Verrassingsaanvallen van de Vietcong bij Saigon 63 procent der stemmen voor Johnson? Raad van Advies tegen verspreiding kernwapens 27 AMERIKAANSE VLIEGTUIGEN VERNIETIGD HET WEER SPOORWEGONGELUK IN OOST-DUITSLAND NATUURGEWELD TROF TUNESIE EN SICILIË Maandag 2 Dinsdag 3 november 1964 20e Jaargang - No. 6302 SAGED AFGEZET en Hoogwater Weerbericht CHi?OpS «TS^OV IN MOSKOU Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif 'extra speling voor de doe-het-zeh/er DE TOESTAND IN KONGO *»GTSING TUSSEN AMERIKAANSE MILITAIRE VLIEGTUIGEN HI «bOOMfiABt! DffödfiWlivTTööfPQdacföttf i L van 8e Sand» Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adresSmldswal Telefoon; 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per adverientle 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Guerillastrijders van de communistische Vietcong hebben zondag de Amerikaanse luchtmacht in Zuid-Vietnam een zware slag toe gebracht. Zes man sneuvelden en 27 vliegtuigen werden buiten gevecht gesteld. Het aantal gewonden bedraagt 36. Zondagmorgen vroeg deden de guerillastrijders onverwachts een aanval op de belangrijke lucht machtbasis Bien Hoa, die op rond 20 km van Saigon ligt. Met mortiervuur beschoten zij de al daar gestationeerde Amerikaanse straalbommenwerpers en het bij het vliegveld gelegen Ameri kaanse kamp. Vier gesneuvelden zijn Amerikaanse soldaten. Bij de gewonden zijn 31 Amerikanen. De communisten deden daarna een tweede aanval en wel op het militaire terrein van Tan Oeyen, een stad op negen km ten noor den van Saigon. Bij deze aanval met mortiergranaten sneuvelde een Amerikaanse officier en werden een Amerikaanse officier en 15 Zuidvietnamese soldaten gewond. Nog niet eerder hebben de communistische guerillastrijders een van de drie grote lucht machtbases in Zuid-Vietnam aangevallen waar Amerikaanse straalvliegtuigen gestationeerd zijn. De grote aanval van zon dagmorgen vroeg viel samen met de herdenking van het feit dat een jaar geleden de regering van Ngo Diem ten val werd gebracht. Het mortiervuur op Bien Hoa werd in Saigon gehoord. De Amerikaanse generaal Westmoreland zei dat het gra- naatvuur vijf B-57 Canberra- straalbommenwerpers in augustus na de eerste crisis in de golf van Tonkin naar Zuid- Vietnam gebracht had ver nield, acht andere toestellen van dit type zwaar had beschadigd en zeven licht. Voorts werden drie Zuidviet namese jachtbommenwerpers van het type Skyraider zwaar beschadigd en vier Amerikaanse helikopters licht. De communis ten gebruikten mortiergranaten van Amerikaanse makelij die af komstig zouden zijn uit de oor log die destijds in Indo-China werd gevoerd. Een Amerikaanse officier schatte de schade op 15 miljoen dollar. Het betrekkelijke geringe verlies aan doden en ge wonden wordt toegeschreven aan de, snelle evacuatie, waar mee meteen werd begonnen toen de eerste granaten insloegen. Een Amerikaanse officier ris keerde zijn leven om te voorko men dat er een lading bommen ontplofte. Hij kroop onder een brandende B-57 en spoot water op de lading bommen van het vliegtuig. Zondagmorgen zijn nog tegen aanvallen ingezet door Zuidviet namese troepen. In Washington is bekendgemaakt dat president Johnson nog een onderhoud zal hebben met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk en diens collega van defensie MsNamara over de aan val op Bien Hoa en zijn even tuele nasleep. De Amerikaanse B-57-bom- menwerpers die zondagochtend vroeg tiidens een aanval van de Vietcong op het Zuidvietnamese vliegveld van Bien Hoa zijn ver nietigd, zijn op last van president Johnson reeds vervangen. In een verklaring van het Witte Huis werd gezegd, dat pre sident Johnson zondag met zijn voornaamste adviseurs had ge sproken over maatregelen om de „plaatselijke defensie" in Zuid- Vietnam te verbeteren. In de verklaring wordt niet gesproken over directe actie door de Verenigde Staten of door Zuid-Vietnam. Volgens Ameri kaanse kringen denkt men op het ogenblik niet aan uitbreiding van de oorlog tot Noord-Vietnam. De uitdrukking „plaatselijke defensie" in de verklaring was een met zorg gekozen frase, zo werd van de zijde v«i het witte huis gezegd. Johnson had overleg gepleegd met onder meer minister van