Jubileum van de directeur der N.S.M. NEDERLANDER HEEFT WEINIG POLITIEKE BELANGSTELLING KERKDIENSTEN ROEPING en STRIJD TORENFUT VOOR 25.000 MENSEN Voor de zondag Pagina 2 DE VRTJE ZEEUW STAD VAN DE TOEKOMST: Zaterdag 31 oktober 1964 De directeur van de Neder landse Stikstof Maatschappy te Sluiskil, ir. V. Gena, her denkt op 1 november a.s. de dag- waarop hy 35 jaar ge leden in dienst van Je maat schappy trad. De heer Gena begon zijn carrière bij de Ammoniaque Synthétique et Dérivés te Brussel, de toenmalige zus teronderneming van het be drijf te Sluiskil. Nog geen jaar later kwam de heer Gena naar Sluiskil, op het ogen blik dat de nog niet voltooi de fabriek bij gedeelten in bedrijf werd gesteld. In de jaren vóór de oorlog leerde de heer Gena vrijwel alle afdelingen grondig ken nen. Zijn werkzaamheden vlak na de oorlog hebben er mede toe bijgedragen dat hem een steeds groter ge deelte van de verantwoorde lijkheid op de schouders werd gelegd. Op 1 januari 1962 werd ir. Gena benoemd tot bedrijfsdirekteur. NA DE OORLOG Was de toenmalige Com pagnie Neérlandaise op 10 mei 1940 het eerste doelwit van de bombardementen door de Duitsers, tijdens de oorlog werden na diverse ver geefse pogingen om het be drijf weer op gang te bren gen alle machines en ap paraten weggesleept. Het was een zware opgave deze weer in bezit te krijgen, want men had zich de taak opgelegd het complex zo spoedig mo gelijk in bedrijf te stellen. GROTE VERDIENSTE Het is één van de grote verdiensten van ir. Gena ge weest dat de geroofde machi nes en apparaten zij het vaak na moeizame onder handelingen weer naar Sluiskil konden worden te ruggestuurd. Na de eerste contacten in Duitsland te hebben gelegd, ging hij als hoofd van een Sluiskiise mis sie naar Oostenrijk waar een Ir. V. GENA groot gedeelte te vinden was. Dank zij zijn onafgebroken pogingen kwam een belang rijk gedeelte weer in 't bezit van de rechtmatige eigenares en kon de wederopbouw be ginnen en in de loop van 1950 weer in bedrijf worden ge steld. Het behoeft geen verwon dering te wekken dat ir. Gena een belangrijk deel van de leiding kreeg toever trouwd. Dit betrof niet alleen de wederopbouw, maar daarna ook de belangrijke uitbreidingen en modernise ring. Met ingang van 1 janu ari 1962 werd de heer Gena dan ook tot bedrijfsdirekteur benoemd en toen de alge- meen-direkteur, ir. J. P. M. van Waes dit in een feeste lijke bijeenkomst bekend maakte, was ieder die de heer Gena kende, daarover verheugd. VAN EIGEN STREEK In de loop der jaren werd de heer Gena, die altijd be langstelling toonde voor de arbeider als mens, volkomen vertrouwd met de mentaliteit van de Zeeuws-Vlamingen. Ook in het leven buiten de fabriek werd de heer Gena al lang niet meer als een vreemdeling beschouwd. Se dert enkele jaren is hij be stuurslid van de St. Élisa- bethstichting en zijn vice- voorzitterschap van de u.t.s. te Terneuzen zien velen als een bewijs van belangstelling voor de ontwikkeling van de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. JONGEREN Het vervullen van de laat ste funktie moet gezien wor den als een blijk van belang stelling voor de jeugd dus de toekomst van Zeeuws- Vlaanderen. Daarom heeft directeur Gena ook zo'n grote belangstelling voor de jonge werkkrachten op het eigen bedrijf. Waar hij zelfstudie en verdere ontwikkeling kan stimuleren, zal hij altijd zijn medewerking geven. Dat mede door zijn ijveren voor de jongere werknemers van het bedrijf een gunstige stu dieregeling tot stand