Provinciaal nieuws Meer consumptie - minder winkels WAAR WONEN WIJ? ZendagdissssteR AANTAL KLEINE ONDERNEMINGEN LOOPT TERUG A.NJLB. WIL ZES PROCENT VAKANTIETOESLAG II LANDBOUW Pagina 3 Terneuzen Cadzand Clircge Groede Oostburg Sluis Zuidzande AGENDA Koninklijke onderscheiding uitgereikt door burgemeester mr. H. Rijpstra Zaterdag 31 oktober 1904 DE VRIfE ZEEUW 10. 11. 12. Stremming kanaal Zuid-Beveland Voor het leggen van zinkers Zal de doorvaart in het kanaal van Zuid-Beveland op maandag 9 november volledig gestremd zijn tussen 's morgens zeven uur en 's middags vijf uur, of zoveel langer als nodig, of korter als mogelijk zal blijken. De scheepvaart van en naar Antwerpen zal die dag dus met vertraging rekening moeten hou den. Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken Vrijdag 6 november zal des voor middags om half elf in de verga derzaal van het gebouw der Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Zeeuwseh-Vlaanderen een vergadering worden gehou den, waarvan de agenda luidt: Opening. Notulen van de vergadering van 11 februari 1964. Ingekomen stukken. Mededelingen. Aanwijzing van een lid in het algemeen bestuur van het Zeeuwsch-Vlaams Borg stellingsfonds in de vacature die op 1 januari 1965 zal ontstaan door het aftreden van de heer P. Blommaert. Aanwijzing van een lid in het bestuur van de Vlas stichting Zeewsch-Vlaande- ren te St. Jansteen in de vacature die ontstaan is door het aftreden van de heer P. Blommaert. Vaststellen van een regle ment van orde. Vaststellen van een retribu tieregeling. Vaststellen van een perso- neelsreglement. Behandeling van de begro ting der Kamer voor het jaar 1965. Rondvraag. Sluiting. Winnaar Philips-prijsvraag Dezer dagen ontving de heer L. M. Dieleman, 2e Verbindings straat 6, het heugelijke bericht, dat hij het bedrag van een door hem bij de heer J. Kramer in de Noordstraat gekochte Phi lips bandrecorder zou terugont vangen. De heer Dieleman had ter ge legenheid van de aankoop van zijn bandrecorder n.l. meege daan aan een prijsvraag, die de mogelijkheid bood het bestede bedrag terug te krijgen. De op lossing was goed en gistermid dag was de heer N. J. v. d. "Wèlp, i;ebiedschef van Philipè Nederland N.V. vanuit Eindho ven naar Terneuzen gekomen, waar hij in de zaak van de heer Kramer in bijzijn van diens echt genote en een deel van het per soneel een bedrag in contanten van 698,aan mevr. Diele manPostma overhandigde. Hij feliciteerde namens de direc tie der Philips Fabrieken de ge lukkige prijswinnares. Door de familie Kramer, die mevr. Dieleman met haar for tuinlijke aankoop hartelijk feli citeerde, werd haar een prachtig boeket aangeboden. Uit de zakenwereld Onlangs heeft de heer G. Din- gemanse, horloger-juwelier-opti- ciën (Axelsestraat 46) een vrij geruisloze maar belangrijke ver andering in zijn zaak aange bracht. Nadat hij in de zomer van dit jaar het vestigingsdiploma opti cien had behaald, heeft hij zich verder gespecialiseerd op de onder deze groep vallende arti kelen, waarbij moet worden vast gesteld dat dit geen invloed heeft gehad op zijn afdeling horlogerie ën goud- en zilverwerken. De zaak van de heer Dinge- manse is nu zodanig uitgebreid, dat hij achter zijn bestaande win kel een aparte afdeling optiek heeft. Door dit op die wijze in te richten heeft hij bereikt dat het gemakkelijk voor hemzelf is en bovendien voor de clientele, terwijl zij eventueel even moe ten wachten, daar alvast een keuze van een montuur kunnen maken. Zoals te begrijpen valt be schikt de heer Dingemanse over een moderne apparatuur, in deze nieuwe afdeling van zijn zaak, waardoor hij in staat is om alle hem toevertrouwde opdrach ten in de optische branche snel en met grote accuratesse uit te voeren. De