m Terneuzense Gemeentebegroting vertoont een tekort van 286.792 MINISTER B0GAERS OPENT DRIE WONINGFABRIEKEN DE MEEST VERKOCHTE Een sieraad in Uw huis Voor moderne mensen met hoge verwarmings wensen Zaterdag 7 november 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 INDUSTRIALISATIE De Nederlandse Himalaja-expeditie ZORGEN MARIHUANA IN NEW YORK Tijdens het ruiten lappen gedood B. en W. van Terneuzen hebben de gemeenteraad de begroting- voor 1965 aangeboden. In de inleiding- tot deze begroting geeft het college als gebruikelijk een overzicht, waaraan wij de volgende gegevens ontlenen: De begroting voor het jaar 1965, welke wij hierbij aanbieden, vertoont een tekort van 286.792, dat is 171.382 meer dan de be groting voor het lopende dienstjaar. Hoewel wij een begrotings tekort op zichzelf nog niet als verontrustend beschouwen, vrezen Wij, dat een volledig wegwerken van dit tekort niet mogelijk zal zijn- Als voornaamste oorzaak van de verstoring van het evenwicht tussen de inkomsten en de uitgaven zien wij het relatief achter blijven van de bevolkingsgroei bij de sterke stijging van de uit gaven, die zich in een zich snel ontwikkelende gemeente als Ter- neuzen voordoet, waardoor een wanverhouding ontstaat tussen het financieel draagvlak en de kosten van de vele te vervullen taken. Daarbij komt dat de kostenstijgingen, welke zich de laatste jaren hebben voorgedaan, onvoldoende worden gecompenseerd door ver hoging van de gemeentefonds-uitkeringen. Gelet op het begrotingstekort zijn wij van oordeel, dat bijzondere aandacht aan een verhoging van de inkomsten moet worden ge schonken. Momenteel stellen wij hiernaar een onderzoek in. Indien daartoe aanleiding bestaat, zullen wij binnenkort ter zake voor stellen doen. GEMEENTE- FERSONEEL Wat de personeelsbezetting ter secretarie betreft laat het zich aanzien, dat met de huidige be zetting kan worden volstaan. Wel is voor een culturele medewerker op de afdeling onderwijs een me- moriepost geraamd, omdat aan die belangrijke taak nog te wei nig aandacht kan worden ge schonken. Het stemt tot voldoening, dat de opbouw van de nieuwe dienst gemeentewerken goed verloopt. In de reeds vervulde vakatures kon een goede voorziening wor den getroffen. Daar ook de huis vesting geen problemen meer oplevert, zijn wij er van over tuigd. dat deze dienst in 1965 zonder noemenswaardige stag natie de door de centrale dienst uitgeoefende taken zal over nemen. WONINGBOUW Naast deze concrete punten willen wij nog even stilstaan bij enkele belangrijke beleidszaken. Schreven wij bij de vorige be groting, dat het noodzakelijk zou zijn de woningbouw in groter verband aan te pakken, er is alle reden dit nog eens te herhalen. Niet omdat de doelstellingen van vorig jaar n.l. om met een project in arbeidsbesparende bouw te starten, niet kon worden verwezenlijkt. Zoals bekend zal met de bouw van 696 woningen volgens een arbeidsbesparende jngthodep binnenkort worden be gonnen" wq doelen echter op zuiver industriële woningbouw. Wil Terneuzen aan de toene mende behoefte aan woningen kunnen voldoen, dan zal ook de industriële bouw moeten worden bevorderd. Wij bebben daartoe reeds de nodige stappen onder nomen. Met nadruk wijzen wij er op, dat niet kan worden volstaan met uitsluitend de geïndustriali seerde woningbouw. Het is nood zakelijk, dat ten behoeve van de nodige differentiatie ook de bouw van woningen plaats vindt volgens traditionele of rationele methoden. Dit houdt echter in, dat meer terreinen tegelijkertijd bouwrijp moeten worden gemaakt. Wij hebben de stedebouwkundige daarom opdracht gegeven ont werpen voor uitbreidingsplannen in gereedheid te brengen tot een grotere omvang dan ooit tevoren. Tevens zal het noodzakelijk zijn de grondaankopen te ver snellen. Veel aandacht zal wor den gevraagd voor de openbare gebouwen, zoals scholen etc. HET NIEUWE STADHUIS De bouw van het nieuwe raad huis zal in 1965 nog niet verwe zenlijkt kunnen worden. Wel hopen wij, dat voor het politie bureau rijksgoedkeuring zal worden verleend, al bestaat hier omtrent nog geen zekerheid. Voor een nieuw gebouw voor de openbare leeszaal en bibliotheek is een plaats gevonden nabij het •Tuliana-zieknhuis. Hiervoor