kwam, is daarvan een logisch ge volg. „De eigen mensen" kennen zijn belangstelling voor an dere dan de zakelijke zijde. Als voorzitter van de onder nemingsraad geeft ir. Gena daarvan voortdurend blijk en dat hij enkele jaren geleden het voorzitterschap van de „vereniging van jubilarissen" heeft willen aanvaarden, za gen de leden van die vereni ging (zij die minstens 25 jaar in dienst van de maat schappij zijn) als een nieuw bewijs van het medeleven van de direkteur. Ook wanneer de Sluiskiise gemeenschap een beroep op hem doet, wil ir. Gena, helpen waar dit mogelijk is. Zijn ere voorzitterschap van de zee- hengelvereniging „Sluiskil" is daar een bewijs voor. De eerste november zal voor de directeur van de N. S. M. een onvergetelijke dag worden, want de belangstel ling voor dit jubileum zal niet alleen van zijn mede werkers komen. De Nederlander heeft weinig politieke belangstelling, vooral voor zaken buiten eigen land. De binnenlandse politieke belang stelling is vrijwel beperkt tot zaken, die in de persoonlijke sfeer liggen, zoals lonen en prij zen, ziekte-uitkeringen en a.o.w. Tot deze conclusies is dr. P. Valkenburgh, wetenschappelijk ambtenaar, verbonden aan het sociologisch instituut te Gronin gen, gekomen na een represen tatieve steekproef bij 500 stem gerechtigde inwoners van de stad Groningen, van wie uitein delijk 356 aan de enquête deel namen. Dr. Valkenburgh promoveerde aan de rijksuniversiteit te Gro ningen tot doctor in de sociale wetenschappen op proefschrift „Mensen in de koude oorlog". Enkele uitspraken van de ge- interviewden: „Alles wat er moet gebeuren is tevoren van boven af besproken en vastgelegd"; „De partijen doen toch niet wat ze beloven, want zodra ze aan de top zitten, spelen ze mee met de afspraakjesmakerij en vergeten hun gedane beloften"; „Er zijn te veel partijen die elkaar dwars zitten en bestrijden om het be strijden zelf". Van de ondervraagden was ruim 80 procent voor meer con tact met de communistische wereld; 93,5 procent heeft de raadgevingen uit de b.b.-brochu- re niet opgevolgd. Er bestaat, zo bleek bij het onderzoek, een zekere geprikkeldheid jegens de b.b. Ook is gebleken, dat er een sombere toekomstverwachting is en dat het beeld van een drei gende crisis of werkloosheid in de naaste toekomst nog velen voor ogen staat. Derde wereldoorlog Verder werd de uitspraak ge hoord, dat Nederland geen zelf standige politiek kan voeren. 90 procent van de ondervraagden is van oordeel dat Nederland in een derde wereldoorlog zal worden meegesleept. Tegenover een geringe belang stelling voor de ontwapenings- besprekingen stond een aanzien lijk grotere belangstelling voor meer voorlichting over de Sow- jet-Unie en het communisme. De kans dat Nederland een derde wereldoorlog goed zal doorstaan was volgens 48,80 procent nihil; 24,40 procent klein; 12,20 procent vond die kans matig en 2,4 pro cent groot. T egenstrij digheden In het proefschrift wordt de geprikkeldheid jegens de B. B. begrijpelijk genoemd, omdat deze instelling psychologisch gezien in een moeilijke positie verkeert. Tussen de kennis immers die omtrent de hedendaagse oorlog voering en de uitwerking van kernwapens bestaat, en de ken nis die de B. B. op soms niet be vredigende wijze tracht te ver spreiden, heerst een grote mate van dissonantie. Enerzijds wordt in allerlei .voorlichtingsorganen gewezen op de totale verwoes ting door de nucleaire wapens, waartegen geen bescherming mogelijk is, anderzijds hoort men de suggestie dat