PROVINCIAAL NIEUWS KERKDIENSTEN ENSTEN Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken ie Terneuzen onafhankelijkheid Ruzie in het republikeinse kamp Rhodesië stemi voor Zesdagdis&stss Veer 7erneuzen-Hoedekenskerke niet prijsgeven Voor de zondag BARRIENTOS HOOFD VAN DE MILITAIRE JUNTA IN BOLIVIA Pagina 2 G roede HULST w i Axel! Sluis DE VRTTE ZEFUW Zaterdag 7 november 1964 Vries uit Terneuzen, opende de vergadering met een gebruikelijk openingswoord. Aangezien de afgevaardigde die de algemene vergadering van de bond in Utrecht had bijge woond, bericht van verhindering had gezonden, bracht de voorzit ter zelf het verslag van die ver gadering uit. Na de pauze besprak het lid van het hoofdbestuur, de heer Van der Welle, uitvoerig de di verse pensioenaangelegenheden, welke in de loop van dit jaar de aandacht hadden gevraagd. Spe ciaal kwam hierbij aan de orde de uitbetahng van de 3Vz toe slag op de pensioenen over het jaar 1964. Het ligt in de bedoeling deze uitbetaling te doen plaats vinden in het laatste kwartaal van dit jaar. Van de rondvraag werd slechts een beperkt gebruik gemaakt. Jaarmarkt in Axel Naar ons werd medegedeeld zal de jaarmarkt dit jaar worden ge houden op donderdag 10 decem ber a.s. Beiaardconcert Vandaag zal mevr. Moerdijk Vanderswalm van 1516 uur een concert geven op de beiaard in de toren te Axel. Dit concert zal op de gebruike lijke wijze worden geopend en ge sloten met de herkenningsmelo die: „Dan zal de beiaard spelen'' van Peter Benois. Uitgevoerd zullen woï den com posities van Jef Denijn, C. von Weber, R. Ghesquire, W. Vogel en Emiel Hullebroek. TERNEUZEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. Jiskoot, Markt 25, telefoon 2303. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54, telefoon 2090. AXEL Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter A. Schiltman, Nieuw- straat 36, telefoon 777. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. F. de Haas, Axelsestraat 108 te Zaamslag tel. 01153—366. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 14 uur en 18 uur eerw. heer Overduin, van Sliedrecht. VOLLE EVANG. GEM. Filadelfiarkapel TerneuzenSamenkomstenzon dags 10 uur v.m. en donderdags 8 uur n.m. Bidstond: zondags 8.30 uur n.m. NED. PROT. BOND (Schoolweg 21.) Terneuzen: 10.30 uur Ds. Mulder, van Dordrecht. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 u. Heiligingssamen komst; 19 uur Verlossingssamen komst. Beide o.l.v. majoor J- Heijnsdijk. ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7.30 uur, 9 uur, 10.30 uur en 5.30 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.30 uur en 5 uur H. H. Missen. Terneuzen7 uur en 9.30 uur H. H. Missen; 17.00 uur Avondmis. Triniteitskerk: 8 uur en 11 uur H. H. Missen. TA'dv.j Gemeenteraad vergaderde De gemeenteraad van Groede besloot de bijdrage aan het E.T. I. in Zeeland, die thans 5 cent per inwoner bedraagt, te verho gen tot 12 ct. Men was van oor deel dat het werk van deze in stelling van het grootste belang is voor de industriële ontwikke ling en de maatschappelijke or dening in de provincie. Aan het fruitteeltproefbedrijf in Philip pine werd 150 gegeven, omdat drie leerlingen uit Groede deze onderwijsinstelling bezoeken. De begroting voor 1965 werd aange boden. Deze zal de volgende zit ting in behandeling komen. De gewone dienst sluit met een post v i 3400 voor onvoorziene uit gaven. De gemeente heeft nog de be schikking over een reserve van ƒ50.000 waarvan eventueel een dertigste deel kan worden aan gewend. Op de kapitaaldienst is een post uitgetrokken van 4800 voor het meer jaarlijkse onder houd van het gemeentehuis; van 3.000 voor de aanschaf van