Geen overeenstemming in Stichting van de Arbeid KMO DE KOEK Overeenstemming bjj Indonesisch-Nederlandse besprekingen Brezjnev eist algemene ontwapening OP 14 NOVEMBER OVERLEG MET DE REGERING HET WEER Aanpassing van A.O.W.-pensioenen niet na, maar vóór loonontwikkeling „VREEDZAAM NAAST EIKAAR LEVEN" TOCHT VAN „MARINER-3" MARS MISLUKT ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 20 Jaargang - No. 6306 Verschilpunten Weerbericht Zon-en Maanstanden .Zo is het toevallig' weer op de korrel Overspanning Werknemers- standpunt Stakingsrecht Lof en kritiek Fouten Onvermijdelijk Geen multilaterale kernmacht Graanaankopen Tsjoe keek effen Verveeld Franfeering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofredaeteur: I. van Se Sand® Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan2,per week 50 ct. Losse nrs 10 at. DE VRIJ Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek .Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.i*i. Het Bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft vrijdag middag tijdens de loononderhandelingen voor 1965 op voor stel van de werkgevers besloten een onderhoud aan te vragen met leden van het kabbiet over de uitgangspunten bij de spelregels voor de onderhandelingen. De werknemers vertegenwoordigers in het bestuur hebben geen uitge sproken voorkeur voor zulk een overleg, maar zij hebben zich niet tegen het voorstel verzet. De werkgevers menen dat het kabinet kennis moet heb ben van het verschil van mening dat in het bestuur der stichting bestaat over de uitgangspunten. Tijdens het beraad is contact gezocht met de minister van sociale zaken over een datum van dit overleg. Naar wij vernemen is als dag hiervoor zaterdag 14 november vastgesteld. Het beraad in de stichting duurde met één onderbreking voor onderling beraad tot kwart over vijf. Daarna volgden twee persconferenties. Ir. J. Bosma, werkgeversvoor zitter van het stichtingsbestuur had weinig te vertellen. De ver gadering was in een goede sfeer gehouden, hoewel men het niet met elkaar eens was. Het grote punt van verschil is dat de werknemers meer vrijheid van handelen wensen voor on dernemingen in bedrijfstakken. De werkgevers hebben begrip voor deze wens, maar zij stellen daar tegenover dat dit geen goed zal doen aan de overmatig ge- (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 OP VEEL PLAATSEN MIST Een rug van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Britse eilanden over ons land naar Duitsland. Als gevolg hiervan is er weinig wind en komt op veel plaatsen mist voor. Boven Fin land bevindt zich een depressie die noordwestelijke winden ver oorzaakt boven Scandinavië, waarmee koude polaire lucht wordt aangevoerd. De voorste begrenzing van deze lucht wordt gevormd door een front dat zich uitstrekt van zuid-zweden, naar Schotland en zich langzaam naar het zuiden beweegt. De mogelijk heid bestaat dat het later op de dag tot de noordelijke provincies zal doordringen en daar de mist verdrijven. Overigens komt er weinig verandering in het weer beeld. medegedeeld door het K.N.M-I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Weinig wind Overwegend droog en op veel plaatsen mist of bewolking. Later mogelijk in het noorden van het land enkele verspreide opklarin gen. Zwakke wind. Weinig veran dering in temperatuur. ZATERDAG 7 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 3.20 3.37 Terneuzen 3.55 4.12 Hansweert 4.35 4.52 Walsoorden 4.45 5.02 ZONDAG 3 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 3.54 4.11 Terneuzen 4.29 4.46 Hansweert 5.09 5.26 Walsoorden 5.19 5.36 MAANDAG 9 NOVEMBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.29 5.04 5.444 5.54 n.m. 4.50 5.25 6.05 6.15 nov. 7 7.45 17.02 10.59 18.50 3 7.47 17.00 12.00 19.30 9 7.49 16.58 12.52 20.20 10. 7.51 16.57 13.35 21.19 11 7.52 16.55 14.08 22.24 12 7.54 16.54 14.36 23.34 13 7.56 16.52 14,58 VT" Het Tweede-Kamerlid P. Voogd (boerenpartij) is verontwaardigd over het Vara-televisieprogram- ma „Zo is het toevalig ook nog eens een keer" van 31 oktober. Daarin is, aldus de heer Voogd in schriftelijke vragen aan de minister van o. k. en w., gespot met het middelaarschap van Christus en is de geestelijkheid belachelijk gemaakt. Nu de V. A. R. A. op geen en kele wijze de wil tot verbetering toont, aldus het Kamerlid, dient het verder uitzenden van dit pro gramma te worden verboden. Het heeft naar zijn mening geen zin radio Veronica en tv Noord zee buiten het rechtsgebied van Nederland te houden om moge lijke ongeoorloofde praktijken tegen te gaan, wanneer een pro gramma als ,.Zo is het toevallig" van een erkende omroepvereni ging ongehinderd kan doorgaan. spannen arbeidsmarkt en dat de uitvoering kan leiden tot een loonkostenstijging die wellicht van dezelfde omvang zou zijn als die van het vorig jaar. De werkgevers hebben er op gewezen dat het S- E. R.