Een nieuwe HAARD Minister Bogaers: „Meer sparen, anders komt woningbouw in gevaar" Fa. STOFFELS RISSEEUW VOORKOM DAN TELEURSTELLING DOE UW KEUS BIJ STOFFEL S-RISSEEIW! Scheepje door tanker overvaren in het Volkerak - Twee doden BEURSOVERZIGEÜT Marktheriehtes RECHTSZAKEN Pagina 4 DE VRIJE ZEFUW Maandag 9 Dinsdag 10 november 1964- 4 4 4 4 4 4 4 AGENDA LANDINGEN m MALEISIË? KOMPLDT ONTDEKT IN THAILAND I opgelopen. Het echtpaar Kuilman had zeven kinderen; een meisje van 19 jaar verbleef in Hooge- veen. JAN JAARSMA E. M. JAARSMA BECKERS DAVONETTE ETNA HOENSON FOBRUX CALMIX FABER enz. De allernieuwste CONVECTORS, zowel in olie en kolen 1964-'65 modellen. Wij leveren de bekende merken: Vakkundige plaatsing. Blijvende service. Vraagt vryblij vend ons deskundig advies. Grootste keuze. Noordstraat 74 - Terneuzen - Tel 01150—2S95 (Adv.) In het noord-Volkerak ter hoogte van Ooltgensplaat is za terdagmorgen in dichte mist het met bieten geladen binnenvaar tuig „Streven" (216 brt) over varen door de uitvarende West- duitse tanker „Edltank-12" (1220 brt, thuishaven Aschaffenburg) Daarbij zijn de schipper van de „Streven", de heer A. Kuilman j (46) uit Hoogeveen, en zijn drie jarig zoontje Johan verdronken. Zijn vrouw en vijf andere kinde ren konden worden gered. De li chamen van de schipper en zijn zoon zijn nog niet geborgen. Zo spoedig mogelijk zal de „Stre ven", die in de vaargeul ligt, worden gelicht. Ter plaatse is 'n wraklichtboei aangebracht. Het Westduitse schip, dat met benzine was geladen, had een ri- vierloods aan boord. Volgens ver klaringen, afgelegd tegenover de rijkspolitie te water, werd hoofd zakelijk op de radar gevaren. Er zijn geen mistseinen gegeven. De loods heeft meegedeeld, dat op het radarscherm een reflex is waargenomen, „die van bak boord naar stuurboord ging in de richting van de koerslijn". Daarop is direct de motor stop gezet en volle kracht achteruit gevaren. Niettemin werd de „Streven" ter hoogte van de mid scheeps aan stuurboord geraakt en onder water gedrukt. Mevr. Kuilman en vijf kinderen konden nog overstappen op het Duitse schip. Zij zijn later overgezet op het schip van een bevriende fa milie. De schipper en het drie jarig zoontje bevonden zich in de stuurhut. De „Eiltank-12" heeft bij de aanvaring geringe schade Minister Eogaers heeft gisteren gezegd dat Nederland aanzien lijk meer zal moeten sparen, wil de woningbouw volgend jaar niet izi gevaar komen. Als er volgend jaar in ons land niet duidelijk wordt gestreefd naar het herstel van diverse evenwichten; als er weer een groot tekort op de betalingsbalans zou ontstaan, zullen de besparingen tekortschieten om de expansie van de bouw te financieren. De bewindsm n zei dit in Hel mond waar de kaderdag werd gehouden van de statenkring Helmond ven de katholieke volkspartij. H'j verdedigde zich daar ook tegen de kritiek welke de laatste tijd uit Brabant op zijn beleid is gegeven. Uitvoerig schonk hij aandacht aan het ver schijnsel van de onbenutte bouwcapaciteit en verder sprak hij over het woningcontingent dat Brabant voor 1965 is toege wezen. Veel aannemers Dezer dagen heb ik in de kran ten gelezen dat er in geheel Ne derland zo'n 700 aannemers zon der werk zitten die ieder wel vijf man personeel hebben, die met z'n allen samen enkele duizenden woningen zouden kunnen bou wen, als „Den Haag" het goed- keuringsbeleid niet zó stroef zou laten verlopen dat die capaciteit ongebruikt blijft, zo zei de minis ter. Naar aanleiding van die si tuatiebeschildering wil ik er in de eerste plaats op wijzen, dat er in ons land bijzonder veel aannemers zijn, als men kijkt naar het aantal beschikbare bouwvakkers, aldus de bewinds man. Hij vervolgde met te zeg gen dat inschakeling van al die aannemers zou betekenen, dat er te veel 1 leine propecten in uit voering zouden komen. Dit zou een belangrijk produktieverlies betekenen, onder meer omdat het aantal man-uren in de rationele bouw ongeveer twee-derde be draagt van het vroegere aantal. De