De politiek van Moskou ROEPING en STRIJD Marktberichten .WET INSTALLATIE NOORDZEE' BE1IS0VERZICHT Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW ats>® Maandag 2 Dinsdag 3 november 1964 De nieuwe leiders van het Kremlin hebben zondag beves tigd dat de politiek ten aanzien van het westen geen verande ring zal ondergaan. Aan hun ideologische tegenstanders in China schenken zij echter niet veel troost. In een lang, ongesigneerd ar tikel in de Prawda, het partij blad. wordt gezegd dat de eco nomie verder moet worden ge stroomlijnd. Lof wordt uitge sproken voor enkele zaken die onder het bewind van Chroesjt- sjov tot stand zijn gekomen, maar zijn naam wordt niet ge noemd. In het artikel, dat kan wor den opgevat als een officiële verklaring, staat dat het Krem lin streeft naar verbetering van de betrekkingen met alle kapi talistische landen. Als men geen oorlog wil, is vreedzame coëxis tentie de enige mogelijke weg. De naam China wordt niet genoemd. Wel wordt gesproken van „chauvenisme en kleinbur gerlijk avonturisme", een be schuldiging die vroeger aan het adres van Peking is geuit. Men spreekt zich uit voor een conferentie van communistische partijen ter versterking van de beweging en om onderwerpen te behandelen als de strijd voor de vrede, democratie, nationale onafhankelijkheid en socialisme. Op het binnenlandse front doet het artikel geen concessies aan de Chinezen, die Chroesjt- sjov hebben verweten dat hij meer aan het welzijn van het volk dacht dan aan het uitdra gen van de revolutie. De strijd zal worden aange bonden tegen schendingen van De Amerikaanse verkiezingen President Lyndon Johnson om armt zijn echtgenote lady Bird en zijn dochters Lucy (links) en Lynda tijdens een verkiezings bijeenkomst in New Yorks Ma dison Square Garden, waar hij door 18.000 aanhangers bij deze campagne-finale werd toege juicht. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden vandaag 1778 stuks vee aangevoerd, zijnde: 1119 vette koeien en 659 varkens. De noteringen waren: 'Vette koeien 3ƒ4; Varkens 1,851,92. Alles per kg. Overzicht: aanvoer iets min der, handel zeer kalm, prijzen iets lager, prima's van 44,1S per kg. Worstkoeien 2,70 2,90 per kg; Varkens: aanvoer groter, handel stroef, prijzen lager, prima vleesvarkens boven notering, .zware varkens ƒ1,75 1,77 per kg. Slachtzeugen 1,50 ƒ1,60 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM Vandaag werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd af boerderij: Tarwe, doorsneekwaliteit basis 17 procent vocht levering deze week, tot ƒ35,15; Zomergerst volgens monster tot ƒ28,25; Groene erwten tot 38Schok kers tot ƒ43; Bruine bonen, boe- renschoon, tot ƒ81. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen voor het bin nenland: Eigenheimers 40 mm opwaarts ƒ15,50ƒ17,50; Bintje 35 mm tot 50 mm 10,50— ƒ11,50; Bintje 40 mm opwaarts in 2 maten gesorteerd ƒ11,50 ƒ12,50; Meerlander 40 mm op waarts ƒ12,50ƒ13,25; IJselster 40 mm opwaarts ƒ10ƒ11; Be velander 40 mm opwaarts 15— ƒ15,50; Furore 40 mm opwaarts 11—14. Zandaardappelen binnenland: Libertas 40 mm opwaarts 9,50. Klei-aardappelen voor de ex port: Bintje 35 mm opwaarts in 2 maten gesorteerd 1112,25; Bintje 45 mm opwaarts ƒ12,50; Alpha 45 mm opwaarts ƒ11,25. Zandaardappelen voor de ex port: Bintje 35 mm opwaarts 9,50; IJselster 35 mm opwaarts ƒ9; Patrones 35 mm opwaarts ƒ8,50; Voran 35 mm opwaarts 8,50. orde en recht. De persoonlijke rechten en vrijheden