„Werkgevers namen niet de moeite te onderhandelen" ...voor mij zware Brandaris PROTESTBIJEENKOMST VAN P.T.T.-PERSONEEL IN DEN HAAG DE LEEUW VAN BASHRA N.K.V. -secretaris Pagina 9 Vakbeweging bereid Verantwoorde lijkheid yOmheienisig' Westduitse „Starfighters" aan de grond Rioolrecht wordt de industrie te gortig Spandoeken Aanvragen voor doorwerktoeslag zo snel mogelijk indienen „FICTIEVE" STAATSGEHEIMEIN Een week duurt lang Russische revolutie in China herdacht WAARSCHUWING VAN ITALIAANSE BISSCHOPPEN VERVROEGDE SEIZOENSTIJGING WERKLOOSHEID VLIEGVELD VAN NAPELS ONVEILIG Helft van „Solent" geborgen Blanke Amerikanen gearresteerd wegens moord op negers Visserijvaartuig gestrand Zware shag met mooie lange draad, dus soepel draaien. ZWARE SHAG VAN DOUWE EGBERTS INSTORTING EISTE DODE EN GEWONDEN Minister Luns in Washington MILITAIRE EXPERTS1 NAAR WEST-DUITSLAND DE VRTfE ZEFUW „Reeds een half uur nadat de besprekingen in de Stichting van de Arbeid tussen werkgevers en werknemers waren begonnen, bleek dat de werkgevers het liefst naar de regering wilden stappen om daar de verantwoordelijkheid voor het loonbeleid neer te leg gen. Zy hebben niet de minste moeite genomen werkelijk te onder handelen en conformeerden zich slechts aan de cijfers van het cen traal planbureau die neerkomen op een loonsverhoging van drie procent". Dit verklaarde zaterdag drs Th. Coppes, algemeen secretaris van het Nederlands katholiek vak verbond, op een studiebijeen komst in Oud-Leusen. Deze drie procent, waarvan tenminste 1 reeds afgaat als compensatie voor de verhoging van A. O. W.- en A. W. W-voorzieningen, in troduceerden de werkgevers als algemene loonronde. Over een bedrijfstaksgewijze differentia tie die het vorig jaar in het loon politieke systeem werd betrok ken, wilde men niet weten, ter wijl men evenmin reageerde op de andere verlangens van de vakbeweging. Het stond voor de werkgevers al vast, aldus drs Coppes, dat de regering het maar moest zeggen. Het leek hem een wel wat po vere zaak om bij de legering te komen met de mededeling, dat de partijen het weliswaar niet eens zijn met elkaar, maar ook niet de minste poging hebben gedaan om tot elkaar te komen. De vakbeweging, zo zei hij, heeft duidelijk gesteld dat men bereid is te praten. De gegevens voor dit gesprek waren de werk gevers bekend, namelijk niet een loonsverhoging als door het cen traal planbureau berekend en door de werkgevers als algemene loonronde vertaald en niet een loonsverhoging als het vorig jaar. Drs Coppes stelde nadrukke lijk, dat de werkgevers zich van het gesprek met de regering niet te veel moeten voorstellen. Ook al zou de regering het standpunt van de werkgevers delen, dan betekent dat niet dat dan loon politiek te voeren is. De vak beweging zou niet graag de ver antwoordelijkheid willen dragen voor een loonvorming op basis van de thans voorgestelde drie procent. Wij weten heel goed, al dus de heer Coppes, dat de bo men niet tot de hemel reiken, maar we zijn realist genoeg om de moeilijkheden die zouden kun- Ongeveer zeshonderd perso neelsleden van de P. T. T. hebben zaterdag in Den Haag deelge nomen aan een protestvergade ring tegen het personeels- en promotiebeleid bij de P. T. T. Onder de aanwezigen waren P. T. T.'ers uit verschillende de len van het land zoals uit Am sterdam, Rotterdam, Breda, Utrecht,'s-Hertogenbosch, Arn hem en Groningen. Het actiecomité dat onder voorzitterschap staat van de heer K. de Groote in Den Haag, is van oordeel dat de bedrijfsleiding en de vakbonden onvoldoende aan dacht schenken aan de groeiende onrust onder grote groepen amb tenaren. De heer C. de Vries heeft in een toelichting op zijn brochure „Onderzoek naar personeelsop- bouw en promotiemogelijkheden" gezegd dat onder het middelbare en lagere personeel ambtenaren zijn die 1.000 tot 1.300 gulden per jaar te weinig verdienen, als men hun inkomen vergelijkt met wat elders in de overheidssfeer wordt verdiend. Dit alles is een gevolg van het falen van de bedrijfslei ding en de