buitenlandse zaken Rusk en mi nister van defensie McNamara. George Reedy, de woordvoer der van het Witte Huis, zei dat de defensiemaatregelen zullen worden genomen in samenwer king met de Vietnamese autori teiten. Radio-Mekka meldt dat koning Saoed van Saoedi-Arabië is af gezet. Prins Feisal is tot koning uitgeroepen. Het besluit is ge nomen door het kabinet en de raadgevende vergadering. Feisal was al regent sinds maart j.l. toen Saoed van zijn macht werd ontheven. Feisal is 58 jaar. Al jaren wo hij als diplomaat nummer v-n 7"n land beschouwd. Hij is aanhanger van de vooruitstre vende vleugel van de Islam en spant zich in om verouderde ge bruiken door moderne te ver vangen. Functionarissen van het Witte op zijn Huls zeiden dat de vervanging hij. van de B-57 bommenwerpers niet behoeft te betekenen dat op het vliegveld Bien Hoa nieuwe vliegtuigen zijn gestationeerd. Het betekent dat andere vlieg tuigen beschikbaar zijn voor op drachten waarvoor de vernietig de toestellen bestemd waren. De bewoordingen waarin de verkla ring was gesteld, maakte duide lijk dat president Johnson en zijn raadgevers de Vietcong-aanval niet als een belangrijk keerpunt in de guerilla-oorlogvoering za gen, zo werd gezegd. Hoewel ernstig, had de aanval geen crisissfeer geschapen. NIXON: „PENTAGON WAS GEWAARSCHUWD" Oud-vice-president Richard Nixon heeft zondagavond in een toespraak te Milwaukee, ter on dersteuning van Goldwaters kan didatuur, verklaard dat het Amerikaanse ministerie van landsverdediging twee dagen voor de actie tegen Bien Hoa was gewaarschuwd dat een aan val dreigde. „Niets wijst er ech ter op dat men toen voorzorgs maatregelen heeft genomen", aldus Nixon. Nixon stelt de minister van defensie Robert McNamara ver antwoordelijk voor het gebeurde. „De minister van landsverdedi ging hecht geen enkele waarde aan het oordeel der legerleiding. Er is teveel burgerlijke invloed min'sterie", verklaarde Nixon verklaarde verder dat de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek „op het punt staan hun geschil bij te leggen". Hij besloot: „Het wordt hoog tijd dat de Verenigde Staten in Zuid- Vietnam een krachtige politiek gaan voeren". OPKLARINGEN De vochtige lucht die dagen lang boven Nederland aanwezig was, is vandaag met noordwes telijke tot noordelijke winden verdreven en vervangen door aanzienlijk drogere lucht. In deze lucht zijn het komende etmaal opklaringen te verwachten en slechts in de kustgebieden op enkele plaatsen een bui. Samen hangend met de opklaringen worden de minimumtemperatu ren lager. In de middag blijft de tempe ratuur ongeveer gelijk aan die van de afgelopen dagen. De weersverandering is ver oorzaakt door een kleine depres sie, die via Scandinavië naar het zuiden bewoog en een krachtig hogedrukgebied, dat van de Oceaan naar Schotland trok. Daardoor wakkerde in het Noordzeegebied de noordelijke wind aan en kwam de drogere polaire lucht in beweging. Maaslanden ZON MAAN op onder op onder ".36 17.10 5.06 16.56 7.38 17.09 6.19 17.13 7.40 17.07 7.31 17.31 7.42 17.05 8.43 17.52 Prinses Margriet en de „Blauwe Boekanier" Ter gelegenheid van de opening van de kinderboekenweek heeft de blauwe boekanier Prinses Margriet een exemplaar van het boek „De Blauwe Boekanier" aangeboden, jeugdboekenweek geschenk 1964. Dit vond plaats in de tuin van het Rotterdamse stadhuis. DINSDAG 3 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.10 1.24 Terneuzen 1.45 1.59 Hansiweert 2.25 2.39 Walsoorden 2.35 2.49 WOENSDAG 4 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.42 1,57 Terneiuzen 217 2.32 Hansweert 2.57 3.12 Walsoorden 3.07 3.22 medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond. KOUDERE NACHT Opklaringen en slechts op en kele plaatsen een bui, in hoofd zaak in de kustgebieden. Koude re nacht, morgen ongeveer de zelfde middagtemperaturen als vandaag. Matige, aan de kust aanvankelijk nu en dan krachti ge wind luimend van noordwest naar noord tot noordoost. Bij een spoorwegongeluk dat zich zondagavond nabij het sta tion Langenhagen, aan de spoor lijn tussen Berlijn en Rostock, >n Oost-Duitsland, heeft voorge daan, zijn 39 personen om het leven gekomen, terwijl een hon derdtal werd gewond, voor een ;r"it de°l zwaar. Een sneltrein kwam hier in botsing met de locomotief van een goederentrein, doordat de BERLIJN Zondagochtend zijn in twee uur tijd 40.000 Westberlijners door de muur gegaan. Voor één van de doorgangen stonden kort voor het middaguur 2.000 auto's in file. Vrijdag, de eerste dag var- de bezoekperioden, gingen 20,000 Westberlijners naar het oostelijke stadsdeel en zaterdag 90.000. Er is gelegenheid tot 12 november. machinist door een stopsein was gereden. Als gevolg van de bot sing ontspoorden vijf wagons van de passagierstrein. Er word onmiddellijk een aanvang ge maakt met reddingswei-kzaam- heden. De gewonden zijn in zie kenhuizen in de omgeving van Langenhagen opgenomen. 27 Amerikaanse B-57 straalbom menwerpers (op de foto is van één van de toestellen alleen nog een gedeelte van de straalmotor over) werden vernield en acht beschadigd. De vice-voorzitter van de op perste sowjet, Iskenderov, heeft verslaggevers het adres van Chroesjtsjov aangeboden. Hij woont in zijn huis in Moskou, aldus Iskenderov, die terugkeer de van de onafhankelijkheids- plechtigheden in Zambia, het vroeger Noord-Rhodesië, en in Nairobi (Kenia) een beleefd heidsbezoek aflegde. Hij zei dat de mensen buiten de Sowjet- Unie niets begrijpen van de grondbeginselen der Russische politiek. „Deze is gebaseerd op de beginselen van Lenin. Leiders, die hiervan afwijken, worden ge woonlijk gestraft en soms zwaar gestraft". H In een maandag in de Malei sische hoofdstad uitgegeven be kendmaking wordt meegedeeld dat Maleisische vliegtuigen dui zenden pamflettenhebben afge worpen „boven Indonesische ba ses, van waaruit de Indonesiërs het schiereiland Malakka hebben aangevallen. Tunesië is de afgelopen dagen geteisterd door stortregens, die overstromingen hebben veroor- Voor 37 mille aan j'uwelen gestolen uit badhotel Zondagmorgen omstreeks zes uur zijn uit het badhotel te Zandvoort juwelen gestolen waarvan de waarde wordt ge schat op 37.000 gulden. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De juwelen, diamanten en halssnoeren, lagen in een vitri ne. De dieven hebben het glas van de vitrine kapot geslagen. Ze zijn er daarna kennelijk over haast met hun buit vandoor ge gaan, want in de omgeving wer den nog enkele kostbare ringen gevonden. zaakt. Tot dusver zijn zeven lijken geborgen. Op Sicilië heeft een windhoos vier doden en een honderdtal ge» w.onden geëist. Vooral het dorp Santo Croce Camerino is getrof fen. De schade wordt op een mil jard lire geschat. Ook Catania heeft het zwaar te verduren ge had. Op het vliegveld werden hangars, vliegtuigen en hef- schroefvliegtuigen beschadigd. Zaterdag zijn enkele vliegtui gen van de Nederlandse lucht macht op een militaire vliegbasis nabij Catania, op Sicilië, door een windhoos beschadigd. De toestellen zouden deelne men aan een Navo-oefening bo ven de Middellandse Zee. De windhoos zou op Sicilië een schade van meer dan .150 miljoen gulden hebben aangericht. Politieke deskundigen in de Verenigde Staten spreken vrijwel unaniem als hun verwachting uit, dat Lyndon Johnson de presi dentsverkiezing met een overweldigende meerderheid zal winnen. Nog slechts een dag van de verkiezingen verwijderd gaven de opi niepeilingen dooreengenomen Johnson 63 procent van de stemmen. De grootste overwinning in deze eeuw tot dus ver was voor Frank lin D. Roosevelt, die in 1936 60,8 procent van de stemmen kreeg. (Adv.) Volgens een opinieonderzoek van de „New York Times" in alle vijftig staten zou Johnson zeker kunnen zijn van de steun van 27 staten met een totaal van 369 stemmen in het college van kiesmannen, dat is 99 meer dan de vereiste meerderheid van 270. Bovendien zouden nog 16 andere staten naar Johnson overhellen. Goldwater kan volgens de „New York Times" slechts rekenen op twee staten, n.I. Alabama en Mississippi, die samen slechts voor 17 kiesmanstemmen kun nen zorgen. Senator Goldwater zelf echter heeft zondag verklaard, dat hij nog maar vijf staten heeft afge schreven. In de overige heeft hij President Johnson heeft zondag een raad van advies ingesteld ter bestudering van de middelen om de verspreiding van kern wapens te voorkomen. De voormalige onderminister van defensie, Roy Gilpatric, is