Twentse zilvervloot verloren Studie economische problemen ontwikkelingslanden Radio en Televisie DE LEEUW VAN BASHRA BURGERLIJKE STAND Loop der bevolking Maandag 2 Dinsdag 3 november 1964 Pagina 7 20 JAAR GELEDEN GING DE KRAAK VAN DE 46 MILJOEN BIJ DE NEDERLANDSE BANK TE ALMELO Amsterdamse justitie wil optreden tegen plastic pistooltjes VIER RELAY-UITZENDINGEN AMERIKAANSE PRESIDENTS VERKIEZINGEN ACTIE A.R.K. BRACHT 4500 HANDTEKENINGEN OP PERON Marinehelikopter kwam in zee terecht UK VKJJK ZKKL'VV Het is gebeurd in het sombere najaar van 1944. In een donkere nacht stopte ergens pp een een zaam kruispunt tussen Wierden en Vriezenveen een vrachtwagen, zwaar beladen met kisten. Twee bperenjongens met paard en wa gen, die tussen het struikgewas in de berm de komst van de auto hadden afgewacht, laadden snel en vrijwel geruisloos de kisten over. Ze moesten uit alle macht meeduwen om de kar op gang te krijgen. De kisten waren zó zwaar, dat het paard de wagen met geen mogelijkheid alleen vooruit had kunnen krijgen. De vrachtauto-chauffeur was zó zenuwachtig, dat een van de jongens hem een handje moest helpen om ook zijn wagen op gang te brengen. Hij wist op dat ogenblik nog niet, dat hij in die kisten die hij had ingeladen bij de Nederlandse Bank te Almelo, een poet van liefst 46 miljoen had vervoerd. Hij wist toen even min, dat hij zonder het misschien te willen, zijn aandeel had gele verd in de grootste bankkraak, die ooit in ons land werd ge pleegd. Terwijl hij met zijn wa gen met afgeschermde koplam pen voorzichtig langs de aarde- duistere weg naar huis reed, be groeven de beide boerenjongens de miljoenen-poet op een afge sproken plaats in het veld... VERMETEL PLAN Het hoofdkwartier van de Twentse K. P. zetelde in die tries te dagen in Heeten, een dorpje onder de rook van Raalte. De knokploegen waren een beetje moedeloos. De spoorwegstaking moest gefinancierd worden en de stakers rekenden op de onder grondse. De K. P. had evenwel geen cent meer in kas. En de enige, trouwens ook de meest voor de hand liggende oplossing, zou een flinke „kraak" zijn. In de keuken van een slager te Wierden bij Almelo zaten ze bij een om de zaak te bepraten. Her man, Henny, Douwe, Dirk en An- toon. Iedereen was er voor. Ze besloten de zaak nauwkeurig te verkennen en tegen 's avonds half zes de overval op touw te zetten. Het personeel van de bank ging dan naar huis en publiek was er op dat tijdstip doorgaans evenmin. Een vrachtrijder uit Rijssen kreeg opdracht met zijn auto naar Almelo te komen en zich ergens in een straat te posteren. Hij had geen flauw idee waar voor zijn wagen zou worden ge bruikt. Vier man zouden zwaar bewapend de wacht houden op straat, drie man zouden het kan toor binnengaan om directeur en beambten voor hun rekening te nemen, de zevende zou de vrouw van de directeur en even tuele bezoekers gezelschap hou den. Dat was het plan het sloot als een bus, tenminste in de hoofden van de K. P.-ers... „Eén minuut!"... Op 15 november 1944 's avonds om half zes begon het. De vracht rijder zette zijn wagen in de straat, niet ver van het bankge bouw. Herman, Henny en Wim betrokken buiten onopvallend de wacht. Toen stapte Dirk, Douwe, Henk en Antoon naar voren. Ze belde aan, want de deur bleek al gesloten. Een nietsvermoedende ambtenaar, die juist naar huis wilde gaan, deed open. Hij moest meteen weer naar binnen en werd door Antoon netjes naast zijn collega's met het gezicht te gen de muur gezet, onder dwang van een pistool. Henk liep snel door naar boven. Ze vroegen de directeur be leefd naar de sleutels. Hij toonde zijn sleutelbos. Ze gelastten hem de sleutels van de kluis aan te wijzen en daarmee de kluis te openen. „Ik kan en ik mag dat niet doen", verklaarde de direc teur. Maar hij beefde als een riet je. „U hebt een minuut de tijd en -I TERNEUZEN Geboren: 8 okt. Gerard Fran- ciscüs, z. van Frans Sittrop en Mecheline Anna Josepha Paulina Jacobs, won. Iepenlaan80. 