Inspectiebezoek directie Dow Chemical Company te Terneuzen BftSDA ONTHBLLMG VAN DE „HERBERT H. DOK-WEG" TARWEHANDEL BEBREIGD BOOR FRANSE LEVERINGEN BE UITLATINGEN OP BE HERVORMDE KERK TE 00STBBRG HANDELAREN IN ONGFMEBRi VLEES VOOR DE RECHTER beugelbier PTT-ERS PROTESTEREN TEGEN PERSONEELS- EN PROMOTIEBELEID Nog geen gratie voor Belgische collaborateurs Pagina 8 Sowjetspion posthuum onderscheiden Indonesisch vrachtschip versleept qIP „Schoonheids- foutje" in ontwerp Naar één P.T.T.-bond? Noordvietnamees protest Vrijdag 6 november 1964 DE VRTfF ZEFUW De kleinzoon van Herbert H. Dow onthult de straatnaam. Donderdagmorgen heeft de raad van commissarissen van de Dow Chemical N.V. met de Amerikaanse en Euro pese hoofddirectie, waarvan de laatste haar zetel te Zurich heeft, een inspectiebezoek aan het fabriekscomplex te Terneuzen gebracht. Van Nederlandse zijde waren hierbij tegenwoordig de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en het college van B. en W. van Terneuzen. Na een ontvangst in de cantine van de Styronfabriek door mr. C. W. Robertson vond een busrit over de uitge breide fabrieksterreinen plaats, waarna een kleinzoon van de stichter van het concern de naar hem genoemde naam plaat op de toegangsweg, „Herbert H. Dow-weg", onthulde. REDE VAN DE BURGEMEESTER In de cantine sprak burge meester Rijpstra een rede uit in het Engels, waarin hij o.m. zei- de, dat in de historische Nieuw- Neuzenpolder die vroeger was veroverd op de Schelde, nu een fabriekscomplex is verrezen, dat het bewijs levert tot welk een omvang de economische expansie van Tèrnéiïzén is gegroeid. De burgemeester wees er op dat Terneuzen zich gelukkig mag prijzen dat dit .grote concern onze gemeente heeft gekozen Voor de vestiging van een nieuw Europees bedrijf. Dit legt het accent op de gunstige ligging van Terneuzen, aldus de burge meester, en verwacht mag wor den dat dit in de toekomst zo wel nationaal als internationaal verder tot gelding zal komen. Terneuzen en zijn inwoners zijn er trots op dat het DOW- complex hier is gevestigd en het gemeentebestuur heeft als blijk van hoge waardering gemeend de toegangsweg tot het bedrijf te moeten noemen naar de dyna mische stichter van de Dow Che mical N.V., de heer Herbert H. Dow. De burgemeester besloot zijn rede met de hoop uit te spreken dat deze geweldige industriële vestiging in alle opzichten zou beantwoorden aan de verwach tingen en dat zij zou mogen bii- dragen tot de welvaart van de bevolking in dit afgelegen deel van Nederland. NAAR HET STADHUIS Na de onthulling van het naam bord reed het gezelschap naar de raadszaal, waar het gemeente bestuur recipieerde. De burgemeester hield hier andermaal een korte toespraak in het Engels, waarin hii er zijn vreugde over uitsprak dit grote De Sowjet-Unie heeft donder dag een van haar vroegere spion nen, Richard Sorge, posthuum onderscheiden door toekenning van de tiel „held der Sowjet- Unie". Sorge, zoon van een Duitse vader en Russische moeder, was de man die destijds Stalin op de hoogte stelde van Hitiers plan nen voor een aanval op Rus land. In 1933 ging hij als dag bladcorrespondent naar J apan, waar hij later persattaché bij de Duitse ambassade werd. Als zodanig kreeg hij geheime docu- mensen onder de ogen, hetgeen hem mogelijk maakte in 1939 Moskou te waarschuwen voor de op handen zijnde aanval op Po len en later voor de Duitse plan nen voor de invasie in de Sow jet-Unie. Sorge werd in 1941 door de Japanners gearresteerd en in lb-14 terechtgesteld. Enige tijd geleden wijdde de „Prawda" reeds een artikel aan Sorge, aan Wiens inlichtingen door Stalin geen aandacht werd geschonken. Het blad merkte daarbij op, dat men daarvoor wel zwaar- heeft moeten boeten, meester tot vreugde dat hij in tegenwoordigheid van de com missaris der koningin een toast kon uitbrengen ter ere van H. M. de Koningin. Deze toespraak werd beant woord door de vice-president van het concern in Europa, de heer Zoltan Merszei. Deze zeide o.a. dat de Dow Chemical International grote plannen voor Terneuzen heeft, waarbij men gaarne de hulp van het gemeentebestuur zal accep teren. Als afsluiting van het bezoek aan Terneuzen gebruikte het ge zelschap de lunch in restaurant „Monopole". Via Kruiningen vertrok het Amerikaanse gezelschap