„Mariner 3" op weg naar Mars Binnenlands nieuws ALCOCHIN DE LEEUW VAN BASHRA BE CONSUMENTENPRIJZEN Media! VOOR BAC0NVARKENS Pompidou over het Atlantisch bondgenootschap minuten Alcochin- speciaal-tijd zijn goed besteed speciaal Pagina 5 Vogel oorzaak van half uur uitstel Als vlucht slaagt zal ruimtevaartuig volgend jaar juli de planeet passeren AGENDA Kardinaal Alfrink pleit vcor gesprek met communisten De nieuwe Westduitse voorsteilen Vrijdag 6 november 1964 DE VRIJE ZEEUW De Verenigde Staten hebben donderdag van de basis Cape Kennedy in Florida het ruimte vaartuig „Mariner 3" in de rich ting van de planeet Mars gezon den. De lancering geschiedde om 18.30 uur Nederlandse tijd met behulp van een „Atlas-Age- na"-raket. Als de vlucht slaagt zal de 2G0 kilogram wegende „Mariner 3" omstreeks 17 juli van het vol gend jaar de planeet op een af stand van 13.840 kilometer pas seren. Camera's zullen dan on geveer 22 foto's van de planeet jiemenen ze naar de aarde doorzenden. De „Mariner 3" zal daarna in een baan om de zon komen. Als de lancering van donder dag blijkt te slagen, zal binnen enkele dagen een tweede ruim tevoertuig, de „Mariner 4" eveneens in de richting van Mars worden gestuurd. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft de maand november gekozen voor de lancering, omdat Mars dan in een gunstige positie ten op zichte van de aarde staat, het geen voor de lanceringen slechts één maand van de 25 het geval is. De lanceringen zijn een voor bereiding voor lanceringen in 1969 van „Voyager" ruimtevoer' tuigen, waarmee men hoopt te ontdekken of er een of andere vorm van leven op Mars is. De lanceringen zijn een voor bereiding voor lanceringen in 1969 van „Voyager" ruimte voertuigen, waarmee men hoopt te ontdekken of er een of an dere vorm van leven op Mars is. VOLGEND JAAR Als de „Mariner 3" volgend jaar de planeet passeert, zal de afstand van Mars tot de aarde 240 miljoen kilometer bedragen. Het ruimtevoertuig zal dan 563 miljoen kilometer hebben afge legd. Kort vóór 20.30 uur Ned. tijd scheidde zich de eerste trap van de raket af en ontbrandde de tweede trap. Korte tijd na 23 minuten ontbrandde de raket motor voor de tweede maal om de „Mariner 3" de nodige snel heid te geven en om de koers coppiffprpn Op 20.35 (Ned. tijd) verklaar de de „Nasa", dat de lancering naar wens verliep. Ï2 FOTO'S De lancering was een half uur uitgesteld omdat een vogel tegen een elektriciteitskabel was gevlogen, die in verbinding- stond met de lanceringsinstal latie. Later ontstond nog een kwartier vertraging door een defect aan een radarstation in Woomera (Australië). Dit sta tion behoort tot de gordel van radarinstallaties die het spoor van de „Mariner 3" zullen vol gen. Bij het passeren van Mars zul len de 22 foto's in een tijd van 30 minuten moeten worden ge nomen. Het zal tien tot twintig dagen duren voor de foto's naar de aarde zijn overgeseind. We gens de afstand en de beperkte energie van het ruimtevoertuig zal het overseinen van één foto naar de aarde bijna negen uur in beslag nemen. Het-is de bedoeling dat ook gegevens worden verkregen over onder meer de straling, magnetische velden en kosmi sche stof. DE SOWJET-UNIE? Amerikaanse deskundigen verwachten dat de Sowjet-Unie eveneens deze maand zal trach ten een ruimtevaartuig in de richting van Mars te zenden. De meeste geleerden geloven dat, zo er leven op 'Mars is, dit bestaat in de vorm van algen, 0 mos en plantengroei. Deze theo-1 kanalen een bepaalde struc- rie wordt gesteund door de I 'uur vormen bedekt met plan waarneming van poolkappen, tengroei. die schijnen te smelten bij de wisseling van de seizoenen. Als deze kappen uit dunne lagen ijs bestaan is er water op de pla- neet. De samenstelling van de blauwe damp met witte en gele wolken die over de planeet hangt is ook nog een mysterie voor de geleerden. Het meest omstreden vraag stuk is dat van de beroemde „kanalen" die in 1877 voor het eerst door Schiaparelli