bonden. Zij hebben niet over de omheining gekeken naar de ranginflatie elders. Verder zei de heer De Vries die luidé bijval kreeg, dat bij het wegwerken van de achterstand Het Westduitse ministerie van defensie heeft voor 200 F-104- „starfighter" vliegtuigen een vliegverbod uitgevaardigd na de ontdekking van tekenen van ma- teriaalmoeheid in het neuswiel. De grote bedrijven in Breda hebben geprotesteerd tegen het voornemen van het gemeentebe stuur het rioolrecht in 1965 met 50 procent te verhogen van vier tot zes cent per kubieke meter geloosd water. Vooral voor de grote water verbruikers er zijn in Breda fabrieken die jaarlijks ruim een miljoen kubieke meter water lo zen gaat dit rioolrecht aardig oplopen. Voor sommige fabrie ken zal het recht het volgend jaar tegen de 100.000 gulden be dragen. Het rioolrecht werd in 1963 (Ingevoerd en bedroeg toen 3 ïent per kubieke meter. In 1964 werd het verhoogd tot 4 cent en nu het weer tot 6 cent zal wor den verhoogd, vragen de bedrij ven zich af, wat hun nog meer boven het hoofd zal hangen. Zij klagen dat deze tariefsverhogin gen hun concurrentiepositie aan- ast an als de nieuwe verhoging doorgaat, zal een aantal bedrij ven het niet langer kunnen bol werken, zo heeft de industrie het gemeeMfafe^ftai* late» weten, die in het begin van 1962 door de bedrijfsleiding was erkend, de leiding en de vakbonden met twee maten hebben gemeten. Ongemotiveerd werden voor de diverse groepen verschillende eisen gesteld. Er is ook onrust omdat voor grote groepen perso neel (het telefoon-, het telegraaf - en het administratieve perso neel) de zaak slepende wordt ge houden, aldus de heer De Vries. In de rotonde van de Houtrust- hallen waren spandoeken met leuzen aangebracht als „Geen discriminatie voor de administra tie". De vergadering besloot tele grammen te zenden aan de di recteur-generaal van de P. T.T., de vakbonden, de minister van verkeer en waterstaat en aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, waarin wordt aangedrongen op een rechtvaar digde behandeling van de achter gebleven groepen peïsapeels- leden. In de Verletbestrijdingsrege- ling 1964 is bepaald dat de aan vragen voor een doorwerktoe slag moeten zijn ingediend vóór 16 oktober 1964, of indien het werk na 16 september 1964 wordt opgedragen, binnen één maand na de datum van opdracht. Het is gebleken dat de aan nemers er niet altijd in zijn ge slaagd de aanvragen op tijd in te zenden, onder meer ten ge volge van het feit dat het soms moeilijk is de vereiste handteke ning van de opdrachtgever te verkrijgen. Het bestuur van de S.V.B. heeft daarom besloten ook na 16 ok tober de ingediende aanvragen te accepteren, tot een nader te bepalen datum. De aannemers wordt aangera den zo snel mogelijk in te zen den en indien het verkrijgen van de handtekening van de op drachtgever veel tijd vereist, de aanvragen in te zenden met de vermelding dat de handtekening van de opdrachtgever binnen een door de aannemer op te ge ven termijn zal worden toege zonden. Het federale hooggerechtshof in Bonn heeft een 62-jarige journalist tot anderhalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld we gens het uitleveren van fictieve „staatsgeheimen" aan Franse en Oostduitse geheime diensten. Een 59-jarige collega werd vrijgesproken. Beiden was ten laste gelegd het verzinnen en uitleveren van „feiten, die, als zij waar waren geweest, staatsge heimen zouden zijn geweest". Van de 40.000 mark, die de veroordeelde voor zijndiensten had gekregen, is de he'ft ver beurd verklaard. De andere helft mag hij houden, nen optreden bij honorering van het voorstel van de werkgevers, te onderkennen. Het is daarom, dat wij reeds nu voor deze moei lijkheden willen waarschuwen. Met betrekking tot het gesprek met de regering, dat thans is aangevraagd, merkte de heer Coppes nog op, dat het jammer is, dat wanneer er toch een ge sprek wordt gevoerd, dit eerst a.s. zaterdag kan plaats vinden. „Een week duurt lang", zo zei hij, „wanneer bekend is, dat er geen