Provinciaal nieuws Gemeenteraad van Biervliet Militaire opstand in Bolivia breidt zich uit TEGENSPRAAK OP HIXCNS VERKLARING INZAKE BIEN H0A ROEPING en STRIJD REGIONAAL INDCSTRSALSSATOELEID INDIVIDUELE VERTIKALE PRIJSBINDING "prijsbewuste" mensen Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Aardenburg Koewacht Sluiskil Sluis DOW investeert in Europese betrekkingen Alg. Vergadering der V.N. wordt 1 december geopend AGENDA Tweede Kamer Woensdag 4 november '64 Televisie-uitzending over de strijd, om West Zeeuws-Vlaanderen In de televisieserie „De Bezet ting" zal dinsdag 17 november aandacht geschonken worden aan de bevrijding van W. Z.-Vlaan- deren in september en oktober 1944. Er is veel interessant film materiaal aanwezig, ter beschik king gesteld door de Canadese strijdkrachten, in het bijzonder over de harde strijd bij de over gang van het Leopoldkanaal. Schoorsteenbrandje Gistermorgen omstreeks half negen ontstond een schoorsteen brandje in de woning van de familie V. in de Tholensstraat. De gealarmeerde brandweer bluste op de gebruikelijke ma nier (zonder hiervoor water te gebruiken) in een kwartiertje dit brandje. Het verkeer naar België Het zware vrachtverkeer via Eede naar Maldegem, dat enige maanden gestremd geweest is door herstelwerkzaamheden aan de beide noodbruggen te Stro- brugge (B.) kan weer normaal voortgang vinden. Ook de buspassagiers diemet een der lijnbussen van de S.B.M. naar Maldegem of Brugge reizen, moeten nu niet meer overstap pen en enige honderden meters door weer en wind lopen. Het ligt bovendien in de bedoeling om binnen afzienbare tijd de herstelde noodbruggen door nieuwe te vervangen. Universitair examen Te Nijmegen slaagde aan de katholieke universiteit voor het doctoraal examen eerste gedeelte medicijnen onze dorpsgenoot de heer M. C. I. M. Dierick. Druk bezochte receptie directeur N. S. M. In het Casino te Sluiskil ga ven de directeur van de Neder landse Stikstof Maatschappij en zijn echtgenote, ir. en mevrouw Gena, een receptie voor het maandpersoneel ter gelegenheid van het 35-jarig dienstjubileum van de directeur. Gedurende enkele uren was het een voortdurend komen en gaan van de genodigden, waar van de meesten vergezeld waren van hun echtgenote om de jubi lerende direkteur en mevrouw Gena gelukwensen aan te bie den. Ook de leden van de onder nemingsraad en het bestuur van de vereniging van jubilarissen, waarvan ir. Gena voorzitter is, kwamen feliciteren. Op de feestdag (1 november) werd door het administratief maandpersoneel een zeer fraaie bloemenmand aangeboden. Tijdens de receptie bood ir. Geerling namens het technisch maandpersoneel de heer Gena een oorkonde aan en een fraaie hangklok. De direkteur, zeer getroffen en aangenaam verrast door zo veel bewijzen van sympathie, dankte allen mede namens zijn echtgenote op hartelijke wijze. Universitair examen Aan de katholieke universiteit te Nijmegen slaagde voor het doctoraal examen eerste gedeelte medicijnen de heer C. A. van de Bilt, alhier. Vogeltentoonstelling De vogelhoudersvereniging „Tropica" hield in zaal „Lam- minsvliet" een tentoonstelling van tropische vogels. Voor deze expositie bestond grote belang stelling in de gehele provincie, want 40 inzenders hadden 1000 vogels ingezonden. Het geheel maakte voor de bezoeker een m'dv.V De originele Amerikaanse teenagerkledlng The Dow Chemical Company zal de komende vijf jaar zijn Europese vestigingen belangrijk uitbreiden, waarmede een be drag van een miljard gulden ge moeid zal zijn, waarvan alleen reeds 200 miljoen voor de bouw van chemische fabrieken in Duitsland, Engeland en Spanje. Het uitbreidingsplan is bekend gemaakt tijdens de vergadering van DOW's raad van commissa rissen en hoofddirectie, die