Amerikanen naar de stembus Wilson hevig aangevallen RADIO DE KOEK GROTE OPKOMST VAN KIEZERS JOHNSON OPTIMISTISCH HET WEER Amerikaans protest tegen verborgen microfoons ENGELAND NATIONALISEERT KOLENMIJNEN EN BOUWGROND EERSTE KAMER AKKOORD MET SCHELDE-RIJN-VERDRAG Computors geven Johnson de overwinning TUMULT IN BRITSE LAGERHUIS Administratie-adres: Smldswal WOENSDAG 4 NOVEMBER 1964 20e Jaargang - No. 630S Weerbericht Hoogwater Zon* en Maanstanden Eerste stemmen voor Goldwater Grote New York- bladen achter Johnson Politiepropaganda voor Goldwater Goldwater in de rij Dringende reden Kleine voorsprong voor Johnson in Kansas OM PERONS TERUGKEER Britse troonrede 't helpt en't is lekker lackering bjj abonnement: Terneuzen Oiiectenr-Hoofredaeteur: I. van de Sand# Redactie-adres: Noordstraat 55-?-57 Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 et. Losse nrs 10 et. ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advei lentle f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Miljoenen Amerikanen zijn dinsdag naar de stemlokalen getrok ken om voor de komende vier jaar een president te kiezen. Het was overal goed weer, hetgeen altijd een grote opkomst van de kiezers tot gevolg heeft. Men maakte schattingen die omstreeks de 71 miljoen liggen. Sedert de laatste presidentsverkiezingen is het kiezerskorps door o.m. de bevolkingsgroei met vijf miljoen toegenomen. De inwoners van het federale district Columbia, waarin de hoofd stad Washington ligt, mogen voor het eerst in 174 jaar stemmen. Columbia is geen zelfstandige staat, doch werd in 1790 gesticht om de federale regering een permanente zetel te geven. President Johnson was een van de eersten die zijn stem uit bracht. Hij deed dit in zijn ge boorteplaats, Johnson City, in Volgens „The voice of Ameri ca" was de stand hedennacht om kwart vóór drie (Ned. tijd)John son 5.189.000 stemmen, Goldwater 3.760.000. Elf procent van de stemmen was toen geteld. Het eleetrisch brein van de N.B. C. berekende hedennacht om 2.50 uur (Ned. tijd), dat Jolinson al 282 stemmen in het kiescollege heeft verworven, terwijl een meerderheid van 270 vereist is. DROOG WEER Ten westen van Schotland ligt de kern van een standvastig ho- gedrukgebied. Een rug van hoge luchtdruk strekt zich van deze kern via de Noordzee tot over Denemarken uit. De as van deze rug beweegt langzaam zuid waarts, zodat ons land woensdag Jicht in de buurt ervan zal ko men te liggen. Derhalve zal de wind, die uit richtingen tussen oost en noord zal waaien, lang zaam verder afnemen. Het blijft daarbij droog weer met versprei de opklaringen, waarbij de maxi mumtemperaturen zullen oplopen tot waarden tussen acht en tien graden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Iets minder wind Droog weer met verspreide op klaringen en in de ochtend hier en daar mist: Matige tot zwakke wind tussen noord en oost. Wei nig verandering in temperatuur. WOENSDAG 4 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.42 2.17 2.57 3.07 n.m. 1,57 2.32 3.12 3.22 DONDERAG 5 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.14 2.49 3.29 3.39 n.m. 2.28 3.03 3.43 3.53 nov. 4 7.40 17.07 7.31 17.31 5 7.42 17.05 8.43 17.52 6 7.44 17.03 9.53 18.17 7 7.45 17.02 10.59 18.50 8 7.47 17.00 12.00 19.30 9 7.49 16.58 12.52 20.20 10. 7.51 16.57 13.35 21.19 tl 7.52 16.55 14.08 22.24 L2 7.54 16.54 14.36 23.34 13 7.56 16.52 14.58 Texas. Johnson liet zich opti mistisch uit over de verkiezings uitslag zoals hij die verwachtte en beloofde een nieuw lands bestuur waarvoor hij zijn men sen ook uit de republikeinse ge lederen zal kiezen. Senator Goldwater, de republi keinse kandidaat, stemde in Phoenix, Arizona. Johnson besloot zijn verkie zingscampagne maandagavond in Texas, waar hij zei: „Ik beloof mij geheel te wijden aan het be waren van de vrede en het be schermen van de vrijheid. Ik wil de dreiging van een kernoorlog verkleinen en de presidentiële zeggenschap over de kernwapens in stand houden". Zijn rivaal, Goldwater, zei op dezelfde avond in San Francisco, waar hij de grootste mensen menigte uit zijn gehele verkie zingscampagne bijeen kreeg: „Ik beloof u