naar Rotterdam, waar in het Hilton- hotel een ontvangst plaats vond door het gemeentebestuur en waar vele vooraanstaande figu ren uit de Rotterdamse zaken wereld aanwezig waren. Amerikaanse gezelschap te mo gen ontvangen. Mr. Rijpstra herinnerde eraan hoe de Amerikanen in de twee de wereldoorlog hadden gestre den voor de bevrijding van Europa en van Nederland. Door de vestiging van het Dow-con- cern in Terneuzen waren hier opnieuw en op andere wijze con tacten gelegd met de bewoners van dat verre werelddeel, die de bewoners van Terneuzen met respect en verbazing vervullen bij het aanschouwen van het machtige bedrijf, hetwelk hij het allerbeste toewenste voor de toe komst. Het stemde de burge- Van rechts naar links: Jhr. mr. De Casembroot; de kleinzoon van de grondlegger van het Dow-concern; mr. Rijpstra en verder directieleden van Dow Chemical N.V. UITBREIDING AANGEKONDIGD De vice-president van de Euro pese bedrijven van Dow Chemi cal, de heer Z. Merszei, heeft tijdens het bezoek van het be stuur van het concern aan het nieuwe bedrijf in Terneuzen „be langrijke uitbreidingen" van deze fabriek aangekondigd. Wanneer deze uitbreidingen zullen worden gerealiseerd, bleef in het midden. De heer Merszei deelde mede, dat de uitbreidin gen in de loop van de komende tijd zullen plaats vinden. De Belgische minister van justitie, P. Vermeylen, heeft woensdag de mogelijkheid van gratie aangekondigd voor een groot aantal Belgen, die wegens in de oorlog gepleegde daden ter dood zijn veroordeeld en nog steeds buiten België verblijven. Hij zei dit in de commissie van justitie uit de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers bij de toelichting van een wetsont werp, waarin de verjaringster mijn van deze doodstraffen van twintig op dertig jaar wordt ge bracht. Dit ontwerp beoogt in het bijzonder de terugkeer in Bel gië te voorkomen van de toen malige rexistenleider Leon Degrelle, die na de oorlog een toevlucht zocht in Spanje. Ongeveer 1300 veroordeelden hebben destijds het voorbeeld van Degrelle kunnen volgen. Minister Vermeylen verklaarde, dat zeker vijftig van hen niet voor gratie in aanmerking ko men. De mogelijkheid van gratie zal slechts gelden voor hen, die aan de zijde van de Duitsers aan het oostfront hebben gevochten, zich niet aan moord of verraad hebben schuldig gemaakt en voor een aantal intellectuele collabo rateurs. Overigens zullen ook zij aan wie gratie wordt verleend, de Belgische nationaliteit niet terugkrijgen. Door de toezeggingen van mi nister Vermeylen werd het ver zet, dat in de Vlaamse vleugel van de christelijke volkspartij tegen het wetsontwerp bestond, opgeheven. In de commissie werd de „Lex Degrelliana" genoemd naar de man tegen wie het ontwerp is gericht met al gemene stemmen goedgekeurd. Het Indonesische vrachtschip „Tjokroaminoto" dat eind vorige week door brand zwaar werd be schadigd, is van zajn ligplaats langs de Schellingwouderdijk bij de Oranjesluizen, waar het aan de grond werd gezet, door enige sleepboten naar de Handelskade te Antwerpen versleept, waai de lading verder zal worden ge lost. Lekker Breda Bier. Ongepasteuriseerd. Dus verser dan vers 1 'n volte halve liter 55 ct Bij 3 tegelijk 53 ct Uit'de grcte halve-liter beugelfles, waaruit U meer dan twee volle glazen schenkt. Wacht niet te lang met het af leveren van tarwe, want op wat langere termijn zou dat concur- De minister van justitie, mr IJ. Scholten, heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid mr G. H. Slote- Voor de economische politie rechter in Utrecht, mr. J. F. J. de Kort, verscheen gisteren de se dert twee weken gedetineerde 40-jarige vleesgrossier A. den H, uit Willeskop. De grossier zit in voorarrest omdat hij ervan wordt verdacht zich in een reeks van jaren op grote schaal te hebben beziggehouden met de handel in ongekeurd vlees. Men ontdekte bij Den H. een enorme clandestiene slachterij. Hij kocht vlees op van kadavers en vaak zieke dieren en ver kocht dit door aan restaurants en conservenfabrieken. Hij be schikte over een slachtplaats, die van een alarminstallatie was voorzien. De politie trof er een partij van 3000 kilo ongekeurd vlees aan. Het was met paraty- fus besmet. Den H. die in zijn omgeving als een brute figuur bekend staat, speelde voor de politie