dit maal voor het eerst buiten de Verenigde Staten, in Zürich plaats vond. Op 5 en 6 november a.s. zullen de raad van commissarissen en hoofddirectie een inspectiebezoek brengen aan het nieuwe complex in Terneuzen en het bedrijf Van DOW in Rotterdam. prettige indruk door een goede opstelling. Voorzitter B. A. de Graaf bracht dank aan alle medewer kers en speciaal aan de midden stand, die de uitgave van een goede catalogus had mogelijk ge maakt. Burgemeester P. F. van Hoote- gem zag in deze opstelling een nuttige vorm van vrijetijdsbeste ding en wenste „Tropica" geluk met dit eerste succes. De bondsmedaille voor een lid van de organiserende vereniging werd toegekend aan W. Claer- houdt uit Sluis. Tijdens de gemeenteraad van Biervliet heeft burgemeester A. P. Kostense met enige woorden het feit herdacht dat Biervliet 20 jaar geleden bevrijd is. Spre ker zei dat de oorlog een chaos achtergelaten heeft. Echter mo gen wij dankbaar zijn voor het geen de wederopbouw gebracht heeft. Het verlies van mensen levens zijn niettemin altijd won den gebleven. De Canadezen hebben ons bevrijd van een fa natieke bezetter. Mededeling werd gedaan dat de frauderisico verhoogd is van 8.000 tot 25.000. Verder deelde de voorzitter mede dat donderdag een bespreking zal plaats hebben om te komen tot ratiobouw in West Zeeuws- Vlaanderen, waarmee dan in 1965 begonnen zou kunnen wor den. Enkele gemeenten zullen dan bij toerbeurt in aanmerking komen een behoorlijk aantal woningen te bouwen hetgeen altijd mini maal 16 zal moeten zijn. De verplaatsingskostenveror- dening en de Spaarverordening van de gemeente Biervliet wer den gewijzigd en opnieuw vast gesteld. In de bezoldigingsverordening werd een artikel opgenomen waarin wordt bepaald dat een ambtenaar van 24 jaar of ouder een minimum bezoldiging van ƒ434,20 per maand krijgt. Blij kens een circulaire van de mi nister van binnenlandse zaken zal aan het gemeentepersoneel een suppletie van 3>/s moeten worden toegekend op de reeds ontvangen salarisverhoging van 10 welke zij per 1 januari 1964 hebben ontvangen. Ook de gemeenteontvanger, de sekretarissen en de ambtena ren van de burgelijke stand zul len voor deze uitkering komen, alsook voor de huurcompensatie van 1 juli 1964. In verband met de ontwikkeling van het salaris peil dienen jaarwedde van wet houders ook aangepast te wor den. Ged. Staten stellen voor de jaarwedde voor de wethouders van Biervliet te verhogen van 1260 tot 1440. In de vertedering van 22 juni werden de grondprijzen in uit breidingsplan „West" aangepast aan de werkelijke uitgaven en op grond van een nieuw opge zette exploitatieberekening vast gesteld op 12; 8,50 en 7, per m2. Het college van Dedep. Staten kan echter met deze vaststelling niet akkoord gaan. Door de burgemeester is een gesprek gevoerd ter Prov. grif fie. Het resultaat hiervan is ge weest dat men alsnog akkoord kon gaan met enkele punten. On- vermurmbaar bleef men echter ten aanzien van de in te voeren algemene omslag van 1,50 per m». Zonder toepassing is geen goedkeuring te verkrijgen van de grondprijzen. B. en W. stelden de raad voor de grondprijzen 2,per m2 te verhogen en vast te stellen op ƒ14,10,50 en 9,per m2. De heer Claeijs vroeg zich ech ter af wie er nu wel verkoopt de gemeente of Ged. Staten. De concurrentiepositie van Beirvliet komt hiermede toch ook wel in het gedrang. Na enige toelichtingen door de voorzitter kon de raad zich met het voorstel verenigen. Aan de heer W. v. d. Heul te Vlaardingen werd een perceel grond verkocht in het uitbrei dingsplan „West" voor 12, per m2. De heer A. Faas heeft in de Weststraat eën perceel grond van 338 m2 in erfpacht. Hij zou dit perceel willen kopen. B. en W. hebben dit perceel laten taxeren en