-rapport van vorige week matiging aan beveelt. Zij staan op het standpunt dat alleen een beperkte loonsver hoging mogelijk kan zijn. Van de kant van de werk nemers is ter tafel gelegd een verlanglijstje van punten die men ter discussie wil stellen: minimuminkomen, vermogens- aanwasdeling, meer vrijheid voor onderhandelingen in bedrijfs takken. De overspannen arbeidsmarkt is naar het oordeel van de werk gevers niet op te vangen door een hogere loonkostenstijging. De heer Wemmers wees er nog op dat men het vorige jaar in de stichting er ook uit is gekomen zonder het kabinet. De werk gevers hebben geen spijt van hetgeen vorig jaar op ioongebied is gebeurd. Zij wensen nu geen herhaling. Hij herinnerde er verder aan dat het vorige jaar, nadat het loonakkoord tot stand was ge komen, de minister van econo mische zaken met een stringent prijsbeleid is gekomen. De werk gevers willen nu een duidelijk beeld hebben van het prijsbeleid. Aan alle kanten is matiging het beste. De heer Bosma merkte op dat een loonkostenstijging van 14 a 15 procent thans nog meer over- besteding en nog meer arbeids marktoverspanning tot gevolg zou hebben. Drs D. Roemers, werknemers voorzitter van de stichting, ver klaarde dat de werkgevers be reid zijn tot een algemene loon- ronde van drie procent voor 1965. Een groot deel daarvan en wel circa twee procent is compensa tie A. O. W. en A. W. W„ zodat er één procent overblijft voor een reële inkomensverbetering. Het spreekt vanzelf dat de ver hoging van de uitkeringen (Adv.)' krachtens de A. O. W. en de A. W. W. de mogelijkheden voor een loonsverhoging beperkt. De heer Roemers verklaarde eveneens dat men aan bespre king van verschillende punten die de werknemers ter discussie hebben gesteld, nog niet is toe gekomen. Het minimuminkomen, dat als gevolg van de compen saties toch al moet worden ver hoogd, willen de werknemers verder verhogen. De heer P. J. J. Mertens (N. K. V.) meent dat de werkgevers mogelijk meer behoefte aan een gesprek met het kabinet hebben, omdat zij misschien de gedachte hebben dat het kabinet hun standpunt deelt. De heer Roemers merkte op dat voor de industriële werk gevers de prijspolitiek een be langrijk punt is. Het is mogelijk dat sommige werkgevers wel verder zouden willen gaan, als het prijsbeleid soepeler zou wor den. De heer J. van Eibergen (C. N. V.) zette uiteen waarom de werkgevers bang zijn: er zijn be paalde ondernemingen die voor op lopen, die ruimte hebben om wat te doen. De werkgevers vre zen daarvan «„en magneetwer king. Hij noemde de drie procent gespeend van alle werkelijk heidszin. De heer Roemers was het er mee eens dat er een goede sfeer en een goede stemming was, „maar dat was het enige dat gunstig was deze middag". Hij deelde mede dat de stich ting ook nog een advies over het stakingsrecht heeft vastgesteld. Dit advies wordt gezonden aan de minister van justitie. Minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) heeft de Tweede Kamer een zodanige wijziging van de algemene ouderdoms wet en de algemene weduwen- en wezenwet voorgesteld, dat de automatische aanpassing van de A. O. W.-pensioenen niet na, maar vóór de loonontwikkeling geschiedt. De voorgestelde wijziging opent de mogelijkheid de A. O. W.-pensioenen met ingang van enig jaar te verhogen met een aan de hand van de te verwachten loonontwik keling in het komende jaar vast te stellen percentage, indien daartoe in verband met de loonpolitieke toestand een bijzondere aanleiding bestaat. Soortgelijke wijzigingen zulten worden aangebracht in de aan passingsbepalingen van de overige welvaartsvaste sociale-verzeke- rinsguitkeringen. Op deze wijziging van de aanpassingsregeling was door vele leden van de Tweede Kamer aangedrongen. De besprekingen tussen een financleel-economische missie uit Indonesië onder leiding van de onderminister van het ministerie van buitenlandse zaken, Umarja- di, en de Nederlandse delegatie, die werd geleid door