dit wellicht nog kan meevallen en dat in elk ge val beschermende maatregelen kunnen worden genomen. Wan neer de berichten over de uit werking van kernwapens, om welke reden dan ook, ernstig worden genomen, wordt de B.B. automatisch niet ernstig opge vat. Man verborg weggelopen meisje 'De Haagse politie heeft gister nacht de 24-jarige kolensjouwer C. G. aangehouden wegens het onttrekken van een minderjarige aan de nasporingen van politie en justitie. In het gezelschap van de alleenwonende man was een 15-jarig meisje, dat op 15 oktober is weggelopen uit de (r.k.) inrich ting „De Goede Herder" te Alme lo. De twee hebben elkaar in de stad ontmoet. G. wordt ook ver dacht van het plegen van ontucht met het meisje, dat inmiddels naar de inrichting is terugge bracht. Franse communistische delegatie terug De delegatie die door de Fran se communistische partij naar Moskou was gezonden om ophel dering te vragen over het ont slag van Chroesjtsjov is donder dagavond in Parijs teruggekeerd. In een communiqué, dat het delegatielid George Marchais op het vliegveld Orly voorlas en dat tezelfdertijd ook in Moskou werd gepubliceerd wordt ge zegd dat de twee partijen het erover eens zijn, dat moet wor den doorgegaan met de voorbe reidingen voor een internationale conferentie van communistische partijen, de strijd voor vreedza me coëxistentie, ontwapening, de overwinning van het communis me en de eenheid van de inter nationale communistische bewe ging zal worden voortgezet. (De Sowjet-Unie drong eerder dit jaar aan op een bijeenkomst van 25 communistische partijen in december ter voorbereiding van een conferentie van alle partijen in de zomer van het volgend jaatt waarop de ideologische tweespalt in de communistische beweging behandeld zou moeten worden.) In het communiqué staat ver der, dat de besprekingen tussen de nieuwe Russische leiders en de Franse delegatie in een vriendschappelijke en openharti ge sfeer zijn verlopen, maar over Chroesjtsjov wordt niet gerept. EEN NIEUWE HAVEN IN NOORD-HOLLAND? De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland mr. F. J. Kranenburg heeft gis teren in Haarlem een commis sie geïnstalleerd die de econo mische mogelijkheid zal onder zoeken van de aanleg van een zeehaven met industrieterrein in het eventueel in te polderen gebied Balgzand. Dit gebied ligt tussen Den Helder en de Afsluitdijk. Moge lijk zal daar een terrein kun nen ontstaan van 8500 ha. Mr. Kranenburg zei dat het moeilijk is te voorspellen wat voor soort bodem beschikbaar zal komen, maar de grond be hoeft niet te worden gebruikt voor de landbouw. Wel zullen de land- en tuinbouw en de bol lenteelt een rol kunnen vervul len. Echter ook voor de indus trie is er plaats. Er komt goed vaarwater voor grote" schepen. De visserij, op moderne leest geschoeid, zal eveneens gestalte kunnen krijgen. In de commissie hebben onder meer zitting vertegenwoordigers van de koninklijke marine, van gemeentebesturen en van het bedrijfsleven. Ook tweede op Noors schip geboren baby overleden Vrijdagmorgen vroeg is ook de tweede baby van de woensdag aan boord van het Noorse schip „Roland" geboren tweeling ge storven. De moeder, de 24-jarige mevr. T. Breure, maakt het goed, naar van de zijde van het ziekenhuis waarin zij wordt verpleegd, is medegedeeld. Donderdag was reeds het eerste kindje over leden. DE DREMPEL VAN HET HUIS Zie, er stroomde water onder de drempel van het huis uit. Ezechiël 47 1 Het blijkt duidelijk uit deze tekst dat er een bepaalde