stellen nu voor dit perceel te verkopen voor ƒ676,— totaal of 2,— per m2. De raad ging hier mede akkoord. Aan de Gebr. Vervaet werd een perceel grond verkocht voor 4.000. De Gebr. Vervaet vroe gen deze grond ten behoeve van de uitbreiding van hun garage- bedrjjf. Het perceel is 750 ma. Ook hieraan verleende de raad zijn goedkeuring. Meer discussie was er nodig om het verzoek van de heer J. Dekker te beschikken. De heer Dekker had verzocht een perceel grond, ten noorden van een reeds door hem gekocht perceel In de Braakmanlaan 2, aan hem te verkopen voor de bouw van een garage. B. en W. stelden voor op het verzoek afwijzend te beschikken daar het om diverse redenen on gewenst moet worden geacht om ten noorden van dit perceel een garage te bouwen daar boven dien de mogelijkheid aanwezig is om aan de zuidzijde, op eigen grond, een garage te bouwen. Er was zelfs een schorsing nodig om de gemeente-opzichter in de gelegenheid te stellen dit punt nader toe te lichten. Tot slot kwam dit voorstel in stemming, waarvoor 6 stemmen voor het voorstel van B. en W. waren en één er tegen. De gemeenterekening 1963 werd in handen van de commis sie gesteld. Op deze rekening heeft de gewone dienst een ba tig slot van 36.144,02 en de ka- pitaalsdienst een nadelig saldo van 73.017,79. Bij de rondvraag werd geïn formeerd naar de stand van za ken bij de aardgasvoorziening. De voorzitter deelde mede dat a.s. vrijdag een oriënterende be spreking zal plaats vinden op het gemeentehuis van Oostburg on der leiding van het lid van Ged. Staten, de heer A. Kaland. Voor deze bespreking zijn uitgenodigd alle B. en W.-colleges uit West- Zeeuws-Vlaanderen. De voorzitter sprak de ver wachting uit dat men in deze streek in 1966 op het aardgasnet zal zijn aangesloten. In het voor jaar van 1965 zal reeds een gas- zinker door de Westerschelde worden gelegd tegelijkertijd met een zinker voor de waterleiding maatschappij „Zeeuws-Vlaande ren". Secretaris-generaal Oe Thant heeft maandag officieel bekend gemaakt dat de algemene ver gadering van de verenigde na ties op 1 december zal worden geopend. Een V. N.-woordvoerder zei dat 98 landen zich hadden uit gesproken voor verschuiving van de openingsdatum naar 1 decem ber. De opening van de algemene vergadering was aanvankelijk vanwege de verkiezingen in En geland en de Verenigde Staten en de conferentie van niet ver bonden landen in Cairo verscho ven naar 10 november. De komst van nieuwe regerin gen in Londen en Moskou en het vraagstuk van de Russische bijdrage aan de vredesoperaties van de V. N, waren de redenen voor het tweede uitstel. Optreden tegen verspreiders van neo-nazistische lectuur gevraagd Het eerste-kameriid de heer ""•-O-K (P.v.d.A.) heeft de rege ring schriftelijk gevraagd, of inx-iï'vervolging of enig ander optreden wordt overwogen tegen de verspreiders van neo-nazisti sche lectuur in Nederland. Hij wil weten, of de persbe richten over de uitgave althans verspreiding in ons land van deze lectuur op betrekkelijk ruime schaal waar zijn en in het bijzonder wil hij weten of inder daad een zekere P. van T., ex- S.S.-officier en ex-oostfrontstrij der, voor een en ander verant woordelijk is. Deze figuur zou ook al betrokken zijn geweest bij de uitgave van het zgn. „Europafront", waarover op 17 december 1963 schriftelijke vra gen zijn gesteld. Naar de mening van het kamerlid is met name het boek „Hitiers Kampf gegen die Minusseele", dat Hitiers stel selmatige uitroeiing van de Jo den wil rechtvaardigen, beledi gend voor een bepaalde groep van de bevolking en versprei ding daarvan een strafbaar feit. Peren naar Noorwegen De Noorse autoriteiten hebben bekendgemaakt, dat de invoer van peren in dit land onbeperkt zal mogen plaatshebben in de