Kinderboekenweek en de Openbare Bibliotheek Tijdens de Kinderboekenweek, die heden met de komst van de Boekanier en zijn trawanten om half elf aanvangt, zal in de Open bare Bibliotheek een tentoonstel ling worden gehouden over het onderwerp „Sport." Verder wordt gedurende deze week een teken- en knutselwed- strijd gehouden, waaraan alle kin deren kunnen deelnemen, terwiil op vrijdag 6 november om 4 uur de jeugd in de Openbare Biblio theek kan komen luisteren naar een prachtige vertelling. Aanrijding Gistermiddag te ongeveer kwart over vier had op het kruispunt EmmalaanLeeuwenlaan een aanrijding plaats tussen een per sonenauto bestuurd door de heer M. O, uit Z&§iaslag» en een, be stelauto bestuurd door de heer A. D. C. uit Terneuzen. Op het moment dat de bestel auto vanuit de Emmalaan het kruispunt was genaderd, kwam vanuit de Leeuwenlaan de per sonenauto gereden in dé richting van de Axelsestraat. Door de botsing had geen per soonlijk letsel plaats, maar de beide voertuigen liepen materi ele schade op. Vergadering vrouwenbond N-V.V. De afdeling Cadzand van de vrouwenbond van het N.V.V. hield een vergadering o.i.v. mevr J. Adriaansede Neef. Het huis houdelijk gedeelte werd afgewis seld met een causerie van zuster Bos uit Schoondijke over de al gemene bijstandwet, die op 1 januari a.s. van kracht wordt. Beëdiging waarnemend burgemeester Op verzoek van de commissa ris der koningin heeft burge meester P. V. N. Vercauteren zich bereid verklaard na zijn pension nering op 1 november a.s. het ambt van burgemeester van Clin- ge te blijven waarnemen, totdat in de vacature zal zijn voorzien. De heer Vercauteren is daartoe door de commissaris der konin gin ter provinciale griffie beedigd op dinsdag 27 oktober j.l. St. Nicolaas-actie De winkeliersvereniging „Groe de" heeft haar najaarsvergade ring gehouden welke in het teken stond van de St. Nicolaas- actie. Besloten werd deze te houden van 20 november tot 5 december. Zaterdag 21 november zal St. Nicolaas in de gemeente worden ontvangen. Wegens aftreden van voorzit ter J. Versprille werd tot be stuurslid gekozen de heer W. Morel, terwijl tot tijdelijk voor zitter werd benoemd de heer D. Verherbrugge. Op voorstel van een der aan wezigen werd de heer J. Ver sprille benoemd tot ere-lid der vereniging. Raadsvergadering De raad der gemeente Oost burg heeft in zijn gehouden ver gadering verschillende bedragen voor het onderwijs voorlopig vastgesteld. Met ingang van 1 nov. zal het aantal kinderen dat de openbare kleuterschool bezoekt gestegen zijn tot 91. Van het ministerie van O. K. en W. is bericht ont vangen dat hierdoor kan worden overgegaan tot het aanstellen van een tweede leidster, waarvoor rijksvergoeding zal worden ver leend. Overeenkomstig het voor stel werd mevr. KotvisJansen te Oostburg als zodanig benoemd. De verordening op de heffing van leges werd aangevuld en zal voor een enkelvoudige vis^ikte 1 verschuldigd zijn. Door toepassing van de arbeids uren besparende bouwmethode zullen aan de Quarles v. Ufford- straat nog 2 woningwet kunnen worden gebouwd. Leenhouts' aan nemingsbedrijf te Sluis is bereid deze woningen te bouwen voor ƒ31.000 per woning, waarmede de raad aceoord ging. Bij de rondvraag vestigde de heer Barendregt nog eens de aan dacht op de verlichting van de Markt. De voorzitter antwoordde, dat op korte termijn een aanvang zal worden gemaakt met verbetering van de verlichting. De heer Barendregt zeide dat des nachts op het marktplein een ware rattenplaag heerst. Deuren worden aangevreten en uit een volière werden 45 vogels geroofd. De voorzitter was hierover ver baasd, daar het college van B. en W. nimmer een klacht over de rattenplaag heeft ontvangen. Hij zeide echter toe, dat een onder zoek zal worden ingesteld.. De heer De Coene had klachten over het onderhoud van de be graafplaats. De voorzitter antwoordde, dat hij vrijwel iedere week de be graafplaats bezoekt en moet zeg gen dat het onderhoud hiervan niets te wensen overlaat en het geheel een keurige indruk maakt. Z.V.U.