V.S. voorbereidingen Kennedy-ronde volgens tijdschema BIEEI Binnenlands nieuws Couve de Murvilie over de Franse politiek Ruilverkavelingen niet alleen agrarische zaak BESCHIKKING HOF INZAKE PIERPRIJS VERNIETIGD WAARSCHUWING AAN ADENAUER VOETBAL WIELRENNEN Pagina 3 Frans standpunt vertrouw op PIERPRIJS BLIJFT 1 GULDEN Verticale prijsbinding in levensmiddelen sector blijft Woensdag 4 november *64 DE VRIJE ZEEUW (Adv.) Be Verenigde Staten hebben dinsdagmiddag officieel bekend gemaakt, dat zij zich wensen te houden aan het tijdschema voor de voorbereidingen van de „Kennedy-ronde", die een internatio nale verlaging van douanerechten moet gaan inhouden. De Ameri- Kaanse ambassadeur bij de Europese gemeenschappen in Brussel, John Tuthill, heeft de Europese commissie er van op de hoogte gesteld dat de Verenigde Staten bereid zijn op de reeds afgebroken datum van 16 november de lijst bij de G. A. T. T. (algemene over eenkomst voor handel en tarieven) in Genève te deponeren van de industriële produkten, die zij van een verlaging van 50 procent der rechten wensen uit te zonderen. De Amerikaanse regering had reeds eerder dit jaar de indie ning van een dergelijke lijst af hankelijk gesteld van het berei ken van voldoende vooruitgang in het overleg met de E uromarkt over de wijze, waarop in de Ken nedy-ronde ook de handelsbar rières voor landbouwprodukten in het internationale verkeer worden afgebroken. De regering in Washington Wilde hiermee voorkomen, dat de landbouwsector achterop zou raken bij die van industriële pro dukten. Blijkbaar is na aanvan kelijke grote moeilijkheden in Genève de afgelopen dagen in de gesprekken over de landbouw produkten tussen de Amerikaan ken, dat „de onderhandelingen, zowel over industriële als over landbouwprodukten, in het begm van '65 zullen worden geopend", se en Euromarkt-onderhande- laars voldoende overeenstem ming bereikt om van Ameri kaanse zijde in het communiqué de verwachting te doen uitspre- WEERZIEN TUSSEN MOEDER EN DOCHTER Voor het eerst sinds ruim drie jaar zijn Oostduitse gepensio neerden in West-Duitsland aan gekomen voor familiebezoek. Op de foto omarmt mevrouw Ott uit West-Berlijn haar moe der, waarbij beiden snikken van blijdschap. ((Adv.) JJfaddimattP PETROLEUM CONVECTOB f.98. Geeft dag en nacht heeriuke warmte. Brandt veilig, zuinig en reukloos... 24 uur achtereen. Ideaal als bijverwarming in het vóór- en naseizoen. Gemakkelijk verplaatsbaar. DUURZAAM! VEILIG ZUINIG De Europese commissie heeft de vorige maand een ontwerp- lijst met door de E. E. G. van de algemene verlaging uit te zon deren industriële produkten aan de ministerraad van de „zes" voorgelegd. Met grote belang stelling wordt het standpunt van de Franse regering tegemoet ge zien. Zij wenste op 13 oktober de voorbereidingen voor de „Ken nedy-ronde" op te schorten tot dat van de Amerikaanse regering de thans verkregen verzekering zou zijn verkregen, dat deze zich aan de datum van 16 november voor de indiening van de uitzon- deringslijsten zou houden. Bo vendien heeft de Franse rege ring het afgelopen weekeinde de Europese commissie gewaar schuwd tegen het doen van ver dergaande concessies in het voor overleg met de Verenigde Sta ten, dan waartoe het mandaat van de ministerraad van de „zes" bevoegdheden geeft. Tenslotte zijn er de recente verklaringen in Parijs, dat er geen, sprake kan zijn van een „Kennedy-ronde" voordat de „zes" het onderling eens zijn over een gemeenschap pelijke graanprijs in de E. E. G. BESCHERM UW GEZIN! Het gevaarlijke jaargetijde is aan gebroken. Verkoudheid en griep lig gen weerop de loer. Haal dus direct een 'ASPRO'-GEZINSDOOS in huis: 100 tabletten voor f2.40. Eenveiliggevoeknualtijd'ASPRO' bij de hand. Dag en nacht. Ook als apotheek en drogist gesloten zijn. 'ASPRO* - de betrouwbare pijn stiller met snelle, doeltreffende werking. HOOFDPIJN,VERKOUDHEID,GRIEP.. 