periode 1 december 1964 tot en met 31 juli 1965. Ook uit ons land mogen dan peren naar Noorwegen worden uitgevoerd. In voorgaande jaren gingen er uit ons land in de wintermaan den af en toe peren naar dit land, maar het ging nooit om grote hoeveelheden. Nog steeds gaan er op het ogenblik elke week veel peren de grenzen over. In de week van 19 tot 24 oktober bedroeg de totale perenexport 2913 ton, waarvan 2237 ton naar West- Duitsland, verder 271 ton naar Frankrijk, 258 ton naar Enge land en kleinere hoeveelheden naar Ierland, Denemarken, Bel gië, Luxemburg en Afrika. Van industrieperen werden er in deze week 162 ton uitgevoerd. Deze gingen naar Duitsland, België en Frankrijk. De Boliviaanse radio heeft dinsdag omgeroepen dat leger eenheden in La Paz aan het mui ten zijn geslagen. Gezegd werd dat gehoopt wordt de muiters snel onder bedwang te krijgen. Meer bijzonderheden werden niet gegeven. De Boliviaanse radio maakte bekend dat een deel van een re giment cavalerie in La Paz maandagavond in opstand is ge komen, maar dat deze spoedig werd neergeslagen. De regering heeft de toestand geheel in han den, de soldaten die de opstand hebben onderdrukt zijn inmid dels naar hun kazernes terugge keerd. Het garnizoen van Cochabam- ba, dat in opstand is gekomen, is volkomen in handen van de opstandelingen, aldus meldt ra- dio-Cochabamba. De opstand is overgeslagen naar de garnizoe- Santa Cruz, Potosi en j nomen dat de militairen die bij de opstand van het regiment In- gavi waren gearresteerd, zich niet tegen de regering wilden keren maar het er niet mee eens waren dat er een beweging was ontstaan die inmenging van de strijdkrachten in de politiek wil de verhinderen. nen van Sucre. Radio-Cochabamba meldt ver der, dat vice-president, generaal René Barrientos, zou pogen met president Paz Estenssoro contact op te nemen om laatstgenoemde voor te stellen af te treden en de macht in handen te leggen van een militaire raad om „on nodig bloedvergieten in het hele land" te voorkomen. Radio-Cochabamba riep de 3de november uit tot „dag van de be vrijding" en riep de gehele be volking op zich bij de opstand aan te sluiten „aangezien de op stand geen politieke bedoelingen heeft". De huidige opstand ga randeert de vreedzame terugkeer tot nationale harmonie en af schaffing van de „huurlingen" die de regering Estenssoro steu nen, zei de radio. Officieus werd in La Paz ver- Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft maandag nadrukkelijk verklaard dat de zondagavond j.l. door oud-vice- president Richard Nixon in een verkiezingstoespraak ter onder steuning van Goldwaters kandi datuur afgelegde verklaring, vol gens welke het ministerie twee dagen vóór de actie tegen Bien Hoa was gewaarschuwd dat een aanval op komst was, „in strijd met de feiten is". Wij hebben geen enkel bewijs voor de juistheid van de door de heer Nixon geuite beschuldigin gen kunnen vinden", aldus de woordvoerder van het „Penta gon". HAAKON STOTIJN OVERLEDEN Gisternacht is in de Boerhaave kliniek te Amsterdam na een langdurige ziekte overleden de heer Haakon Stotijn, eerste solo hoboïst van het Concertgebouw orkest. Haakon Stotijn werd 11 febru ari 1915 in Den Haag geboren. Hij genoot zijn opleiding'aan het koninklijk concervatorium in zijn geboortestad en studeerde hobo bij zijn vader Jaap Stotijn. Van 1935 tot 1937 was hij als solo-hoboïst verbonden aan de Berner orkestverein. In 1935 trad hij voor de eerste maal als so list op met het Concertgebouw orkest. Tezamen met zijn vader speelde hij toen het concert voor twee hobo's van Alexander Voormolen. Na een ziekte van enkele jaren was Haakon Stotijn gedurende bijna twee jaar hobo- ist in het VARA-orkest tot hij op 1 september 1940 werd aan gesteld als eerste solo-hoboïst van het Concertgebouworkest. Hij maakte voorts deel uit van het Concertgebouw-kwintet en van het ensemble Alma Musica. (Adv.) 