PROVINCIAAL NIEUWS De Blauwe Boekanier in Terneuzen verwelkomd SLIK UW PIJN WEG MET EEN "AKKERTJE' Herdenkingsavond ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Maanqag z j Dinsdag 3 november 1964 DE VRTJEZEEUW Pagina S Terneuzen Axel Biervliet G roede De raad komt bijeen Sluis Hoek Ds. Seholten uit Terneuzen sprak namens de vereniging voor Chr. buitengewoon lager onder wijs in Zeeuws-Vlaanderen. Leerlingen van de kleuter school, de lagere en ulo-school boden het bestuur in genoemde volgorde een bijbel, een voor zittershamer en een koffiestel aan. Nadat de voorzitter de spre kers en de verdere aanwezigen dank had betuigd, werd gezon gen Gezang 23 6, waarna prof. Veenhof de herdenkingsavond met gebed sloot. Na afloop werd in het ver enigingsgebouw naast de kerk een drukbezochte receptie ge houden. Visser tijdens vechtpartij neergestoken De 28-jarige visser C. R. van K. uit Den Haag is zondagavond tij dens een vechtpartij met een mes neergestoken en in zorgwek kende toestand in het ziekenhuis Westeinde opgenomen. Direct operatief ingrijpen was nood zakelijk, maar maandagmorgen was het levensgevaar geweken. Vier mannen kregen zondag avond op de Assendelftstraat in Den Haag ruzie. Omstanders zagen, dat een van hen een mes trok en de visser hiermee te lijf ging. De visser bleek drie keer in de borst te zijn gestoken. Een passerende automobilist bracht het slachtoffer naar het zieken, huis. De daders maakten zich uit de voeten en konden nog niet worden aangehouden. Burgemeester Rjjpstra verdeelt in aanwezigheid van de Blauwe Boekanier de boeken voor de kinderen in de ziekenhuizen. De vier Terneuzense boekhan delaren, de heren Van Aken, Meeusen (boekhandel Littooy), Van de Sande en Ververs, heb ben met de „Harmonie Terneu zen" en honderden schoolkinde ren zaterdagvoormiddag „de Blauwe Boekanier" op de steiger van de Provinciale Boot opge wacht om hem een glorieus en- trée te bereiden, ter gelegen heid van de 10e kinderboeken week die wordt gehouden van 31 oktober tot en met 7 novem ber. De niet-alledaagse gast stond op de voorplecht van een sloep en al van ver zag men aan zijn blauwe uniform dat men met een bezoeker te doen had die niet elke dag Terneuzen aan doet. Op de steiger stonden ook een aantal van zijn trawanten, al even romantisch als hijzelf uitgedost, hun vermaarde chef op te wachten. In juichende optocht ging het naar de Harkt, waar burgemees ter mr. H. Rijpstra zijn vreugde over deze komst uitsprak. Ook al hebben wij binnenkort het St. Nicolaasfeest, het bezoek van de blauwe boekanier is welkom in Terneuzen waar men soms bang moet zijn voor de stilte. De burgemeester was 'de hoge gast en vooral de organisatoren dankbaar voor deze aktiviteit. Nadat mr. Rijpstra de blauwe boekanier de letters voor de étalagewedstrijd had overhan digd, sprak deze een woord van dank voor het hartelijk welkom. In Sluiskil had op de muziek- kiosk om half twaalf dezelfde plechtigheid plaats. Daarna gingen de boekanier en trawanten, verdeeld in een paar groepen naar de beide zie kenhuizen om de daar opgeno men kinderen een boek aan-te bieden. WEDSTRIJD De boekhandelaren van Ter neuzen hebben aan dit evene ment een zeer aantrekkelijke wedstrijd voor de kinderen van 6 tot 15 jaar verbonden. De blauwe boekanier heeft in ieder van de vier zaken een aantal letters in de étalage gedepo neerd. Al deze letters vormen tezamen zijn naam en de oplos sing moet vóór 9 november in geleverd worden in één van de vier boekenwinkels. In Sluiskil moeten zij gedepo neerd worden in de brievenbus van de vroegere kruidenierswin kel van de heer Lensen, Mid denstraat no. 1. Op 14 novem ber worden daar ook de prijzen bekend gemaakt. SCHOOLCOMPETITIE De kinderen kunnen ook deel nemen aan een aantrekkelijke schoolcompetitie waaraan voor iedere klas een eerste, tweede en derde prijs Is verbonden. De uitslag hiervan zal op zaterdag 7 november a.s. in de raadszaal van het gemeentehuis worden bekend gemaakt en de burge meester zal aan de eerste prijs winnaars de prijzen overhandi gen. De tweede en derde prijzen (Adv.) worden op school uitgereikt. De schooljeugd krijgt op zater dag 7 november een gratis film voorstelling aangeboden. Om kwart voor negen is de eerste voorstelling van „Dik Trom en het Circus" en om half elf de tweede voorstelling in het Con certgebouw. 