vijf nieuwe straatlantaarns en 8200 voor mechanisatiebenodigdheden voor gemeentewerken. Een wijziging werd aange bracht in de politieverordening. Behoudens toestemming van de burgemeester zal het verbo den zijn overbodige muziek en lawaai in de duinen en op het strand te maken. Geluidsver sterkingen om het publiek toe te spreken zijn taboe en alle vor men van bedelarij zal de kop worden ingedrukt. Het college maakte zijn stand- ount bekend naar aanleiding van de motie van de gemeente raad van Breskens over de ge meenschappelijke regeling voor de kustgemeenten in West Zeeuws-Vlaanderen. De recreatie is een grote bron van inkomsten voor de gehele kuststreek. De recreatiecommissie heeft onder leiding van ir. Dikötter goed werk verricht. Na het uittreden van de heer Dikötter zijn de werkzaamheden gestaakt. Her stel der werkzaamheden is nodig maar heeft alleen maar zin als er een nieuwe voorzitter wordt aangewezen. Aan het college van G. S. zal worden gevraagd deze spoedig te benoemen. De heer Iz. Vermeulen (P. v. d. A.) deed de suggestie om te onderzoeken of een instructie zwembad voor Groede binnen de bereikbare mogelijkheden lag. Bij een bezoek aan Schoondijke was het de raadsleden opgeval len dat dit voor iedere gemeente een waardevol bezit is. Burgemeester Everaars ant woordde, dat dit reeds in het college aan de orde was gesteld. Reeds was contact opgenomen met de opzichter die een globale berekening had gemaakt en daarbij kwam op een bedrag van 50.000 hetgeen realiseerbaar is. Het voorstel was aanleiding tot een begrotingswijziging waarvan met spoed mededeling zal wor den gedaan aan G. S. 25-jarig dienstjubileum Voor de heer F. W. de Windt te Hulst was het op 6 novem ber 25 jaar geleden dat hij in dienst trad bij de N.V. Water leidingmaatschappij „Zeeuws- Vlaanderen" te Terneuzen. De heer De Windt heeft als akwisiteur en meteropnemer- inkasseerde in 't land van Hulst veel werk voor de maatschap pij verricht. De laatste jaren is hij naast inkasseerder een ge waardeerde kracht op het dis- trilcskantoor te Hulst. De heer De Windt en zijn echtgenote werden in de voor middag thuis gefeliciteerd door de president-commissaris, de heer J. Mijs, notaris te Oost burg, door de direkteur, de heer ir. G. P. M. Dikötter verge zeld van zijn echtgenote en een deputatie van het perso neel, waarbij bloemen werden aangeboden. De direkteur speldde de ju bilaris het gouden insigne we gens 25 jaar trouwe dienst op en hij overhandigde hem de ge bruikelijke enveloppe. Namens het personeel sprak de heer J. Albregts, die even eens een geschenk onder couvert aanbood. De originele Amerikaanse teenagerkledlng In een vergadering van de kamer van koophandel en fabrieken te Terneuzen werd gisteren na uitgebreide discussie waarin de be zorgdheid ten aanzien van de oeververbindingen duidelijk tot uiting kwam, besloten een adres aan het provinciaal bestuur en de rijks waterstaat te richten, waarin de volgende punten aan de orde zullen worden gesteld: De kamer acht de algehele toestand van de veerdiensten onrust barend. Zij wenst een duidelijke prognose van de vervoerscapaci teit na de geplande verbeteringen van de dienst Perkpolder Kruiningen. Zij wijst tariefsverhogingen af, voordat zij weet waar het bedrijfsleven van nu tot en met 1975 aan toe is. De kamer denkt er niet aan het veer Terneuzen—Hoedekenskerke prijs te geven. Zij is integendeel van mening, dat alle moge'ijk- heden tot verbetering hiervan moeten worden uitgebuit. Zij is gaarne bereid met de betreffende instanties hierover in discussie te treden. Bond van gepensioneerden In „Het Centrum" te Axel werd vrijdagmiddag een druk bezochte ledenvergadering