'f; Verkrijgbaar bij alle goed gesorteerde za door ERNST MEISTER 23) „Moet ik dat zeggen? Dat moet u weten. U is toch de dokter?" „Oh ja, maar ik ben geen hel derziende", zei Sevard rustig. „Bent u katholiek?" „Ja". „Dan moet u mij eens vertel len: is uw God barmhartig of is Hij niets anders dan een meedo genloze rechter? Jadat moet u mij toch eens vertellen, dok ter". „Ik ben geen theoloog, meneer Stoja", „Geen theoloog? Ja, alles tot uw diens, maar als dokter, juist als dokter moet u toch van uw God een bepaalde voorstelling hebben. U is toch aan Hem ver antwoording verschuldigd, niet waar? Nou, vertel het me nu maar: is Hij een rechter of ig Hij een barmhartige?" Sevard trachtte zich te herin neren wat de catechismus op dit punt verklaarde. God alwe tend, oneindig wijs, barmhartig, rechter, almachtig Ja, het wa ren woorden, feitelijk niets an ders dan woorden die eigenlijk geen nader bewijs behoefden, omdat je het bewijs iedere dag om je heen za gin de natuur. Hij ontweek daarom de vraag. „God zal in het ene geval een streng rechter zijn, in het andere barmhartig", „a. Houdt uw mond maar, u weet er ook geen bliksem van. Niemand weet dat. Iedereen ge bruikt heel dikke woorden, maar op een gegeven moment blijven ze voor de muur staan, ze ko men er niet overehen. Zie je, als u me nu maar op dat punt een bevredigende uitleg kon geven, zou ik misschien niet zo tobben". „Wat zou u kiezen, meneer Stoja, de strenge rechter of de barmhartige?" „De barmhartige? Ja, kijk eens, dat woord barm hartig vind ik niet zo'n prettig woord, dat lijkt op medelijden en ik houd niet erg van medelijden. Ik ben nu eenmaal altijd een ke rel geweest die er op los slaat". „Dan blijft voor u niets anders dan gerechtigheid over", zei Se vard, Hij móest zijn collega Fontana gelijk geven. Die had eens ge zegd, dat deze man in de biecht stoel thuis hoorde en niet in een sanatorium. Daar begon het nu werkelijk wel wat op te lijken. „U hebt waarschijnlijk in uw leven met een groot onrecht ken nis gemaakt?" Stoja schudde het hoofd. „Zo komen wij heus niet verder, dok ter, met dat uitvragen; u weet ook niets. Ik zou graag iets heb ben waar ik me aan vast kon houden, iets dat ik zeker wist. En ik heb vaak gedacht dat het geloof de godsdienst kon zijn, maar er is nog nooit een dominee of een pastoor of een dokter geweest die mij op dat punt volkomen kon inlichten en geruststellen. Het blijft bij woor den, woorden, woorden, die je ook in de bijbel kunt lezen en In alle mogelijke vrome boekjes. Daar heb ik niets aan, dokter. Ik wil geen preken, ik wil zeker heid. En nu wilt u weten hoe ik me voel? Ik zou zeggen dat u dat nou zo langzamerhand wel weet. En bent u nu voldaan?" „Luister eens, meneer Stoja. Het is misschien beter dat u met dokter Brioni al die kwesties, die u nu zo bezighouden, bespreekt". „Ach, Brioni", weerde de pa tiënt af, „die kent mij veel te goed. Zoudt u bij een priester, die meteen een vriend is, gaan biechten?" Had hij te veel gezegd? Maar hij was zo geladen geweest toen de jonge dokter binnenkwam, dat hij eenvoudig zijn mond niet meer kon houden. Typische angstneurose, stelde Sevard vast. Hoe moest hij deze patiënt aanpakken? Hoe vond hij een aanknopingspunt? Vergeefs pijnigde hij zijn hersenen. Tot zijn verwondering hoorde hij Stoja zeggen: „In ieder geval bevalt u mij wel, dokter. U bent eerlijk. U zwijgt wanneer u niets weet. Misschien kunnen wij over deze dingen later nog eens sa men praten, wanneer ik wat rus tiger ben". Sevard reikte Stoja de hand. „Morgen zal ik u nog even moe ten plagen, ik moet u nog na zien, Het