moeten zo groot mogelijk zijn. Tekort komingen bij de Sowjets (raden), vakverenigingen en de bond van jonge communisten moeten ver dwijnen. i „Veel te vaak wordt, in plaats van een zakelijke bespreking, met veel vertoon een bijeen komst belegd, waarop sprekers een van te voren opgestelde tekst voorlezen, verslag uit brengen van bepaalde successen en zeggen dat alles in orde is", aldus de Prawda. Over het werk van openbare lichamen moet volgens het blad meer worden meegedeeld. Snoe verij en het schermen met moo.ie woorden moeten niet meer voor komen. Er moet doelmatiger worden geïnyesteerd, bijvoor beeld in de bouw van fabrieken, opdat nieuwe produktiemoge- lijkheden sneller kunnen worden benut. Het is onzin te geloven, aldus de Prawda, dat ingewik kelde economische problemen door administratieve maatrege len kunnen worden opgelost. Het is van belang dat men een bedrijfsvoering gaat toepassen die stimulerend werkt op pro- duktie en technische vooruit gang. (Dit wijst erop, dat de nieuwe leiders aanhangers zijn van de economische theorieën van professor Libermann van de universiteit van Charkow, die een aantal kapitalistische methoden heeft voorgesteld om de industrie te moderniseren. KORTSLUITING VAAK OORZAAK VAN BRAND Pe inspectie voor het brand weerwezen heeft onlangs becij ferd dat in 1963 711 branden voorkwamen met een schade van meer dan ƒ20.000. Meestal blijft de oorzaak van, dp brand onbekend (in.313 gevallen). Van de bekende oorzaken staat „haard, kadhel; fornuis etc." met 52 gevallen op de eerste plaats, gevolgd döor aard- c.q. kortslui ting met 44. Kortsluiting blijkt dus nog steeds een belangrijke oorzaak van brand te zijn. Menselijke slordigheden speelt hierbij een rol, want in zeer vele woningen worden ter beveiliging van het elektrische circuit zekeringen ge bruikt, die een te hoge amperage hebben of die provisorisch door handige huisvaders zijn hersteld. In vele woningen worden zeke ringen gebruikt van 20, 25 of 30 ampère, die voor de beveiliging van een normale huishoudelijke stroomvoorziening veel te zwaar zijn. Deze zekeringen zullen bij een kortsluiting niet hun taak het uitschakelen van de stroom toevoer vervullen, maar de kortsluiting laten voortbestaan. Dit kan zeer grote gevaren op leveren. Stoppen van 10 ampère zijn de juiste beveiliging voor huishoudelijke circuits. Ook worden doorgeslagen ze keringen door de bewoners zelf hersteld, omdat men geen nieu we bij de hand heeft of gewoon uit gemakzucht. Men gebruikt hiervoor dan muntstukken, ko peren draadjes of wat dies meer zij, zonder zich te realiseren, dat van een werkelijke beveiliging dan helemaal geen sprake meer is. Eerste Kamer beoordeelt Het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de „Wet In stallaties Noordzee", het' anti- R.E.M.-wetje, bevat geen ernsti ge bedenkingen. Verscheidene le den menen, dat het wetsontwerp volkenrechtelijk en constitutio neel binnen de perken blijft. Vele andere leden vroegen naar de betekenis van een bericht, dat Nederland bij ondehandelingen te hebben voorgesteld een bepaling in de ontwerp-conventie op te nemen, waardoor optreden tegen piratenzenders alleen mogelijk zou zijn indien zij geoorloofde uitzendingen storen. Sommige elden huldigen de op vatting, dat ons land ols kust- Sommige leden huldigen de op vatting, dat ons land als kust- heid heeft in volle zee in te grij- nale aangelegenheid is. Deson danks, zo menen zij, kan de indi viduele