plaats is, waar de wateren des Geestes te voorschijn komen. Ze komen maar niet lukraak, in het wilde weg, nier of daar opborrelen. Neen, er is een bepaalde plek, waaraan de Heilige Geest in Zijn uitvlieten gebonden is. De Heilige Geest waait wel waarheen Hij wil, maar Hij waait toch blijkbaar niet waaruit Hij wil. Hij begint van uit dat ene punt. Hij begint van „on der de drempel van het huis". Dat is Zjjn startplaats. Daar zit Zijn bron. Daarom, als de wereld de Heilige Geest wil hebben, dan zal ze zich „daar" qioeten vervoegen. „Daar" kan ze terecht voor... Hei lige Geest. „Zie, er stroomde wa ter onder de drempel van het huis uit." Nu komen we voor de belang rijke vraag te staan: waar is dat „huis"? Waar ter wereld (in onze boze, bloed-doortrokken, met slechtheid bezwadderde wereld) is dat „huis"? Wijs me de plaats waar God een put voor Zjjn Geest graven kan, waar Zijn Geesteswerk starten, waar God Zijn geestelijk pompstation in bedrijf stellen kan! Daarop geeft Pinksteren ant woord. God begint Zijn Geestes- wateren over de wereld uit te gie ten van uit. die honderdtwintig mensen die in de opperzaal bijeen waren. Dat is Gods huis. Niet als rustplaats, maar als werkplaats. Uit die honderdtwintig mensen zielen bouwt God de krachtcen trale Zijns Geestes. Dat is de rijk dom van het Pinksterevangelie (niet minder rijk dan het Kerst en het Paasevangelie) het ver kondigt ons dat de Geest op deze wereld met Zijn werk begonnen is en waar de Geest begonnen is. Hij is daar begonnen. „Zij werden al len vervuld met de Heilige Geest." OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 1 NOVEMBER 1964 NED. HERV. KERK Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. van Waasbergen, uit Vaals. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. 4.15 uur in „Avondrust". (H. Avondmaal.) Hontenisse: 9.30 uur Ds. E. Grams- foergen. (H. Avondmaal.) Huist: 10 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen. Philippine: 11 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van Gent: 9.30 uur Ds. E. Ed. Stern. 19 uur Open-Deur-dienst. Ds. W. Gispen. Sluiskil: 9.30 uur en 11 uur Ds. Ruis. (11 uur H. Doop.) Terneuzen: Kerk Noordstraat: 10 uur Ds. J. A. Poelman. (H. Doop.) 7 uur Ds. J. A. Talma, van Hoogvliet. (Bijzondere dienst.) Gebouw „De Schakel": 9.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Driewegen: 7 uur Ds. J. A. Poel man. Zaamslag: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. Othene: 2.30 uur Ds. E. Gramsber- gen. GEREF. KERK Axel: 10 uur en 3 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ver beek. Terneuzen: 10 uur en 15 uur Ds. W. H. Gispen. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 uur en 3 uur Ds. M. van Dooren. Hoek: Geen opgave. Terneuzen: 9 uur en 16.30 uur Ds. H. M. Ohmann, van Hoek. Zoute Spui: 10.30 uur en 14.30 uur Ds. H. M. Ohmann, van Hoek. CHR, GEREF. KERK Zaamslag: 10 uur en 2.30 uur lees- dienst. GEREF. GEMEENTE (Vlooswijkstraat) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Hoek: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Frans Halslaan), Terneuzen: 10 uur en 15 uur lees dienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. De Reuver. door ERNST MEISTER 21) (Nadruk verboden) „Waar zullen wij afspreken?" „Nou, meteen na het avond eten dan maar, aan de weg die langs de weide loopt. Weet u waar dat is? Ja?" „De chef wil u spreken," zei Pehr, die met de gewone spot tende blik in zijn ogen kwam aanslenteren. „Hij gaat op reis, hij moet de