22 okt. Germania Andrea Jacomina, d. van André Marinus Gerrnandus de Visser en Helena Elizabeth van Hoeve, won. Pierssenspolderstr. 121. 23 okt. Veronica Julienne Maria, d. van Hubert Petrus Jo- sephus de Nijs en Magdalena Ma ria Therèse de Smet, won. Spui O 26; Johannes Adriaan, z. van Adriaan Jacob van Minnen en Aal tje Elizabeth van Dixhoorn, won. Nieuwe Kerkstr. 42. 25 okt. Cor nells, z. van Cornelis Pieter Schip pers en Neeltje Slottje, won. Steénkamplaan 21. 26 okt. Abra ham Cornelis, z. van Cornelis in 't Anker en Lena Cornelia Kris- talijn, won, Mauvestr. 13; Maria Janna, d. van Jacob Hamelink en Sara Maria Johanna Scheêle, won. Van der Peplstr. 22. 27 okt. Mar cus Johannes, z. van Johannes Hendrikus Paap en Hendrika Ce cilia Spierings, won. Zuidlandstr. 87; Hendrik, z. van Job van Burg en Cornelia van Iwaarden, won. Lange Kerkstr. 94. Huwelijks-aangiften: 22 okt. Lijnard Marinus de Leijser, 23 j., jm., en Neeltje Fieternella van Yk, 17 j., jd. 27 okt. Jan Jacobus Jacob Dieleman, 21 j., jm., en Liza Maria Verstraeten, 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen: 22 okt. Wilfried van Hoorebeke, 21 j., jm., won. te Gent (B.), en Ketty TERNEUZEN In de periode van 21 tot en met 27 okt. hebben zich in deze ge meente gevestigd: J. J. Visser, Iepenlaan 48, van Maasbracht; L. A. Poppe, Juliana- str. 32, van Vogelwaarde; M. Moens, S. Streuvelssfr., Salon wagen, van Aagtekerke; K. Jis- koot, Markt. 25, van Oosterhout; M. D. Duijts, Axelsestr. 157, van Vegliel; A. E. M. Belderbos—van Hassel Donze Visserstr. 60, van Antwerpen (B.)R. A. Nimmo, Erasmusstr. 59, van Lake Jackson (U.S.A.); W. Harp, Canisvlietstr. 6, van Flensburg (Did.); R. J- Spaas, Leeuwenlaan 13, van Be verwijk; F. C. de Putter, Van Steenbergenlaan 49, van Zaam- slag; J. Ouwerkerk, Wijk P 54, van 's-Hertogenboseh; A. J. Rekveld, Rembrandtlaan 6,-van. Nijmegen; W. H. Hoekstra, Canisvlietstr. 6, van Amsterdam; S. P-. Oostdijk Oppeneer, Van Steenbergenlaan 8, van Axel; C. A. Glenn, Van der Waalsstr. 9, van Fresco (U.S.A.) en C. J. Riemens, Tulpstr. 9, van Rotterdam. Vertrokken: L. R. Toorenman, Fr. Halslaan 20, naar Tilburg; M. I. G. Govaert, Nieuwe Kerkstr. 17, naar Westdorpe; K. R. van Hoore beke—'v. d. Velde, Bègoniastr. 11, naar Gent (B.); P. H. Eijsackers, Julianastr. 1, naar Rotterdam en J. Lemstra, Donze Visserstr. 61, naar Bussum. Rosalie van de Vélde, 19 j., jd. 27 okt. August Karei de Pauw, 39 j., geh. gew., won. te Antwerpen (B.), en Cornelia Neeltje Wieland, 44 j., jd. Overleden: 21 okt. Marinus Meertens, 87 j., geh. gew. met Adriana Catharina Vinke, won. te Hoek; Berbera de Blaeij, 69 j., echtg. van Johannes van de Wege, won. Dokweg 23. 25 okt. Willem Wissink, 86 j„ echtg. van Maatje Frangoise de Jonge, won. Eraraa- laan 1; Pieternella Schieman, 67 j., echtg. van Thomas Meertens, won. te Axel. 27 okt. Maria Louisa Cg.us, 73 j., geh. gew. met Johannes Bernardus Ghuijs, won. te IJzen- dijke. De Amsterdamse justitie wil gaan optreden tegen de verkoop van plastic speelgoedpistooltjes, afkomstig uit Japan, die reeds door de politie in enkele steden in beslag zijn genomen, onder andere in Delft. Deze pistooltjes, die bedriegelijk veel op het mo del van een bekend pistool