-avond. Op uitnodiging der Z.V.U. heeft Rob de Vries in de Bur gerzaal van het Oostburgse raadhuis op amusante en bevat tende wijze verteld over het on derwerp: „De toneelspeler en zijn kunst": Voorop stelde hij dat toneelspelen ook een beroep is waarvoor veel vakkennis moet worden opgedaan. Voor velen belichtte hij de gang van zaken achter de coulissen. Vooral in deze tijd vraagt de televisie veel aandacht voor de toch al niet te grote groep toneelspelers in Nederland. Enkele malen gaf hij een aanschouwelijk voorbeeld uit zijn loopbaan. Aan het eind van deze avond dankte de heer C. van der Made uit Breskens de 60 aanwezigen voor hun belangstelling en de heer Rob de Vries voor zijn in teressante lezing. Ten slotte deelde de heer Van der Made mede, dat de heer Hoolhorst zijn functie van voor zitter der afdeling Oostburg der Z.V.U. heeft neergelegd. Vergadering St. Nicolaascomité In hotel Sandersde Paauw hield het plaatselijk Sint Nico laascomité zijn jaarlijkse voor bereidende vergadering onder voorzitterschap van de heer Ch. Bukkens. Besloten werd om het feest op de gebruikelijke wijze te vieren in Sluis, Heille en Sint Anna ter Muiden. Getracht zal worden enige uitbreiding aan het be staande comité te geven om de werkzaamheden van de leden wat te spreiden. Opbrengst collecte De opbrengst van de Zeeuwse collete bedroeg te Sluis ƒ150,13. Hiervan komt 18 ten goede aan het eigen plaatselijk maatschap pelijk werk. Verkoop woonhuis In hotel „De Zwaan" werd ten overstaan van notaris A. H. M. van den Hoek in het open baar verkocht het woonhuis Dorpsplein 7 te Zuidzande, groot 358 aren, eigendom van de heer Iz. Risseeuw te Cadzand. Het hoogste instelbod bedroeg 14.000,welk bedrag nadien bij opbod nog werd verhoogd tot 17.000,—. Koper werd de N.V. „De Lichtbron" te Middelburg. Kinderpostzegels De leerlingen van de open bare lagere school hebben voor een totaal van 328,75 verkocht aan kinderpostzegels en -kaar ten. HEDEN Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „Via Mala". Ponton Prov. boot, 10.30 u.: Aankomst Blauwe Boekanier. AxelHet Centrum, 8 uur „De hartstocht van een 17- jarige". Sluiskil: Kiosk Middenstraat, 11.30 uur: Komst Blauwe Boe kanier. ZONDAG 1 NOVEMBER Terneuzen Luxor-Theater, 2.30 uur: „Freddy en de mil jonair"; 5 en 8 uur: „Via Mala". Zuidersportpark, 2.15 uur Terneuzen 3Koewacht 2; 2.30 uur: Terneuzen 2Breskens 2. AxelHet Centrum, 8 uur „De hartstocht van een 17- jarige". MAANDAG 2 NOVEMBER Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „Freddy en de miljonair" DINSDAG 3 NOVEMBER Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „Freddy en de miljonair" Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. Wanneer u voornemens mocht zijn met uw echtgenote in het Zuidlimburgse Bemelen te gaan wonen, zult u ongetwijfeld door het gemeentebestuur hartelijk worden ontvangen en kunnen rekenen op enkele aardige cadeautjes. Bemelen heeft name lijk 198 inwoners en samen zoudt u de tweehonderd volmaken, een enorme gebeurtenis. Bemelen is de kleinste, althans de dunstbevolkte van alle 978 Nederlandse gemeenten. Daar naast hebben nog 12 andere ge meenten minder dan 500 inwo ners. Heerlijk in zo'n gemeente te wonen, waar men weliswaar geen warenhuizen en stadions kent, maar waar men tenminste zijn wagen onbeperkt kan par keren. Bovendien ligt het groot ste deel van deze gemeenten in het zuiden des lands, zodat het gebrek aan schouwburg