Recordpercentage voor democratische kandidaat GROTE MEERDERHEID HET WEER LYNDON B. JOHNSON, DE OVERWINNAAR Goldwater geeft nederlaag toe BOLIVIAANSE PRESIDENT VICTOR ESTENSSORO GEVLUCHT HUBERT HUMPHREY, DE TWEEDE MAN BARRY GOLDWATER, DE VERLIEZER DONDERDAG 5 NOVEMBER 1964 280e Jaargang No. 6304 Dankwoord Weerbericht Hoogwater Faubus herkozen Robert Kennedy wint senaatszetei Alleen de meest malse, de meest smakelijke, de meest vleesrijke kippen zijn goed genoeg voor heerlijke California kippen bouillonsoep. Ontmoeting Wilson-Johnson afgezant' hartaanval Zon- en Maanstanden Koningin terug in ons land Prinses Irene in Parijs Naar Chili Gevechten Tsjoe en-Lai naar Moskou WERVELSTORM IN ZUID-VIETNAM KOUDE OORLOG Burgemeester Topfunctie FwuiKertng bij abonnement! Temeuzen DbfectwnvHoofpedacteurj I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres; Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan'' 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 et. DE Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Johnson met grote meerderheid gekozen De overwinning van de democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Lyndon B. Johnson, werd woensdagmorgen vroeg een feit, toen de staat Illinois hem met 26 kiesmannen het aantal van 270, benodigd om ge kozen te worden, deed overschrijden. Het leek er toen reeds op dat Johnson een zeg® ging behalen, die de overwinning van Roosevelt in 1936 met een recordpercentage van 60,8 zou overtreffen. De zaak van senator Goldwater was verloren toen deze in de grote staten Ohio, Texas en Illinois, die hij van te voren al als onmisbaar had betiteld, de nederlaag leed. Johnson won of leidde volgens gisteravond ontvangen berichten met in totaal 486 kiesmannen tegen Goldwater 52 kiesmannen. Voor Johnson waren 36.753.485 stemmen geteld en voor Gold water 23.374.066 stemmen. Huis van afgevaardigden (435 zetels) Democraten 244 en republikei nen 103. President Johnson heeft in Austin- het Amerikaanse volk bedankt voor de wijze waarop het heeft gestemd. (Adv.) Onrustige Zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten DROOG WEER. Het weer staat nog steeds on der invloed van een hogedruk- gebied, waarvan de kern ten westen van Schotland ligt. Een uitloper van dit luchtdrukmaxi mum reikt in oostelijke richting. Deze uitloper komt vandaag on geveer boven ons land te liggen. De wind zal daarom zwak wor den en veranderlijk. In onze omgeving komen veel wolken velden voor, maar er blijft een kans op lokale opklaringen. Op sommige plaatsen zal de mist, die in de nacht werd gevormd, in de ochtend blijven hangen. De middagtemperaturen blijven be neden acht graden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zwakke wind Droog weer met verspreide op klaringen en in de ochtend plaat selijk mist. Overwegend zwakke veranderlijke wind. Middagtem peraturen van 5 tot 8 graden. DONDERAG 5 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 2.14 2.28 Terneuzen 2.49 3.03 Hansweert 3.29 3.43 Walsoorden 3.39 3.53 VRIJDAG 6 NOVEMBER Johnson zei dat het volk zijn steun heeft kenbaar gemaakt voor het regeringsprogram dat vier jaar geleden voor wijlen president Kennedy is opgezet. Ook heeft het zijn vertrouwen uitgesproken in wat hij noemde „het toegewijde en onzelfzuch tige kabinet". In de staat Arkansas versloeg de democratische gouverneuv Faubus zijn republikeinse tegen stander Winthrop Rockefeller, broer van de gouverneur van New York. Het was voor de zes de maal dat Faubus werd ge kozen, een prestatie die in de ge schiedenis van Amerika nog niet was geleverd. Ofschoon ir. de «blaat-Galifor-. nië president Johnson aan het langste eind trok, moest Pierre Salinger, de voormalige pers secretaris van president Kenne dy, het onderspit delven tegen de vroegere filmster George Murphy, die voor de republikei nen naar een senaatszetel dong. Hij verwierf zich grote bekend heid in films met Shirley Tem ple, Ginger Rogers, Judy Gar land, Elizabeth Taylor en Lana Turner. Robert Kennedy, de oud-minis- ter van justitie en broer van wijlen president John F. Ken nedy, heeft de Newyorkse se naatszetei veroverd op de repu blikein Kenneth Keating. Voorts werd de democraat (Adv.) Mike Mansfield, leider van de democratische meerderheidsfrac tie in de senaat, herkozen, even als de 