'ASPRO'GEZINSDQOS wat een voordeel! Westduitse christendemocra tische partijleiders hebben de voorzitter yan de partij, dr. Kon rad Adenauer, gewaarschuwd dat hij gevaar loopt uit zijn functie gestemd te worden als hij doorgaat met aanvallen op de regering-Erhard, aldus is uit wel ingelichte kringen vernomen. Deze waarschuwing werd ge uit in een vergadering van de leiding der christendemocra tische parlementsfractie, waarin het kranteartikel van zondag werd besproken met kritiek van Adenauer voornamelijk op de houding van de Westduitse rege ring tegenover Frankrijk. Op deze vergadering van ongeveer veertig partijleiders zou Ade nauer in een vrijwel geïsoleerde positie geraakt zijn. Volgens een woordvoerder van de partij heeft de vergadering een resolutie goedgekeurd waar in verklaard wordt, dat de poli tiek van professor Erhard niet is afgeweken van de vastgestelde lijn, ook niet wat het streven naar nauwer samengaan met Frankrijk betreft. De vergade ring, zpu anderzijds niet met zo veel woorden het artikel van Adenauer afgekeurd hebben. Volgens de woordvoerder zou Adenauer verklaard hebben, dat hij de politiek van de Westduitse regering met kracht zal blijven steunen. HONDERDJARIGE IN OOSTDORP BIJ ELBURG Donderdag hoopt de heer Berend van der Molen te Oost dorp nabij Elburg zijn honderd ste verjaardag te vieren. Hij is geboren in Kampen maar ver trok op jeugdige leeftijd met zijn ouders naar zijn tegenwoordige woonplaats, waar hij op twintig jarige leeftijd klompenmaker werd. Dit ambacht had hij bij zijn vader geleerd. De klompen verkocht hij op de wekelijkse markten in de omgeving. Op 75-jarige leeftijd legde hij zijn werk neer. De heer Van der Molen is tweemaal getrouwd ge weest, en had dertien kinderen waarvan er vier gestorven zijn, verdei' heeft hij 48 kleinkinderen en 45 achterkleinkinderen. De heer Van der Molen woönt bij een van zün kleindochters. De hoge raad der Nederlanden heeft in het belang der wet be slist, dat het gerechtshof in Den Haag op onjuiste grond het dooi de officier van justitie aan Zwols- man gegeven bevel inzake de pierprijs heeft opgeheven. Deze uitspraak mag geen nadeel toe brengen aan de door partijen verkregen rechten. Op het beroep van de procu reur-generaal bij de hoge raad der Nederlanden tot cassatie in het belang der wet heeft de hoge raad de beschikking van het ge rechtshof in Den Haag van 9 oktober vernietigd. De hoge raad overwoog, dat het hof ten onrechte van oordeel is dat een beschikking, als be doeld in artikel 3a van de prijzen wet, nimmer door de minister van economische zaken alleen kan worden vastgesteld, omdat dit artikel de bevoegdheid daar toe toekent aan „onze ministers", waaronder ingevolge artikel 1, lid 1, der prijzenwet moet wor den verstaan: „Onze minister van economische zaken en onze minister die het mede aangaat tezamen." De E. M, S. heeft bij monde van de secretaris van de Raad van Beheer, dr. J. Goudsmit, des gevraagd verklaard, dat het ar rest van de hoge raad geen aan leiding is om de huidige pierprijs van één gulden terug te brengen tot 55 cent, zoals minister dr. J. E. Andriessen bepaalde. De E. M. S. meent, dat voor Het museum van „Koning Pele" Brazilië kan gerust zijn. Het broekje, het shirt, de schoenen, kortom alles wat ook maar in de verta te maken heeft met het nationale voetbal-idool Pele, zal voor het nageslacht bewaard blijven. Edson Arantes do Nas- öimenfto beter bekend als de wondervoefballer Pele gaat 'n museum inrichten. Da wanden zullen worden behangen met brieven van supporters. In de zalen wordt de rijke verzameling bekers, plakketten en wimpels uitgestald, die deze briljante speler in zijn nog vrij korte, maar uitzonderlijk sucesvolle loopbaan heeft bijeengebracht. Het pronk stuk van de verzameling zijn de shirts, die Pele in zijn club FC Santos en in het Braziliaanse nationale elftal bij de belangrijk ste wedstrijden heeft gedragen. De beroemdste spelers van Bra zilië en van het buitenland zijn naar Rio de Janeiro uitgenodigd om de opening van het Pele- museum bij te wonen. Hugo Kloblet gewond De Zwitserse