en bio scoop» wordt vergoed door de televisie-uitzendingen die een grote keus garanderen (Neder land, Duitsland, België, Frank rijk). Voor 59 gemeenten, zo lezen we in een desbetreffende publi catie van het C.B.S., ligt het in wonertal tussen 500 en 1000, voor 141 tussen 1000 en 2000, voor 305 tussen 2000 en 5000, voor 219 tussen de 5000 en 10.000 en voor 140 tussen de 10.000 en 20.000. Van de 101 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners waren er 64 met minder dan 50.000 inwoners, 23 met een in wonertal tussen 50.000 en 100.000, terwijl 14 gemeenten meer dan 100.000 inwoners telden. Een vergelijking met januari 1939 leert, dat er toen 1054 gemeen ten in ons land waren. Liefst 93 zijn er dus ter ziele gegaan. In 1939 woonde 18 van.de be volking in gemeenten met min der dan 5000 inwoners. Nu nau welijks 11 meer. De grootte der gemeenten, wat betreft het grondgebied, loopt sterk uiteen. De Noordoostpol der, de zuidelijke IJsselmeer- polders, Apeldoorn en Ede heb ben de grootste oppervlakte. Nieuwpoort heeft het kleinste grondgebied. TAdv.T De originele Amerikaanse teenagerkleding TERNEUZEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. J. Njjsten, W. de Zwijgerlaan 17, tel. 2324. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69, tel. 2060. Zondagdienst Kruisverenigingen Groene- en Wit Gele Kruis: Zuster E. C. Vogelaar, Van Steenbergen laan 67, tel. 3360. AXEL: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. Boor, Noordstraat 8, tel. 666. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts C. J. Cysouw, Westkade 119A, Sas van Gent. Tel. 01153-588. Hugo Ciaus weigert wederom literaire prijs De Belgische auteur Hugo Claus heeft donderdag wederom een literaire prijs geweigerd. Zijn roman „Omtrent Dedee" was dit jaar verkozen in het jaarlijkse referendum van de vereniging ter bevordering van hte Vlaamse boekwezen en de vereniging van Vlaamse letter kundigen. De prijs bestaat uit een oorkonde, zonder geldprijs. Claus weigerde deze onder scheiding reeds vorig jaar. Ge vraagd door Belgische journalis ten, of hij dat dit jaar weer doet antwoordde hij„Natuurlijk. Voor wie neemt u mij aan. Voor een of andere windhaan, die elke week iets anders zegt? Ik ben geen politieke figuur..." Hugo Claus heeft wel de Beer- naert-prijs van de koninklijke Vlaamse akademie aanvaard. Daaraan is een prijs van 10.000 frank verbonden. Deze onder scheiding heb ik met de nodige waardigheid en zonder schaamte aanvaard, want het geldbedrag was net boven mijn eis: het maandloon van een ongeschoolde arbeider. Kredietregeling voor de middenstand Voor bedrijfsuitrustingskredie en bijzonder krediet voor de mid denstand zal voortaan een geza menlijk plafond van 510.000 gel den. Tot dusver had ieder dezer kredieten een plafond van 40.000. Ook het plafond van het inrichtingskrediet wordt op 150.000 gebracht. Dat is een halve ton meer dan het tot dus ver geldende industriële krediet. Staatssecretaris Bakker, die dit nieuws in de vaste commissie voor economische zaken van de Tweede Kamer vertelde, kon ver der meedelen, dat de grens van het borgstellingsfondskrediet op 10.000 wordt gesteld. De staatssecretaris zei, dat bij vijf procent eigen kapitaal bij be drijfsovername een startkrediet- regeling tot 30 procent van het balansvermogen zal gelden. Dit percentage wordt voor de helft door het rijk en voor de helft door het bedrijfsleven gewaar borgd. De rest moet worden ver kregen uit normale kredietfinan ciering. Naar de mening van de be windsman moet het goede onder nemers mogelijk zijn met deze re- geiingen een bedrijf op te bou wen. Wacht u even hier komt de Zuidpool voor u Toen dezer dagen bij de familie Verschoor in Voor- burg de telefoon ging en