Vietcong-basis vernietigd Minister Bogaers complimenteert bouwfonds Militaire parade te Moskou Zwitserse skiff ear Kottmann tijdens manoeuvres in de Rijn verdronken DUITSLAND VLUCHT VOOR DE REALITEIT WEER EEN VOORSPELLING HET WEFR Erhard naar De Gaulle Drs Zijlstra en mr Schlingemann naar Nieuw-Zeeland en Indonesië Maandag 9 Dinsdag 10 november 1964 20 Jaargang - No. 6307 Monster-raket Tsjoe en-Laï blijft nog even Zware verliezen DR. MANSHOLT: Sparen Eigen woning VON HASSEL NAAR DE VERENIGDE STATEN Zon- en Maanstanden Weerbericht Koogwater Reorganisatie van Amerikaanse republikeinse Chinees blad over Johnson partij voorgesteld praiwenng dij abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofredacteur: I. van <Je Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwariaai; per maan 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per Advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regèl méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot ii.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nnmmer tot 10 uur v.m. munistisclie beweging te verster- Zaterdagniorgen is in Moskou ter gelegenheid van de verjaar dag van de oktoberrevolutie een militaire parade gehouden. De minister van defensie, maar schalk Rodion Malinol'sky, hield een korte toespraak. Hij zei dat de partij al het mogelijke zal doen om de internationale com- ontvangen. Volgens de Prawda was de sfeer vriendschappelijk, evenals die tijdens overleg tus sen de Russen en het hoofd van de Noordkoreaanse afvaardiging. De stemming op de receptie in het Kremlin was rustig en meer formeel dan onder Cliroesjtsjovs bewind het geval was. Er was niets van de onstuimige vrolijk heid die de oud-premier ken merkte. HERDENKING VAN OKTOBERREVOLUTIE IN MOSKOU Een beeld tijdens de zaterdag in Moskou gehouden jaarlijkse herdenking van de oktoberrevo lutie: grote raketten passeren hier het Mausoleum van Lenin op het Rode plein. zame coëxistentie tussen staten met verschillend bewind. Malinofsky zei dat imperialis tische kringen in het westen zich blijven verzetten tegen verdere vermindering van de internatio nale spanning. Zij hielden maar niet op met hun militaire avon turen. Het Russische volk, zo zei hij, wi] vrede en verbetering van de betrekkingen met alle landen, maar blijft waakzaam. De overwinningen op econo misch en technisch gebied in de wedloop met het westen zijn vol gens de maarschalk net overtui gend bewijs dat alleen het socia lisme de mensheid een vrij en gelukkig leven kan bieden. Hij prees de gang van zaken in de landbouw. De oogst was over vloedig. In de paradestoet werd een raket van 25 m lengte en een middellijn van 5 m meegevoerd, verhuld in een metalen cilinder. Er waren ook verscheidene klei nere raketten. Generaal Toloebkojt heeft voor radio-Moskou gezegd dat de Sowjet-Unie een raket heeft die naar elk punt op aarde kan wor den gedirigeerd met een spring lading die verscheidene malen krachtiger is dan de gezamen lijke explosieve kracht van allo bommen en granaten die in tie laatste wereldoorlog zijn ge bruikt. De Chinese premier, Tsjoe en- Lai, overweegt nog drie of vier dagen in Moskou te blijven na het vertrek van de andere com munistische gasten. Er is echter nog geen besluit genomen, zo verklaarden zaterdagavond diplo maten op een grote receptie in het Kremlin. Het merendeel van de buitenlandse communistische leiders zal Moskou vandaag of morgen verlaten. Men acht het mogelijk, dat nog overleg zal worden gepleegd over het houden van een bijeenkomst ter voorbe reiding van een internationale communistische conferentie. Minister Malinovksy hield op de receptie een nogal felle toe spraak, waarin hij de Ameri kaanse minister McNamara ver weet met vernietiging van de Sowjet-Unie te hebben gedreigd en waarin hij een waarschuwing richtte tot elke mogelijke aanval ler- Geheel in de stijl van het col lectieve leiderschap brachten de Russische leiders om beurten een toost uit op het volk, de partij en de strijdkrachten, de zusterpar tijen en de vreedzame coëxisten tie. Tsjoe is vrijdag reeds door Brezjnov, Kosygin en Mikojan De Zuidvietnamese luchtmacht heeft zaterdag een grote Viet cong-basis, 20 km