vanaf de eerste dag dat ik voet in het Witte Huis zet een oprecht bestuur; dat ik u de waarheid zal zeggen". Oud-president Truman maakte de gang naar het stemlokaal in Independence steunend op een wandelstok. Hij maakte onlangs eêri lelijke va'l mzijft badkamer. Twee kleine Amerikaanse ge meenschappen, Dixviile (New Hampshire) en Wash Woods (Virginia) waren al spoedig met stemmen gereed. Dixviile, dat het eerst zijn uit slag bekendmaakte, gaf alle stemmen, acht stuks, aan de re publikeinse kandidaat, Gold water. De dertien kiezers in Wash Woods hadden meer ver trouwen in Johnson. In de zuidelijke staten, waar 'strijders voor rassengelijkheid maandenlang bezig zijn geweest de negers op te wekken zich in het kiesregister te laten inschrij ven, was de opkomst bijzonder groot. Een aanwijzing voor de voorkeur der negers gaf een de fecte stemmachine in een neger- wijk van Indianapolis. Toen een monteur noodgedwongen de ma chinale stembus opende bleek dat van de 34 inmiddels uitge brachte stemmen 33 voor John son waren. Eén kiezer had de voorkeur aan Goldwater ge geven. Beide partijen probeerden zo veel mogelijk kiezers naar de stembus te krijgen. Vrijwilligers vervoerden zieken en invaliden en zonodig was een baby-oppas beschikbaar. In een laatste beroep op de kiezers in de staat New York hebben de „New York Times" en de „New York Herald Tribune" zich in hoofdartikelen opnieuw uitgesproken ten gunste van de kandidatuur van president L. B. Johnson voor een nieuwe (eigen) ambtstermijn. De twee bladen schaarden zich tevens achter de republikeinse senator Kenneth Keating die zijn senaatszetel van New York ver dedigt tegen de voormalige mi nister van justitie en broer van wijlen president Kennedy, Robert Kennedy. Degenen die gistermorgen vroeg luisterden naar de New- Yorkse politieradio hebben forse propaganda kunnen horen voor senator Barry Goldwater. Twee- en-een-half uur lang hebben po litiemannen in patrouilleauto's zich uitgeleefd in kreten waar uit onverholen sympathie blijkt met de republikeinse kandidaat voor het presidentschap. Nie mand van de „propagandisten" vertelde wie hij was. Er is een onderzoek gaande. Het plaatsje Mount Washing ton, in de staat Massachusetts, stemde voor het eerst in zijn ge schiedenis democratisch. Twin tig stemmen gingen naar John son, dertien naar zijn tegenstan der. Voor de verkiezing van een afgevaardigde naar de senaat- hield de bevolking van Mount Washington zich echter aan haar traditionele voorkeur. Het groot ste aantal stemmen werd op de republikeinse kandidaat, Ho ward Whitmore, uitgebracht. Edward Kennedy kreeg er veertien. Senator Goldwater heeft bijna anderhalf uur in de rij gestaan om zijn stem uit te brengen. Hij mocht voorgaan, doch weigerde. Mevrouw Potter uit de plaats Utica (New York) belde dins dag vroeg in de ochtend een radiostation op. om te infor meren hoe laat het stemlokaal openging. Zij hoopte dat het zo spoedig mogelijk zou zijn want ze had een dringende reden, er was een baby op komst. Om halfnegen schonk mevrouw Potter het leven aan een zoon. Zij was er in geslaagd even te voren haar stem uit te bren gen. In Kansas gaven gedeeltelijke uitslagen Johnson een kleine voorsprong: 20.688 stemmen te gen 20.488 voor Goldwater. Kan sas, waar een telling is toege staan terwijl de stembureaus nog open zijn, stemde deze eeuw slechts viermaal voor een demo eraat als president. Dit gebeurde het laatst bij Roosevelt. Oud-premier Douglas-Home heeft dinsdag in het Britse La gerhuis felle kritiek geoefend op het programma van de nieu we labour-regering, zoals dat in de troonrede bekend is gewor den en op de pas genomen eco nomische maatregelen. Douglas- Home keerde zich tegen het voornemen de staalindustrie te nationaliseren. Zijn partij zal tegen elk fundamenteel socialis tisch wetsontwerp stemmen dat (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 De Verenigde Staten hebben bij het Poolse ministerie van buitenlandse zaken geprotesteerd tegen de aanwezigheid van ver borgen microfoons in de Ame rikaanse ambassade in Warschau. Het pretest is mondeling inge diend door ambassadeur John