de heer des huizes de hoorn had opgenomen, hoorde hij tot zijn verras sing de rijkstelefoniste zeg gen: „Wacht u even. hier komt de Zuidpool voor u". Even later hoorde de heer - Verschoor de stem van zijn zoon Piet, die deel uit- maakt van de gecombi neerde BelgischNeder landse Zuidpoolexpeditie, die ook een subsidie van de Nederlandse organisa tie voor zuiver weten schappelijk onderzoek ont vangen heeft. De expeditieleden bleken het gelukkig goed te ma ken, maar verlangden wel naar het voorjaarszonnetje en naar sla en tomaten. Op 6 december vertrekt er een schip naar het obser- vatiegebied met aan boord expeditieleden, die hun collega's in het Poolgebied gaan aflossen. De laatsten, die nu aan het „aftellen" zijn, komen in het voor jaar van 1965 terug. Ten huize van zijn werkgever, de heer A. Scheele, tijdelijk woonachtig aan de Schuttershof- weg alhier, werd gistermorgen de heer Jac. de Bruijne wegens zijn veertigjarig dienstverband bij de familie Scheele, door burge meester mr. H. Rijpstra, namens de Koningin onderscheiden met de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De bijeenkomst, die een fami liair karakter droeg, werd verder nog bijgewoond door de voorzit ter en secretaris van de kring Terneuzen der Z. L. M., de heren J. van Hoeve en D. Dekker. Uit hetgeen door de verschillen de sprekers naar voren werd ge bracht, is wel gebleken dat de heer De Bruijne, die thans in de Marijkestraat woont, behalve za kelijke, zeer nauwe persoonlijke banden met de familie onder houdt. Zowel zijn vacfer als grootvader waren werkzaam bij de vroegere generaties van zijn werkgever. De heer De Bruijne begon zijn loopbaan, zoals zovelen vóór hem, in de agrarische sector als „koewachter" bij de heer D. Scheele, vader van zijn huidige werkgever, die een landbouwbe drijf aan de Kanaalweg bezat. Van landarbeider werd hij ver volgens eerste knecht en thans is hij mede door onteigening van het bedrijf wegens de ka- naaiwerken als enig perso neelslid van de zoon van zijn eer ste werkgever in dienst. „Een herdenking in de agrari sche sfeer, dreigt in het Terneu zen van heden gemakkelijk in het vergeetboek te raken", zei de burgemeester. Des te prettiger* noemde hij het, hier namens de overheid getuige te mogen zijn van dit jubileum. De nauwe ban den, die de heer De Bruijne met de familie onderhoudt, noemde hij uniek en typerend voor de wijze van werken in het landbouwbe drijf, dat nog niet zo massaal is, dat men elkander niet kent. De jubilaris ontving van zijn patroon, behalve een geschenk onder couvert, een draagmedaille van de onderscheiding. „Je bent als kind bij vader ge komen, Wij gingen samen naar school. En ik ben heel dankbaar voor je trouwe plichtsvervul ling", zo zei de heer A. Scheele, die in zijn dankwoord ook de echtgenote van de heer De Bruij ne betrok, die op de boerderij in tijd van ziekte en nood steeds de helpende hand toestak. De heer Van Hoeve overhan digde de heer De Bruijne het ge tuigschrift van de Z. L. M., dat bij een dergelijke jubileum wordt uitgereikt. De heer De Bruijne was diep getroffen door al deze waarde ring en hartelijkheid en dankte hiervoor in eenvoudige bewoor dingen. Het gezelschap bleef hierna nog geruime tijd op feestelijke wijze bijeen. Het aantal verkoopplaatsen in de detailhandel is gedurende 1963 weer sterk verminderd. Dit feit werpt nog eens een licht op de grote veranderingen, die zich voltrekken in deze sector van het bedrijfsleven. l>e welvaartsvermeerdering heeft bij de consument tot sterke veranderingen in zijn bestedingspatroon geleid, waarbij o.m. een verschuiving naar de duurzame consumptiegoederen plaatsvond Dit komt tot uiting in de hoeveelheid indexcijfers, die het C.B.S. heeft berekend van de