zal niet zo heel lang duren, maar het is nu eenmaal zo dat een dokter zijn patiënt van haver tot gort moet kennen". „U moet maar doen wat u niet laten kunt, dokter. Ik wil in ieder geval weer gezond worden. En wat Brioni betreft „Ons gesprek?" „Dat is een persoonlijke kwes tie". „Ik vind het fijn dat u er zo over denkt, dokter". Dr. Sevard liep nadenkend zijn kamer op en neer. Het gesprek met Stoja hield hem meer bezig dan hem lief was. De poging om God de Rechter uit te spelen te gen God de Barmhartige had hij gedaan om Stoja wat rust te ge ven. Of plaagde hem toch mis schien zijn geweten? Voor hem stond het inderdaad vast, deze patiënt behoorde in de biecht stoel. Dr. Fontana had gelijk ge had, hij verbaasde zich over haar scherpe blik, het was bij Stoja meer een psychologische kwes tie, (Wordt vervolgd.) De aanval op Bien Hoa De republikeinse senator Strom Thurmond, die kortgele den de democratische gelederen heeft verlaten om Barry Gold- water te steunen, heeft maan dagavond verklaard dat er bij de aanval van de Vietcong op de luchtmachtbasis Bien Hoa in Zuid-Vietnam 300 tot 400 men sen zijn omgekomen. Hij zei dat deze cijfers hem van „gezaghebbende zijde" wa ren verstrekt, maar wilde de bron niet noemen. Hij wilde ook niet zeggen hoeveel Amerikanen er bij de gesneuvelden waren. Eerder had de senator gezegd, dat er veel meer .Amerikanen bij deze aanval om het leven waren gekomen dan de vier, die het ministerie van defensie in Washington had opgegeven. Arthur Sylvester, de voor naamste woordvoerder van het Pentagon, had hier direct op ge reageerd met de mededeling dat deze verklaring „volkomen in strijd met de waarheid" was. DONDERDAG 5 NOVEMBER Terneuzen: Gebouw „De Scha kel", 710 uur: Bazar. VRIJDAG 6 NOVEMBER Terneuzen: Gebouw „De Scha kel", 710 uur: Bazar. „De Witte Zee" wordt een tweede super sleper L. Smit en Co's internationale sleepdienst heeft opdracht ge geven voor de bouw van een tweede supersleepboot bij J. M. K. Smits scheepswerf en ma chinefabrieken N. V in Kinder dijk. Dit nieuwe sleepsohip, dat de naam zal krijgen van de „Witte Zee'', naar de onlangs op de kust van 't eiland Wight ver gane sleper „Witte Zee" zal in alle opzichten een zusterschip worden van de 9000 ipk sterke „Zwarte Zee", de grootste en sterkste sleepboot ter wereld. Ook de „Zwarte Zee" werd in Kinderdijk gebouwd en werd spe ciaal ontworpen voor sleepdien sten met zeer grote objecten zo als booreilanden, supertankers en zeer grote bulkcarriers. De „Zwarte Zee", die na twee jaar bewezen heeft een zeer ren dabel schip te zijn H. K. H. Prinses Beatrix was op 12 okto ber 3962 de doopster is 77 m lang, twaalf en een halve m breed en steekt vijf meter vijf en zeventig diep. Het is een dubbel- schroefs schip; beide schroeven kunnen onafhankelijk draaien en zijn met een vloeistofkoppeling verbonden met hun dieselmoto ren, er zijn een en dertig beman ningsleden aan boord en er is ruimte voor twintig runners, Een motie van de heer Berger (P.v.d.A.) om te bewerkstelligen dat meer financiële middelen ter beschikking zouden Wiprdem ge steld vdor ere' verbetering van de infrastructuur in het—kader van het industriespreidingsbeleid vond in de vaste commissie voor economische zaken van de Tweede Kamer slechts weinig bijval. De heren Joekes (P.v.d.A.), Roolvink (A. R.) en Van Son (K. V. P.) verklaarden aan een dergelijke nota geen enkele behoefte te heb ben na de uiteenzetting van staatssecretaris Bakker, waarin deze de tegemoetkomingen, die hij. reeds schriftelijk aan de Kamercom missie had gedaan, nader toelichtte. De staatssecretaris had erop gewezen, dat met het jaarlijkse be schikbare bedrag van 165 miljoen door toevoeging van bijdragen van provincies en gemeenten voor