maakt vooruitlopend op komende loonsverhogingen, de uitkeringen voorlopig op te trekken, was de heer De Kort enthousiast. De heer De Kort zei tenslotte, dat de lagere middengroepen met inkomens van 900013.000 gul den door de premies relatief te zwaar worden belast. De voorge stelde verhoging van de maxi- mumpremiegrens van 10.900 tot 12.000 per 1 januari 1965 zal voor hen weinig verschil maken. Hij voelde meer voor verlaging van de maximumpremie ofwel het invoeren van een zekere pro gressie. De consequenties daar van kon hij niet overzien. De heren Jongeling (g.p.v.) en Van Dis (s.g.p.) verklaarden zich principieel tegen gedwongen verzekeringen. De heer Jongeling vond de overheidsbijdrage van 150 min een precedent. Men zal steeds verder willen gaan naar een volledig staatspensioen, waardoor alle burgers kostkinde- ren van de staat zullen worden. De heer Van Dis wilde alsnog naar fondsvorming om, waar particuliere en kerkelijke hulp niet toereikend zou zijn, bij te springen. De kosten daarvan zouden volgens omslagstelsel op de gehele burgerij moeten wor den verhaald. Spreker drong aan op spoedige verlaging der belas tingen. Hij wilde de verhoging van a.o.w. en a.w.w. uitstellen tot de belastingverlaging een feit is. In die tussentijd zouden nood druftige bejaarden een bijzondere uitkering kunnen krijgen. De heer Berger (p.v.d.a.) wen ste via drie amendementen het wetsontwerp drastisch te wijzi gen. Hij stelde voor ter betere verdeling van lasten voor lagere en middeninkomens de rijksbij drage van ƒ150 op ƒ500 min te brengen. Voorts zouden de socia le minima direct moeten worden gebracht op ƒ2712 voor onge huwden en weduwen zonder kin deren en on 3870 voor gehuw den en weduwen met een kind. Verder wenste hij verhoging van de wezenpensioenen voor kinderen beneden 10 jaar van de voorgestelde 786 tot 858 per jaar (thans ƒ672), van 1016 jaar van de voorgestelde ƒ1176 tot 1290 (thans 1014 per jaar) en van de pensioenen voor stude rende of invalide wezen tot 27 jaar van de voorgestelde ƒ1536 tot ƒ1680 (thans ƒ1326). Spr. noemde de beredenering van de miinster voor de minima uiterst zwak. Hij zei dat zijn amendementen overeenkomen met de wensen van de bejaarden bonden. In een zijner amendementen wilde de heer Berger verder gaan dan de minister met het antici peren op een te verwachten loonontwikkeling bij het verho gen van de a.o.w.- en a.w.w.- uitkeringen. Hij zou daarbij half jaarlijkse indexcijfers willen han teren. Door het verhogen van de rijksbijdrage tot 500 min kan de premie lager worden gehouden ten behoeve van de kleine en lagere middeninkomens. De heer Koekoek (boerenpar tij) ontwikkelde bezwaren tegen de voorgestelde regeling. Mocht het wetsontwerp tot verhoging van de sociale uitkeringen wor den aangenomen, zo zette hij uit een, dan zou de premieverhoging moeten samenvallen met de be lastingverlaging. De k.v.p.-er Maenen vroeg en kele verduidelijkingen over o.m. de ziekenfondsverzekering voor bejaarden en over de daarbij be horende kinderaftrekregeling. De heer Burggraaf (p.s.p.) noemde de verhogingen „bene den peil". Het uitgangspunt van de minister achtte hij aanvecht baar. Hij bet ouder worden wordt het leven duurder, aldus deze afge vaardigde .Hij stelde zich achter de initiatieven-Berger, die verho- De heer Suurhoff ,arb.) stelde ging van de voorgestelde uitke ringsbedragen beogen, nog enkele vragen over de liqui- datiewet invaliditeitswetten en het afvloeien van personeel bij de daarbij betrokken instellingen. De minister van sociale zaken, de heer Veldkamp, verklaarde een tegenstelling in de begrippen bodempensioen en sociaal mini