wor den plannen ontworpen. De aanleg van een industrie terrein nabij Driewegen zal in dit begrotingsjaar worden vol tooid. Voor het eerste aldaar te bouwen bedrijf is reeds bouw vergunning verleend. De omlegging van de spoorlijn ter uitbreiding van de havens begint gestalte te krijgen. De plannen voor de uitbreiding van de zuidelijke kanaalhaven en de Zevenaarhaven zijn nagenoeg besteksklaar. Wij hopen ter zake in 1965 voorstellen te kunnen doen. Deze activiteiten worden over schaduwd door de belangrijke De Nederlandse Himalaja- Cipeditie onder leiding van Jan Boon heeft de noordelijke piek van de 8125 meter hoge Manasloe-berg in midden-Nepal bedwongen, aldus een vrijdag in Katmandoe ontvangen bood schap van de expeditieleider. De bergbeklimmers hadden op 25 oktober de itpp bereikt. uitbreidingen, welke Dow Chemi cal Internationaal N. V. in de Nieuw-Neuzenpolder wil ver wezenlijken. Om hiermede gelijke tred te kunnen houden, zullen grote inspanningen vereist zijn. Met de eigenaren van de in de gemeente Hoek gelegen gron den naast de Dow-fabrieken zijn reeds onderhandelingen geopend. Bij de verkrijging dier gronden zal zo nodig op de medewerking van het gemeentebestuur van Hoek een beroep worden ge daan. Belangrijke problemen rond de water- en energievoor ziening van dit grote bedrijf, alsmede nog tal van andere fa cetten, worden momenteel bestu deerd. Voor een uitbreiding van de vestiging van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Terneu zen is rijksgoedkeuring verleend, zodat rondom dit voor de gehele streek zo belangrijke bedrijf op korte termijn de bouwactiviteit zal worden hervat. Andere bedrijven zijn even eens reeds met de bouw aange vangen of zullen daarmede een aanvang maken. Met name dient genoemd de N.V. Schelde-mon- tagebedrijf, hetwelk voorberei dingen treft voor een omvang rijke vestiging. Eind 1963 waren 204 personen in dienst van de gemeente en thans 213. In de begroting is re kening gehouden met 240. In tegenstelling tot hetgeen wij schreven over de opbouw van de nieuwe dienst gemeentewer ken baart de vervulling van vakatures bij de onderhouds diensten nog steeds zorg, hoewel van ernstige moeilijkheden niet kan worden gesproken. De behoefte aan financierings middelen is met het oog op de omvangrijke investeringen bij zonder groot, terwijl de wet kapitaal-uitgaven publiekrechte lijke lichamen ten deze beper kend werkt. Op het college van gedeputeerde staten en de rijks overheid zal in toenemende mate een beroep op medewerking moeten worden gedaan, waarbij wij willen aantekenen, dat wij steeds een grote mate van be grip voor onze moeilijkheden ervaren. De belangrijke stijging van de rentestand legt op de gewone uitgaven een steeds zwaardere last. De politie te New York heeft donderdag in twee woningen een hoeveelheid marihuana ter waarde van 635.000 dollar in beslag genomen. Vermoed wordt, dat dit verdovende mid del uit Mexico afkomstig is. In een woning werd 69 kg aange troffen. Twee mannen werden gearresteerd. Even later werd in een andere woning nog 13.5 kg aangetroffen. Daarbij werd een man gearresteerd. De poli tie meent, dat de marihuana uit Mexico in New York sterk in trek is, nu na grote overvallen in Europese en Canadese ha vens de heroïne in New York buitengewoon schaars is gewor den. Een 19-jari_g meisje, mej. M. R. Dijkstra, is gisteren terwijl zij bezig was de ruiten van haar ouderlijk huis in Lioes- sens (gem. Oostdongeradeel) te lappen, door een vrachtauto tegen de muur van het huis doodgedrukt. De vrachtautobestuurder moest uitwijken en remmen voor een tegenligger. Het rem men gebeurde zo krachtig, dat de aanhanger de vrachtauto het trottoir opduwde, waar het mei-bezig was. Het meisje was op slag dood. De minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid zal op dinsdag 24 november drie nieuwe woningfabrieken openen. De fabrieken staan in Den Bosch, Lochem en Beringen (L.). In Den Bosch zal de minis ter 's morgens om half tien op het industrieterrein-west een fabriek van Heyman's bouw maatschappij Heboma in be drijf stellen. Deze maakt grote elementen voor woningen van het systeem baksteen-montage- bouw. Heboma N.V. zal zijn af