rond 220 miljoen aan werken kan worden uitgevoerd. Veel aandacht in de discussie werd besteed aan de In de indus trialisatienota voorgestelde „degradatie" van de primaire kernen Goes, Stadskanaal, Winschoten, Meppel en Harlingen tot secun daire 'kernen. „Waarom eerst discrimineren en daarna een her kansing geven" zo vroeg de heer Kikkert (C. H. U.) naar aanleiding van toezegging van eventuele extra faciliteiten door de bewinds man. Deze motiveerde met als voorbeeld het geval Goes en het Sloeplan waarom hij deze kernen secundair had verklaard. Hij zegde toe over het lot van de vijf kernen zo snel mogelijk in de loop van het volgend jaar met de provinciale besturen over de toekomst van deze kernen overleg te zullen voeren. In bepaalde gevallen zullen de faciliteiten voor primaire kernen ook op secun daire kernen kunnen worden toegepast. Incidenteel zal bijzondere aandacht worden besteed aan de westkop van Noord-Brabant, het rivierengebied van Gelderland en aan Schagen. Het totaalbedrag van 165 miljoen achtte hij thans verantwoord. In combinatie met de plannen van het wegenfonds kunnen z.i. de meeste wensen van provincies en gemeenten op het gebied van de infrastructuur worden uitgevoerd. In de toekomst is opvoering van het bedrag echter mogelijk wanneer de omstandigheden zich zou den wijzigen. Wat betreft de toewijzing van woningen in het kader van het regionaal industrialisatiebeleid merkte hij op tot 1 juli 506 wonin gen uitsluitend voor de secundaire kernen te hebben gereserveerd, indien deze voordien niet aan hun trekken komen. Staatssecretaris Bakker, (econ. zaken), hield gistermiddag voet bij stuk tegen bezwaren, die «it de vaste Kamercommissie voor economische zaken rezen tegen zijn per 1 december ingaande maat regelen inzake Individuele vertikale prijsbindingen. Hij bestreed de opvatting o.a. van de heer Portheine (V. V. D.), dat een casuïstische benadering van het vraagstuk en overleg met het bedrijfsleven op hun plaats zouden zijn geweest. Het bestaande systeem van gebonden prijsvorming is structureel benaderd. Toen bleek, dat voor een aantal duurzame verbruiksgoederen een meer werkzame mededinging mogelijk bleek, aangepast aan de econo mische dynamiek, werd individuele vertikale prijsbinding verboden. Dat verbod behoort z.i. zeker tot de mededingingsregelingen. Hier bij zij bedacht, dat de maatregel werd genomen voor artikelen, waarvoor goede vraag bestaat. Ontheffing per bedrijf zal niet mogelijk zijn, wel, indien moei lijkheden ontstaan, voor een artikel. Dat zou dan uit de algemene maatregel $an bestuur moeten worden gelicht. Tal van andere bezwaren van o.a. de heren Scholten (C. H.i, Roolvink (A.R. P.) en Van Son (K. V. P.), beantwoordde de staats secretaris met reeds vroeger gebruikte argumenten. Zo kon een betoog, dat de individuele vertikale prijsbinding niet in de wet economische mededinging zou passen, hem niet overtuigen. Hij her haalde, dat het klimaat voor de betrokken branches goed is, ook al zou in 1965 de thans opgaande lijn minder steil worden. Over de datum van ingang van de maatregelen zei de heer Bak ker nog, dat deze zo gunstig mogelijk gekozen is, midden in de koopdrukte. Van een kopersstaking is geen sprake, wel in enkele gevallen van enige verslapping. De wet schrijft nu eenmaal een termijn van twee maanden voor, voordat een mededingingsmaat regel van kracht kan worden. Ten opzichte van het „lokartikel" werd gezegd, dat met opzet hiervoor als bodem de inkoopprijs is gesteld. Anders komt de vrij heid van prijszetting' in gevaar. Een vast opslagpercentage afwij zend, wilde de staatssecretaris wel een minimumprijsregeling bij optredende moeilijkheden toezeggen. I

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2