staat zonder volkenrech telijk bezwaar optreden zonder eigen bevoegheid, indien het gaat om de bescherming van na tionale of internationale belan gen. Elders wordt op grond hier van betoogd, dat de regering ook Aandelen Arch werden verno men op 60 laten (vrijdag 70 la ten). De staatsfondsen waren prijshoudend en ongeanimeerd. De èetste lening 1964 deed lOOVs, de tweede lening 99% tot 99%. De markt sloot ongeanimeerd. ONGEANIMEERD, SCHEEPVAART FLAUW Er viel maandag van het Dam rak weinig nieuws te melden. Immers, aan de vooravond van de Amerikaanse presidentsver kiezingen keek men de kat uit de boom en gaf er de voorkeur aan geen nieuwe posities aan te gaan. Over het algemeen heerst de indruk dat, hoewel de luchtaan val van de Viet-Kong op de Amerikaanse basis een kwalijke zaak is voor het huidige Ameri kaanse bewind, Johnson het ze ker wel zal halen. Met de handel wilde het in het geheel niet vlotten. Zowel het publiek als de arbitrage hielden zich op de achtergrond. Het viel hier bij op dat inter nationale waarden zich over het algemeen betrekkelijk goed wis ten te handhaven. Flauw was de markt evenwel gedecideerd voor de scheepvaartfondsen. In de hoek wist men hier voor feite lijk geen concrete verklaring te geven. Van geen enkele zijde zijn nieuwe feiten bekend ge worden over de scheepvaart in het algemeen of over bepaalde lijnen in het bijzonder. Vooral KNSM had onder ver koopneiging te lijden. Het fonds ging terug met vijf punten naar 133. Ook de overige scheepvaart fondsen wisten het vorige peil niet te handhaven. Zo ging scheepvaart-unie terug naar 121, Rotterdamse Lloyd naar 133, Nievelt naar 95. In het verdere verloop van de markt vond de scheepvaart enige grond en trad een klein herstel in, dat echter de geleden verliezen niet kon goed maken. Van de internationals werd Hoogovens geadviseerd op 565 (onv.), AKU hield zich goed op 482, Philips prijshoudend even als Unilever, alleen Kon. Olie iets zwakker en juist beneden het slotniveau van vrijdag het welk luidde 165,50. Er was een open hoek in Centrale Suiker, die verhandeld werd op 363 tot 365. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier gelden in Am sterdam, luiden: Engels pond 9.9710.07 Amerikaanse dollar 3.573.61 Canadese dollar 3.313.36 Belg. frank (100) 7.22V2—7.27V2 Zwitserse fr. (100) 83.1083.60 Franse frank (100) 73.20—73.70 Duitse mark (100) 90.2090.70 Noorse kroon (100) 49.7550.75 Deense kroon (100) 51.4552.45 Zweedse kr. (100) 69.1570.15 Italiaanse lire (10.000) 56.65—58.65 Oostenrijkse schilling (100) 13.88—13.98 Portugese escudo (100) 12.35—12.50 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.91—6.06 Voer-aardappelen 2,504,50. Stemming: Binnenland rustig, buitenland rustig. Prijzen berekend per 100 kg op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Mysterieus telefoontje hield Den Engelse van wedstrijd af Èen onverlaat, die wel geheel eigen opvattingen heeft over fat soen en sportiviteit, is er de oor zaak van geweest dat Henny den Engelse zondag niet met zijn club DHC tegen NEC heeft ge speeld. Kort na aankomst in Nij megen werd de speler van de Delftse club opgebeld door een onbekende, die hem mededeelde dat zijn vader juist een auto-on geluk had gehad. Den Engelse begaf zich onmiddellijk naar het station om de eerste de beste trein terug te nemen, maar belde voor alle zekerheid nog even een familielid op. Tot zijn grote ver bazing hoorde hij toen, dat er met zijn