rechter de rol van de deemoedige zondaar. Uit de opmerking van de offi cier van justitie, mr. R. \V. H. Pitlo, bleek dat Den H. zich bij het uitoefenen van zijn duistere praktijken bij de boeren niet be paald geliefd heeft gemaakt. Hij beloofde hen „te proberen of hij wat voor hun dode of zieke beesten kon maken, maar tot een afrekening kwam het zel den. De politierechter veroordeelde Den H. tot een week hechtenis. De officier had er twee geëist. Het feit waarvoor Den H. zich moest verantwoorden, namelijk het vervoeren en te koop aan bieden van een geslacht rund, zinkt in het niet bij hetgeen hem binnen enige maanden ten laste zal worden gelegd, wanneer hij zich voor de rechtbank zal moe ten verantwoorden voor zijn duistere manipulaties met ka davervlees. Het vooronderzoek is in volle gang. Nu al is geble ken dat Den H. de centrale fi guur was in een wijdvertakte organisatie, die zich met de han del van dubieus vlees heeft be ziggehouden. „Diepvries' De veehandelaar G. van S. uit Linschoten moest zich eveneens verantwoorden voor zijn bemoei ingen met ongekeurd vlees. In een diepvriescel, die hij gehuurd had van Den H., trof men een hoeveelheid kalfsvlees aan, die niet gekeurd was. Het vlees had hij niet ter keu ring aangeboden en later aan fa milieleden verkocht. De man was nog niet eerder in aanraking ge weest met de rechter. Het vlees werd naar het rijks instituut voor de volksgezond heid in Utrecht gezonden. Daar constateerde men dat een deel was besmet met paratyphusver- wekkers. Van S. werd verder het ach terhouden van destructiemate- riaal ten laste gelegd. Hij had het slachtafval in sloten laten verdwijnen De politierechter veroordeelde hem tot een boete van 14 maal 50,of 14 maal vijf dagen hechtenis voor het clandestien slachten en twee weken hechte nis voor het in voorraad hebben en verkopen van ongekeurd vlees. Het vonnis was conform de eis. maker de Bruine (P.S.P.) over het aanbrengen van 'wat 'deze noemde „uitermate beledigende en fascistische uitlatingen" op de hervormde kerk te Oostburg, ge zegd dat er geen aanleiding be staat voor opsporing en voor ver volging van de daders. De betrok ken officier van justitie is, aldus het antwoord van de minister, van oordeel dat indien door de uitlatingen in het op de deur aan gebrachte schrift een strafbaar feit is gepleegd, gedacht moet worden aan 't in beginsel slechts op klacht vervolgbare misdrijf van eenvoudige belediging. De in het geschrift met name genoem de persoon, die als klaehtgerech- tigde zou moeten worden be schouwd, heeft tot nu toe geen klacht ingediend. Van een straf baar feit dat ambtshalve ver volgd kan worden, is niet geble ken. Dit zei de minister in antwoord op de vraag of het openbaar mi nisterie reeds stappen had onder nomen om tot opsporing en ver volging van de vermoedelijke da ders over te gaan en zo ja, of dit geschied was op aanwijzing van de minister. Op dit laatste ant woordde de bewindsman dat hij over deze zaak geen aanwijzing heeft verstrekt. In antwoord op de vraag ol de minister kennis had genomen van het feit van het aanbrengen van de uitlatingen en of hij het langs ambtelijke weg of via de pers had gehoord, antwoordde de bewinds man ftat hij naar aanleiding van de vragen en na kennisneming van 'n bericht in de pers ambts berichten had ingewonnen. Daar bij bleek dat één of meer onbe kenden het geschrift met de be doelde uitlatingen op de kerk deur hadden aangebracht. rentie van Franse tarwe kunnen uitlokken en consequenties kun nen hebben voor de staffelrege- ling (de regeling voor vergoe ding van bewaarkosten). Een dringende waarschuwing in deze zin richtte de directeur voor de afdeling onverwerkte produkten van het produktschap voor granen, zaden en peul vruchten, de heer J. S. Brandsma, tot handel, landbouwcoöperaties en boeren. Toen hem werd verweten dat hij ook de boeren erbij betrok, hoewel die eind september al 47'A procent van hun totaal te verwachten levering hadden ge daan, verduidelijkte hij dat hij zich in dit geval niet tot hen richtte in hun kwaliteit van in dividuele leveranciers, maar van bestuurders van coöperaties. Volgens de heer Brandsma is het gevaar niet denkbeeldig dat die coöperaties en de particuliere handel zulke grote hoeveelheden inlandse tarwe zullen