de rege ringscommissaris voor Indonesi sche aangelegenheden, mr N. S. Blom, hebben op verscheidene punten tot overeensteming ge leid, zo blijkt uit een gemeen schappelijk uitgegeven communi qué. Een door de Indonesische mis sie gepresenteerde prioriteiten lijst van projecten, die in 1965 uit de door de Nederlandse rege ring te verlenen kredietgaranties van ƒ100 miljoen zullen worden gedekt, kon in zijn geheel door de Nederlandse delegatie worden geaccepteerd. De Nederlandse regering ïs be reid maatregelen te treffen om in 1965 verscheidene tientallen deskundigen naar Indonesië uit te zenden, overeenkomstig de van Indonesische zijde ingediende verzoeken. Hetzelfde geldt ten aanzien van de ontvangst in Ne derland van Indonesische „fel lows". Nagegaan moet nog wor den of bepaalde deskundigen be schikbaar zijn en/of de opvang capaciteit voor bepaalde catego rieën „fellows" voldoende is. WETENSCHAP Een eerste groep deskundigen op het gebied van wetenschappe lijk onderwijs zal op korte ter mijn naar Indonesië vertrekken om de mogelijkheden in studie te nemen van samenwerking op het gebied van wetenschappelijke werkers. De Nederlandse regering zal de kosten van enkele onderzoeken voor haar rekening nemen, die voor de verdere Indonesische eco nomische en sociale ontwikkeling van betekenis kunnen zijn. Ook zullen enig materiaal voor de in richting van laboratoria en nog nader te bepalen wetenschappe lijke boeken en tijdschriften wor den gezonden. De nieuwe Russische leider Brezjnev heeft vrijdag in zijn eerste toespraak gezegd dat de Sowjetrussische regering en het centrale comité van de partij de versterking van de eenheid in het socialistische kamp als een hei lige plicht beschouwen. Brezjnev sprak tot afgevaar digden uit twaalf communisti sche landen, onder wie premier Tsjoe en-Lai van China, die vijf plaatsen verder op het podium zat. De aanwezigheid van deze leiders in Moskou „symboliseert de kracht van het proletarische internationalisme", zei hij. Zij zijn in Moskou ter gelegenheid van de viering van de oktober revolutie. De Russische partijleider som de de successen op die op indus trieel en economisch gebied on der het communistische bewind waren behaald. Hij had echter kritiek op de landbouw, het ge bied waarbij Chroesjtsjov nauw betrokken is geweest. De com munistische partij doet alles om de levensstandaard omhoog te brengen, zei hij. Andere maat regelen van Chroesjtsjov, vorig jaar genomen, juichte Brezjnev toe, zoals hogere lonen voor be paalde arbeiders, hogere pen sioenen voor boeren en grotere produktie van consumptiegoede ren. De beste manier om de ver jaardag van de revolutie te vie ren is zich te concentreren oo nog niet opgeloste taken, de vraagstukken op tijd te zien en moeilijkheden op te lossen in plaats van op zijn lauweren te rusten. Zonder Chroesjtsjov bij name te noemen zei hij dat fou ten onvermijdelijk zijn, wanneer men de vraagstukken subjectief in plaats van wetenschappelijk benadert. Chroesjtsjov is in do Russische pers van subjectiviteit beschuldigd. Brezjnev zei dat „het socialis tische gemenebest een bondge nootschap van vrije en geliike staten" is. Het zou niet juist zijn, eigen ervaringen aan de andere leden van dit gemenebest op te leggen. De resultaten van een socialistisch land moeten niet worden beoordeeld naar doctr:- nale overwegingen maar naar de praktijk, zei hij. Brezjnev sprak in het congres gebouw van bet Kremlin tot 6000 aanwezigen. Hij zei nadrukkelijk, dat de Sowjet-Unie vasthoudt aan de politiek van „vreedzaam naast elkaar bestaan van landen met verschillende sociale syste men". Het Sowjetvolk „verlangt vurig" dat de ingezette interna tionale ontspanning wordt voort gezet. Brezjnev eiste „algemene en volledige ontwapening". De multilaterale Navo-atoom- strijdmacht wees hij af, even als verdere verbreiding van het kernwapenbezit. Hij zei, dat Rusland bereid is de betrek kingen met de Verenigde Sta ten te verbeteren, maar uitte kritiek op „inmenging" in aan gelegenheden van andere lan den, zoals nationalistisch Chi na, Zuid-Vietnam en Cuba, zonder echter hierbij de V. S. met name te noemen. Volgens de Russische partij leider voldoet de landbouwpro- duktie „nog steeds niet volledig aan de behoefte, hoewel dit jaar aan het staatsplan door graan aankopen is voldaan. Hij maak.e bekend dat de beperkingen op particuliere arbeid door kolchoz boeren, vorig jaar „zonder re den" opgelegd, nu weer wor den opgeheven. Rusland heeft dit jaar 85 min ton staal meer geproduceerd dan Engeland, Frankrijk en West-Duitsland te zamen. Bovendien zijn dit jaar 223 min ton aardolie, 551 min ton kolen en 459 miljard kilowattuur geproduceerd, aldus Brezjnev. Tsjoe en-Lai keek effen voor zich uit toen Brezjnev gewaagde van de Russische bereidheid om de Russisch-Amerikaanse be trekkingen te verbeteren in het belang van de wereldvrede. Even tevoren, toen de Russische par tijleider zei, dat het leger van de Sowjet-Unie terwille van de de fensie op het hoogste peil zal worden gehandhaafd, deed de Chinese premier geestdriftig met het handgeklap mee. Opvallend was het verschil in spreektrant tussen Brezjnev en zijn voorgan ger Chroesjtsjov. De nieuwe partijleider sprak op rustige toon zonder stemverheffingen, zonder wilde armgebaren en zonder im provisaties. Zijn toespraak, die bijna 1% uur duurde, werd via de televisie uitgezonden. Premier Tsjoe, die in zijn sober hooggesloten tuniek afstak bij de in elegante donkere costuums gestoken Russische functionaris sen, zat naast premier Kosygin. Hij keek tijdens de eerste 20 mi nuten van Brezjnevs toespraak, toen deze het over de resultaten van de Russische economie en een hogere levensstandaard had, verveeld voor zich uit en deed niet mee aan het applaus. Hoewel de Russische partij leider in zijn rede geen princi piële concessies tegenover China deed, wordt zijn toespraak be schouwd als een openlijke uit nodiging aan dit land om tot 'n vergelijk te komen. Het belang van de toespraak werd benadrukt door het feit, dat deze door de eerste-seeretaris van de partij werd uitgesproken. Het was de eerste maal in zeven jaar dat zulks gebeurde. Verwacht wordt, dat na de mi litaire parade, die vandaag on het Rode Plein plaats vindt, be sprekingen zullen beginnen tus sen de 13 in Moskou vertegen woordigde communistische lan den over eenheid in de commu nistische wereld. Volgens de technici van Kaap Kennedy kan niet meer worden gerekend op een geslaagde tocht naar Mars van het ruimtevaar tuig „Mariner-3", dat donderdag met behulp van een Atlas-Agena- raket werd gelanceerd. Vier zonnevlakken die zich moesten ontvouwen in de rich ting van de zon, om zodoende de batterijen te kunnen opladen, hebben niet gewerkt. Voorts weigerde de tweede trap van de raket enkele seconden vóór het vastgestelde tijdstip dienst. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft echter een ander ruimte voertuig gereed dat zonder twij fel vóór het einde van deze maand als „Mariner-4" zal wor den gelanceerd. MELDING UIT AUSTRALIË N.A.S.A.-functionarissen ver klaarden op een persconferentie dat de moeilijkheden waarschijn lijk vijf minuten na de lancering waren begonnen. Zij deelden mee dat een 136 kilo wegend scherm, dat de la ding tegen oververhitting moest beschermen, blijkbaar gedeelte lijk van het vaartuig was losge komen, waardoor het stijgen werd bemoeilijkt. Het schild beiemmerde de zon nepanelen zich te ontvouwen waardoor de technici gedwongen waren batterijen te gebruiken om te trachten de moeilijkheden op te lossen. De eerste melding over moei lijkheden kwam van het yglgsta- MARINER 3" NIET NAAR MARS Van de basis Cape Kennedy in Florida is het ruimtevaartuig „Mariner 3" in de richting van de planeet Mars gezonden, wel- pogina is mislukt. De lancering, waarvan de -foto een beeld geeft, geschiedde met behulp van een „Atlas-Agena"- raket. tion Woomera in Australië, dat meldde dat de zonnevlakken zich niet goed hadden ontvouwd. Toen ontstond een wedloop met de tijd, want de geleerden wisten dat de batterijen waar schijnlijk minder dan 12 uur zou den werken. Er werden in een poging de reden van het euvel op te sporen 17 commando's naar het voertuig geseind. MARINER-4 Een laatste poging om nog Iets' van het project te redden was het 17e commando, dat de laatste motor van het voertuig in wer king zette. Men hoopte dat hier- -door het schild zou worden „af geschud". Maar de batterijen wa ren kort voor dit bevel uitge werkt en 11 uur na de lancering werd ieder contact met het voer tuig verloren. Volgens een woord-- voerder zal de „Mariner-3" nu in een baan om de zon komen. Dó geleerden hopen binnen enkele weken de oorzaak van de hape ringen te komen, opdat de Ver beteringen in de „Mariner4" kun nen worden toegepast.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1