zet richten op de provincie Noord-Brabant en het noorde lijk deel van de provincie Lim burg. Na de plechtigheid zal eën helikopter minister Bogaers naar Lochem brengen. Daar stelt de minister om 12 uur nog een baksteenmontagebouw- woningfabriek in bedrijf. Deze fabriek van het aanne mingsbedrijf Kinsan zal de af zet richten op de provincies Gelderland en Overijssel. Na de lunch reist de minister per helikopter naar Beringen, waar hij om half vier de wo- ningfabriek Neduco opent. Deze fabriek maakt de elemen ten voor het woningbouwsys teem „Coignet". Grijs beige •I#Te»I#5sL«Z81» 539,— Ank blsnk 646,80 VERSLOOT Dijbstraat 7-9 Terneuzen Tel. 2056 Historie van het jongste verleden van Terneuzen door JOH. DE VRIES XXX In mei 1884 ondergaat de oostelijke afwatering (Otheense kreek—Oostbeer) een verbetering. Het reeds in 1880 door Kaij- ser besproken „penantje" dat toen nog een sluis met een brugje was, is afgebroken, ongetwijfeld ten voordele van de op de Otheense kreek afwaterende polders, wat valt af te lezen uit een bericht in de courant van 17 mei 1884 „Hedenmiddag werd de omringing doorgestoken, gediend heb bende tot afsluiting voor het afbreken van de Penantsluis aan de Oostzijde van Ter Neuzen, welk werk thans voltooid is. Daar mede is een verbeterde waterafvoer der polders, uitwaterende op de Rijkswaterleiding beoosten het kanaal van Ter Neuzen tot stand gebracht. De voordeelen die ruim 25.000 H.A. land daarvan zullen on dervinden, mogen hoogst belangrijk worden genoemd." Enkele later welbekende Terneuzense figuren o.a. uit de on derwijswereld doen hun intrede in onze stad. Aan school A (Zandplein) wordt de heer H. J. Vooren uit Poortvliet als hoofd benoemd. We hebben het kleine heertje met zijn kort grijs baardje nog gekend. Als onderwijzer aan dezelfde school wordt de heer I. de Groot benoemd, het latere hoofd van de school te Sluiskil en nog later hoofd van school C. Verder wordt er een nieuwe openbare school geopend op de Schoolweg, school B, dat is dan op het z.g. kleine schulpenpadje. Burgemeester Van Boven opent de nieuwe school en spreekt er zijn dankbaarheid over uit, dat nu vele kinderen die tot nu toe van onderwijs waren verstoken wegens gebrek aan een, schoolgebouw, kunnen worden onderwezen. Het nieuwe hoofd, de heer F. van Dixhoorn (een geboren Zeeuws-Vlaming), sprak het dankwoord uit. Hij hoopt dat de gemeente zich ni«t in hem, maar dat ook hij zich niet in Ter neuzen bedrogen zal zien. Het is of ik het hem hoor zeggen! Mijn eigen „bovenmeester". Een zeer ontwikkeld man maar met bepaalde eigenaardigheden. En dan nog een kort ander bericht over vestiging: 23 maart 1884: „Dokter H. B. van Nes uit Strijen heeft zich te Neuzen gevestigd." Een zeer gezien arts, die later uit Terneuzen is vertrokken na daar vele jaren te hebben gepraktiseerd en zich daar veel jaren nadien opnieuw heeft gevestigd. Hij was een der eersten die op de Scheldekade heeft gebouw^ (nabij de afrit Walstraat/Burg. Geillstraat). De courant ondergaat een grondige wijziging. Per 1 mei 1884 wordt de Boek-Papierhandel-Drukkerij alsook de uitgave van de „Ter Neuzensche Courant" overgenomen door P. J. van de Sande (overgenomen van J. K. G. Dhont). Een fraudegeval bij de P.T.T. te IJzendijke schokt niet alleen de eigen streek, maar ook in sterke mate de Nederlandse postale wereld. De laatste wel in zo'n mate, dat nog heden ten dage in deze kring over de „handige" affaire wordt gesproken. Na bijna 80 jaar bestaat er geen behoefte meer dit sappige verhaal nog eens te publiceren. Trouwens, we hebben de dag van vandaag fraudegevallen te over. Nog een tweetal berichten over 1884 mag ik U niet onthouden. Op 2 mei wordt de meestoof „De Hoop" nabij het „Naaikussen" (Driewegen) door brand vernield. Iets, waarover ik reeds heb gesproken bij de behandeling van de meekrapindustrie in de jaren '50/'60. Men schrijft hierover het volgende Terneuzen, 6 mei 1884 \.De 1.1. Vrijdag verbrande meestoof „De Hoop" was de laatste van de vier die eenmaal sprekende bewijzen waren van den uit- gebreiden handel in meekrap in het Land van Axel. Ook in het kanton Hulst verdwijnen langzamerhand, gelukkig niet op dezelf de wijze, die gebouwen, eens