vader niets aan de hand was. Inmiddels was het echter al te laat geworden om nog tij dig in het stadion terug te zijn. Zowel het bestuur van DHC als dat van NEC hebben de re cherche opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de identiteit van de onbekende, die op deze wel zeer laakbare wijze gemeend heeft Henny den Engelse het spelen te moeten be letten. zonder de thans voorgestelde procedure had kunnen ingrijpen. Vele leden hebben echter be grip voor de gekozen weg om eerst het rechtsvacuüm op te vullen, al wekte dit politiek-psy- chologisch de indruk, dat het op treden van de R.E.M. voordien geoorloofd zou zijn geweest. In het verslag wordt de vraag gesteld of de Nederlandse rechter het in bespreking zijnde wetsont werp zal kunnen toetsen aan intern-nationaal recht zolang ons land de zeerechtverdragen niet heeft bekrachtigd. Door vele leden wordt aange drongen op een overgangsrege ling op grond van het wetboek van strafrecht. Enige leden behouden zich het recht voor tijdens het openbare debat o.a. het verschil in optre den tegen R.E.M. en Veronica in bespreking te brengen, alsook achten een hernieuwde uitvoeri ge bespreking in de Eerste Ka mer van weinig nut. Met gestolen auto uit de bocht: één dode Twee matrozen zijn zaterdag morgen bij Velsen met een ge stolen auto uit de bocht gevlo gen. De 19-jarige W. A. de J. uit Amsterdam liep ernstig hoofd letsel op en is in een kliniek in Wassenaar overleden. De be stuurder, de 19-jarige G. J. D. uit Eindhoven is ernstig gewond in het Anthoniusziekenhuis te IJmuiden opgenomen. De twee matrozen, afkomstig van het marinevliegveld De Kooy bij Den Helder, hebben de auto vrijdagavond gestolen bij een bakker in Petten. T •c dat, z0 nat^e09Ae ^®nS®" ofte* .,a rotte* door ERNST MEISTER 22.) „Doen zij dat inderdaad? Heb ik dan ongelijk wanneer ik be weer dat n uw patiënten niet alles kon voorschrijven wat fei telijk nodig is? Ik zie aan uw ge zicht dat u mij gelijk moet ge ven." Dr. Sevard trachtte onbewo gen te blijven, maar het lukte hem niet. Hetzelfde wat deze patiënt beweerde, had Clara Eyken eerder gezegd. Clara Eyken, die een heftige aanval op het bestuur van het zieken fonds had gedaan. Hij maakte een einde aan het gesprek, omdat hij voelde dat de olieman hem hoe langer hoe meer in het nauw dreef. „Nu ja," zei hij luchtig, „daar praten wij nog wel eens over. In ieder geval zou ik daar maar niet zo zwaar aan tillen." Met een vriendelijk knikje verliet hij het vertrek en ging een volgende patiënt bezoeken. Dat was meneer Mondei, die het sanatorium zou kunnen verlaten zodra dr. Brioni terug was ge komen en hem voor het laatst zou hebben gecontroleerd. Tot zijn grote verwondering vond hij de man in een door- woeld bed. Een man die apa thisch voor zich keek en zich helemaal niet prettig scheen te voelen. Dr. Sevard stelde meteen vast dat de patiënt gerookt had, hoe wel hem dit heel streng verboden was. „Waarom hebt u gerookt, meneer Mondei?," vroeg hij lang zaam; eigenlijk meer medelij dend dan verwijtend. „Omdat ik bang was, dokter. Ik was verschrikkelijk bang." „Waar was u dan bang voor? Er bestaat toch helemaal geen rede voor u om bang te zijn. Over een paar dagen „Oh ja, dan wordt ik als ge nezen ontslagen. Misschien ben ik ook wel genezen Maar of ik gezond zal blijven „Dat zal in ieder geval veel van u zelf afhangen. U moet absoluut niet meer roken." Mondei kwam het bed uit en liep driftig de kamer op en