ge lijken, zouden geschikt zijn voor afdreiging of bedrieging" en daardoor vallen onder de vuur- wapenwet. Teneinde op dit punt een gerechtelijke uitspraak te krijgen heeft het bureau alge mene dienstzaken van de politie, in opdracht van de Amsterdamse substituut-officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, proces verbaal opgemaakt tegen de di recteur van een in- en export firma in speelgoed en andere ar tikelen in de hoofdstad,' die deze pistooltjes op de markt heeft gebracht. Er bestaat volgens mr. Van Renesse een reële kans dat de pistooltjes krachtens de om schrijvingen van het vuurwapen reglement als vuurwapen kun nen worden beschouwd, waarvan het bezit is verboden en straf baar is gesteld. Het is geen vuur wapen volgens het reglement als het geen loop of een kennelijk verkorte en gevulde loop heeft, alleen geschikt is voor patronen tot maximaal 6 millimeter en de inbreng van de patroon en de uitlaat van het gas loodrecht op de loop staat. Het Japanse pi stooltje heeft echter een open loop, waaruit kalkknikkers, erw ten of, wat nog gevaarlijker is, fietskogeltjes met flinke kracht kunnen worden afgevuurd. Het is een soort mechanisch katapult. De zaak zal binnen twee we ken voor de Amsterdamse kan tonrechter dienen. Mr. Van Re nesse vindt het echter zeer be paald geen principiële zaak. Dit zou wel het geval geweest zijn als degene die voornemens was deze pistooltjes te gaan impor teren zich niet geheel verant woord zou voelen en van te vo ren een gerechtelijke beslissing zou hebben uitgelokt. Enkele ja ren geleden verscheen eén in metaalachtige plastic uitvoer speelgoedparabellum, dat bij ge rechtelijke uitspraak als vuur wapen werd gekwalificeerd en daarom uit de handel moest ver dwijnen. dan wordt u onherroepelijk dood geschoten", klonk het staalhard. Maar nog eer die minuut om was, daalde de directeur met knikkende knieën voor het pistool van Antoon uit de keldertrap af. Hij scheen eerst nogal moeite te hebben om het sleutelgat te vin den, maar toen hem het pistool onder de neus werd geduwd, bleek ook de laatste barrière naar het geld snel verdwenen. Vervol gens werden de beambten in de kluis gebracht. Een van hen werd achter in de ruimte gezet om de bankbiljetten aan te geven, de an dere moesten ze in twaalf geld kisten pakken en deze naar bo ven brengen in de hal. De fatale draad Toen de laatste kist naar bo ven kwam, trok Dirk naar buiten om de vrachtrijder te halen. Hij beval hem met de achterkant van zijn auto voor de deur van de bank te gaan staan. Inmiddels sloten Antoon en Douwe de directeur en zijn personeel in de kluis op. Antoon maakte de he ren wijs, dat hij zijn mannen op bracht had gegeven, de eerste drie kwartier de bank te blijven bewaken. „Blijf rustig, iedereen die kabaal maakt, wordt onmid dellijk neergeschoten!" Tijdens het slepen van de zwa re kisten in de auto, kwam de koerierster Tinie hijgend waar schuwen, dat ze niet naar Wier- den moesten komen, zoals de af spraak luidde. Het dorp was door de S. D. afgezet en overal was scherpe controle. En -om de zenuwen van de 46 miljoen gul den-slepende „terroristen" nog meer op de proef te stellen, mar cheerden even later veertig, vijf tig man van de Grüne Polizei luidkeels zingend en met veel bombarie door de straat, vlak langs het bankgebouw. Ze keur den echter de auto met de miljoe nen nauwelijks een blik waar dig... Bij het wegdragen van de laat ste kist knipte Herman, nog steeds volgens plan, de telefoon draden door. Hij knipte ook een laatste draad door, maar dit bleek de draad te zijn die het alarmsignaal