's Namiddags om half twee en om kwart over drie te Sluiskil in het jeugdgebouw „De Ark" een voorstelling van de film „De witte Poedel". De boekhandelaren in Terneu zen hebben voor de étalagewed strijd zeer aantrekkelijke prij zen beschikbaar gesteld. De eer ste prijs bestaat uit niet minder dan tien kinderboeken, de twee de prijs is vijf en de derde prijs drie kinderpockets. OPENBARE BIBLIOTHEEK De directie van de Openbare Bibliotheek heeft niet geaarzeld om zich aan te sluiten bij deze boekenweek en heeft een ten toonstelling ingericht over het onderwerp Sport. Zoals reeds gemeld wordt ge durende deze week een teken en knutselwedstrijd in de biblio theek gehouden, terwijl a.s. vrij dag om 4 uur de kinderen kun nen luisteren naar een prachtige vertelling. 1964 topjaar vöor schoenenindustrie De economische resultaten in de schoenindustrie over de eer ste acht maanden van '64 wetti gen de verwachting, aldus de federatie van Nederlandse schoenfabrikanten, dat het ge hele jaar 1964 een top-jaar zal worden. Het jaar '63 gaf reeds een verrassende 10 pet produk- tiestijging te zien ten opzehte van '62, eind-1964 zal de produk- tiestijging over twee jaar circa 17 bedragen en dit terwijl de personeelssterkte in dezelfde periode met 8 is teruggelopen. De oorzaak van de groei moet worden gezocht in de toegeno men mechanisatie en efficiency, de toenemende specialisatie in de onderdelenfabricage en de grote de exportactiviteiten. De prog nose voor geheel 1964 is dat de uitvoer van paren schoenen zal stijgen met 10 tot 15 pet de waarde met 14 tot 17 pet. De toename van de uitvoer is het grootst in de sector lederen schoenen. RED BAND ROOSENDAAL (Adv.) Minister drs. Bogaers bezoekt Zeeland Woensdag a.s. brengt de mi nister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs Bogaers, een bezoek aan Zeeland. De minister komt om 10 uur in Middelburg aan, waar hij wordt ontvangen ter provinciale griffie. Na inleidingen door de leden van Gedeputeerde Staten jhr. mr. T. A. J. W. Schorer over de ruimtelijke ordening en A. J. Kaland over de woningbouw, volgt een bespreking met twee vertegenwoordigers van de col leges van burgemeester en wet houders Van Middelburg en Vlis- singen. De lunch gebruikt de minister te Axel. Hierna wordt op het gemeentehuis een korte uiteen zetting gegeven over het ratio- bouwplan Oost Zeeuws-Vlaan deren. Hierbij zullen aanwezig zijn de colleges van burgemees ter en wethouders van de aan het bouwplan deelnemende ge meenten. Om half drie onthult de mi nister een gedenksteen op de bouwplaats van de ratiobouw, gevolgd door bezichtiging van enkele woningen. Vervolgens rijdt de minister via Sluiskil langs de werken aan het kanaal van Terneuzen naar Gent, gevolgd door een rondrit door Terneuzen. Twee vertegenwoordigers van het col lege van burgemeester en wet houders van Terneuzen zullen hierbij tegenwoordig zijn. Minister Bogaers verlaat Zeeuws-Vlaanderen via Perk- polderKruiningen, waarna nog een bezoek aan Goes wordt ge bracht. Een ongevraagde gast Ongeveer te middernacht wer den de bewoners van de wonin gen Havenstraat 5 en 7 en ver moedelijk nog meerderen uit hun hij de jubilaris de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhan digde. Dedirecteur van de UT. S., de heer A. J. M. Vermeulen, zei in een geestig speechje, dat men van al de activiteiten van de heer Teunissen van vóór zijn Terneu zense tijd niet zoveel afweet. Wel is men het er nu over eens, dat hij onder de Ieraren als nestor een waardige plaats inneemt. Hij memoreerde het milde en juiste oordeel in de lerarenvergaderin gen, waardoor de mens Teunis sen zo juist werd getekend. Veel waardering had de directeur voor het „buitenschoolse" werk van de heer Teunissen. Door zijn leiding