oud-Tour de Francs-winnaar Hugo Kablet is maandag ernstig gewond geraakt bij een auto-ongeluk in de omge ving van Uster. Zijn auto kwam tegen een boom terecht. De 39- jarige ex-coureur werd overge bracht naar een plaatselijk zie kenhuis, waar bij een eerste diagnose verschillende fracturen aan beide benen werden gecon stateerd en mogelijkerwijs' ook een schedelbreuk. Hugo Koblet was in de jaren vijftig een van de beste coureurs van de wereld. Na een zege in de Giro (1950) won hij een jaar later de ronde van Frankrijk. In 1958 trok Koblet zich Uit de ac tieve snort terusj. opheffing van de voorlopige maatregelen van de officier van justitie bij het gerechtshof meer gronden zijn aangevoerd dan die, waarop het hof zijn beschikking heeft getroffen, en waarvan thans de hoge raad heeft uitge maakt, dat hij onjuist is. De gronden, die de E. M. S. aan voerden, waren vervat in een pleitnota, dife 45 pagina's telde, evenveel als het verzoekschrift ten gronde, dat aan het college van beroep voor het bedrijfs leven werd toegezonden. HULDE VOOR GOUDEN OLYMPISCHE ONDERWIJZERES De Engelse onderwijzeres Ann Packer, die bij de Olympische spelen in Tokio een gouden (S00 meter) en een zilveren medaille veroverde, wordt hier op de foto uitbundig door de 700 leerlingen van de Coombe Hille meisjes school in New Malden toege juicht. Prijs baconvarkens verlaagd In verband met de daling der prijzen op de varkensmarkt heeft het bestuur van het produkt- schap voor vee en vlees de prijs voor baconvarkens 7 cent per kg verlaagd. Dientengevolge geldt voor ba convarkens in de kwaliteitsklas sen 1 t/m 4 een prijs van resp. ƒ2,53, ƒ2,41, ƒ2,36 en ƒ2,31 per kg koud geslacht gewicht. De oorzaak van het vliegtuigongeluk op 7 mei van dit jaar Op 7 mei van dit jaar stortte in Californië een vliegtuig van de Pacific Airlines neer. Vieren veertig mensen kwamen om. Het Amerikaanse bureau voor de burgerluchtvaart en de federale recherche, die een onderzoek hebben ingesteld, vermoeden dat het ongeluk te wijten is aan een 27-jarige inwoner van de Philip- pijnen, die in Reno (Nevada) speelschulden had gemaakt en de twee piloten van het toestel heeft neergeschoten. Het vliegtuig was op weg van Reno naar San Fran cisco. Meisje krijgt messteek in rug De 21-jarige O. L. S„ inwoon ster van een woonwagenkamp in „De maat is vol", heeft de Franse minister van buitenland se zaken, Maurice Couve de Murvilie, dinsdag in een uiteen zetting over de Europese poli- tiék in de Franse nationale ver gadering gezegd. Frankrijk is niet bereid de gezamenlijk inge nomen standpunten te verande ren alleen omdat de Duitse bondsregering haar verantwoor delijkheid niet op zich wil ne men. De minister voegde hier- n toe dat niemand zichzelf wijs moet maken dat Frankrijk niet vastbesloten zou zijn. Wanneer fundamentele belan gen van het land op het spel staan, moet men duidelijk zeg gen dat de maat vol is. De Euro pese gemeenschap kan alleen geheel voltooid worden wanneer de Franse verlangens in de ko mende afwachtingsperiode wor den verwezenlijkt. Intussen wijst Frankrijk bij de versnelde uit voering van de gemeenschappe lijke markt elke maatregel af die niet in het verdrag is voor zien. De tariefonderhandelingen in Genève kunnen slechts tot positieve resultaten leiden wan neer de E.E.G. gemeenschappe lijke landbouwprijzen vaststelt, zei de minister. De samenwerking tussen Frank rijk en Duitsland is nog nooit zo nodig geweest als nu. Niet het verdrag tussen Bonn en Pa rijs moet verdwijnen, maar de moeilijkheden tussen beide lan den moeten worden opgelost. Aan deze taak zal Frankrijk zich vastbesloten wijden. Een gesprek met de Ver. Sta ten is pas mogelijk als zowel Europa als Washington een be paalde politiek voeren. „Anders zou de dialoog door een mono loog worden vervangen". De multilaterale atoomstrijd macht heeft haar militaire waarde nog helemaal niet bewe zen. Deze atoomstrijdmacht kan een reden van onenigheid in de Navo worden. Bovendien moet men zich afvragen wat de ge volgen van de M.L.F. zijn voor de opbouw van een waarlijk Europese unie. Frankrijk wil vertrouwelijke en vriendschappelijke betrek kingen met Engeland blijven onderhouden, maar betreurt het dat het „Concorde"-project wordt bedreigd. Met de Sowjet-Unie wil Frankrijk zijn economische en culturele betrekkingen uit breiden. De betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de andere Wijziging van de ruilverkave- lingswet en het onderbrengen van de ruimtelijke ordening bij het departement van landbouw bepleitte het C.H.U.