in werking stelde. Ze dachten door de grond te zin ken, toen plotseling de sirene door het gebouw begon te loeien, zó luid, dat deze op straat ook duidelijk te horen was. De chauf feur, die het zaakje al lang niet meer vertrouwde, startte zijn wa gen, zodra hij de sirene hoorde loeien en smeerde hem als een razende. Douwe en Antoon zagen nog net kans om in volle vaart achter op de wagen te springen. En daar ging het, richting Vrie zenveen. Vergeefse moeite De volgende dag kwam Henny vertellen dat alles, ondanks de niet in het plan opgenomen sire ne, in orde scheen. Iedereen was veilig weggekomen. Heel Neder land en vooral Twente gnuifde, toen deze geslaagde overval be kend werd. Iedereen begreep, dat het geld, waar de Duitsers zich zo druk om maakten, nu voor goede, Nederlandse doelen zóu worden gebruikt. Tenminste als niet door een noodlottig toeval deze „zilversohat" weer verloren was gegaan. Dirk en Douwe waren natuur lijk in meer zaakjes betrokken. Eén daarvan lekte uit. De jon gens werden in verband met ver valste persoonsbewijzen op een nacht van hun bed gelicht. Ze zwegen als het graf, tot de S.D. hen confronteerde met de be roofde bankdirecteur. Met de dood voor ogen werden ze ge dwongen de plaats waar de poet verborgen was, te verraden. Ze zouden vrij komen, als ze dit ver telden, hadden de S. D.-ers be loofd... Dirk en Douwe kwamen na tuurlijk niet vrij. Uit een Duits concentratiekamp kwam maan den later het bericht, dat ze om gekomen waren. Dat is het tries te einde van twee van de helden van de grootste bankkraak in de Nederlandse geschiedenis. Maar wat de S. D. ook met deze dap peren mag hebben uitgevoerd, hun monden bleven stom. De na men van hun kameraden zijn nooit over hun lippen gekomen. Behalve de reeds voor de avonden van maandag 2, dinsdag 3 en woensdag 4 november aan gekondigde reportages over de Amerikaanse presidentsverkie zingen, die via de satelliet Relay 'II naar Europa worden gezon den, vindt ook in de ochtend van woensdag 4 november nog een Relay-uitzending plaats. In deze reportage, die eveneens door de N.T.S. wordt uitgezon den (van 10.00 tot 10.20 uur), zal onder meer de einduitslag van de verkiezingen zijn verwerkt. Alle uitzendingen worden door Henk Neuman van commentaar voorzien. De anti-rassendiscriminatie- klub (A.R.K.) die een handteke ningenactie heeft gevoerd in ons land heeft daarmede 45.000 handtekeningen van jongeren en ouderen verzameld, die zich uitspreken tegen alle uitingen van rassendiscriminatie. Aan de secretaris-generaal der Verenig de Naties Oe Thant zullen twee Nederlandse jongeren tijdens de komende assemblée een oorkon de overhandigen welke de hand tekeningen representeert. De overhandiging van deze oor konde is bedoeld „als zichtbaar bewijs van de afschuw die in Nederland leeft over alle uitin gen van rassendiscriminatie", al dus de A.R.K. In januari is deze club opge richt door het 15-jarige Suri naamse meisje Maddy Tolud uit Amsterdam. De oorkonde zal aan Oe Thant worden aangebo den door de 17-jarige Yvonne Hoogewerf (Den Haag) en de 19-jarige Reinout Burgerjon (Leiderdorp), zo deelde het A.R.K.-bestuur mede. Over de datum van de aanbieding moet nog overleg worden gepleegd. Vijf Peronistische leiders zijn zondag uit Buenos Aires in Ma drid aangekomen voor besprekin gen met oud-president Peron. Zij maken deel uit van „het natio nale comité voor de terugkeer van Peron". Peron heeft onlangs aangekon digd. dat hij voor het einde van d;t jaar in Argentinië terug zal zijn. DINSDAG 3 NOVEMBER Hilversum I: 7.00 Nieuws; 7.10 Het levende Woord; 7.15 Ouver ture radio voor vroege men sen; 7.55 Overweging; 8.00 Nws; 8.15 Voor de jeugd; 8.20 Ouver ture. (verv.); 8.50 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Semi klass. gram.; 10.00 Mu- ziek-mozaïek; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte gram.; 11.50 Volaanvooruit, praatje; 12.00 Angelus; 12.04 Volksliederen uit verschillende landen; 12.30 Med. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Voor de boeren; 12.45 Act. of gram.; 12.55 Kath. nieuws; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte gram. met comm.; 14.00 Voor de platte landsvrouwen; 14.10 Gevar. mu zikaal progr.; 14.50 Lichtbaken, lezing; 15.00 Rieleksen..: amu- sementprog. (her. v. zaterdag j.l.); 16.00 Voor de zieken; 16.30 Onderweg: Godsdienstig progr.; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Rege- ringsuitz.: Columbus hield Sint Maarten ten doop, lezing; 18.00 Licht instr. ensemble; 18.20 Uit zending van de Kath. Volkspar tij; 18.30 Schijnwerper op het toneel, lezing; 19.00 Nws; 19.10 Act., aansl.: Conciliejournaal; 19.35 Lichte orkestmuz.; 20.00 Klass. gew. muz.; 21.30 Kansen voor elk kind, lezing; 21.45 Lich te gram.; 22.05 De zingende kerk: bloemlezing uit het Gre goriaanse repertoire; 22.25 Ame rikaanse verkiezingen; 22.30 Nieuws; 22.40 Epiloog; 22.45 Vreemd.., een keuze uit woord zang en dans van elders en. anders; 23.15 Lichte gram.; 23.25 Amerikaanse verkiezingen; 23.55 Nieuws. Hilversum H: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Lichte gram.; 8.50 Ochtendgym nastiek; 9.00 De groenteman; 9.05 Klass. gram.; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Lichte gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Nws; 11.02 Palet, progr. voor de zieken; 12.00 Licht instr. ensem ble; 12.20 Uitz. voor de land bouw; 12.30 Med. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Lichte gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Med., event, act. of gram.; 13.25 Beursberich ten; 13.30 Dansork.; 14.00 Voor de vrouw; 14.40 Voor de kinde ren; 15.00 Radiophilharmoniseh sextet; 15.45 Van mens tot mens, lezing; 16.00 Nws; 16.02 Lichte gram, voor de jeugd; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 New York cal ling; 17.35 Voor de jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Event, act.; 18.20 Pro- menade-ork.; 18.55 Paris vous parle; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Muziekrevue; 20.00 Nws; 20.05 Negen muzen - elf provin cies; 21.20 Gehoord, gezien, ge lezen, veertiendaagse gedachten- wisseling over film, toneel en literatuur; 21.50 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale lezing; 22.05 Hobo en piano; 22.30 Nws en meded.; 22.40 Act.; 23.00 Ge sproken brief; 23.05 Bulgaars- Russische kamermuz.; 23.55 Nws; 24.004.00 De Amerikaanse ver kiezingen. Brussel (VI.): 12.00 Nieuws; 12.03 Gram.; 12.10 Tuinbouwkro- niek; 12.15 Gevar. muz. (om 12.25 Weerber.); 12.50 Beursbe richten en progr.-overz.; 13.00 Nieuws; 13.20 Kamermuz.; 14.00 Nieuws; 14.03 Orkestmuz.; 15.03 Operettemuz.; 16.00 Nws; 16.03 Beursber.; 16.09 Duitse les; 16.24 Kamermuz.; 17.00 Nieuws; 17.15 Jazzmuz. voor de jeugd; 17.45 Harmoniemuz.; 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paarde- sportberichten; 18.30 Jachthoorn- muz.; 18.45 Sportkroniek; 18.52 Orkestmuz.; 19.00 Nws en radio kroniek; 19.40 Jachthoornmuz.; 19.50 Syndicale kroniek; 20.00 Hoorspel; 21.07 Amusementsmu ziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Ameri kaanse volksmuziek; 22.45 De Zeven Kunsten; 23.00 Nieuws; 23.05 Kamermuz.; 23.55 Nieuws; 24.000.10 Voor de