bij de toneelopvoeringen en het geven van bridgeeursus- sen weet hij een bijzondere sfeer te scheppen, waaraan de leerlin gen in hun latere leven met zo veel plezier zullen terugdenken. De heer Vermeulen noemde dit zeer belangrijk voor het school leven. „Ik wens U een spoedig en algeheel herstel toe. zo ging de directeur verder, waardoor 't U mogelijk zal zijn weer die geestelijke bewogenheid te bezit ten, die U in staat zal stellen c*m de wereld met meer interesse te bezien." Ook mevrouw Teunissen, die zich in Zeeuws-Vlaanderen „ach ter de waterlinie" heeft terugge trokken, werd in deze van zeer veel waardering getuigende toe spraak betrokken. Tenslotte bood de directeur de jubilaris namens het personeel een zeer fraaie schemerlamp en mevrouw Teunissen prachtige bloemen aan. De heer L. Pieterse betuigde zijn hoogachting namens de leer lingen en overhandigde een mooie staande schemerlamp. De heer Lammens uit iJzen- dijke feliciteerde namens de oud leerlingen en de heer Siereveld bood namens de Nederlandse Bond van Leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs een mooi bloemstuk aan. Zó wilde deze auto zich een weg banen langs onbegaande wegen. De heer Teunissen was bijzon der getroffen door al deze atten ties. Daarna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. De heer Teunissen werd op 26 september 1904 geboren en kwam in september 1924 bij het onderwijs. Hiervan was hij ge durende 15 jaar te Maassluis en was na de oorlog verbonden aan het meisjesnijverheidsonderwijs te Sneek als leraar in de alge meen vormende vakken. In Ter neuzen geeft de heer Tennissen sedert I960 lessen in Nederlands en Engels. Het laatste jaar is hij met ziekteverlof. Tijdens de oorlog werd hij we gens zijn ondergrondse aktivitei- ten in Duitse concentratiekam pen opgesloten. Aanrijding Zaterdagavond te kwart vóór elf reed de heer H. G. uit Moer- beke over de Kinderdijk huis waarts. Op het moment dat hij ter hoogte van de uitrit van het restaurant „Zomerlust" reed, kwam daaruit een auto gereden, waarvan de bestuurder bij zijn zwenking op de rijweg de linker zijde van de auto van de heer G. beschadigde. Zonder te stoppen reed hij door, maar toen hij te Breda arriveerde bemerkte hij dat zijn auto blijkbaar tegen een andere auto terecht was ge komen en volgens hem kon dit niet anders gebeurd zijn dan te Axel, waarop hij, met vermel ding van naam en woonplaats, de politie alhier, hiervan telefo nisch op de hoogte stelde, het geen deze veel speurwerk be spaarde. Universitair examen Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het exa men kandidaats elektrotechnisch ingenieur de heer H. J. M. van de Vijver, alhier. slaap opgeschrikt door een he vig lawaai; veroorzaakt door het instorten van een gedeelte van een zijmuur van een der wonin gen. De politie, die op het bureau ook een en ander had gehoord, stelde direkt een onderzoek in, waarbij bleek dat J. W. uit Ter neuzen in de door hem bestuur de auto komende uit de Blokken recht uit recht aan op de wonin gen ingereden, daarmede een grote ravage veroorzakend. De auto werd aan de voorzijde zeer zwaar was beschadigd. Op het politiebureau werd W. door de korpschef een verhoor afgenomen, waarna zijn rijbewijs werd ingetrokken en de zwaar- beschadigde auto werd wegge sleept voor het instellen van een technisch onderzoek. Veertig jaar bij het onderwijs Tijdens een intieme, feeste- lijke bijeenkomst in de direc teurskamer van de Uitgebreid Technische School heeft de vice- voorzitter, ir. Gena, de heer J. Teunissen op de meest hartelijke wijze gehuldigd wegens het feit dat hij veertig jaar geleden bij het onderwijs kwam. De heer Teunissen, die reeds geruime tijd met ziekteverlof is, was verge zeld van zijn echtgenote en zijn jongste dochter. Deze plechtigheid werd ook bijgewoond door de leraren en een vertegenwoordiging van de leerlingen en oud-leerlingen be nevens namens de Nederlandse Bond van Leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs door de heer M. Siereveld. Namens het schoolbestuur