minister wees er op dat, indien we ooit van de woning nood af willen komen, zich een structurele verandering in het bouwbedrijf moet voltrekken, een structuurverandering waaraan het midden- en kleinbedrijf zich zal moeten aanpassen. Reden is duidelijk Drs. Bogaers wees er verder op dat bij de 700 kleinere aan nemersals 't er 700 zijn niet echt sprake is van gebrek aan werk. Vele ervan willen uitslui tend ongesubsidieerd woningen voor de verkoop bouwen, maar ze slaan geen acht op de moge lijkheden in de woningwet- en premiesector. De reden daarvan is duidelijk: aan de eerste wordt meer verdiend. Voorkeur Dan komen er ettelijke duizen den woningen in de vrije sector extra in aanbouw; de spanning op de arbeidsmarkt neemt ver der toe: het personeel wordt weggezogen van andere bouw- o'ojecten; de bouwtijd wordt lan ger, de financieringsmoeilijkhe den zouden in ernstige mate toe nemen; de prijzen zouden stijgen en de produktiviteit zou niet toe nemen, maar in onverantwoorde mate teruglopen. De bewinds man zei in dat verband liever van voorkeurscapaciteit dan van onbenutte capaciteit te willen spreken. Stopwerk Minister Bogaers gebruikte ook cijfers om aan te tonen dat het met de leegloop in de bouw niet zo ernstig gesteld is als wordt beweerd. Eind september was, zo zei hij, voor 2.000 z.g. 16.000-woninge.n rijksgoedkeu ring verleend. Op dat tijdstip was men met de bouw van 600 nog niet begonnen. Waarom be gint men er niet aan als er toch leegloop is? De 16.000-wonin- gen worden, zo zei hij, als stop werk gebruikt. De bewindsman vond het vreemd dat tegelijkertijd de ene aannemer het werk niet aan kan terwijl de ander klaagt over ge brek aan opdrachten. Het zou misschien op de weg van de or ganisaties liggen eens na te gaan of bepaalde interne regelingen uit vroeger tijden niet kunnen worden versoepeld teneinde een betere verdeling van de order portefeuille te verkrijgen. Ander daglicht De aannemers die over leeg loop klagen zeggen: ik heb een timmerman en enige metselaars dié" ik met klusjes bezig moet houden. Maar dezer dagen, aldus de minister, hoorde ik van een geval waarbij de onbenutte ca paciteit slechts uit een aantal heiers belek te bestaan. HEDEN De minister bestreed niet het goed recht van elke aannemer om deze voorkeur te hebben, maar hij beschreef wel de situa tie die zou ontstaan, indien hij al die aannemers toestemming zou geven 10, 50 of 100 van die voqr de verkoop bestemde hui' zen te bouwen. Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Te rijk om los te lopen". DINSDAG 10 NOVEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Te rijk om los te lopen". WOENSDAG 11 NOVEMBER Terneuzen: Gemeentehuis, 10.30 uur: Vergadering kringraad Bescherming Bevolking. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden 1736 stuks vee aange voerd, zijnde 1093 vette koeien en 643 varkens. De noteringen waren: Vette koeien ƒ3ƒ4; Varkens 1,88—1,93. Alles per kg. Overzicht: Vette koeien: aan voer iets minder, handel kalm, aanvankelijk prijshoudend, af loop tweede en derde kwaliteit iets gedrukt, prima's van ƒ4— 4,15 per kg, worstkoeien 2,70 2,90 per kg; Varkens; aan voer even korter, handeltame lijk, prijzen iets hoger, prima vleesvarkens boven notering, zware varkens ƒ1,70—ƒ1,80 per kg, slachtzeugen 1,601,70 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM Vandaag werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd af boerderij; Tarwe, doorsneekwaliteit basis 17 procent vocht levering deze week tot 35,25; Zomergerst volgens monster tot ƒ28,50; Groene erwten tot ƒ38; Schok- m kers tot ƒ42,50; Bruine bonen, boerenschoon, tot ƒ81. A/.RDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen voor het binnenland Eigenheimei-s 40 mm opwaarts 15,50—17,50; Bintje 35—50 mm 1011; Bintje 40 mm op waarts in 2 maten gesorteerd ƒ11,50ƒ13; Meerlander 40 mm opw. 12,50—13,25; IJsselster 40 mm opw. ƒ10—11; Bevelan der 40 mm opw. 1516; Fu rore 40 mm opw. 1114. Zandaardappelen binnenland: Libertas 40 mm opw. ƒ9,50. Klei-aardappelen voor de ex port: Bintje 35 mm ojiw. in 2 maten gesorteerd 11—12,25; Bintje 45 mm opw. 12,50; Alpha 45 mm opw. ƒ11,25. Zandaardappelen voor de ex port: Bintje 35 mm opw. ƒ9,50; IJsselster 35 mm opw. ƒ9,—; Patrones 35 mm opw. ƒ8,50; Voran 35 mm opw. 8,50. Voeraardappelen 2,50—4,50. Stemming: binnenland rustig; buitenland flauw. Prijzen berekend per 100 kg op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Maar ook indien het metselaars etc. zijn, dienen we te bekenken dat daar vandaag de dag in de ruwbouw niet het knelpunt is. Dat zit in de afbouwfase. In het gehele land en ook in Brabant zijn vel woningen bijna klaar. Het wachten is op schilders, stucadoors, elektriciens of lood gieters. Er dreigt een prop in de afwerking te ontstaan en daar mee komt het begrip onbenutte capaciteit weer in een ander daglicht. VORSTELIJK GELUK Koning Constantijn van Grie kenland in een ieder gesprek met zijn jonge echtgenote tijdens een ontvangst te hunner ere in Fiorina in westelijk Macedonië. De opname werd gemaakt kort nadat bekend geworden was, dat er aan het Griekse hof in juni a.s. een blijde gebeurtenis te verwachten is. VASTE MARKT Het Damrak heeft vandaag de nieuwe beursweek ingezet met een vriendelijke tot vaste ten dentie voor de hoofdfondsen. De handel in alle hoeken van de in ternationals was kalm. Kon. Olie lag op 166,80 bij de opening circa 1,40 boven het voorgaande slotniveau. Later op de middag liep de koers uit tot 167,20. Zwitserland alsmede het publiek hadden wederom be langstelling voor de Olie-aande len. Philips avanceerde circa ze ventig cent tot 157,60, Unilever, waarvan morgen nabeurs het in terimdividend over 1964 zal wor den bekendgemaakt, verbeterde zeventig cent tot 146,60. AKU was een puntje hoger op 484'A, terwijl Hoogovens op 577 onveranderd werden geadvi seerd. Dit concern steekt morgen de derde hoogoven aan. Hier door wordt dan weer met vijf hoogovens gewerkt. De markt ondervond de steun van het be tere slot vrijdag in Wallstreet. Daar noteerden K.L.M., Unile ver en Kon. Olie hoger, Philips fractioneel lager. In aandelen Centrale Suiker werd 381 tot 383 gedaan (39). De scheepvaartsector was vrij actief. In vele fondsen kwamen tape-noteringen voor. De koers winsten beliepen één tot twee punten. De leidende cultures schommelden rond het voorgaan de slotniveau. De staatsfondsen- markt was rustig. Veranderingen van betekenis kwamen hier niet voor. In de lokale afdelingen was de faillissementsaanvraag doop het bestuur voor Arch N. V. het gesprek van de dag. De aandelen werden op verzoek van het beursbestuur niet genoteerd, noch geadviseerd. De vorige week werd nog 50 en 51 voor de aandelen betaald. Vrijdag werd 44 laten opgegeven. Zoals be kend werd enige tijd geleden na een gedane notering op 124'A de handel in dit aandeel door het beursbestuur geschorst, dit op de financiële moeilijkheden waarin de vennootschap verkeerde. Aandelen van de exploitatie maatschappij Scheveningen, waarin de laatste tijd veel wordt gedaan, werden opnieuw hoger geadviseerd. Nijverdal-ten Cate lag iets beter in de markt. Dit concern verkoopt weer „Twentse katoentjes" aan Indonesië. Fok ker kreeg een hogere advieskoers Oud-directeur F. J. L. Diepen gaat de directie van Fokker we derom versterken, na het plotse linge overlijden van de directeur prof. Van Emden. Fokker gaat voor het eerst een interim-divi dend uitkeren. Dit bedraagt 7'A procent. De Tilburgsche water leiding annonceert een 5'A pro cent converteerbare obligatiele ning met claimrecht groot 3,46 min tegen 100 procent. Beursindices .(1953 100) 5/11 6/11 9/11 Int. conc. 580.7 581.2 583.5 Industrie 336.3 337.2 338.5 Scheepv. 