scheepvaart. Televisieprogramma's. Nederland I: 19.00 Weekjour- naal voor gehoorgestoorden; 19.30 Walter and Connie: Engelse les (les 4, herh.) en les 5; 20.00 Jour naal; 20.20 AVRO's Televizier; 20.45 Theater Domino: zangsolis te met instr. begeleiding; 21.35 Man tegen man: debat tussen twee mensen over een actuele kwestie; 22.2522.30 Journaal; 22.3022.50 Presidentverkiezin gen in de U.S.A. Nederland H: 20.00 Nieuws in het kort; 20.01 Een parel in de woestijn (Pearl in the desert), natuurfilm; 20.25 De Bill Dana Show; 20.50 Licht en donker (Licht und Schatten), documen taire over de toekomst van de neger; 21.30 Duo voor viool; 21.4522.10 Onze man in Pa rijs. VI. Belg. T.V.: 18.45 Engelse les; 19.00 Zandmannetje: voor de kinderen; 19.05 Tijd voor u: ge varieerd progr.; 19.30 De Flint- stones, tekenfilm: Jacht op groot wild; 19.55 Weerber. en meded.; 20.00 Nws; 20.25 Voor geld en recht (have gun, will travel), tv-feuilleton: De schat van de Indianen; 20.50 Panorama; 21.35 Penelope, progr. voor het gezin; 1 Drs. H. Linneman, benoemd tot buitengewoon lector in de economische problemen der ont wikkelingslanden in de faculteit der economische wetenschappen aan de vrije universiteit, heeft vrijdagmiddag dit ambt aan vaard door het gevën, in het Woestduincentrum te Amster dam, van een openbare les, ge titeld „iets over de studie van de economische problemen van de ontwikkelingslanden". Drs. Linneman gaf allereerst een kort overzicht van de na oorlogse ontwikkeling van het wetenschappelijke denken over deze problematiek; de binnen landse economische vraagstuk ken, de economische planning en het internationale kader van het probleem. In de toekomst zal z.i. een verdere specialisatie binnen het studieterrein van de ontwik kelingsproblematiek wel onver mijdelijk zijn, wegens de grote verscheidenheid van vragen waarmee men op dit gebied ge confronteerd wordt. Ook heeft de wetenschap vaak passief ach ter de feiten aangelopen, zodat men in de praktijk oplossingen moest vinden voor vragen waar de theorie nog niet aan toe was- Spreker wees op de veronacht zaming van de landbouwsektor door theorie en praktijk beide, waardoor de voedselsituatie in de meeste ontwikkelingslanden zeer precair blijft, zodat soms een deel van de schaarse devie zen voor de invoer van voedings middelen moet worden besteed. Ten aanzien van de industriali satie merkte hij op, dat het co- pieren van de produktietechnie- ken van de hoogontwikkelde lan den nog steeds voortgaat, en dat er in de minderontwikkelde lan den nog niet veel is gedaan aan de opbouw van een eigen indus triële technologie. Alleen op het terrein van de economische plan ning of programmering ligt de theorie op de praktijk voor. Gro tere aandacht dient z.i. echter te worden geschonken aan de ten uitvoerlegging van de plannen, want dit blijft bij voortduring het zwakste punt. De nieuwe lektor bepleitte een nauwere samenwerking tussen de verschillende vakwetenschap pen, die met de problematiek van de ontwikkelingslanden te maken hebben. Hij herinnerde vervolgens aan de veranderende machtsverhoudingen op het in- ternationaal-economische vlak. Als de wereldhuishouding zoda nig georganiseerd moet worden, dat voor ieder mens een mens waardig bestaan mogelijk wordt, dan is niets minder dan een nieuwe internationale economi sche orde vereist. Snel en con structief werk is in dit opzicht een dringende noodzaak, indien de reeds ontwikkelde landen zich niet door de loop der ge beurtenissen willen laten over rompelen. Tenslotte wees de heer Linnemann op de verantwoorde lijkheid die gelegen