ge tuigde ir. Gena van zijn grote waardering voor hetgeen de heer Teunissen gedurende een zo lan ge reeks van jaren voor het on derwijs heeft gedaan. „Veertig jaar bij het onderwijs, aldus de vice-voorzdtter, betekent dat vele generaties lets van U hebben ge leerd en duizenden zwermen in Nederland rond die gewapend zijn met de door U verworven kennis. De heer Gena was van mening dat men daar trots op mag Ztjn en de gemeenschap waarvan wij een deel uitmaken is U daar bijzonder dankbaar voor". Spreker zei van mening te zijn dat de jubilaris eveneens spe ciale dank verdient voor hetgeen hij in 'het verzet tijdens de oor log deed en voor de jaren, die hij in een concentratiekamp c oorbracht, -Namens 'het bestuur en de ge- ïap feliciteerde de heer jubilaris en sprak daar- dank uit voor het vele al-'door de heer Teunissen bekyte. van.het technische a Donderdagavond wordt in de gemeenteraad van Groede de ge meentebegroting aangeboden voor het dienstjaar 1965. Uit de toelichting die het college van B'. en W. geeft, blijkt dat de finan ciële positie van de gemeente gunstig is. De gewone dienst heeft een batig slot van 3400 en bovendien kon in deze dienst een bedrag van 9000 opgeno men worden om eventuele sala risverhogingen in de toekomst op te vangen. De kapitaaldienst vermeldt een bedrag van 4800 voor schilderwerk aan het ge meentehuis, 3000 voor vijf nieu- r-jWe - en £3200 voor mechanisatie benodigd heden. Voorgesteld wordt enige aan vullende bepalingen in de politie^ verordening op te nemen waar door onnodig muzikaal lawaai in duinen en op strand wordt voor komen en paal en perk wordt gesteld aan alle vormen van bedelarij in het badseizoen. Een verzoek van het E. T. I- Zeeland om de bijdrage per in woner te verhogen van 7 tot 12 cent kreeg een gunstig prae- advies van het college. J. de Klerk overleden Op 77-jarige leeftijd overleed plotseling de heer J. de Klerk, Sluis. De heer De Klerk speelde na zijn pensionering o.m. een be langrijke rol als voorzitter van het plaatselijk bejaardencomité en bij het organiseren van de jaarlijkse uitstapjes voor ouden van dagen. Op 14 november zal de Chr. Nationale School 100 jaar be staan. Ter herdenking van deze mijlpaal werd vrijdagavond in de Geref. Kerk in de Kerkdreef een herdenkingsbijeenkomst ge houden waarvoor grote belang stelling bestond. Na het zingen van Psalm 103 1 las de voorzitter van het schoolbestuur, de heer M. Bran- des, Deut. 6, waarna hij voor ging in gebed. Onder de gasten van deze avond bevonden zich o.m. prof. dr. C. Veenhof uit Kampen, het lid van de Tweede Kamer, de heer J. A. van Bennekom, het voltallige college van B. en W., de inspecteur van het lager on derwijs de heer L. F. Frantzen, de plaatselijke predikanten, ver tegenwoordigers van schoolbe sturen uit de omgeving, het oud- hoofd der school de heer J. J. de Ridder en leerkrachten die aan de school verbonden zijn geweest en tal van oud-leerlin gen. Na alle aanwezigen op harte lijke wijze te hebben verwel komd, wees de heer Brandes aan de oprichting van de chris telijke school met het doel de kinderen te doen onderwijzen in christelijke geloofsovertuiging. Het schoolbestuur heeft zich destijds voor een zeer zware taak gesteld, waarvoor wij haar grote dank zijn verschuldigd. Hierna werd het woord ge voerd door de heer J. J. de Rid der, oud-hoofd van de school. Op vaak humoristische wijze sprak hij over verschillende voorvallen tijdens de eerste ja ren, maar ook over minder pret tige gebeurtenissen in de vaak moeilijke strijd in de eerste 50 jaar, toen zonder bijdragen of subsidies van de overheid het christelijk onderwijs gebracht moest worden. Op 14 november 1864 werd in de oude brouwerij in de Molen straat gestart met 50 leerlingen en 1 leerkracht, zijnde de heer J. van Doorn, nadat op 12 april 1864 een schoolbestuur was be noemd. Dit bestuur werd gevormd door de heren A. J. v. d. Berg, voorzitter, P. Marijs, secretaris penningmeester en de leden P. Raymond, D. de Putter en P. van Fraaijenhove. Bij het 25-jarig bestaan