consumptieve bestedingen van gezinnen. De bestedingen voor voedings- en genotmiddelen bleken daarbij ge durende de periode 19501963 met 60 te zijn toegenomen; de bestedingen voor duurzame consumptiegoederen stegen echter met 123 Dit duidt er op, dat de con sument zijn welvaartsvermeer dering voor een belangrijk deel heeft aangewend voor verbete ringen in de inrichting van zijn woning, voor rationalisering van de huishoudelijke werkzaam heden door aanschaffing van huishoudelijke apparatuur enz. De bedrijven, die duurzame goe deren verkopen, ondervonden dus een sterke stimulans van de gunstige conjunctuur. In deze sector is het aantal vestigingen tian ook toegenomen. TOEGESPITSTE CONCURRENTIE De welvaartsstijging, gepaard gaande met een geduchte bevol kingsgroei, heeft een negatieve invloed gehad op de ontwikke ling van het aantal verkoop plaatsen in de levensmiddelen sector. De concurrentiestrijd tus sen het midden- en kleinbedrijf enerzijds en het grootbedrijf en de coöperaties anderzijds spitste zich toe en menig eigenaar van een kleinbedrijf kon deze con currentie niet volhouden. Ook de grote veranderingen in het gedrag van de consument hebben tot een vermindering van het aantal verkoopplaatsen geleid. De consument raakt meer en meer geporteerd voor snelle bediening. Vele vrouwen, die een betaalde betrekking hebben, willen zo snel mogelijk de bood schappen doen. Ook hechten de mensen tegenwoordig meer waar de aan hun vrije tijd zodat zij het zonde vinden uren te beste den aan de dagelijkse boodschap pen. HET STERKE GROOT BEDRIJF Het zelfbedieningssysteem kwam aan de wensen van deze consu menten tegemoet. In de afgelo pen tien jaar is het aantal zelf bedieningszaken opgelopen van 80 tot ongeveer 4200. Daarnaast zijn er in ons land 360 super markten. Als gevolg van deze ontwik keling zijn grote verschillen ontstaan in de concurrentievoor waarden tussen de diverse zaken in de levensmiddelensector. Overgang naar het zelfbedie ningssysteem is niet voor elke ondernemer mogelijk en dit heeft menigeen het hoofd gekost. Vooral in de categorie kleinere en kleinste ondernemers zijn veel slachtoffers gevallen. In de periode 19501963 daalde het aantal ondernemingen met één verkoopplaats in de levensmid delensector met bijna 22 Het grootbedrijf speelt uit de aard der zaak een rol van betekenis. Door zijn grote kapitaalkracht kan het sneller en beter reage ren op de veranderingen, die zich in het consumentengedrag voordoen. Bijna de helft van de supermarkten is in handen van het grootbedrijf. OVERHEIDSGARANTIE De laatste jaren is er ook een streven merkbaar om winkel centra op te richten, waar de consument mogelijkheden vindt om zijn gehele behoeftenscala te bevredigen. Ook hier heeft het grootbedrijf veelal de leiding. Het is daarom duidelijk dat de activiteiten van het grootbedrijf tot een vermindering van het aantal kleinere ondernemingen heeft bijgedragen. Dit proces zal zich vermoedelijk verder voort zetten. Wei trachten de kleinhande laren door bundeling van krach ten zich te weer te stellen tegen de concurrentie van hun grote broers. Ook de overheid kan hiertoe bijdragen. Op het ogenblik wordt de mogelijkheid van een ontwikke lingsfonds voor het midden- en kleinbedrijf onderzocht. Op nieuw heeft de regering de ma xima van enkele kredieten on der overheidsgarantie verhoogd. Of deze maatregelen voldoende zijn, staat echter te bezien. WERELDSPAARDAG De veertigste wereldspaardag is vrijdag voor de Spaarbank voor de stad Amsterdam, naar deze instelling meldt, een record dag geworden. Hoewel het per soneel in de voorgaande jaren op wereldspaardag wel wat ge wend was wat de drukte be treft, werd gisteren de toeloop en drukte „ontstellend en ab normaal" genoemd. Vrijdagoch