is in het rentmeesterschap van de gaven van geest en materie. „Laten wij allen medewerken," zo besloot spreker zijn openbare les, „aan de opbouw van een samenleving, waarin het rechtvaardig toegaat en waarin er ruimte is voor ieder mens om te leven en te werken". Bij oefeningen van Hr. Ms. Ka- rel Doorman ter hoogte van Kaap Finisterre (Noord-Spanje) is een sikorskyhelikopter ten ge volge van motorstoring in zee gestort. De hele bemanning, bestaande uit vier personen, werd onge deerd, deels door andere helikop ters, deels door sloepen, opge pikt. De helikopter kon later aan boord van het vliegkampschip worden geborgen. 12. „Als ik er niet zo diep van was overtuigd, dat ge een dienaar nodig hebt om u te helpen mijn opdracht uit te voeren, zou ik er niet eens aan beginnen om er voor u eentje uit te zoeken," kakelde de oude Lombardijn terwijl hij Aram haastig voorging naar het plein voor het huis. Hij wierp een minaehtige blik op de grillige ver zameling mannen, die hun ge schreeuw gestaakt hadden toen ze hun toekomstige werkgever in het oog kregen en nu in alle toon aarden van onderworpenheid ston den te ouigen. „Een goede dienaar om u op een tocht naar de Mamelukken te vergezellen is even zeldzaam als goud." Hij begon hoofdschuddend langs de rij mannen te lopen. „Bekijk dit hulpeloze stelletje nu eens, mijn zwaardvechtende vriend. Waardeloos. Totaal waar deloos. Te verlopen of te netjes; te voornaam of te laf! Met vele slagen zouden er misschien lak keien uit te maken zijn. Maar een dienaar die de dood met u trot seert? Een dienaar die listig is, voorzichtig over mensenkennis be schikt en het geld van zijn mees ter zuinig beheerd? Ho maar! Al les waar dit stelletje op uit is, is een hoog loon en weinig werk. De heh7urht- straalt hun noa sterker de ogen uit dan de domheid, geld, geld. Geld! dat is alles waar ze aan denken. Ze willen alleen maar werken, omdat ze niet genoeg slimheid en behendigheid hebben om zakkenroller te worden Op hetzelfde ogenblik stootte Aram een waarschuwende kreet uit en sprong naar voren. Hij had een hand ontdekt, die behoedzaam naar de beurs van de foeterende koopman tastte 22.00 Gastprogr.: De socialisti sche gedachte en actie; 22.30 Nieuws i WOENSDAG 4 NOVEMBER Hilversum I: 04.007.00 De Amerikanse presidentverkiezin gen; 7.00 Nws; 7.10 Dagopening; 7.20 De Amerikaanse verkiezin gen; 7.45 Radiokrant; 8.00 Nws; 8.15 'Gew. muz.; 8.30 De Ame rikaanse verkiezingen. Van 9.00 12.00 kan het progr. worden onderbroken voor belangrijk nieuws over de Amerikanse ver kiezingen. 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de huisvrouw; 10.10 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Geestelijke liederen; 11.30 Licht instr. kwar tet; 11.50 Cabaret; 12.00 Lichte gram.; 12.30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw; 12.33 Lichte ork.- muz.; 12.53 Nabeschouwing over de Amerikanse presidentsverkie zingen; 13.00 Nws; 13.15 Lichte ork.-muz.; 13.55 Orgelspel; 13.45 Operettemuz.; 14.00 Boeren en burgers in Buitenveen, hoorsp.; 14.25 Viool en piano; 14.50 Klass. orkestwerken; 15.50 Bijbelvertel ling voor de jeugd; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Jazzmuz.; 17.45 Lichte harpmuz.; 18.00 Koor zang; 18.30 Het Spektrum: nws uit de prot.