met zooveel zorg daargesteld. Trof men vroeger 7 meestoven aan, thans vindt men ze enkel te Lun- tershoek in den Dullaertpolder, te Walsoorden en te Lettenburg (Kuitaart)." Dan komt op 28 juni 1884 de droeve mare dat kroonprins Ale- Interessant oud havengezicht met een schoener, een barge en rechts een tier vroegere raderboten xander (zoon van Willem III) is overleden. In een beschouwing daarover leest men het volgende: 25 juni 1884: „Thans houdt de Nederlandsche Natie het oog gericht op het jonge Prinsesje (later Koningin Wilhelmina). Moge haar dier baar leven voor Nederland en het zwaarbeproefde koninklijk echtpaar gespaard blijven om eenmaal aan de zijde van een geliefden Gemaal de hooge taak te vervullen, die haar wacht; moge zij op haar levensweg meer bloemen vinden dan haren broer, wien het leven zo weinig geluk heeft gebracht". Met goede berichten begint het jaar 1885. Om te beginnen op 13 januari: „Naar wij vernemen zal dezer dagen wekelijks geregeld een stoomboot varen tusschen Goole en Ter Neuzen. Daartoe is reeds door de Commercial Railway Agency alhier de stoomboot „Noord stern" bevracht." Verder heerst er in april bij de loskade aan het spoorwegsta tion een buitengewone drukte. In het kanaal aldaar liggen niet minder dan 7 stoomboten en 2 barken om te lossen en te laden. Uit de courant over januari is te lezen, dat het flink wintert. Op de vestinggrachten en ook op „het vijvertje van Wolfert" wordt druk gereden en het is in het bijzonder met het oog op dat „vijvertje" waar wij jongens na J.900 nog op reden, dat ik een aldaar gehouden sfeest ga opnemen. Al was het alleen maar om deze schaatsgelegenheid van wel eer, die straks voor altijd za] zijn verdwenen (opgenomen in het nieuwe havenplan) nooit te vergeten! De „stee van H. Wolfert" (later bewoond door de fam. De Jonge). Wie zich de natte winter van 1960 herinnert, kan weten, dat het „vijvertje" toen een waterstand vertoonde, die voor de jaren 1900 en veel later normaal was. Ik spreek dus hier over 1885. Men zal bemerken dat ook het muziekgezelschap „Apollo" van de partij was en dat de prijzen waren ingesteld op de behoeften van die tijd. Éénmaal nog vóór 1JI00 ga ik V nog over een schaatswedstrijd vertellen, maar dan zijn we al toe aan onze ouwe trouwe „ijs baan". Ziehier dan het verslag van het ijsfeest januari 1885: „Door eenige ingezetenen uit deze gemeente werd verleden Vrijdag een ijsfeest ontworpen, dat heden op de hofstede van de heer H. Wolfert met het beste gevolg werd gevierd. Opge luisterd door het muziekgezelschap „Apollo" hadden wedstrij den plaats in het hardrijden, ringrijden, loopen op de klompen voor jongens en meisjes en het rijden met de prikslee. Tal van toeschouwers hadden zich op het terrein vereenigd. Aan het hardrijden werd deelgenomen door 39 rijders, waar voor 3 prijzen te behalen waren. De eerste prijs, bestaande uit een ham, werd gewonnen door L. Bos; de 2e prijs 5 K.G. spek viel ten deel aan C. de Doelder Dz, terwijl een krentenbrood als 3e prijs aan P. Eekman ten deel viel. Onder het uitvoeren van de stukken werd daarna overgegaan tot het ringrijden, waarvoor 70 deelnemers waren ingeschreven. De eerste prijs voor deze afdeeling bestond uit een pilow-boek, de 2e prijs was een sehabbe, de 3e prijs een boezeroen en de 4e prijs een krentenbrood. Deze prijzen moesten bij loting wor den toegewezen aan de' volgende personen, die allen 2 ringen hadden gestoken: P. Romeijn, Jac. de Vos, P. Eekman, Joh. Huijssen, Ant. Wisse, M. Leendertse, P. van Bloos, J. B. Doorns, Adriaan Eekman, Krijn Hamelink, F. Faas, J. Mielen en Corn. Hamelink. De uitslag dier loting was dat de le prijs, een pilowbroek aan P. Eekman toekwam, de 2e een bruin boezeroen aan Frans Faas, de 3e een licht boezeroen aan J. de Vos en de 4e prijs een kren tenbrood aan J. B. Doorns. Bijzonder veel vermaak gaf het loopen op klompen voor jon gens en meisjes. Het eerst liepen de meisjes, waarvoor 3 prijzen beschikbaar waren. De le prijs, een baaien rok, werd gewonnen door Johanna de Rijke, de 2e prijs, een borstrok, door Jozina de Rijke en de 3e prijs, een krentenbrood, door Janneke Seheele. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3