dienst wat anders indelen." „Ik zal u twee dagen hier al leen moeten laten," begon dr. Brioni, nadat zijn assistenten nog maar nauwelijks in zijn kamer gekomen waren. „Om vijf uur ga ik met de auto naar het vlieg veld, ik moet naar Parijs. Dokter Pehr zal mij vervangen, omdat hij hier de oudste in diensttijd is. Wij zullen de gewone patiënvisi- tie maar nalaten, ik geloof niet dat wij voor bijzondere gevallen zullen komen te staan. Bij Stern- bach schijnt de therapie aan te slaan en wat Stoja betreft Nou ja, wanneer ik terugkom kunnen wij over hem nog wel eens nader praten. Heeft u nog vragen, collega's? Nee? Nou, wilt u me dan maar verontschul digen?". Hij keek op zijn horloge „Wat de afdeling hartpatiënten betreft, blijft natuurlijk de eind beslissing aan u, meneer Sevard, tot ik weer terug ben. Zaken van het hart moeten wij aan een spe cialist overlaten," besloot hij lachend. Sevard verliet het vertrek. Hij was vrolijk gestemd. In zaken van het hart kon hij beslissen, natuurlijk, zaken van het hart, letterlijk en figuurlijk. Meteen dacht hij aan Fontana. Hij liep tijdens zijn rondgang door het huis vrolijk te fluiten en hij kapittelde zichzelf omdat hij maar steeds het beeld van de Argentijnse coPega voor zich had. In de allerbeste stemming ging hij de patiënt Olmann be zoeken, wiens naam meteen zijn vak aanduidde, hij was een olie magnaat. „Ik voel mij prima, dokter, verklaarde die opgeruimd. „Wat denkt u, zou er geen terugslag komen? Het heeft me wei wat moeite gekost om het roken te laten, maar ik geloof dat ik me zelf de baas ben geworden." „Ja. Wanneer u inderdaad niet meer rookt, dan zal het met u heel gauw de goede kant uit gaan," verzekerde Sevard. „Vertelt u mij eens," wilde de patiënt weten, „waarom heeft dat roken op het hart eigenlijk zo'n slechte invloed?" „Nicotine is een alcaloïde van tabak." „Ja, dat weet ik, dat is bruine rommel." „Nou, eigenlijk niet. Nicotine is kleurloos en vloeibaar, wat u meent is de teer, de droesem. En deze droesem zou dan bij vele mensen kanker kunnen veroor zaken. Ik ben er overigens nog niet helemaal zeker van en de meningen zijn op dat punt nog wel verdeeld. Met de nicotine is het een ander geval. Een chroni sche nicotinevergiftiging, en daarbij zijn vijftig tot zestig mil ligram al dodelijk, verwekt een toestand die nauw verband houdt met neurasthenie. Daar kan eigenlijk van alles uit voort komen, blindheid min of meer, chronische catarre, hartklachten tot angina pectoris aan toe, nou ja, die kent u natuurlijk zelf al lemaal wel. En daarbij kwam bij u natuurlijk nog de overspan ning. In ieder geval moet u stel lig geen sigaretten meer roken en af en toe moet u eens rusten, dan wordt u beslist nog wel eens algemeen directeur van uw on derneming. Olie is de zesde we reldmacht; een zeer interessante branche." „Een van de grondslagen van de politiek is de olie," verbeterde de patiënt hem. „De oliehandel is eigenlijk meer gevaarlijk dan in teressant, want als je in de olie zit heb je altijd heel veel met politiek te maken en zfo gauw de politiek zijn hoofd opsteekt heb je het gevaar al, dokter. Olie is jammer genoeg eigenlijk een politieke kwestie geworden. Trouwens, alles is langzamer hand verpolitiekt, zelfs merk je dat op bij de vrije beroepen en zeker ook bij de doktoren." Dr. Sevard sprak dit tegen, maar de olieman bleef bij zijn mening. „Kijk nu eens naar de ziekenfondsen. Die hebben jullie immers volkomen in handen. De meeste doktoren zijn niet meer dan beambten