benoemd tot voorzitter van de raad. De woordvoerder van het Wit te Huis, George Reedy, zei, dat de raad opdracht heeft te onder zoeken welke maatregelen de Verenigde Staten „hetzij in sa menwerking met andere rege ringen, hetzij zelf, kunnen ne men om de verspreiding van kernwapens tegen te gaan". Gilpatric, die zal worden bij gestaan door regeringsvertegen woordiger* en burgers die in het bijzonder bekend zijn met kern vraagstukken, zal voor 1 janua ri in een verslag aanbevelingen moeten doen. Na de Chinese kernexplosie van 16 oktober hebben Johnson en Rusk verscheidene malen ge zegd te vrezen dat binnen tien jaar 15 of 20 landen in het bezit van kernwapens zouden zijn. „Hoe moeilijk dit vraagstuk ook mag zijn, het zal eenvoudiger zijn dit het volgend jaar aan t« pakken dan over tien jaar", zo zegt Johnson in zijn opdracht aan Gilpatric. De raad zou vooral de doelma tigheid van de huidige middelen tegen de verspreiding van kern wapens moeten bestuderen en onderzoeken welke gevolgen het vraagstuk kan hebben op de pro gramma's voor de ontwikkeling van kernenergie voor vreedzame doeleinden, zo ■»ei de woordvoer der van het Witte Huis. Volgens waarnemers vreest de Amerikaanse regering dat de technische samenwerking op het gebied van het vreedzame ge bruik van kernenergie door ver scheidene landen wellicht slechts wordt gebruikt ten behoeve van hun eigen kernwapens. naar zijn zeggen een kans. Hij gaf toe, dat hij vrijwel kansloos is in Massachusetts, Rhode Is land, Connecticut, Hawaii en Alaska. De vooruitzichten voor wat de andere staten betreft zijn er echter volgens hem de afgelo pen week beter op geworden. Het Amerikaanse kiezerskorps is als volgt verdeeld: Ras: blanken 92 procent, ge- kleurden 8 procent; Godsdienst: protestanten 70 procent, katholieken 24 procent en joden 6 procent; Etnische minderheden: Duits 12 procent, Iers 7 procent, Ita liaans 5 procent en Pools 3 pro cent. Het tijdsversohil tussen oost- De opperbevelhebber van de Kongolese opstandelingen, Ni cholas Olenga, heeft opdracht gegeven alle blanken in de door de opstandelingen bezette gebie den onder huisarrest te plaatsen, zo is vrijdag in Leopoldstad ver nomen. Het bevel is in overeenstem ming met een verklaring die de president van de opstandelingen, Christophe Gbenye, donderdag voor radio-Stanleystad aflegde. Gbenye zei: „daar de Belgen de regeringsstrijdkrachten helpen kunnen we niet langer borg staan voor Belgische onderdanen en hun eigendommen". Hij be schuldigde Belgen en Amerika nen van het bombarderen van steunpunten van de opstandelin gen. In het door de opstandelingen bezette gebied bevinden zich naar schatting 1"Ö0 bl*"ken, van wie 1800 Belgen en omstreeks 60 Amerikanen. en westkust van de Verenigde Staten bedraagt drie uur. Van daar dat men in bijv. California nog aan het stemmen is, wan neer in New York de stembu reaus al gesloten zijn en met het tellen der stemmen is begonnen. Het kan dan ook gebeuren, dat kiezers hun stem nog moeten uitbrengen terwijl de uitslag al vrijwel vaststaat. Zeker is dat het geval met Alaska, waar de stembureaus om 2 uur pl. tijd sluiten, d-i. 2 uur New Yorkse tijd. (Woensdagmorgen 8 uuï Ned. tijd.) ADENAUER BEZORGD De Westduitse oud-bondskan selier en voorzitter van de West duitse christen-democratische partij, Adenauer, heeft in een vraaggesprek met het blad „Bild" de mening uitgesproken, dat hel mogelijk is dat president De Gaulle zijn houding tegenover Duitsland wijzigt en dat er een as ParijsMoskou tegen Duits land kan ontstaan. Daarom was er geen tijd te verliezen. Adenauer oefent ernstige kri tiek uit op de binnen- en buiten landse politiek van de regering- Erhard. Hij schrijft de kille hou ding van De Gaulle tegenover de E.E.G. toe aan de koele ontvangst die het Franse staatshoofd in juli in Bonn is bereid. Adenauer vindt herstel van goede Frans-Duitse betrekkingen „een zaak van leven en dood". Bij een botsing tussen twee transporttoestellen van de Ame rikaanse luchtmacht zijn zater dag zes militairen om het levert gekomen. Het ongeluk deed zich voor ten zuiden van Augusta, irt de staat Georgia. Beide toestellen verbrandden. ik

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1