-christelijke organi saties; 18.45 Nieuwe gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Radiokrant; 19.30 Leger des Heilskwartier; 19.45 Klass. kamermuz.;20.00 Oogst en Ark; dankstond'v. gewas en arbeid; 21.00 Oude kamermuziek; 21.15 Amsterdams kamerorkest; 22.00 Kanttekeningen bij de Amerikaanse presidentsverkie zingen; 22.10 Koorzang; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Klavecimbel-recital; 23.10 Leven om te spreken spreken om te leven, lezing; 23.35 Lichte orkestmuz.; 23.55 Nieuws. Hilversum H: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgym.; 7.20 Soc. strijd lied; 7.23 Lichte gram. (7.30 Van de voorpagina, praatje); 8.00 Nws en soc. strijdlied; 8.18 Lich te gram.; 8.50 Ochtendgym. v. d. vrouw; 9.00 Kookpraatje; 9.05 Klass. pianoconc.; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Amusementsmu ziek; 11.00 Nws; 11.Q2 Voor de vrouw; 11.40 Licht pianoduo; 12.15 Lichte gram.; 12.25 Act.; 12.30 Med. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgelkwartet; 13.00 Nws; 13.15 Kalender; 13.20 Licht in- stumentaal sextet; 13.45 Ge sproken portret; 14.00 Kamer orkest; 14.20 Rotterdams Filhar monisch ork.; 14.50 Uitzending in samenwerking met de vrou wenbond van de P.v.d.A., toe spraak; 15.00 Voor de jeugd (om 16.00 Nws); 16.50 Voor de zie ken; 17.20 Alt en piano; 17.50 Regeringsuitz.: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers; 18.00 Nws; 18.15 Act.; 18.20 Uit zending van de Boerenpartij 18.30 Tango-rumba-ork.; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Jazz muz.; 19.30 Artist, staalkaart; 20.00 Nws; 20.05 Reportage van de voetbalwedstr. D.W.S.Ski og Lyn te Amsterdam; 22.00 Dansorkest; 22.30 Nieuws; 22.40 Volksliedjes en balladen; 22.55 Tussen stilstand en beweging (III), lezing; 23.10 Licht instr. ensemble; 23.30 Klass. kamermu ziek; 23.55 Nieuws. Brussel (VI.)12.00 Nws; 12.03 Gram.; 12.15 Gevar. muz. (om 12.25 Weerber.); 12.50 Beursbe richten en progr.-overz.; 13.00 Nieuws; 13.20 Kamermuz.; 14.00 Nws; ^4.03 Schoolradio; 14.20 Jeugd- en kinderkoren; 14.30 Voor de tieners; 14.50 Moderne muz.; 15.00 Nieuws; 15.03 Lichte muz.; 15.15 Voor de kinderen; 16.00 Nws; 16.03 Beursber.; 16.09 Engelse les; 16.24 Orkestmuziek; 16.45 Koorzang; 17.00 Nieuws; 17.15 Weense muz.; 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten; 18.30 Lekenmoraal en -filosofie; 18.50 Sportkroniek; 18.45 Lichte mu ziek; 19.00 Nws en radiokron.; 19.40 Gram.; 19.45 Uitz. van de bond van grote en jonge gezin nen; 20.00 Openbaar kunstbezit; 20.15 Amusementsmuziek; 21.00 Kamermuz.; 21.30 Muzik. folklo ristische reportage; 22.00 Nws; 22.15 Jazzmuz.; 22.45 De zeven kunsten; 23.00 Nws; 23.05 Fei ten en muziek uit voorbije ja ren; 23.30 Gevar. muziek; 23.55 Nws; 24.000.45 Voor de scheep vaart. Televisieprogramma's. Nederland I: 17.00 De Verre kijker: Intern, jeugdjourn.; 17.10 17.45 Voor de kinderen; 19.00 Journaal; 19.10 Presidentsverkie zingen in de U.S.A.; 19.25 Sa menvatting van de Relay-uitz.; 19.30 Contrast: act. politieke vraagstukken; 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nws; 20.45 Per ry Mason - een kwestie van auteursrecht, tv-film; 21.35 Dur ven we bang te zijn: gesprekken; 22.1522.30 Journaal. Nederland II: 20.00 Nws in het kort; 20.01 Minna von Barnhelm, tv-spel (in 't Duits); 20.45 Lite rair kijkschrift; 21.10 Minna von Barnhelm, tv-spel (verv); 21.55 Attentie. VI. Belg. T.V.: 17.00—18.00 Voor de jeugd; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Voor de jeugd; 19.30 De wereld is klein: Myste rie over de woestijn, exploratie film uit de BBC-reeks Adven ture; 19.55 De weerman; 20.00 Nws; 20.25 Raspoetin was een aardige oude man, tv-spel (over name van de VARA); 21.20 Bou wen en wonen: Onder de streep (progr. in samenwerking met de KRO); 21.55 Zoeklicht op de culturele act.; 22.15 Toneelkron.; 22.30 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7