77-jarige democratische senator Harry Byrd, die in Was hington bekend staat als „mr. Economy". Premier Wilson van Groot- Brittannië heeft president John son laten weten dat hij voor een conferentie met het Amerikaan se staatshoofd voelt. Men ge looft dat deze bespreking tussen 15 december en 5 januari in Washington zal worden gehou den. Wilson zou van deze ge legenheid gebruik willen maken om het politieke debat in de al gemene vergadering der Ver enigde Naties bij te wonen. In Parijs verluidde woensdag dat president Johnson begin vol gend jaar Parijs en andere Euro pese hoofdsteden zal bezoeken. De president is hartelijk welkom als hij zou besluiten naar Parijs te komen, zo verklaarde een functionaris van het bureau van het Franse staatshoofd. Senator Barry Goldwater heeft woensdagavond op een perscon ferentie in Phoenix (Arizona) zijn nederlaag in de presidents verkiezing toegegeven. Hij zei geen bitterheid of ran cune te voelen. Hij zond Johnson een telegram, waarin hij volgens de traditie zij:, tie :>?rlaag erken de en de.president gelukwenste. Hij sprak zijn aanhangers moed in en zei dat de republikeinse partij nog steeds oppositiepartij zou blijven. We hebben een taak te verrichten, zei hij. Goldwater, die niet had mee gedaan aan de verkiezingen voor de senaat, merkte op dat hij in januari werkloos zou zijn. Ik zal echter veel werk hebben voor de republikeinse partij, zei hij. Lyndon Baines Johnson heeft in bet ene jaar dat hij nu president is al een indrukwekkende reeks persoon lijke successen behaald. Sinds hij in november 1963 na de moord op Ken nedy in het Witte Huis trok heeft hij het ontstane machtsvacuüm snel we ten op te vullen, zijn eigen part-j volledig onder controle gebracht, in het congres Het wetsontwerp op de burgerrechten, de belastingverlaging en het programma tegen de armoe de erdoor gedreven en bij dat alles r.og het vertrouwen van brede lagen van de bevolking gewonnen, die af wijzend tegenover zijn voorganger stonden. Voor de presidentsverkie zing had Johnson zich daarmee van een sterke positie verzekerd. In zijn eerste ambtstijd is Johnson ook volkomen uit de schaduw van Kennedy naar voren getreden, waar in hij drie jaar lang als vice-presi dent had verkeerd. Hoezeer hij ook voor continuiteit van de Amerikaan se politiek gezorgd heeft, hij heeft zich toch ook bewust en duidelijk losgemaakt van de sfeer van zijn voorganger, met wie hij in afkomst opleiding en aard nauwelijks iets gemeen had. Johnsons politieke carrière is in fei te bepaald door president Roosevelt die al heel vroeg diens ongewone kwaliteiten ontdekte, hem op 26-jari~ ge leeftijd de leiding van het bureau voor jeugdzaken in Texas toever trouwde en in de oorlog als afge zant naar Australië en Nieuw-Zee- land stuurde. Johnson noemde Roo sevelt later ,,mijn tweede vader". Lyndon Johnson is geen miljonairs- zoon en heeft ook niet aan de Har- vard-universiteit gestudeerd. Als kind poetste hij in een kapperszaak de schoenen van de klanten. Hij is lift bediende en tractorbestuurder ge weest, bordenwasser en kelner. Hij heeft in de wegenbouw gwerkt en als werkstudent, om zijn onderwij zersopleiding te bekostigen, nu nog woont hij met een mengeling van trots en bescheidenheid aan de rand van zijn landgoed in Texas het klei ne houten huis, waarin hij op 27 au gustus 1908 geboren werd. Zijn po litieke tehuis is het Amerikaanse con gres. Vierentwintig jaar achtereen heeft hij, eerst als afgevaardigde, daarna als senator onder de wit-marmeren koepel van het Capitool in Washing ton gewerkt. Jarenlang was hij voor zitter van de democratische senaats fractie. Sommige van zijn collega's beschouwden hem als eeni politiek en parlementair genie, de vaardig heid waarmee hij zijn fractie leidde oogstte veler bewondering. Hij was het, die in 1957 vrijwel alleenhet eerste wetsvoorstel inzake de bur gerrechten sinds 1875 door de se naat aanvaard wist te krijgen. Als gevolg van zijn drukke werkzaamhe den kreeg hij in 1955 een ernstige hartaanval, die hem noodzaakte het enige tijd wat kalmer aan te doen. Artsen hebben verzekerd, dat John son van die aanval volledig hersteld is. Aan de enorme energie die hij in zijn eerste regeringsjaar aan de I dag legde zou men dat ook wel zeg- gen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.46 3.02 3.21 3.37 4.01 4.17 4.11 4.27 nov. 5 7.42 17.05 8.43 17.52 6 7.44 17.03 9.53 18.17 7 7.45 17.02 10.59 18.50 8 7.47 17.00 12.00 19.30 9 7.49 16.58 12.52 20.20 10. 