zijn waargenomen. De meest sensa tionele theorie hieromtrent is verkondigd door Lovell die zei te geloven dat de kanalen kunst matige waterwegen zijn die wa ren gebouwd door intelligente wezens om hun uitdrogende planeet te bevloeien. Een meer aanvaardbare verklaring is dat Dood door schuld De Haagse rechtbank veroor deelde gisteren de 34-jarige Haagse kapper D. van B. tot een week gevangenisstraf wegens dood door schuld. In de avond van 23 maart reed verdachte met een auto op rijksweg 4a bij Voorschoten een scooterrijder aan, waardoor deze in een sloot terechtkwam. Als gevolg van zijn zware ver wondingen kon het slachtoffer, een student'uit Leiden, niet snel genoeg uit de sloot komen en verdronk. De duopassagiere werd licht gewond. De autobestuurder beriep zich erop, dat het achter licht van de scooter niet zou heb ben gebrand. De officier van justitie had twee weken geleden tegen verdachte zes weken ge vangenisstraf en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid ge- eist. Dodelijk arbeidsongeval De 46-jarige M. van Rijsber- gen is donderdagmorgen dode lijk verongelukt in de isolatie- materialenindustrie „Brabant" in Zwartenberg onder Leur. Hij is bij zjjn werkzaamheden aan een normaal beveiligde meng- molen door de machine gegre pen en vond daarbij vrijwel on middellijk de dood. De rijkspo litie en de arbeidsinspectie stel len een onderzoek in naar de toedracht van de zaak. Vlaggen gestreken in het Olympisch dorp Met plechtig ceremoniëel zijn donderdag in het Olympisch dorp van Tokio de vlaggen van de 94 landen, die aan de acht tiende Olympische spelen heb ben deelgenomen, gestreken. In een toespraak bracht de direkteur van het Olympisch dorp Fujiyoshi Komatsu, alle personeelsleden dank voor de goede zorgen, die zij aan de ruim 6000 atleten, die in het dorp woonden, hebben besteed. Tegen ambtenaar Wz jaar geëist wegens valsheid in geschrifte Wegens valsheid in geschrifte en het aannemen van steekpen ningen van bedrijven die werken uitvoerden voor het rijk, heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem tegen de 60-jarige ambtenaar bij de rijks gebouwendienst J. M. uit Over- veen een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden geëist. Enkele maanden geleden veroor deelde de Haarlemse rechtbank de ambtenaar wegens het niet aangeven van een bedrag van 300.000,voor de inkomsten belasting tot een gevangenisstraf van negen maanden en het be talen van een boete van 26.000. De officier van justitie had ver dachte thans ten laste gelegd dat hij rekeningen parafeerde, die vals waren en dat hij van een bouwbedrijf uit Boxtel een be drag van 6 a 7000 gulden ten ge schenke heeft aangenomen en een bedrag van 2500 van de directrice van een Utrechts be drijf. Verdachte ontkende het ten laste gelegde. De rechtbank zal op 19 november uitspraak doen. 5 mei „Dag van Europa" Het comité van ministers van de raad van Europa heeft beslo ten dat in de 17 aangesloten lan den jaarlijks een „Dag van Europa zal worden gevierd. De ministers bevelen als datum aan 5 mei. Het zal echter in beginsel geen officiële vrije dag zijn, doch een dag van manifestaties en gevlag van de openbare ge bouwen. Het geheim van gezond en goed verzorgd haar. Zonder uitval, zonder roos. Neem dagelijks slechts twee minuten van uw tijd voor Alcochin-Speciaal. Het haarverzorgingsmidde' voor het moderne gezin. Reeds vanaf f 2.10 bevat o.o. pro-hormonen, vitominen, Lidoh Poeaja, Alcochin-Speciaal houdt uw haar jong, bestrijdt roos en voorkomt haaruitval. EDWARD KENNEDY BEHOUDT ZIJN SENAATSZETEL Lachend ligt senator Edward Kennedy in het ziekenhuis van Boston. „Ted" heeft reden tot lachen, want ondanks zijn afwe zigheid, na een vliegtuigonge luk, heeft hij zijn senaats-zetel voor de staat Massachusetts be houden. Zijn vrouw Joan, dochter Kara (4) en zoontje Edward jr. (3) kwamen hem daarmee felicite- Noord-Ierland tegen Zwitserland Op 14 nov. wordt in Lausanne de voetbalwedstrijd