van de fondsen. De fondsen decreteren wat u te doen en te laten hebt. De fond sen schrijven geneesmiddelen voor tot een bepaalde prijs. Wan neer u zelf van mening bent dat een ander geneesmiddel voor een bepaalde patiënt doelmatiger is, zult u hem dat zelf moeten laten betalen of op uw eigen zak klop pen. Dat is natuurlijk geen toe stand, heb ik gelijk of niet? Maar de ziekenfondsen regeren op zo'n manier niet alleen de doktoren doch ook de patiënten. Die hele ziekenfondsgeschiedenis staat mij niet aan." In zijn hart was dr. Sevard het met de patiënt eens, maar hij kon dat moeiiyk laten merken. Hij moest toch in ieder geval de waardigheid van zijn stand op houden. „Als sociaal verschijnsel heb ben de ziekenfondsen toch heel goed werk verricht," zei hij daarom. (Wordt vervolgd.) VOLLE EVANG. GEM. (Filadelfiai-kapel Terneuzen: Samenkomsten: zon dags 10 uur v.m. en donderdags 8 uur n.m. Bidstond: zondags 8.30 uur n.m. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 uur v.m. Heiligings samenkomst. 7.30 uur n.m. Ver lossingssamenkomst. Leider lui tenant B. Outhuyse. ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7.30 uur, 9 uur, 10.30 uur en 5.30 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H, Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.30 uur en 5 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur en 9.30 uur H. H. Missen; 17.00 uur Avondmis. Triniteitskerk: 8 uur en 11 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 1 NOVEMBER 1964 NED. HERV. KERK Biervliet: 9.30 uur Ds. Joh. Brezet, van Nieuwvliet. Breskens: 9.30 uur Ds. L. Spaans. Cadzand: 10 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede: 10 uur Eerw. Heer I. Ver- duijn, van Breskens. Hoofdplaat: 11 uur Eerw. Heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 11 uur Ds. Joh. Bre zet. Oostburg: 10 uur Eerw. Heer G. M. C. de Vries. Retranchement: 10 uur Ds. Tym- stra, van Slootdorp. Schoondtjke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. St. Anna: 11 uur Ds. C. Balk. (H. Doop.) Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendjjkef 9.30 uur Eerw. Heer I-I. J. Begeer, van Hoofdplaat. (Dankdag voor het gewas.) Zuidzande: 9 uur jeugdkapel. Mej. Da H. B. de Neeling. 10 uur mej. Da. H. B. de Neeling. FLATGEBOUWEN DOOR WATER OMGEVEN Een beeld uit een overstroomde wijk van de Joegoslavische stad Zagreb. De flatgebouwen zijn door water omgeven. De be woners worden met rubberboten heen en weer gevaren. De overstroming is een gevolg van het buiten de oevers treden van de rivier de Sava. Botsing tussen auto en bus: dode en ernstig gewonde De 51-jarige mevr- A. Pagel- kopf uit Hamburg (D.) is gister morgen om het leven gekomen, toen de auto waarin zij zat bij de Bazelbrug op de kruising rijks wegprovinciale weg te Meer kerk in botsing kwam met een autobus. In de auto vond men het rijbewijs van de ongeveer even oude mevr. Brandse uit Slikkerveer, waardoor men aan vankelijk aannam dat deze mevr. om het leven was gekomen. Toen de politie contact opnam met de familie Brandse bleek de vrouw des huizes in goede welstand. Het slachtoffer is een kennis, die bij de familie logeerde. De bestuurdster van de auto, de 25-jarige dochter van mevr. Brandse liep ernstige verwondin gen op. Zij is in het ziekenhuis in Gorkum opgenomen, maar haar toestand is niet zorgwek kend. Anderhalve ton schade door boerderij,brand Donderdagavond is.-de boer derij van de heer M. van Dies- sen in de buurtschap De Brem in Berkel (N.