7.51 16.57 13.35 21.19 11 7.52 16.55 14.08 22.24 12 7.54 16.54 14.36 23.34 13 7.56 16.52 14.58 •«y— De Boliviaanse president, Vic tor Paz Estenssoro, is woensdag met zijn naaste medewerkers in een kogelvrije auto gevlucht, naar men aanneemt naar Peru, zo heeft het Boliviaanse radiosta tion Radio Continental bekendge maakt. De officiële staatsradio is uit de lucht. Het presidentiële paleis is op bevel van generaal Andia, legerbevelhebber, bezet. De voornaamste politie-afdeling in de hoofdstad heeft zich achter de opstand geschaard. President Estenssoro vluchtte twee uur vóórdat1 een bestand met de opstandige militairen zou aflopen. De leiders van de op standelingen hadden dinsdag avond gedreigd naar La Paz te Tegen zes uur gistermiddag is koningin Juliana in gezelschap van prinses Christina met de re- gerings-Friendship op de vlieg basis Soesterberg aangekomen. De koningin en haar dochter hebben een bezoek van enige dagen aan Engeland gebracht. Zij hebben daar gelogeerd bij prinses Alice, gravin van Ath- ione. Met een „Caravelle" van de Air France is prinses Irene met haar echtgenoot prins HuguesChar les van BourboniParma woens dagmiddag uit Madrid in Parijs aangekomen. Na zich evenais de andere reizigers aan de gebrui kelijke douaneformaliteiten te hebben onderworpen, verliet het paar Orly en begaf zich naar Parijs. Hel echtpaar was op doorreis naar Bonn, waar het vrijdag een persbal aal bijwonen, zullen oprukken wanneer de pre sident vóór de afloop van het be stand niet zou aftreden. De regering zei dinsdagavond' dat de vice-president, generaal Ortuno, aan het hoofd van de op stand stond. Toen president Estenssoro het paleis verliet, zag hij er slecht uit. De minister van binnenlandse zaken, Humboldt Barrero, die hem vergezelde, zei nors tegen verslaggevers: „Wij gaan onze posities inspecteren". In de wijk Miraflores werd ge vochten tussen het oprukkende leger en militairen die Estensso ro steunen. De generaals Ugal'lo en San Roman zouden in een mi litair vliegtuig met onbekende bestemming zijn vertrokken. Vóór zijn vertrek zou president Estenssoro een militaire junta gevormd hebben die het land zal besturen. De opstandelingen heb ben Cochabamba, 80 km van La Paz, in handen. Hun radio riep om, dat vice-president generaal René Barrientes Ortuno tot hoofd van een „nationaal revolutionair volkscomité" is benoemd. Uit naam van het leger maak ten twee kolonels bekend dat de president was afgezet. Het mili taire vliegtuig waarin Estenssoro is gevlucht, zou toestemming tot landing op Chileens gebied ge vraagd hebben en waarschijnlijk op het vliegveld van Arica, 2500 km ten noorden van de Chileense hoofdstad bij de Peruaanse grens landen. Er zouden enige schoten óp het regeringspaleis zijn gelost, waarbij enkele slachtoffers zijn gevallen. De straten van de hoofdstad zijn leeg en men heeft de indruk dat de regeringsgetrou we troepen uiteen werden gesla gen. Letter werd medegedeeld dat Premier Tsjoe en-Lai zal de Chinese delegatie leiden die naar Moskou gaat ter gelegenheid van de feestelijkheden ter viering van de 47ste verjaardag van de oktoberrevolutie. Dit meldt het persbureau „Nieuw China". Een wervelstorm met wind stoten van soms 160 km per uur heeft de stad Quinhon, 430 km ten noordoosten van Saigon, ge troffen en 80 van de gebou wen beschadigd of verwoest. Amerikaanse functionarissen die met de hulpverlening zijn be last, schatten het aantal geheel verwoeste huizen op tweedui zend a drieduizend. Hubert Horatio Humphrey, de nieu we Amerikaanse vice-president, is 'n oud vriend van president Johnson. Beide politid werden in 1948 voor de eerste maal in de senaat gekozen en maakten daar snel carrière. Toen hij nog fractievoorzitter was won Johnson vaak het advies in van Humphrey, die echter in tempera ment en karakter sterk van de pre sident verschilt. Terwijl Johnson sterk president Paz Estenssoro afstand heeft gedaan van het president schap van de republiek om bloed vergieten te vermijden. Generaal Ovando maakte dit in een radio boodschap bekend. Officieus werd bekend dat vice-president Barrientos en zijn revolutionaire staf in La