Zwitserland- Noord Ierland gespeeld, een ont moeting waarbij Nederland veel belang heeft. Beide landen zijn samen met Albanië en onze land genoten ingedeeld in groep 5 van het kwalificatietoernooi voor het eindtoernooi van het wereldkam pioenschap, dat in 1966 in Enge land zal worden gehouden. Ne derland heeft in groep 5 tot nu toe beide wedstrijden van Alba nië gewonnen. Noord Ierland won in Belfast de eerste maal met 1- 0 van Zwitserland. De Ieren komen tegen de Zwitsers gehan dicapt in het veld. De beide Ar- senal-spelers Neill en McCul- lough krijgen van hun club geen vrijaf en moesten worden ver vangen. Wel van de partij is de in ons land bekende Johnny Crossan, die o.a. bij Sparta tri omfen vierde. De grote man van de Ieren is de pas 18-jarige rechtsbuiten van Manchester City, George Best, die als een van de grote Engelse beloften wordt beschouwd. Het Ierse team is als volgt samengesteld: Jenning (Tottenham)Magill (Arsenal) en Elder (Burnley); Harvey (Sunderland), Campbell (Crusaders) en Parke (Hiber nian) Best (Manchester United)*, Crossan (Sunderland), Irvine' (Burnley); McLaughlin (Swan sea), Braithwaite (Middles brough). FERENG PUSKAS GESCHORST Ferenc Puskas, de linksbinnen van Real Madrid is donderdag door de Spaanse voetbalbond voor drie wedstrijden geschorst. Puskas, die in 1958 naar Spanje ging en toen een contract teken de bij Real Madrid, werd afge lopen zondag in de wedstrijd Real MadridBetis na onenig heid met de scheidsrechter van het veld gestuurd. Extra „Sport in beeld" bij terugkeer Anton Geesink Vanavond zal de N. T. S. op Nederland I na afloop van het avondprogramma om 22.45 uur een extra-aflevering van „Sport in beeld" uitzenden. Hierin zal aandacht worden besteed aan de terugkeer in Ne derland van Anton Geesink. Ge tracht zal worden in deze uitzen ding ook enkele flitsen van de huldiging in Utrecht te verwer ken. Bovendien wordt een herhaling gegeven van de wedstrijd van Geesink tegen Kaminaga, al thans het gedeelte dat destijds in de Olympische programma's werd uitgezonden. Het bestuur van het produkt- schap voor vee en vlees heeft gisteren in zijn openbare verga dering in Utrecht een brief be sproken die het consumenten- contactorgaan aan de minister van economische zaken heeft geschreven naar aanleiding van de consumentenprijzen voor var kensvlees, die door de slagers niet zouden worden aangepast bij de groothandelsprijzcn. De voorzitter van het produkt- schap, mr. F. G. van Dijk, ver klaarde dat de direkte zorg voor de prijzen tot de taak van de Saturne-spel voorlopig alleen in Zandvoort Hoewel de rechtbank te Haar lem het saturne-spel als een be hendigheidsspel beschouwt, dat in ons land is geoorloofd, zal men het spel voorlopig alleen in Zandvoort'blijven spelen. De di- rektie van het badhotel in Zand voort heeft in overleg met de licentiehouder voor Nederland, de heer M. Caransa, besloten het spel niet in andere plaatsen te spelen, zolang de hoogste rech telijke instantie nog geen uit spraak heeft gedaan en het lot van het saturne-spel dus nog niet vaststaat. De directie van het badhotel deelde mede, dat dit besluit is genomen om het de hogere rech telijke instanties mogelijk te ma ken het spel op dezelfde wijze en in de omgeving te beoorde len, zoals dit door de Haarlemse rechtbank is geschied. Geldermans ploeggenoot van Bahamontes De Nederlandse prof-wielren ner Ab Geldermans heeft voor het volgend seizoen een con tract gesloten met het Franse extra-sportieve merk Margnat Paloma. De Beverwijker, die aanvankelijk van plan was tot de kleuren van Jan Janssens „stal" Pelforth toe te treden, komt onder de hoede van ploeg leider Raoul Remy. Rudi Altig die door vele merken voor een contract is benaderd, was de man die Geldermans en met hem ook zijn landgenoten Hans Jun kermans en Willy Altig aan dit contract „hielp". De Duitser stelde namelfjk dat hij alleen voor Margnat zou rijden als dit drietal met hem mee mocht ko men. Remy beschikt voor het