ten noordoosten van de luchtmachtbasis Bien Jloa gelegen, vernietigd. Het wordt mogelijk geacht, dat de zware mortieraanval op Bien Hoa ruim een week geleden, waarbij een aantal Amerikanen en Zuidvietnamezen werd gedood en vele vliegtuigen onherstelbaar werden beschadigd, van deze basis uit is uitgevoerd. vernietigd of veroverd. Verder hadden ze 753 militaire voertui gen vernietigd, 84 trenen in de lucht laten vliegen en 273 vaar tuigen en oorlogsschepen, waar onder een vliegdekschip van 15.000 ton (het toe een transport schip omgebouwde Amerikaanse schip ((Card") tot zinken ge bracht of beschadigd. Aan de vergeldingsaanvallen van zaterdag namen vierentwin tig „Skyraider"-gevechtsbom- menwerpers deel, die liet kamp van de Vietcong-opstandelingen bestookten met raketten en ma- ehinegeweervuur en een groot aantal napalm- en andere bom men afwierpen. Volgens schattin gen bevonden zich 800 guerilla- strijders in het karrvp. De bevelhebber van de Zuid vietnamese luchtmacht, brigade generaal Ky, die zelf een van de vluchten meemaakte, noemde de aanvallen succesvol. De vliegtui gen waren wel van de grond on der vuur genomen maar hadden geen van alle schade opgelopen. Het Noordvietnamcse pers bureau meldde zaterdag, dat de Vietcong in de eerste negen maanden van dit jaar 140.000 vijanden, onder wie 1625 Ameri kanen, buiten gevecht heeft ge steld. In dezelfde periode hadden de Vietcong-troepen 661 vliegtuigen neergehaald of beschadigd, 11.770 geweren en andere wapens buit gemaakt y 1256 militaire posten De Zwitserse sklffeur Goepf Kottman, winnaar van de bron zen medaille bij de Olympische roeiwedstrijden op de Toda-baan in Japan, is vrijdagavond tijdens manoeuvres van zijn legeronder deel in de Rijn te Rüdlingen na bij Sehaffhausen verdronken. Als kikvorsman verrichtte hij werkzaamheden onder de brug van Rüdlingen. Plotseling miste men Kottman. Het stoffelijk overschot werd zaterdag gevonden. Kottmann behaalde de grootste triomf in zijn sportloopbaan op zijn 32e verjaardag. Achter de Rus Ivanov en de Oostduitser Achim Hill bereikte hij in Tokio in de skif de 3e plaats. Met zijn landgenoot Streuli be haalde hij in 1954 te Amsterdam en in 1955 te Gent het Europese kampioenschap in de twee met stuurman, terwijl hij als lid van een Zwitserse ongestuurde vier eveneens de Europese top be reikte. Ofschoon er voor hem dit jaar op de Amsterdamse Bosbaan bij de Europese kampioenschap pen dit jaar geen ereplaats was weggelegd, was toch wel reeds duidelijk geworden, dat Kott mann zich had gevoegd bij 's we relds beste skiffeurs. UITBUNDIG GEHULDIGD Bij zijn terugkeer in Zwitser land is de Züricher politieman, die getrouwd was, uitbundig ge huldigd en zijn vereniging, de R. C. Belvoir, waarvan hij 17 jaar lid was, schonk hem de skif waarin hij in Tokio naar 't brons roeide. Binnen 24 uur verloor Zwitser land twee grote sportmensen: de wielrenner Hugo Koblet en de roeier Kottmann. Het noodlot sloeg hard toe. De Duitse regering probeert uit de realiteit te vluchten nu ze we! Komt met plannen voor een politieke unie in de E.E.G,, maar bij haar voorstellen aangaande een economische unie uitermate vaag blijft ten aanzien van de landbouw. Op deze manier wijkt zij uit voor de beslissingen, die moeten worden genomen. Dr. S. L. Mansholt, vice-presi dent van de E.E.G., stelde dit vanmorgen in een bijeenkomst voor landbouwjournalisten in Den Haag. Hij doelde hierbij op de weigering van Duitsland tot eenmaking van de graanprijzen. HUIVERIG Met de plannen van Spaak en Erhard wordt getracht in de zes landen een stukje organisatie te krijgen dat een politieke unie moet voorbereiden. De heer Mansholt is echter huiverig voor het creëren van zo'n politieke unie, als men nog niet weet wel ke richting we met Europa in gaan. Bij het verdrag van Rome be treffende de economische ge meenschap was het doel gegeven. Toen kon men dus supranatio- Gelet op het tempo van de laatste jaren zal het misschien niet eens tot 1970 behoeven te duren, voordat u de eerste 50.000 hebt volgemaakt. Dit zei vandaag in Enschede de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid, drs Bogaers, toen hij daar de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten complimenteerde met het ge reedkomen van de 25.000ste woning. De bewindsman sprak deze verwachting uit naar aanleiding van het feit dat het bouwfonds voor het bouwen van de eerste 10.000 huizen elf jaar nodig had (van 1946 tot 1957), maar over de vol gende 15.000 slechts zeven jaar deed. De minister stak niet onder stoelen of banken dat hij zich verheugt over de toeneming van het eigen woningbezit in ons land. In de eerste plaats zie ik in de eigen woning een manifes tatie van de toenemende wel vaart, die ik bevorderlijk acht voor- het in deze tijd zo vaak be dreigde welzijn van de mens, zo zei hij. Ook uit een oogpunt van volkshuisvesting juicht de mi nister de ontwikkeling van het eigen woningbezit toe. De eigen woning, zo zei hij, is in het kader van de bezitsvorming een aan trekkelijk object en ze beïnvloedt het sparen. Drs Bogaers bleek ook erg ge lukkig over het feit dat de wo ning zoals die door het bouw fonds wordt gesticht, een zaak blijkt te zijn ook van de lagere inkomensklassen. De cijfers to nen dat aan. In 1962 is zestig procent van de leningen ver strekt aan personen met een in komen van ƒ8000 of minder en ruim 80 procent van de leningen ging naar mensen met een in komen dat niet hoger lag dan 10.000. In de felieitaUerede gal' de be windsman nog wat cijfers over het eigen-woningbezit in geheel ons land. Bij de woningtelling in 1956 bleek het percentage eigen woningen 29,3 te zijn. Sinds dat jaar is het hoewel schomme lend niet gering toegenomen. In 1957 was het 20 in 1958 26,2; in 1959 ruim 30; in 1961 reeds 38 en in 1962 over schreed het de veertig procent. De Westduitse minister van defensie Kai Uwe von Hassel zal van 10 tot 17 november op uitnodiging van minister McNa mara een bezoek aan de Ver enigde Staten brengen, zo is vrijdag door het Amerikaanse ministerie van defensie meege deeld. Tot de onderwerpen die de ministers zullen bespreken be horen de defensie-vraagstukken van de Navo, de ^plannen voor een Amerikaans-Duitse tank en de multilaterale Navo-kern- vloot. nale organen creëren, maar op het politieke terrein zijn de lan den het in het geheel niet eens. Daarom is het niet verantwoord daarvoor reeds organen te creë ren. ONGEZOND STANDPUNT Over de multilaterale kern macht zei de heer Mansholt, dat het standpunt van de partij van de arbeid die deze kernmacht politiek ongewenst noemde ongezond is. De partij had moeten zeggen dat de zaak belangrijk is en dus in studie dient te worden geno men. SCHEIDING Er is, zo zei de heer Mansholt, ten aanzien van de politiek nog een volkomen scheiding der geesten tussen Frankrijk en de andere vijf E.E.G.-landen. Als men geen keuze wil maken tus sen Washington en Brussel (de E.E.G.)zal men het toch met Frankrijk eens moeten worden. Hij zag dit nog niet gebeuren, maar vond dat bezien moet wor den welke mogelijkheden Frank rijk heeft ten aanzien van de nu cleaire defensie. De heer Mansholt vertelde dat de Duitse landbouw een hogere bescherming geniet dan vóór 1958, de datum van inwerking treding van het E.E.G.-verdrag. Vóór 1962 was er een stijging van de invoer van landbouwpro- dukten uit de andere E.E.G.-lan den in Duitsland. Sindsdien is die invoer op hetzelfde peil ge bleven. De heer Mansholt zei ook dat Amerika bereid is in de komen de Kennedy-onderhandelingen het door de E.E.G. voorgestelde uitgangspunt van het totale steunbedrag voor de landbouw te aanvaarden. HERDENKING IN LONDEN Een overzicht van de herden kingsplechtigheid bij de Londen- se Cenotaphi ter nagedachtenis aan de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. Rechts op de foto zien we H. M. koningin Elizabeth van Enge land en de hertog van Gloucester Op de achtergrond de leden van het Britse parlement; op het bal kon op de de achtergrond de le den van de koninklijke familie en koning Olaf van Noorwegen. nov. 9 7.49 16.58 12.52 20.20 10. 7.51 16.57 13.35 2119 11 7.52 16.55 14.08 22.24 12 7.54 16.54 14.36 83,34 aanhoudend zonnig Gedurende het weekeinde is geleidelijk drogere continentale lucht uit Duitsland binnenge stroomd waardoor mist en be wolking werden verdreven. De stroming handhaaft zich tusen de diepe depressie bij Sicilië en een hogedrukgebied, dat zich vrij snel van de Noordzee naar Roeme nië verplaatst. 