Paz werd verwacht, waar hij de leiding van dp rege ring op zieli zou nemen. Vóór het telegraafgebouw in La Paz is Ö0T4 gevochten» Staten zo'n omstreden kandidaat voor het presidentschap zijn ge weest ais de 55-jarige republi keinse senator Barry Morris Goldwater uit Phoenix in de staat Arizona- Republikeinse vrienden noem den hem de afgelopen maanden een bekwaam politiek leider, een moedig en rechtschapen man, die wanneer hij gekozen zou worden, „in de gehele wereld de vlam van vertrouwen en vrijheid sou aanwakkeren". Zijn tegenstan ders daarentegen konden geen goed woord over hem zeggen. Zij beschouwden hem als uiterst ra dicaal, iemand die snel zijn vin ger aan de nucleaire trekker zou brengen, een man die zichzelf voortdurend tegenspreekt, die niet nadenkt vóór hij in het openbaar iets zegt, en tenslotte als een politicus die Amerika niet vooruit maar achteruit naar de pionierstijd van de achttiende of negentiende eeuw zou willen leiden. Goldwater had het voor een groot deel aan zichzelf te wijten, dat zoveel van zijn partijgenoten en een belangrijk deel van de republikeinse pers zich van hem afwendden. Zowel door zijn uitlatingen vóór en tijdens de verkiezings campagne als door zijn houding in de senaat heeft hij hen afge schrokken. Zo zou Goldwater het arme deel van de Amerikaanse bevolking eens als „mensen van geringe intelligentie en ijver" hebben betiteld en stemde hij in de senaat vrijwel steeds tegen alle wetsvoorstellen, die voor 'n brede bevolkingslaag sociale ver beteringen brachten. Door velen werd dan ook niet zonder reden gevreesd, dat hij in geval van zijn verkiezing tot president de klok terug zou zetten. Goldwater trok ook ten strijde tegen vrij wel alles, wat tot een ontspan ning tussen oost en west kon bij dragen. Gezegd werd, dat hij geen ontspanning maar ver scherping van de koude oorlog zou wensen. is in het bemiddelen heeft Humphrey ondanks zijn 53 jaar nog altijd iets van een vurig idealist die geen strijd schuwt en zich graag in felle discus- cussies stort. Toen Johnson in au gustus tijdens de democratische par tijconventie na lang aarzelen besloot zijn partij de kandidatuur van Hum phrey voor het vice-presidentschap voor te stellen, koos hij daarmee een politicus die alle eigenschappen be zit om in geval van moord de ver plichtingen van president op zich te kunnen nemen. Humphrey heeft voor het vice-pre sidentschap een schat van ervaringen opgedaan. Hij heeft een universi taire opleiding in de politieke we tenschappen gehad, is vertrouwd met de gang van zaken in de Amerikaan se gemeenten door zijn tijd als bur gemeester van Minneapolis (1945- 1948) kent de leden, sfeer en werk wijze van het congres door zijn lang durig lidmaatschap van de senaat, heeft zich veel met kwesties van bui tenlandse politiek beziggehouden, tal van reizen naar het buitenland ge maakt en is een deskundige op het gecompliceerde terrein van de ont wapening. De nieuwe Amerikaanse vice-presi dent is lang beschouwd als een van de liberaalste leden van het Ame rikaanse congres. Hij heeft vele ja ren naar „een topfunctie gestreefd. In 1956 overtrad hij een ongeschreven wet in de Amerikaanse politiek toen hij verklaarde dat hij wel graag tot democratisch kandidaat voor het vi ce-presidentschap benoemd wilde worden. In 1960 voerde hij een krach tige campagne om tot democratisch kandidaat voor het presidentschap te worden aangewezen. Hij werd ech ter al spoedig voorbijgestreefd door Kennedy, die toen senator voor Mas sachusetts was. Humphrey heeft zich een goede reputatie als polltieklei- der verworven. Al in 1948 leidde hij een campagne voor een krachtige wetgeving op het gebied van de bur gerrechten. Als waarnemend leider van de democraten in de senaat heeft hij dit jaar de betreffende wets voorstellen helpen „doorbreken". Hij staat bekend als trouw' bondgenoot van arbeiders en boeren. Humphrey die op 27 mei 1911 aU zoon van een apotheker te Wallace in Zuid-'Dakota geboren werd, ia met zijn grote en enigszins gezette verschijning al jaren een van de mar kantste figuren in Washington. Men. ziet hem bijna altijd met een lach op het gelaat, in eeni goed humeur en steeds optimistisch. Hij is ge trouwd en heeft vier kinderen, drie «ons en een dochter,

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1