Cabot. In de muren van het ambas sadegebouw was een netwerk van afluisterapparaten ontdekt. Deze waren van hetzelfde type als die welke men een half jaar geleden uit de muren van de Amerikaanse ambassade in Mos kou te voorschijn haalde. De microfoons moeten bij de bouw van de ambassade zijn aangebracht, ongeveer twee jaar voordat de Amerikaanse ver tegenwoordiging in september 1963 het gebouw betrok. Voor bespreking van geheime onder werpen gebruikten de Amerika nen een beveiligde kamer. „de gevolgen van de concurren tie zal verminderen". De oud premier verdedigde het „Con- corde"-projeet. Dank zij de samenwerking met Frankrijk ligt Engeland 4 a 5 jaar voor op de Amerikaanse concurrenten op het gebied van het supersone handelsvliegver- keer, zei hij. Douglas-Home sprak ironisch over de uitbreiding van de rege ring die met meer dan honderd leden een hele partij in het La gerhuis zou opleveren „en we weten nog niet of er niet nog meer bij komen". De conservatieve partij wil de geringe minderheid van vijf zetels niet uitbuiten maar zal zich resoluut keren tegen elke maatregel die nadelig is voor het nationale belang, zei hij. Al direct in het eerste uur ontstond dinsdagmiddag tumult toen premier Wilson een conser vatieve afgevaardigde wegens diens verkiezingsleuzen over ge ïmmigreerde kleurlingen bestem pelde als een „melaatse". Hij verweet Douglas-Home zich niet van de rassencampagne van zijn partij vriend te hebben gedistan- cieerd. Hierop volgde een minu tenlange opwinding in de oppo sitie. De voorzitter betreurde dat het woord „melaatse" was ge bruikt maar kon niet zeggen of dit een onparlementair woord is het is zonder precedent. De staalindustrie was, zoals bekend, reeds eerder genationa liseerd en wel door de labour- regering die van 1950 tot 1951 aan het bewind was. Haar con servatieve opvolgster maakte die echter weer ongedaan. De Engelse koningin kondig de in de troonrede ook aan dat de regering constructieve voor stellen zal doen inzake de kwes tie van kernwapens voor de Navo. Het doel van de Britse regering zou zijn het voorkomen van dubbel werk en het tegen gaan van de verspreiding van kernwapens. De Britse tegen voorstellen op het plan voor een multilaterale kernvloot (M.L.F.) zouden zijn vervat in het wij dere verband van de reorgani satie van het Atlantisch ver dedigingsstelsel. Wilson heeft reeds eerder ge zegd slechts te zullen aftreden als hij wordt verslagen in een belangrijke kwestie. Liever ris keert hij binnen enkele maan den nieuwe verkiezingen, dan dat hij afstand zou doen van zijn belangrijkste verkiezingsbelof ten. Op Douglas-Home's opmerkin gen over de uitbreiding van de regering antwoordde Wilson on der bijval van de labour-afge- vaardigden: „Zeker, er is iets vreemds en nieuws, geen en kele van mijn naaste familie leden, geen enkele van mijn vroegere schoolkameraden maakt deel uit van de nieuwe regering, de tijd van de dynastieën en van het nepotisme is voorbij." Wilson zei dat de invoerhef fing van 15 procent een tijde lijke maatregel was. De rege ring betreurt het dat zij gedwon gen was deze maatregel te ne men, „maar we moesten de bloe- .ding stoppen en wel met de doelmatige middelen". Het speet hem in het bijzonder voor het gemenebest, de E.V.A. en Euro pa in het algemeen. De Britse regering was echter niet bereid werkloosheid en produktieverlies te aanvaarden. „Ik hoop daarom dat onze bui tenlandse vrienden de maatregel zullen aanvaarden zoals hij is bedoeld; als een dringende en noodzakelijke stap om het hoofd te bieden aan een ernstige si tuatie". Zes vroegere conservatieve mi nisters dienden dinsdagavond een motie van afkeuring in, waarin wordt betreurd dat Wil son weigerde het woord „me laatse" in te trekken, dat hij met betrekking tot een conser vatieve afgevaardigde had ge bruikt. Uit protest tegen de wei gering van Wilson hadden reeds eerder 20 conservatieve afge vaardigden de vergadering ver laten. Een woordvoerder uit de om geving van de thans in Madrid wonende voormalige Argentijnse president en dictator kolonel Juan Peron heeft verklaard dat deze voor eind 1964 niet naar Argentinië