-lid van de tweede kamer de heer J. T. Mei-' lema maandagavond in een ra diopraatje. Huisvesting, wegenbouw, re creatie enz. hebben grond nodig. In toenemende mate hebben niet-agrariërs met de landbouw te maken. Ruilverkavelingen ten behoeve van de boer omvatten in toenemende mate grond voor objecten buiten de landbouw. Ruimtelijke ordening, in wezen een kwestie van grondgebruik, zal in de naaste toekomst steeds meer aandacht vragen. Dit bracht de heer Mellema tot de conclu sie, dat het departement van landbouw gezien moet worden, niet slechts voor boeren en tuin ders, doch ook voor grondpoli- tiek. Boer en tuinder zullen be grip moeten hebben voor het feit, dat ruilverkaveling meer is, dan een simpele kavel-toedeling van grond aan de agrariër. De ruilverkaveling krijgt steeds meer het karakter van een her structurering van het platteland. De konsekwentie daarvan is. dat de ruilverkavelingswet aan deze situatie moet worden aangepast. Tot deze conclusie kwam on langs ook het socialistische ka merlid de heer Egas. Als belangrijkste wijzigingen wees de heer Mellema aan de keuze van gebieden, de wijze van besluitvorming (ook met bevoegdheden voor niet-land- bouwers), coördinatie tussen ruil- verkavelings-, streek- en uit breidingsplannen, coördinatie van gronden in handen van de „Stichting Beheer Landbouw gronden" met de bestaande toe wijzing aan openbare lichamen en de vraagstukken om tot we zenlijke versnelling van uitvoe ring te komen. De heer Mellema adstrueerde zijn stelling om ruimtelijke or dening bij landbouw onder te brengen met het feit, dat volks huisvesting O.K.W. (recreatie sport) en verkeer en waterstaat (wegen, kanalen, llichthavens, havens, spoorwegen) ieder op hun beurt met de landbouw te maken krijgen. En de meeste grond zit nu eenmaal in handen van landbouwers, aldus de heer Mellema. landen blijken door het conïlict met China te worden beheerst. De enige oplossing voor het vraagstuk der kernbewapening ziet Frankrijk in de totale ver nietiging van de kernwapens en verbod op het vervaardigen van nieuwe. Frankrijk is het eens met het voorstel van Oe Thant, een bespreking tussen de kern- mogendheden te beleggen. Staatssecretaris Bakker (eco nomische zaken) heeft in ant woord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid Kloos (P.v.d.A.) i.v.m. de gijzeling van een Amsterdamse marktkoop man, die koffie van een bepaald merk (Douwe Egberts) beneden de door de fabrikant vastgestelde prijs verkocht, meegedeeld, dat op de levensmiddelenbranche de onverbindend-verklaring van de individuele verticale prijsbinding niet wordt toegepast. In deze branche blijven de bestaande regelingen van kracht, ook na 1 december wanneer in een aantal branches (o.a. elektrische huis houdelijke apparaten, auto's en grammofoonplaten) de indivi duele verticale prijsbinding on verbindend zal zijn verklaard. Het Kamerlid had o.m. gevraagd of de minister het niet onbevredi gend voor het rechtsgevoel acht, dat overtredingen in een bran che, waarin kennelijk een ruime winstmarge doorbreking van het systeem van individuele verticale prijsbinding uitlokt, leiden tot lijfsdwang, zulks terwijl de mi nister maatregelen heeft aange kondigd tot opheffing van de in dividuele verticale prijsbinding in andere branches, waarin zich analoge verschijnselen voordoen. HANDEL IN NARCOTICA In Rijnland-Palts en Hessen zijn door Duitse en Amerikaan se politie 20 personen aangehou den, verdacht van handel in ver dovende middelen. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn razzia's gehouden en huiszoekingen ver richt. Onder de aangehouden verdachten zijn drie buitenlan ders; die naar men vermoedt een leidende rol hebben gespeeld. De nationaliteit is niet bekend gemaakt. Een woordvoerder van het bu reau van de openbare aanklager in Kaiserslautern heeft meege deeld, dat er naar schatting 260 mensen deel uitmaken van de betrokken organisatie, die, zo zei hij, waarschijnlijk in Nederland zetelt Velsen, is maandagmiddag in de Sint Antoniesbreestraat te Am sterdam met een mes in de rug gestoken. Zij is zwaar gewond in het binnengasthuis opgenomen. De politie heeft in verband hiermee de 47-jarige koopman H. K. uit het regionale woon wagenkamp bij Leiden, diens 42- jarige echtgenote en zijn 21- jarige en I3-jarige zoons gear resteerd. De messteek werd toegebracht bij een ruzie tussen dit viertal en het slachtoffer en haar moeder. Allen waren naar de hoofdstad gekomen om bij groothandelaren textiel te kopen. In de Sint Antoniesbreestraat ontmoetten zij elkaar en kregen ruzie. De familie uit Leiden werd door de politie aangehouden in een textielgroothandel, waar ook twee messen gevonden werden. Deze worden op bloedsporen en vingerafdrukken onderzocht. Wie de steek heeft toegebracht kon bij het verhoor van de verdach ten, dat dinsdag werd voortgezet nog niet worden vastgesteld. De politie vermoedt dat de aan leiding tot de ruzie gezocht moet worden in een familievete. De 21-jarige K. heeft een verhou ding met het slachtoffer gehad. Het verbreken hiervan zou on geveer twee maanden geleden aanleiding hebben gegeven tot een conflict in het regionale woonwagenkamp bij Leiden. Vier gewonden bij verkeersongeval in Ouderkerk Bij een botsing tussen twee personenwagens en een vracht auto op de kruising van de pro vinciale weg en de Langedwars- weg te Ouderkerk a. d. Amstel zijn drie personen ernstig en één licht gewond geraakt. Ernstig gewond werden de heer N. Hoo- gendoorn uit Weesperkarspel en zijn twee kinderen. De heer H. Kleinveld uit Abcoude werd licht gewond. Het ongeluk werd volgens de rijkspolitie ver moedelijk veroorzaakt door on oplettend rijden van een vracht wagenchauffeur uit Amsterdam. Deze zag niet bijtijds dat de heer Hoogendoorn zijn wagen had voorgesorteerd om linksaf te slaan. Toen hij de personenwagen plotseling voor zich zag, raakte hij in paniek, vergat te remmen of rechts te passeren en duwde de personenwagen naar het lin ker weggedeelte. Daar naderde uit tegenovergestelde richting de heer Kleinveld, die een tweede botsing niet meer kon voor komen. De gewonden werden naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam ver voerd. V erkeersslachtof f ers Op de autosnelweg Arnhem Nijmegen is gisternacht onder Eist de 33-jarige Johannes J. van Hoorn, bloemist uit Nijmegen, bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij reed met hoge snelhêid, slipte op het natte wegdek en belandde tegen een boom. De auto werd totaal ver nield. De bestuurder werd naar het ziekenhuis in Nijmegen ver- voe"rd en bleek bij aankomst al daar overleden. Dodelijk ongeval Gistermiddag is de 54-jarige heer P. T. Dobbelstein uit Ambii het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht overleden aan de gevolgen van een verkeersonge luk. Gistermorgen werd hij op het kruispunt Meerssenerweg— Viaductweg te Maastricht aange reden door een personenauto. De heer Dobbelstein, die op de bromfiets zat, heeft de auto, die hem van links naderde, waar schijnlijk niet opgemerkt. Overschot voor de R. P. S, Bij de rijkspostspaarbank werd in oktober 1964 ingelegd 101,6 min gulden en terugbe taald 95,4 min gulden, hetgeen een positief spaarverschil ople verde van 6,2 min gulden (vorige maand 18,1 min en in oktober vorig jaar 4,0 min). Het inleggerstegoed ultimo ok tober bedroeg 3.730,6 min gulden (ultimo oktober vorie iaar 3,458,5 min).

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3