136.2 138.0 138.5 Bank en verz. 236.6 237.2 237.1 Handel enz. 162.4 161.9 162.4 Algemeen 404.6 405.2 406.7 NIEUWE SPOORBRUG BIJ WORMERVEER In de nacht van zaterdag op zon dag is de oude draaibrug over de Nauernache-vaart tussen Wormerveer en Krommenie ver vangen door een ophaalbrug. Het karwei nam de gehele nacht en de daaropvolgende ochtend in beslag, doch alles liep gesmberd en zondagmiddag was de situatie ter plaatse weer normaal. Op de foto: De nieuwe brug aan het begin van zijn loopbaan bij de Nederlandse spoorwegen. mmwE De Maleisische politie stelt een ntensief onderzoek in in het Je- ieboe-gebied (ongeveer 110 km ten zuidwesten van Koeala Loem- poer) na berichten dat daar maandagochtend vroeg Indone sische parachutes omlaag zijn gekomen. Dorps-, .vig^avoes" (burger wachten) hebben gezegd dat zij omstreeks 4 uur in de ochtend voorwerpen uit de lucht zagen vallen. De spanning is gestegen nadat vorige week pamfletten boven Indonesië zijn uitgeworpen waar in wordt gewaarschuwd tegen verdere invallen in Maleisië. Drie jongens tuigen verkoper af Drie 17-jarige magazijnbedien den, van wie er één een boksbeu gel gebruikte, hebben zaterdag middag een verkoper van een kledingmagazijn in de Vijzel straat te Amsterdam tot bloedens toe geslagen. De verkoper moest door de ge neeskundige dienst worden be handeld. De recherche heeft de jongens voorlopig op het bureau ingeslo ten. Volgens haar zijn zij de win- icel binnengestapt met het voor wendsel iets te willen kopen, maar met de opzet de boel op stelten te zetten. Toen die opzet bleek en de verkoper hen buiten de deur wilde zetten, sloegen zij erop los. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE MIDDELBURG BOTERSMOKKEL EN NOG WAT De Middelburgse rechtbank heeft in eerste instantie de zaak behandeld tegen mej. A. P. te Hulst, die ervan werd verdacht gefingeerde facturen te hebben geschreven om daarmee vele ge vallen van botersmokkel te ver doezelen. Haar broer N. P., die eveneens in deze aangelegenheid was betrokken, is onlangs ten gevolge van een ongeluk om het leven gekomen. Naar verschillende adressen werden op gezette tijden nota's gezonden voor zogenaamde leve ring van boter. Deze gefingeerde afnemers deelden voor een klein bedrag per kg mee in de „winst". Een en ander moest op den duur argwaan wekken en inderdaad legde de fiscale recherche op een gegeven ogenblik de vinger op deze onverkwikkelijke zaak. De getuige E. uit Kloosterzan- de, een der „adressen", die n.b. met de sterke arm naar Middel burg was gebracht om te getui gen, verklaarde er niet bij te hebben stilgestaan dat de nota's vervalst waren, hetgeen de pre sident mr. P. van Empel weinig geloofwaardig voorkwam. Mej. P. zelf beweerde dat zij niet had geweten dat de op de facturen vermelde boter in wer kelijkheid niet werd geleverd maar voor smokkel bestemd was. Zij zou steeds in opdracht van haar overleden broer heb ben gehandeld. De officier, mr. J. L. Andreae, kon dit niet aannemen. Hij wees. er op dat de geschiedenis van deze rekeningen al teruggaat tot 1958. De verdachte wees hij op het onhoudbare van haar ver klaring. Zij had geld toegegeven in plaats van te ontvangen en zij had toch moeten inzien dat hier iets niet klopte, aldus de officier. Hij eiste zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, noemde de hele zaak erg zwak. Hij achtte niet bewe zen dat verdachte had geweten dat de facturen vals waren ge weest en hij vroeg daarom vrij spraak. Uitspraak op 20 nov. a.s. De strijdkrachten in Thailand zijn vandaag in staat van alarm gebracht na de ontdekking door de politie van een samenzwering om de regering omver te wer pen, zo is in goed ingelichte kringen gezegd. Vice-premier en minister van binnenlandse zaken generaal Prapart Tsjaroesathien deelde mee dat het leger en de politie in staat van paraatheid zijn ge bracht als voorzorgsmaatregel in verband met „binnenlandse en buitenlandse gevaren". Hij zei dat de communistische agressie in naburige!landen was toegenomen en dat ook de onder mijnende activiteit in Thailand was toegenomen. Sarit werd onlangs door een regeringscommissie schuldig be vonden aan misbruik van fond sen ter waarde van ongeveer 83 miljoen gulden.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 4