neer. „Weet u wat angst is?," vroeg de patiënt. „Doodsangst? Goed. U zegt mij dat ik beter ben, maar wanneer dê dood tóch komt, plotseling, onvoorbereid? De bekende beroerte op straat, in het vliegtuig, inDe pa tiënt bleef in zijn eigen woor den steken. Sevard liet hem rustig de tijd, hij wist wat komen zou. Met beide handen sloeg de heer Mon dei, ook een van de „captains of industry", op de tafel: „in bed inDokter, zeg het me nu maar eens in mijn gezicht. Is er ook geen grote kans dat ik plotseling sterf wanneer ik nou jawanneer ik bij een vrouw ben? Dat wil ik beslist weten! Hoort u? Ik wil niet dat u mij de waarheid zult onthou den." De patiënt ademde zwaar. Dr. Sevard observeerde hem. In zijn ogen lag inderdaad doodsangst. Dr. -Sevard gaf hem een stoel. „Ga nu eerst eens rustig zit ten, mijn beste meneer Mondei," begon hij. „Kijk eens, het is bij u niet dat u een organisch ge brek aan uw hart heeft. U moet ons nu eindelijk eens geloven, u maakt u zelf veel te veel zor gen over uw toestand. Dus, in hoofdzaak is het bij u ai—^st. Die angst verwekt dan een soort kramptoestand en u gaat uw hart voelen en nautuurlijk doet de sigaret daar zeker geen goed aan. De sigaret, ik veron derstel dat u er tien of meer hebt gerookt en roken is voor u dodelijk. Luister u nu goed naar wat ik u zeg: ik zal het woord nog eenmaal gebruiken, dodelijk. U moet niet meer ro ken. Wanneer u daarbij matig drinkt en u u ook op ander ge bied ontziet, wanneer u bijvoor beeld niet aan een zware sport gaat doen, aan voetballen of zo iets en ik veronderstel dat u dat wel niet zult doen, ja, och, dan is het heus niet nodig dat u het leven van een monnik leidt. Ik zal u stellig een mati ge sexuele omgang niet verbie den. Maar in ieder geval krijgt u nu wat druppeltjes, dan wordt u wel weer wat kalmer. En voor het overige zou ik me wer kelijk zoveel zorgen niet ma ken. Het komt met u best in orde." „U zegt „in orde", dokter?" „U heeft mij goed verstaan. Weet u dat het altijd het ergste is dat de patiënten zo weinig vertrouwen in hup dokter heb ben. Wanneer ze meer vertrou wen hadden, zouden er veel minder zieken zijn. De natuur wil niet vernietigen, de natuur wil genezen en het is de taak van de dokter om de natuur te helpen. Geef mij nu die sigaret ten maar eens." Gehoorzaam deed Mondei een greep in zijn zak. Eenmaal buiten gaf Sevard de verpleegster, die de heer Mondei verzorgde, het doosje sigaretten. „Om de drie uur Na trium Nitrosum, zuster. En voor al niet zwaarwichtig met de pa tiënt praten." Sevard keek op zijn horloge. Hij wist dat hij zich om deze patiënt niet al te veel zorgen behoefde te maken. Het was werkelijk niets anders dan angst geweest, angst voor een beroer te. Angst, de ziekte van de ouderdom. Sommigen hebben vrees voor de dood wanneer ze ouder worden, sommigen voor de onafwendbare impotentie, de vrees om door een vrouw als onvolwaardig te worden aange zien. En in vele gevallen be hoeft die angst werkelijk niet te bestaan. Zonder angst is er geen organisch gebrek, is er geen impotentie en kan de pa tiënt al zijn functies waarnemen wanneer hij zijn dokter maar meer vertrouwde. Na Mondei bezocht dr. Sevard Stoja. Over de pols was hij niet helemaal tevreden. „Hoe voelt u zich vandaag?" Had tot dusverre de patiënt zich tamelijk gewillig getoond, nu kwam er een soort van ex plosie in de vorm van een barse vraag. (Wordt vervoledA

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2