komende seizoen over een sterk kader. Naast de grote Spanjaard Frederico Bahamontes zijn ook diens landgenoten Gines Gar cia (de sterke man uit de tour de l'avenir) en Esteban Martin, alsmede de Fransen Darrigade, Velly, Novales en Mastrotto be schikbaar. Nomaals de sporttoto Aan de goaltips van het afge lopen weekeinde werd door 202.988 mensen deelgenomen. Voor tie drie prijzen kwam be schikbaar 56.439. Voor de eerste prijs meldden zich 15 deelnemers, van wie één met 2 goed ingevulde kolommen, Per kolom wordt bruto 1176 uit gekeerd. Voor de tweede prijs kwamen 410 deelnemers, van wie eveneens één met 2 goed voor spelde kolommen, in aanmerking. Zij zullen per goed voorspelde ko lom ongeveer ƒ46 ontvangen. Voor de derde prijs werd de spoeling bijzonder dun. De 5144 .winnaars" zullen slechts op een gulden of vier kunnen rekenen. minister van economische zaken behoort. Plij heeft de bevoegd heid om eventueel een maxi mumprijs vast te stellen. Het produktschap kan niet. 'direkt in grijpen in het prijsverloop, al be hoort het we] tot zijn taak om afzet en verbruik van varkens vlees zoveel mogelijk te bevor deren, iets waarbij de prijzen na tuurlijk een belangrijke rol spe len. GEEN ADHESIE De vertegenwoordiger van de minister, drs. R. van Kuik, deel de mee dat er in tegenstelling tot bepaalde berichten geen sprake is van verscherpte con trole op de prijzen; de wekelijkse rapporten die de economische controledienst uitbrengt, behoren tot de normale gang van zaken. De vertegenwoordiger van de slagers, de heer C. Burger, sprak zijn vreugde hierover uit. Hij zou een verscherpte controle onbe hoorlijk hebben gevonden, omdat de slagers nog steeds in onder- ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: m.s. „Iberic" 11-11 Brazilië: m.s. „Amazon" 11-11 Canada: s.s. „Maasdam" 10-11 m.s. „Pr. W. van Oranje" 11-11 s.s. „Caramania" 12-11 Chili: m.s. „Burgenstein" 8-11 Kenya, Oeganda, Tanganjika: m.s. „Europa" 12-11 Ned. Antillen: m.s. „Memnon" 10-11 Suriname: m.s. „Willemstad" 10-11 Verenigde Staten van Amerika: s.s. „Mormacvega" 8-11- m.s. „Gorredijk" 11-11 Z.Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W. Afrika: m.s. „Athlone Castle" 8-11 m.s. „Kloosterkerk" 11-11 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. HEDEN Terneuzen: Gebouw „De Scha kel", 710 uur: Bazar. Luxor-Theater, 8 uur: „Te rijk om los te lopen". ZATERDAG 7 NOVEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Te rijk om los te lopen". Gebouw „De Schakel", 2 10 uur: Bazar. Zuidersportpark, 3.15 uur: Tern. Boys IMeeuwen I. Axel: Het Centrum, 8 u.: „Po litiedossier zedenmisdrijven". Spui: Sportterrein, 3.15 uur: Spui IHoek I. ZONDAG 8 NOVEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2 uur, 5 uur en 8 uur: „Te rijk om los te lopen". Axel: Het Centrum, 8 u.: „Po litiedossier zedenmisdrijven. 15. „Santa Lucretia! De duivel hale deze beurzensnijder!" kakelde de oude Lombardijn terwijl hij balsturig de donkere, doodlopende steeg insloop. „Weet ge zeker dat htj zich hier verborgen houdt? Kunt ge u niet vergissen? Ik zie hem nergens!" „Ik vermoed dat hij zich in een van die nissen schuilhoudt", zei de avonturier rustig. „Wees voorzich tig, messire! Het is een slimme rot." „Veel te slim! De hemel verder- ve zoveel slimheid! Zijt ge zeker dat hij hier is? Kan hü ons niet ontkomen zijn?" Aram haalde de schouders op. „Ik zag hem in deze steeg verdwij nen. En er is geen andere uit gang." Ze waren nu bijna het einde van de verzakte straat genaderd. „Kijk eens in de laatste nis." „Ik bezweer u dat hij ons ont komen is. Hij zit in een taveerne mijn kostelijke dukaten te ver drinken, terwijl wij hier onze tijd vermorsenHij slaakte plotse ling een kreet. Uit de nis had iemand voorzichtig zijn been vooruit gestoken en deed de Lom bardijn struikelen. Op het zelfde ogenblik schoot een lange, hage disachtige gestalte geluidloos uit de duisternis.te voojfschiin, wierp een snelle blik door de straat