vasthou den, dat de verwerkers tot aan- Even lekker, even vers is straks Uw tweede glas - veilig onder de hermetische sluiting bruisend en tapvers bewaard. even vers als vatbier! koop van Franse tarwe over gaan. De eerste symptomen daar van had hij al gezien. Opslag en export In Nederland is het opslagpro bleem, dat door de grote tarwe oogst leek te ontstaan, geruis loos opgelost. Frankrijk echter zit met moeilijke afzetproble- men. Het moet vier miljoen ton tarwe de grens overbrengen. Onze Nederlandse exporteurs zijn er dit jaar tot nu toe in ge slaagd „maar raak te exporte ren". Geen nieten De heer Brandsma gaf toe, dat een belangrijke factor bij het be waren is de verwachting, later een betere marktprijs te halen. Daar is op zichzelf niets tegen, maar het wordt anders, als een overheidsregeling zou leiden tot een loterij waarin alleen prijzen e i geen nieten zitten. Als iemand de garantie heeft dat hij bij le vering over vijf of zes maanden een staffelvergoeding krijgt die royaal rente en kosten omvat, is de kans te groot dat hij probeert bovendien op de markt nog een premie te krijgen boven de (al tijd te halen) interventieprijs. Vierhonderd P. T. T.-ers uit het gehele land worden zaterdag ver wacht in de rotonde van de Houtrusthallen in Den Haag, waar een actiecomité een protestvergadering organiseert, omdat het per soneel ontevreden is over het personeels- en promotiebeleid. Een „schoonheidsfoutje" in het ontwerp tot de instelling van een rijkswegenfonds, dat het de moeite waard maakte de vin ger op te steken, zo werd giste ren in een vergadering van de kamer van koophandel en fa brieken voor Amsterdam het weggeld genoemd. Na enige discussie werd be sloten een adres over deze aan gelegenheid, waarin wordt ge sproken van discriminatie ten aanzien van de Nederlandse wegvervoerders en waarin werd aangedrongen op het zoeken naar andere middelen dan het weg geld om versnelling van de uit voering van het wegenbouw programma te bevorderen, aan de leden van de tweede kamer te zenden» De vergadering zal worden toe sproken door de heer C. de Vries, die onlangs zijn „onder zoek naar personeelsopbouw en promotiemogelijkheden van het P.T.T.-personeel" publiceerde. Het actiecomité wordt gevormd door acht P.T.T.-ers, die allen werkzaam zijn bij de plaatse lijke telefoondienst in Den Haag en die lid zijn van de algemene bond van ambtenaren (ABVA), de rk ambtenarenbond (ARKA), de katholieke bond voor over heidspersoneel (KABO), de Ne derlands christelijke bond voor overheidspersoneel (NCBO) en van het ambtenarencentrum (AC). Het actiecomité stelt, dat nog de P.T.T.-leiding noch de vak bonden voldoende aandacht schenken aan de groeiende on rust onder grote groepen ambte naren. Het heeft adhesiebetuigingen ontvangen uit het gehele land, ofschoon de actie oorspronkelijk was bedoeld als een plaatselijke aangelegenheid. Inmiddels zijn ook actiecomité's opgericht in Arnhem, Breda en 's-Hertogen- bosch. De heer De Vries, die het rap port publiceerde, deelde mee, dat er bij de P.T.T. alle moge lijkheden zijn voor een goed overleg, maar dat de resultaten van het overleg ver benecten de verwachtingen blijven. Hij meende, dat de leiding van de P.T.T. heeft verzuimd de re sultaten te vergelijken met die voor andere overheidsdiensten. Daardoor werd het mogelijk, dat de P.T.T.-ers worden misleid, aldus de heer De Vries. Hij deelde voorts mee, dat de laatste tijd de druk op de P.T.T.- ers om één grote categorale bond op te richten is toegenomen. Het Noordvietnamese ministe rie van buitenlandse zaken heeft bij de Verenigde Staten „scherp geprotesteerd" tegen de „voort durende versterking van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam", aldus het Noord vietnamese persbureau. De laat ste dagen hebben de Verenigde Staten op drie vliegvelden 40 „B 57"-bommenwerpers en een groot aantal „U ^'-verkennings vliegtuigen aangevoerd. Op 1 no vember heeft president Johnson bevel gegeven nieuwe B-57-bom- menwerpers met grote actiera dius naar Zuid-Vietnam over te brengen. Deze bommenwerpers kunnen kernwapens vervoeren. Noord-Vietnam eist opheffing van da Amerikaanse bases en te rugtrekking van de vliegtuigen uit Zuid-Vietnam, aldus het pro test. i

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3