mum niet wezenlijk te achten. Sinds 1957 ziin twee lijnen ge volgd, namelijk die van de volks verzekering en die van „het zelf doen". De laatste, de lijn van de bedrijfspensioenen, ging sinds dien wel opwaarts, maar naar 's ministers oordeel niet ver ge noeg. Beide lijnen behoren samen een redelijke ouderdomsvoorzie ning te waarborgen. Minister Veldkamp vond de eisen van de heer Berger buiten proporties. Verhoging tot 3870 (gehuwd a.o.w.) zou een niet aanvaardbare premieverhoging betekenen. Hij trachtte dit met cijfers aan te tonen. De minister noemde een ver hoging van de rijksbijdrage in het licht van de budgetaire mo gelijkheden niet realistisch. Het thans voorgestelde bedrag van ƒ150 miljoen per jaar is een bedrag dat in redelijkheid niet kan worden overschreden. Een verhoging van de rijksbij drage zou negatieve gevolgen hebben voor de komende belas tingverlagingen en dus in strijd zqn met het akkoord van Wasse naar. Iedere suggestie tot verho ging van de schatkistbiidrage moet ik met grote beslistheid van de hand wijzen, aldus de be windsman. Verhoging van de bij drage is voor het kabinet niet aanvaardbaar, zo voegde hij hieraan nog toe. Mnister Veldkamp merkte voorts nog op, dat hij bedenkin gen heeft tegen het welvaarts- vast-maken van de schatkistbij- drage voor deze sociale uitke ringen. Ik zie daar in het licht van de budgetaire ontwikkeling tegen aan, aldus de bewindsman. Hij zegde toe het vraagstuk van de overheidsbijdrage voor de kinderbijslaguitkeringen en voor de sociale uitkeringen in positie ve zin te zullen bestuderen. Aan de S.E.R. zal advies worden ge vraagd over de vervroegde pen sionering op zestigjarige leeftijd van de ongehuwde vrouw. De Kamer zag af van replie ken. De heer De Kort (K.V.P.) acht te zijn (vierdelige) amendement door de opvattingen van de mi nister eigenlijk reeds overgeno men. De minister berekende na melijk, dat het percentage loon stijging hoger is dan aanvanke lijk werd berekend. Daardoor zouden de uitkeringen-a.o.w.-ge- huwd reeds met ƒ48 kunnen worden verhoogd. De rest zou kunnen komen uit het halve pro cent premiemeevaller tot de eer ste tranche van de belastingsver laging. De verzekerden zouden daarbij op jaarbasis nog een pre mievoordeel van ƒ100 min kun nen krijgen, zo vond hij. Het voorstel-De Kort, gesteund door C.H.U., A.R.P. en P.S.P., be helst a.o.w-gehuwd ƒ3642, -on gehuwd 2550 en a.w.w. weduwe met een kind tot 18 jaar 3642 en zonder kinderen 2550. De wezenpensioenen zouden dan tot 10 jaar 804, boven 10 jaar 1212 en voor een studerend of invalide kind tot 27 jaar ƒ1578 moeten bedragen. De heer Kikkert (C.-H.) deed erg verdrietig over zijn amendement (ƒ100 min meer schatkistbijdra- ge), dat voor de minister onaan vaardbaar was. Door die 100 min zouden veel lasten van laag betaalden en kleine zelfstandi gen verlicht kunnen worden. Hij trok het amendement in. De heer Roolvink (A.R.V dien de de reeds aangekondigde motie in over een te vragen S.E.R.-ad- vies inzake pensionering voor on gehuwde vrouwen op 60 of 62- jarige leeftijd. Deze motie kreeg steun van alle regeringspartijen en van de P. v. d. A. De minister zegde dit gaarne toe. De motie-RoolVink werd z.h.s, aanvaard. Schotse labour-afgevaardigden vielen maandagavond het Britse lagerhuis binnen na een wedloop over 650 kilometer met de tijd om hun regering voor een neder laag te behoeden bij de stem ming over een motie van afkeu ring van de oppositie tegen het plan van labour om de staalin dustrie opnieuw te nationalise ren. Na urenlang op vliegvelden in Schotland te hehben vastgezeten wegens mist, werd alles in het werk gesteld om