was het aantal leerlingen uitgegroeid tot 190 in een lokaal met 2 leer krachten. Aan het 50-jarig bestaan is door de oorlog 1418 geen aan dacht tot feestelijke herdenking besteed. Inmiddels was in de Molen straat een nieuwe school ge bouwd en op 23 april 1908 werd de school, waar nu nog school wordt gehouden, officieel in ge bruik genomen. In de afgelopen 100 jaar zijn 147 leerkrachten aan de school verbonden geweest. Het hoogste aantal leerlingen was 461, ter wijl er een jaar was dat de aan gifte van leerlingen 85 bedroeg. Na 't zingen van Ps. 105 5 24 was het prof. Veenhof uit Kampen die in een uitvoerige rede een vurig pleidooi voor de school met de bijbel hield en de grote schoolstrijd uit de vorige eeuw de revue liet passeren. Nadat de voorzitter de beide sprekers dank had betuigd, werd het woord gevoerd door burge meester M. K. van Dijke. Deze zeide uit hoofde van zijn ambt vele jubilea bij te wonen, maar zelden is dit een eeuwfeest. Uit de woorden van de spre kers is wel duidelijk naar voren gekomen dat het schoolgebouw in de eerste jaren vooral voor moeilijkheden kwam te staan, waarbij de financiële zijde zeker niet de minste was. Spreker hoopte dat vlug de nodige vergunningen voor de bouw van een nieuwe school, waaraan behoefte is, zullen wor den afgegeven. De volgende spreker was de rijksinspecteur voor L. O. de heer L. Frantzen uit Goes, ge volgd door de inspecteur van Chr. Nat. Onderwijs de heer Vertoom uit Middelburg. De heer Terlouw trad op a1" spreker van de vereniging Hei vormde school te Terneuzen. (Adv.) De jarige heer W. Jansen temidd en van familieleden en directeur en „Avondrust". 95 jaar Heden woei de vlag uit in de voortuin van het bejaardentehuis „Avondrust" te Hoek. De heer Jansen oudste be woner van het tehuis vierde er, opgewekt en vitaal zijn 95ste jaardag. De heer Jansen, die op een na de oudste inwoner van Hoek is, nam eerst in 1963 na een ern stige ziekte, waarvan hij vol komen hersteld is, zijn intrek in Avondrust. Voorheen woonde hij jaren alleen In de Tramstraat. Finds zijn 65ste jaar is hij we duwnaar, hij bezat acht kinderen, van wie er nog vijf in leven zijn. De hoogbejaarde heer heeft nog volledige belangstelling voor het leven rondom hem, hij be zoekt iedere woensdag de week markt te Terneuzen. Tot vóór zijn ziekte deed hij dit per fiets, maakt iedere dag stipt een wan deling, leest en zingt graag, is een liefhebber van de televisie en was tot zijn 85ste jaar een zeer bedreven schaatsenrijder. Van beroep was hij, zoals velen in de contreien van Hoek, landarbei der. In de versierde recreatiezaal van Avondrust kwamen heden morgen het directie-echtpaar de heer en mevr. Geuze de jubilaris feliciteren. De predikant der Hervormde kerk, ds. W. van Meeuwen, was diens echtgenote van het rusthuis eveneens vroeg present, en later op de dag kwamen ook de bur gemeester en zijn echtgenote, de heer en mevr. Hanssens, hun ge lukwensen aanbieden. Er waren verder bloemen, schriftelijke gelukwensen en ge schenken, waarvan de jarige op levendige en geestige wijze acte nam. Hedenavond komen alle kin deren, kleinkinderen en verdere familie van de heer Jansen naar Avondrust, om het feest in be sloten kring verder te vieren. De redaktie van De Vrije Zeeuw voegt bij alle gelukwen sen, die de heer Jansen vandaag hebben bereikt, gaarne de hare en wenst hem ten gelukkige levensavond. DIENSTPLICHTIGE MILITAIREN IN DUITSLAND OM HET LEVEN GEKOMEN Zaterdagavond om kwart voor acht zijn drie dienstplichtige sol daten, die tijdens een oefening in Duitsland 'verbleven, nabij Seisingen even ten noorden van Seedorf bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De sol daten, die links van de weg lie pen, werden door een Duitse auto, die juist een andere auto wilde passeren geschept. Zij wa ren vrijwel op slag gedood. Het betreft dpi. sld. A. van der Waal van Dijk, uit Sliedrecht, dpi. sld. A. H. Bartels uit Maastricht en dpi. sld. H. J. Passies uit Aals meer, allen 20 iaar oud.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3