overeenstemming is tussen werkgevers en werknemers en ook bekend is, dat de werkgevers niet verder willen gaan dan drie procent. Men moet op die manier de onrust niet in de hand wer ken". Ter gelegenheid van de 47ste verjaardag van de Russische revolutie is in Peking een bijeen komst gehouden, waaraan meer dan 1500 mensen deelnamen, zo meldt het persbureau „Nieuw China". Tot de aanwezigen be hoorden de Russische minister voor de spoorwegen Boris Besjt- sjev en de ambassadeur in Peking Stepan Tsjervonenko. Vice-premier Loe Ting-Ji zei in een toespraak dat het Chi nese en het Russische volk moesten samenwerken om de „samenzweringen van imperia listen en de reactionairen in alle landen, die tweedracht en sabo tage ten doel hebben, te ver pletteren en om alle moeilijk heden en hindernissen te over winnen ter beveiliging en ver sterking van de Chinees-Russi sche eenheid". „Het communisme is een ern stig gevaar voor het leven en de godsdienstige en burgelijke vrij heden door de leer die het be lijdt en door de praktijk die het heeft geschapen", aldus luidt een communiqué van de Italiaanse bisschopsconferentie naar aanlei ding van de komende gemeente raadsverkiezingen in Italië. „De Italiaanse bisschoppen herinne ren de gelovigen, kiezers en kan didaten eraan, hoe belangrijk het is, dat het bestuur der gemeen ten in handen is van mensen die zich richten naar de eisen van het christelijk geweten, evenals die van bekwaamheid, een mo reel voorbeeldige levenswandel en van gehoorzaamheid aan de sociaal-christelijke leer", aldus het communiqué van het Itali aanse episcopaat. (Adv.) dé surprise... gezond, lekker! In oktober is de geregistreer de arbeidsreserve van mannen gestegen van 19.787 tot 721.504. De bezetting op aanvullende werken nam met 104 toe. Het aantal werkloze mannen steeg met 1.622 tot 20.487. Het voor seizoen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde ar beidsreserve steeg met 1000 en bedroeg aan het einde van de verslagmaand 26.000. Het aantal ontstane aanvra gen onmannelijk personeel ver minderde met bijna 5.000 tot 90.081. De stijging van de geregis treerde arbeidsreserve met 1700 kan met name teruggevonden worden bij de horeca en de bouw in welke beroepsgroepen de ar beidsreserve respectievelijk met ongeveer 800 en 600 toenam als gevolg van seizoeninvloeden. Ook bij losse arbeiders, van wie in zeer vele gevallen de onge schoolden in de bouw werk zaam plegen te zijn, steeg de werkloosheid relatief sterk. Het vliegveld Capodichino van Napels is onveilig. Dat is het oordeel van de internationale federatie van verenigingen van burgerpiloten. De aangesloten piloten wordt toegestaan het vliegveld nog een half jaar on der protest aan te doen, maar alleen als het horizontale zicht minstens drie km is en het ver- tikale minstens 850 m. De Italiaanse vereniging van burgerpiloten heeft op deze uit spraak aangedrongen, aangezien de aanbevelingen van een com missie van onderzoek niet door het Italiaanse ministerie van vervoer zijn opgevolgd. De com missie stelde een onderzoek in, nadat een Italiaans vliegtuig, dat wilde landen, tegen de Vesuvius was gevlogen. Het ongeluk ge beurde op 28 maart jl. en kostte aan 45 mensen het leven. De kwalificatie „onveilig" zal worden ingetrokken als er be paalde verbeteringen worden aangebracht, zoals installatie van een radiobaken en radarvoorzie ningen, veranderingen aan een rolbaan en de indienststelling van meer personeel. Gebeurt dit niet, dan zullen de genoemde ziehtgrenzen na de termijn van een half jaar strenger worden gesteld. Bergers van Van den Akker's bergingsbedrijf zijn er zaterdag in geslaagd de helft van de op woensdag 28 november gezon ken kustvaarder „Solent" te ber gen. De „Solent" maakte bij Hoek van Holland slagzij en zonk achter de sleper „Humber" bjj het zuiderhoofd. Twee bergingsvaartuigen van Van den Akker, de „Zeewolf" en de „Jan van Gent", alsmede de drijvende bok „Atlas" en de sle per „Anja" brachten zaterdag de helft van de „Solent" boven water, waarna deze