gehouden van de afdeling Oost Zeeuws-Vlaan- deren van de bond van gepensio neerden. De voorzitter, de heer J. de DE NAAM DES HEREN Al wie de naam des Heren aanroept... (Handelingen2 21) Vóór Pinksteren had God in de wereld geen naam. God had om zo te zeggen nog „een genenn num mer". Alleen de joden kenden het. Zijn naam was groot in Israël. Die konden zomaar Gods nummer draaien. Maar voor de heidenen was God onoereikbaar. Dat wordt met Pinksteren an ders. Met Pinksieren wordt Gods naam bekend op de ganse aarde. Dan komt Gods nummer in het wereld-telefoonboek. Dan krijgt de Here een naam, waarbij heel de wereld Hem kan aanroepen. „Er ruist langs de wolken een lieflijke naam." Met Pinksteren gaat de wereld de naam des Heren aan roepen. „Jezus, Jezus, uw naam zij de eer!," klinkt het van zuid naar noord, van oost naar west. De we reld gaat het nummer van Golgo tha draaien. „Zij die gebonden za ten in de schaduw van de dood", zij gaan de naam des Heren aan roepen. Die „Naam" is het communicatie middel met de Here. Zoals een zieke bij zijn bed het bellekoord heeft en alleen maar behoeft te bellen en dan komt de zuster zó hebben wij in die „naam" de Here vlak bij ons. We behoeven die naam maar aan te roepen en dan komt de Here. Die Naam is ook de etalage van de Here. Al de schatten van gena de en verzoening Gods worden in de naam Jezus voor de wereld te kijk gesteld. In Zijn naam wordt de Here voor ons kenbaar en ver krijgbaar. Al wie de naam des He ren aanroept, krijgt de Here. Tenslotte is deze „Naam" ook onze claim op de Here. In Zijn „Naam" heeft de Here zich aan Zijn volk verbonden. De Here heeft zich daarop vastgelegd met Zijn beloften en verbond. En nu mogen wij ons op deze „Naam" beroepen. Zoals Mozes zich erop beriep. De Naam des Heren geeft ons récht op de Here. Genade- recht. De naam des Heren aanroe pen is: God bij Zijn Naam grijpen en zeggen: U kunt Uw naam niet te schande maken. „Ik laat u niet gaan tenzij Gij mij zegent." (Uit „De Stem achter U.") OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 8 NOVEMBER NED. HERV. KERK Axel". 10 en 14.30 uur Ds. P, J. Pennings. In de ochtenddienst Doopsdiening.) Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeu wen; 14.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen (Bed. H. Doop). Hontenisse: 9.30 uur Ds. J. Schol ten, van Terneuzen. Hulst: 10 uur Ds. E. Gramsbergen (H. Avondmaal). Philippine: 11 uur Ds. E. E. Stern. (Avondmaalsviering.) Sasv. Gent: 9.30 u. Ds. E. E. Stern: (Avondmaalsviering.) Sluiskil: 9.30 uur en 11 uur Ds. H. J. Ruis. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 19 uur Ds. J. Scholten. (Kerkhoflaan)9.30 uur Ds. J. A. Poelman. (Schelde-oord)18 uur Ds. J. A. Poelman. Zaamslag: 10 uur eerw. heer I. Verduijn, van Breskens; 14.30 uur Ds. E. Gramsbergen, van Hontenisse. GEREF. KERK Axel: 10 uur en 3 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ver beek. Terneuzen: 10 uur en 15 uur Ds. W. H. Gispen. Sas van Gent: 19 u. Ds. J. Verbeek, van Hoek. Zaams'ag: 10 uur en 3 uur Ds. M. den Boer. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 8 NOVEMBER NED. HERV. KERK Na de geweldige nederlaag, die de kandidaat van de republi keinse partij bij de presidents verkiezingen in de Ver. Staten heeft moeten incasseren, vliegen de verwijten over en weer. Oud-vice-president Richard Nixon, aanhanger van Goldwater door dik en dun, beschuldigde le republikeinse gouverneur van New Vork, Nelson Rockefeller, ervan de partij verdeeld te heb ben. Deze weigerde Goldwater te steunen en kan daarom niet n de leiding van de partij mee doen, zei Nixon. Volgens hem 'al Goldwater een belangrijke •ol in de