zal terugkeren, „aan gezien de voorwaarden voor zijn terugkeer nog niet zijn verwe zenlijkt". Volgens de woordvoerder is men tot deze slotsom gekomen tijdens besprekingen, die Peron maandag in Madrid heeft ge voerd met Peronistisehe leiders, die zondag j.l. in de Spaanse hoofdstad zijn aangekomen. De particuliere secretaris van Peron, Manuel Algarbe, heeft maandagavond naar aanleiding van het bovenstaande verklaard: „De beslissing van de heer Peron, om naar Argentinië te rug te keren, is onherroepelijk. De datum van zijn terugkeer zal worden bepaald tijdens de be sprekingen, die thans te Madrid worden gevoerd." EERSTE (ACHT) STEMMEN VOOR GOLDWATER De acht kiezers van Dixviile in de Amerikaanse staat New Hamshire waren de eersten, die dinsdag hun stem uitbrachten. Hun stemmen gingen naar de republikeinse kandidaat Gold water. In de troonrede, die gisteren door koningin Elizabeth is voor gelezen, wordt een spoedige na tionalisatie van de staalindustrie aangekondigd. Er zal ook zo spoedig mogelijk een commissie worden ingesteld voor de na tionalisatie van de bouwgrond. Er zal een vrije parlementaire stemming worden gehouden over afschaffing van de doodstraf. De medische verzorging wordt weer geheel gratis. Er komt weer controle op de huren. De wetgeving aangaande de sociale verzekering wordt herzien. De uitkeringen worden verhoogd. Engeland blijft de N. A. V. O. trouw en zal voorstellen doen betreffende het gemeenschappe lijke gebruik van kernwapens. Engeland blijft zijn rol spelen in de Europese organisaties waarvan het deel uitmaakt en sett bovendien een nauwere Europese samenwerking nastre ven. De regering zal alle pogingen in het werk stellen ter verdedi ging van het pond sterling. Zij zal vakverenigingen en werk geversorganisaties verzoeken sa men te werken bij de afschaf fing van praktijken die schade lijk zijn voor de economische ont wikkeling. Bedrijven worden verplicht mededeling te doen van finan ciële hulp aan politieke partijen. Er worden nieuwe maatrege len aangekondigd voor hulp aan onderontwikkelde landen. De regering gaat uit van volkomen gelijkheid van de rassen. De regering zal streven naar vermindering van de spanning tussen Oost en West. Een ver dere uitzaai van kernwapens moet worden voorkomen. Over wogen zal worden, in hoeverre het vredestichtend vermogen van de V. N. kan worden ver groot. (Adv.) Uit het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het Sohelde- Rijnverdrag blijkt, dat deze overeenkomst algemene instemming geniet. Vrijwel algemeen zijn de leden erkentelijk voor degenen, die de overeenkomsten over de Stop van Ternaaien, het kanaal Terneuzen Gent en de Schelde-Rijnverbinding grondvestten, wijlen ir. A. van Konijnenburg, wijlen prof. dr. F. C. Gerretsen en jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborch Staohouwer. Sommige leden maken bezwaar tegen het niet tegelijkertijd par lementair behandelen van het verdrag in Nederland en België. Ofschoon de volksvertegenwoor digingen autonoom zijn zal toch die van de wederpartij op minder wenselijke wijze bij het nemen van zijn beslissing worden ge- pre judicieerd dóór een besluit van het andere parlement. Men wil graag weten of de Rijkswaterstaat 'n aparte dienst voor het kanaal zal instellen. Verscheidene leden hadden RED BAND- ROOSENDAAL het water, dat in dat kanaal zal worden geloosd. Enige leden menen, dat het „Zeeuwse meer" na aanleg van het kanaal belangrijk minder tot bestrijding van verzilting en ver droging van het aanliggende land zal bijdragen, dan in het Delta plan voorzien werd. Sommige leden zijn verheugd, dat door het nieuwe kanaal het drukke koopvaardijverkeer en da binnenvaart zullen worden ge scheiden. Gevraagd wordt om details van het Reimerswaalplan en een zee- graag gezien, dat naast de ge- sluis, die eventueel bij Waarde troffen kwaliteitsnormen voor 't i op Zuid-Beveland kan worden water van het kanaal Antwerpen I gebouwd. Men hoopt, dat deze Oosterschelde, ook voorwaar- I werken tegelijk met het kanaal den zouden zijn opgenomw^voogikunneö jvorden -uitgevoerd.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1