alsof hij zijn kansen mat en schoot toen met grillige sprongen op Aram toe. „De duivel moet in die man ge varen zijn!" kreet de Lombardijn bitter de armen ten hemel hef fend. „Houd hem tegen, vriend! Ah, maar wees voorzichtig! Deze spitsboef is sluwer dan twintig belastinggaarders handeling zijn met het departe ment Een verzoek van de heer H. J. de Weerdt adhesie te betuigen aan de brief van het C. C. O., werd niet ondersteund omdat men niet weet of hetgeen in deze brief wordt gesteld, juist is en omdat het onderzoek naar de prijsstelling nog niet is afgeslo ten. Premier Pompidou van Frank rijk heeft tegen verslaggevers ge zegd dat Frankrijk niet van plan is uit het atlantisch bondgenoot schap te treden. De manier waarop dit bondgenootschap werkt, voldoet echter niet aan de verdedigingsbehoeften van Frankrijk en het westen. „Het moet worden georganiseerd en geheel opnieuw worden ge vormd". Wanneer de multilatera le atoomstrijdmacht zou eindigen in het sluiten van een Duits-Ame rikaans bondgenootschap, zal dat onverenigbaar zijn met het Frans-Duitse verdrag en met de noodzaak van een verdedigings- politiek. Geen enkel bondgenoot schap is iets waard zonder gelijk heid. Het kan alleen bestaan wan neer een verenigd Europa be staat en wanneer dit Europa zijn eigen politiek volgt, die niet door Washington is opgelegd", aldus de Franse premier. Frankrijk zal het „Concorde"- project pas opgeven als het niet anders kan. Afzien van het su- persone straalvliegtuig zou bete kenen dat Europa het opgeeft tegenover Amerika. „En dat vin den wij buitengewoon ernstig", zei hij. Over het onderwerp van de menselijke solidariteit, waar over bet schema „kerk en wereld" wordt gesproken, heeft donder dagmorgen in het concilie een leek een inleiding gehouden, nl. de Amerikaan James Norris van het internationale katholiek bu reau voor migratie te Genève. Bij de debatten sprak ook kar dinaal Alfrink, die erop wees dat zeer velen tegenwoordig het marxistische atheïsme aanhan gen. Men moet het atheïme met alle kracht blijven afwijzen, zo zei de kardinaal, maar tegelijker tijd bereid zijn tot de dialoog, met individuen. Het is niet nodig, aldus kardinaal Alfrink, opnieuw het communisme te veroordelen omdat iedereen weet welk stand punt de kerk tegenover het com munisme inneemt. Daarentegen ligt het wel op de weg van het concilie het gesprek te bevorde ren met alle mensen van goede wil en niet met banvloeken te blijven slingeren. „Zij die hun godsdienstig leven in vrede kunnen leiden, moeten hun geloof nog meer uitdiepen. Zij moeten zich erop toeleggen om de maatschappelijke verhou dingen te verbeteren, vooral die welke kunnen bijdragen tot de vermindering van de krachten van het kwaad," zo sprak de kar dinaal. De voorstellen van de West duitse regering tot verbetering van de samenwerking tussen de landen van de Europese gemeen schap beogen, naar in Bonn door welingelichte kringen te kennen jverd gegeven, op economise^ terrein een versnelling van het verdwijnen van de binnentarie- ven in de gemeenschap. De voor stellen zijn woensdag aan de leden van de E. E. G. medege deeld. Volgens de voorstellen zouden de invoerrechten op industrM- produkten op 1 januari 1965 met 20 procent worden verlaagd, waardoor deze nog slechts het vijfde deel zullen bedragen van die van 1958. De nog resterende twintig procent zouden dan bij de fusie van de drie uitvoerende organen op 1 januari 1967 wor den afgeschaft. Ook is per 1 januari 1965 een vermindering van 20 procent voorzien voor de invoerrechten op landbouwprodukten. Deze zouden op 1 januari 1967 geheel verdwijnen. Op economisch ge bied zou op dat tijdstip dan de gemeenschappelijke markt een feit worden. De Westduitse regering hecht tevens groot belang aan gelijk making van de concurrentie-om- standigheden binnen de zes lan den. Deze zou te verwezenlijken zijn door harmonisering der be lastingen. WÊÊamÊÊmm

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5