partij kunnen spelen, "lij moest op twee fronten vech ten, aldus Nixon, n.l. tegen de aanvallen van president Johnson naar ook tegen steken in de rug van zijn eigen partijgenoten. Hij achtte het de voornaamste taak van zijn partij eensgezind voor novita terneuzen ./-Axelsesfet^ö In de namiddag was er voor kollega's en vrienden gelegen heid de heer en mevrouw De Windt te feliciteren, waarvar een ruim gebruik werd gemaakt. E. H. B. O. De plaatselijke afdeling van de vereniging voor E. H. B. O. houdt dit jaar haar feestavond in café LammenSvliet op vrijdag 13 november. Daar zullen de di ploma's worden uitgereikt aan de cursisten, die de vorige cur sus met succes hebben gevolgd. Hierna wordt een film gedraaid die de mond-op-mondbeademing in beeld brengt. Hieraan wordt een demonstratie verbonden met de beademingspop. Kollekte De inzameling ten bate van de anti-hongeractie heeft te Sluis ƒ903,50 opgebracht. Ontvoerde ©isitse baby nog spoorloos Ondanks intensief speuren heeft de Westduitse recherche nog geen spoor gevonden van de woensdagavond in Bonn ont voerde zeven maanden oude Margit Pfeiffer. De baby is, naar gemeld, uit een kinder wagen gehaald. Gemeente Terneuzen OPENSTELLING VAN DOUANEKANTOREN Met ingang van 16 november 1964 kan te Terneuzen de in- en uitklaring voor schepen, welke vo'gens de voorschriften van de rijkswaterstaat via de Westsluis te Terneuzen worden geschut, ge schieden van 024 uur. Generaal r. Barrientos, voor malig vice-president van de Boliviaanse republiek onder het bewind van Paz Estenssoro, is thans het enige hoofd van de militaire junta die woensdag de macht in La Paz in handen nam. Generaal Ovando Candia, de leider van de strijdkrachten, die volgens berichten van donder dag met generaal Barrientos het voorzitterschap van de jun ta deelde, legde korte tijd la ter deze functie onder weinig duidelijke omstandigheden neer. Dit besluit is de menigte van het balkon van het regerings paleis door generaal Barrientos verkondigd. Slechts kort tevoren evenwel waren alle leden van de junta, generaal Ovando Can dia incluis, beëdigd. De twee voorzitters van de junta waren vervolgens op het balkon van het paleis verschenen en spra ken een menigte van naar schatting 3000 mensen toe. Ge neraal Ovando Candia werd herhaaldelijk door sommigen uit het publiek uitgejouwd. De toespraak van generaal Bar rientos daarentegen vond grote bijval. Steun van oppositie BEZORGDHEID Uiteraard hebben de aspecten van de veerdiensten de grootste belangstelling van de kamer. Er gaan weinig vergaderingen voor bij waarin er niet over gesproken wordt. De kwestie werd ditmaal weer op het tapijt gebracht door de heer J. de Klerk, die dit deed naar aanleiding van een brief dir werd gericht aan de minister var verkeer en waterstaat en waarir werd gewezen op de bezorgdheid die er bij het bedrijfsleven be staat ten opzichte van het veer Parkpo'derKruiningen. Op deze brief is nog geen ant woord binnengekomen. De voorzitter, de heer ir. R H. van Krevelen, zeide dat hij ook zonder dat deze vraag ge steld was het thema zou hebben aangeroerd, omdat bepaalde pu blikaties hem verontrustend voorkwamen. Hierin is sprake dat wordt gezocht naar metho den tot opvoering van de capa citeit der veerdiensten door de tarieven te verhogen. De heer Van Krevelen stelde met nadruk dat de kamer zich daar sterk tegen diende te verzetten. In 1963 moesten van de 5000 voertuigen aan het veer Perk polderKruiningen 29 procent een wachttijd in acht nemen. Tot september van dit jaar be de opstand aangesloten, toen de crisis een hoogtepunt be reikte. Hij wordt er door uiterst links van beschuldigd de vlucht naar Lima van Paz