-B.) in vlammen opgegaan. De schade bedraagt ruim anderhalve ton. Het vuur greep in de boer derij zó snel om zich heen, dat de bewoners nauwelijks iets konden redden. Behalve de hooi en graanoogst verbrandden drie varkens en drie kalveren. Tij dens de brand deden zich enkele hevige ontploffingen voor door het exploderen van een acety- leenfles en een butagasfles. De brandweer van Berkel stond mede hierdoor voor een vrijwel hopeloze taak. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. Tussen de vele technische do cumenten die de grote staalcon- ferentie in Luxemburg produ ceert, bevond zich donderdag een plan, dat een Jules Verne waar dig is: een plan voor een stad van 25.000 inwoners, onderge bracht in een kolossaal torenge bouw van 1250 meter hoog. De ontwerper, de Beriijnse ar chitect Robert Gabriel, heeft zijn plan schriftelijk voorgelegd aan een van de zes gespecialiseerde commissies, die zich donderdag met de vele toepassingsmogelijk heden van staal bezig hielden. ACHTDUIZEND WONINGEN Volgens Gabriel moet men een halt toeroepen aan de steeds uit breidende steden met hun groter wordeende verkeersproblemen, geluidshinder en gebrek aan re creatieruimte. Hij gelooft dat men met vijfhonderdduizend ton 'staal een enorm gebouw kan op trekken van 1250 meter hoog en met een middellijn van 64 me ter, waarin achtduizend wonin gen voor in totaal 25.000 mensen kunnen worden ondergebracht, samen met enorme opslagplaat sen, winkels, werkruimten, gara ges en alles wat een kleine stad verder nodig heeft. De meeste torenbewoners zou den boven de grens der regen wolken (zeshonderd meter) wo nen. Zij zouden geen last hebben v.an stof, aangezien de grens van de stof houdende lucht op drie honderd meter ligt en er zouden geen verkeersongelukken kunnen gebeuren, omdat het verkeer in de torenstad via een groot aantal snelliften en paternosters zou geschieden. FANTASIE OF...? Het gedeelte van de toren bo ven 450 m. zou windkrachtsta tions kunnen bevatten, die 40 miljoen watt electriciteit kunnen opwekken. Het gebouw zou moe ten rusten op een atoomvrije schuilkelder, 65 meter onder de grond. Daarop denkt men zich vier verdiepingen met parkeer ruimte en vervolgens elf verdie pingen met opslagplaatsen voor levensmiddelen en koelruimten. In het bovenste deel van het ge bouw zou een groot sanatorium kunnen worden gevestigd. Mocht de idee van deze stad werkelijkheid worden en voldoen, dan zou het gebruik van staal bij de stedebouw zich aanzienlijk uit breiden en dat is het doel van de ze conferentie, zo merkt Gabriel in zijn rapport nuchter op. Maar hoe groot de kans op verwezen- lijking van dit monsterproject is, vermeldt z'ün officiële document niet. Amsterdamse zakenlieden door onbekende opgelicht De Amsterdamse politie zoekt een onbekende man, die de laat ste maanden tal van zakenlieden in de hoofdstad heeft opgelicht. Hij vervoegde zich bij verschil lende zaken, waar hij zich uitgaf voor vertegenwoordiger van een bekend Amsterdams horecabe drijf. Op naam van dat bedrijf kocht hij tal van artikelen, zoals koffiezetmachines, vruchtenper sen, broodroosters, glazen, hand doeken e.d. Als dan later bij dat bedrijf de rekening werd aange boden bleek men van niets te weten. Het signalement van de man is: leeftijd plm. 45 jaar, 1.75 meter lang, gezet postuur, don kerblond achterover gekamd haar, vermoedelijk blauwe ogen. Bij verschillende gelegenheden droeg hij een bril met donkef montuur.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2