in Hoek van Holland is binnengesleept. In Meadsville in de Ameri kaanse staat Mississippi zijn twee blanken gearresteerd we gens moord op twee negers in mei van dit jaar. Dit is meege deeld door de directeur van het F.B.I., Edgar Hoover. Eén van de gearresteerden is lid van de Ku Klux Klan. Ze worden beschuldigd van moord met voorbedachte rade. De bovenlichamen van de ver moorde negers werden in juli ontdekt in een dode arm van de Mississippi. Het Vlaardingse vissersvaar tuig „Hendrik en Jan", de Vlaar- dingen 70, is zaterdag aan het eind van de morgen nabij Hoek van Holland gestrand. Onmid dellijk nadat de stranding be kend was, zijn de reddingboot „Koningin Juliana" en een sleep boot ter assistentie uitgevaren. De „Hendrik en Jan" is kort na half één vlotgetrokken door de reddingboot en vervolgens de Waterweg opgevaren. In Piracicaba, in de Brazili aanse staat Sao Paulo, is een in aanbouw zijnd gebouw van zes tien verdiepingen ingestort. Volgens voorlopige gegevens zijn daarbij vijftien mensen om gekomen en twintig gewond. Op het ogenblik van de catastrofe bevonden zich vele arbeiders in het gebouw. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is zaterdag in Washing ton aangekomen voor overleg met zijn Amerikaanse ambtge noot, Dean Rusk, over menings verschillen binnen de Navo, die vooral acuut zijn geworden door het Franse verzet tegen de Amerikaanse voorstellen voor de geallieerde defensie. Deze ont- 17. „Kom naar beneden, spits boef!" kakelde de koopman ge tergd. „Geef mij mijn beurs terug en vergoed mfj de kostbare tijd die ik aan u vermorste inplaats van een goed dienaar voor mijn vriend Uit te zoeken! Omlaag! ar er nog een greintje rechtvaardigheid is in déze ellendige stad zal ik zor gen dat u de rechterhand wordt afgehakt en de neus wwdt afge sneden! Omiaag „Een beroerd vooruitzicht!" murmelde de hagedis grijnzend. „Ik denk niet dat ik op uw voor stel in zal gaan. Het spijt me dat ik u belet heb een goed dienaar voor uw vriend te zoeken, maar m'n neus en m'n rechterhand zijn een te hoge prijs voor uw half uur oponthoud." Hij begon goedgehu meurd een paar stenen los te wrikken. „Aan de kant, messires. Ik ben van plan een paar klom pen steen op uw hooggeboren schedels te laten vallen!" „Hij is even voorzichtig als een oude Lombardijn!" prevelde de oude Lffitobtu-dijn btrtéf. „glim m voorttcrrtlg is &e setmrk!" Hfl keek plotseling alsof hem een to taal nieuwe gedachte inviel. „Slim en voorzichtig. Hm..,.., een goed dienaar moet in de eerste plaats slim en voorzichtig zijn! Eh zouden we misschien bij toeval 'n goed dienaar voor u tegen het lijf zijn gelopen, mijn zwaardvechten- de vriend Aram 'mm JWSU -rosoicttt non. Deze overgang ven de heftige mo rele verontwaardiging naar koel zakelijk overleg ging iets te snel voor hem moeting is de eerste van een reeks gesprekken die minister Luns met westelijke ministers wil hebben over Navo-aangele- genheden en dan met name de reorganisatie van het bondge nootschap en de voorgestelde multilaterale Navo-kernvloot. De Nederlandse bewindsman zal worden gevolgd door de Belg Paul-Henri Spaak (maandag), de Westduitse minister van de fensie Von Hassel (dinsdag) en de Westduitse minister van bui tenlandse zaken Schroder (op 22 november). Amerikaanse deskundigen op militair terrein zullen naar West- Duitsland komen om dit land te helpen bij het opstellen van defensieplannen op lange ter mijn. De Westduitse minister van defensie Von Hassel, die dit op een persconferentie bekend maakte, zei dat de Verenigde Staten ook experts, burgers, be schikbaar stelt voor het beproe ven van wapens en uitrustingen. Zij zullen in dienst staan van het Westduitse ministerie en hun werkzaamheden kunnen het best worden vergeleken met die van efficiency-experts. De Amerikaanse minister van defensie bood enige tijd gateden de Navo-landen eh andere wes telijke staten aan deskundigen te sturen om te helpen bij het op stellen van defensieplannen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9