Estenssoro te hebben toegelaten. Veertig doden Volgens de tot dusver opge maakte balans hebben de ge vechten tussen voor- en tegen standers van Paz Estenssoro 40 doden en meer dan 150 gewon den geëist. De junta beheerst nu de hoofdstad geheel. Zij heeft de steun van de oppositiepartijen onder het voormalige bewind. In Lima (Peru) heeft de ge vluchte en afgezette president Estenssoro op een persconferen tie generaal Ovando Candia geprezen en generaal Barrientos als „verrader" gebrandmerkt. Enkele leden van de rege- ring-Estenssoro zijn nog in La Paz, waar zij in diverse ambas sades een toevlucht hebben ge vonden. droeg- dit aantal onnosr-v,)- feit dat in juni de „Juliana" in de vaart kwam 32 proeent op de 46.000 voertuigen. De heer Van Krevelen noemde dit een teken aan de wand. DUBBELDEKKERS Ook al worden de bestaande olannen de veerhaven te Perk- oolder te vergroten en een nieu we fuik te bouwen en verder nog dubbeldekkers in de vaart -e brengen uitgevoerd, zal met leze maximale mogelijkheden de capaciteit nog onvoldoende zijn im de groeiende verkeersstroom uit Zeeuws-Vlaanderen op te vangen. Trouwens zo vroeg de heer Van Krevelen zich af hoeveel jaren zullen er verlopen, eer deze plannen gerealiseerd zijn? Wanneer de situatie zo blijft en het industriële vervoer steeds langer aan het veer Perkpolder Kruiningen zal moeten wach ten, komt de gehele industriali satie op losse schroeven te staan. Spreker haalde in dit verband de woorden van ir. Philips aan, die deze ter gelegenheid van de opening van het Philips Sprei- dingsbedrijf had gesproken: We konden wel voor de vervaardi ging van kleine lampjes naar Terneuzen komen, maar niet voor t.v.-kasten. De heer Van Krevelen zette hierna uiteen op welke grónden hij het veer TerneuzenHoede kenskerke met dezelfde capaci teit als de andere wilde opvoeren. OVERVALLEN Hem is van scheepvaartzijde verzekerd, dat men uit deze veer haven het gemakkelijkst op de Westerschelde navigeert. Men is gewend aan drie lijnen waar kruisend verkeer plaatsvindt. De heer Van Krevelen zag hierin dan ook een taak van de over heid dat in verband met de in dustrialisatie die door haar wordt gestimuleerd, ook het noodzakelijke vervoer vlot kan worden afgehandeld. Ir. J. F. Denie vond, dat de kamer mét de conclusies van de voorzitter wel een beetje werd overvallen. Op het eerste gehoor, zei spreker, ben ik het met hem niet eens, doch ik wil gaarne na der worden ingelicht. De voorzitter zeide verder, dat aan de intensiviteit van Bres kensVlissingen en Perkpolder Kruiningen een einde is. Hij noemde het verdienstelijk, dat eerstgenoemde dienst een capa citeit bezit waardoor er alleen tijdens de zomervakanties een piek is. De heer H. A. M. A. Meijer was in eerste instantie van mening, dat hij het idee van de voorzit ter op zichzelf nog niet kon be oordelen. Zou het wel opportuun zijn, zo zeide de heer De Meijer verder, als de kamer het plan van de heer Van Krevelen lan ceert voordat het plan tot verbe tering van de dienst Perkpolder Kruiningen is uitgevoerd? De voorzitter antwoordde hierop, dat tariefsverhoging evenmin opportuun is. De heer De Meijer stelde ver der, dat met de verbeteringen van de dienst PerkpolderKrui ningen de capaciteit toch groter zal zijn. TOTAAL VEROUDERD De heer Denie noemde dit veer totaal verouderd, men zou er zeker twee fuiken moeten heb ben en voorts achtte spreker het beter dat er tweemaal twee boten zouden varen dan een geheel nieuw project te scheppen met een veel langere vaartijd. Dit laatste argument achtte de voorzitter van gering belang; nieuwe wegen zul1en dit tijdver lies immers reduceren. Ook de heer De Klerk was van mening dat