's-Nachts vriest het een paar graden. Overdag worden waarden tussen rond 7 graden bereikt. De komende 30 uur komt er niet veel verande ring in het heersende weer. Bij de Golf van Biscaje komt een kleine storing voor die zijn in vloed over frankrijk gaat uit breiden. Voor dinsdag wordt oo- nieuw overwegend zonnig weer verwacht. Nadat 's-nachts weer enkele graden vorst is opgetre den lopen de temperaturen over dag tot ongeveer dezelfde waar den op als maandag. De overwe gend matige wind blijft oostelijk. In het Middellandse Zeegebied stroomt zeer warme lucht naar de Alpen opglijdt valt veel neer- het noorden. Waar deze tegen slag. medegedeeld door het K.N.M.I., geidig tot maandagavond. Aanhoudend zonnig Droog en zonnig weer. Over wegend matige oostelijke wind, Vannacht lichte vorst, dinsdag overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als maandag. DINSDAG 10 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 5.06 5.34 Terneuzen 5.41 6.09 Hansweert 6.21 6.49 Walsoorden 6.31 6.59 WOENSDAG 11 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 5.51 6.27 Terneuzen 6.26 7.02 Hansweert 7.06 7.42 .Wateporden 7.16 7.52 ken op basis van het marxisme De Westduitse bondskanselier heeft in een onderhoud met de „Kölnische Rundschau" gezegd dat hij begin januari naar Pa rijs zal gaan om generaal De Gaulle te ontmoeten. Erhard zei ook dat dr. Aude- nauer, die vandaag naar Parijs gaat, geen diplomatieke opdracht heeft. „Hij neemt ook geen boodschap voor generaal De Gaulle mee", zo had Erhard ge zegd. Het Chinese „Volksdagblad", dat in enkele regels melding maakte van de Amerikaanse verkiezingsuitslag, schildert pre sident Johnson als een werktuig van het „monopolistische kapi taal" en een „vijand der mens heid". In het artikel, dat verge zeld ging van een karikatuur, wordt Johnson ervan beschul digd de „imperialistische en agressieve Amerikaanse politiek" te steunen. Van 23 november tot 3 decem ber a.s. zal te Rotorna in Nieuw- Zeeland de algemene vergade ring van de I.F.A.P. (inter- tionale federatie van agrarische prodiieenfen) worden gehouden. Drs R. Zijlstra, voorzitter van de Nederlandse christelijke boeren- en tuindersbond, zal met mr. J. F. G. Schlingemann, economisch adviseur van het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité, na mens de landbouworganisaties deze conferentie bijwonen. De heer Zijlstra vertrekt 13 november en reist via Califor nia, waar hij van de Californi- sche boerenorganisatie drie da gen de gast zal zijn en de alge- ganisatie zal bijwonen en cau- mene vergadering van deze or- serieën zal houden over de ont wikkelingen van de landbouw politiek in de E.E.G. De conferentie in Nieuw-Zee land duurt tien dagen en wordt besloten met een excursie van vier dagen om een indruk te krijgen van de landbouw en de veelteelt in dit zo bij uitstek agrarische land. De terugreis zal via Indonesië gaan, waar de voorzitter van de C.B.T.B. op uitnodiging van de „Persatuan Tan Kristen Indo nesia", een Indonesische christe lijke boerenorganisatie, negen dagen zal verblijven om de mo gelijkheden van vormen van sa menwerking en hulp voor de Indonesische landbouw te onder zoeken. Midden december hopen de heren Zijlstra en Schlingemann in Nederland terug te zijn. De gematigde republikeinse senator Javits, die de staat New York in de Senaat vertegenwoor digt, heeft voorgesteld Goldwa- ter te ontheffen van de leiding der republikeinse parij. „Indien Goldwater partijlei der blijft, zal de republikeinse partij geheel verdwijnen. De partij moet, onder leiding van gematigde leden, worden ge reorganiseerd", aldus senator Javits, die tijdens de verkie zingscampagne afstand heeft ge nomen van Goldwater c.s. Amerikaans militair vliegtuig verongelukt Bij Goose Bay in Newfound land is zaterdag een Amerikaans militair vrachtvliegtuig met ze ven bemanningsleden tijdens het opstijgen verongelukt. Er waren geen overlevenden. Het vliegtuig is brandend neergestort in een bos. en het leninisme. Zij blijft bij een "buitenlandse politiek van vreed- v i

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1