nog op tijd in Londen te arriveren. Vijf parle mentsleden haastten zich van het vliegveld Renfrew naar het station van Glasgow waar ze nog juist in de sneltrein naar Londen konden klimmen. Negen anderen lieten zich per taxi naar het internationale vliegveld Prestwick brengen, waar wel vliegtuigen konden vertrekken. Een andere groep uit Oost- Schotland, die op de luchthaven Turnhouse bij Edinburgh in de mist zat, reed eveneens per auto naar Prestwick, waar nog net het laatste vliegtuig naar Londen kon worden gehaald. Overdreven kan de moeite die deze labour-afgevaardigden zich getroost hebben, moeilijk worden genoemd: labour beschikt in het lagerhuis over een meerderheid van slechts vijf zetels. Boven dien zijn twee socialistische par lementsleden ziek. MOTIE VAN AFKEURING VERWORPEN Het Britse lagerhuis heeft de motie van afkeuring tegen de labour-regering in verband met haar plan tot hernationalisering van de staalindustrie afgewezen. De meerderheid voor de rege ring bedroeg slechts zes stem men. Er zijn 307 stemmen voor de regering uitgebracht en 301 tegen. Het was de eerste parle mentaire krachtmeting. In diverse voorsteden van Ro me heben zich overstromingen voorgedaan ais gevolg van onop houdelijke regenval gedurende een etmaal. Boten werden ge bruikt voor de evacuatie van be woners. In Rome zelf ondervindt het verkeer veel hinder van het noodweer. Een aantal wegen is (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 onberijdbaar geworden door klei ne aardverschuivingen, omgeval len bomen en overstromingen. Een aardverschuiving dreigt de spoorlijn tussen Rome en Pisa onbruikbaar te maken. Overstro mingen hebben zich ook voorge daan in de vakantieoorden Rimi ni en CattoMca aan de Adriati- sche kust, terwijl de „bora", een koude noordoostelijke wind, Triëst geselde met windstoten van 140 km per uur. In het noordelijke kustgebied van Zuid-Slavië woedde maandag een sneeuwstorm. Het verkeer op de hoofdweg tussen de havenstad Rijeka en Zagreb kwam tot stil stand. Daar viel veertig centime ter sneeuw. President Roiir^Mi^a herkozen Bij de zondag in Tunesië ge houden verkiezingen is president Bourguiba herkozen. Van de 1.301.453 uitgebrachte stemmen verwierf hij er 1.255-152 of 96,43 procent. Er kon ook alleen maar op hem gestemd worden! i Het amendement-Berger inzake verhoging tot 3870 etc. werd met 46 tegen 81 stemmen ver worpen met de stemmen van de P-v.d.A., P.S.P. en C.P.N. voor. Het amendement-De Kort (ver hoging met f 102 per jaar) werd met zitten en opstaan aanvaard. Tegen waren V.V.D., B.P., S.G.P... G.P.V., drie leden van de A.R.- fractie en vier leden van de P.v.d.A.-fractie, o.w. de heer Roe mers. Het amendement-Berger inzake verhoging van de sehatkistbijdra- ge van 150 tot 500 min werd verworpen bij zitten en opstaan, met de stemmen van P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. voor. Het amendement-Berger inzake de waardevastheid van de rijks bijdrage werd bij zitten en op staan aanvaard met de stemmen van V.V.D., S.G.P., G.P.V. één lid van de A.R.-fractie en één lid van de K.V.P.-fractie tegen. Vóórdat de eindstemming plaats had, verklaarde de heer Aantjes (A.R.) mede namens zijn fractiegenoten Meulink en Scha kel, dat zij niet vóór het ontwerp konden stemmen. De heren Koekoek (B.PT en Van Dis (S.G.P.) konden even min hun steun geven. Het wetsontwerp werd z. h. st. aanvaard. Het Soedanese leger heeft maandag opnieuw een staats greep gepleegd en heeft de macht in Soedan overgenomen, zo is uit betrouwbare kringen in Beiroet vernomen. Radio-Omdoerman deed maan dagavond een beroep op het Soe danese volk met de „heldhaftige politie" hét station te bescher men. Gezegd werd dat tanks op rukten om „een reactionaire mi litaire staatsgreep" te onderne men. Tevens werd opgeroepen te demonstreren en het regerings gebouw te beschermen. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten heeft radio- Omdoerman omgeroepen dat op dracht is gegeven aan alle poli tiemannen onmiddellijk naar hun standplaats te komen. Vorige maand werd het mili taire bewind na ongeregeldheden in Khartoem, de hoofdstad, om vergeworpen. De stad Omdoerman ligt naast Khartoem. De Soedanese premier, sir El Khitm Khalifa, heeft maandag avond ontkend dat er een staats greep zou hebben plaatsgevon den. De regering weet niets van een dergelijke poging, zo ver klaarde het Soedanese ministerie van voorlichting in een commu niqué, omgeroepen door radio- Omdoerman, vo'gens radio-Cairo. Hulp aan slachtoffers overstroming in Zagreb Het Nederlandse rode kruis zal deze week duizend dekens en duizend voedselkartons met babyvoeding naar de slachtoffers van de overstromingsramp in Zagreb (Zuid-Slavië) sturen. Deze artikelen zullen met een transportvliegtuig van de konink lijke luchtmacht, een Fokker F-27, worden vervoerd. Het vliegtuig vertrekt donderdag morgen van Ypenburg naar Pleso, een vliegveld nabij Za greb. Bijdragen voor hulp aan de getroffenen in het overstromings deling had overgedragen, gebied kunnen worden gestort op giro no. 7 7 7. Winter in Finland Finland is reeds in de greep van koning winter. Op de foto een tafereeltje in een park van Hel sinki. Terwijl Tuuli en Riku de verse sneeuw proeven, moet Jellu toekijken. Hij kan zich niet bukken, omdat de zorgzame mama hem te dih heeft aange kleed. De eerste ijzel op de Belgische wegen heeft het afgelopen week einde achttien doden en 27 ern stig gewonden veroorzaakt. Een frontale botsing van slippende auto's bij Kortrijk veroorzaakte 5 doden, bij Froidemont drie en bij Waasmunster twee. Bij tien tallen andere ongevallen, waarbij de chauffeurs door de gladheid de macht over hun wagen verlo ren, verloren nog acht mensen het leven en werden er 27 ernstig en velen licht gewónd. Op de vrijdag geopende „Ko ning Boudewijn-weg" van Ant werpen naar Aken deed zich zon dag het eerste ongeluk voor. Een Duitse automobilist slipte op een berijpt gedeelte. Zijn wagen werd vernield, maar hij en zijn mede- inzittende kwamen er met lichte verwondingen af. (tal tl! K Hm uw es WEINIG WIND Ons land bevindt zich thans in het overgangsgebied tussen een hogedrukgebied boven Rus land en de Oceaandepressie, wel ke zijn invloed langzaam over de Britse eilanden uitbreidt. Vandaag blijft het bij ons daar bij rustig weer met weinig wind. Vooral in de ochtend zal oo tal van plaatsen mist of laaghangen de bewolking voorkomen, maar in de loop van de dag zullen ook enkele opklaringen komen. De middagtemoeraturen zul len dezelfde waarden als dinsdag bereiken, of wat lager. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond: Plaatselijk bewolkt. Plaatselijk mist of laaghangen de bewolking, vooral tijdens de ochtend. Overigens ook enkele opklaringen. Zwakke wind, overwegend zuidelijk. Dezelfde middagtemDeraturen als giste ren of iets lagere. WOENSDAG 11 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 5.51 6.27 Terneuzen 6.26 7.02 Hansweert 7.06 7.42 Walsoorden 7.16 7.52 Ij DONDERDAG 12 NOVEMBER v.m. n.m.' Breskens 6.46 7.29 Terneuzen 7.21 8.04 Hansweert 8.01 8.44 Walsoorden 8.11 8.54 nov. ■g"» 11 7.52 16.55 14.08 22,24 12 7.54 16.54 14.36 23.34 13 7.56 16.52 14.5S 14 7.58 16.51 15.17 0^4? 15 8.00 16.49 15-34 2.02

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1