men binnen vier jaar vast zal zitten als er niets gebeurt. De heer Denie vond dit onder werp zo uitgebreid dat hij hier over gaarne contact zag opgeno men met het provinciaal bestuur. Hier komen te veel feiten bij te pas, die wij als Zeeuws-Vlaamse kamer niet kunnen beoordelen. Er is regelmatig contact tus sen de kamer en het provinciaal bestuur, aldus de heer Van Kre velen, die er verder bij bleef, dat zijn conclusie de dienst Terneu zenHoedekenskerke even groot van capaciteit te maken als de andere, de enige oplossing was. NOODOPLOSSING De heer J. G. van der Peijl noemde de toestand wat betreft de oeververbindingen zeer ern stig en had lof voor de voorzit ter, die dit punt aan de orde had gesteld. Ook deze spreker was niet optimistisch over de voor uitzichten van het veer Perkpol derKruiningen. Het duurt jaren voordat deze plannen zijn uitgevoerd. De heer Van der Peijl noemde het plan van de voorzit ter de enige noodoplossing. 'De heer A. J. Véébrügge wees op de plannen voor een tweede tunnel te Antwerpen. De voorzitter was ervan over tuigd, dat deze ook spoedig vol ledig bezet is. Overigens geven de gepubliceerde cijfers nog niet eens een beeld van de toestand. Er is nog meer verkeer dat vlucht langs alle andere wegen. De heer De Meijer wees er op dat men van hogerhand een stu die heeft gemaakt van de grote /eren in Denemarken. Men heeft becijferd dat na de geplande ver beteringen de capaciteit van de dienst PerkpolderKruiningen verdubbeld zal worden. De heer Van Krevelen stelde ten slotte nog eens nadrukkelijk dat er een noodsituatie heerst, dat hij de tariefsverhoging sterk afwijst en men zich moet instel len op een grote toename van 't wegvervoer. praten metg.S. Tenslotte stelde de heer De Meijer voor zich tot het provin ciaal bestuur en rijkswaterstaat te wenden met de vraag wat PerkpolderKruiningen na de verbeteringen aan vervoerscapa citeit zal opleveren. Hierna kan men gaan praten over het voor stel van de voorzitter. De vergadering ging hiermee akkoord. Als lid in het algemeen be stuur van het Zeeuws-Vlaamse borgstellingsfonds in de vaca ture die op 1 januari 1965 zal ontstaan door het aftreden van de heer P. Blommaert werd be noemd de heer D. Biesbroeck. In het bestuur van de vlas stichting Zeeuws-Vlaanderen werd voor dezelfde vacature be noemd de heer R. Martinet te St. Jansteen. Aan het begin van de verga dering herdacht de voorzitter het onlangs overleden lid der kamer, de heer J. W. de Feijter. KROONKOLONIE In de Britse kroonkolonie Rhodesië wonen ongeveer vier miljoen Afrikanen en ruim tweehonderdduizend blanken. Hoewel het land verantwoorde lijk is voor zijn eigen binnen landse aangelegenheden, moet Groot-Brittannië grondwetswij zigingen goedkeuren. Engeland hecht geen waarde aan de uit spraak van de stamhoofden, die zich voor een onafhankelijk Rhodesië onder een blanke re gering verklaarden. Deze ver tegenwoordigen niet de mening van de vier miljoen negers, al dus de Bjfctse rooorlni) geref. kerk (Vrijgemaakt) Axel: 10 uur en 3 uur Ds. A. Kui per. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. H. M. Ohmann. Terneuzen: 10 uur lesdienst; 16.30 uur Ds. H. M. Ohmann, van Hoek. Zoute/Spui: 10 uur leesdienst; 16.30 uur Ds. A. Kuiper, van Axel. Chic. geref. kerk Zaamslag: 10 uur en 14.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Vlooswijkstraat) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Hoek: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Frans HalsIaAn) Terneuzen: 10 uur en 15 uur stu dent Hoogerland, van Werken dam. Biervliet: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman, van Schoondijke; 16 uur Wika R. Wasterval, streek- jeugddienst. Breskens: 11 uur Ds. L. Spaans; 18.30 uur mej. Da H. B. de Nee- ling, van Zuidzande, jeugddienst. Cadzand: 10 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede: 10 u. Ds. H. W. Doornink. Hoofdplaat 10 uur eerw. heer H. J. Begeer (Dankdienst voor de oogst). Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. Brezet. (Bed. H. Doop.) Oostburg: 9.30 uur mej. Da. H. B. de Neeling, van Zuidzande Retranchement: 10 uur eerw. heer G. M. C. de Vries. Schoondijke: 11 uur Ds. P. A. L. Brinkman. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. L. Spaans van Breskens. (Bed. H. Avond maal.) Zuidzande: 9 uur de heer A. R. Kramer (jeugdkapel); 10.45 uur mej. Da H. B. de Neeling. Barrientos is de eigenlijke leider van de opstand tegen Paz Estenssoro geweest. Hij had de steun van het garnizoen van Cochabamba en van verschei dene andere steden en hij had de rechtse oppositie zowel als de linkse aan zijn zijde. Gene raal Ovando Candia daarente gen had zich pas woensdag bij Het referendum in Rhodesië (het voormalige Zuid-Rhodesië) over de vraag of hét land onaf hankelijk moet worden onder de huidige grondwet (met bestuur de volgende presidentsverkiezin- Niwiwe lpidino- gen te werken. ixieuwe ïeiamg Vooruitzien Rockefeller zelf, die op het ogenblik met zijn vrouw vakan tie houdt in Spanje, antwoordde op een vraag of Goldwater par tijleider zou blijven, dat de ver kiezingsuitslag deze vraag reeds had beantwoord. De republikein se gouverneur, die eveneens naar de kandidatuur van het presi dentschap heeft meegedongen, was ten aanzien van de vraag of het juist was dat de republi keinse partij Goldwater had uit verkoren, van oordeel dat het maar beter was vooruit te zien. Goldwater, die zijn kandidatuur voor het presidentschap verover de met steun van de rechtse vleugel der republikeinen, weet in een vraaggesprek zijn verlies aan de gematigde elementen in zijn partij die volgens hem niet hebben meegewerkt. Robert Smylie, de gouverneur van Idaho en voorzitter van het verbond van republikeinse gou verneurs, is van plan omstreeks 1 december een bijeenkomst van republikeinse gouverneurs te be leggen teneinde de stand van za ken in de partij na de verkie zingen te bespreken. Hij achtte een nieuwe leiding noodzakelijk Smylie stelde voor partijvoorzit ter Dean Burch, die aan de zijde van Goldwater staat, te vervan gen door de gouverneur van Kansas, John Anderson. Oud-president Eisenhower zei donderdag dat de geweldige overwinning van de democraten een slag aan de republikeinse partij heeft toegebracht, maar dat de schade niet onherstel baar was. van een blanke minderheid) heeft een overwinning opge leverd voor premier Ian Smith. Volgens de definitieve uitslag waren er 58.081 ja-stemmen tegen 6096 neen-stemmen. Er was een hoog percentage wegblijvers, vooral in districten met een groot aantal van de 12.729 ingeschreven Afrikaanse kiezers. 995 stembiljetten wa ren ongeldig. Slechts 61,6 pro cent bracht een stem uit. Het kiezerskorps bestond uit 105.444 personen, van wie 89.886 blanken, een aantal Azia ten en personen van verschil lende rassen alsmede genoemde Afrikanen. GEEN REBELLIE Premier Smith verklaarde kort vóór het referendum dat een „ja"-stem geen mandaat voor een eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring zou betekenen. De Britse regering had Rhode sië al gewaarschuwd voor de ernstige gevolgen van een der gelijke verklaring, die zij als re bellie zou beschouwen. Premier Smith zei ook dat hij al blij zou zijn als 68 procent van de kiezers zou stemmen. Dit was ook de opkomst bij de jong ste algemene verkiezingen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2