tend om acht uur stonden er al mensen voor de deuren der kan toren om hun geld te depone ren. De Spaarbank voor de stad Amsterdam heeft in totaal 26 vaste kantoren. Daarbij waren er gisteren nog vijf grote spaar- bussen ingelast. Zo tegen de middaguren kon men al haast met zekerheid zeggen dat het aantal boekingen de 30.000 zou overschrijden. Vorig jaar waren dat er 27.000 met een totale in leg van 1.539.000. Deze 40ste jubileumwereld- spaardag had voor Amsterdam een speciaal cachet. Tien Oos tenrijkse meisjes waren als af gevaardigden van de Spaarbank van Wenen naar Amsterdam gekomen, die in hun nationale klederdrachten op verschillende kantoren cadeautjes uitreikten. De geschenken bestonden o.m. uit kalenders, spaarpotten, pot loden en speldjes. De Spaarbank voor de stad Amsterdam had op haar beurt tien meisjes in Nederlandse klederdrachten naar Wenen laten reizen om daar de viering van wereldspaardag ex tra luister bij te zetten. FRANKRIJK EN DE SOWJET-UNIE In antwoord op de gelukwens van Mikojan, voorzitter van het presidium van de opperste sow- jet, ter gelegenheid van de 40ste verjaardag van het aanknopen van Russisch-Franse diplomatie ke betrekkingen, heeft president De Gaulle het volgende telegram naar Moskou gezonden: „Ik ben zeer aangenaam ge troffen door uw gelukwens. Ik deel uw mening wat betreft het karakter van deze verjaardag. Tn deze veertig jaar hebben ons bei der landen een lange weg afge legd en verschrikkelijke beproe vingen doorstaan. Wij hebben ook kunnen waarnemen dat, on danks de ongelukken uit het ver leden, onze landen zijn verbon den in een hechte vriendschap als beheerders van een gemeen schappelijk erfgoed. Ik verzoek u Frankrijks beste wensen te aanvaarden voor de voorspoed van de Sowjet-Unie en haar vol ken, alsmede de verzekering van mijn persoonlijke hoogachting". De algemene Nederlandse agrarische bedrijfsbond (N.V.V.) gaat bij de vernieuwing van de 13 landbouw-c.a.o.'s pleiten voor verhoging van de vakantietoe slag tot zes procent, één loonge- bied voor alle C.A.O.'s, gelijke beloning voor de vrouwen en een spoedige verwerking van de huurcompensatie in de lonen. De vakgroep landbouw van de A.N.A.B., die gisteren in Utrecht vergaderde, is daarmee akkoord gegaan. Bij de komende loon onderhandelingen zal prioriteit worden gevraagd voor verbete ring van de lonen. De door de afgevaardigde federaties voorge stelde percentages varieerden van tien tot twintig procent, maar het vakgroepsbestuur vond het nog te vroeg om over per centages te spreken. Vastgesteld werd, dat in elk geval naast de eventuele algemene mogelijk heden tot een loonsverhoging, moet worden gestreefd naar het inhalen van de achterstand, die de landbouw nog altijd heeft met vergelijkbare bedrijfstakken. Ook wil de A.N.A.B. de 45- urige werkweek voor de akker bouw en daarmee vergelnkbare sectoren gaan voltooien. Voorts zal worden gestreefd naar ver korting van de arbeidst'id in de veehouderij etc., waarbij aan dacht zal worden geschonken aan uitbreiding van de geheel vrije weekeinden. In het pakket van verlangens komen ook voor wensen betreffende verhoging van toeslagen en dergelijke. VakgroeDssecretaris P. Schip pers pleitte voorts voor een meer doeltreffende controle op de naleving van het landbouw- veiligheidsbesluit en de arbeids wetgeving. Kinderarbeid is wel iswaar niet meer het grootste probleem in de landbouw, maar de arbeid door derden (als bij verdienste) beschouwt de A.N.A. B. toch als een voor de landar beidersionen nadelige factor. Als bond is er weinig tegen te doen. maar als de politie meer contro leambtenaren inschakelt zou het euvel wellicht kunnen worde" bestreden.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3